Raadseltje uit het Noordzeekanaal liet twijfel tussen „echt" en „grap" Calkoen kreeg een schokje maar Bianchi glimlachte ■■ui W' Jubilerend N.Ph.O. opende zijn seizoen in Beverwijk l Kunstkring zag „Blackboard Jungle" In elk geval: geen dilettant Klassiek epos van jeugdmisdaad Zoontjes greep zijn kans ogenblikkelijk Pim Seth Paul gaat voor Veisen spelen Opnieuw verdachte in vishalzaak aangehouden Snelheidsmaniakken in Velsen bekeurd Gevaarlijke speelplaats Berlijn ruimt zijn duiven op Vissersboot bij Texel aangevaren door Belgisch schip ederland L.üi,btRÜAG lü OKTOBER 1963 V Herkenning Hout uit Brazilië Effl Naar Beeckestein Obstakel van 1876 in Noordzeekanaal wordt verwijderd „Grote gebeurtenissen werpen hun schaduw vooruit" Fa. R. de Boer Juwelier - Horloger - Opticien „De Hoop" met zieken in IJmuiden Ongeval bij Hoogovens Dieren bescherming tekent vergeefsprotest aan Wi Afscheidsreceptie van C. M. Tuntler BESCHERM U TEGEN VOCHT EN REUMATIEK MET EEN WOLLEN DEKEN VAN AaBe WONINGINRICHTING Marktplein 29 - Tel. 7541 IJmuiden In april van dit jaar brachten een paar schoolkinderen mij een stuk houtsnijwerk, dat zij hadden opgevist uit het Noordzee kanaal, vlakbij de nieuwe ponthaven, waar het temidden van allerlei rommel was aangespoeld. Het bestond uit ongeveer de helft van een boomstam en aan de platte voorzijde was een mannekop gesneden, die er aan vankelijk nogal primitief uitzag. De ge hele hoogte van het stammetje bedroeg 40 cm, dit wil zeggen dat het gezicht vrij wel levensgroot was. Het hout was door drenkt met zeewater en donkere, haast zwarte partijen van het snijwerk, lieten vermoeden dat het lang in het water had gelegen en daarbij in aanraking was ge komen met drijvende olie. Na droging was het iets lichter van kleur, daar waar geen oliesporen waren, groenachtig-grijs ver weerd. Mijn eerste mdruk was: vrijetijdsbeste ding van een schipper, die in een zich daartoe lenend stuk hout een portret had trachten te maken. Een half jaar lang stond het voorwerp (onder- en bovenkant zijn plat) in mijn atelier en velen die het zagen, werden getroffen door de wonder lijk starende blik, de haast demonische uitdrukking van dit gelaat, dat je telkens weer treft en je niet meer los laat. Toen gebeurde er iets eigenaardigs. Bla derend in een Deens oudheidkundig tijd schrift, viel mijn oog op een in hout ge sneden kop, die frappant geleek op onze vondst uit het Noordzeekanaal. Hoewel het maar een klein plaatje betrof, was de ge lijkenis zó groot, dat het mij een schok van herkenning gaf! Daar had je onze kop, eveneens uit een half stammetje gesneden, met dezelfde uitdrukking en met net zo'n soort muts op het hoofd Het artikel dat bij deze tekening stond afgebeeld, ging over een nederzetting die de Noorman Erik de Rode in 1003 op Groenland gesticht had. Deense archeo logen hadden daar de fundamenten van zijn hofstede gevonden; verder hadden zij de aanwezige graven onderzocht en daar uit bleek dat men hier niet met Eskimo's, maar met Denen te doen had. Onder de vondsten was een uit hout gesneden kop, die waarschijnlijk een Noorman verbeeld de. Als je zoiets ziet en leest, ga je denken: waarom zou onze kop ook niet uit de Vikingtijd kunnen stammen? Wij weten immers, hoe Noormannen hier zij het wat vroeger bijna 40 jaar het heft in handen hebben genomen, na de dood van Karei de Grote. De bronzen gesp, die indertijd met de onderkaak van een menselijke schedel en vele barnstenen kra len werd gevonden bij het graven van de Noordersluis, wijst onmiskenbaar op hun aanwezigheid. Zeer wel mogelijk is onze kop bij de graverij van de nieuwe pont haven aan het licht gekomen en als je goed kijkt, zit er in de diepste groeven nog iets van klei. Ook kan zo'n drijvend stuk hout met zeestromingen mee naar het zuiden zijn gekomen en via