„Loonpolitiek is nog geen loonbeleid" HAV n De Beurs SPOJU Beschouwing in ESB van Mr. W. J. Wijnberg Belangrijke studie over het ambacht in Nederland Onveranderde goud en zilvernotering Kort economisch nieuws Lager resultaat G. Dikkers Stellendammers wonnen staking Korenschoof ving hogere kosten op Produktiviteit in Rusland te laag Hoger exploitatie saldo ENCK Havenstaking in Canada afgelopen Ontslagen in de leerlooierij sector De is uw vertrouwen waard! SCHEEPVAARTBERICHTEN Kans op akkoord in kippenoorlog Lonen Zeeuwse industrieën gaan fors omhoog Buschauffeurs willen meer loon Aardapoeloogst in Sovjet-Unie slecht Wyers verwacht gunstig resultaat Blaauwhoed plaatste 1 min aandelen Van Nelle en Lassie gaan een fusie aan Juke-box wordt in België belast Titel voor zevende maal naar Rusland MAANDAG 14 OKTOBER 1963 11 VERZEKERD KAPITAAL: MÉÉR DAN 11/2 MILJARD GULDEN! HAV LEVENSVERZEKERINGEN - SCHIEDAM - TELEFOON (010) 693 04 HAV LEVENSVERZEKERINGEN. VAN OVERA Een loonpolitiek, die met de praktijk van de loonvorming onvoldoende reke ning houdt leidt in een krappe arbeids markt onvermijdelijk tot spanningen, zo wel in het bedrijf als in het georgani seerd bedrijfsleven. Wanneer een indivi duele werkgever zich ten gevolge van een door die spanningen veroorzaakt dreigend verloop gesteld ziet voor de keuze van een ernstige onderbezetting van het produktie-apparaat of het be talen van hogere lonen, zal hij in het algemeen zoveel mogelijk trachten bin nen het raam van de C.A.O. een oplos sing te vinden door de mogelijkheden die het contract nog biedt volledig uit te buiten. Wanneer ook deze mogelijkheden zijn uitgeput, zal hij de verantwoordelijkheid voor zijn onderneming zwaarder laten we gen dan zijn verantwoordelijkheid als be- drijfsgenoot voor de „witte" loonvorming en noodgedwongen zijn toevlucht zoeken in de zwarte. Dit schrijft mr. W. J. Wijn berg, secretaris van de Algemene Werk gevers Vereniging te Haarlem, in een ar tikel „Loonpolitiek is nog geen loonbe leid", in Economisch-Statistische Berich ten van deze week. Een dergelijke ontwikkeling brengt het georganiseerd bedrijfsleven en in het bij zonder de vakbonden, doordat zij recht streeks bij de loonvorming betrokken zijn, in een bijzonder moeilijke positie. Het ge organiseerd bedrijfsleven is primair ver antwoordelijk voor de belangenbehartiging van de gezamenlijke leden. Met name voor de vakbeweging is de collectieve ar beidsovereenkomst hiervoor een onmis baar instituut. Aangezien dit instituut door de zwarte loonvorming wordt onder graven, zal zij deze alleen al om die re den principieel moeten afwijzen. Dit brengt mede, dat de zwarte loonvorming zich De ingrijpende structuurveranderingen, waaraan, mede door het industrialisatie- streven, ambacht en kleine nijverheid zijn onderworpendeden het bestuur van het Hoof dbedrijfschap Ambachten besluiten een onderzoek te doen instellen naar de heden daagse ambachtsproblematiek. Dit heeft geleid tot een uitgebreide terreinverken ning, waarvan de uitkomsten zijn neer gelegd in een zo juist onder de titel „Het Nederlandse Ambacht Zijn vraagstuk ken en vooruitzichten" in druk versche nen studie. Achtereenvolgens worden daarin behandeld: de positie van het am bacht in een geïndustrialiseerde maat schappij, de dynamiek der ambachtsont wikkeling, de ambachtsbevordering in de praktijk, de beroepsopleiding voor en in het ambacht, het ambacht en het vesti gingsbeleid, de financiering van het mo derne ambachtsbedrijf, de economische samenwerking haar mogelijkheden en problemen, het