Het Haarlemse beleid inzake het aankopen van beeldende kunst oaue UITGAAN IN HAARLEM® SCHOUDERTAS DE PROGRAMMA'S Lurelei-cabaret met nieuw programma in nieuwe zaal Heden het eerste vrijdag concert van het N.Ph.O. Schecroun voor de rechter Prof. Bartoccini overleden 17 12.95 Operette „Polenbloed" bij Diogé VRIJDAG 11 OKTOBER 1963 DE GROTE MODE in originele SCHOTSE RUITEN m m Ml W nabeschouwingen Nieuwe t.v.-auteur P. Zwaanswijk MUZIEK TONEEL EN CABARET AMATEURTONEEL VOLKSUNIVERSITEIT TENTOONSTELLINGEN DIVERSEN De radio geeft zaterdag 7elevisie programma Van onze kunstredacteur) HET AANKOPEN van beeldende kunst door een ge meente is bijna altijd een makkelijk te becritiseren aan gelegenheid. Maar niet iedereen overziet het complex fac toren dat daarbij een rol speelt: de plaats die de overheid aan de beeldende kunst toekent in de rangorde der stede lijke behoeften; het daarmee samenhangende budget; de samenstelling van de aankoopcommissie; de vrijheid die de directie van het gemeentemuseum wel of niet gelaten wordt; de personeelsbezetting van de musea; de ruimte die daar door bestaat of juist niet bestaat voor het voeren van een actief tentoonstellingsbeleid; de vraag of de waarde van het singuliere kunstwerk doorslaggevend is, öf juist zijn plaats in de bestaande collectie, of juist zijn functie in het noodzakelijke streven het publiek zo nauw mogelijk bij eigentijdse kunstuitingen te betrekken; de verdeling van het budget over aankopen en tentoonstellingen; geografische factoren; nationaal-kunstpolitieke factoren; de aanwezigheid van aantrekkelijke museale ruimten. HET IS HEEL ingewikkeld, dat kopen van beeldende kunst, maar over het al gemeen gebeurt dat toch daar het best, waar met al die factoren betrekkelijk weinig rekening wordt gehouden, waar het compromis vermeden wordt dat rechtstreeks samenhangt met een beduchtheid voor die heel complexe situatie. Vandaar dat aan bepaalde gemeentelijke collecties en gemeentelijk expositiebeleid veelal de naam gekoppeld wordt van de man, die ondanks alles zijn zin, zijn visie doorzette. Die eenlingen zijn de veelal verguisde profeten, die weten dat er niet één criterium is om kunst te beoordelen (dat men Gafoo en Pevsner, Braque en Picasso, Klee en Bis- sière volgens telkens andere criteria moet meten), en die het onberedeneerbare instinct hebben om kwaliteit te herkennen, niét de kwaliteit van de naam, maar de kwaliteit van het werk. Zij gehoorzamen niet aan de hypothesen der eigentijdse kunstgeschiedenis, maar maken haar. Juist omdat zij objectief zwak staan, hebben zij steun nodig, opdat zij hun enthousiasme niet verliezen en opdat hun waarde voor de gemeenschap niet verloren gaat. En die steun te geven is dan ook veelal juist een taak van de pers, omdat het grote publiek met zijn snelle afwijzingen daartoe weinig geëigend is. DAAROM IS HET JAMMER, dat wij die steun nu niet kunnen geven. Wij me nen dat met de aankoop van het beeld van Jacques Lipchitz voor f 64.000 dat belang niet gediend wordt, èn vrezen dat die aankoop samenhangt met een tendens die ons al een slechts door weinigen ge apprecieerde Zadkine heeft opgeleverd die f 32.000 kostte. Daarom kunnen wij er niet langer het zwijgen toe doen. Over vele van de hierboven genoemde factoren zou wat Haarlem betreft ook heel veel te zeg gen zijn en dat zullen we te gelegener tijd ook doen, beginnend met het exposi tiebeleid van Haarlem in