Werkgevers eisen verhoging van de huren met 15 percent kranten voortzetten J. Stuurman overleden Geen uitkering ineens over '63 „Koude oorlog'' bij HET WEER In rampdal van de Piave nu 2000 doden geborgen DE STICHTING LEEFT NOG Joost van den Vondelprijs voor Albert van Dalsum Personeel Handelsblad weer aan het werk Grote vraag naar aandelen EMS Resolute redder Loonsverhoging in 1964 van 8 pet te splitsen in tweemaal vier Personeelscommissie grafiei geef mij maar Straaljagers na botsing neer gestort Politiek heeft zich meester gemaakt van de vraag of de catastrofe te wijten is aan ernstige nalatigheid vruchtenyoghurt ieè MORRIS te fore you êuy! In de krant van heden: W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Beeldverhalen 2, 9 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3 Topsy 4 Uit stad en omgeving5 Iri de Vishal en op zee5 Kunst 7 Feuilleton 9 Radio en t.v9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 12, 13, 14, 15 Luidsprekers6 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Het woord is aan FALCON REGENJASSEN Regen en wind Houten kruisen Onduidelijk BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 IEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM, TEL 223596 De aarde bij het stuwmeer van de Piave is opnieuw in beweging. Een nieuwe, landverschuiving kruipt met een snelheid van dertig meter per minuut van de berg Toe af naar het meer. Het Italiaanse persbureau Ansa meldt dat ook deze aardklomp waarschijnlijk in het meer terecht zal komen. Vorige week hebben Amerikaanse hefschroefvliegtuigen reeds ongeveer tweehonderd mensen geëvacueerd uit dorpen die door deze aardverschuiving worden bedreigd. t Lincoln Als gij een olifant bij zijn poot grijpt en hij wil desondanks toch weg, laat hem dan maar liever gaan. 48e JAARGANG NUMMER 288 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VE L S E N-IJ MU ID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING MAANDAG 14 OKTOBER 1963 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93,Haarlem Directie: P. W. Peereboom^n^lr^L^^vanderMqe De typografenstaking bij het Algemeen Handelsblad is weer geëindigd. Gister avond om twaalf uur is het personeel we derom aan het werk gegaan. Het Algemeen Handelsblad, Het Parool en Trouw zullen derhalve vnamiddag weer verschijnen. Advertentie Gedurende de niet-officiële handel van vanmorgen zijn aandelen van de Exploi tatie Maatschappij Scheveningen (E.M.S.) (Zwolsmangroep) tegen oplopende koersen verhandeld. Gedaan werd 800 tot 815, tegen vrijdag als slotkoers 750. De handel was zeer ruim, hoofdzakelijk door kooporders van het publiek. De vraag is het gevolg van de publikatie van de Zwolsmangroep over de nieuwe ontwikkelingen bij de „E.M.S.", het ver strekken van een bonus van één op één uit de agioreserve (belastingvrij) alsmede het uitgeven van aandelen van 100. Dit is de 14-jarige Rob Peper, die gisteravond voor zijn huis aan de Kloppersingel in Haarlem een 50- jarige vrouw uit een in het water gereden auto redde en daarna op eigen houtje de politie belde, die con stateerde dat de bestuurder van de auto vier glazen bier had gedronken. De bestuurder reed te water toen hij een uitwijkmanoeuvre maakte voor een wielrijdster, die uit de Rozen- hagenstraat de Kloppersingel op reed. De man kroop uit de auto en waadde naar de kant, maar zijn moeder zat nog opgesloten in de wagen. Toen verscheen Rob ten tonele. Hij sprong gekleed te water en bevrijdde de vrouw. De politie constateerde dat de chaviteur naar drank rook, liet een bloedproef ver richten en vorderde het rijbewijs in. Toen de ouders van Rob even later thuis kwamen, vonden zij eèn nat en verlaten huis: hun zoon had de deur per ongeluk achter zich dicht getrokken en zat bij de buren. In Velsen is overleden de heer J. Stuur man, De heer Stuurman is gedurende vijf tien jaar directeur-secretaris geweest van de woningstichting Velsen, welke functie hjj tot het laatst toe met grote toewijding heeft vervuld. De heer Stuurman is zondagmorgen, ge heel onverwacht, in zijn woning overleden. Hij bereikte de leeftijd van 58 jaar. Na een praktijk van 28 jaar in de bouwwe reld, waarvan 21 jaar als