in Parijse Biennale Luidruchtig groepswerk „De schuchtere aan het hot" Werk van Piet er Starreveld DE PROGRAMMA'S NEGEN MUZEN Opera „Macbeth" van Verdi zondag voor K.R.O.-t.v. Jazzclub Ekestos 9 FASCINERENDE OUTSIDER D. EXPOSITIE IN BLOEMENHEUVEL WOENSDAG 9 OKTOBER 1963 Bliksemende, schetterende en draaiende schilderijen en beelden, maar de traditionele kunst is niet dood sk W nabeschouwingen Schoolgaan, wijzer worden Ton Neelissen De radio geeft donderdag HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. T elevisieprogramma Bob Buys Dolf Welling VLAK BIJ het buffet is op deze biën nale nog een verkwikkende afdeling, namelijk de Argentijnse. Zekere Félix Cuello heeft hier dagelijks tientallen mensen te grazen met zijn „opblaas- schilderij". Het schilderij is een mooie vlek. Cuello weet structuureffectjes te bereiden als de beste picturale chefkok. Voor deze gelegenheid heeft hij zo'n lekker ding op een balg bevestigd, een ingevouwen balg die zich binnen een metalen geraamte kan bewegen. En op de vloer voor dit toestel ligt een enorme blaasbalg, met de schriftelijke uitnodi ging aan de bezoekers om er het schil derij mee op te pompen tot ze er bij neervallen. „Daarna trekke men aan het touwtje", besluit de gebruiksaan wijzing. Bij elk plukje kijkers is er wel een die het niet laten kan, maar het ge zwoeg met de blaasbalg brengt het schilderij niet in beweging en de ruk aan het touw levert een komisch gepiep op. Speciale aandacht echter verdient de Argentijnse inzending om heel andere dingen: de schilderijtjes van de 29- jarige Antonio Segui. Ze zien er ouderwets uit, als stukjes 19de-eeuwse muffigheid in een uitdra gerij. Een haastige blik registreert alleen wat bruinig portretgepeuter in lelijke pronklijsten. Maar de portretjes van juffrouw „Felisitas" met of zonder familie blijken allerminst argeloos ge peuterd te zijn. Met geraffineerde fac tuur en toets heeft Segui een picturale „old finish" teweeg gebracht die iro nisch en ook wel een tikje macaber is. Hij suggereert vergane paletgeneugten die er nooit zijn geweest. De gevoels sfeer van deze werkjes is gecompli ceerd. Er gaat weemoed om verganke lijkheid van uit, sympathie en gelijk tijdig lichte spot. Boven een familie groep „zweeft" een zittende jonge vrouw als uit een ander portret, over geschilderd en weer zichtbaar gewor den. Boven de gouden lijst waarin een Felisitasis gevat, steekt een paneeltje uit waarop de hond van Felisitas is af gebeeld. Elk werkje roept meteen het overgestoffeerde op van een I9de-eeuw- se salon met muren vol schilderijtjes. Los van elke „stroming", met beschei den formaten, zonder lawaai of „be wogen beweging"houdt Segui met zijn eigenaardige werkjes de aandacht lang vast. De verf wordt onder zijn penseel beklemmend levend. Wat ons betreft had hij een prijswinnaar van deze biën nale moeten zijn. Brouwer, maakt kans verfilm te worden. De Engelse regisseur Paul Rotha, die ook de Nederlandse film „De Overval" regis seerde, is sterk in het verhaal geïnteres seerd. „De gouden Zweep", in het Engels, het Noors en het Nederlands ver taald, betreft een strijd tussen vader en zoon die op de renbaan wordt beslecht. Rotha heeft al uitvoerig met Abe Brouwer, die op het ogenblik stratenmaker is in Diever (Drente) gesproken. Leger des Heils. De lezing van majoor Dros voor het Leger des Heils zal niet don derdagavond 10 oktober, maar heden woensdagavond gehouden worden. „De gouden Zweep" Het boek van „De gouden Zweep", van de Friese auteur Abe NIET ALLEEN