Regeling ambtelijke pensioenen is tamelijk ingewikkeld Niet te veel verwachten van pensioenmaatregel 1963 Niemand weet raad met verstekeling van de „Ruys" Koffie T.v.-piraat gaat uitzenden van 5 uur tot middernacht Bestolen weduwe zag inbreker op straat lopen rgrfet Waar blijft rijksgoed keuring voor schouwburg bouw in Maasticht? Gratie gevraagd voor dienstweigeraar Vingers afgehakt om het verzekeringsgeld Zijn zwerftocht over de wereldzeeën zal hij wellicht moeten voortzetten KOFFIE HA 13 Zondagsrust of openbare orde? R<E.M.-directeur Hordijk „Advertentiecontracten stromen bij mij binnen'' DONDERDAG 10 OKTOBER 1963 13 Amsterdam-Rijnkanaal wordt aangepast aan duwvaart Ook met een grote maat kunt U goed gekleed gaan MODEHUIS ma Kamerlid vroeg: Maar aanvraag was nog niet ingediend Ben je daar weer? coffeïnevrij Kerkelijk nieuws Dievegge in gerechtsgebouw Binnenhaven van Delfzijl is verlengd Celsleutel zoek 5 Het is met de ambtelijke pensioenen zo'n ingewikkelde aangelegenheid ge worden, dat er nog maar heel weinig mensen zijn die er wijs uit kunnen wor den. Dat dit zo is, mag men wel op maken uit de talloze vragen die tijdens het spreekuur van de pensioenraad (aan de Benoordenhoutseweg) aan de pen sioenambtenaren worden gesteld, en ook uit de vele ingezonden stukken van ver twijfelde lezers in hun dagbladen. De pensioentrekkers kunnen klaarblijkelijk geen logische lijn ontdekken in de wis' selende bedragen van de uitkeringen. Daarnaast verwachten ze vaak meer van de pensioenmaatregelen 1963 dan ge wettigd is. Deze pensioenmaatregelen zijn enige tijd geleden door de Tweede en Eerste kamer aangenomen; zij houden in, dat de amb telijke pensioenen met ingang van 1 ja nuari van dit jaar welvaartsvast zijn ge maakt, en A.Ö.W. en A.W.W. (ook bo dempensioen genaamd) in de ambtelijke pensioenen worden ingebouwd. Nu even iets over de termen „wel vaartsvast" en „inbouw". „Welvaarts vast" betekent, dat de ambtelijke pensioe nen de algemene wijzigingen in het sala ris van het rijkspersoneel zullen volgen. Met andere woorden: gaan de rijkssalaris sen omhoog, dan ook de rijkspensioenen; maar eventueel ook: rijkssalarissen om laag, rijkspensioenen eveneens omlaag. „Inbouw" oftewel „integratie" bete kent, dat het bodempensioen (A.O.W.- A.W.W.) voor een deel opgaat in het amb telijke pensioen. Hier begint een ingewik kelde rekenarij. Hoe groot het gedeelte van A.O.W.- A.YV.W. is, dat in het ambtelijke pensioen opgaat, wordt bepaald door de diensttijd waarover het ambtelijke pensioen wordt berekend. Hierbij beschouwt men de A.O.W.-A.W.W. in het ambtelijke pensioen ingebouwd; bij de maximum-diensttijd voor het ambtelijke pensioen (40 dienstja ren) dus niet meer dan 80 percent. De gepensioneerde ambtenaar zal dus steeds ten minste 20 pet. van het bodempensioen (A.O.W.-A.W.W.) naast zijn ambtelijk pen soen genieten. Het totale pensioeninkomen zal er niet op achteruitgaan met deze nieuwe rege ling. In de gevallen die daartoe zouden kunnen leiden, is voorzien door een over gangstoeslag die niet behoeft te worden in gelopen. Het is dus niet mogelijk, dat men èn zijn hele pensioen èn de hele A.O.W.- A.W.W. krijgt. Een klein voorbeeld: met ingang van 1 januari 1963 is de A.O.W.- A.W.W.-uitkering voor een weduwe zonder kinderen van f 1518 per jaar gebracht op 15,78 per jaar. Dat is dus een verhoging van 60 per jaar, ofwel 5 per maand. Deze uitkering wordt op haar pensioen ge steld dus dat ze dat heeft voor 80 pet gekort. Dat betekent dat ze van die verhoging van 5 per maand slechts 1 krijgt. Alles bij elkaar pensioen gekortwiekte A.O.W.