verhouding tot dat van vergelijkbare steden; thans be palen we ons tot de Lipchitz. Beuningen, Van Abbe, Kröller-Müller of Amsterdams Stedelijk? Met die musea hoeft Haarlem niet te concurreren. De stad lijkt op een De Gaulle, die zijn na tionale grandeur wil bevestigd zien door een atoombommetje, terwijl elders pak huizen vol waterstofbommen liggen. De grandeur schuilt in het gebruik dat men van de beschikbare middelen maakt, niet in kaviaar eten in een onverwarmde ka mer. Natuurlijk, Haarlem moet niet apart blijven staan, maar het moet in het na tionale kader zijn eigen plaats waar ma ken, zijn bijdrage leveren aan het natio nale kunstbezit volgens eigen aard en mid delen. Daar is een visie voor nodig, niet een die steunt op het herkennen van gro te namen, maar een die steunt op het er kennen van de eigen maat. Juist door een op de hoogte zijn van wat er internatio naal gebeurt, dient men de eigen moge lijkheden te herkennen binnen de eigen tijdse ontwikkeling, binnen de nationale aankooppolitiek en binnen Haarlem. Pro vincialisme? Door dit provincialisme heeft Haarlem zijn mondiale Frans Halsexposi tie gerealiseerd en geniet het een wereld faam om zijn Orgelmaand. De eigen maat kennen is geen burgerlijkheid, maar voorwaarde voor échte grootheid. MET ééN ZADKINE en één Lipchitz lokt Haarlem niet méér Haarlemmers naar de Vishal en bovendien ook geen niet-Haarlemmers. Voor wat de Zadkine en de Lipchitz hebben gekost zou de stad een collectie kleinplastiek van internatio nale meesters hebben kunnen kopen, u- niek voor ons land en stimulerender voor de Haarlemse burgerij; ook had een over zicht van de Nederlandse kleinplastiek verworven kunnen worden mét een kern collectie van de eigentijdse Nederlandse grafiek: twee collectiekernen waarop zélfs met het Haarlemse aankoopbudget een zin vol aanvullen mogelijk is. De goodwill die de Frans Hals-expositie alom heeft ver oorzaakt zou dan zijn voortzetting hebben gekregen in collecties die de herinnering aan het enorme succes van vorig jaar le vend hadden kunnen houden, Haarlem had er op kunnen rekenen dat de uit te no digen kunstenaars niet het onderste uit de kan zouden hebben gehaald. De stad zou met een eigen gezicht zijn plaats in ER IS GEEN MUSEUM ter wereld dat niet graag een Lipchitz zou willen bezit ten, ook is er geen algemeen museum dat zich kan veroorloven geschiedvervalsing te plegen door eigentijdse kunst te weren. Maar voor Haarlem is de Lipchitz te duur, omdat het aankoopbudget geen zinvolle voortzetting mogelijk maakt. Als een jon getje dat met een gulden naar de kermis gaat en een aapje voor negentig cent koopt en dan geen kermis meer kan vie ren, zó is Haarlem met de winst van de Frans Halsexpositie te werk gegaan. Waarom moet Haarlem, dat het zich dan voor één keer kan permitteren, een Lipchitz kopen als bezat het de midde len en gebouwen van een Boymans-Van Nauwelijks heeft cabarettier Sieto Ho ving zijn nieuwe Tingel-Tangel-theatertje aan de N.Z.