Nachtelijke ramp eist duizenden levens in Noorditaliaans dal HET WEER Proces tegen verzetsgroep in Zuid-Afrika Radio en t.v. zijn er bij „Flora" eist op Cuba zeker 200 slachtoffers Supralux Acht percent meer loon en drie weken vakantie Regering stelt premie op doorbouwen tijdens vorst Kennedy akkoord met graan naar Sovjet-Unie Feest in Perzië Zusjes vallen door verrot balkonhek Voorlopige eis metaalbonden: CAO moet op 1 januari ingaan Stichting Verletbest rij ding" ontvangt f 395 miljoen voor uitkeringen Stadsverwarming in Warschau is nog niet aan Zijn Nederlandse vrouwen ouderwets? Belluno VAIONTBAM11 ireviso Venet ie FME 48e JAARGANG NUMMER 285 DONDERDAG 10 OKTOBEk 1963 boofcW. m JU M.Tdrf. ISfflS. DACBLAD VOOR VE LS E N-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING CR^to^ IJ»-id- Oom». .0. 1SW88. sfegMORRIS "ieforeifou êuy! SUËDE DAMES- EN HERENJASJES Iets zachter Longarone Nestra Verbijsterd Het woord is aan In de krant van heden: California commentaar op het LAATSTE NIEUWS Een der meisjes brak beide polsen Belgische staat verzorgt alle softenon-kinderen Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I g wê0^ Jb Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. li asTl I 1 I f li Si Abonnement per week 62 cent per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V„ Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mi je Stuwmeer overgelopen door aardverschuiving Advertentie BELLUNO (AFP, DPA en Reuter). - De Noorditaliaanse provincie Belluno is vannacht getroffen door een verbijste rende ramp. Een van de grootste stuw dammen in de wereld, de Vaiontdam, is overgelopen. Een alles-verwoestende muur van zeker 150 miljoen kubieke meter 250 meter hoog water stortte zich onverwacht op de slapende dorpen in de omgeving. De toestand is chao tisch. Men houdt er rekening mee dat zeker 4.000 tot 4.500 mensen zijn om gekomen. Bij het krieken van de dag zijn Amerikaanse hefschroefvliegtuigen van nabijgelegen bases opgestegen om te proberen de juiste omvang van de catastrofe vast te stellen. Reddingsploe gen pogen het rampgebied te bereiken. Zij ondervinden daarbij grote moeilijk heden, omdat alle wegen zijn wegge spoeld. Ook de spoorlijnen zijn ver dwenen. De rollende watermuur stortte met enor me kracht in een zijdal van de Piave, alles op zijn weg meesleurend. Even tevoren was de dam met een geweldige knal over stroomd. De plaatsen Longarone, Orte Fae, Codissage, Villanova, Malcolm, Rivalta en Castellarazzö werden in enkele ogenblik ken vrijwel van de aardbodem wegge vaagd. De Amerikaanse piloten van de hef schroefvliegtuigen hebben in de loop van de ochtend gemeld dat een deel van de berg Toe in het meer is terechtgekomen. Zij konden geen resten meer ontdekken van de dorpen San Martino, Spessa en Pimeda. De autoriteiten hebben de bevol king voor een nieuw gevaar gewaarschuwd De watermassa heeft vele vaten met cyaankali meegesleurd, een zwaar vergif. Zojuist wordt nog bericht dat in de ri vier de Piave, kilometers van het ramp gebied verwijderd, tientallen lijken van slachtoffers met de stroom meedrijven. Lange rijen ziekenauto's staan langs de wegen die naar Longarone leiden. Dorpe lingen die vele kilometers van het stuw meer af wonen hebben verklaard dat zij WASHINGTON (AFP) - President Kennedy heeft bekendgemaakt dat de Amerikaanse regering de levering van graan aan de Sovjet-Unie en andere Öosteuropese landen goedkeurt. De prijs zal op het normale internationale han- delspeil liggen. De partij omvat ver scheidene miljoenen tonnen tarwe en voedergranen. Kennedy voegde hieraan toe dat de transactie vier miljoen ton graan met. een waarde van ongeveer 250 miljoen dollar omvat, te leveren tegen contante betaling in dollars of goud en op normale handels- voorwaarden. Hij opperde voorts de mo gelijkheid, dat ook andere landen van het Sovjet-blok landbouwprodukten bij de Verenigde Staten kopen. Het vervoer zal door Amerikaanse sche- pen worden verricht, zonodig aangevuld met scheepsruimte van andere landen. Er zullen regelingen worden getroffen om te voorkomen, dat enkele handelaren een buitensporig groot aandeel in de levering krij gon. Volgens Kennedy zou het „dwaasheid" zijn om de Amerikaanse verkopen tegen te houden, terwijl de bondgenoten van de Verenigde Staten graan kunnen kopen