In Algerije is de fakkel van de opstand opnieuw ontstoken Supralux Op Haiti zeker vijfduizend mensen gedood of vermist Meerderheid inV.N. tegen processen in Zuid-Afrika Nuttig onderhoud van Gromyko en Kennedy Doodvonnissen in Rusland wegens verduistering SS-bijeenkomst in Beieren wordt niet verboden Voetbalwedstrijd tussen pastoors en predikanten Spanning aan de grens van Marokko stijgt In grote parcy-bottle (niet 3/4 liter, maar een héle liter VRIJDAG 11 OKTOBER 1963 15 Opnieuw opstand Kunstmatige rust lak verf en Polygoon gestrand Stikker naar Washington Oecumene Bnir (Van onze speciale verslaggever Frank Onnen) ALGIERS. Het is ongeveer ander half jaar geleden dat ik mijn laatste be zoek bracht aan Algerije dat toen nog het statuut van „Franse provincie" „ge noot" en waar de O.A.S., de geheime legerorganisatie, haar laatste wanhoops pogingen deed met plasticbommen, lynchpartijen in de kasbah, „rattissages" ofwel verdelging der „ratten" zoals de Franse beschermheren hun Algerijnse beschermelingen in de fijnzinnige wan deling plachten te noemen invallen in ziekenhuizen en sanatoria, en andere daden van terreur, de wijzers van de klok toch nog gedurende enkele mi nuten tegen te kunnen houden. Sedertdien heeft die klok het uur van de historische waarheid niettemin geslagen en heeft het contingent Franse „zwartvoeten" zichzelf vrijwillig gedecimeerd. Algerije heeft zijn eerste verjaardag als volwassen mogendheid gevierd. Het Alge rije van Ben Bella. Kort na die verjaardagsplechtigheden is er echter een zware schaduw over het land en zijn politieke toekomst gevallen. Dé eenheid T 1 het Algerijnse vplk dat door zijn zelt. jersing, volslagen gebrek aan rancune, zijn politieke rijpheid tijdens en vooral na de O.A.S.-terreur géén Sint- Bartholomeus- of lange messen-nacht, géén druppel Frans bloed voor de revanche na de bevrijding de bewondering van de ganse wereld had afgedwongen, die eenheid lijkt nu onderijnd, bedreigd te worden. Een van de vijf vroegere F.L.N.-leiders, Ait Ahmed, die samen met Ben Bella vier eneenhalf jaar in Franse gevangenissen heeft doorgebracht ze werden samen in 1956 in hetzelfde vliegtuig op weg naar en als gasten van de Marokkaanse koning door het militaire opperbevel in Algiers „onderschept" heeft, sinds eind septem ber, openlijk de leiding op zich genomen van een halfclandestiene oppositie, het front der socialistische krafhten, dat de president nu van zijn almachtige troon verdrijven wil. De fakkel van de opstand is dus opnieuw ontstoken. Mogelijk zelfs smeult de lont der revolutie, van een tweede Algerijnse burgeroorlog, weer? Een nieuw element derhalve in de Alge rijnse politiek waaruit Ben Bella alle „his torische leiders van het eerste uur" van Belkacim Krim tot Ferhat Abbas en Ben Khedda één voor één heeft weten te ver wijderen, en die zo door hém sedert een jaar onbedreigd gedomineerd, gemonopo liseerd leek te zullen blijven. Een novum dat Ben Bella zelf ook zeker evenmin onderschat. Hij heeft dezer da gen, gelijk bericht, zijn macht, nóg wat verder uitgebreid en nóg wat méér stoom gezet achter zijn nationalisaties van Fran se eigendommen, om langs die weg, met zijn persoonlijke populariteit, ook de wal te kunnen verhogen die zijn almacht tegen de blijkbaar wassende oppositie moet be schermen. Hoe liggen nu de wederzijdse stukken en de kansen? In Algiers, zo telefoneerden wij op de dag van onze aankomst, is het rustig. Maar het is een kunstmatige rust. Een rust die op onwetendheid gegrond is. Zonder dat de stad op het eerste, en zelfs tweede oog, het beeld biedt van een dictatuur of ty- rannie er staan gardisten