-Voorburgwal te Amsterdam in gebruik genomen, of de hoofdstad wordt wederom met een nieuw theatertje ver rijkt. Op 15 oktober zal in het gebouwen complex van Bellevue aan de Leidse Kade het Lurelei-Theater worden geopend, met de première van een nieuw programma van de cabaretgroep Lurelei. Het Lurelei-cabaret gaat daarmee het vierde jaar in op deze plaats aan de Leid se Kade, Speelde men echter voorheen in de daartoe niet bijster geschikte Paloni- zaal, thans is er een nieuw café-cabaret gebouwd met een groot toneel, splinter nieuwe en uitgebreide belichtings-appara- tuur, 130 nieuwe stoelen met bijbehorende tafels en achterin een goed voorziene bar. Vanaf de 15de oktober zullen Eric Herfst, Jasperina de Jong, Sylvia de Leur, Ben Rowold en Frans Halsema hier iedere avond het programma „Doe het zelf" pre senteren Eric Herfst hoopt hier tot ver in het voorjaar te blijven draaien. de rij van nationale kunstbezitters heb ben ingenomen. En óók zou dan niet voor bijgezien zijn aan het feit dat het eigen bezit nog steeds niet leeft in Haarlem; er mag toch beslist óók wel gedacht wor den bij de besteding van de Frans Halswinst aan de vraag: hoe kunnen we beter beantwoorden aan onze taak het publiek uit te lokken en kennis te doen nemen van eigentijdse kunstuitingen? Dit is nakaarten om te bereiken dat er een tendens herkend wordt: een aan koopbeleid dat niet gericht is op de ei gen burgerij, niets eigens toevoegt aan het nationale en zeker niet het inter nationale! kunstleven. Advertentie Een handige sportieve tas, zeer mooi afgewerkt met verstelbare riem; di verse modellen. TOONAANGEVEND I Grote Houtstraat 125 Haarlem Telefoon 20889 HET EERSTE vrijdag-concert van het jubilerende Noordhollands Phïlharmonisch Orkest heeft heden, 11 oktober, plaats. De beroemde violiste Ida Handel verleent de solistische medewerking aan dit concert, dat wordt geleid door Henri Arends. Het concert wordt geopend met „Les amants magnifiques", een compositie van André Jolivet, naar een balletwerk van Jean Baptiste Lully. Vervolgens wordt de Ballet suite „De gouden eeuw" van Sjostakowitsj uitgevoerd. Na de pauze vermeld het pro gramma het Vioolconcert van Tschai- kowsky, waarin Ida Handel de solopartij zal vertolken. IDA HANDEL, geboren in Polen, begon reeds op haar derde jaar viool te spelen. Haar talent werd ontdekt toen zij de viool van haar zusje nam en tot -ieders verbazing een wijsje speelde dat haar moeder altijd voor haar zong. Zij studeer de aan het Conservatorium te Warschau onder leiding van prof. Michalowicz, waar zij opmerkelijke vorderingen maakte, en op 9-jarige leeftijd de Gouden medaille won. Tevens studeerde zij bij Szymon Goldberg in Warschau, Georges Enesco te Prijs en Carl Flesch in Londen. Ida Han del treedt met enorm succes in geheel Europa en het Nabije Oosten op, maakte diverse tournées door Amerika, Australië en de Sovjet-Unie. Een buitenlandse documentaire reporta ge, door de AVRO om half acht op het scherm gebracht, bood de kijker een ac tueel tijdsbeeld van de volksrepubliek Noord-Vietnam. Van acht tot negen uur getuigde het beeld van de kennelijk-steeds meer-voor komende neiging, het medium televisie te degraderen tot een soort van beeldradio. Die verkeerde neiging vertoont reeds eni ge tijd het N.T.S.-journaal, dat alsmaar sprekers laat zien, diehet werk van de radio-nieuwsdienst doen (berichten voor lezen) of die journaal-filmfragmenten in leiden. Gisteravond voegde de rubriek „In AVRO's Televizier" daar nog de door E. Peereboom toegelichte rede van de voorganger der werkgevers; de heer De Koster aan toe, een belangwekkende, maar ook zeer lange toespraak, die ge deeltelijk reeds in het journaal ten gehore was gebracht. Ook *het door Daan de Lange en Leen Timp samengestelde pro gramma „De miljoenen en de boterham", opgedragen aan Neerlands 12-miljoenste