Uitgifte 4.5 pet Staatslening ■I Lieflijk dal van de Piave binnen enkele seconden een massagraf Aantal doden zeker 2200 KOFFIE HET WEER Meer loon voor werkplaats- personeel N.S. in Haarlem, Amersfoort en Tilburg A r Sporttruien Autoweg naar Berlijn door Russen versperd jSSfaneyrii Appel-slagroomgebak Edith Piaf overleden 400 min. a pari Ingaande 1 december Grafici wensen uitbreiding van winstdeling Brood cent duurder Strijd ontbrand om de opvolging van premier Macmillan Nog een zoon voor koning Hoessein iP*# W ïïJPjB in* PATISSERIE DEKKERS DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING -VRIJDAG 11 OKTOBER 1963 m - --JjjBgÉW Droog en zacht Maanlandschap HAZENBERG Los van onderhandelingen voor het komend jaar '5 Lands wijs s lands eer 4 i 1 - Éj Jft 5! I:i In de krant van heden: Het woord is aan uit 6 landen SP0RTHUIS HAARLEM Lord Hails ham geeft zijn adeltitel op 48e JAARGANG NUMMER 286 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef .oezorging tot 7 u. 7519. Telefredactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. aon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent Cfao-rekening IJmuider Courant na 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks te J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: PW. Peereboom en Mr. H. C van der Mije De Franse zangeres Edith Piaf is vandaag in haar woning te Parijs gestorven. De kleine 47-jarige chansonnière heeft lang gevochten tegen haar slechte gezondheid. „La Móme", die van straatzangeres tot ster werd, was verleden jaar getrouwd met een van haar ontdekkingen, Theo Sarapo. In de paar afgelopen jaren lag Edith dan in het ene dan in het andere ziekenhuis. Zij leed aan ernstige ingewandsaandoe ningen. In mei van dit jaar was zij weder om acht weken in een ziekenhuis. Na haar laatste ziekte, ging de tengere zangeres weer vrolijk het toneel op. Zij maakte een nieuwe comeback in „Olympia" in Parijs. Er werd gejuicht en gehuild door het pu bliek; de zaal was te klein. Zij is vanmorgen gestorven aan een in wendige bloeding. Gisteren was zij per ziekenauto uit haar huis aan (Je Rivièra in de nabijheid van Grasse naar Parijs terug gekeerd. Haar dokter werd tegen het aan breken van de dag geroepen, maar er kon niets meer gedaan worden om haar te redden. „La móme" Piaf, wier leven door tegen slagen geteisterd werd, zong als 15-jarige in de straten van Parijs. Later kreeg zij een engagement in een nachtclub en toen werd zij snel beroemd in binnen- en buitenland. Edith is tweemaal gehuwd geweest. Haar eerste man was Jacques Pils, een zanger. Zij trouwden in 1952 in New York; Mar iene Dietrich was bruidsmeisje. Vorig jaar huwde zij Theo Sarapo. (Zie verder pagina 15) Minister Witteveen is voornemens over te gaan tot de uitgifte van een iVi percent staatslening groot 400 min, tegen een koers van 100 percent. De inschrijving wordt opengesteld op 29 oktober en de storting zal moeten geschie den op 15 november. Het prospectus ver schijnt op 18 oktober. In de vallei van de Piave reaeert de dood. Reddingsploegen zijn er met veel moeite in doorgedrongen. Veel overlevenden treffen zij niet aan. Zij vinden er, vaak diep in de laag mod der die alles bedekt, de slachtoffers van de vloedgolf. De doden brengen zij naar de centrale posten. Hun arbeid is zwaar en droevig. (Telefoto) «rti nr""5"®' m ,'171 .ÜPH (Van onze speciale verslaggever) Boven de met sneeuw bedekte toppen van de Italiaanse Dolomieten schijnt stralend de zon. Beneden die strak blauwe lucht ligt het reusachtige graf van meer dan 2.200 mensen, bedekt met een dikke laag modder en puin, slacht offers van de grootste damramp die onze wereld ooit heeft getroffen. 