OGEN en oren krij gen veel te verduren op de derde Biën nale van Parijs. Het Museum voor Mo derne Kunst van de stad is een perfecte omgeving voor deze manifestatie van 20- tot 35-jarigen uit 56 landen. Het holle gebouw maakt dezelfde indruk van voorlopigheid als het holle vertoon dat er tot 3 november weer de wanklank aangeeft. In een geur van Chanel en knoflook kan men muziek en poëzie tot zich nemen in de gehoorzaal. Voor ruim 100 belangstellenden is er plaats op banken, waartegen zelfs een welgedaan zitvlak na een half uur protesteert. Het is er dus een voortdurend komen en gaan, ook tijdens de kunstfilmpjes die uit een ratelende projector op een slap doek rollen. In de tentoonstellingsruim ten snerpen spookhuisgeluiden in si nistere duisternissen, teweeggebracht door het instituut dat de Parijse biën nale een eigen karakter geeft onder de biënnales dezer wereld: de werkgroep. Welk idee ten grondslag ligt aan de nieu we AVRO-uitzending „Uit de school ge klapt", die gisteravond voor het eerst op het scherm kwam, is ons niet duidelijk geworden. Was het een verkapt schools Nederlands lesje of moest de kijker, ver tederd door de aanblik van al die kinde ren, weer terugverlangen naar de school bank? Wij kregen de indruk, dat de schrij ver Jan Mens, die zich bereid toonde tus sen de kinderen plaats te nemen, er ook geen raad mee wist. Zijn inleidend ge sprekje met een der meisjesscholieren deed zeer onecht aan en zijn houding in de klas sterkte ons in de mening, dat een lagere school niet bij volwassenen past; dit dan met uitzondering van „de mees ter" die met zijn fraai Amsterdams spre kende pupillen zeer natuurlijk speelde. Hiervoor verdiende de regisseur beslist een acht. Gezien de vage, onechte en saaie elementen was 40 minuten voor deze eni ge Nederlandse produktie van deze AVRO- avond -veel te lang. Veel meer genoegen beleefden wij aan de eerste aflevering van de Dick van Dy ke show, waarin de naamgever van het programma op overtuigende wijze demon streerde hoe hij als Rob Petrie een baliet- meisje veroverde, dat later zijn vrouw werd. Een programma zonder pretenties, dat bijzonder goed is afgestemd op het be kende verlangen van de mens, zich zonder inspanning om zichzelf te amuseren. Knap, maar nogal gekunsteld was ver der een nieuwe film uit de serie „Naked City". De krachtmeting, waaraan het slecht ziende jongetje zich onderwierp om te ontsnappen aan de suggestie dat hij DE JONGE GARDE van de Neder landse Comedie trof gisteren in de Haar lemse Schouwburg maar een handjevol mensen voor haar voorstelling van Tirso de Molina's „De schuchtere aan het hof". De brutale diefstal van de cervorige nacht men weet, er is f 28.000 gestolen uit de kluis van de schouwburg kan er de oorzaak niet van zijn dat men kennelijk gedacht heeft: „Weggegooid geld", want een dief slaat niet gauw twee maal achter een zijn slag op dezelfde plaats. De slag die de jeugdige Comedie-bent met de holle zaal had te leveren werd overigens over tuigend door haar gewonnen: de schrale op komst bleek het spel niet te kunnen be ïnvloeden; het publiek reageerde dan ook hartelijk met „open doekjes". MAAR TEN OPZICHTE van het stuk zelf is de Nederlandse Comedie minder gelukkig geweest. Slechts een briljante vertaling"^ "eerf spfSnkelende regie had den van het wat cliché-achtige gegèven twee huwbare dochters naar wie twee saaie en twee hartveroverende minnaars dingen goed toneel kunnen maken. Wat de vertaling betreft: een tekst van rijme larijen waarin met een achteloos