inwoner, verried een nogal pretentieuze DE OPVOERING, die het dilettanten- operettegezelschap „Diogé" donderdag avond in de Stadsschouwburg gegeven heeft van de operette „Polenbloed" van de Boheemse componist Oscar Nedbal, had met reden als een jubileumopvoe ring aangekondigd kunnen worden, want het is dit jaar een halve eeuw ge leden, dat de operette haar première te Wenen beleefde. „DIOGé" heeft er goed aan gedaan het muzikale toneelwerk dat de laatste jaren wat in vergetelheid was geraakt, weer eens op de planken te brengen. De ge schiedenis, die de kern van de operette vormt, is aantrekkelijk, de muziek van Oscar Nedbal, die vele jaren achtereen als altist deel uitmaakte van het beroemde Boheemse strijkkwartet, is voor een ope rette vaak opmerkelijk goed en bovendien stelt de spelontwikkeling geen bijzondere problemen aan de speelsters en de spelers die het stuk gaan opvoeren, een omstan digheid, die voor amateurensembles uiter aard welkom moet zijn. De typering der rollen vergt geen psychologische vóór-stu die en de compositie der scènes komt neer op een natuurlijke logica. Men zou echter verkeerd doen te veronderstellen, dat er met de opvoering van „Polenbloed" door „Diogé" sprake was van een eenvoudige aangelegenheid. Want ook nu moest het gezelschap op een eigen niveau voldoen aan belangrijke eisen van zang- en speel- vaardigheid. En ook het handige Haar lems Operetteorkest stond met het uitvoe ren van Nedbals thans nog weinig gespeel de muziek voor een soms merkbaar moei lijke taak, die over het algemeen naar be horen kon worden vervuld. Te oordelen naar de sonore zang van het koor van „Diogé" had de dirigent Walter Janssens voor een goede voorbereiding gezorgd. Het gemeenschappelijke „gebed" (altijd een merkwaardige ervaring in een schouw burg) gaf daarvan door de voorbeeldige uitvoering een overtuigend bewijs. DE VERTOLKERS der rollen hebben verdienstelijk, vaak zelfs bijzonder goed werk geleverd. De kroon spande de jeug dige Annelies Post, die door pittig, bewust, charmant en levendig spel en door goede zang als Helena Zaremba herhaaldelijk het middelpunt van de toneelsituatie werd. Henk Tol verdient ook waardering voor zijn uitbeelding van graaf Baranski, even als Suze Spoelder, die met een soms wat te bescheiden klanksterkte Wanda Kwa- sinskaja typeerde. In de rol van Zaremba blonk Henk Steenkist vooral uit met de „diplomatenaria". Bep Steenkist was een goede kandidaat-schoonmoeder in haar rol van Jadwiga Pawlowa en de geroutineer de Jaap Kaan mocht er zijn als vrienden schaar-aanvoerder. Enige kleinere rollen werden met ambitie vervuld en zo kon deze voorstelling een bijzonder prettige in druk maken. De 34-jarige Franse schilder Jean-Pierre Schecroun heeft 79 kopieën van bekende meesters verkocht om wraak te nemen op kunsthandelaren die zijn eigen werken weigerden. Schecroun verscheen donder dag voor de rechtbank te Parijs om zich te verantwoorden wegens bedrog en ver valsing van certificaten van echtheid. Volgens de politie slaagde Schecroun er in 79 schilderijen aan de man te brengen voordat de waarheid aan het licht kwam. Voor deze schilderijen ontving hij in 1960 en 1961 in Frankrijk, Zwitserland, Duits land en Groot-Brittannië in totaal 250.000 frank (180.000 gulden). Hij werd gearres teerd toen een Engelse kunsthandelaar tot de ontdekking kwam, dat hij 1.200 pond (12.000 gulden) betaald had voor een val se Braque. „In