ambacht in zijn verhou ding tot de sociale ontwikkeling, het am bacht en de omzetbelasting en de organi satie van het ambacht. Door deze veelzijdige benadering is een boekwerk ontstaan, dat beoogt een inzicht te geven in de belangrijke functie, welke het ambacht en de kleine nijverheid in een geïndustrialiseerde maatschappij hebben te vervullen, alsook in een reeks van daar mede verband houdende zeer actuele vraagstukken. Niet alleen worden deze vraagstukken gesignaleerd, maar ook we gen. die naar een doelmatige oplossing kunnen leiden, worden aangegeven. Uit de studie blijkt verder hoezeer de ambachts sector en de kleine nijverheid een levens krachtig bestanddeel zijn van de Neder landse volkshuishouding, dat om verschil lende redenen recht heeft op bijzondere belangstelling. Zij vormen een belangrijke bron van veelszins aantrekkelijke werk gelegenheid, zij vervullen een grote ver scheidenheid van onmisbare functies en zij blijken zich vaak in goed samenspel met de industrie gestadig te vernieu wen. Dat hierbij wrijfpunten kunnen ontstaan, ligt in de natuur van de dynamiek der maatschappelijke ontwikkeling. Aan de hiermede verband houdende problemen schenkt de in .opdracht van het bestuur van het hoofdbedrijfschap ondernomen studie uitvoerige aandacht. Het Nederlandse Ambacht Zijn vraagstukken en vooruitzichten omvang 280 blz.) is voor belangstellenden verkrijg baar bij het Hoofdbedrijfschap Ambach ten, Badhuisweg 108, 's-Gravenhage tegen storting of overschrijving van f 9,50 op de postgirorekening 40186. De goud- en zilvernotering is volgens een op gave van H. Drijfhout en Zoon's Edelmetaalbe- drijven onveranderd gebleven en luidt: ver- edelingsgoud 4100—/ 4150, binnenlands goud t 4250 en zilver 150,00155,50, alles per kg. Informatiekoersen gouden munten luiden: tien tjes 28,60—29.60 28.50—/ 29,50), ponden 35,00 39.00 (onv.). 20 Napoléons 32,00—34,00 (onv.), 20 Vrenelis 33,00—35,00 34,00—/ 36,00, 20 Bel gische franken 31,5033.50 (onv.). Op de Londense markt is de suikerprijs giste ren tot 82 pond 10 shilling per ton gestegen, zes pond 60) hoger dan de prijs van drie dagen geleden toen het nieuws van de verwoesting van een groot gedeelte van de Cubaanse suikeroogst door de orkaan Flora bekend werd. In nog geen twee maanden tijd is de prijs met meer dan 325 per ton gestegen. In de buitengewone vergadering van Maxwell Land Concessie Maatschapptj (The Maxwell Land Grand Company) is de door het bestuur voorge legde statutenwijziging door aandeelhouders goedgekeurd. De wijziging hield onder meer in een terugbetaling van (30 per aandeel groot t 150. Hierdoor is de nominale waarde van de aandelen teruggebracht op 120. De E.E.G.-commissie heeft een nieuwe reeks aanvragen om bijdragen uit het Europese sociale fonds, tot een bedrag van 1.300.000 dollar, inge willigd. voornamelijk buiten de vakbeweging om zal voltrekken waardoor het gevaar dreigt dat zij de greep op haar leden verliest. Het feit dat enkele op zichzelf vrij on betekenende voorvallen in korte tijd tot een algemene crisis aan het loonfront kon den leiden duidt aan hoe hoog de span ningen waren opgelopen. Het zou van wei nig realiteitszin getuigen de oorzaak hier van uitsluitend in de overspannen arbeids markt te zoeken. Naar het zich laat aan zien schijnt een forse loonsverhoging thans in deze crisis tijdelijk soelaas te moeten brengen, waardoor echter noch het probleem van het arbeidstekort noch het probleem van de zwarte lonen wordt opge lost. Dit resultaat van ruim vier jaar vrijere loonvorming overziende, kan men