-A.W.W. gaat ze er dus niet op achteruit. Sommige mensen blijken enigs zins te zijn misleid door berichten, dat de ambtelijke pensioenen met 32 pet zijn op getrokken. Dit laatste is waar, maar. Advertentie Op aanwijzing van een 60-jarige wedu we uit Haren heeft de politie in Gronin gen een 27-jarige man uit Paterswolde aangehouden. De vrouw had hem herkend als de man die in de nacht van 12 op 13 september haar woning was binnenge drongen en haar 400 gulden, een radio toestel en enkele sieraden afhandig had- gemaakt. De weduwe zag de man met een vrouw en een kind lopen bij het station in Gro ningen. Zij sprak hem aan, maar de man stapte met vrouw en kind in een taxi en reed weg. Met een andere taxi zette de vrouw de achtervolging in, nadat zij ervoor had ge zorgd dat de politie werd gewaarschuwd. Na enige tijd zagen de achtervolgers de vrouw en het kind op straat lopen. De po litie trof een eind verder de man aan. Aanvankelijk ontkende hij dat hij iets met de overval te maken had gehad. Maar bij huiszoeking werd het ontvreemde ra diotoestel gevonden. De rijkswaterstaat wil in de naaste toe komst de breedte van het Amsterdam- Rijnkanaal tot 100 meter vergroten. Op plaatsen waar dit niet mogelijk is zal het kanaal dieper worden gemaakt. Deze voor Amsterdam belangrijke waterweg moet worden aangepast aan de duwvaart. Met de verbreding zal mogelijk reeds in 1965 een begin worden gemaakt. Het Amster dam-Rijnkanaal, het vroegere Merwede- kanaal, had voorheen een breedte van gemiddeld 33 meter en een bodembreedte van 20 meter. Het werd verbreed tot 75 meter met 50 meter bodembreedte. De bodembreedte zal nu 70 meter worden. dat gaat over een periode van zes jaar, nl. van 1 januari 1957 tot 1 januari 1963. Een aanzienlijk dikker worden van de porte- monnaie mag men dus op dit ogenblik niet verwachten. Op 1 januari 1957 werden de pensioenen sterk opgetrokken. Daarna zijn tot 1 ja nuari 1963 toeslagen verstrekt. Op laatst genoemde datum zijn de ambtelijke pen sioenen welvaartsvast gemaakt, zodat men het niet meer zoekt in toeslagen. Met de inbouw van A.O.W. en A.W.W. in het pensioen gaat gepaard dat de over heid de premie A.O.W.-A.W.W. voor haar rekening neemt, met dien verstande, dat de premie-compensatie (5,6 pet) komt te vervallen. Het is natuurlijk niet allemaal botertje tot de boom met de regeling zoals die op 1 januari van dit jaar is ingegaan. Met zo'n ingewikkelde zaak, waarbij het recht streekse persoonlijke belang gaat wijken voor het (grotere) algemene belang, is dat ook geen wonder. Wat hier uiteengezet is, geldt uitsluitend voor de ambtelijke pen sioenen. De gang van zaken met de (72) bedrijfspensioenfondsen, de ondernemings pensioenfondsen, en de overeenkomsten afgesloten bij de levensverzekeringsmaat schappijen, valt buiten dit bestek. Overigens zal van de ervaringen, opge daan en op te doen met de pensioenmaat regelen 1963 een dankbaar gebruik ge maakt worden bij de voorbereiding van de nieuwe pensioenwet, die, zoals in de troonrede werd aangekondigd, door de re gering bij de Staten-Generaal zal worden ingediend, zodra het georganiseerd over leg in ambtenarenzaken het beraad erover Heeft beëindigd. De verwachting is, dat de indiening in 1964 zal plaatsvinden. Advertentie U behoeft daarvoor slechts een bezoek te brengen aan Modehuis Margriet, het enige modehuis dat zich speciaal heeft toegelegd op de maten 42 tot 57. Deze specialisatie betekent, dat U in elke maat keuze hebt uit tientallen modieuze ja ponnen, blouses, rokken etc. En ook, dat U wordt geholpen door verkoopsters, die weten wat U verlangt. Het betekent beslist niet dat onze prijzen extra hoog zijn. Integendeel. AMSTERDAM, KINKERSTRAAT 