den beginne wilde ik mijn eigen Waarde bewijzen om me zelfvertrouwen te geven aangezien ik als schilder mis lukt Was," aldus Schecroun. „De gehele zaak was een wraakneming op de kunst handelaren. Ik heb het werkelijk niet om het geld gedaan." SIBELIUS PRIJS VOOR STRAWINSKY. De componist Igor Strawinsky is de Internationale Sibeliusprijs toegekend. De prijs, groot 27.000 dollar (97 200 gulden) is in ontvangst genomen voor de componist door de Amerikaanse ambassadeur Carl T Rowan. De Sibeliusprijs wordt jaarlijks toegekend door het Finse Wihuri-fonds voor kunsten en wetenschappen. Vrijdag 11 oktober, Concertgebouw 20.15 u: Concert door het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest onder leiding van Henri Arends. Soliste Ida Handel, viool. Programma: Jolivet-Lulli, Sjostakovitsj, Tsjaikofski. Vrijdag 11 oktober, Kerk Psychiatrisch Ziekenhuis, Vogelenzang 20 u.: concert door „Die Haerlemsche Musyckcamer" onder leiding van André Kaart. Cultu rele Kring Bennebroek. Zondag 13 oktober, Concertgebouw 20 u.: Uitvoering door het Haarlems Opera Koor onder leiding van Bep Ogterop. M.m.v. Anton van Dalen, orgel, Johan Kat-Lou Tervoort, piano. Programma: werken uit Carmen, Parelvissers, Zar und Zimmermann, Don Carlos e.a. Dinsdag 15 oktober, Concertgebouw 20 u.: Concert door de Christelijke Oratorium vereniging „Door zang Vriendschap" on der leiding van Jan Pasveer. M.m.v. het Noordhollands Philharmonisch Orkest, Simon C. Jansen, clavecimbel, Annette de la Bije, sopraan, Arjan Blanken te nor, Herman Scheij, bas. Programma: „Die Jahreszeiten" van Haydn. Taveerne „In 't Goede Uur" Korte Hout straatNieuwe Kerksplein: Dagelijks klassiek grammofoonplatenconcert van 21-22 u. Tot en met 13 oktober: Stamitz en Mozart. Tot en met 20 oktober Dvo rak. - - Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land 1: Dagelijks van 20-22.30 u.: Klas siek grammofoonplatenconcert. Zaterdag 12 oktober, Stadsschouwburg 20 u.: Haagse Comedie met „Quadrille" van Noel Coward. Regie: Paul Steenber gen. M.m.v. Myra Ward, Anne Marie Heyligers, Paul Steenbergen, Gijsbert Tersteeg e.a. Zondag 13 oktober, Stadsschouwburg 20 u.: Haagse Comedie met „Reiziger zonder bagage" van Jean Anouilh. Regie: Joris Diels. M.m.v. Ida Wasserman, Frans van der Lingen, Pim Dikkers, Georgette Ha gedoorn e.a. Dinsdag 15 oktober, Stadsschouwburg 20 u.: Toneelgroep Theater met „Luitenant Te nant" van Pierre Gripari. Regie: Ton Lensink. M.m.v. Bernhard Droog, Hans Tiemeyer, Loudi Nijhoff, Nienke Sikke- ma, Else Valk e.a. Dinsdag 15 oktober, Minerva Theater 20.15 u.: voordracht door Albert Vogel: „Van en over Couperus". Woensdag 16 oktober, Stadsschouwburg 20 u.: Gezelschap van Johan Kaart met „Kom doe eens wat" van Neil Simon. Regie: Frank Dunlop. M.m.v. Hans Bos kamp, Betsy Smeets, Jacco van Renesse, ^.Johan Kaart, Manon Alving, Fientje Berghegge e.a. Vrjjdag 18 oktober. Stadsschouwburg 20 u.: Toneelgroep Centrum met „Twee in een klap" van Philip Levene. Regie: Guus Hermus. M.m.v. Karin Haage, Wim van den Heuvel, Els van Rooden e.a. Café-chantant „Adam en Eva", Raamvest: Vanaf 10 oktober iedere avond cabaret van 21-23.15 u. Iedere maandag besloten voorstelling. Medewerkenden: Frans en Fiet Koster, Annelies Bouma, Cees van Oyen en Enrico Neckheim. Geopend vanaf 20 u. Vrijdag 11 oktober, Adventskerk, Aerden- hout 20 u.: Oecumenisch spel „Josef en de broeders" van ds. J. J. Hille. Maandag 