Britse Conservatieven hebben hun leider nog niet gevonden Butler kon zich niet met Lord Hailsham meten IKBEN SJORS EN IK BEN SJIMMIE SJORS VAN DE REBELLENCLUB "OLD SHATrERHAND 4WINNET0U BON Berlijn-incident zaterdag met een sisser afgelopen Nieuwe beschuldiging in Bonn over het openen van brieven Ben Bella meent dat opstand in Kabylië al is onderdrukt Op Cuba duizend doden; op Haïti een vloedgolf I Wereldnieuws f DAT HELEMAAL IN KLEU REN WORDT GEDRUKT! 7 /cjjg Kapitein Galvao bij verstek tot 24 jaar veroordeeld Milovan Djilas zou vrijkomen ^^raatóteel MAANDAG 14 OKTOBER 1963 Wanhoop Washington: een echt maar gevaarlijk misverstand Correspondentie van opposanten is niet veilig Tunesië wil bemiddelen in geschil met Marokko Op de M. Mok Van onze correspondent) LONDEN De Conservatieve partij leiders verkeren in sombere stemming. Zij zijn er in Blackpool niet in geslaagd een oplossing voor de brandende leiders- crisis te vinden. Vice-premier Butler, die zaterdag op de openbare slotbetoging van het congres voor Macmillan moest in springen, hield weliswaar een indrukwek kende toespraak, (herhaaldelijk onderbro ken door herrieschoppers van de uiterst rechtse Liga van rijksgëtrouwen die één voor één de zaal werden uitgewerkt) maar slaagde er niet in de aanwezigen tot echte geestdrift te brengen en hen er- Advertentie en wij beleven met ons tweeën méér avonturen dan alle Neder landse kinderen bij elkaar. Die avonturen staan elke week in prachtige kleuren in het be roemde weekblad Bovendien prachtige nieuwe strips! Dit is m en die beleven hun avonturen in in wellicht de mooiste strips die ooit in Nederland zijn verschenen. Speciaal voor SJORS getekend in Parijs. Voor slechts f 0,25 per week wordt dit prachtige kinderweek blad thuis bezorgd. De eerste twee nummers gratis. Stuur on derstaande bon in aan "Sjor» van de Rebellenclub'' Postbus 52, Haarlem, en koop deze prachtige ontspanning voor uw kinderen Verzoeke alt abon nee op SJORS VAN DE REBELLENCLUB f 0,25 ptr week In te tchrljven Naam Adres Woonplaats Handtekening O Betaling per week f 0,25 O Betaling per kwartaal f 3,25 van te overtuigen dat hij werkelijk de man is die de partij in de komende ver kiezingen naar de overwinning kan voe ren. Volgens de gewone partijleden is er slechts een die dat kan: de tempera mentvolle Lord Hailsham. Als tweede keus noemt men Lord Ho me, hoewel niemand weet of hij daartoe bereid is. Hij houdt zich bewust op de achtergrond om Butler een kans te ge ven. Maar evenals in Hailsham herken nen de gewone werkers van de Conserva tieve partij, van wie tenslotte in belang rijke mate de verkiezingspropaganda af hangt, in Home de onvervalste Tory. But ler vinden zij een glibberige onbetrouw bare intellectueel, en vooral ook iemand die te lang aan de top heeft meegemar- cheerd. Hoewel de tot de echte oude adel behoren de Home een heel andere persoonlijkheid is" dan de tot de bijna gloednieuwe adel behorende Hailsham (hij is pas de twee de burggraaf van zijn geslacht), spreekt Home door zijn Klare openhartige taal tot de gewone man, hoewel zijn grote wan trouwen ten opzichte van de Sovjet-Unie en zijn onbarmhartige critiek op de Ver enigde Naties zijn populariteit geen goed hebben gedaan. Die populariteit is pas enkele jaren geleden begonnen. Voordat hij minister van Buitenlandse Zaken werd kende bijna niemand hem. Home treft door zijn eenvoud en beminnelijkheid. Of deze geboren aristrocraat met zijn ge brek aan ervaring op het gebied der bin nenlandse politiek als een tegenspeler kan worden beschouwd van de socialistische technocraat Harold Wilson moet echter ernstig worden betwijfeld. Bovendien is Home's gezondheid zwak. Aangezien Butler en Hailsham op het ogenblik ongeveer gelijke kansen maken blijft Home een mogelijke compromis-kan didaat voor het premierschap. Het is hoogst onwaarschijnlijk dat Hailsham in meerderheid zowel door het kabinet als door de fractie zal worden aanvaard. De verwachting is dat dit wel het geval zal zijn met Home, indien men het onmoge lijk eens kan worden over Butler. Indien het Home wordt, valt de hele theorie in duigen dat de partij een jonge leider no dig heeft. In werkelijkheid zoeken de Conserva tieven wanhopig naar een figuur die over vuur en overtuigingskracht beschikt met het allesoverheersende doel om in mei of juni de verkiezingen te winnen, een thans nog vrijwel hopeloos geachte taak. De rusteloze Hailsham