143-T45, TEL. 82144 HAARLEM, GEN. CRONJESTRAAT 96. TEL. 63944 „Er zal in Maastricht wel enig opzien zijn gebaard door de op 11 september door het Tweede Kamerlid dr. Tans (P.v.d.A.) aan de regering gestelde vraag, of het haar bekend is, dat de verbouwing van de stadsschouwburg in Maastricht (kosten ongeveer 3,2 miljoen) reeds vele jaren stagneert door het uitblijven van de rijks goedkeuring. Twee dagen na het stellen van deze vraag is namelijk pas de aan vraag om rijksgoedkeuring ingediend, zo dat het in deze vraag gestelde moeilijk op dit object van toepassing kan zijn". Dit zeggen de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, mr. Bot, en de mi nister van Volkshuisvesting en Bouwnij verheid, drs. Bogaers, in hun antwoord aan de heer Tans. De bewindslieden delen mede, dat er nog talrijke andere aanvragen voor soort gelijke objecten zijn, die veelal reeds lan ge tijd op afdoening wachten. Er moet door de commissie van advies voor bouw plannen van lagere publiekrechtelijke li chamen nog een nadere afweging van al deze aanvragen plaatshebben voordat mi nister Bogaers kan adviseren. De heer Tans had ook geïnformeerd naar het uitblijven van de rijksgoedkeuring voor de voltooiing van de restauratie van het Bonnefantenmuseum in Maastricht. De aanvraag hiervoor, zo delen de ministers mee, werd op 8 maart 1961 op het mini sterie van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid ontvangen. Voor dit bouwwerk, waar van de kosten ongeveer 1,2 miljoen zul len bedragen, zal in juni 1964 een rijks goedkeuring worden afgegeven. Het hoofdbestuur van het Humanistisch Verbond heeft de koningin verzocht spoe dig gunstig te beslissen op een gratiever zoek dat is ingediend namens de in Maas- bracht wonende 21-jarige Henri Andrie Brunia. Op 25 juli 1962 werd Brunia door de krijgsraad van de luchtmacht veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Hij deed daarna een beroep op de Wet op de Bur gerdienstplicht. Op 6 november 1962 werd hij verhoord door de commissie van on derzoek. Op 16 november verscheen Bru nia voor het Hoog Militair Gerechtshof dat op 8 januari verklaarde dezelfde opvat ting als de krijgsraad te hebben. Gesteld wordt thans dat voor Brunia de formele toepassing van recht tot onrecht geleid heeft, want veertien dagen nadat de mi nister de bezwaren van Brunia niet erkend had, werden namelijk de rechten van hen die 'zich op de burgerdienstplichtwet be roepen gewijzigd. Op 1 maart is voor Brunia een gratie verzoek ingediend. Op dat verzoek is nóg niet beslist. Het ministerie van Justitlie heeft heden morgen méegedeeld dat in opdracht van dé advocaat-fiscaal van het Hoog Militair Gerechtshof, die ook met de executie van het vonnis was belast, Brunia gisteren in vrijheid is gesteld. De politie heeft een 28-jarige fabrieksar beider en een 25-jarige havenarbeider uit Kootstertille in de Friese gemeente Acht- karspelen gearresteerd. Beide mannen wor den ervan verdacht zich of elkaar moed willig een blijvende invaliditeit te hebben toegebracht, waarna getracht werd de gelden van de ongevallenverzekeringen te incasseren. Aan de fabrieksarbeider is 1800 uitgekeerd, welk bedrag door beide mannen werd gedeeld. De havenarbeider kreeg geen uitkering. De fabrieksarbeider verloor in septem ber 1960 een deel van zijn linkerwijs vinger. Hij deed voorkomen, dat het een ongeluk was, dat hem bij het houthakken met een bijj was overkomen. De fabrieks arbeider verzocht een verzekeringsmaat schappij in Dordrecht om uitkering van ongevallengeld. Hem werd 1800 uitbe taald. Op 10 december van het vorige jaar over kwam de havenarbeider een soortgelijk ongeval in het zelfde