wrijfwas voor de. Aparte lonen zullen geen in de bouwvakken oplossing geven Produktiviteit verbeteren en effectiever toewijzingsbeleid - DE BEURS Volgende week pas Amerikaanse boter Rinaldo del Bo nieuwe voorzitter H.A. Voorzitter Verhond van Werkgevers: NAM start dinsdag op Terschelling „Buitenlandse lonen voorzichtig volgen" Prijzen tweedehands schepen lopen zeer sterk op Kort economisch nieuws SCHEEPVAARTBE RICH TEN De schadeclaims op Indonesië HTM leed ruim 5 miljoen verlies Resultaat Gebrs. Naeff blijven ten achter Geen straf voor stakers Veendam 21 mw/m WWM A Shortage DONDERDAG 10 OKTOBER 1963 UIT HET VERTROUWDE ERDAL-HUIS (kleur naar keuze) VOOR PRETTIGER HUISHOUDEN Begrip Stichting Bereid altijd een sieraad WEEKABONNEMENTEN De eerste Amerikaanse boter is in Ne derland aangekomen, maar het zal nog wel tot na de volgende week duren voor zij de consument bereikt. De „Kerkedijk" van de Holland-Amerika Lijn en het Noor se schip „Havskar" brachten samen 160 ton in Rotterdam binnen. Verder wordt daar de „Westerdam" verwacht met veer tig ton en maandag komt het IJslandse vaartuig „Dettifoss" met nog eens honderd ton. Importeur van deze driehonderd ton is de firma Buisman in Leeuwarden. Van de vierduizend ton Amerikaanse boter," waarvan het produktschap voor zuivel de invoer mogelijk heeft gemaakt, zal deze firma het grootste gedeelte, namelijk 2500 ton, importeren. LUXEMBURG De regeringen van de leden-staten van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (K.S.G.) hebben de Italiaan prof. Rinaldo Del Bo benoemd tot lid en voorzitter van de hoge autoriteit, als opvolger van zijn aftredende landgenoot Piero Malvestiti. Prof. Del Bo treedt ook in Malvestiti's plaats wat de ambtster mijnen betreft, d.w.z. dat zijn lidmaat schap van de hoge autoriteit duurt tot 14 september 1965, terwijl de termijn van zijn voorzitterschap op 19 december afloopt. Advertentie ^Ipinaijanaijanai^naiiariaii^airiaiB^tanafiaffaiar^iianair.iiiiaiiëirrHiiai.ait doos prijs IMigMPJii IBllBliallBil@nilËliillBllBliailBIIBli5mteJl@llBllBlBliiliBjil!51illlBHBIIBl!il!aiEliallBI!BIIBI.rfillBllêai@ll@IIBIIël!gliB';'BilÊlÜI „Een apartheidspolitiek voor de bouw- lonen in een overspannen arbeidsmarkt is een illusie waarmee men wel lucht kastelen, maar geen huizen en fabrieken kan bouwen. Een oplossing voor de moeilijkheden op de bouwmarkt moet in de eerste plaats worden gezocht in een verbetering van de produktiviteit, in een effectiever toewijzingsbeleid en op langere termijn in een uitbreiding van de produktiecapaciteit in deze be drijfstak'. Dit zei vanmiddag de voor zitter van het Verbond van Nederlandse Werkgevers de heer H. J. dé Koster in zijn jaarrede op de vergadering van het Verbond in Groningen. Instemming heeft het verbond met de energieke wijze waarop de nieuwe minis ter de achterstand op de bouwmarkt te lijf wil gaan. Maar zo zei de heer De Kos ter als deze minister stelt dat het welsla gen van zijn beleid afhankelijk is van een belangrijke verbetering in het belonings systeem van de bouwvakker dan zet ik daar een vraagteken bij. De ervaring heeft immers geleerd, dat hogere lonen als zodanig in deze sector de produktivi teit niet verhogen. Zelfs een toeneming van het aantal werknemers