zich af vragen of het niet beter zonder crisis en zonder geschokt vertrouwen in het sys teem had kunnen worden bereikt door minder loonpolitiek en meer loonbeleid. Hoe de verdere ontwikkelingen zullen zijn laat zich slechts gissen. Indien deze ontwikkeling zou gaan in de richting van een versnelling van de aanpassing van het loon- en prijspeil aan dat van de omrin gende landen, die in het SER-advies inzake het systeem van loonvorming voor 1961 als onontkoombaar wordt beschouwd, dan zullen kunstmatigheden, waardoor het Ne derlandse prijspeil zich van het buiten landse onderscheidt, zo spoedig mogelijk moeten verdwijnen. Dit geldt met name voor de huur- en consumentensubsidies. Indien Nederland wat het loon- en prijs peil betreft geen „goedkoopte-eiland" zal kunnen zijn, zal het zich niet kunnen ver oorloven dit ten aanzien van het arbeids klimaat wel te blijven. Dit betekent, dat meer vrouwen aan het arbeidsproces zullen moeten deelnemen, dat meer bereidheid zal moeten worden opgebracht tot het verrichten van over werk en ploegenarbeid, dat de zaterdag ten dele zal moeten worden ontheiligd, zo dat de in semi-continudienst werkende be drijven in sfaat zijn eenzelfde produktietijd te halen als in het buitenland en dat ten slotte de vakbeweging medewerking zal moeten verlenen aan de invoering van vol- continudiensten, ook wanneer daartoe niet uitsluitend een technische noodzaak bestaat. Zou daartoe geen bereidheid be staan, dan zullen wij genoegen moeten nemen met een niet onbelangrijk lager welvaartsniveau dan in het buitenland, al dus mr. Wijnberg. De bedrijfsresultaten van G. Dikkers en Co. N.V. tot dusver over 1963 zijn niet onaanzienlijk lager geworden dan in het vorige jaar. Het tekort aan arbeidskrach ten veroorzaakte onderbezettingsverliezen. De produktie kon door kostbare uitbe steding nog enigszins gehandhaafd worden. De vraag naar bronzen appendages, die als gevolg van de lange vorstperiode was achtergebleven, herstelde zich zodanig, dat thans de beschikbare capaciteit vol ledig wordt benut. Zaterdagavond hebben de gamalenhan- delaars van Stellendam toegegeven aan de eisen van de pellers en pelsters om het pelloon van 15 tot 20 cent per ons te verhogen. De staking is hiermee geëin digd. Wanneer vandaag de vissers bin nenkomen, zal de vangst dus weer nor maal worden gepeld. Verder is de moge lijkheid niet uitgesloten dat van een han delaar uit Arnemuiden garnalen worden aangevoerd, die voor een kwartje per ons kunnen worden gepeld. De financiële resultaten over het per 30 juni 1963 geëindigde boekjaar van de Meelfabriek „De Korenschoof" n.v. zijn, blijkens het verslag, ongunstig beïnvloed door verder stijgende interne en externe kosten, en door de extra aanvoerkosten van de grondstoffen als gevolg van de strenge winter. Deze nadelen konden wor den gecompenseerd, waardoor toch nog een redelijk resultaat kon worden bereikt. Het saldo exploitatierekening n.v. en Stichting steeg tot f 432.000 (v.j. 406.552), de exploitatie panden bracht op f 30.034 24.529), terwijl de winst uit deelnemingen daalde tot 22.136 34.874). Na afschrij vingen ad 27.887 35.640), belastingen ad 195.000 170.000), en een toevoeging aan de vernieuwingsreserve van 100.000 (onv.) resteert een winstsaldo van 161.524 160.316). Voorgesteld wordt, zoals be kend, een onveranderd dividend van acht percent. MOSKOU (AFP) Volgens het Rus sische blad de „Pravda" is de produktivi teit van de Russische arbeider twee tot twee en een half maal minder dan die van de Amerikaanse arbeider. De verhouding zou nog