14 oktober, Stadsschouwburg 20.15 u.: Toneelvereniging „Kennemer Kunstkring" met „Kapitein Fabian". Donderdag 17 oktober, Stadsschouwburg 20 u.: Toneelvereniging Cremer met „Blijf zitten waar je zit". Zaterdag 12 oktober. Bloemendaalseweg 224, Overveen 14.30 u.: Wandeling op het landgoed „Belvedere". Leider dr. A. Meesters. Maandag 14 oktober, Frans Halsmuseum 20 u.: Tweede lezing in de serie van drie door prof. dr. G. J. Hoenderdaal: De vrije wil. Dinsdag 15 oktober, Frans Halsmuseum 20 u.: tweede lezing in de serie van drie door dr. C. J. H. van den Broek: Adem haling en bloedsomloop. Woensdag 16 oktober, Frans Halsmuseum 20 u.: eerste lezing in de serie van drie door mevrouw dr. M. RévészAlexander Venetiaanse schilderkunst. Donderdag 17 oktober. Frans Halsmuseum 20 u.: derde lezing in de serie van drie door P. Chr. van Westering: Leer Rus land kennen via ziin componisten. Vrijdag 18 oktober. Minerva Theater 20 u.: eerste lezing in de serie van drie door dr. J. D. de Jong: Ontwikkeling van het Ne derlands landschap. Frans Halsmuseum. Groot Heiligland 62: Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19e eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Geopend dagelijks van 10-17 uur, zon- en feestdagen van 13-17 uur. Prentenkabinet: Tentoonstelling van et sen van Rembrandt. Vishal: Tentoonstelling collectie moderne kunst uit eigen bezit. Chapon, Nagy, Postma, Verwey en een bruikleen van het beeld „Concentratiekamp" van Mari Andriessen. Geopend dagelijks van 10-17 uur. Zondag van 13-17 uur. Museum Het Huis van Looy, Kleine Hout weg 103: Tentoonstelling van cultuur historische diorama's. Geopend van 10-17 u. Zon- en feestdagen van 13-17 u. Ver lengd. Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend donderdag van 1012.30 u. en van 13.30 17 u. Zon- en feestdagen van 1417 u. Kunstzaal „In 't Goede Uur", Korte Hout straatNieuwe Kerksplein Oktober tentoonstelling van tekeningen van Henk Pander. Dagelijks geopend van 10-18 u. en van 20-24 u. 's Zaterdags en zondags van 10-18 u. en van 20-21 u. Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land: II. F. Bootzaal: Expositie van oude Bijbelse gravures van Jan Luyken. Da gelijks van 9-20 u. Bloemenheuvel, Overveen: tentoonstelling van beelden in brons en tekeningen van Pieter Starreveld. Tot en met 20 oktober. Dagelijks van 10-17 u. Zondag van 14- 17 u. Wandelgangen Stadsschouwburg: Oktober: Miek Otto. Teylers Museum, Spaarne 16: Schilderijen se, Franse en Italiaanse school 16de tot en met 19de eeuw. Fossielen, historische en natuurkundige instrumenten, mine ralen, 31-toons Fokkerorgel. Dagelijks behalve maandag van 1117 u. Eerste zondag van de maand van 1317 uur. Cruquius Museum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en over zicht overstromingsramp 1953. Geopend dagelijks van 912.30 uur en 13.3017 uu. Zondag van 1017 u. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat: Oude religieuze kunst. Geopend op werkdagen (behalve maandag) van 1012.30 u. en van 13.3017 u. Zon- en feestdagen van 1417 uur. Grote of St. Bavokerk: Te bezichtigen op werkdagen van 917 uur. Stadhuis: Te bezichtigen op werkdagen van 912.30 uur. Daarna melden bij de por tier. R.