om deze aan communistische landen te leveren, hetgeen zij al lange tijd op uitgebreide schaal doen, aldus de president. BARTEUORisST^ HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT <BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Op de meeste plaatsen droog weer met wolkenvelden, maar ook enkele opklaringen. Matige tot vrij krachtige westelijke wind. Iets zachter. Volledige weerrapporten op pagina twee, om ongeveer middernacht zijn opgeschrikt door het geluid van een aardverschuiving. De dakpannen op hun huizen trilden. Men sen die dichter bij de dam wonen, hebben meegedeeld dat het water in het meer ze ker tweehonderd meter de lucht in ge slingerd werd, toen een deel van de berg erin stortte. Verschrikkelijke taferelen moeten zich hebben afgespeeld. De vierduizend bewo ners van Longarone hebben nog gepro beerd het vrije veld in te vluchten. Zij kwamen niet ver. De vloedgolf had een brug weggespoeld. Slechts enkele honder den slaagden erin het berggebied bij de Zoldanavallei te bereiken. De meeste an- M PRETORIA (Reuter) In het Paleis van Justitie in Pretoria is woensdagoch tend een proces begonnen tegen elf blan ken, negers en Indiërs, die ervan wor den beschuldigd samengezworen te heb ben om de Zuidafrikaanse regering door geweld, gurerillastrijd en gewapende inva sie omver te werpen. Zeven van hen wor den er bovendien van beschuldigd lid te zijn van een „nationaal hoog commando", dat de opstand moest leiden. Onder hen bevindt zich Nelson Mande- la, de 44-jarige leider van de verboden organisatie van het Afrikaanse nationale congres, die in november tot vijf jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld, alsmede de vijftig-jarige Walter Sisoeloe, secre taris-generaal van die organisatie. Het ge rechtsgebouw werd door gewapende poli tiemannen bewaakt. Op de publieke tri bune zat een aantal diplomaten. De vier andere beklaagden, James Kan tor, zwager van de gevluchte Harold Wol- pe, Bob Alexander Hepple en de twee ne gers Elias Matsoalede en Andrew Mlange- ni werden, tezamen met de zeven eerst- genoemden, individuele overtredingen ten laste gelegd, namelijk het plegen van sa botagedaden en andere daden tegen de openbare veiligheid. Zij zouden samenge werkt hebben met de communistische par tij van Zuid-Afrika en vijftien anderen, die nu buitenlands zijn. In de akte staat verder dat beklaag den explosieven, vuurwapens en wapens hebben bezeten. Bij sabotagedaden, waar onder aanslagen op het stadhuis van Kaap stad, op treinen en benzineopslagplaatsen, zijn twee mensen omgekomen en minstens zeventien gewond. Zij zouden op onwettige wijze gelden hebben aangenomen en ver strekt om de sabotagedaden mogelijk te maken. Na het voorlezen van de akte van beschuldiging werd het proces tot 29 ok tober verdaagd. De gezamenlijke Nederlandse om roepverenigingen hebben radioreporter Kees Buurman naar Italië gestuurd. Hij zal zo spoedig mogelijk berichten over de ramp in Noord-Italië doorsturen. De radio-programma's zullen voor uitzen dingen over de ramp worden onder broken. De Vara-televisie heeft een ploeg naar het rampgebied gestuurd. Op namen zullen worden gemaakt voor een reportage, die wordt verzorgd door Hans de Graaf Bierbrouwer. 9» ;4 deren zijn door de watermuur meege sleurd, verdronken of in de modder ge stikt. Op enige kilometers afstand van het rampgebied hoorden mensen die te hulp snelden het angstige geschreeuw van men sen die in de modder vastzaten. Het hele stuwmeer is leeggelopen. De ongewoon sterke regenval heeft de rivier de Piave sterk doen zwellen. Men vreest dat zij bui ten haar oevers zal treden en de Vene- tiaanse laagvlakte gaat overspoelen. Er zijn maatregelen genomen om daar de be volking van de meest bedreigde dorpen te evacüeren. De door de ramp getroffen streek is be kend om haar uitgestrekte groene weiden, groenten, fruit en sprankelende rode wijn. Er heerst nu de stilte van de dood. De bevolking is verbijsterd. Velen lopen tot hun knieën in het water en waden door de modder op zoek naar gezinsleden die verdwenen zijn, de namen roepend van hen die zij waarschijnlijk nimmer meer levend zullen aantreffen. De mannen van de eerste reddingsploe gen die in het gebied konden doordringen bergen huilend de stoffelijke resten van mensen die in hun slaap door de dood zijn