ongunstiger zijn voor de arbeiders van kolchozen en sowchozen in vergelij king met de Amerikaanse landarbeiders en boeren. Deze omstandigheden zijn naar het blad meent de hoofdoorzaak van de tijdelijke achterstand op de Verenigde Staten wat het levenspeil van de bevolking betreft. Het Russische blad verwacht, dat de ach terstand binnen tien jaar weggewerkt zal zijn. Dan zal de Sovjet-Unie een hogere levensstandaard hebben dan welk ander „kapitalistisch" land ook. „Het is waar, dat het algemeen peil van de landbouwproduktie bij ons twintig tot 25 percent lager is dan dat van- de landbouwproduktie in de Verenigde Sta ten. Maar dit is slechts een tijdelijk ver schijnsel", aldus de „Pravda". Het boekjaar 1962- 1963 van de Eerste Nederlandse Coöperatieve Kunstmest- fabriek Vlaardingen heeft, blijkens het verslag, wederom in het teken gestaan van het omvangrijke investeringsprogram ma, dat het concern in uitvoering heeft. Met de bouw van de tweede fosforzuur- fabriek, de uitbreiding van de polyfosfa- tenfabriek en de diccalciumafdeling werd voortgan'g gemaakt; eerst in het thans lopende boekjaar zullen deze projecten gereed komen. De bedrijfsresultaten werden nadelig beïnvloed door de kosten, die de inves teringen met zich brengen, zonder dat hiertegenover in dit boekjaar reeds baten stonden. Dat desondanks het saldo van de exploitatierekening kon stijgen van 2.441.207 tot 3.596.673 stemt tot tevre denheid. De balans onderging een sterke wijzi ging onder invloed van de omzetting van Deltachemie in een n.v. De Financiering van Deltachemie, die aanvankelijk recht streeks door de Coöperatieve Centrale Raif- feisenbank geschiedde, vindt nu in hoofd zaak plaats door de aandeelhouders. In verband hiermee steeg de post deelnemin gen met 12,5 min. zijnde 7,5 min aan delen in de n.v. Gemeenschappelijk bezit aandelen Deltachemie en een geldlening van 5 min. aan de n.v. Deltachemie. De stijging van de post leningen van 15 min. tot 28,5 min. moet in samenhang met de gewijzigde financieringsvorm van tachemie worden gezien. Aan het einde van het thans lopende boekjaar zal het investeringsprogramma, waaraan in 1961 werd begonnen, worden voltooid. In Den Haag hebben zaterdag werk gevers en werknemers verenigd in de Stichting van de Arbeid de eisen van de vakbeweging besproken. Deze foto geeft een beeld van de vergade ring. Aan de muurzijde de werk gevers, aan de raamkant de werk nemers. Op de rug gezien het presi dium. V.r.n.l.: Dr. Pels, secretaris van de Stichting van de Arbeid, dr. ir. B. Bolger, voorzitter, drs. Roemers en mr. Engel, secretaris. MONTREAL (AP) De arbeiders in de havens langs de St. Lawrence rivier hebben vandaag het werk hervat nadat za terdag een regeling was getroffen is in een van de kostbaarste arbeidsconflicten uit de geschiedenis van de rivier. Na tien dagen bust zal in de havens van Montreal, Quebec City en Troi-Rivières een koortsachtige activiteit ontstaan om de achterstand in de verwerking van aan gevoerde lading in te lopen voordat de ri vier dichtvriest. De aflevering van graan en wel in het bijzonder van de zestig miljoen sche pels tarwe ter waarde van 1800 miljoen gulden aan Rusland is de eerste zorg. In Montreal liggen dertien en in Quebec drie schepen te wachten. Alleen in Montreal heeft de staking twee miljoen dollar per dag gekost. Ook de regeling van het conflict is een kostba re aangelegenheid. De leden van de Inter national Longshoremen's Association krij gen zowel in 1963, 1964 als 1965 een ver hoging van hun uurlonen met 10 dollar cent. De verhoging van