met mitrail leurs voor de ministeries, maar in de stra ten ziet men aanzienlijk minder gewapende politie dan in het Parijs van enkele maan den terug laten de twee enige kranten die na de „socialisatie" van de Franse dag bladen nog verschijnen, toch geen enkele twijfel over de ware aard van Ben Bella's regime. Een regime dat de waarheid ducht of althans „oriëteert": e>- is een ministerie Advertentie van Oriëntatie en waarvan de pers haar taak dan ook beperken moet tot de functie van nieuws- of beter overwinnings bulletins, vol hoera-artikelen over alle successen van de regering op het binnen- en het buitenlandse front. Dat er desalniettemin onder dat malse gras van de officiële blijdschap en zelf voldoening óók nog wel een addertje kan schuilen, mogen de lezers dan slechts langs de omweg van een eigen geestelijke in spanning opmaken uit alle berichten over de politieke afweermaatregelen: de gewa pende comités van weerbaarheid die over al in het leven worden geroepen, de blanco volmachten die de president zich heeft toegeëigend, èn de stromen van telegram men uit alle hoeken van het land waarin de regering adhesie en steun wordt toege zegd. Onze Parijse correspondent Frank Onnen heeft jarenlang de „zaak Algerij" toen nog een Franse provincie, gevolgd. Hij bezoekt nu Algerije om de voor lopige balans op te maken van één jaar onafhankelijkheid. Zijn eerste bijdrage wijdt hij aan een onderwerp waarvan de actualiteit wel het heetst is: de contro verse tussen president Ben Bella en zijn vroegere verzetsbroeder Ait Ahmed. Maar wat er aan de hand is, het waar en het hoe en het waarom:.dat zijn vragen die in het duister, of hoogstens in het clair-obscur, moeten blijven en waarover dus slechts gefluisterd wordt. Men fluis7 tert veel in het Algerije van Ben Bella. Er is een soort ijzeren gordijn, een „cordon sanitair" in het land neergelaten, in de hoop het gevaar van de groeiende opposi tie te kunnen neutraliseren, te isoleren. Achter dat ijzeren gordijn heb ik dus een kijkje willen nemen. Ik heb Ait Ahmed en zijn kolonel de legendarische held Mohand Ou El Hadj, bijgenaamd de oude, gezien, gehoord, gesproken. Zoals in alle jonge landen, wordt ook in Algerije het gewicht van een politieke macht of stroming voor een groot deel bepaald door de steun die een deel van het leger bereid is te ver lenen. En gelijk Ben Bella de broodmagere kolonel Boumedienne, vice-president van de regering, minister van Oorlog en opper bevelhebber van het leger altijd naast zich heeft, zo kan zijn rivaal Ait Ahmed zich op de bijstand van de oude beroepen. Wat de oude militair precies waard is, is niet zo eenvoudig te schatten. Officieel is hij sinds enkele weken door Ben Bella van zijn post van bevelhebber van het ze vende militaire district dat Groot-Kabylië Advertentie PORT AU PRINCE (Reuter) In Haiti worden vijfduizend mensen vermist. Men neemt aan dat de meesten van deze ver misten zijn omgekomen, toen de orkaan „Flora" het land teisterde. Dat is bekend gemaakt door de Wereldgezondheidsorga nisatie. Ook op het eiland Cuba schijnt het aan tal slacbtoffers veel groter te zijn dan offi cieel door de regering wordt bekendge maakt. Dat officiële dodencijfer is vijftig. Maar in Miami heeft men een radioge sprek opgevangen van premier Fidel Cas tro. Daarin zei de Cubaanse dictator dat het aantal doden niet te schatten is en waarschijnlijk „enorm" zal zijn. In de Verenigde Staten heerst grote ver ontwaardiging over de onheuse wijze waarop Fidel Castro het aanbod van het Amerikaanse Rode Kruis om hulp te ver lenen heeft afgewezen. Men vindt het daar een bedroevend feit dat het