de sluizen in het Noordzeekanaal zijn beland. Onmogelijk lijkt dit allerminst en. als dit zo was, zou het een zeer belangrijke ontdekking betekenen, want uit de Viking tijd zijn tot nu toe de vondsten in Kenne- merland maar zeer schaars. Laat ons dan eerst eens bekijken, wat het voor hout is! Dennehout of taxushout zou in Groenland of Denemarken nog wel kunnen. Aan de achterzijde van het beeld haalde ik er een klein stukje hout uit en daarbij viel mij op, dat het materiaal zeer hard was, het hout fijn van structuur en rossig van kleur, wat aan de verweerde buitenzijde niet tot zijn recht kwam. Ik stuurde mijn monster hout aan één onzer beste houtspecialisten, de heer A. Bianchi te Bussum. Tot mijn verbazing luidde zijn expertise als volgt: het hout is afkomstig uit zuidoost- Brazilië; het werd na de laatste wereld oorlog in ons land geïmporteerd onder de naam „Peroba de campos". Weg dus alle Noormannen-illusies! Ken nelijk hebben wij hier te doen met een produkt dat hoogstens 18 jaar oud is! Want deze houtsoort was noch op Groenland, noch in Denemarken bekend. „Maar", schrijft de heer Bianchi: „her innert u zich nog dat zogenaamde beeld van het Paascheiland, dat omtrent 1 april in Zandvoort zou zijn „aangespoeld"? Wij allen kennen natuurlijk de wonderlijke beelden van dat eenzame plekje in de Stille Zuidzee, dat in 1722 door onze zeevaarder Roggeveen werd ontdekt. Nog altijd is de betekenis van deze enorme beelden niet afdoende verklaard. Maar, de Zandvoortse mystificatie ging terug op een beeld van dit Paascheiland. Inderdaad: er zijn gelijkenissen, ook in het profiel van ons beeld. En nu is het wel merkwaardig, dat één der beschou wers van ons stuk houtsnijwerk spontaan zei: „dit doet mij denken aan de beelden van het Paascheiland!" Nu is onze vraag dus deze: heeft de ma ker van óns beeld, al of niet bewust ge streefd naar een imitatie hiervan? Dat hij het Groeniandse beeld gekend heeft, dat buiten oudheidkundige kringen in Denemarken nauwelijks bekend is, lijkt niet waarschijnlijk. Maar.... is ook hier een „grappenmaker" bezig geweest een 'kop te snijden, die gelijkenis vertoont met de bovengenoemde beelden? De he°r Bianchi wijst ons nog op een andere mogelijkhèid. Het gebruikte hout bevat namelijk een stof, die bij daarvoor allergische personen een hardnekkige huiduitslag kan veroorzaken. Dit zou een reden kunnen zijn. waarom men zich van het beeld heeft willen ontdoen. Wat in ieder geval bij nadere beschou wing blijkt, is dat het gelaat allesbehalve primitief gesneden is; het is niet zo maar het werk van een dilettant. De manier waarop de ogen zijn weergegeven in hun oogkassen, het relief van de jukbeenderen, de inplanting van de neus en de vorm van de mond verraden kennis van de anatomie en.... van het snijden in hout, in dit ge val hard hout. Er is gebruik gemaakt van een scherp mesje, maar ook van een brede guts, voor al wat voorhoofd en onderkant betreft. De kunstzinnige man die dit maakte, moet het meer gedaan hebben. Zo is dit raadsel misschien toch wel waard, om er een plaatsje voor te reser veren in ons toekomstig streekmuseum in „Beeckestein". Terwijl ik dit schrijf, staart het beeld mij, met zijn fascinerende blik onafge broken aan, zwijgend en met iets van spot in zijn uitdrukking.... Ons raadseltje is nog niet opgelost, maar hoé ook, wij hebben hier te doen met een werkelijk stukje beeldhouwkunst en ge lukkig niet met één van die monsterlijk heden vol gaten of slecht gelaste fiets onderdelen, die men daar tegenwoordig voor wil uitgeven. H. J. CALKOEN MM OOK IN BEVERWIJK zijn de abonne mentsconcerten van het Noordhollands Philharmonisch Orkest weer begonnen. Het Kennemer Theater was gisteravond volledig gevuld met belangstellenden voor dit eerste concert in het jubileumseizoen. Nadat het