Kranten en periodieken worden in Israel zeer gretig gelezen Restaurant bij Noordersluis in IJmuiden gaat verhuizen Bestuurder uit auto geslingerd m De pers geeft een duidelijk beeld van de talensmeltkroes in het land m Wijkraad in Meerestein geïnstalleerd Verkoopdagen van vrouwenvereniging Jaarlijkse investering van 250 miljoen nodig voor telefoondienst Chauffeur verdacht van verduistering Brokkentrein ontspoorde op viaduct in Rotterdam Minister Bopers gaat er „even" uit Nieuw paviljoen aan overkant van sluis I Ajy J$On Nieuwe bedrijven en bedrijfsuitbreidingen BIJ T0PSY THUIS WOENSDAG 9 OKTOBER 1963 7 Geen komkommertijd Sterk geschakeerd Als in het Westen f' mm. T ijdschriften Kamers van Koophandel: Motorrijder liep een hersenschudding op Vakantie naar Portugal Berisping voor kapitein „Silvaplana" gevraagd Eerste baggerschool in Nederland geopend BLIJVEND VOORDEEL voor vaste klanten fl (Van onze correspondent) JERUZALEM. Het joodse volk is wel eens het volk van „het boek" ge noemd. Het zou ook het volk van „de krant" genoemd kunnen worden. Het dagelijkse nieuws, de berichten, repor tages, commentaren en beschouwingen worden in maar weinig landen zo gretig gelezen als in Israel. Voor de boeken stalletjes, de boekwinkels en de kranten kiosken verdringen zich meestal van de vroege ochtend tot het sluitingsuur Is raeli's van alle leeftijden. De rappe, zwartogige jongetjes, die van het middaguur af de straten vullen met hun schelle roep en elkander als kemp hanen in de haren vliegen, als de een meent, dat de ander onder zijn duiven schiet dit gejaagde gilde van ambulan te nieuwsverspreiders is in in de regel al gauw „los". De waarheid gebiedt te vertellen, dat ook dit vak zijn trucjes kent. De met luide kreet gepropageerde „tweede editie" blijkt bij een vluchtig inkijken vaak een getrouwe kopie van de eerste te zijn. Ter verontschuldiging van dit bedrog moet wor den vastgesteld, dat de beroepsethiek van toestaat het met de „waarheid in de reclame" niet zo nauw te nemen als de business door slapte zijn rendabiliteit dreigt te verliezen. Dat komt, zoals ge zegd, hier maar zelden voor. Komkommertijd kent de Israëlische journalistiek nauwelijks. Berichten en ver halen over curieuze natuurverschijnselen, wonderlijke gedrochten, uit zee opgerezen en de mysterieuze herverschijning van dieren, die sinds eeuwen als uitgestorven te boek stonden, dit alles doet hier niet zoals in sommige andere landen dienst als bladvulling in dagen van nieuws- slapte. De noodzaak daartoe bestaat na melijk niet. Door twee oorzaken. In de eerste plaats is aan werkelijk nieuws hier zelden of nooit gebrek. Land en volk van Israel verkeren in een staat van doorlopende actie. Ten tweede de meeste bladen zijn slechts een fractie van de dagelijks weerkerende bundel papier, die elders ter wereld de krant uitmaakt. Een Israëlisch dagblad omvat in de re gel zes of acht pagina's. Een uitzonde ring vormt de vrijdagkrant, die met het oog op de sabbat waarop geen enkele krant verschijnt enkele tientallen blad zijden haalt. Voor de dag voorafgaande aan feestdagen, geldt hetzelfde. Maar overi gens is men karig met papier. Wat de dagbladen betreft leidt dit er toe, dat de redacties het nieuws streng ziftgn en het comprimeren tot zijn hoofd punten, waardoor de kopij vaak aan lees baarheid wint De meer negatieve resul taten van de geringe omvang worden overi gens verzacht door het feit, dat het He breeuws, zoals dit in Israel gebruikt wordt, bondig is, zodat al met al de Israëlische dagbladlezer niet zo ver achter