gevoel voor humor het eerste rijmwoord veelal het beste moet zijn; een opvatting waar aan in een klucht veel plezier te beleven valt. Dan de regie: in plaats van spranke lend was zij geagiteerd, er werd teveel drukte gemaakt waar levendigheid nodig was. ZO ONTSTOND ER een voorstelling die een midden leek te zijn tussen „Bloed en liefde" van Bomans en „Don Gil" van Tirso de Molina bij de Haagse Comedie. Ton Kuyl als de Hertig van Avero trok zijn tekst duidelijk naar de klucht, Petra Laseur als Magdalena zijn dochter bleef in de echte comediestijl. Gerard Schild, als de herder Lauro die eigenlijk een echte hertog is. liep verloren rond en kon uit Vondel zijn weggestapt, Hans Boswinkel als knecht Tarso kon zo ..De gecroonde Leersse" in en Lex Schoorel naar „Droom van een midzomernacht". De zangeres Thérèse Steinmetz introduceerde de beide bedrijven voortreffelijk, begeleid door gitaarspel van Julian Coco. HANS CROISET als de schuchtere min naar had het duidelijkst speelbare deel van de voorstelling en zorgde aldus voor een uitstekende voorstelling in de voor stelling, waarbij een verkouden Petra Laseur hem goed steunde. Kitty Courbois speelde als de andere dochter, Serafina, heel goed een getemde feeksachtige figuur. Huib Broos maakte van het bijrolletje van de schilder een animerend stukje type ringskunst. Maar een afgerond, homogeen geheel kon het toch niet worden. Daar voor waren tekst en regie te hybridisch van karakter; en wij konden ons niet aan de indruk onttrekken dat die verdeeldheid samenhing met een tekort aan vermogen om „De schuchtere aan het hof" in één vaart op hoog niveau uit te spelen. blind en hulpeloos was, werd bijzonder knap, maar ook zeer realistisch uitge werkt; zo zelfs, dat men niet aan de in druk kon ontkomen, dat het de makers er vooral om te doen was, de zenuwen van de kijker op de proef te stellen en zulks dan gecamoufleerd door een aanvaardbaar verhaal. Weer viel ons op, welke goede spelers die Amerikaanse „producers" toch tot beschikking staan; het neger-onderwij zeresje bijvoorbeeld, dat kracht puttend uit haar onbedorven natuur de kracht vond het kind te ontworstelen aan de inbeelding van zijn ouders, werd ontroerènd sterk ge speeld. De eerste van het tweetal films over de kentering in de Russische politiek (gepro duceerd door de NBC) gaf tal van inte ressante, zij het niet altijd bewezen feiten over de strijd in het Kremlin rond en na Stalin's dood. De onthullingen van journa listen, diplomaten en voormalige Westelij ke communistische topfiguren waren vaak bepaald boeiend. Duidelijk werd deze do cumentaire gemaakt voordat de dooi be gon, waarin de wereld thans verkeert. Maar zo opgediend, kan een stuk geschie denis over een nogal mysterieuze wereld, de kijker toch wel in zijn greep krijgen. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Programma-overzicht. Aansluitend: lichte grammofoonmuziek. 9.00 Ochtend gymnastiek. 9.10 De Groenteman. 9.15 Klassieke grammofoonmuziek. 9.35 Water standen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Arbeids vitaminen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Huishoudelijke zaken, lezing. 11.15 Radio Kamerorkest: moderne muziek. 12.00 Licht instrumentaal ensemble en zangsolisten. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.33 Uit het bedrijfsleven, lezing. 12.43 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, eventueel actueel of gram mofoonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Dansorkest en zangsolisten. 