dit jaar geschiedt met terugwerkende kracht tot 1 januari, toen de oude C.A.O. afliep. In 1965 zal het uurloon van een havenarbeider 2.63 dol lar bedragen. Ook het vakantiegeld wordt beter gere geld. Met ingang van volgend jaar wordt voor zaterdagse arbeid anderhalf maal het uurloon betaald en voor werk tussen middernacht en 05.00 uur het dubbele ta rief. De directie van Gebrs. Prakke n.v. in Eibergen, fabrikanten van drijfriemen e.d heeft besloten de afdeling leerlooierij stop te zetten. Aan elf arbeiders, overwegend ouderen, is ontslag aangezegd. Zij zullen waarschijnlijk allen door de plaatselijke in dustrie worden overgenomen. Voor enke len van hen is al een nieuwe betrekking gevonden. De leerlooierij heeft meer dan 100 jaar bestaan. Advertentie Achilles 13 v. Ancon n. Callao. Acmaea t. 13 v. R'dam n. Las Palmas. Acila t. 13 te Punta Cardon. Aegis 13 te St. Lucia. Alblasserdijk 12 v. Swansea n. Cristobal. Alhena pass. 12 kp. Bojador n. Casablanca. Alnitak 12 te Rio de Janeiro. Ampenan 14 te Muscat. Amstelmeer 12 v. Chalna n. Durban. Amstelstad 12 v. Habu n. Vancouver. Annenkerk 13 te Beira. Archimedes 12 v. Cabello n. Rotterdam. Artemis pass. 12 Margarita eil. n. port ol Spain. Baarn 12 v Demerara n. Puerto Ordaz. Banda 12 v. New York n. Tripoli. Bengkalis 14 te Chalna verw. Boissevain 13 te Hongkong. Bovenkerk 12 te Antwerpen. Burl S. Watson t. 12 v. Suez n. Rastanura. Caltex Delfzijl 12 v. R'dam n. Vastervik. Caltex Leiden t. 13 te Lorenco Marques. Caltex Madrid 12 v. Rastanura n. Europoort. Caltex Perns t. 14 te Cardiff. Celebes 13 te Bremen. Charis 11 v. New Orleans n. Maracaibo. Colytto 14 te Montreal. Dahomeykust 12 te Takoradi. Doelwijk t. 13 v. R'dam n. zee. Drente 12 v. Durban n. New Orleans. Forest Town t. pass. 14 Muscat n. Abadan. Fravizo 12 v. Domsjoe n. Antwerpen. Friesland ssm 12 v. R'dam n. Immingham. Gaasterdijk 12 v. Bronville n. Le Havre. Gaasterland 13 te Porto Alegre. Gaasterland 13 verw. aank. Porto Alegre. Ganymedes 13 te Puerto Barrios. Gorredijk 14 te R'dam. Grebbedijk 12 v. Antwerpen n. p. Everglades. Gulf Hollander t. 13 v. R'dam n. M. A1 Ahmadi. Gulf Swede t. 14 te Suez verw. Helicon 13 te Antwerpen. Hermes 12 v, R'dam n. Gibraltar Holendrecht 12 v. Karachi n. Port Elizabeth. Jagersfontein 12 te Southampton. Japara 13 te Madras. Kalydon 12 v. Suez n. Bandat Mashur. Kamperdijk 12 v. Antwerpen n. New York. Karakorum 13 te Penang. Khasiella t. 12 v. Bonny n. Tranmere. Koratia t. 13 te Abadan. Kryptos t. 12 v. R'dam n. Billtngham. Laarderkerk 12 v. Hamburg n. Port Said Ladon 12 v. Paramaribo n. Port Delgada. Laertes 12 v. Brisbane n. New Castle. Laga 13 te Napels. Loppersum 12 v. Le Havre n. Houston. Lycaon 12 v. Port Said n. Liverpool. Mataram 12 v. New York n. Malta. Maureen 12 v. Savannah n. Londen. Medon 12 te La Gualra. Mentor 12 v. Laceiba n. Hamburg. Mohamed Drezashah 12 v. Mena n. Suez. My Ladv 12 v. Limerick n. Rimouski. Neder Rhone 12 v. Hamburg n. Antwerpen. Neder Weser 13 te Bugo. Naess Commander 12 v. R'dam n. Brega. Naess Lion 12 v. Banias n. Einswarden. Neder Eems 13 v. R'dam n. de Philippijnen. Nestor 12 vertr. Iskenderun n. Izmir. Nieuw Amsterdam 13 te Bermuda. Nista 12 pass, de Dardanell. v. A'dam n. Batumi. Oberon 12 v. Santo Dominga n. Puerto Plata. Oissevain 12 verw. aank. Hongkong. Oranie Nassau 13 te Puerto Limon. Oranjestad 13 te Paramaribo. Osiris 13 v. R'dam n. Paramaribo. Ouwerkerk 12 v. Durban n. East London. Overijsel 14 te Kaapstad. Palamedes 12 v. A dam n. Bridgetown. Parthenon 12 v. Puerto Plata n. Miami. Peperkust 