welzijn van het volk wordt benadeeld doordat hulp wordt afgewezen om politieke motieven, als er sprake is van een ramp. De Rus sen hebben grote hoeveelheden voedsel en medicijnen aan Cuba aangeboden. Mohand Da El Hadj (links) in gesprek met Ait Ahmed. omvat ontheven. Zijn opvolger heeft zich bij „zijn" garnizoen echter nog steeds niet aangemeld en met reden. In feite beheerst kolonel Mohand in zijn gebied militair zonder twijfel de situatie. Niettemin een precaire beheersing, aange zien hij, in geval van een gewelddadig tref fen, voor zijn toevoer en munitie natuur lijk toch van Algiers afhankelijk zou zijn. Daar schuilt uiteraard wel een der rede nen van de „zelfbeheersing" waarvan de opstandelingen zo goed trouwens als de regering achter hun verbale agressivi teit niettemin blijven getuigen. NEW YORK (AP en Reuter). - Zuid- Afrika is gevraagd het proces tegen elf politieke verdachten dat in Pretoria aan de gang is stop te zetten. Ook is aan gedrongen op het vrijlaten van alle poli tieke gevangenen. Dat gebeurde in een resolutie van de bij zondere commissie van de Verenigde Na ties. Die was door 55 Afrikaanse en Azia tische landen ingediend. 87 leden stemden vóór de resolutie. Al leen Portugal was er tegen. Negen landen onthielden zich van stemming. Hieronder waren Nederland, Frankrijk, Groot-Brit- tannië, de Verenigde Staten en België. De resolutie is doorgezonden naar de algemene vergadering. Die moet zich er nu over uitspreken. De stemming volgde op uitvoerige debatten. Zuid-Afrika's minister van Buitenlandse Zaken G. P. Jooste sprak bijna één uur. Zijn rede werd met grote aandacht ge volgd. Ook de afgevaardigden van de Afri kaanse en Aziatische landen waren daarbij aanwezig. Het leven van de fotografen en fil mers, die in Perzië het bezoek van het Nederlands koninklijk paar ver slaan, gaat niet over gebaande we gen. In het rampgebied van Perzië moest de filmploeg van Polygoon woensdag een riviertje oversteken, waarbij de wagens bleven steken. Piet Buis brengt zijn kostbare kof fers in veiligheid. Een ander lid van de ploeg is boven op de auto geklommen. WASHINGTON (Reuter, AFP) De Russische minister van Buitenlandse Za ken Gromyko, heeft donderdagavond in het Witte Huis een onderhoud met pre sident Kennedy gehad. Hij noemde het zeer nuttig. Aan beide zijden werd uiting gegeven aan de wil om het terrein der mogelijke akkoorden uit te breiden. Er werd gesproken over de wederzijdse betrekkingen en over bepaalde internatio nale zaken, onder meer over ontwapening. Hij zei te verwachten dat binnenkort een definitief akkoord zal worden bereikt over een verbod om kernwapens in een baan om de aarde te brengen. Functionarissen van het Witte Huis, die eveneens van een nuttig onderhoud spra ken, zeiden dat onder meer was gespro ken over de kwestie van een niet-aanvals- verdrag tussen de NAVO en de landen van het verdrag van Warschau, het Ameri kaanse plan voor een multilaterale NAVO- kemmacht en Berlijn. De president bracht de kwestie der Russische troepen op Cuba en de toestand in Laos ter sprake. Premier Kroesjtsjev heeft ter gelegen heid van de inwerkingtreding van het kernstopakkoord boodschappen gezonden aan Kennedy en premier Macmillan. Daar in zegt de Russische leider dat zijn rege ring bereid is verdere pogingen te doen om de wending ten goede in de inter nationale toestand te versnellen. Het is gewenst om dit succes verder te ontwik kelen om de oplossing te zoeken voor an dere vraagstukken, aldus Kroesjtsjev. MOSKOU (Reuter) Volgens de in Tasjkent verschijnende Pravda Vostoka (Waarheid van het Oosten) zijn daar elf personen tot de dood door