behoeft niet per definitie tot een toeneming van de produktie te leiden. Ook dat is een erva ringsfeit. De heer De Koster was daarom van mening dat de hoogste prioriteit moet worden gegeven aan andere maatregelen, die tot een verhoging van de produktivi teit leiden. Eerder in zijn rede had de heer De Kos ter opgemerkt dat er de laatste weken veel vertoon van energie is geweest dat niet altijd even verkwikkelijk was: werk gevers die haasje-over speelden of kunst jes vertoonden op de evenwichtsbalk, daarbij begeleid door de gespierde taal van werknemerszijde. „Men zou kunnen zeggen dat het met de voor 1963 toegestane loonsver hoging van 2,7 percent net is als met de Réaumur-schaal op de thermome ter: Het is een prima temperatuur- aanduiding, het is allemaal erg exact berekend, maar geen mens kijkt er meer naar. En dat betekent dat de lo nen op hol dreigen te slaan". Op zijn uitlating dat noch de werkge vers- noch de werknemersorganisaties in de afgelopen jaren een normaal beleid hebben kunnen voeren, liet de heèr De Koster volgen: „Het behoort immers de taak van de werkgever te zijn zich J;e ver zetten tegen loonstijgingen die de draag kracht der ondernemingen te boven gaan. Maar vele ondernemers bleken bereid 'te hoge lonen te betalen. Lonen die soms zelf gebaseerd zijn op de differentiële op brengst van het loon". Als werkgevers bereid zijn zonder voor overleg en vergunning hogere lonen te be talen dan die waarvan de vakbeweging heeft geijverd zal de individuele werkne mer zich van de vakbond afwenden. „Bij het te lang voortduren van een dergelijke constellatie begint een stemming te groei en waarbij naar abnormale oplossingen wordt gezocht. Ik heb begrip voor het feit dat de werknemersorganisaties in deze omstandigheden zich gedwongen voelen zeer hoge, mijns inziens te hoge, eisen op tafel te leggen; net zo goed als ik begrip heb voor de moeilijkheden vah de indivi duele werkgever die toch vooral de ma chines draaiende wil houden, al kan ik niet een afwijken van rechtsgeldige ar beidsvoorwaarden goedkeuren". De heer De Koster herinnerde er aan dat van vakbondszijde wordt aangedron gen op beperking van de investeringen van het bedrijfsleven. Hij gaf daarop als commentaar: „Kostenverhogingen die in het verschiet liggen en eventueel door de regering té treffen monetaire maatregelen betekenen alle dat een remmende invloed op alle investeringen wordt uitgeoefend." Men móet er voor zorgen dat de kippen die de .eieren leggen goed worden ver zorgd. De regering zal waarschijnlijk de eventuele uitvoering van nog een aantal door haar overwogen maatregelen laten afhangen van het verdere overleg in de Stichting van de Arbeid. De vakbeweging heeft reeds gesteld dat de resultaten van dit overleg mede afhan kelijk zijn van eventuele regeringsmaat regelen. Dit geldt ook in hoge mate voor het standpunt van de werkgevers. Een uit eindelijke overeenstemming kan derhalve slechts door overleg van de drie instanties tot stand worden gebracht: regering, werkgevers en werknemers. De werkge vers zijn bereid dit overleg in construc tieve geest te voeren, ook al zijn zij van mening dat de economische realiteiten be perkingen opleggen en voortgaande groei vereist is. Caltex mag op Ameland al