12 vertr. Port Harcourt n. Douala. Pethulin 13 ver. aank. Valpiaiso. Philippia t. pass, 12 Aden n. Mena A1 Ahmadi. Pieter S 13 te R'dam. Poseidon 12 v R'dam n. Algiers. Prins Willem Gerorge Frederik 11 v. Chicago n. Milwaukee. Prins Willem IV 12 v. Toronto n. Montreal. Pygmalion 12 te Bremen. Rempang 13 te R'dam. Rossum t. 12 te La Goulette. Rotte 13 te Montreal. Rotterdam 12 v. Southampton n. New York. Schielloyd 13 te R'dam. Schouten 13 te Aden. Seinelloyd 13 te Kota Baru. Slamat 12 vertr. Djibouti n. Penang. p.g. Thulin 13 v. Valparaiso n. Buenos Aires Prins Johan Willem Friso 12 te R'dam. Prins Willem George Frederik 11 vertr. Chicago. Sloterdijk 13 te R'dam, Steven 12 wnw A! Constnntza n. Ceuta. Straat Cook 13 te Bombay. Straat Cumberland 13 te Lorenco Marques. Straat Magelhaen 12 v. Hongkong n. Singapore. Straat Soenda 12 v. Abidjan n. Lagos. Streefkerk 11 v. Bremen n. Antwerpen. Tamara 13 te Venetië. Tegelberg 14 te Montevideo. Tjikampek 12 v. Mombasa n. Singapore. Tjinegara 12 v. Adelaide n. Fremantle. Towa 13 te New Port Van Clloon 12 v. San Fernando n. Hongkong. Vlieland t. 13 te Singapore. Waikelo 12 v. Djeddah n. Aden. Westerdam 12 v. R'dam n. New York. Westertoren t. pass. 12 Beachy Head n. Curagao Wonorato 13 te Penang. Wonosarl 12 v. Hongkong n. Hsinkang. Wonosobo 12 v. Balbao n. Papeete. Zafra t. 12 v. R'dam n. Port Said. Zaanland 14 te Bahia. KLEINE VAART Adara 12 zzw Azoren n. Alicante. Arctic 12 v. Kaapstad n. Vigo. Arkeldijk p. 11 Vissingen n. Marseille. Asuncion p. 10 Vlissingeh na R'dam. Barendsz 12 v. Londen n. Kristlansanda. Bornrif 12 v. Honfleur n. Par. Breda 11 te Amsterdam. Chiron 12 v. A'dam n. Suriname. Cinulia t. 13 v. Liverpool n. Curasao. Delft 12 v. A'dam n. W -Indië. Deneb 12 v. Paranagua n. Vitoria. Eemhaven 11 500 m o. Azoren n. Pernis. Elshout 12 v. Port Bayonne n. Ajos. Eos 12 v. A'dam n. Lissabon. Guineekust 14 te Abidjan. Henrica 12 v. Leningrad n. Honfleur. Hercules 12 v. A'dam n. Curagao. Hontestroom 12 v. Grangemouth n. R'dam. Kerksingel 12 v. Kopenhagen n. Faroereil. Kirstensmits 12 v. Londen n. Oslo. Kreon 13 te Amsterdam. Markab 11 20 m. n.o. Bari n. Antwerpen. Poolster 11 dw. kp Roca n. Dover. Rotti 13 te Amsterdam. Sarpedon 11 te Amsterdam. Schiedijk 11 vlisslngen gepass. n. Antwerpen. Senegalkust 12 te Amsterdam. Setas 12 v. Immingham n. Antwerpen. Sltula 11 5 zw. Casquets n. Antwerpen. Teunika 12 v. Letreport n. R'dam. Theron 12 v. A'dam n. W-Indië. Veritas 12 v. R'dam n. Ipswich. Willemstad 13 te Amsterdam. SLEEPVAART Nestor 13 aangek, te IJmuiden. Simson 13 aangek, te IJmuiden. Titan 13 gestation. Engels Kanaal. Utrecht 12 v. Stockholm n. Clyde. Zeeland 13 50 m. w. oostpunt Java n Brisbane Willem Barendsz 10 vertr. v. Colombo. Gelderland 11 aangek, te Harlingen. Het vooruitzicht bestaat op een wapen stilstand in de kippenoorlog tussen de E.E.G. en de Verenigde Staten. De minis terraad van de E.E.G. zal waarschijnlijk dinsdag overeenstemming bereiken over de aanwijzing van een internationale arbi tragecommissie die een bindend advies zal uitbrengen. De ministers hebben voor deze kwestie de dinsdagmorgen gereserveerd. Een com missie van drie deskundigen op het ge bied van de buitenlandse handel een op stelling maken van de Amerikaanse ver liezen op de Europese pluimveemarkt. Volgens de nieuwe C.A.O. voor de Zeeuwsvlaamse kanaalzone, met het Sloe- gebied één van de twee grote industrie zones van Zeeland, zullen de arbeiders van zes fabrieken hun loon deze week verhoogd zien met ongeveer 15 percent totaal. De uurlonen