Tien maanden geëist tegen de ex-directeur van IJmuider bank 1Üf 27 Euratoom biedt industrie grote mogelijkheden Horlogekoning L. Weiss valt aan in Nederland altijd norac op zak HAARLEMSE RECHTBANK Hij zou onrechtmatig kredieten tot ruim drie ton hebben verstrekt Chauffeur doodgedrukt door lading heipalen Drie brandkastkrakers w.o. een Haarlemmer aangehouden Duitse jongens voor overval in Denekamp veroordeeld Mr. Sassen tot werkgevers: Nederlander opent nieuw dorp in Perzië Net van winkels in opbouw F.N.A. heeft grote waardering vooi bouwnota VRIJDAG 11 OKTOBER 1963 L 13 Uitgesmeerd' Niet te geloven... Zeven doden in het verkeer Namen noemen Gesloten deuren Fantast Blunder CENT Nederlandse kerken droegen anderhalf miljoen gulden bij ^jggjSjjg IGVA in Genève ontving de Nansen-medaille i 4 Tien maanden gevangenisstraf heeft de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. J. Wiarda donderdagmid dag geëist tegen een 55-jarige ex-directeur van een IJmuidense bank die terecht stond wegens opzettelijke verduistering van on geveer 324.000 ten nadele van deze bank en het plegen van valsheid in geschrifte met het doel deze verduistering verborgen te houden. De gewezen bankdirecteur zou het geld tussen 1955 en april 1963 als kre diet hebben verstrekt aan een IJmuidense fabrikant, waarmee hij handelde tegen de instructie van het bankbestuur. De fabri kant is inmiddels failliet verklaard. Ruim twee uur duurde de behandeling van deze strafzaak, waarvan de uitspraak op 24 ok tober, 's morgens om half tien, zal volgen. De verdachte ontkende zich aan verduis tering schuldig te hebben gemaakt. Hij gaf toe dat hij met het geven van de kredie ten aan de fabrikant buiten zijn boekje was gegaan. Voor februari 1961 mochten de di recteuren van de bijkantoren van de bank zonder toestemming van het bankbestuur helemaal geen kredieten aan cliënten ver strekken. Daarna werd deze instructie in zoverre gewijzigd dat voor kredieten van minder dan 15.000 geen toestemming be hoefde te worden gevraagd. Begin 1963 was dit bedrag verhoogd tot 25.000. Op de vraag van de president, mr. H. J. Ferwerda waarom hij met het geven van kredieten aan de fabrikant doorgegaan was, antwoordde de verdachte dat hij het slachtoffer was geworden van een te groot optimisme in het zakelijk inzicht van de fabrikant. Nadat hij de fabrikant enige ke ren een hoog krediet had verstrekt zonder dat het geld bij de bank terug kwam had de verdachte uit eigen middelen de fabri kant ongeveer 25.000 geleend. Ook dit be drag was nooit terugbetaald. Na 1957 had de fabrikant door toedoen van verdachte weer kredieten gekregen welke uiteindelijk tot een totaal van f 324.000 opliepen. Om deze geldleningen te verdoezelen werd de fabrikant in het kredietenregister van de bank dat de directeur moest teke- Advertentie De prijs van uw prach tige blauw kamgaren costuum is, (nu eens po pulair gezegd) „om over naar huis te schrijven". Weinigen zullen geloven dat u slechts 138.— hebt i uitgegeven voor zo'n costuum. Uniformspecialisten ZIJLSTR. 71 - HAARLEM - TEL. 16963 De 54-jarige chauffeur J. Verzijl uit Dordrecht is gisteren om het leven geko men toen bij een botsing in Bergschen- hoek de lading heipalen op zijn vracht auto naar voren schoof en de cabine in elkaar drukte. Het ongeluk gebeurde doordat een meis je plotseling de rijweg opliep. Een auto mobilist, de 40-jarige W. C. Jansen uit Vlaardingen remde sterk om een aanrij ding met het meisje te voorkomen. Daar bij slipte zijn wagen en botste tegen de trekker met oplegger, die werd bestuurd door de heer Verzijl. De kracht van de botsing was zo groot, dat de personen wagen onder de trekker schoot. De tien betonnen heipalen, die op de oplegger la gen, schoven naar