een boring naar gas en olie hebben aangezet, de N.A.M. is op Terschelling al bijna zover. Verwacht wordt, dat daar volgende week dinsdag een begin met het boren kan wor den gemaakt. In de op gang zijnde olie- en gasrace, werkt N.A.M. op Terschelling met koortsachtige haast. Dag en nacht worden er per pont materialen overge bracht naar Terschelling. Ook op Vlie land komt de wedloop op gang. Na N.A.M. en Caltex komt nu ook British Petroleum (B.P.) naar dit Waddeneiland om seis misch onderzoek te verrichten. De B.P. was elders in het noorden al met het bo demonderzoek bezig. H. J. de Koster Luchtkastelen bouwen BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier, geldend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10,03 —10,13, Amerikaanse dollar 3.58—3,02, Canadese dollar 3,30' 2—3,35l/2, Franse frank (100) 73,25—73,75, Belgische frank (100) 7,14—7,19, Duitse mark (100) 90,2090,70, Zweedse kroon (100) 68,6560,65, Deen se kroon (100) 51,5552 55, Noorse kroon (100) 49,65 —50,65, Zwitserse frank (100) 83,20—83,70, Italiaanse lire (10.000) 57,00—59,00, Oostenrijkse schilling (100) 13,93—14,00, Portugese escudo (100) 12,45—12.60, Spaanse peseta (100 grote coupures) 5,92'/*6,07'/». Met name in Nederland zit men met de gevolgen van de verkeerde onevenwichtige geidpolitiek elders, aldus prof. G. M. Ver- ryn Stuart in zyn rede voor de werkgevers vanmiddag in Groningen. Bij ons is de „ruimte" in belangrijke mate bepaald door buitenlandse impulsen die zeker ten dele inflatoir zijn. De vraag naar onze export wordt er door verhoogd, de. arbeids markt wordt uiterst krap, zwarte lonen, afvloeien van werknemers naar den vreemde, waar alles immers zoveel „beter" is, frustratie van de eigen op stabiel even wicht gerichte met zoveel zorg opgebouwde politiek, zijn de ons door het buitenland toegediende „beloning". De enige gezonde uitweg zou zijn een meer restrictieve politiek in het buitenland en daarop valt, althans op korte termijn, niet te rekenen. Dan blijven de volgende, stuk voor stuk onaantrekkelijke mogelijkheden, revaluatie, zwevende wisselkoersen, meegaan met den vreemde en optrekken van het Nederlandse tot het buitenlandse peil (wat dit ook moge zijn), althans tot zulk een peil dat de span ning uit de arbeidsmarkt raakt, beperking van de overheidsbestedingen (waardoor de buitenlandse invloeden nog groter worden). Waarschijnlijk is het het beste, aldus prof. Verrijn Stuart, als revaluatie (tenzij tot een zeer hoog percentage) weinig effect belooft en zwevende wisselkoersen vol komen onhaalbaar zijn, het buitenland op enige afstand te volgen op het gebied van de loonvorming. Niet om de werknemers te beknibbelen maar omdat Nederland nu eenmaal bijzonder kwetsbaar is. INTERNATIONALS LICHT VERDEELD De stemming voor de internationale waarden is gisteren licht verdeeld geweest. Hierbij moesten AKU en Hoogovens ter rein prijsgeven, terwijl Philips en Kon. Olie zich konden verbeteren ten opzichte van het voorgaande slotniveau. Unilever was op f 142.30 onveranderd. Ook nu weer waren de orders dun gezaaid. Er waren geen factoren aanwezig die de markt, in welke richting ook, konden beïnvloeden. Licht aanbod van Parijs werd in de olie hoek door het publiek goed opgenomen. De