Wilhelmus had geklonken richt te de wethouder van kunstzaken, de heer A. Hermes, namens het gemeentebestuur een gelukwens tot het honderdvijftigjarig orkest. t Men had het goede idee gehad met de programmakeuze voor dit eerste jubileum concert af te wijken van de normale pa den. Voor de pauze klonken dan ook twee werken, die weinigen in de zaal'ooit eer der zullen hebben gehoord: de balletsuite „De gotiden eeuw" van Dmitri Sjostako witsj en „Les amants magnifiques", naar thema's van Jean-Baptiste Lully gecom poneerd door André Jolivet. LAATSTGENOEMD werk bleek een aan genaam klinkend stuk, waarin men ech ter de persoonlijkheid van Lully sterker hoorde dan die van Jolivet. De thans 58 jarige Fransman is natuurlijk een voor treffelijk instrumentator en hij weet met de hem uit Lully's ballet ten dienste staan de gegevens een uitstekend geheel te ma ken. Maar ook in de gedeelten waar hij eigen variaties invoegt blijft de grote ge nialiteit van het gekozen voorbeeld domi neren boven het grote talent van André Jolivet. Niettemin: een aangenaam klin kend stuk, dat een feestelijke ouverture vormde van een feest.coneert. De baüet.suite „De gouden eeuw" van Sjostakowttsj stamt uit een politiek bal let, waarmee de componist in 1930 een belangrijke Sovjetprijsvraag won. Het stuk vertoont in melodiek en harmoniek de typische, ook uit zijn eerste symfonie- en bekende kenmerken: de specifieke mo dulaties, de soms wat. bizarre humoris tische springerigheid van de thema's Maar waar, met name in de eerste sym phonic. momenten van grote intensiteit blijk geven van het grote talent van de maker, blijkt deze balletsuite nogal zou teloos. Het adagio mag dan parodistische betekenis hebben, dat is geen excuus voor het schrijven van een goedkope saxofoon melodie. Het Noordhollands Philharmonisch Or kest was in beide stukken onder leiding Advertentie Het is „5 december" voor u 't weet. Geschenken van waarde pleegt men niet een dagje van tevoren te kopen. Uit ervaring weten wij dat teleurstelling wordt voorkomen door tijdig uw wensen ken baar te maken. Oriënteer u dus reeds nu. Wij adviseren u gaarne objectief en vrijblijvend. Kennemerlaan 60 IJmuiden Teleioon 4938 J In een vier-vjjfde gevulde zaal van het City-theater te IJmuiden hebhen de abon nees op de Filmscric van de Velser Kunst kring, „Voor Allen" kunnen genieten van een filmwerk van grote klasse, Blackboard Jungle. Hoewel in zijn zwart-vvit tekening van personen en toestanden klassiek opge zet, is de wijze waarop de constructie: „de goeden winnen het" wordt afgerond zeer knap. Deze film is een voorloper van hel adembenemend dynamische filmwerk, dat nu al jaren draait in ons land: de West Side Story. Het thema is eenvoudig: een stug vol houdende én idealistische leraar, ene Da- dier, als representant van het goede komt in eerste instantie tot een vergelijk met zijn kwaadwillige leerlingen en later krijgt hij hen zelfs op zijn hand. Lieverdjes zijn die leerlingen bepaald niet, want hun aan wezigheid in de klas schijnen zij als een afdoend excuus te beschouwen de boel eens flink op stelten te zetten en een ware terreur op de leraren uit te oefenen. Deze terreur heeft van de leraren die zijn ge bleven tenminste een stel cynische, soms uitgebluste figuren gemaakt. Hun pogin gen de leerlingen iets bij te brengen heb ben zij al lang opgegeven. Zij weten weinig anders te doen dan het bewaren van de orde. Het blijft de eerste weken bij een paar pesterijtjes, maar het wordt bepaald erger als Dadier door een bende uit zijn klas wordt neergeslagen in een steeg. De oor log tussen hem en de jongens ontstaat als één van hen de aantrekkelijke, eenvoudig geklede lerares Lois Hammond in de bi bliotheek wil verkrachten. Dadier komt tussen beide, maar haalt zich de haat van de klas op de hals. Toch