schuurtje met de zelfde bijl, waarbij hij zijn linker wijs vinger geheel kwijtraakte. Toen hij bij dezelfde verzekeringsmaatschappij een verzoek om uitkering indiende rees arg waan. De uitkering, die meer dan 5.000 zou hebben bedragen, werd niet uitbe taald en de maatschappij verzocht de po litie een onderzoek in te stellen. Dit leidde tot de arrestatie van beide mannen. Bij zijn verhoor bekende de havenar beider dat hij zijn vinger zelf had afge hakt. Vermoed wordt dat de fabrieksar beider het door een huisgenoot heeft laten doen. Beiden zijn ter beschikking van de justitie gesteld. De 46-jarige Cubaan Tomas Paz Mo- rena, sinds 21 september verstekeling aan boord van het passagiersschip „Wil lem Ruys", zal vermoedelijk nog heel wat zout water zien voor er een oplos sing is gevonden voor zijn moeilijkheden. Geen land ter wereld voelt er namelijk veel voor de gewezen narcotica-smokke laar op te nemen en ook in Nederland zal de grens wel voor hem gesloten blijven. Gisteren, bij de aankomst van de „Willem Ruys" in Rotterdam, werd de Cubaan opgewacht door personeel van de rivierpolitie, belast met de grens bewaking, dat hem na een eerste ver hoor doorstuurde naar de Vreemde lingendienst. Wat die met hem zal doen is nog een vraagteken. Het probleem van Morena is ook dat van de Koninklijke Rotterdamsche Llóyd, die verantwoordelijk is voor de verstekeling. De Cubaan heeft de rederij al flink wat geld gekost en voor dat hij ergens wordt geaccepteerd zal daar nog wel een aardig bedrag bijkomen. De enige „vergoeding", die Morena daartegenover kan stellen, is vijf Amerikaanse dollarcents, zijn hele ka pitaal toen hij aan boord van de „Wil lem Ruys" werd ontdekt. De Cubaan voelt er zich overigens niet ongelukkig onder, want zijn omstandighe den waren al niet prettig toen hij in de Panamese haven Balbao aan boord van het passagiersschip slipte zonder geld, paspoort en uitzicht op hereniging met zijn Amerikaanse vrouw en kinderen, die in New York wonen. Het enige document, dat hij bij zich droeg, was een verlopen Panamese verblijfsvergunning. Panama zal hem echter na dit avontuur niet graag zien terugkeren. De enige oplossing lijkt dan ook Cuba, dat Tomas Paz Morena wel licht met open armen zal ontvangen om hem in de gevangenis te stoppen. Want de verstekeling beweert dat hij helfhaftig tegen het regiem van Fidel Castro heeft gevochten. „Een aardig, maar triest mannetje" meende kapitein Herman van den Heuvel, toen hij na de ontdekking in open zee het eerste gesprek met de verstekeling had ge had. Iedereen aan boord dacht er net zo over. Tomas Paz Morena werd dan ook verwend en kreeg zelfs een nieuw kos tuum omdat het oude niet meer te dragen was. Maar na Port Everglades, de eerste Amerikaanse haven die de „Willem Ruys" op deze 21ste reis-rond-de-wereld aandeed, bekeek kapitein Van den Heuvel zijn „gast" toch met andere ogen. Tomas Paz Morena bleek namelijk een goede beken de van de Amerikaanse justitie te zijn, Advertentie Koffie HAG laat u dubbel genieten. De verkwikking, het genot van pure koffie. De veiligheid van koffie zonder coffeïne. Koffie HAG is coffeïnevrij, dus veilig voor hart en zenuwen, maag en bloedsomloop, lever en gal. Groot pak f2.20 HAG-Verkoopkantoor - Postbus 619 - Haarlem Chr. Geref. Kerken Beroepen te Werkendam G. de Vries te 's-Gravendeel. Bedankt voor Wildervank T. Harder te Kornhorn. Advertentie Een 28-jarige vrouwelijke kantoorbe diende, die werkzaam was bij de rechtbank te Rotterdam, is door de politie aangehou den op beschuldiging van diefstal van 640,aan kantinegelden uit de tas van de kantinejuffrouw. Het geld werd in de pensionkamer van