voren waardoor de ca bine werd verpletterd. De heer Verzijl moet op slag dood zijn geweest. Uit het wrak van de personenauto werd de zwaar gewonde heer Jansen gehaald. Hij had o.m. een bekkenbreuk opgelopen. Twee kinderen zijn gistermiddag om het leven gekomen op een particuliere spoor wegovergang tussen Helvoirt en Udenhout. De kinderen, het negenjarig dochtertje van de familie Melissen uit Udenhout en haar vijfjarig broertje, werden door een trein overreden. Het meisje wilde op de fiets de overweg passeren. Het jongetje zat achterop. In Utrecht is vanmorgen vroeg een autobus geslipt en tegen een bestelauto gebotst. De 43-jarige mevrouw G. Neu- man-Bosschaart, die de bestelwagen be stuurde, kwam om het leven. Bij Zwolle werd een landbouwtractor door een vrachtauto bij het passeren ge raakt. De 21-jarige S. Broekema uit Zwol lerkerspel, die de trekker bestuurde, werd op de weg geslingerd en door de achter wielen van de vrachtauto overreden. Hij was op slag dood. In Klazienaveen stak de 67-jarige wiel rijder J. H. Pieters zonder op het verkeer te letten een drukke weg over. Hij werd overreden door een personenauto en over leed later in een ziekenhuis. In een ziekenhuis in Vlaardingen over leed de 68-jarige weduwe C. v. d. Kruit- Proost, die maandag zwaar gewond werd toen een bromfietser haar aanreed. nen, niet vermeld. Om het totaal van de de betsaldi toch te laten kloppen werd het saldo van de fabrikant „uitgesmeerd" over de bedragen van de overige kredietne mers. Wanneer er een externe accoun tantscontrole op komst was leende de fa brikant van een relatie geld tot het be drag van zijn schuld aan de bank en dit geld werd dan bij de bank gestort. Na de controle kreeg de relatie van de fabrikant zijn geld weer terug. De interne accoun> tantsdienst van de bank had deze mani pulaties nimmer ontdekt. Pas bij een con trole door de belastingen waren deze on regelmatigheden aan het licht getreden De veronderstelling van de president dat de verdachte aan de fabrikant kredieten bleef verstrekken in de hoop dat hij zijn eigen geld terug zou krijgen wees de ver dachte met de vuist op het hekje van de beklaagdenbank slaand, emotioneel van de hand. „Dat was absoluut niet het motief riep hij uit. „Ik dacht er alleen maar aan hoe ik het geld van de bank terug kon krijgen. Zes jaar lang heb ik in de be roerdigheid geleefd. Als ik niet zo'n sterk gestel had gehad zou ik er onder door zijn gegaan. Dag en nacht heeft de ge dachte aan dat geld me achtervolgd." Een rayonbestuurder van de bank ver klaarde als getuige dat het bankbestuur nooit geweten had van de door de ver dachte aan de IJmuidense fabrikant ver strekte kredieten. Het kredietenregister moest door de directeur getekend worden en deze moest daarbij verklaren dat de kredieten in overeenstemming waren met de geldadministratie van de bank. Mr. Ferwerda tot de getuige: „Op de kredietenlijst die ik hier bij de stukken heb staan alleen maar de letters A, B, C, D enzovoort met daarachter de bedragen van de kredieten, die door verdachte wer den verhoogd om zijn leningen aan de fa brikant te camoufleren. De namen van de kredietnemers zijn de rechtbank dus niet bekend. De rechtbank kan moeilijk iemand veroordelen op grond van ficties Kunt of wilt u ons de namen van deze kre dietnemers noemen?" Getuige: „Al zou ik het willen, ik zou ze u op dit moment niet kunnen zeggen, mijnheer de presi dent." De rayonbestuurder van de bank ver klaarde nog dat de verdachte, afgezien van zijn verkeerde handelwijze met de kre dietverstrekkingen aan de fabrikant, zich gedurende de 30 jaar dat hij in IJmuiden bankdirecteur is geweest, altijd bijzonder correct had gedragen. Vervolgens getuigde een accountant van de bank dat hem bij de