prijs voor Kon. Olie op f 167.70 lag 70 cent boven de slotkoers an dinsdag. Later op de middag daalde de koers tot 167.50. Philips 60 cent hoger op 150.80. Amerika liet in deze hoek met verkooporders ver stek gaan. Dit betekent dan doorgaans een gunstinge stemming in de Philipshoek, omdat het publiek steeds belangstelling voor de elektro-aandelen heeft. AKU stelde zich op 50IV, vijf punten lager, na een hoogste koers van 504Vz. Hoogovens min drie punten op 580 bij minimale affaire. LONDEN (Reuter) De prijzen van tweedehands vrachtschepen zijn de afge lopen weken met vijfentwintig tot dertig percent gestegen voornamelijk als gevolg van de misoogsten in de Sovjet-Unie en andere landen. De grote vraag naar sche pen voor droge lading heeft ook invloed op de tarieven voor olietankers, waarvan er sommige zijn overgeschakeld op het vervoer van graan, juist op het moment dat een tekort aan tankschepen ontstond op de route Perzische GolfEuropa. De tarieven voor het vervoer van olie van de Perzische Golf naar Europa zijn met ongeveer vijfentwintig percent gestegen. De grote Russische aankoop van graan in Canada was de voornaamste oorzaak van de spectaculaire prijsstijging.. En an dere oorzaak is de noodzaak grote hoe veelheden graan uit Canada te brengen voor de St. Laurens dichtvriest. Onlangs werd een libertyschip aan Fin land verkocht voor negenhonderdduizend gulden terwijl voor eenzelfde schip in ju ni maar zeshonderdduizend gulden werd betaald. De eigenaars van Libertyschepen vrègen nu een miljoen gulden in afwach ting van stijgingen der tarieven in de ko mende maanden. In de tweede buitengewone vergadering van aandeelhouders van de Nederlandsche Maat schappij voor Havenwerken is de voorgesteld statutenwijziging, inhoudende een verhoging van het maatschappelijk kapitaal van 10 miljoen tot 15 miljoen goedgekeurd. De Amsterdamse wethouder Den Uyl heeft de zuurstoffabriek van de n.v. Electro Zuur- en Waterstoffabriek aan de Distelweg te Amster dam-Noord geopend. De fabriek is de eerste in ons land die vloeibare zuurstof produceert. Het bestuur van het Produktschap voor Vee en Vlees heeft besloten de importheffing op bevroren vlees met ingang van 1 januari aan staande te verlagen van 80 tot 50 cent per kg De burgemeester van Veenendaal zal vrijdag de „Vewibeto. 5" openen een grote handel- en industriebeurs. die van 11 tot 17 oktober in Veenendaal wordt gehouden, Advertentie UW JUWELIER HORLOGER TOONT U. GAARNE DE GEHELE INDÜS-COLLËCtlÊ AchilLes 10 te Guayaquil. Acila 15 in Panamakanaal verw. n. Acajutla. Acmaea 9 te Rotterdam. Acteon 9 30 m. z.o. Takoradi n. Curasao. Aegis 9 v. St. Croix n. Antiqua. Alamak 9 te New York. Alca 10 te Pisco. Aldabi 9 v. Las Palmas n. Antwerpen. Algol 9 45 m. n.n.o. St. Helena n. Las Palmas. Alkes 10 v. Suez n. Djeddah. Almdijk 9 831 m. o.z.o. Aden n. Aden. Almkerk 9 260 m. z.z.o. Akaba n. Akaba. Aludra pass. 9 Santa Catharina n. Buenos Aires. Ameland 9 v. Punta Cardon n. Perth Amboy. Amnion 10 v. Amuaybay n. Maracaibo. Arristelhoek 9 v. Savannah n. New Orleans. Amsteiland pass. 9 St. Pauls Rks. n. Montevideo. Andijk 10 v. Antwerpen n. Charleston. Annenkerk 9 v. Zanzibar n. Nacala Arendskerk pass. 9 Gibraltar n. Antwerpen. Artemis 9 v. Puerto