technisch ambte naar in overheidsdienst, kwam hij in juli 1948 in dienst van de gemeente Velsen als technisch hoofdambtenaar. Van de in 1949 opgerichte woningstich ting Velsen werd hij de eerste directeur secretaris. In 1950 werd hij directeur van de dienst voor de volkshuisvesting. De wo ningstichting heeft nu zesduizend woningen in beheer en onderhoud. De gehele ge meentelijke woningbouw is onder zijn di rectie geschied. De heer Stuurman, die gehuwd was en vader van een dochter, zal donderdag wor den begraven op de begraafplaats Wester- veld na aankomst van de trein van 13.31 uur. „De patiënt leeft nog", aldus drs. D. Roemers van het N.V.V. zaterdag na afloop van het loonoverleg in de Stich ting van de Arbeid waar zoals gemeld de werkgevers voor 1964 een loonsver hoging hebben geboden van acht per cent. Vrijdag zullen de vakorganisaties hun antwoord op de voorstellen van de werkgevers geven. De volledige voorstellen van de werk gevers zijn de volgende: Een In tweeën gesplitste loonstijging van acht percent, waarvan per 1 januari de mogelijkheid van een algemene loon- ronde van 4 percent en verder een ge middelde loonsverhoging van 4 percent bij vernieuwing van de C.A.O.'s. Dit laatste kan per 1 januari zijn, maar kan ook later in het jaar het geval zijn. Een huurverhoging van 15 percent per 1 januari of zeker in één van de eerste maanden van 1964, zonder compensatie. Een beperkte mogelijkheid om in be drijfstakken waar daaraan de behoefte blijkt te bestaan hogere lonen te be talen dan de C.A.O. toestaat. Geen medewerking zal worden ver leend aan het doen van uitkeringen in eens over 1963. Uitbreiding van de vakantierechten wordt ten sterkste ontraden. Tijdig optrekken van de A.O.W., A.W.W. en kinderbijslaguitkeringen en van de uitkeringen volgens de interimwet invaliditeitsrentetrekkers. Op een persconferentie na afloop van het loonberaad zei de loondeskundige van de werkgevers ir. J. Bosma dat het prijs beleid zal moeten worden aangepast aan de loonsverhoging. Volledige doorbereke ning zal niet mogelijk zijn. Hij verwacht te dat met deze loonsverhoging een groot deel van de zwarte lonen weggewerkt zal worden. Het gesprek was in een pret tige en begrijpende sfeer gevoerd. Naar de berekening zal de huurverhoging van 15 percent neerkomen op 1 percent van de loonsom. Er zal geen andere compen satie voor de huurverhoging worden ge geven. Deze is al in de 4 percent bere kend. Ook de voorzitter van het NW drs. D. Roemers, die sprak namens de heer Mid delhuis (KAB) en de heer Van Mastrigt (CNV) sprak over een „heel goede sfeer" tijdens het overleg. Er is geen breuk Drs. D. Roemers „Aan de krappe kant" in dp Stichting gekomen, althans niet op dit moment. De vakbonden hebben aldus de heer Roemers het volgende op te mer ken over het aanbod van de werkgevers. Een in tweeën geplitste loonsverhoging willen de werknemers in overweging ne men, hoewel zij geen aanleiding zien om als beide partijen het eens zijn, de twee de helft van een loonsverhoging niet ook op 1 januari te laten ingaan. Zij menen dat het percentage wel erg aan de krap pe kant is. Ook als men de huurverho ging, die de werkgevers wensen, buiten beschouwing laat. De prijs-politieke spelregels behoeven aanvulling en wijzigingen. AIS een forse loonsverhoging niet betaald kan worden uit de winsten, dan moet er soepelheid betracht worden bij prijsverhogingen, zo zeggen de werkgevers. De werknemers zien echter ook graag enige soepelheid bij de vertikale prijsbinding, aldus de heer Roemers, die er aan toevoegde dat er ook nog altijd een minister van economi sche zaken is. De werknemersvakbeweging vindt het op psychologische gronden dom om op dit- ogenblik met huurverhoging te komen. Zij acht het onmogelijk hiermede akkoord te gaan. Trouwens of er huurverhoging komt of niet wordt door de Staten-Generaal beslist. Mocht echter toch een huurverho ging komen, dan is het goed reeds nu te zeggen dat de werknemers een compen satie zullen vragen die er komen moet. Waarom de aanpassing van het Neder landse loon aan andere landen niet reeds nu kan geschieden is de werknemers-or ganisaties niet duidelijk. Er is nu bijna een jaar om. Waarom