-K. Kathedrale Basiliek: Voor bezich tiging melden bij de portier. Dinsdagavond 15 oktober komt Albert Vogel met zijn litteraire one- manshow „Van en over Couperus" in het Heemsteedse Minerva Thea ter. De mise en scène is van Ton Lutz, de aankleding van Hep van Delft. Voor deze voorstelling, die om kwart over acht begint, heben scho lieren van middelbare scholen een belangrijke reductie. Woensdag 16 oktober, Zuiderkapel 20 u. Filmavond van de Europese Evangeli sche Zending. Sprekers: Do van Katwijk, Emil Kreune en W. Kos. Woensdag 16 oktober, Brinkmann 20 u.: Stichting Yoga Nederland. Lezing met dia's door Rama Polderman: Reis naar India. Donderdag 17 oktober. Huize Bloemertheu- vel 20 u.: Buurtvereniging „Overveen", lezing door mej. dr. Ch. H. Andreas: Perzië. Hildehrandzaal, Smedestraat, 20 u.: Elke zondag dansen. Orkest The Sunbeams. Dansleider: R. van de Berg. Haarlems Kegelhuis, Tempeliersstraat, 14- 18 u.: Iedere middag (behalve zondag) vrij kegelen op geautomatiseerde banen. Rondvaarten naar Groenendaal. Vertrek Turfmarkt: Dagelijks 10.30, 12.30, 14.30 en 16.30 u. Vertrek Groenendaal: 11.15, 13.15, 15.15 en 17.30 u. neiging tot een „eenvoudig" gebruik van 't medium t.v. Een serie fraai getekende plaatjes diende hier als illustratie van een historisch ge dicht, dat „vrij naar de Schoolmeester" was gemaakt. De indrukwekkende serie „credit-titles" aan het eind van deze N.T.S.-produktie verried, dat dit program ma heus niet zo goedkoop is geweest. Had men het dan niet wat dynamischer kunnen maken of was men bang, dat de 12 mil joenste er niets van zou begrijpen? In de- journalist-romanschrijver Leo Derksen (hij schreef o.m. de roman „De kuise voorbijganger") heeft de AVRO be slist een uitstekende t.v.-auteur ontdekt. De thriller, die deze 36-jarige Bergense auteur in opdracht van genoemde om roep schreef onder de titel „Gelooft U in spoken, mevrouw?" was dramatisch goed opgebouwd en zeer origineel van opzet. Regisseur Walter van der Kamp, en de voor dit spel geëngageerde acteurs en ac trices hebben zich kennelijk graag aan dit griezelverhaal gegeven. De eerste bewees dat met tal van aardige beeldvondsten en scènewisselingen, de anderen door hun in zet. Bijna zonder uitzondering hadden zij de goede toon te pakken en gaven zij het ingehouden" spel te zien, dat zeker bij een thriller past. Tot dit succes droegen zeker ook de sfeervolle filminlassen van cameraman William Vogler bij, die mede zorgde voor een fotografisch even knappe inleiding van de daaropvolgende aflevering van „De actuele camera", waarin (onze filmmedewerker) Charles Boost fragmen ten toelichtte van enige belangrijke films, die in het nieuwe seizoen op het bioscoop scherm verschijnen. Vele van die frag menten deden ons verlangen naar het gro te scherm. J. Damshuizer HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuziek. (Om 7.30 Van de voorpagina, praatje). 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied. 8.18 Lichte gram mofoonmuziek. 9.00 Politiek praatje. 9.10 Klassieke grammofoonmuziek. 9.35 Wa terstanden. VPRO: 9.40 Twistgesprekken met God, lezing. 9.55 Samen thuis, praatje. VARA: 10 00 Buitenlands weekoverzicht. 10.15 Europees songcocktail: Oude en nieu we Engelse melodietjes. 10.45 Geknipt voor herhaling. 12.00 Jazzmuziek. 12.30 Medede lingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Sport nieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Tijd voor teenagers. 14.10 Uitlaat, programma voor twintigers. 14.45 Artistie ke staalkaart. 15.15 Radio Jazzclub. 15.45 Van de wieg tot het graf, vragenbeant- woording. 