Cabello n. Maracaibo. Asmidiske 10 te Antwerpen verwacht. Averdijk 9 v. Rotterdam, 10 te Calais. Baarn 10 te Demerara. Bintang 9 v. Detroit n. Hamilton. Borneo 8 v. Singapore n. Bangkok. Bovenkerk 9 90 m. z.o. K. St. Vine. n. Antwerp. Breda 10 te Rotterdam. Caltex Amsterdam 9 75 m. n o. Tunis n. R'dam. Caltex Arnhem pass. 9 Skagen n. Antwerpen. Caltex Delft 9 210 m. n.w. Manilla n. Negishi Caltex Eindhoven 9 rede Bahrein. Caltex Gorinchem 9 te Fredericia. Caltex Madrid 9 160 m. n.o. Tobroek n. Europrt. Calt. Naples 9 138 m. o.z.o. P. Sudan n. Gothenb, Caltex Nederland 9 65 m. n. Alexandr. n. P. Said. Caltex Pernis 9 35 m. n o. Algiers n. Cardiff. Caltex Rotterdam 9 45 m. z.w. Dover n. R'dam. Calt. Utrecht 9 75 m. z Ras Al Hadd n. Bahrein. Canverounkust 9 te Bremen. Camitia 21 te Rotterdam verwacht. Carrillo 9 v. Manzanillo n. Bremerhaven. Cartago 9 v. Puerto Armuelles te Almlrante. Casamance 9 v. Brest n. Rotterdam. Ceres 10 te San Antonio. Chiron 9 v. Antwerpen n. Amsterdam. Cinuiia 6 te Stanlow n. Barton. Congokust 11 te Port Harcourt verwacht. Crania 8 te Cardon n. Landsend. Dahomeykust 9 v. Pointe Noire n. Takoradi. Delft 9 v. Antwerpen n. Amsterdam. Diemerdijk 9 te Londen v. Antwerpen. Diogenes 8 te Bremen v. Hamburg. Doeiwijk 9 te Rotterdam. Doris 10 te New York. Drente 9 560 m. z.o. F. Noronha n. New Orleans. Eemhaven 9 320 m. n.w. Azoren n. Pernis. Eemland 9 v. Salvador n. Cabedelo Eenhoorn 9 v. Giresum n. Ordu. Eos 9 v. Rotterdam n. Amsterdam. Esso Den Haag 9 40 m. n.w. Kp. Vincent n. Sidon. Fravizo 9 te Burea. Friesland KRL 8 750 m. n.w. San Francisco naar Hongkong. Graveland 9 te Teneriffe. Gulf Hollander 9 40 m. w. Lissabon n. R'dam Gulf Italian 10 te Port Said verwacht. Gulf Swede 9 500 m. o.n.o. Aden n. Suez. Hathor 10 te Brunsbüttelkoog n. Hamburg. Helicon 9 dwars Dover n. Hamburg. Houtman 9 60 m. o.no. Biak n. Bangkok. Isis 9 te Willemstad v. Punta Cardon. Ittersum 10 te Antwerpen. Izalco 9 v. Cristobal n. Vera Cruz. Johannes Frans 9 v. Coquimbo n. Chanaral. Kabylia 9 v. Rotterdam n. Stanlow. Kalydon 9 v. Pirea n Port Said. Karimun 10 te Nelson. Kasimbar 10 te Rangoon verwacht. Katelysia 9 v. Curasao n. Three Rivers. Kenia 9 v. Tharneshaven n. Stanlow. Kerkedijk 10 v. Rotterdam n. Habmurg. Kinderdijk 9 te Coatzacoalcos. Kloosterdijk 9 v. New Orleans n. Antwerpen. Kopionella 11 te Curasao verwacht. Koratia 9 DO m. n. Sokotra n. Abatian. Korenia 8 20 0m. o. Galapagos eil. n. Lyttelton. Kosicia 10 v. Curasao n. Puerto Miranda. Krebsia 9 v. Baiikpapan n. Fremantle. Kreeft 9 te Rotterdam. Laarderkerk 9 te Hamburg n. Bremen. Lekhaven 9 te Hamburg. Limburg 10 te Portland verwacht. Loppersmu 9 60 m. w. Flores n. Houston. Lycaon 10 te Suez. Maasdam 9 te Rotterdam. MaaSkerk 9 v. Suez n. Aden. Marathon 10 v. Georgetown n. Nickerie. Maron 10 te Bermuda. Medon 10 te Curacao verwacht. Meerdrechl 9 v. Port Churchill n. Europa. Mentor 8 250 m. w.z.w. Kingston n. Hamburg. Minos 9 v. Kotka n. Amsterdam. Mississippilloyd 9 13 in. n.w. Perim n. Bombay, Naess Commander 9 24 m. z. Wight n. Port Said. Naess Lion 9 <e Banias. Naess Tiger 10 v. Covenas n. Paulsboro. Neder-Elbe 10 te New Orleans. Nestor 9 v. Beyrouth n. Tripoli. Omrnenkerk 9 te Nordenham. Ondina 9 60 m o.n.o. Algiers n. Rotterdam. Onoba 20 te Yokkaichi verwacht. Oranje Nassau 9 te Kingston v. Aruba. Osiris 8 v. Bremen n. Amsterdam. Parthenon 10 te Porto Plata v. Georgetown. Pericles 10 te Tampa verwacht. Philidora 17 te Rotterdam verwacht. Philine 14 te Mena Al Ahmadi verwacht. Prins Alexander 9 v. Cherbourg n. Quebec. Prins Frederik Willem 9 te Montreal v. Glasgow. Prins Willem IV 10 te Leamington (Ontario). Provemerssingei 9 320 m. z.w. K.