controle van de boekhouding van de IJmuidense bank nooit iets onregelmatigs was opgevallen. President: „Kunt u de rechtbank de na men noemen van de kredietnemers die in het kredietenregister staan?" Getuige: „Jawel, mijnheer de president maar dat is toch niet zo belangrijk." President: „Dat is enorm belangrijk voor de techniek van het eventuele straf vonnis." De accountant zei dat hij bereid was de namen van de kredietnemers te noemen maar niet in het openbaar. Achter gesloten deuren kreeg de rechtbank hierna de juiste namen te horen van de kredietnemers, die zonder dat 'Zij het wisten zwaarder bij de bank „in het krijt" stonden. De 44-jarige ÏJmuidens fabrikant, die de verdachte meermalen wist over te halen hem kredieten te verstrekken, vertelde als getuige dat de verdachte hem advies gaf over de financiering van bepaalde objec ten. De verdachte had hem wel eens ge zegd dat hij moeilijkheden met het bank bestuur kon krijgen als dat er achter kwam hoeveel hij van de bank had ge leend. Getuige: „U kunt me een fantast noe men, edelachtbare, maar veel firma's in IJmuiden en daarbuiten hebben het aan mij te danken dat ze een bepaald werk kregen". President: „Dan ontvangt u voor uw Het Poolse vrachtschip „Dzierzynski" dat dezer dagen na een aanvaring in het Kanaal in de Wester schelde aan de grond werd gezet, is door midden gebroken. De koelruimen hebben hun lading bevroren var kensvlees en kalkoenen prijsgegeven. Het vlees, dat in grote partyen op de Zeeuwse stranden is aangespoeld, zal tot pluimveevoer worden verwerkt, omdat het voor menselijke consump tie niet meer geschikt is. bemiddeling zeker veel commissie. Daar kunt u misschien uw schuld aan de bank en aan verdachte mee aflossen". Getuige: „Ongelukkig genoeg krijg ik geen commissie. De officier van Justitie zei in zijn re quisitoir dat de verdachte met opzet gel den van de bank had misbruikt. Verdach te had tegen een uitdrukkelijk bankvoor- schrift in meermalen eigenmachtig kre dieten verstrekt boven de vastgestelde be dragen. Mr. Wiarda achtte daarom opzet telijke verduistering bewezen. Het ver valsen van het kredietenregister had ver dachte, volgens de officier, bijzonder geraffineerd gedaan. Steeds als er een controle kwam zorgde hij er voor dat het geldtekort tijdelijk aangezuiverd werd. Ook het plegen van valsheid in geschrif te voor verdachte stond voor mr. Wiar da vast. Hoewel de officier wilde aanne men dat verdachte voor het overige een goed bankdirecteur was geweest vond hij een gecombineerde straf niet op haar plaats. In een uivoerig pleidooi schetste mr. O. H. van Wijk de persoon van zijn cliënt. „In het IJmuiden waar de laatste jaren de bedrijven als paddestoelen uit de grond schoten ging mijn cliënt zo geconcentreerd in zijn werk op dat hij net als een scha ker plotseling een voor buitenstaanders onbegrijpelijke blunder maakte. Tal van bedrijven hebben hun opkomst en bloei aan mijn cliënt te danken. Van vele kan ten is hem nadat hij op staande voet als directeur was ontslagen spontaan hulp aangeboden. Hij heeft nu weer een verantwoordelijke functie in het bedrijfsleven. Zoveel waar dering heeft men voor hetgeen hij voor het zakenleven heeft gedaan", aldus mr. Van Wijk. De raadsman bestreed op grond van jurisprudentie de tenlastegelegde ver duistering. Het kredietenboek kon volgens mr. Van Wijk ook-niet als bewijsstuk die nen, omdat de wet niet voorschrijft dat een dergelijk stuk de waarheid moet bevatten. De tenlastegelegde valsheid in geschrifte achtte de raadsman op die grond zeer dubieus. Hij vroeg de rechtbank re kening te willen houden met het feit dat zijn cliënt door het gebeurde zelf finan cieel ernstig gedupeerd is en een uit stekende carrière bij de bank gebroken zag. „De