2.200 doden en vierhonderd gewonden. En elk uur stijgt het dodencijfer met sprongen. Welke verschrikkingen het dal van de Piave nog bevat, weet niemand. Honderden zwaar verminkte lichamen van mannen, vrouwen en kinderen komen nu naar de oppervlakte van de rivier. Sommige slachtoffers, in die diepe slaap verrast, liggen vijf, zes of zeven meter diep in de modder. Nieuwe instortingen dreigen. Technici gaan een gat maken in de ongeschonden dam om het resterende water te kunnen lozen. Het stuwmeer is voor minstens een derde met puin en modder gevuld. De grootste dam van Europa en de trots van de Italiaanse ingenieurs wordt opgeofferd om nieuwe rampen te voorkomen. Het reddingswerk is nu in volle gang. Vliegtuigen en helikopters speuren onafge broken naar mogelijke overlevenden. Soms hebben zij succes. Meer dan tienduizend soldaten van het Italiaanse leger zijn in de weer. 's Nachts ploeteren zij voort bij het licht van vele schijnwerpers. Ameri kaanse eenheden, gelegerd in Noordita- liaanse bases helpen met een macht aan technische apparatuur. Advertentie Groot pak f. 2.20 H AG-Verkoopkantoor-Postbu* 619 - Haarlem Verwachting tot morgenavond: Overwegend droog weer met veel bewolking en hier en daar mist, maar plaatselijk ook enkele opklaringen. Overwegend mati ge, maar in het noorden van het land tijdelijk krachtige zuid- westelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee Kolonnes met levensmiddelen, medica menten en dekens zijn onderweg naar de plaats van de ramp. Als u dit leest zijn zij reeds bij het Piavedal aangekomen. De redders, vaak ervaren alpinisten, banen zich met grote moeite een weg door en naar het rampdal. Dat ziet eruit als een maanlandschap. Wat enkele uren geleden nog een lieflijk groene vallei was, is nu een „dal des doods". Even voor middernacht woensdag gleed met donderend geraas een groot stuk van de berg Toe bijna tweedui zend meter hoog in het meer. Sommige dorpen werden in enkele secon den van de aardbodem weggevaagd door de enorme watermassa die over de dam- wand golfde, bijna tweehonderdvijftig me ter hoog. Er is niets meer te vinden van de mensen die in de dorpen woonden, van hun have en goed. De hele wereld is geschokt door het nieuws van de ramp. Aanbiedingen voor hulp stromen uit de hele wereld naar Ro me, ook uit Nederland. Het Nederlandse Rode Kruis zond rampenpakketten en de kens. Het stelt zijn gironummer 22.000 open voor hen die een bijdrage willen ge ven. De Italiaanse regering en justitie stel len een onderzoek in naar de oorzaak van de ramp. Men wil weten of zij voorkomen had kunnen worden, of er domme fouten zijn gemaakt. Maar eerst komen de mensen die gehol pen moeten worden, eerst is er het leed dat men niet kan wegnemen, maar dat men misschien kan verzachten. (zie vervolg op pagina 3). Advertentie PROBEERT U HET EENS ZATERDAG per stuk 50 cent Het personeel van de werkplaatsen der Nederlandse Spoorwegen in Haarlem, Amersfoort en Tilburg zal ingaande 1 de cember van dit jaar 5 percent meer in komsten ontvangen. Voor de betrokken werknemers betekent dit dat het uurloon, dat varieert van 2,- tot 2,60 wordt ver hoogd met 10 a 13 cent. In een spoedver gadering die de afdelingsbesturen van de drie vakverenigingen (de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel, de Neder landse Katholieke Bond van Vervoersper soneel „St. Raphael" en de Protestants- christelijke Bond van Vervoerspersoneel) donderdagavond in het Krelagehuis in Haarlem hielden, hebben de rond 350 aan wezige leden zich met deze loonsverho ging akkoord verklaard. Deze inkomstenverbetering is het resul taat van besprekingen in de afgelopen veertien dagen tussen het klein georga niseerd overleg en de afdelingsbesturen van de vakbonden enerzijds en dc perso- neelsraad en de bedrijfsleiding anderzijds, nadat tussen de directie van de Spoorwe gen en de vakorganisaties een aanzien lijk verschil van inzicht was ontstaan over het invoeren van een prestatiebelonings systeem in de werkplaatsen. Het klein overleg had daarbij verdere medewerking aan het tijdsbestedingsonderzoek dat plaats heeft om een verantwoord systeem van prestatiebeloning te verwezenlijken, opgezegd. De voorzitter van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Bond van Vervoers