de jonge vrouw terug gevonden. De politie onderzoekt of zij ook schuldig is aan de diefstallen die de laat ste tijd in haar pension zijn gepleegd. Ook daar werd telkens geld vermist. De industrie-binnenhaven van Delfzijl is met tweeëneenhalve kilometer verlengd. Er is 260.000 kubieke meter grond verzet om deze binnenhavenverlenging te relia- seren. De weggegraven klei is gebruikt voor het dichten van een kwelder bij Oter- dum en het ophogen van het terrein van de Koninklijkke Nederlandse Soda Indus trie. Een baggermachine zal de diepte van de haven op ruim vijf meter brengen. De 46-jarige Tomas Paz Morena ver laat in Rotterdam zijn cel aan boord van de „Willem Ruys". die hem al twee keer wegens handel in verdovende middelen had laten uitwijzen. „Zo, ben je daar weer?", was de begroe ting van de ambtenaren van de Ameri kaanse F.B.I., die prompt een politieman kosten voor de Lloyd elf gulden per uur voor de cel neerzetten. Dat herhaal de zich in New York, waar de versteke ling wel even met zijn vrouw mocht pra ten, en later ook in Southampton. Alleen buiten de territoriale wateren had Morena enige vrijheid, mits hij zich vier keer per dag bij de scheepspolitie meldde. En nu is hij in Rotterdam, waar men eigenlijk ook niet goed raad met hem weet. „Hij zal wel naar Panama terug moeten", was de eerste voorzichtige con clusie van het hoofd van de Vreemdelin gendienst, hoofdinspecteur A. Reeder. „Het zou tegen het gebruik zijn als men hem daar weigerde. Maar het wordt een heel ingewikkelde zaak." Bij de Rotterdamse Lloyd heeft men echter niet veel vertrouwen in de terug keer van de verstekeling. Voorlopig houdt men er rekening mee dat men hem vol gende week weer aan boord moet nemen als de „Willem Ruys" naar Sydney ver trekt. De zwerftocht over de wereldzeeën wordt dan voortgezet en Morena heeft daar eigenlijk wel vrede mee. De ontscheping van de Cubaan verliep gisteren niet zonder moeilijkheden. Het duurde meer dan een uur voor de politie en fotografen, die hem aan boord op wachtten, de verstekeling te zien kregen. De sleutel van de cel was namelijk zoek. Tomas Paz Morena is nu ondergebracht in het Rotterdamse hoofdbureau van po litie. Veel vrolijker was de aankomst van de „Willem Ruys" voor de 17-jarige Regina Pigeaud, die dankzij een gezamenlijke actie van de lloyd en een dagblad naar haar geboorteland kon terugkeren. Haar vader, een oud-employé van de rederij, was haar tot de Bermuda-eilanden tege moet gereisd. Regina werd zestien jaar geleden door haar Engelse moeder mee genomen naar Australië, hoewel de schei ding tussen haar ouders wetteijk nog niet een feit was. De moeder hertrouwde daar. Het gerechtshof in Den Haag behandelde gisteren een zaak tegen een caféhouder in Maassluis waarbij het ging over de vraag of het al óf niet geoorloofd is op zondag in de café's in Maassluis muziek ten gehore te brengen. In 1955 werd bij gemeentelijke verorde ning de caféhouders toegestaan muziek'in hun zaken ten gehore te laten brengen. De toenmalige burgemeester «verbond daar echter de voorwaarde aan, dat er geen muziek mocht klinken op zondagen. Eén caféhouder overtrad deze bepaling en werd bekeurd. De kantonrechter in Schie dam en de rechtbank in Rotterdam ont sloegen hem van rechtsvervolging. Naar hun oordeel was de burgemeester te ver gegaan en had hij met het stellen van de voorwaarde uitbreiding gegeven aan de Zondagswet. De Hoge Raad vernietigde de rechtbank het vonis en verwees de zaak naar het gerechtshof in Den Haag teneinde te laten onderzoeken of de burgemeester bij het stellen van de voorwaarde de zondagsrust of de openbare orde voor ogen heeft ge had. In