zware jaren die mijn cliënt heeft doorgemaakt zijn op zichzelf al een ge voelige straf voor hem geweest", aldus mr. Van Wijk, die concludeerde tot vrij spraak of tot het opleggen van een voor waardelijke straf. Door een waarschuwing van een inwoner van Voorburg heeft de politie daar drie mannen kunnen arresteren, die reeds meer malen zijn veroordeeld wegens inbraken en diefstallen. Het drietal, een 35-jarige Haarlemmer, een 37-jarige Hagenaar en een 35-jarige Amsterdammer, hield zich 's nachts op verdachte wijze op bij een warenhuis in Voorburg. Zij werden, na een telefoontje van een der omwonenden, door de politie aangehouden. In hun auto lagen dertig sleutels van woningen, die boven het warenhuis warden gebouwd. De sleutels waren uit een bouwkeet ont vreemd. De politie heeft aanleiding de drie beroepsinbrekers te verdenken van een reeks brandkastkraken, echter niét van 'die in de Haarlemse Stadsschouwburg,- omdat zij tevoren reeds waren aangehouden. Het „Landgericht" in Osnabrück heeft drie Duitse jongens berecht die in de nacht van 22 op 23 december de bediende van een tankstation aan de Oldenzaalse- straat in Denekamp hebben overvallen. De buit bedroeg bijna duizend gulden. Twee maanden later overvielen zij een bankbediende in Nordhorn, waarbij zij 22.000 mark buitmaaktèn. Twee van de jongens, die reeds eerder voor dergelijke misdrijven waren veroordeeld, kregen vier jaar gevangenisstraf. Het vonnis te gen de derde jongen luidde drie-en-een- half jaar. Advertentie N Van neerlands GR°0"5 Velasques sigaren worden bij honderden, duizenden, miljoenen en miljoenen vervaardigd volgens de modernste produktiemethoden (Patent 86596). Daardoor kan Velasques de prijs aantrekkelijk en de kwaliteit constant houden. Profiteer daarvan. Proef 'n Velasques en Uv* keus is gemaakt! Met een lunch, aangeboden door de le den van het verbond van Nederlandse werkgevers in Groningen kwam vanmid dag in hotel Frigge in de Martinistad een einde aan de algemene ledenvergadering van het verbond van Nederlandse Werk gevers, die gisteren in de Groninger Stadsschouwburg een waardig begin kreeg. Zeker even passend was dit slot dat door mr. L. 91. J. A. Sassen, lid van de commissie van de Europese gemeenschap voor atoomenergie Euratoom, werd ge plaatst in het teken van balans en pers pectief. Balans en perspectief namelijk van Advertentie De natuurgrjjze Nórac-tabletjes ver lossen U van overtol lig maagzuur. Zorg dat U altijd een paar tablet jes bij de hand hebt. Uw apotheker of drogist heeft het op z'n toonbank voor U klaar staan. Euratoom, dat haar werk in 1950 begon en dat thans een tweede vijfjarenplan aan het afwikkelen is. Euratoom heeft een industrieel doel zette mr. Sassen uiteen, nl. het scheppen van voorwaarden, nood zakelijk voor de snelle totstandkoming en groei van de industrie op het gebied van de kernenergie. Wat die kernenergie betreft gaat de Euratoomcommissie er vanuit, dat voor 1980 in de gemeenschap mag worden ge rekend met een totaal geïnstalleerd ver mogen aan kerncentrales van 40.000 me gawatt, zijnde op dat moment een kwart van alle voort te brengen elektriciteit binnen de gemeenschap of bijna tienmaal de nu in Nederland beschikbare capaciteit. Met het oog op de realisering van dit programma is Euratoom nu hgt tweede vijfjarenplan aan het afwikkelen, dat voor ziet in: a) de ontwikkeling van verschil lende op kernsplijtingen gebaseerde reac tortypen; b) onderzoek van de kernfusie en c) onderzoek en studie op het gebied van gezondheidsbescherming, biologie en landbouw. Voor de Nederlandse industrie, die reeds bij het 'ontwerp en de bouw van de zes in Nederland opgestelde onderzoekreactoren Een dorp met driehonderd nieuwe hui zen in het vorig jaar door