ligt bij die in Europa, die zijn nieuws zo veel ruimere schaal geserveerd krijgt. Men v/eet nu zo langzamerhand wel, dat Israel een smeltkroes is van bevol kingen. In de Israëlische pers weerspie gelt zich dat duidelijk. Ze is gedifferen tieerd als de bevolking zelf. Er verschij nen dagelijks drieëntwintig ochtend- en twee middagbladen. Dertien ochtendbla den en de beide middagbladen zijn in het Hebreeuws gesteld. De rest in het Engels, Duits, Arabisch, Hongaars, Frans. Pools, Jiddisj, Boelgaars en Roemeens. Van de Hebreeuwse dagbladen zijn alleen de bei de middagbladen politiek onafhankelijk. De rest is afgezien van een sportblad sterk verbonden met een der in het parle ment vertegenwoordigde partijen. Opmerkelijk is, dat men in Israel geen provinciale pers kent. Alle dagbladen heb ben een nationale verspreiding. Journalis tiek beschouwd gaan ongetwijfeld de twee middagbladen aan de spits. Beide bladen genieten een grote autoriteit. „Dawar", op een na het oudste dagblad, is officieel het orgaan van de Histadroet, maar in feite dat van Mapaj, het socialistische vakverbond. Haboker is de spreekbuis van de libe rale partij, Hatsofeh die van de natio- naal-religieuze partij. Al Hamishmar van de links-socialistische Mapan, Kol Haam van de communistische partij, Hamodia van de streng-religieuze Agoedat Jisraeil, Sheariem van de arbeidersvleugel van de ze organisatie, en Lamerchaw van de links-socialistische Achdoet Haawodah. De Histadroet geeft bovendien Ojnev uit, een dagblad in klein formaat in een voudig, gepunctueerd Hebreeuws. Het is in het bijzonder bestemd voor nieuwe im migranten, die de taal van het land nog niet voldoende machtig zijn om een groot dagblad te lezen. Van de niet-Hebreeuwse dagbladen noem ik hier de ook door niet-Joden in Israel veel gelezen Jerusalem Post, die pro-Ma- paj is. maar niet schroomt om ook an dere opvattingen dan die van Israels do minerende partij te publiceren. Het blad werd in 1932 opgericht door wijlen Ger- shon Agron, een voortreffelijk journalist, die lange jaren de hoofdredactie voerde en van 1955 tot zijn dood toe burgemees ter van het Israëlische Jeruzalem was. Het. oudste dagblad is de invloedrijke Haa- rets, dat in 1915 werd gesticht. De Jid- disje Letzte Nayes, de Boelgaarse Israel- ski Far en de Roemeense Viata Noastra, die aanvankelijk enige malen per week verschenen, werden in 1959 dagbladen. De Israëli's zijn verwoede lezers van dagbladen en periodieken. De kran tenkiosken zijn dan ook altijd goed voorzien van de meest uiteenlopende bladen. De berichtgeving van de Israëlische dagbladpers staat in het algemeen op een hoog peil. Behalve aan eigen land wordt natuurlijk veel aandacht geschonken aan de gebeurtenissen in het Nabije-Oosten. bloemlezing van het wereldnieuws met de nadruk op Noord- en Zuid-Amerika, Engeland, Frankrijk en de Sovjet-Unie De Israëlische dagbladen besteden verder aandacht aan sport, muziek, litteratuur, Israel heeft onlangs een ereraad voor de pers gekregen, een lichaam, dat richtlijnen moet vaststellen voor de journalistieke moraal en gevallen zal behandelen van overtreding van de journalistieke ethiek. De tot standkoming van deze ereraad heeft onze Israëlische correspondent aanleiding gegeven bijgaande beschou wing te wijden aan de plaats, die de pers in het leven van de Israelis in neemt. film, theater, beeldende kunst, vrouwen leven. Dat alles heeft zijn vaste rubrie ken. Natuurlijk zijn er dagelijks de ingezon den stukken, al of niet voorzien van een onderschrift van de redactie of wie het verder