- Race n. R'dam. Pygmalion 10 te Hamburg. Rad.ia 10 te Hamburg verwacht. Randfontein 9 120 m. o. Madeira n. Southampton. Reza Shah the Great 10 v. Panamakanaal naar Puerto La Cruz. Rotterdam 9 v. Southampton n. New York. Ruys 8 v Penang n. Port Louis. Sarpedon 9 v. Santander n. Amsterdam. Schiedijk 9,v. Bremen n. Rotterdam. Senegalkust 9 te Antwerpen Serooskerk 9 te Suez. Siaoe 9 te Tandjong Mani. Simonskerk 9 t. anker rede Beira n. L. Marques. Sinabang 10 te eL Havre verwacht. Sinon 10 te Le Havre verw. v. Pta. Del Gada. Sirrah 9 te Vlaardingen. Slamat 9 v. Djeddah n. Djibouti. Sloterdijk 9 v. Rotterdam n. Bremerhaven. Sloterkerk 11 te Mtwara verwacht. Stad Delft 9 v. IJmuiden n. Lulea. Stad Den Haag 10 v. Port Sulphur n. Rotterdam. Statendam 10 te Bermuda verwacht. Steenkcrk 9 v Kaapstad n. Port Elisabeth. Steenwijk 9 te Yokohama. Stentor 8 270 m. n.n.o. Bermudas n. Nassau. Straat Bali 9 740 m .n.o. Mauritius n. Singapore. Straat Clement 9 te Mauritius. Straat van Diemen 10 te Recife. Straat Frazer 10 te Yokohama verwacht. Straat Johore 11 te Sydney verwacht. Tacana 10 te Valparaiso. Tamara 9 75 m. n. Alexandrië n. Venetië. Tero 9 v. Lissabon n Paranagua. Thuredrecht 9 te Sydney. Tjiboaas 9 te Hongkong. Tjimanuk 10 te Adelaide verwacht. Tjinegara 10 te Adelaide verwacht. Tweelingen 9 v. Rotterdam n. Lulea. Utrecht 9 te Kp. St. Vincent n. Montreal. Van Noort 8 v. Brisbane n. Tawao. Van Riebeeck 9 v Durban n. Kaapstad Van Waerwijck 10 te Singapore verwacht. Vasum 11 te Bandar Mashur verwacht. Viana 9 v. Port Said n. Lavera. Videna 10 ter hoogte van Aden n. Ummsaid. Vitrea 9 240 m. n.w. Minicoy n. Geelong Vivipara 9 270 m. z. Cocos eil. n. Khoralamaya. Vlieland 9 60 m. z.o. Ceylon n. Singapore. Waingapoe 10 te Djeddah. Waiwerang 9 te Bangkok. Witmarsum 9 te Jacksonville. Wonosari 10 te Hongkong verwaëht v Bangkok. Wonosobo 9 te Curasao v. Le Havre. Zaanland 9 v. Rio de Janeiro n. Santos. Zuiderkerk 9 v. Genua n. Port Said. KLEINE VAART Abel Tasman 6 v. Bohus te Delfzijl. Aerdenhout 9 v. Rottedram n. Stockholm. Alcetas 9 10 m. z.w. Finisterre n. Gibraltar. Ank T. 8 v. Amsterdam te Delfzijl. Anna Broere 12 v. Leningrad te Róttêrdam verw. Areas 8 v. Bxghazi te Catania. Arnoudspolder 11 v. Lissabon te Antwerp, verw. Atlas 8 v. Rotterdam te Pasajes. Audacia 9 v. Gent te Londen. Bab T 8 v. Delfzijl n. Ostrand. Binnenhaven 9 45 m. n.n.w. K. Villano n. Frankr. Borculo 9 v. Zaandam te Delfzijl. Coccinelie verm. 9 v. Duinkerken n. Rouaan. Concepcion 9 v. Rotterdam n. Antwerpen. Cornells Broere 10 v. Billingham te Dordr. verw. Corrie Broete 10 v. Coleraiife te Dordrecht verw. David 9 op Thames n. Londen. Driebergen 11 v. Fowey te Halden verwacht. Eemstroom 9 op Thames n. Londen. Erasmussingel 9 50 m. n.w. L end n. Newcastle. Flores pass. 9 