overvallen. Zij zijn gekleed in pya- ma's als zij uit de modderlaag tevoorschijn worden gehaald. MIAMI (AP en Reuter). Op Cuba zijn minstens tweehonderd mensen ge dood door de orkaan „Flora". Ook vreest men voor de levens van vrijwilligers voor de koffiepluk in de Sierra Cristal. Hier werkten vierduizend van deze vrij willigers. De Cubaanse regering heeft het aanbod van het Amerikaanse Rode Kruis om de slachtoffers van de ramp te helpen afge wezen. Het aanbod werd „huichelachtig" genoemd. Het Cubaanse Rode Kruis heeft het internationale Rode Kruis gevraagd een oproep om hulp te doen uitgaan voor voedsel en medicamenten. De Cubaanse ambasadeur in Nederland, de heer Sanchez, heeft vandaag verklaard dat de toestand in Cuba door de schade die de orkaan „Flora" heeft aangericht, „wanhopig" is. De ambassadeur heeft het Nederlandse Rode Kruis gevraagd om hulp in de vorm van voedsel en medicijnen. Advertentie mmE? Lord Dewar: Op de weg naar succes bevinden zich alsmaar mannen die door hun vrouwen worden voortgeduwd. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 13 Beeldverhalen 2, 19 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws 3, 5, 15 Uit stad en omgeving 7, 9 In de Vishal en op zee11 Topsy 16 Horen en Zien17 Kunst 17 Feuilleton 19 Economisch nieuws21 Beurs 21 Scheepsberichten 21 Jaarrede voorzitter Verbond Werkgevers21 Sport 23 Luidsprekers16 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Advertentie De hoge gasten uit Nederland zijn ln Perzië luisterrijk ontvangen. En ook het programma voor de komende dagen vermeldt weer tal van grootse ontvangsten en feestelijke diners. Wjj - in Nederland - volgen de ge beurtenissen met belangstelling. En we denken stiekem: „Ik zou best eens zo'n galadiner willen mee maken Enfin, dat gaat natuurlijk niet. Maar er is één troost. Wij weten dat vrij ook thuis vorstelijk kunnen dineren, door onze maaltijden te beginnen met een bordje verrukkelijke Cali- fornla-soep! Luchtfoto van de Vaiontdam bij het Noorditaliaanse plaatsje Belluno. (Archiefopname telefoto) De zusjes Margaretha en Liduina van Rooden, respectievelijk 15 en 13 jaar, uit de Potgieterstraat in Haarlem, zijn woens dagmiddag omstreeks vijf uur van een drie meter hoog balkon gevallen. Het gebeurde toen de meisjes op het bal kon dekens klopten. Het hek, dat gedeel telijk verrot was, schoot los waardoor de meisjes in de achtertuin vielen. Liduina kreeg verwondingen aan haar gezicht en benen. Haar zusje werd naar de Mariastichting gebracht waar werd ge constateerd dat beide polsen gebroken wa ren. Na behandeling mocht zij weer naar huis. De drie vakbonden in de metaal heb ben bij de werkgeversorganisaties ver beteringsvoorstellen ingediend voor de C.A.O.-handarbeiders. De nieuwe C.A.O. zal moeten ingaan op 1 januari 1964. De voorlopig ingediende voorstellen be helzen een loonsverhoging van 8 per cent en een uitbreiding van de vakantie met twee dagen tot een minimum van drie weken. Voor de eveneens op 31 de cember aflopende C.A.O. voor de be ambten zullen binnenkort wijzigings voorstellen worden ingediend. Voor de werknemers van ondernemingen waarin niet in tarief wordt gewerkt stelt men een verhoging van de toeslagen voor tot een minimum-gemiddelde van tien en een persoonlijk maximum van 12*/s per cent. De werknemers willen voorts de mogelijkheid openlaten om ondernemings gewijs in voor de werknemers gunstige zin af te wijken van de C.A.O. De nieuwe C.A.O.-voorstellen van werk- nemerszijde hebben voorts betrekking op een extra verhoging van de beloning voor de arbeid, die onder bezwarende omstan digheden wordt verricht en een verklei ning van de gemeentegroepenverschillen. Ook wil men de zogenaamde wachtdag afschaffen en de huidige C.A.O. zodanig wijzigen, dat bij arbeidsongeschiktheid door ziekte en ongeval met onmiddellijke ingang de netto gederfde verdienste wordt betaald. Voorts wenst men in de C.A.O. een be paling te zien opgenomen, die de moge lijkheid opent om ondernemingsgewijs over te gaan tot invoeren van maand salaris. De werknemers voegen aan hun voorstellen voor de nieuwe C.A.O. nog een aantal onderwerpen toe, die onder meer betrekking hebben op het creëren van in- vesteringsloon in de metaalindustrie, een onderzoek naar de mogelijkheden tot ver korting van de dagelijkse werktijd in 