niet een compensa tie gegeven door een uitkering ineens? Over een uitbreiding van de vakantie zul len de werkgevers in eigen kring nog na der beraadslagen. „Gelukkig", aldus de heef Roemers, „wordt er in de nota van de werkgevers met geen woord gerept over overwerk". Wat het principe van minimum lonen betreft, wordt gezegd dat de Ser bezig is met liet opstellen van een advies. De Ser wacht echter op de Stichting van de Arbeid en het gaat er op lijken dat de één op de ander wacht. De werkgevers stellen precies als de werknemers dat een aanpassing van de lonen ook in de sociale verzekerings uitkeringen tijdig tot uitdrukking dient te worden gebracht. De technische uitwer king daarvan lijkt niet moeilijk. De werk nemers-organisaties zien liever dat die uitkeringen iets te hoog worden dan iets te laag. De werknemers menen akkoord te kun nen gaan met handhaven van de methode van toetsing van loonvoorstellen door de stichting van de arbeid. Zij hopen echter dat het College van rijksbemiddelaars in mindere mate met gele en rode lampen zal zwaaien, dat nu het geval is. Het lijkt erop dat het college zich nog niet voldoende heeft aangepast aan de nieuwe situatie. Na deze toelichting op het standpunt der werknemers-vakcentrales op de voorstellen de werkgevers werden er nog vele vragen gesteld. De heer Middel huis zei nog niet te geloven in het nut van een huurverhoging. Over een com pensatie daarvan zal zeker moeten wor den gesproken. De heren Van Mastrigt en Roemers slo ten zich daarbij aan. De laatste merkte op dat als de werkgevers zeggen dat er in de eerste vier pet reeds een compen satie voor huurverhoging zit. dan hebben zij een heel andere mening dan wij. „Ik begrijp overigens niet waarom zij er zo tuk op zijn", zei hij. „Elke honderd miljoen huurverhoging vergt een compen sate van tweehonderd miljoen". Een uitke ring ineens acht de werknemers-vakbewe ging essentieel om tot een overeenkomst te geraken. Dat is ook het geval met de eis van een minimum-loon. Advertentie Verwachting tot morgenavond: Tamelijk koude nacht met op klaringen en tot matig of zwak afnemende wind. Morgen over dag overwegend zwaarbewolkt met plaatselijk enige regen of motregen en in de kustprovin cies een tot krachtig toenemen de wind tussen zuidwest en zuid. Ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee Op voorstel van de Nederlandse leden van het curatorium van de Joost van den Vondelprijs, prof. dr. W. Asselbergs en dr. P. J. Meertens, heeft de Westfaalse Wilhelms-universiteit te Muntser deze prijs van 10.000 mark voor het jaar 1963 toegekend aan de acteur Albert van Dal sum. De prijs zal op 29 mei 1964 in de uni versiteit van Munster door de rector-mag- nificus worden uitgereikt. In vorige ja ren is deze prijs toegekend aan Antoon Coolen, prof. dr. Max Lamberty, Christian Boeck en Frans Masereel. YV 638 De zogenaamde koude oorlog in de gra fische bedrijven moet worden voortgezet. Dit houdt in dat regelmatig 24-uursstakin- gen zullen worden gehouden, waarbij van te voren niet wordt bekendgemaakt, in welk bedrijf het werk zal worden neerge legd. Deze „oorlog" zal voortduren tot aan de eisen voor loonsverhoging (8 per cent per 1 oktober en nog eens 12 percent in '64) en de eis tot uitbreiding van de va kantie (met tenminste 2 dagen) is voldaan. Dit is zaterdag besloten in de commissie van vertegenwoordigers van het personeel van krantenbedrijven en grote drukkerij en, die zaterdag in Amsterdam bijeen wa- van mening over het vormen van een strijdkas. In de bedrijven wordt van de grafici een bijdrage gevraagd, die het mo gelijk moet maken dat in 'n bepaald bedrijf een eventueel langdurige staking kan wor den gefinancierd. ren. De secretaris van de commissie de heer A. de Nieuwe uit Haarlem verklaarde, dat de reorganisatie van de vakbeweging is begonnen en niet meer is te stoppen. De reorganisatie werd reeds lang voorzien, maar blijkbaar niet onderkend door de in geslapen vakbondsleiding. In besloten kring is volgens de heer De Nieuwe uitvoerig en emotioneel gesproken over acties, die moeten worden onderno men. Deze acties hebben tot doel, dat de grafische bonden de eisen van hun leden overnemen en realiseren, met woorden en zonodig ook met daden. Anders zullen de bonden de greep op hun leden verliezen en door de leden buiten spel worden gezet. Er was in de vergadering geen verschil In St. Oedenrode (N.