Gibraltar n. Palermo. Hardenberg 9 480 m. z.z.. Azoren n. Barbados. Huybergen 13 of 14 v. Lissabon te Tripoli verw. Insp. Mellema 8 20 m. z.o. He de Yeux n. Poole Joost 8 v. Karskaer te Wifstavarf. Leonidas 8 v. Piraeus te Carthagena. Leuvehaven verm. 11 v. Gothenburg n. Delfzijl. Lingebor g9 v. Cuxhaven n. Groningen. Maarsbergen verm. 9 v. Gdynia n .Akranes. Maasborg 9 te Spurn n. Delfzijl. Marianne 9 40 m. z.w. Texel n Gothenburg. Menveborg 9 v. Delfzijl te Hamina Nassauhaven verm. 11 v. R'dam n. Kopenhagen. Netta 9 te Vlissingen n. Antwerpen. Pasteursingel 9 10 m. w. Beachyhd. n. Antwerp Philetas 8 v. Triëst n. Ryeka. Rijsbergen 9 v. Rotterda mte Rouaan. Sandenburgh 9 te East-Goodwin n. Kirkaldy. Sporonia 9 80 m. n. Landsend n. Fowey. Stanislas 9 v. Ceuta te Benghazi verwacht. Stella Polaris 9 v. Gyon n. Piraeus. Stella Prima 11 v. Rouaan te Casablanca verv Taras 9 170 m. o. Passero n. Antwerpen. Thaletas 9 20 m. n. St. Vincent n. Lissabón. Ubbergen verm. 9 of 10 v. Klaipeda n. A dam Urkersingel 9 te Dover n. Bayone. Vechtborg 9 op Thames n. Cork. Willi Bölimer 13 of 14 te Port Said verwacht. Wilpo 8 v. Karskaer te Hamina. IJsselborg pass 9 Kiel n Mantyluoto Zevenbergen 9 v Valencia te Barcelona. SLEEPVAART Humber 10 bij „Maine' verw., t.h. Tabu (Ivoor kust) aan de grond Tasmanzee 9 te Bombay. Driehonderdtachtig van de ruim negen honderd in Indonesië genationaliseerde Ne derlandse bedrijven hebben tot dusver een schadeclaim ingediend bij het bureau schadeclaims Indonesië van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag. Vijf tig andere hebben aangekondigd binnen kort met een claim te zullen komen. Het bureau schadeclaims Indonesië heeft dezer dagen in de dagbladen een adver tentie geplaatst, waarin wordt bekendge maakt dat uiterlijk tot 1 januari 1964 be drijven en particulieren een schadeclaim kunnen indienen. De claims van de be drijven belopen na aftrek van de Indone sische latente fiscalé claim ongeveer 1,15 miljard gulden. De Indonesische tegen- claim bedragt 35 percent van het totale bedrag. Het van Indonesië tè vorderen be drag wordt echter weer vermeerderd met interest die sedert 1957 tot 25 percent van het totale bedrag :s opgelopen, exclusief de rente over 1963. Tot dusver zijn van particulieren 2.500 claims binnengekomen, waarvan er acht honderd zijn behandeld. Op grond van de behandelde claims neemt men in Den Haag aan dat het totale bedrag van de particu liere claims nóg honderd miljoen gulden zal gaan bedragen. De Haagse Tramweg-Maatschappij (HTM) heeft over 1962 een verlies geleden van ruim vijf miljoen gulden, welk verlies naar de directie verwacht in 1963 nog ver der zal stijgen. De ontvangsten bedroegen in 1962 ruim f 21,7 miloen, of wel f 1,3 mil joen minder dan in 1961. De uitgaven stegen met 1.8 percent tot ruim f 26.9 mil joen. Het aantal passagiers dat werd ver voerd daalde tot 104 468.000 (v.j. 109.618.000) VERHANDELDE FONDSEN 9 oktober 8 oktober Totaal 439 420 Hoger 127(28,9%) 106 (25,2°/o) Lager 221 (59,40/0) 230 (54,8%) Gelijk 91 (20,7%) 84 (20,0%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U. 500—501% Hoogovens Kon Olie165,20—167 Philips 149 gb150,40 Unilever 141141,80 De stemming was ongenimeerd. VOORBEURS VAN HEDEN Eerste tijdv. 