14.00 Zangre cital: stereofonische uitzending. 14.30 Die ren in en rondom het huis: programma over huisdieren. 15.15 Lichte muziek. 15.30 Rotterdams Filharmonisch Koperensem ble: moderne muziek. 16.00 Van vier tot vijf: radioprogramma in een Notedop. 17.00 Voor de jeugd. 17.55 Gesproken brief. 18.00 Nieuws. 18.15 Het Koninklijk bezoek aan Iran. 18.20 Uitzending van de Chris telijk Historische Unie: 'Na de Algemene Beschouwingen. Tot U spreekt mr. H. K. J. Beernink, voorzitter van de C.H.U. 18.30 Lichte orkestmuziek en zangsoliste. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Sport en recreatie, afgewisseld met grammofoonmuziek. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Muziek uit de Gouden Eeuw van Spanje (gr.). 20.15 Concertgebouworkest en piano-solist: moderne en klassieke muziek. In de pau ze: 21.10-21.30 Voordracht. 22.30 Nieuws en mededelingen. 22.40 Actualiteiten en beurs berichten. 23.05 Discotaria: nieuwe gram mofoonplaten. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 KRO. 11.45 VPRO. 14.15-24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Ouverture.radio voor vroege men sen. (7.30-7.35 Voor de jeugd). 7.55 Over weging. 8.00 Nieuws. 8.15 Conciliejournaal. 8.25 Lichte grammofoonmuziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Mo derne orkestwerken (gr.). 11.00 Voor de zieken. VPRO: 11.45 Lichte grammofoon muziek. 12.15 Leven op het land, gesprek. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.33 Deze week, bijdragen van bui tenlandse correspondenten, en praatje. 13.00 Nieuws. 13.15 Pianospel: klassieke en moderne muziek. 13.45 Voor de vrouw. NCRV: 14.15 Metropole-orkest en saxofoon. 14.45 Op stap met David du Plessis, le zing. 15.00 Moderne orkestmuziek (gr.). 15.35 Lichte grammofoonmuziek. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Pianoduo. klassie ke muziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Schoolzang. 17.45 Promenade-orkest: lich te muziek. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Licht instrumentaal kwintet. 19.50 Sociaal per spectief, lezing. 19.00 Nws en weerbericht. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gees telijke liederen. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte grammofoonmuziek. 20.10 Een Hol landse familie in de Franse tijd, hoorspel (4). 20.40 Samen uit, Samen thuis, geva rieerd programma. 22.00 Kerkorgelconcert met hobo-begeleiding. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespreking. 23.00 Platennieuws. 23.30 Vers in het ge hoor: litterair en muzikaal programma. 23.55-24.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG AVRO: 15.00 Programma voor de vrouw. 16.00-16.20 Voor de kleuters. 19.30 Noord Vietnam, documentaire film. NTS: 20.00 Journaal. AVRO: 20.20 In Avro's Televi- zier. 21.00 Gelooft u in spoken, mevrouw?, een oorspronkelijk T.V.-spel. 22.20 De ac tuele camera, een vooruitblik op het ko mend bioscoopseizoen. NTS: 22.50-22.55 Journaal. Ontwerp voor een heiligdom door een groep van de Ateliers d'Art Sacré. Het Is dezer dagen 150 jaar geleden dat Guiseppe Verdi te Roncole in Parma (Italië) werd geboren. Ter gelegenheid van de herdenking van dit feit verzorgt de Westdeutscher Rundfunk op zondag 13 oktober a.s. een Eurovisie-uitzending van Verdi's opera „Macbeth". Deze uitzending zal door de K.R.O., in haar geheel, recht streeks worden overgenomen. De opera zal, tijdens de uitzending, van ondertite ling worden voorzien. Dit laatste is min of meer een experiment van de K.R.O.t.v. Het zal van