van verschillende groepen arbeiders zullen worden verhoogd met niet minder dan 19 tot 26 percent. Dit is zaterdag door twee vakbondsbe stuurders meegedeeld aan de werknemers in de Kanaalzone van Zeeuws-Vlaanderen, tijdens een bijeenkomst in Axel. Chauffeurs van zes autobusondernemin gen in Friesland, Drente en Noordwest- Overijsel gaan woensdagnacht in Heeren veen vergaderen. Zij menen, dat hun ver antwoordelijk werk te laag wordt gehono reerd. Of besloten zal worden tot acties over te gaan, laten de chauffeurs afhan gen van de verklaringen, oie op de ver gadering door een vakbondsbestuurder naar hun verwachting zullen worden afge legd. De vergadering is belegd door chauf feurs die in dienst zijn bij de N.T.M. (met de standplaatsen Heerenveen, Joure, Sneek Drachten, Oosterwolde en Leeuwarden), de Lab en de Labo (beide in Leeuwar- de LAB en de LABO (beiden in Leeu warden), de NOF in Dokkum, de DABO- EDS in Drente en de Noord-Westhoek. De chauffeurs willen van het vakbondsbestuur antwoord op de vraag hoe het mogelijk is, dat in het westen van het land bus chauffeurs honderd gulden per maand meer ontvangen dan de chauffeurs in Friesland, Drente en Overijsel. terwijl voor allen een en dezelfde collectieve ar beidsovereenkomst van kracht is. De ontevreden buschauffeurs voeren aan dat in Heerenveen collega's met ongeveer 300 per maand naar huis gaan. Ook me nen zij, dat hun inkomen is gedaald door dat bij de invoering van de vijfdaagse werkweek meer personeel is aangetrokken. Het extra rijden op de vrije dagen is af geschaft. WASHINGTON (AP en AFP) De Amerikaanse minister van landbouw Free man raamt de Russische tarwe-oogst van dit jaar op veertig miljoen ton dat is vijftien miljoen ton of 27 percent minder dan de laatste jaren het geval is geweest. Volgens de minister moet de kleine oogst aan het slechte weer geweten worden. In een artikel in het Russische rege ringsblad „Izwestja" wordt gezegd dat de aardappeloogst in Wit-Rusland en Letland voor het tweede achtereenvolgende jaar aanzienlijk lager is dan anders. Wit-Rus land is de belangrijkste aardappelprodu cent van de Sovjet-Unie. 6 oktober zouden in Wit-Rusland nog van 180.000 ha de aardappels moeten worden gerooid, hetgeen nog minstens twintig tot 25 dagen zou duren. De inval van de vorst staat voor de deur. In Letland moet de oogst nog voor de helft worden binnen' gehaald. Het regeringsorgaan is van oor' deel, dat de slechte oogst te wijten is aan een verkeerd gebruik van machines, een gebrekkige organisatie op die landerijen waar met de hand wordt gerooid en aan het feit, dat tien tot vijftien percent van de aardappels in de grond achterblijft. In het op 30 september geëindigde boek jaar van J. P. Wyers' Industrie- en Han delsonderneming N.V. werd, zo deelt de di rectie mee, de stijging van de exploitatie kosten opgevangen door een vermeerde ring van de omzet. Verschuiving in de verkoop naar goederen van betere kwali teit heeft de winstmarge gunstig beïnvloed. Op grond van de hier vermelde feiten wordt voor het boekjaar 1962/63 een gun stig eindresultaat verwacht. De directie van Blaauwhoed deelt mee, dat in verband met verdere uitbreiding der algemene bedrijfsgebouwenexploitatie onderhands 1.000.000 aandelen, voor de helft delend in het dividend over 1963, zijn geplaatst in de vorm van certificaten tegen e„n prijs afgestemd op de beurskoers ten tijde van het aanbod. De Erven de Wed. J. van Nelle in Rotter dam en de Koninklijke Lassie Fabrieken hebben besloten tot een fusie. Ten einde deze te effectueren zal aan houders