personeel, de heer M. van de Water, zet te tijdens de vergadering als vertegen woordiger van het klein overleg de be reikte salarismaatregelen die los staan van de huidige moeilijkheden op het ge bied van de loonpolitiek in ons land en de loononderhandelingen voor 1964 uit een. Vooruitlopend op het invoeren van een prestatiebeloningssysteem, wordt op 1 december in de genoemde werkplaatsen een aanloopregeling van kracht, waarbij maximaal 8 percent boven bet basis-uur loon wordt uitgekeerd. De bijslag van 3 percent voor het derven vjn prestatiebe loning komt daarmee te vervallen. Bete kent dit dus ingaande 1 december al een in komsten verbetering van 5 percent, la ter zal het paaximum percentage van de prestatiebeloning op 12 percent worden gesteld. De uitwerking, invoering en toe passing van de prestatiebeloning zal ge schieden in gezamenlijk overleg met ver tegenwoordigers van de vakorganisaties. Nadat overeenstemming was bereikt, hebben de vakbonden weer hun mede werking aan het tijdsbestedingsonderzoek toegezegd, waarmee de leden zich tijdens de vergadering van gisteravond akkoord verklaarden. De heer Van de Water deelde verder mee dat de vakorganisaties naast de thans bereikte inkomstenverbetering op grond van het tijdsbestedingsonderzoek een uit- Prinses Beatrix heeft woensdag een bezoek gebracht aan Dousadj, het door een aardbeving verwoeste plaatsje in het Perzische rampgebied dat wordt herbouwd door een Euro pese werkgroep van dertig leden onder voorzitterschap van de prinses. De bevolking ontving haar hartelijk en bood haar verversingen aan. .2. .'Tl «Ij kering ineens over 1963 hebben geëist, waarvan hij hoopte dat zij nog dit jaar haar beslag zal krijgen. De loonmaatregelen ingaande 1 decem ber behoeven uiteraard nog wel de goed keuring van de betrokken autoriteiten. Het is noodzakelijk dat de grafische bonden binnenkort ook eisen gaan stellen ten aanzien van de instelling of uitbreiding van de winstverdelingsregelingen. Het vra gen om medebeslissingsrecht, om medezeg genschap heeft de werkgevers er toe ge bracht te volharden in een afwerende hou ding. De les van de laatste ontwikkeling is toch wel dat de ondernemers haast moe ten maken met het betrekken van de ar beiders in de economische beleidsvoering. Dit zei vanmorgen de voorzitter van de Nederlandse Christelijke Grafische Bond de heer G. Jens tijdens de jaarvergadering van de bond in Lunteren. De heer Jens waarschuwde ook voor die werkgevers die bij de werknemers aan dringen om grote loonsverhogingen te vra gen. Er zijn ondernemers, aldus de heer Jens, die graag meehelpen aan het bevor deren van een ontspanning op de arbeids markt, teneinde zelf meer personeel te kunnen aantrekken. De royale wijze waarop sommige werkgevers de lonen ver hogen komt verdacht voor, zo zei hij. In dit verband merkte de heer Jens op, dat er een streven merkbaar is om mede daar door het prijsstabilisatiebeleid van de re gering te doorbreken. Deze ondernemers zijn, volgens de heer Jens, het van bovenaf beïnvloeden van hun winsten zat. Moet het prijsbeleid worden los gelaten, dan is dat volgens die onder nemers wel dubbel en dwars uit de prijs verhogingen te halen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 5 Beeldverhalen 2, ld Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 15 Topsy 4 Kennemer Kruimels5 Medische verzorging 5 Uit stad en omgeving5, 7, 9 Films 7 In de Vishal en on zee11 Edith Piaf over'eden15 Radio en t.v17 Uitgaan in Haarlem17 Kunst 17 Feuilleton 19 Economisch nieuws21 Beurs 21 Scheepsberichten 21 Sport 23 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Maandag wordt het brood een cent duur der. Minister Andriessen (Economische Za ken) heeft zich met deze prijsverhoging akkoord verklaard na overleg met de Ne derlandse Bakkerij Stichting. Aanleiding hiertoe zijn de verder gestegen bloem- en meelprijzen. Bakkers die ai hogere prijzen berekenden dan in overeenstemming was met de afspraken dienen de verhoging