het resultaat afhangen of men hiertoe in de toekomst meer zal overgaan. Een en ander houdt in dat het vooraf vastgestelde programma voor zondag 13 oktober aanmerkelijk moest worden ge wijzigd. Zo komt de eerste aflevering van de comedy-reeks „Erik Sikkes", met Wil ly Walden als centrale figuur, te verval len en zal nu worden uitgezonden op zon dag 10 november a.s. Ook het program ma „Kiekeboe", waaraan Teddy Scholten medewerking verleent, wordt naar een latere datum verschoven. De opera „Macbeth" wordt uitgevoerd door het Keuls Omroep en Symfonie-or kest, het Keuls Omroep Koor en de Keul se Pantominegroep onder leiding van Rolf Scharre. De titelrol wordt vertolkt door Carl Darrow (Macbeth). Verder werken o.a. mede: Erika Wien als Lady Mac beth, Walter Kreppel als Banquo, Klaus- Dieter Fröhlich als Fleance zijn zoon, Rolf Scharre als Koning Duncan en Ger- da Wismar als de hofdame van Lady Macbeth. Miss Suriname. Virginia Blanche Hardjo is bij een schoonheidswedstrijd in Paramaribo uitgeroepen tot „Miss Suri name 1963". Zij is 18 jaar en werkt als telexiste op het kantoor van het Algemeen Nederlands Persbureau in Paramaribo. Zij zal op 27 oktober vertrekken en via Neder land naar Londen gaan en daar meedingen naar de titel van „miss world". Ter herinnering aan de vorig jaar ge houden Frans Halstentoonstellïng heeft het gemeentebestuur van Haarlem een bronzen beeld uit 1946 door Jacques Lipchitz, „Het Hoog lied" getiteld, aangekocht voor de afdeling hedendaagse kunst van het Frans Halsmuseum. Met andere aanwinsten zal deze sculptuur vanaf heden in de Vishal te Haarlem te zien zijn. IN HUIZE BLOEMENHEUVEL te Bloemendaal is tot 21 oktober een tentoonstelling te zien van beelden in brons en tekeningen van Pieter Starreveld. Er zijn ook werken in ander materiaal dan het brons. Maar de nadruk op laatstgenoemd materiaal is begrijpelijk; Starreveld giet namelijk zelf zijn werken in brons en dat is een bij zonderheid. Starrevelds atelier in Amersfoort is mooi gesitueerd op een oud buiten. Zijn boeiende beroep en ambacht zijn - ook door die fraaie omgeving - aanlokkelijk voor fotografie en filmers. Maar Starreveld is een harde eenzame werker; hij zal die eenzaamheid zeker niet cultiveren, maar voelt zich toch graag beschermd binnen de muren van zijn atelier en de omheining van zijn werkterrein. IN EEN GESPREK dat ik met Starreveld in zijn atelier mocht hebben, legde hij er de nadruk op, dat de ontwikkeling in onze beeldhouwkunst voor een deel mogelijk is geweest door het vakmanschap van zijn collega-bronsgieters hier, die hij uiterst kundig noemt. Zijn liefde voor het vak is hartverkwikkend. Het aantrekkelijkste deel van zijn expositie krijgt dan ook reliëf door zijn ambachtelijk vermogen als brons gieter. Men ontmoet in deze expositie vele reliëfs van danseresjes, cellospelende vrou wenfiguurtjes en naakten. Zij zijn direct naar model gemaakt; spontaan en gevoe lig. Ook in andere beeldhouwersateliers ontmoet men dergelijke plezierige studies die een langduriger bestaan in brons be schoren zouden moeten zijn, hetgeen door de kosten echter nauwelijks mogelijk is. Door zijn ervaringen met het brons leerde Starreveld direct in de voor het brons ver langde vorm te modelleren; een hier toch zeldzame wisselwerking. MAAR STARREVELD WIL, en dat te recht, méér dan een impressionistisch te noemen modelleren. Ik moet bekennen dat ik in dat opzicht nogal eens de aansluiting met zijn werk mis. Het ontbreekt dit werk niet aan duidelijkheid. Zijn zeer eigenzin