1965, het opnemen van een jeugdparagraaf in de C.A.O. en het tewerkstellen van buitenlandse arbeidskrachten. Aan de werkgevers is voorts meege deeld, dat het pakket voorstellen nog kan worden gewijzigd of aangevuld. Van de zijde van de Federatie Metaal- en Elektrotechnische industrie (F.M.E.) vernemen wij nader dat de werkgevers organisaties hun standpunt in de onder handelingen over de nieuwe collectieve ar beidsovereenkomst eerst zullen bepalen als het (halfjaarlijkse) rapport van de so ciaal economische raad bekend is. De overeenkomst, die met de werknemers is afgesloten voor het z.g. kleinmetaal, is dan ook alleen voor de resterende maan den van dit jaar geldig. Voor 1964 zullen ook in deze bedrijfsgroep de onderhande lingen gebaseerd zijn op het nieuwe S.E.R.-rapport. Begin volgende week zal de deze zomer opgerichte Stichting Verletbestrijding Bouwnijverheid zich aan de Nederlandse Bouwwereld presenteren met een officiële regeling van uitkeringen aan aannemers die in de komende winter doorwerken tij dens vorstperiodes. Voor deze „premies «p doorwerken" tij dens wat voorheen gold als „onwerkbaar weer" heeft de regering aan de Stichting Verletbestrijding een bedrag ter beschik king gesteld van 31/» miljoen. Het Risi cofonds van de Bouwnijverheid heeft het werkkapitaal van de stichting aangevuld met 1,8 miljoen. De op handen zijnde publicatie zal de verdeelsleutel bevatten, volgens welke de kosten die de annnemer zich zal moeten De herfstkoude in Polen heeft tot diplomatieke stappen geleid. Een aantal ambassades te Warschau heeft zonder enig resultaat verzocht de stadsverwar ming in werking te stellen. Het Poolse ministerie van Buitenlandse Zaken is in ongewone diplomatieke nota's verzocht de stadsverwarming aan te doen. Het ministerie heeft geantwoord dat het zelf ook van de koude te lijden heeft. Niet slechts de ambassades klagen, ook de ziekenhuizen en scholen te Warschau hebben last van de kou. De gemeente lijke autoriteiten hebben verklaard, dat de stadsverwarming vóór 15 oktober pas wordt aangestoken als de tempera tuur des avonds om 9 uur zes achter eenvolgende dagen beneden de 10 gra den Celsius blijft. Van die zes dagen zijn er vijf om. t BRUSSEL (AP) Bij koninklijk decreet is in België bekend gemaakt dat alle sof tenon-kinderen in België op staatskosten verzorging en onderwijs zullen genieten. In België zijn ongeveer veertig mis maakte kinderen, van wie de moeders tijdens zwangerschap sof tenon hadden in genomen. getroosten om bij vorst te kunnen door werken, zullen worden gedragen door aan nemer, opdrachtgever, risicofondsen en overheid. De oprichting van de Stichting Verlet bestrijding Bouwnijverheid is een direct gevolg geweest van de strenge winter van het vorig jaar, met zijn grote verlies aan bouwdagen. De stichting, die tot stand kwam na overleg tussen de minister van Bouwnijverheid en de werkgevers- en werknemersorganisaties in de bouwwereld, is van mening dat het gemiddeld aantal verletdagen per jaar kan worden terugge bracht van 50 tot 30. De deelneming van het Risicofonds van de Bouwnijverheid aan de financiering van de verletbestrijding vloeit voort uit het feit, dat het Risicofonds zich bij doorwer ken ontheven ziet van de last uitkeringen te doen aan de „uitgevroren" arbeiders. Tijdens de afgelopen winter groeiden de ze uitkeringen aan tot zulk een groot be drag, dat de fondsen uitgeput dreigden te raken. Daarvoor hoeft de komende winter echter geen vrees te bestaan, want in be sprekingen met de risicofondsen heeft de regering zich de afgelopen maanden garant gesteld voor deze uitkeringen. Bij de totstandkoming van de toeslag regeling voor doorwerkende aannemers heeft minister Bogaers van Bouwnijver heid een belangrijke rol gespeeld Advertentie Als er bij ontbijt ot lunch Finnbrod op tafel staat, zijn ze het beslist niet! Want dèn weten ze dat deze lichtverteerbare krachtvoeding, moderne voeding is. Be reid uit volkoren roggemeel en ontvette melk met ei (Finnbrod wit) of gist (Finn brod bruin) bevat het juist die opbouw stoffen die het lichaam nodig heeft. En dat kersverse, knapperige Finnbrod is ook zo lekker! Proef 't: Finnbrod, fijn brood. Ook uw levensmiddelenbedrijf verkoopt kersvers Finnbrod. pak wit of bruin 80 ct.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1