van Lassie worden voorgesteld hun aandelen om te wisselen in nieuwe gewone aan delen Van Nelle. Hierbij zal één aandeel Lassie van f 1.000 cum dividend 1963 en volgende jaren recht geven op één aan deel Van Nelle van 1.000 alsmede een bedrag in contanten van 200. De nieuwe aandelen van Van Nelle zullen ten volle delen in de resultaten van 1963 en de ko mende boekjaren. Een bericht zal binnen kort verschijnen. BRUSSEL De Belgische belastingen hebben een fijne neus voor hetgeen de schatkist iets kan inbrengen. Dat hebben zij dezer dagen weer bewezen door nu ook de juke-box, het in bijna ieder Belgisch café voorkomend jengelinstrument, t te gaan belasten. Dat niet alleen. Het onder werp voor de nieuwe belasting is: „ieder automatisch vermaakstoestel," zodat ook trekautomaten, schietmachines en derge lijke worden belast. De juke-boxen zullen echter wel 't leeuwendeel moeten opbren gen. De nieuwe belasting zal moeten wor den betaald door de eigenaars van het toestel in kwestie, niet door degene die het gebruikt. In de praktijk zal het er wel op neerkomen dat de prijs van de munten die men er in moet werpen om de toe stellen te laten werken, wordt verhoogd, zodat men er meer geldstukken dan vroe ger in zal moeten doen. Wanneer de wet daartoe wordt aange nomen (het ontwerp moet nog Kamer en Senaat passeren) zal zij op 1 januari in werking treden. De belasting varieert van 300 frank tot 15000 frank 21,- tot 1050,- per jaar) al naar gelang van de klasse van het etablissement van de gemeente waarin het is geplaatst en van de omvang van het toestel. Kermisexploitanten zullen reductie krijgen omdat zij al zoveel staan geld moeten betalen. Ook seizoenbedrij- ven krijgen vermindering van belasting. Nederland heeft de twee laatste wed strijden die in het toernooi om het Euro pees kampioenschap basketbal werden ge speeld, verloren. Zaterdag bleek Finland te sterk: 71-58 en zondagmorgen nam Tur kije met 64-62 revanche voor de eerder tegen Nederland geleden nederlaag. De overige resultaten luiden: Oost- DuitslandBelgië 81-53; FrankrijkTur kije 80-63; Tsjecho-slowakijeItalië 70-66; PolenJoegoslavië 83-72; Ruslnd.Honga rije 89-51; FrankrijkFinland 60-59; Roe meniëItalië 85-66; Israël-Tsjechoslowa- kije 60-58; Spanje-België 86-83. Het dertiende Europese basketbalkam pioenschap is zondag volgens de verwach tingen geëindigd in een triomf voor de Russen. De Russische formatie behaalde in Wroclaw voor de zevende maal sinds 1947 de titel door in de eindstrijd het verrassend tot de eindstrijd doorgedrongen Polen met 61-45 te verslaan. De Poolse ploeg heeft dus de tweede plaats bereikt. Derde werd Joegoslavië, dat tegen een geheel gedesorganiseerde ploeg met 89-61 won, nadat de rust met 'n geringe puntenvoorsprong voor de Hon garen was ingegaan. Bulgarije bleef Oost- Duitsland in de eindklassering een plaats voor door de laatste beslissende ontmoeting met 77-62 te winnen, Nederland eindig de als zestiende en laatste land. In een wedstrijd voor de finale-poule van de intertoto-competitie heeft Polonia Beuten (Polen) Zondag in Genua met 20 gewonnen van Sampdoria. Beide doel punten werden voor de rust gescoord. In een wedstrijd voor de halve finales van de intertotocompetitie heeft Slovnaft in Bratislava met 4-1 (4-0) gewonnen van de Italiaanse club Modena. VOORBEURS VAN HEDEN Eerste tijdv. 2e tijdv. Slot A.K.U496 495 Hoogovens 563 Kon. Olie161,40—161,80 161,40 Philips 149,20—149,30 149,20 Unilever 141,60142 gl 141,20 Scheveningen 798817 808

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 11