nig doorzetten van een voor een groot publiek direct leesbare gedachte mag ik eigenlijk heel erg graag. Maar de plasti sche realisatie daarvan kan ik weinig be wonderen. Ik denk nu aan een groep op het gebouw van een verzekeringsmaat schappij, als ik het wel heb, waarop figu ren van zeer verschillende schaal voor komen. De gedachte is duidelijk. Een grote figuur, van reuzengestalte, beschermt de mensen, aanwezig in hun meer natuur lijke proporties. In plaats van een boven natuurlijk effect kreeg deze compositie de suggestie van een onnatuurlijk samenzijn van menselijke figuren. In deze expositie is dit veel arbeid geëist hebbende werk stuk niet vertegenwoordigd. Wel ontmoet men een portret, dat ook monument wil zijn. van de strijkinstrumentbouwer Max Möller Sr. Op het hoofd van de man zit ten twee van Starrevelds cellospelende vrouwenfiguurtjes. Silhouetterend tegen 't licht laat dit portret Starrevelds persoon lijke gevoel voor vorm wel blijken. Maar bij nadere beschouwing wordt het geheel een beetje koddig: gewoon een gewichtig gewilde man met twee poppetjes op zijn hoofd. Het is hard gezegd. Éven hard moet ik een kopje met vleugels afwijzen. Als Starreveld zijn bewondering voor de klassieken kenbaar maakt kan ik in zijn lijn ook moeilijk „mee". Als Starreveld een wat apart staande figuur is, zou dat wel eens kunnen samen hangen met een te zeer op zichzelf-alleen rekenen. Dat is zijn zaak. Het werk dat voort lijkt te zijn gekomen uit 'n volstrekt argeloze benadering is echter beslist in nemend. De jazzsociëteit Ekestos houdt vrijdag weer een platenavond in het gebouw Sta tionsplein 2 ln Haarlem. Zondagavond wordt er een concert gegeven door het Dick Vennik-kwartet. De avonden be ginnen om acht uur. schilderde aluchroomplaten en doorschij nende kunststoffen, van binnen uit be speeld met bewegend licht, met een be geleiding van elektronische muziek. Het is een aangenaam werkstuk van het Studie centrum voor visueel onderzoek te Gent. In technisch opzicht echter is het werk van de Nederlander Livinus van de Bundt veel interessanter. Deze is dan ook geen 35 jaar meer. DE MARKANTSTE TREKKEN van deze biennale zijn: de critiek op en het overschrijden van de grenzen van de tra ditionele édRilder- en beeldhouwkunst. Voor de verpieuwing binnen de traditie, verhoopt een nieuwe figuratieve kunst, getuigt hier met een grote één- manstentoonstelling het sterkst de jonge Duitser Horst Antes. Hij vertegenwoor digt een Duits expressionisme waarin nonfiguratieve en experimentele ervarin gen zijn begrepen. Talrijk zijn, bij andere neo-figuratieven op deze biennale, de toe spelingen en insinuaties op het lichamelij ke, óók in het recente werk van Kees van Bohemen. Maar Antes insinueert niet, hij insisteert als een zeer verjongde Beck- mann. vrij van gemythologiseer, met een schrille erotiek. De critiek uit zich met wat de Frans man noemt ezelarijen, zoals er ook waren in de marge van de expositie „Bewogen beweging" in Amsterdam en in de kern van het „Dynamisch labyrinth" van Sand- berg. Vijf weken lang verblijft in een tochtige ruimte van het museum een aap je in een mandkooitje, als „levende mo bile". Een handvol snoepjes heeft als on derschrift: „Voedingssculpturen". Bij de Franse inzendingen zijn er naast de alge mene ook die, welke zijn gekozen door de jonge kunstenaars en de jonge critici. De laatsten hebben het wildste gekozen: on der meer een in vuil plastic verpakte oude motorfiets. Manifestaties van deze soort maken zichzelf onmogelijk