beschikt over vuur- werkep genoeg maar de kalme heldere, evenwichtige Home zal waarschijnlijk over meer overtuigingskracht beschikken om de twijfelaars onder de kiezers naar de conservatieven te trekken. Home, die nu nog de neutrale buitenstaander speelt, heeft ten aanschouwen van het gehele Britse volk via de televisie op de slot bijeenkomst in Blackpool Hailsham een krachtig lesje gegeven. Hij waarschuwde hem en zijn ongeduldige gehoor dat er geen overhaaste beslissing zal worden ge nomen en dat deze zeker niet zal wor den beïnvloed door de massapubliciteit welke de raadplegingen in de diverse ge ledingen van de partij onvermijdelijk be geleidt te spreken. „Wij kiezen onze leider niet wegens het geen hij doet op een partijconferentie, maar omdat de leider die wij kiezen in elk opzicht een gaaf mens is die geschikt is pm de natie te leiden", aldus Home. Hailsham. die super briljant is maar in zijn optreden iets van de onvolwassen schooljongen heeft behouden, komt daar om nauwelijks voor het premierschap in aanmerking Wanneer men niet bereid is Butler te aanvaarden en men Home inderdaad kan overhalen om in navolging van Hailsham zijn uit de veertiende eeuw daterende adeltitel op te geven, zal deze voor de To rij's niet veel meer kunnen zijn dan de laatste strohalm. Butler viel in zijn rede scherp uit tegen de Labourpartij, welke het Britse volk reeds driemaal achtereen heeft afgewezen. Een Labour-regering noemde Butler niet minder dan een nationale ramp. Een we tenschappelijk geleide industrie heeft juist het particuliere initiatief nodig. Samen gaan van socialisme en automatisering zou Groot-Brittannië tot een zielloze robotstaat maken. De enkeling is alleen veilig bij de Conservatieven, aldus Butler. Het leidersvraagstuk zal snel moeten worden opgelost omdat nog langer uitstel de Torypartij en de regering na alle re cente tegenslagen onherstelbare schade zal berokkenen. Premier Macmillan gaat goed vooruit. Hij blijft tot volgende week in het ziekenhuis. Van onze correspondent) BONN De krachtmeting tussen Ame rikanen en Russen bij het controlepunt Babelsberg op de autoweg naar Berlijn is zaterdag met een sisser afgelopen. Na een blokkade van 33 uur lieten de Russen het Amerikaanse militaire konvooi van acht tien wagens met 61 manschappen verder (Van onze correspondent) BONN De telefoonafluisterkwestie is het afgelopen weekeinde weer opgelaaid- nadat vorige week vrijdag juist een rust punt bereikt was. Op die dag had de spe ciale commissie uit de Bondsdag voor Binnenlandse Zaken eenstemmig verklaard dat geen bewijzen waren gevonden dat misbruik was gemaakt van de via samen werking met de geallieerde bestaande mo gelijkheid, telefoongesprekken te laten af luisteren en brieven te openen. De com missie bepleitte wel de schepping van een wettelijke basis voor het schenden van het in de grondwet gewaarborgde telefoon- en postgeheim. In de toekomst moet elks afluisteractie of brievencontrole schriftelijk worden aan gevraagd met redenen omkleed, aldus de commissie, die ervoor wil waken dat al leen mensen, die van spionage of landver raad worden verdacht, worden afgeluisterd en gecontroleerd en niet ook burgers die alleen maar als critisch of oppositioneel bij de overheid bekend staan. Tenslotte beval de commissie de frac ties van de Bondsdag aan te onderzoeken, welke parlementaire controle mogelijk zou zijn op de activiteiten van de drie in West- Duitsland bestaande geheime diensten: de bondsinlichtingendienst, de militaire af- LISSABON (Reuter) Een gerechts hof in Lissabon heeft de voormalige ka pitein van het Portugese leger, Henrique Galvao, bij verstek tot 24 jaar gevangenis straf veroordeeld. In het vonnis tegen Gal vao was ook begrepen de straf wegens het kapen van het passagiersschip „Santa Maria" in januari 1961. Hij kreeg daar voor 22 jaar gevangenisstraf. Galvao werd er verder van beschuldigd in no vember 1961 een passagiersvliegtuig te hebben gestolen waarmee hij „ondermij nende pamfletten" boven Lissabon had uit geworpen. Vijf andere mannen en een vrouw wer den bij verstek veroordeeld tot gevange nisstraffen variërend van 14 tot 20 jaar. Men veronderstelt dat Galvao thans in Brazilië verblijft. BELGRADO (AFP) In westerlijke diplomatieke kringen in de Joegoslavische hoofdstad doet het gerucht de ronde dat Milovan Djilas, de in mei 1962 tot acht jaar en acht maanden gevangenisstraf veroordeelde vroegere