de kogel ver oordeeld wegens het illegaal vervaardigen van textiel en onwettige handel daarin. Een groep van de veroordeelden, die on der leiding stond van de directeur van een weverij van zijden stoffen, vervaar digde clandestien 310.000 meter zijde, die aan winkels werden verkocht. De staat werd daardoor voor 809.000 roebel (onge veer 3,24 miljoen gulden) benadeeld. De andere groep was werkzaam in een fabriek van herenmodeartikelen. Deze be klaagden verkochten niet alleen onrecht matig de produkten van hun fabriek, doch ook goederen die zij zelf met behulp van staatsmateriaal vervaardigden. Bij hun arrestatie werden op de beklaag den zeven kilogram goud en vele diaman ten aangetroffen. MiiNCHEN (DPA) Van vandaag tot en met zondag wordt in Martkheidenfeld (Beieren) een bijeenkomst gehouden van voormalige S.S.'ers. Tegen deze bijeen komst is een gezamenlijk protest ingediend door de Duitse Liga voor de Mensenrechten en de Bond van slachtoffers van het fas cisme. In het protest werd aangevoerd, dat de politie-afdeling van de vroegere S.S. destijds door het internationale tribunaal in Neurenberg als een misdadige organi satie werd aangemerkt. In antwoord op dit protest heeft het Beierse ministerie van Binnenlandse Za ken laten weten dat er geen enkele rechts grond bestaat waarop de bijeenkomst zou kunnen worden verboden Bovendien heb ben eerder gehouden S.S.-bijeenkomsten nimmer tot ordeverstoringen geleid, ter wijl, aldus het ministerie verder, ook niets van een politieke achtergrond blijkt. PARIJS (Reuter) De secretaris-gene raal van de NAVO, mr. D. U. Stikker, ver trekt zaterdag naar de Verenigde Staten voor besprekingen met president Kennedy, de minister van Buitenlandse Zaken Rusk en diens ambtgenoot van Defensie, McNa- mara. Voorts zal mr. Stikker een ontmoe ting hebben met het permanente comité van de NAVO te Washington en met de opperbevelhebber in het gebied van de At lantische Oceaan, admiraal Page Smith, in diens hoofdkwartier te Norfolk. LAUSANNE (AFP) In het Zwitserse kanton Wallis wil men een originele bij drage leveren tot de toenadering tussen verschillende geloofsrichtingen. Maandag zullen in een plaatsje bij Lausanne predi kanten en pastoors uit Wallis twee voet balwedstrijden tegen elkaar spelen, een voor de jonge geestelijken en een voor de „veteranen". Alle spelers bereiden zich ernstig op die sportieve ontmoeting voor en oefenen hard om er, naar de protes tantse persdienst in Wallis meedeelt, aan trekkelijke wedstrijden van te maken. De afdeling van de hervormde kerk van Wal lis die deze wedstrijden organiseert, doet dit ook ter gelegenheid van de viering van haar tienjarig bestaan, maar voor namelijk om te „bewijzen, dat de ver tegenwoordigers van de twee kerken open staan voor de gedachten die onder het volk leven". ALGIERS (AP en Reuter) Er schij nen zich reeds enige dagen schermutselin gen voor te doen tussen Algerijnse en Ma rokkaanse troepen van de grensbewa king. Vooral in het gebied van Colomb Bechar zijn de gevechten veelvuldig. Daar zijn Marokkaanse soldaten gesneuveld en krijgsgevangen gemaakt. De Algerijns-Marokkaanse besprekingen die vandaag zouden beginnen, zijn uitge steld. Marokko heeft wervingsbureaux ge opend. Hier kunnen vrijwilligers zich mel den. Men neemt aan dat dit gebeurt in ver band met de gespannen toestand aan de grens met Algerije. Advertentie Bottled by Raak. Koog a/d Zaan 02980-83238 Edith Piaf overleden EDTH PIAF WERD in december 1916, als dochter van de acrobaat Jean Gassion en zijn vrouw Marianne geboren. Zij ging nauwelijks naar school, maar zong op straat waar zij door een impresario