aardbevingen verwoeste gebied van Perzië wordt vol gende week vrijdag herooend door de Nederlander dr. J. van Klinken uit Utrecht, directeur van het Algemeen Diaconaal Bureau van de Gereformeerde Kerken. Dr. Van Klinken is hiervoor uitgeno digd, omdat Nederlandse kerken ruim de helft van de totale wederopbouw betaal den. De andere helft van de bouwkosten kwam van kerken in alle delen van Eu ropa en Amerika. Nederland droeg bijna anderhalf miljoen bij. Het hulpwerk in dit dorp, Esmatabad, dat ongeveer 1500 inwoners telt, werd ge organiseerd door de Wereldraad van Ker ken. Maar ook vele kerken die niet bij deze raad zijn aangesloten werkten mee aan de actie. De Gereformeerde Kerken van Nederland stonden aan de spits met een kwart van het totaal gevraagde be drag. Inplaats van de kwetsbare huizen van klei en leem, die bij de aardbeving in stortten, zijn thans in Esmatabad huizen in een lichte elastische skeletconstruc tie gebouwd. Er zijn ook nieuwe scholen, een badinrichting, een dorpshuis, een ge bouw voor de landbouwcoöperatie en een sociaal medisch centrum verrezen. Het is vandaag een belangrijke dag voor zit twee rijpaarden en een cadillae. Ik heb een harde tijd gehad, maar het gaat nu vanzelf. Ik heb nu 62 horlogewinkels in Duitsland, Oostenrijk, België en Nederland met in totaal 700 man personeel. Vóór ja nuari zal ik 70 zaken hebben en het einde is nog lang niet in zicht." De heer Weiss zei een groot net van horlogewinkels in Nederland te willen op bouwen. Zijn volgende offensief zal de ver overing vai) Frankrijk zijn. „De E.E.G. is een fantastische zaak, maar tot dusver re heeft alleen de industrie er van geprofi teerd. terwijl de handel een afwachtende houding heeft aangenomen", zó meent hij. „Speciaal in het horlogevak is men erg behoudend. de Nederlandse horlogehandel. Vanmorgen om negen uur is in Amsterdam en in Rot terdam een horlogewinkel geopend, waar niet wordt verkocht maar waar het per soneel de opdracht heeft in de loop van de dag duizend uurwerken per winkel aan de gegadigden cadeau te geven. Met deze stunt doet de Frankfurter za kenman Leon Weiss zijn intrede in Ne derland. Met ingang van morgen zal hij zijn horloges, wekkers en pendules niet meer weggeven, maar wel zullen zijn prijzen, naar zijn zeggen, 20 percent liggen beneden de algemeen geldende verkoopsprijzen van de diverse goede merken. Zowel in de Amsterdamse als de Rot terdamse binnenstad heeft hij een duur winkelpand gehuurd en reeds is hij bezig in twee andere wijken in Amsterdam, in Den Haag, Utrecht en enkele andere Ne derlandse steden passende verkoopruimten te vinden. Wij troffen Leon Weiss gisteravond op een verwarmd terrasje op 't Amsterdam se Rembrandtplein. „Ik ben in 1951 in hor loges begonnen", zo vertelde hij. „Ik be gon er twee in te kopen en omdat ik geen geld had, moest ik daarvoor mijn actetas naar de bank van lening brengen. Nu woon ik in een prachtige villa in Frankfurt, be- MS! ■I-::-:::-':;: Als je vroeger naar de schoenwinkel kwam, werd je geholpen door een ver koper die in staat was zelf een schoen te maken. Dat is allang niet meer. En iedereen vindt het heel gewoon dat die schoenenman alleen maar verkoopt. Zo zal het ook in de horlogebranche gaan. De tijd is voorbij dat je je zondagse pak aantrok en een horloge kocht, waarmee je je hele leven doorging. De verkoop van horloges is niet meer dan gewone handel. Voor de vakkennis en de garantie zorgen de fabrieken zelf. Door mijn enorme omzet (vorig jaar 40 miljoen mark) kan ik genoegen nemen met een lage winstmarge, ook voor de wereldbe kende merken. Maar je moet ook niet blij ven stilzitten. Ik heb gezien dat de ver koopsprijs voor 14 krt. goud in Nederland 10 tot 12 per gram bedraagt, in mijn winkels