het laatste geval zou de gestelde voorwaarde toelaatbaar zijn. Maar op de zitting van het gerechtshof kwam niet met zekerheid vast te staan wat de, toenmalige burgemeester (die in middels overleden is) ertoe bewogen heeft de voorwaarde te stellen. De procureur-generaal meende dat in redelijkheid kan worden aangenomen dat de maatregel is genomen in het belang van de openbare orde. Hij eiste een boete van 10,tegen de caféhouder. De ver dediger, die van oordeel was dat het ging om de zondagsrust, vroeg ontslag van rechtsvervolging. Op 23 oktober zal het gerechtshof arrest wijzen. In een exclusief onderhoud dat wij met de directeur van de n.v. Reclame Exploitatie Maatschappij (R.E.M.) van daag hadden, verklaarde de heer Hor dijk dat de eerste reclametelevisiepro gramma's van de „t.v.-piratenzender" omstreeks maart de ether moeten ingaan. Door de weeks zal van 's middags vijf tot middernacht worden uitgezonden. Op vrijdag en zaterdag duren de uitzen dingen tot één uur des nachts. Over wogen wordt om ook 's zondagsmiddags uit te zenden. Op de vraag wie dit miljoenenproject financiert wilde de directeur van de „REM" geen antwoord geven. „Wij hebben aandeelhouders die voldoende kapitaal- Een paar jaar geleden liep het meisje van haar moeder weg en via een Neder landse predikant kwam zij weer in con tact met haar vader, die in Amsterdam woont. De „Willem Ruys" had nóg een bijzon dere passagier aan boord: Richard Huys- mans, nauwelijks twee maanden oud en daarmee de jongste reiziger, die de Lloyd ooit heeft vervoerd. Twee weken geleden werd de baby door de boordgees- telijke pater P. H. Kiene, gedoopt. Peter was kapitein Herman van den Heuvel en meter zijn secretaresse, mej. Van der Staak. Bij gebrek aan een doopvont ge bruikte pater Kiene de scheepsbel. krachtig zijn. Trouwens bij een project als dit stroomt het aanbiedingen. Ten aanzien van contracten met adverteerders geldt hetzelfde. Mijn telefoon staat roodgloeiend van de aanvragen voor zendtijdreser vering.'' Momenteel wordt „ergens" in het buiten land het eiland gebouwd, dat begin vol gend jaar de commerciële tv-zender in de Noordzee voor onze kust moet dragen. De tv-zender is al gekocht, evenals de Ampex- installaties, waarmee de uit te zenden pro gramma s moeten worden opgenomen. Waar het eiland wordt gebouwd en in welk land de zender werd gekocht, wei gert de heer Hordijk te zeggen: „Ik wil de regering zo min mogelijk gelegenheid bie den mij tegen te werken". Op de vraag of hij niet bang was dat de NTS en de omroepen een boycot zouden aankondigen van alle Nederlandse arties ten die eventueel aan zijn commerciële programma's zouden meewerken, ant woordde de heer Hordijk ontkennend: „Als het werkelijk zo ver zou komen dat de ar tiesten moeten kiezen tussen de zuilen en onze commerciële zender, dan gaat onge twijfeld het feit meespelen dat wij (de commercie) veel hogere honoraria betalen kunnen". Met lUem wees de heer Hordijk erop dat de reclame en de programma's strikt gescheiden zullen worden gehouden (re clame alleen op „natuurlijke onderbrekin gen" in het programma) en dat voorts de programma's onderworpen zullen worden aan een beoordeling door een programma raad waarin zoveel mogelijk maatschappe lijke en geestelijke stromingen in ons volk vertegenwoordigd zullen zijn. Overigens is men nog niet begonnen aan het samenstel len van een programmaraad. „Het zal ook wel moeilijk zijn er prominente mensen voor te vinden die zo onafhankelijk zijn van bijvoorbeeld de politieke partijen, dat zij er zitting in durven te nemen", aldus de directeur van de „REM".

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 13