weet hij na de knokpartij de ver leiding te weerstaan naar een andere school over te stappen en verwerft lang zaam, heel langzaam de sympathie van een groot deel van de jongens. Die, naar dan eerst blijkt worden getyranniseerd. door Artie West en een jongen van Ita liaanse afkomst: Belazi. West houdt samen met Belazi zijn geraf fineerde verzet vol tot het uiterste. Da- diers vrouw krijgt anonieme brieven, waarin gesproken wordt van een verhou ding met Lois Hammond en zij raakt daar door zo van streek, dat zij ontijdig het le ven schenkt aan een kind, dat tensloote niet sterft. Dadier heeft dan inmiddels zijn vertwij feling op een moment, dat iedereen de zaak met andere ogen gaat bekijken, over wonnen en als hij besluit te blijven, wor den West en Belazi met hulp van de klas die zich neutraal houdt en niets meer van hen wil weten geïsoleerd en ver wijderd. In dit moderne epos van de jeugd misdaad in Brooklyn worden de menselijk heid en onmenselijkheid van groepsnor men tegenover elkaar gezet en heeft de regisseur niet geaarzeld, de zere 'plekken waar de moraal van de ene groep (de ouderen, vergrijsd) en de andere (de jon geren, opgegroeid) in een tijdperk van botsen, te verwerken in zijn film. In de competitie van de schaakclub Pat Mat is Zoontjes naast clubkampioen Zwart aan de leiding gekomen. Zwart kwam dit maal niet in de arena en dat was voor Zoontjes het sein door het winnen van zijn achterstallige partij de kansen weer in evenwicht te brengen. Rodenberg werd het slachtoffer en belandde daardoor meteen in de gevarenzone. Huygen schijnt zijn in zinking van vorig seizoen nog niet geheel te boven te zijn. Hij verloor van Bannen berg, een speler die hij in zijn normale vorm toch kan overmeesteren. Irj de tweede groep is het met het grote aantal remisepartijen afgelopen. Er wor den nu rake klappen uitgedeeld waar dit maal Boerrigter, Wulms en Winkelaar slachtoffers van werden. De uitslagen van de gespeelde partijen zijn: Afd. 1: BannenbergHuygen 10, Boer Hart remise, De LangeZwemstra 10, ZoontjesRodenberg I0. Afd. 2: Boer rigterBurger 01, De HeerBeentjes remise, J. SauerWulms 10, Soetema De Haas afgebr., WinkelaarEiserman 01. Afd. 3: HoutsmullerH. Steeman 01, R. SauerGroot 10, A. HagenH. Hooij remise, BrantjesBruynjé 01. Afd. 4: Kropmanv. d. Heyde 01, v. d. LelySchepel 01, Verhoevenv. Linden Tol 01, BloemendaalA. Mooij 01, SmitVan Roon 10. Reserveafd.: Schrö- derJanssen 10, WesterW. Steeman 0—1. van Henri Arends bijzonder goed op dreef. Uiteraard is de zaal waarin gespeeld moet worden minder geschikt, zodat de klank verhoudingen nooit helemaal de intenties van dirigent en musici kunnen dekken, maar voorzover mogelijk in deze zaal werden beide partituren met de vereiste zorg en nauwkeurigheid over het voet licht gebracht. NA DE PAUZE de soliste: ook al een welkome afwisseling in het gewone stra mien, waarin de solist altijd als laatste voor de pauze speelt. Het is niet belang rijk, maar het getuigde van goede smaak, dat men de twee 'orkeststukken niet scheidde door het vioolconcert van Tsjai- kofsky, al was het dan Ida Handel die het speelde en al speelde zij het ook nóg zo overtuigend. Zij speelde zo meeslepend dat zowel Arends als het orkest in de vaart meeging en dat de enkele keren, dat er in het orkest haperingen optraden in het niet verzonken bij het enthousias me waarmee Tsjaikofsky's vioolconcert tot klinken kwam. Rob du Bois Pim Seth Paul, die in 1960, 1961 en 1962 badmintonkampjoen van Nederland werd. gaat het komende seizoen voor de badmin tonclub Velsen spélen. Daarndaét hééft' deze vereniging kans gezien de Viaardiri- ger Toutenberg. een sterke A-speler, aan te trekken Het paradepaardje van de club. de 16-jarige veelvoudige nationale kampioene. Imre Rietveld stapte, zoals bekend, over naar het