kan men terecht voor 4,70 per gram. Weet u dat er winkeliers zijn die niet eens kans zien voor die prijs in te kopen?" Het zal velen benieuwen of het Leon Weiss zal lukken in Nederland voet aan de grond te krijgen. Hijzelf twijfelt er niet aan. „Weet u wat het is, meneer? De handel slaapt en daar profiteer ik van. Het geld ligt op straat." GENEVE (Reuter) De „International Council of Voluntary Agencies" (I.C.V.A.) in Genève heeft als erkenning van het be langrijke werk op vluchtelingengebied dat vele niet-officiële organisaties en particu lieren verrichten, de Nansen-medaille ont vangen. De naar de Noorse staatsman Fridtjof Nansen genoemde onderscheiding is in Genève uitgereikt aan de voorzitter van de I.C.V.A., Charles Jordan. uitstekende prestaties heeft geleverd, lig gen zo oordeelde mr. Sassen binnen het kader van dit vijfjarenplan grote mo gelijkheden. „Gezien haar technisch kun nen", aldus mr. Sassen, „is er geen enkele reden, waarom de Nederlandse industrie zich niet een goede plaats zou kunnen veroveren op de komende wereldmarkt der kernenergie". Door haar,"zeer hoge eisen, zowel aan de nieuwe als aan de conventionele artikelen en materialen, is de kernenergie een uitdaging aan de indu strie. „De bedrijven die deze uitdaging aan vaarden, drijven aan de spits en verove ren reeds nu een voorsprong voor toe komstige ontwikkelingen". Zo stelde mr. Sassen, die in dit verband één belangrijk aspect van het ondernemen het Neder landse ondernemen centraal plaatste: vooruitzien. Advertentie „Met grote waardering heeft de Federa tie van Nederlandse Aannemersorganisa ties (F.N.A.) kennis genomen van de bouwnota van minister Bogaerts. Zij ziet hierin een krachtig streven om in onder linge samenwerking de woningnood te be strijden. Deze bestrijding kan noch uit sluitend door de overheid noch uitsluitend door de bouwnijverheid geschieden", zegt de F.N.A., waarbij de Bond van Aanne mers in de Bouwnijverheid, de Nederland se Vereniging van Wegenbouwers, de Ver eniging Centrale Baggerbedrijf en het Ne derlands Instituut van het Aannemersgroot bedrijf zijn aangesloten, in een reactie op de bouwnota. De F.N.A verklaart dat met name het bouwbedrijf hiertoe behoren ook de we genbouwers en de baggeraars slechts efficiënt kan werken wanneer een voldoen de continuïteit verzekerd is, een continuï teit waarop investeringen en de formatie van een krachtig kader van personeel kun nen v/orden gebaseerd. Oók kan dit slechts met verwezenlijking van de door de minister genoemde unificatie van bouw voorschriften en bestekbepalingen. Uiteraard, zo zegt de F.N.A., zal een grondige bestudering van de nóta nodig zijn en zal ten overzichte van diverse punten moeten worden nagegaan op wel ke wijze krachtige steun aan het streven van de minister zal kunnen worden gege ven Met name is aan de bouwnijverheid een ruimere taak toebedeeld bij de zo nood zakelijke verzorging van de infrastructuur van het land, waartoe behalve de woning bouw ook behoren de bouw voor industrële en andere doeleinden, de verbetering van het wegennet en de verzorging van de vei ligheid tegen het water. Wat hiervan ook zij, aldus de F.N.A., reeds thans kan het streven van de minis ter worden begroet als een bijzonder posi tief geluid, dat juist in structureel opzicht zo belangrijk is en dat sterk stimulerend zal werken bij de inspanningen van de bouwnijverheid om de produktiviteit en de efficiency te bevorderen. In het bijzonder is het verheugend te vernemen, dat de bouwnijverheid niet langer een sluitpost zal zijn in de begrotingen van de over heid en dat de minister ook in de uitwer king van de plannen de bouwnijverheid zal betrekken, aldus de F.N.A.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 13