aangaat. De hoofdartikelen wor den druk gelezen. Ze verschijnen vrijwel dagelijks, want het, dagblad*, in Israelis mêer dan een nieuwsbron. Het geeft bok .leiding .en voorlichting, vooral op politiek terrein. Dat de objectiviteit daarbij wel eens in het gedrang komt spreekt vanzelf. Want zoals gezegd, zijn de meeste dagbladen spreekbuizen van politieke en/of religieu ze groeperingen. Wat reportage en op maak betreft kan de Israëlische dagblad pers als geheel zich nog niet meten met die van het westen. Natuurlijk zijn er ook hier loffelijke uitzonderingen. Maar wat deskundige en vlotte verslaggeverij en een pakkend voorkomen aangaat staat de Israëlische krant nog in haar kinderschoe nen. De periodieke pers heeft zich in de af gelopen tien jaar sterk ontwikkeld, nu meriek althans. De lijst bevat welgeteld meer dan vijftig regeringsorganen. Onge veer zestig ervan verschijnen wekelijks, honderdveertig een of twee maal per maand, de rest komt met langere tussen pozen uit. Ruim tweehonderd worden in het Herbreeuws geredigeerd. De overige onder andere in het Arabisch, Engels, Frans, Jiddisj, Boelgaars, Roemeens, Hon gaars, Pools, Perzisch, Duits en Russisch. Zij bestrijken alle gebieden van de moderne samenleving. Vooral bij de week en maandbladen zijn journalistiek vak- Loco-burgemeester W. J. Vessies heeft dinsdagavond de wijkraad van Meerestein in Beverwijk geïnstalleerd. In aanwezig heid van een groot aantal inwoners van deze wijk gaf de wethouder een overzicht van de manier waarop een nieuw stads kwartier tot stand pleegt te komen en wat hierbij als taak van het gemeentebestuur moet worden beschouwd. Dat het stadsbestuur bij dit alles gaarne gebruik zal maken van goede aanwijzin gen van een wijkraad, stond volgens spre ker vast. In het bijzonder voor een indu striestad als Beverwijk is het buitenge woon moeilijk om de nieuwe bewoners, die vrijwel uit het gehele land afkomstig zijn, spoedig het gevoel te geven in een vertrouwde omgeving te zijn. Vandaar dat de wethouder aandrong op een goede sa menwerking tussen gemeentebestuur en wijkraad, hetgeen niet anders dan stimu lerende gevolgen kan hebben. In dit ver band wees spreker ook op het bestaan van de Beverwijkse Sociaal Culturele Raad, voor welke organisatie eveneens een mooie taak is weggelegd. In zijn openingswoord had de voorzitter van de wijkraad, de heer L. R. Uri reeds te kennen gegeven dat men vooral een adviserend lichaam wil zijn, dat in het belang van de bewoners van Meerestein algemene wensen wil bespreken. Namens de B.S.C.R. voegde de heer D. Koger hier aan toe, dat men dit streven gaarne zal ondersteunen. Na een korte pauze werd door een fo rum, bestaande uit drs. L. A. Pennock. voorzitter en mevrouw M. E. Schmohl- Heynis, J. W. van Ess, A. J. Hermes, M. P. Menist, M. van Veldhoven en W. J. Vessies een groot aantal vragen moeten beantwoorden, dat het forum met animo door de nieuwe bewoners werd gesteld. manschap en verantwoordelijkheidsgevoel vrij dun gezaaid. Er verschijnt veel rom mel, die zijn kracht zoekt in onbenullig heid, goedkope alledaagsheid en een on gezonde sexualiteit. In moreel opzicht en dan denk ik niet uitsluitend aan por nografie en wat daaraan grenst lijkt het gewenst hier eens flink de bezem te hanteren. Maar ook in Israël is de persvrijheid een heilige zaak en er moet veel gebeu ren, voordat de overheid overgaat tot han delingen, die als een schending van dit democratisch grondrecht zouden kunnen worden geïnterpreteerd. Gelukkig voor Is- raëls nationale cultuur kunnen talrijke tijdschriften glansrijk de toets der critiek doorstaan. Vooral op wetenschappelijk terrein ver- chijnt hier veel interessants. Het aan tal tijdschriften is dermate toegenomen, dat men er zich over verwondert, dat al deze publikaties een voldoend aantal ko- PJ3ES trekken,om te blijven vaortbesUgui. iVfaar ik zei het u al: lezen is hier een .nationale bezigheid. En ooit in dit opzjclït onderscheidt Israël zich van de meeste staten van het Nabjje-Oosten, waar het anafalbetisme nog altijd welig tiert. Ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan houdt de IJmuidense vrouwenvereniging ..Dient Elkander door de Liefde" donder dag 10 en vrijdag 11 oktober verkoopda gen in de Goede Herderkerk in IJmuiden- Oost. De verkopingen vinden op genoemde dagen plaats van 's middags twee uur tot 's avonds tien uur. In een adres aan de Tweede Kamer verklaren de gezamenlijke Kamers van Koophandel in Nederland dat in de rijks begroting 1964 tenminste 200 miljoen voor investeringen in telefoon apparatuur moet worden gevoteerd. Dit bedrag zou in de volgende jaren verhoogd moeten worden. Bovendien zou voor het inhalen van de achterstand gedurende enkele jaren jaar lijks 50 miljoen extra in de rijksbegroting moeten worden opgenomen. In het adres wordt gezegd, dat de nu reeds enkele jaren bestaande achterstand bij het totstandbrengen van nieuw aange vraagde telefoonaansluitingen in geen en kel opzicht verbetering vertoont, maar in tegendeel jaar op jaar slechter wordt. Ook de overbelasting van enkele netten door een ontoereikende capaciteit der centrales is een ernstig inconveniënt. De groei van het telefoonverkeer en de daardoor ontstane investeringsbehoefte vormen volgens de Kamers van Koophan del een structureel vraagstuk van de eerste orde, waarbij het maatschappelijk ver keer in al zijn geldingen de grootste be langen heeft. De Velsense politie heeft een chauffeur uit Beverwijk ingesloten, die er van wordt verdacht ongeveer 500 te hebben ver duisterd ten nadele van zijn IJmuidense werkgever. In Rotterdam is gistermiddag een ge deelte van een lange trein met brokken steen, afkomstig uit Belgie en bestemd voor de bouw van de nieuwe pier in IJmui- den op het viaduct bij de Hoogstraat te Rotterdam uit de rails gelopen. Vermoe delijk door het breken van een koppeling raakte een deel van de trein, juist boven de markt op de Hoogstraat uit de rails. Marktkooplieden en bezoekers maakten zich uit de voeten. Gelukkig bleven de wagens op het viaduct staan. Het heeft geruime tijd geduurd voordat de wagens weer in de rails stonden. Een 31-jarige motorrijder uit Beverwijk wilde dinsdag op de hoek van de Kenne- merlaan en de Grahamstraat in IJmuiden een personenauto voorrang geven. Hij remde, raakte in een slip en botste ver volgens tegen de auto op. De motorrijder sloeg tegen het wegdek. Met een hersen schudding is hij in het Antoniusziekenhuis opgenomen. De nieuwe minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, drs. P. Bogaers, is vanochtend met zijn echtgenote voor een vakantie van tien dagen van Schiphol naar Portugal vertrokken. „Zonder stukken", zei de bewindsman, die er na het klaar stomen van de bouwnota „echt even hele maal uit moest zijn" zoals hij opmerkte. De heer Bogaers heeft dit jaar nog geen 24 uur vakantie gehad. Het zal zeker geen jaar meer duren. Dan zullen we hier moeten opbreken," zegt de 26-jarige lieer R. Mulder, exploi tant van het Noordcrsluispaviljoen in IJmuiden. Dat opbreken slaat op het bij talloze bezoekers van de IJmuider sluizen welbekende restaurant vlak bij