achterwege te laten, respectievelijk hun prijzen te verlagen. Eventueel zal de mi nister prijsmaatregelen nemen. Otto Weiss: Wat veel regeerders ontstemt is het feit, dat het volk zich met zijn eigen aangelegenheden bemoeit. Advertentie Allemaal in zuivere wol, de tóp voor truien. Uit Nederland, België, Duitsland, Italië, Zwitserland en Noorwegen. Bedenk maar een kleur en u vindt hem in de effen truien, of in prachtige Noorse dessins. Met V-hals, ronde hals, kraag of col (dolce vita), in alle maten vanaf 6 jaar. Voor dames en heren van 19,75 tot 80,-, voor kinderen v.a. 13,50 omringt u met goede raad Grote Houtstraat 123 - Tel. 2 20 85 Marsmanplein 15 Tel. 6 45 62 (Van onze correspondent) LONDEN De felle, onstuimige Lord Hailsham heeft Richard Butler, die naar het zich laat aanzien Macmillans opvol ger zal worden, de handschoen toegewor pen. Laat in de avond, zes uur na de bekendmaking van Macmillans voornemen om af te treden hoorden de toch al in op winding verkerende in Blackpool verzamel de Conservatieven uit de mond van Hails ham diens opzienbarende besluit zijn adel titel op te geven en een kiesdistrict te zoeken, dat hem naar het Lagerhuis wil afvaardigen. Zijn aankondiging werd met een geestdriftige ovatie begroet. De door de partij-afdelingen zo gevierde Hailsman zal zijn oude naam Quintin Hagg terug krijgen die hij tot aan de dood van zijn vader in 1950 heeft gekregen. BERLIJN (AP) De Russen hebben alle verkeer op de autoweg van West- Duitsland naar Berlijn stopgezet. Dat is meegedeeld door een Amerikaans woord voerder. Pantserwagens van de Russen en Oostduitse voertuigen versperren de weg. De Russen zouden hebben verklaard dat zij de versperring eerst zullen opheffen, als het meningsverschil over het vervoer van Amerikaanse troepen van en naar West-Berlijn is opgelost. De moeilijkheden begonnen, toen enkele Amerikaanse militaire konvooien donder dag ongeveer vijftien uur zijn opgehouden aan de zonegrens door de Russen. Zij kre gen later toestemming Mariënborg te pas seren. Een van deze konvooien is vanochtend vroeg door de Russen opnieuw aangehou den. Dat gebeurde bij de controlepost Babelsberg. De Russische soldaten die hier optraden stonden onder bevel van opper- officieren. In Mariënborn eisten de Russen dat de Amerikanen zouden uitstappen om geteld te worden. Dit werd geweigerd. Als het grote konvooien betreft, stappen de Ame rikanen vaak uit om bij het tellen te hel pen. De Amerikaanse officieren waren van oordeel dat de konvooien te klein waren voor deze maatregel. Bij Babels berg werd dezelfde eis gesteld. De konvooien kwamen van West-Duits- land en gingen naar Berlijn, of omgekeerd. Tegen middernacht lieten de Russen de konvooien door. Westelijke kringen menen dat de Rus sen de actie weloverwogen uitvoeren. Mogelijk is het, zo denken zij, een ver geldingsactie voor het recente Ameri kaanse machtsvertoon in de West-Berlijn- se enclave Steinstücken. Een van de twee nabij Mariënborn aan gehouden Amerikaanse militaire colonnes is te Babelsberg, aan het einde van de Duitse autosnelweg, opnieuw door Russi sche militairen aangehouden. De reden van de aanhouding is dezelfde. AMMAN (AFP) Prinses Moena el Hoessein, de echtgenote van koning Hoes sein van Jordanië, heeft heden het leven geschonken aan een zoon. Het eerste kind van het echtpaar was ook een zoon. Advertentie ASTA MOTEL - BEVERWIJK achter het station Beverwijk ZATERDAGAVOND om 8 UUR weer GEZELLIG DANSEN in de Restaurant-bar van het motel, m.m.v. Dans- en Showorkest „THE BLUE LESTERS" Vrij entree. Tafelreservering tel. 02510-4545* Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIOSESTRAAT (SU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223S96 FALCON TWEEDJASSEN Advertentie Bestelt u eens Slagroom Petit Fours, 25 ct p. stuk onze boterstaven 1.95 p. stuk SPECIAAL AANBEVOLEN ROOMBORSTPLAAT Werkelijk iets speciaals LANGE NIEUWSTRAAT - TEL. 4302 i

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1