Haarlemse Duin- wijk. In haar voetsporen volgde haar mixed-part.nergenoot Jos Reymers. Philips werd overgeplaatst naar een legerkamp in Duitsland. Hierdoor zal hij het komende seizoen niet voor zijn club kunnen uitkomen. Alleen Conny Visman en captain Varkevisser bleven van het vijftal over. Vooral door de aantrekking van Pim Seth Paul, die hoewel hij vorig seizoen bij de nationale kampioenschappen door de Nijmesenaar Broedelet werd ver slagen. als Nederlands sterkste speler wordt beschouwd, wordt het verlies van A-spelers grotendeels gecompenseerd. De indeling van de hoofdklasse is: HBC (Heerlen), BC Nijmegen. Drop Shot (Den Haag), Duinwijk (Haarlem). De Kortenaer (Den Haag) en BC Velsen. Velsen speelt zijn thuiswedstrijden in de gymnastiekzaal van het gymnasium Felisenum in Velsen- Zuid. Vorig jaar speelden het eerste en tweede team in de Haarlemse badminton- hal. Maar omdat de Nederlandse Volley- balbond besloot de wedstrijden in de kring IJmond in de nieuwe Heemskerkse sport hal te doen spelen, werd de intensief ge bruikte zaal van Felisenum enigszins ont last. De door Imre Rietveld verlaten plaats zal worden ingenomen door de even jeug dige Loes Formanoy, die een dochter is van de bekende IJmuidense oud-eredivisie- scheidsrechter A. P. Formanoy. Aanstaande zondag ontmoet Velsen in Heerlen HBC. Het hospitaalkerkschip De Hoop is gis termiddag met vijf patiënten van de vis gronden op de Noordzee in IJmuiden aan gekomen. Twee patiënten waren er ern stig aan toe. Eén hunner is in het Anto- niusziekenhuis opgenomen, waar onmid dellijk operatief moest worden ingegrepen, de andere is opgenomen' in het Rode Kruis Ziekenhuis te Den Haag. Een zieke Duitser is aan boord geble ven. Hij zal op zee aan een Duits vissers vaartuig worden overgegeven. Het hospi taalkerkschip zal, zo spoedig als de weers omstandigheden het toelaten, weer naar de visgronden vertrekken. De Velsense politie heeft inzake de re cente diefstal van vis in de IJmuider vis- hallen nu tegen een 23-jarige ijswerker uit IJmuiden proces-verbaal opgemaakt. Er zijn thans in deze zaak vier verdachten. De Velsense politie heeft woensdag bij een snelheidscontrole in de Wenckebach- straat tegen achttien personen proces-ver baal opgemaakt wegens het overschrijden van de maximum snelheidsgrens. Een achtjarig meisje uit IJmuiden-Oost, moest woensdagmorgen met vrij ernstige verwondingen door de cngevallendienst naar het Antoniusziekenhuis worden over gebracht, omdat zij fietsend op het afge sloten gedeelte van de Cederstraat over een buis viel en daarna terecht kwam in een ongeveer drie meter diepe kuil. De directie van openbare werken vestigt er naar aanleiding van dit ongeluk nog even de aandacht op. dat hier niet ten on rechte een boord is geplaatste met het opschrift „levensgevaarlijk". Wegens de drie meter diepe put met bijna loodrechte wanden is deze plek voor kinderen als speelplaats inderdaad levensgevaarlijk. GROENTEVEILING BEVERWIJK De noteringen op de Beverwijkse groen teveiling waren woensdagmiddag: andijvie 822, sla 516. spinazie 3173, bloemkool 2461, sperziebonen 73156, pronkbenen 33—74, prei 1122, knollen 1328, tomaten 20104, bospeen 1839, waspeen 1129, groenekool 1124, rodekool 818. Bij het beklimmen., van een platform in de Martin Staalfabriek van Hoogovens is woensdag een 37-jarige lasser van Werk spoor, afkomstig uit Beverwijk, gevallen. Met verwondingen aan het rechterbeen is hij daarna naar het Roode Kruiszieken- huis in Beverwijk overgebracht. BERLIJN (AP) Gemeentewerklieden proberen met vergiftigd voedsel de wilde duiven in West-Berlijn uit tê roeien niet tegenstaande de protesten van het Genoot schap ter voorkoming van wreedheid je gens dieren. Het genootschap maakt er bezwaar tegen dat het uitroeien gebeurt ..onder de ogen van