de Noor dersluis, de grootste ter wereld. In ver band met de werkzaamheden, die door Rijkswaterstaat aan en bij de sluizen wor den uitgevoerd en die onder andere de verplaatsing van het Havenkantoor inhou den, zal het établissement van de heer Mulder worden afgebroken. De heer Mul der heeft echter van Rijkswaterstaat een nieuwe plaats voor een paviljoen toegewe zen gekregen aan de overzijde van de Noordersluis. „Wat dat betreft heb ik van Rijkswater staat de grootst mogelijke medewerking gekregen," zegt de heer Mulder. „Het wagtfte© i^sleclïtl pp nsjftere "gegSv^is omtrent de hoogte van de dijk die hi tflsdai de -Znictersluis en de Spuftliïife worden opgeworpen. Het nieuwe restau rant komt namelijk aan de voet van deze dijk. Ook geloof ik dat de ligging van het restaurant aan de overkant van de sluis bij het parkeerterrein van de auto bussen en de aanlegsteiger van de rond vaartboten nog gunstiger zal zijn dan hier," aldus de heer Mulder. Evenals het bestaande paviljoen zal het nieuwe restaurant zodanig worden ge bouwd dat het in betrekkelijk korte tijd gedemonteerd kan worden. Vlakbij zal een groot parkeerterrein voor auto's worden aangelegd. Het nieuwe Noordersluispavil- joen zal ongeveer honderd bezoekers kun nen bevatten, dat is tweemaal zoveel als in het huidige restaurant. Het Noordersluispaviljoen is in novem ber 1957 geopend door de moeder van de heer Mulder. Tevoren van 1955 af, ex ploiteerde zij een kleine restauratie in een van de betonnen gebouwtjes op de Noor dersluis. In de loop der jaren is wel gebleken dat het Noordersluispaviljoen in een grote behoefte voorziet. Vooral bij kou en regen is het een warm toevluchtsoord voor fa milie en vrienden van passagiers van sche pen die in de IJmuider sluizen geschut worden. De heer Mulder, die na het overlijden van zijn moeder enkele jaren terug, de leiding van het paviljoen op zich heeft ge nomen en sinds kort in IJmuiden woont, heeft dan ook zeer goede verwachtingen met betrekking tot het bezoek aan zijn nieuwe restaurant op de Noordersluis. „Ik hoop dat ik voor de zomer van volgend jaar de nieuwe zaak zal kunnen openen. Het kan echt iets moois worden", zegt hij. De chauffeur van een bestelauto werd dinsdag uit zijn wagen geslingerd nadat hij in Velsen-Noord op de hoek van de Wijkerstraatweg en het Stratingsplant- soen in botsing was gekomen met een vrachtauto. De man kwam er met een niet ernstige hoofdwond nog betrekkelijk goed af. Volgens de politie is de aanrijding het gevolg van het niet verlenen van voor rang door de bestuurder van de vracht auto. De bestelauto werd zo zwaar be schadigd dat hij moest .worden wegge sleept. De hoofdinspecteur van de Scheepvaart acht kapitein J. v. D. schuldig aan het aan de grond lopen van de kustvaarder „Silvaplana", op 20 april van het vorige jaar in het Kattegat en hij heeft de Raad van de Scheepvaart te Amsterdam dins dag voorgesteld deze gezagvoerder te straffen door het uitspreken van een beris ping. De „Silvaplana" was op reis van Kopen hagen naar Aarhus. Bij dichte mist en ijs gang behoort uiterst voorzichtig genavi geerd te worden. Maar kapitein J. v. D. heeft niet zorgvuldig rekening gehou den met de gevaarlijke omstandigheden. De hoofdinspecteur nam de goede staat van dienst van betrokkene in aanmerking en meende, dat hier een berisping op zijn plaats is. De raad zal later schriftelijk uitspraak doen. Met het onthullen van een schoolbord en het luiden van een scheepsbel heeft de burgemeester van Sliedrecht, de heer Chr. van Hofwegen, hedenmorgen in Sliedrecht de