doordat het dieptepunt van geestloosheid al lang be reikt is. DE GRENSOVERSCHRIJDING wordt gezocht in de richting van het organiseren van optische of optisch-auditieve beleve nissen. Een Franse werkgroep heeft een keurig „Labyrinth" ingericht, met een lachspiegelkamertje en andere vermake lijkheden met licht en beweging. Een ..gordijn" van vierkante aluminiumplaat- jes, beweegbaar bevestigd aan nylondra den, vormt een overgrote kerstboomver siering. Er staan enkele plastische wer ken in kunststof die decoratief zijn, maar dan ook sterk onderdoen voor plastieken van bijvoorbeeld Pevsner, waarvan zij de zwakke oomzeggertjes zijn. Dit deel van de expositie verwijst rechtstreeks zowel naar de kunstzaal van Denise René, sedert jaren getrouw aan de „koude abstractie" en de objectieve kunst, van Herbin en Kupka, Moholy Nagy en Pevsner tot de „Nul"-jongens van vandaag, als Schöffer en Vasarely. Daarbij gaat het om artis tieke onderzoekingen met resultaten, die het wonderwel doen éamen met de nieuwe architectuur en stedebouw. De „traditionele" kunst is met dat al niet dood en begraven, zelfs niet op deze biennale. We zullen daar in een volgende, korte beschouwing op terugkomen. DE „FUSIE VAN DE KUNSTEN" moet namelijk het grote thema zijn van deze internationale show van jonge kunst. Deze boodschap is blijkbaar tot de meeste deel nemers niet doorgedrongen. Zo zijn er dus veel, die heel gewoon schilderijen laten zien en beelden die niet draaien, blikse men of schetteren. Maar het kermisla- waai dringt wrekend door in die afdelin gen, waar men naïevelijk exposeert naar oud recept. Vlak bij de Nederlandse beel den en schilderijen bijvoorbeeld, hebben de Fransen hun „Laboratorium der kun sten" met projecties van geluid en ge kleurd licht op plastische vormen in een ten dele afgeschermde ruimte. Dit „laboratorium' is een vrij zielig resultaat van veel goedbedoelde ijver, sympathieker in elk geval dan het „Abat toir" waar onze landgenoot Mark Brusse aan heeft meegewerkt: een kermistent met griezelinterieur. In het halfduister ziet men er open doodkisten met kadavers „Interieur" (1963) van de Duitser Horst Antes. uit papier-maché en wandschilderingen waarmee een Spanjaard enkele dictaturen aanklaagt. De nationale symbolen in deze schilderingen zijn op last van hogerhand bedekt. Het geheel is onverdunde kitsch. AARDIG DAARENTEGEN is een door drie Fransen versierd theater, minder theatraal dan een doopkapel, ontworpen door een Joegoslaaf, een Tsjech en een Hongaar. De meeste plastisch-architecto- nische projecten vergoeden artistiek niet wat zij in praktisch opzicht tekort schie ten. Een gelukkige uitzondering vormt een heiligdom, ontworpen door een groep van de Ateliers d'Art Sacré: een mooie een heid van in elkaar overgaande vormen, een plastische Introïtus. De Italianen hebben van de presentatie van hun beeldende kunst iets speciaals gemaakt. De architect Antonio Malavasi heeft als expositieruimte een „modulaire structuur" ontworpen, een metalen plas tiek als het ware, met holten voor de plaatsing van beelden en schilderijen. Het geeft hun inzending in het drukke totaal een duidelijke, gebonden aanwezigheid. Overigens dringt zich de constructie te veel op. Een heldere ruimte met simpele schotten is beter. DE BELGEN HEBBEN onder leiding van de surrealistische schilder Octave Landuyt in een verduisterde ruimte een paviljoen opgetrokken dat hun expositie object zelf is. Het is een kiosk van be-

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 9