kinderen", hetgeen in strijd is met de wet op de bescher ming van dieren. De uitroeiing is dinsdag begonnen en tot dusverre ziin 2000 dui ven er het slachtoffer van geworden. Het doel is 40.000 van de 60.000 duiven op te ruimen. Het stadsbestuur heeft vergunning gegeven omdat de vogels de overlast voor de bevolking begonnen te worden. Verleden jaar is een soortgelijke cam pagne mislukt nadat de plaatselijke bla den de publieke opinie tegen het doden van de duiven hadden opgezet. Vogelliefheb bers deelden toen zo veel voer uit op de plaatsen waar de uitroeiers aan het werk waren dat de duiven geen honger hadden. Andere vogelliefhebbers weerhielden hon gerige dieren van het vergiftigde voer te eten door ze weg te jagen. Het gemeentebestuur verbood daarna nieuws over de campagne bekend te ma ken. Sinds enkele dagen hapt een graafma chine grote stukken uit de modderige bo dem van het Noordzeekanaal, vlak naast de vaarroute van de Velser pont. Het be treft hier niet het periodieke op diepte houden van het kanaal maar de voorbe reiding tot het verwijderen van de kop van een oude draaibrugpijler die op deze plaats in het midden van het kanaal onge veer 12 meter onder het wateroppervlak ligt. Het restant van de pijler zit bijna 9 meter diep in de kanaalboden. Wan neer het bovenste deel van de oude pijler die een middellijn van 8 meter heeft vrij is gemaakt zal er een brok van drie meter door middel van springstof worden afgeknapt. Evenals wat is gebeurd bij het in de lucht laten vliegen van de oude spoor brugpijlers enkele honderden meters ver derop naar IJmuiden toe waar straks de nieuwe veerpont zal varen, wordt dit werk uitgevoerd onder leiding van ir. P. Roosch uit Rotterdam in nauwe samenwerking met Rijkswaterstaat. De pijler is het laatste overblijfsel van de vroegere draaibrug die hier omstreeks 1876 werd gebouwd en die in 1905 werd afgebroken Toen het Noordzeekanaal daarna stèeds grotere schepen door moest laten en de vaargeul gaandeweg op de nodige diepte werd gebracht is de oude draaipijler al enkele malen ingekort. Het was niet eenvoudig om de plaats te vinden waar dit obstakel in de kanaal bodem zat. Bij toeval vond men bij Rijks waterstaat echter nog een oude tekening waarop de positie was aangegeven. Toch heeft het nog ruim een dag geduurd voordat de graafmachine „beet" had en begonnen kon worden met het afgraven van de dikke laag modder waarmee de oude pijler was bedekt. De foto toont de graafmachine aan het werk boven de plaats waar de hinderpaal voor het scheep vaartverkeer zich verborgen houdt. Het Belgische schip Tecun-Uman is van morgen bij Texel in aanvaring geweest met een kleine vissersboot uit Urk. Het Bel gische vaartuig kreeg een gat boven de waterlijn maar heeft de reis naai Ham burg voortgezet, daar geen onmiddellijk gevaar dreigde. Het vissersvaartuig is de haven van Terschelling binnengelopen. De Tecun-Uman is eigendom van The Continental Line uit Antwerpen. Dè heer C. M. Tuntler, inspecteur scheepvaart voor het vierde district, die, zoals wij reeds hebben gemeld, met pen sioen gaat, zal donderdag 31 oktober in Hotel Royal, van 15.30 tot 16.30 uur, een afscheidsreceptie houden. Op de zelfde dag neemt de heer Tuntler op zijn kantoor af scheid van zijn medewerkers. Hij Wordt opgevolgd door de heer M. T. J. Berlage, die vroeger in IJmuiden werkzaam is ge weest. Advertentie M.. -• WOLLEN EflHSfa DEKENS VAN KXTL NIEUWE SCHEERWOL Dit zijn AaBe-feiten: 100% nieuwe scheerwol blijvend mot- en keverecht DE Nederlandse kwaliteits deken Let op het geweven AaBe- etiket! In de maten 150x200 v.a. 41.50 tot 66.50 150x220 v.a. 45.75 tot 72.50 180x220 v.a. 54.75 tot 87.50 190x230 v.a. 59.75 tot 96.50 220x245 v.a. 72.75 tot 116.50 ZIET ONZE SPECIALE ETALAGE

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 9