eerste baggerschool in Nederland offi cieel geopend. In de nieuwe school werd de eerste (openbare) les van het cursusjaar 1963- 1964 gegeven door de voorzitter van de commissie vakopleiding baggerbedrijf, drs. J. E. Tuinhout, die een uiteenzetting gaf over de voortgang die in de afgelopen drie jaar is gemaakt met betrekking tot deze opleidingen. In juli 1961 werd met drie schriftelijke cursussen begonnen en in oktober van dat zelfde jaar werd de eerste mondelinge toe lichting gegeven in een tweetal lokalen van de oude vglo-school in Sliedrecht. Thans worden er een tiental cursussen gehouden, afgezien van de opleiding van het lande lijke leerlingstelsel, waaraan in totaal 54 cursisten deelnemen. Het totaal aantal cur sisten van de diverse opleidingen bedraagt 446 en dit wil zeggen dat thans ruim tien percent van de werknemers in de bag gerindustrie een vakopleiding volgt of ge volgd heeft. vraagt bij een bezoek aan onze zaak naar een gratis kousenkaart •num. Restaurateur R. Mulder: ..Het nieuwe paviljoen wordt mooier en groter." Bij de gemeente Velsen zijn de volgende vergunningen verzocht: de n.v. Droste's cacao- en chocoladefabrieken te Haarlem, tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een chocolade- inpakkerij, op en in het perceel Velser- duinplein 3 te IJmuiden; H. Elberse, eige naar van het constructiebedrijf Staalwerk, Engelmundusstraat 37 te IJmuiden, tot het oprichten, in werking brengen en in wer king houden van een constructie- en las- bedrijf, op en in de percelen Breesaap- straat te IJmuiden; Bitumarin n.v. te Rot terdam, tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een (tijdelijke) bitumarinbetonbereidingsinstal- latie, nabij de Zuiderpier te IJmuiden; Ge- brs. Beekman c.v., Bloemendaalseweg 50- 54 te Bloemendaal, tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een benzinepompinstallatie, op en in het perceel Grahamstraat 6 te IJmuiden; A. Meinema, Warmenhovenstraat 3 te IJ muiden, tot het wijzigen en uitbreiden van een timmerwerkplaats, op en in de per celen Warmenhovenstraat 3 te IJmuiden; de n.v. De Plaatwellerij, Wijkermeerweg 1 te Velsen-Noord, tot het oprichten, in wer king brengen en in werking houden van verf-, pers- en compressorruimten, op en in het perceel Wijkermeerweg 1 te Velsen- Noord; N. A. Tromp, Kennemerlaan 159 te IJmuiden, tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een houthandel, op en in het perceel Kenne merlaan 159 te IJmuiden; de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrie ken n.v. te IJmuiden, tot het wijzigen en uitbreiden van het bedrijf door de bronnen 14, 24, 47 en 55 te voorzien van een tweede bronpomp, op het Hoogoventerrein te IJ muiden. Op donderdag, 24 oktober te elf uur, zal ten gemeentehuize aan een ieder gelegen heid worden gegeven om mondeling be zwaren tegen de inwilliging van deze ver zoeken in te brengen. Tot en met 18 ok tober bestaat voor een ieder gelegenheid schriftelijk bezwaren bij hun college in te brengen. Men is slechts dan tot beroep ge rechtigd, indien men op de hierboven be doelde zitting is verschenen, om de be zwaren mondeling toe te lichten. Elke kousenaankoop wordt op de kousenkaart aangetekend. Bij' inlevering van een volle kousenkaart ontvangt u een paar nylons gratis! BLIJVEND VOORDEEL: dit is 8% korting op al uw kousenaankopen (óók kindersokjes, sokken, enz.) NOLANDA nylons worden vervaardigd van garens ^DPENHAGIN „Paps, gaat u mee om me een verhaaltje-voor-het-slapen gaan voor te lezenF'

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 7