-B.) zijn vanmorgen twee militaire toestellen neergestort. Vol gens een der piloten die ongedeerd bleef hebben de toestellen elkaar in de lucht geraakt. Zjj vlogen in brand, nadat zij waren neergestort in een weiland. Bjj het ter perse gaan van dit blad was over het lot van de andere piloot nog niets bekend. De toestellen, Thunderstreak-straal- jagers, waren afkomstig van de basis Eind hoven van de Koninklijke Luchtmacht. De slachtoffers van de ramp worden be graven in een korenveld, zes kilometer ten zuiden van het van de aardbodem wegge vaagde Longarone. Tot zondag vonden hier meer dan twaalfhonderd doden een laatste rustplaats. Houten kruisen marke ren de grafheuveltjes. De meeste van de kruisen dragen geen naam. Vele slachtof fers kon men niet identificeren. De felle zon heeft de moddervlakte in het dal uitgedroogd. Zij is hard geworden. Daardoor is het werk van de soldaten zeer moeilijk geworden. Velen hunner zijn op van vermoeidheid. Nog steeds vinden zij lijken. BELLUNO (AFP, AP en Reuter). - Er zijn tot nu toe tweeduizend lijken ge borgen van slachtoffers van de dam- ramp. Zevenhonderd mensen worden vermist. Men neemt aan dat ook zij om het leven zijn gekomen. Nieuwe aardverschuivingen zijn niet uitgesloten. Daarom is het gebied van Longarone voor iedereen verboden. Al leen militairen hebben er nog toegang. De dam zelf is onbeschadigd. Dat hebben deskundigen na een onderzoek van twee dagen uitgemaakt. Zij willen een gat in de dammuur boren om al het water dat nog in het kunstmatige meer staat te kunnen lozen. De regering-Segni heeft een commissie benoemd. Die moet onderzoeken, of de ge ruchten juist zijn dat de ramp had kun nen worden voorkomen. „Niemand wil de schuldvraag omzeilen. Alles zal gedaan worden om ervoor te zorgen dat het recht zijn loop heeft." Dat zei de president zon dag, toen hij het rampdal bezocht. In de Juliana van Stolbergkazerne in Amersfoort hebben instructeurs van de geneeskundige troepen zaterdag aan een groep padvinders de eerste les van een serie gegeven in de mond op neus en mondbeademing van slachtoffers van ongelukken en dergelijke. Bij de lessen worden poppen als „slachtoffers" gebruikt. In Longarone, of wat eens zo hette, vroeg de onderburgemeester hem te laten uitzoeken, wie voor de ramp verantwoor delijk is. In het gesprek dat hierop volgde, kwam de president, 'net de mededeling dat er een parlementaire commissie is be noemd. Onze correspondent in Rome deelt mee dat de feiten rond de ramp steeds onduide lijker worden. Allerlei tegenstrijdige be richten erover verschijnen in de Italiaan se kranten. Het is duidelijk dat de politiek zich van de ramp heeft meester gemaakt. De communisten hebben er belang bij een zo zwart mogelijke voorstelling van zaken te geven. Linkse bladen komen met verhalen dat reeds enkele jaren geleden geschreven is dat de dam op een gevaar lijke plaats is gebouwd. Enige jaren gele den schreef een journaliste dit. Zij is toen gearresteerd en later vrijgesproken. „Die vrijspraak houdt in dat zij geen onware dingen heeft geschreven", zo wordt nu op gemerkt. Rechts-gezinde bladen proberen de gevolgen van de ramp voorzichtig te verkleinen. Er schijnen ook vele telegrammen te zijn, van burgemeesters en autoriteiten in Venetië en Rome, waarin gewezen wordt op het gevaar, en waarin wordt aange drongen de dorpen te ontruimen. Nooit is daartoe echter besloten. Dergelijke berich ten zijn ook de laatste dagen voor de ramp gegeven. Zelfs is er een ingenieur van de elektriciteitsmaatschappij, hij is zelf verdronken, die op de dag van de ramp herhaaldelijk naar Venetië heeft op gebeld om te zeggen dat er gevaar dreig de. Telkens werd hem verzekerd dat het zo'n vaart niet lopen zou. Twee meisjes die op het telefoonkantoor in Belluno wer ken, hebben deze gesprekken gehoord en zullen waarschijnlijk als getuigen worden gedagvaard door de commissie van onder zoek.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1