werd ontdekt. Hij veranderde haar naam Gassion in „Piaf" Parijs' argot voor „mus" en bezorgde haar in vijf jaar tijds, in de periode dat Maurice Chevalier en Mistinguett triomfen vierden, een klinkende naam. TOT HAAR MEEST bekende chansons behoren „Mon Legionnaire", „Le Voyage du pauvre Nègre", „La Vie en rose", „Les trois Cloches", „Padam, Padam" en „Mi- lord". Haar naam is enige tijd genoemd in verband met die van Yves Montand die zij in 1946 introduceerde en met die van Eddie Constantine de „Lemmy Caution", „rough guy" van Franse politiefilms en thans echtgenoot van Juliette Greco. Edith Piafs grote liefde was de bokser Marcel Cerdan, die samen met de violiste Ginette Neveu bij een vliegtuigongeluk enkele jaren geleden om het leven kwam. In 1952, 36 jaar oud, huwde Edith Piaf met de chansonnier Jacques Pils. Dit huwe lijk werd vier jaar later ontbonden. Vorig jaar huwde zij de zanger Sarapo. Haar vrienden die de laatste jaren steeds probeerden haar te overtuigen van haar inspannende tournees af te zien kregen ten antwoord: „Ik kan er niet mee ophouden. Wanneer ik zing voel ik de vriendschap van mijn bewonderaars. Ik heb dit nodig om te leven. Ik zal er nooit mee ophouden". IN 1961 WERD IN HAARLEM aan Edith Piaf de eerste prijs toegekend van het Concours de Disque van Teisterbant: een schilderij van Piet van Héërden. De schil der Frans Funke, die deel uitmaakte van de delegatie die de prijs in Parijs aan Edith Piaf ging brengen, schreef toen in ons blad over dit boek: „Onze aandacht is gevestigd op de vrouw in de deuropening. Een vrouw? Eerder een karikatuur ervan en dan nog wel een van zeer geringe af metingen. Of is het een schim? Een schim metje dan, wel te verstaan. Of een onder voed kind met het hoofd van een oud vrouwtje? Of een schuw vogeltje. Ik weet niet waar ze het eerst aan doet denken. Het is in elk geval een ziek, dodelijk ver moeid hoopje mens dat daar staat. Èen ge voel van onwerkelijkheid bekruipt me". Een harde beschrijving, die reliëf geeft aan het wonder dat telkens plaats had als zij voor de microfoon kwam: „Een wezen lijke bezieling, een heilige noodzaak om te zingen die, gebaseerd op een bewonde renswaardige levensmoed, sterke gevoelens van vervoering en hartstocht op de luiste raar weet over te brengen", aldus Hans van den Bergh over haar laatste optreden in Amsterdam, vorig jaar december. Jean Cocteau: „Ze is een grote tragedienne, niet te imiteren. Een zangeres als zij is er nog nooit geweest en zal ook nooit meer komen". EDITH GASSION werd in de Rue Belle ville in Parijs geboren; agenten verleenden haar moeder assistentie bij de bevalling. Zij is gestorven als een der rijkste vrouwen van Frankrijk; miljoenen platen zijn er van haar liederen verkocht over de ge hele wereld. Ze is blind geweest, ze is straatzangeres geweest en niets van het daarmee samenhangende bestaan is haar gespaard gebleven. De man die haar ont dekte als zangeres stierf door moorde naarshanden. Telkens heeft zij in de grote liefde geloofd. Dat geloof heeft haar niet verlaten. Maar het enige dat haar in leven hield was het podium. Niemand die het heeft meegemaakt kan vergeten hoe zij na een optreden de ovatie van het publiek verwerkte; zij savoureerde het. Sinds 1958 is zij eigenlijk nooit meer gezond geweest, maar zij vierde nog triomfen, onder meer in Amerika. Haar laatste lied „Mon Dieu" is beeld van haar leven: het is de bede van een aan het leven verslaafde die voelt dat het sterven nabij is. Eerst vraagt ze nog enkele maanden, tot ze op het laatst smeekt: „God geef me nog één dag".

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 15