2e tijdv. Slot A.K.U498—500 495 Hoogovens 567574 gl 566 Kon Olie164.80—165,50 164,90 Philips 149,10—149,50 148,90 Unilever 140,80-141,70 gl 141,20 Scheepv. Un. Ned. 147—148'/, 149 Kon Boot165—168 Nievelt 133—136 135 K.P.M172—173 H.A.L137—139 138 Vorige slotkoers A'dam Rubber.... H V A AKU Del Mij Hoogovens Philips Gem. Bez. Unilever Dordtsche Petr. K Ned. Petr. Mij. Holl. Am Lijn K.L.M K.N.S.M Ned. Stoomv Mij. Ommeren, Phs. v. Scheepv. Un. Ned. Interunie Nefo Robeco Unitas Ver Bezit v. 1894 Amsterd Bank Ned Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank Albert Heijn Amste' Brouwerij Berkei's Patent Bols Bü h rm ./Tetterode Fokker For Gelder Kon. Pap Gist 61 Spir.f. Kon Van der Heem Heinekens Bier Hoogenbosch Sch. Indola Kon. Zout-Ketjen Muller Nat. Bezit Ned Kabelfabr. Philips Pref Stokvis Thomassen Dr Ver. Machinefabr V'essanen Wilton Fijenoord Zwanenberg-Org. Biihton Mij—11-.-^ Aluminium Ltd. American Motors Anaconda Bethlehem Steel.. Cities Service Genera' Motors.. Kennecott Copper Republic Steel Shell Oil U S Steel 115 153% 503 127,50 580 150,45 142,05 783% 167,50 134 48,50 163 145% 281 144% 199,— 114,50 231, 532, 132,50 398% 368 354 328'/1 654 399 255 1031 704 340 908 232% 4001 287 467 349% 477 780% 334 488 59,50 208 790 228 4401 270 910 -446— 28 ti 21% 50% 34% 65% 78% 77%- 43% 44% 56% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) WALL STREET Voor de derde achtereenvolgend maal was de New Yorkse beurs gisteren lager. Nadat op een iets hoger niveau was ge opend ontstonden er in het laatste half uur koersverliezen, die voor de meeste fondsen een achteruitgang betekenden tot ongeveer een dollar. De totale omzet be liep 5.520.000 shares tegen 4.920.000 shares dinsdag. De Dow Jones indices: industrie 739.83 4.07), spoorwegen 168.50 (—0.47) en openbare nutsbedrijven 139.03 (—0.32). Gebrs. Naeff berichten dat de resultaten over de verstreken periode van het lopen de boekjaar bij die van het vorige jaar ten achter blijven. Naast een lagere afzet van overleder zijn de hoge aanloopkosten voor de kunststoffenafdelingen hiervoor verantwoordelijk. Over enkele maanden zal een afdeling vóór gewapende kunststoffen in produktie komen waarin onder meer opslag- en transsporttanks worden gefa briceerd. Gisteren hebben de ongeveer 160 staken de personeelsleden van de Nationale Zet- meelindustrie N.V. in Zuidwending (ge meente Veendam) in éen bijeenkomst met vertegenwoordigers van de drie vakorga nisaties besloten de bedrijfsleiding mee te delen bereid te zijn het werk morgen om zés uur te hervatten, op voorwaarde dat geen strafmaatregelen zullen worden ge- nomén. De vertegenwoordigers van de vakorga nisaties hebben de leiding van de fabriek onmiddellijk na afloop van de bijeenkomst van dit besluit op de hoogte gesteld, met de mededeling dat deze staking gezien diende te worden als een protestactie tegen het huidig loonbeleid. De bedrijfsleiding toonde zich infeno- men met het besluit van het personeel en zegde toen geen strafmaatregelen te zullen treffen en de werkgeversorganisaties van het bedoelde protest op de hoogte te zul len stellen. dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE i

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 21