16.00 Radio-Filharmonisch Or kest: Klassieke en moderne muziek. 17.10 Boekbespreking. 17.30 Salonorkest en zang solist. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Koninklijk bezoek aan Iran. 18.25 Gram mofoonmuziek.. 18.30 Weerklank: muziek- revue. 19.00 Paulus dé boskabouter. 19.10 Grammofoonmuziek. 19.25 Fragmeq|en uit de musical Gigi (gr.). 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerde grammofoonmuziek. 20.45 Grand Gala du Disque Populaire te Scheveningen. 22.05 Socialistisch commen taar. 22.20 Nieuws. 22.30 Grand Gala du Disque Populaire (verv.). 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Klassieke grammofoonmuziek. (7.30- 7.35 Voor de jeugd). 7.45 Geestelijke lie deren. 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Djinn: gevarieerd programma. 12.00 Ange lus. 12.30 Lichte muziek. 12.30 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Instru mentaal kwartet en zangsoliste. 12.50 Re geringsuitzending: De 12 miljoenste Neder lander, door prof. dr. Ph. J. Idenburg, di- rekteur-generaal v. d. statistiek. 13.00 Nws 13.15 Musicerende dilettanten. 13.40 Fran se les. 14.00 Voor de jeugd. 15.00 Wereld- radioweek 1963: Variété-orkest, vocaal en semble en solisten. 15.45 Lichte orkestmu ziek. 16.00 Voor de jeugd. 16.15 Jazzmuziek met toelichting. 16..40 De Springplank. 17.00 Leiding geven, lezing (2). 17.10 Lichte grammofoonmuziek. 17.30 Boekbespreking. 17.40 Instrumentaal Octet. 18.00 Kunstkro niek. 18.30 Lichte orkestmuziek. 18.50 Voor de kleuters. 19.00 Nieuws. 19.10 Actuali teiten. 19.30 Londens Symfonieorkest: Po pulaire klassieke orkestwerken. 20.30 Rie- leksen: amusementsprogramma. 21.30 Buurman's krant: berichten van buiten landse correspondenten. 21.50 Bric a Brac: cabaretprogramma. 22.20 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Kruispunt: discussies over de verschij ningsvorm van de Kerk in de wereld van vandaag. 23.10 Klassieke liederen. 23.50 Klassieke grammfoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. VOOR VRIJDAG NCRV: 19.30 Toekomstmuziek, eerste af levering in onze tweede reeks over beroe- penoriëntatie voor de rijpere jeugd. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. NCRV: 20.20 Stiefbeen Zn., tragikomische bele venissen van een vader en een zoon, han delaren in lompen en oude metalen. 21.00 Nachtelijke overval, thriller met muziek. 21.35 Attentie. 22.10 Ridder van Maison Rouge. Deel I: De Onbekende, film. 22.35 Dagsluiting. NTS: 22.40-22.45 Journaal. VOOR ZATERDAG VARA: 15.00 Marmer uit Carrara, doku- mentaire. 15.10 Sabu, de olifantsjongen, film. 16.30 Sport. 17.00-17.35 Voor de kin deren. 17.35 Film. 19.30 Vrije nieuwsgaring- Arnold speelt uitstekend, tv-film. 19.55 Het Manneke. NTS: 20.00 Journaal en weer overzicht. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Grand Gala du Disque. 22.00 Inspec teur Leclerc Die aardige kinderen, de tectivefilm. 22.25 Grand Gala du Disque. (vervolg). NTS: 23.45 Journaal. De bekende Italiaanse archeoloog prof. Renato Bartoccini, beheerder van het Etruskische museum „Villa Giulia" in Ro me, is aan een hartaanval overleden. Hij is 70 jaar geworden. Prof. Bartoccini heeft in Italië en andere landen aan de Middellandse Zee vooral in Lybië belangrijke archeologische vondsten gedaan. Hij laat vrouw en doch ter achter. „Villa Giulia" is een der grootste Etruskische museums ter wereld. i L

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 17