communistische lei der, binnenkort op erewoord zal worden vrijgelaten. weerdienst en de dienst ter bescherming van de grondwet. De socialistische voorzitter van de Bondsdagcommissie, Schmitt-Vockenhau- sen, heeft zich nu dit weekeinde tot het weekblad Stern gewend met het verzoek hem te willen inlichten over bewijzen die het weekblad heeft over misbruiken door de Westduitse overheid van de bepalingen inzake afluisteren en brieven openen. In het nummer van deze wejk schrijft het blad namelijk dat brieven geopend en ge fotokopieerd werden van de vice-president van de Bondsdag, Carlo Schmid, de schrij ver Heinrich Böll, de hoofdredacteur van de Frankfuhrter Rundschau Gerold, de te levisieredacteur Neven du Mont en enige anderen, die bekend staan over hun kri tische houding tegenover cie bondsrege ring. rijden. De krachtmeting was ontstaan om dat de Amerikanen weigerden uit de auto's te klimmen om zich te laten tellen. Het is namelijk steeds het gebruik geweest dat de Russen bij kleine overzichtelijke transporten dit niet eisten. Bij grotere en sterker bezette colonnes gingen de Ameri kanen uit zichzelf uit de wagens. In dit geval bleven de westelijke militai- ren'"öp hïi'n' sJtuk'sfeön nm hefaïgürflërft dat men niet opnieuw een stukje van het vrije verkeer van en naar West-Berlijn moest laten afknabbelen. Tenslotte gaven de Russen toe. Inmiddels was de spanning zaterdag morgen steeds hoger gestegen door vluch ten yan Amerikaanse hefschroefvliegtui- gen boven de geblokkeerde colonne en door het in stelling brengen van Russische gevechtswagens. Op diplomatiek niveau werd intussen koortsachtig gewerkt. De geallieerde com mandanten in West-Berlijn vergaderden en president Kennedy beraadslaagde met de ministers van Buitenlandse Zaken en Defensie. Er werden felle protesten inge diend tegen het optreden van de Russi sche militairen hij de regering in Moskou. In Bonn toonde men zich verheugd over de goede afloop van de kwestie. Zowel in de Westduitse hoofdstad als in West-Ber lijn schijnt de indruk te bestaan dat de moeilijkheden niet ontstonden door een be vel van het Kremlin, maar door beslissin gen op lager militair niveau. Kennelijk als proefneming stuurden de Amerikanen zaterdagavond opnieuw een konvooi door de corridor naar West-Ber lijn. 25 vrachtauto's, bemand met 150 mi litairen, reden over de autoweg van Helm- (Van onze speciale verslaggever Frank Onnen) ALGIERS. Ben Bella, de president van de Algerijnse republiek, heeft op een persconferentie in Algiers gezegd, de rebellie in Kabylië nu als afgelopen te beschouwen. Inderdaad bevinden zich de voornaamste plaatsen van de streek die de haard van de rebellie vormt, nu weer in handen van de regering. Ait Ahmed en kolonel El Hadj, de beide leiders van ..de opstand, hebben zich met vijfhonderd getrouwen in de grotten van het hooggebergte teruggetrokken. Merkwaardig is wel dat de regerings troepen zonder een schot te lossen Michelet weer ontruimd hebben. Ben Bella nodigde alle Kabylen uit tot een vrij en openhartig gesprek over hun politieke, economische en andere moei lijkheden. Hij kondigde, ietwat voorbarig, aan, dat Ait Ahmed en de kolonel gevan gen zullen worden genomen. Van hun kant hebben de beide rebellen leiders bij hun terugtocht de boodschap achtergelaten, spoedig wel weer van zich te zullen laten horen. Het lijkt dan ook voorzichtiger, in tegenstelling met Ben Bella, nog geen definitieve punt achter het geschil te zetten. Ben Bella's voortvarendheid om de kwes tie als geëindigd te beschouwen, is on dertussen niet helemaal onbegrijpelijk en wel om twee redenen. Ten eerste, om dat hij in New York, waarheen hij zich nu eind van deze week zal begeven voor zijn debuut in de Verenigde Naties, uiter aard wel graag verschijnt als een staats hoofd wiens autoriteit door zijn hele volk wordt erkend. In de tweede plaats heeft Bella die een dracht, of tenminste die schijn van eens gezindheid van zijn volk, ook ruimschoots nodig in verband met het conflict met de Marokkanen, dat zich eerder toespitst dan dat het afneemt. Zoals bij interne moeilijkheden in het raam van de Mahreb, de Noordafrikaanse statenbond of federatie-in-blauwdruk, ge bruikelijk, heeft nu ook het derde staats hoofd. Tunesië's president Habib Bourgui- ba, de twee andere leiders, de Marok kaanse koning en de Algerijnse president, uitgenodigd hun tegenstellingen met en bij hem te komen bespreken. De ontmoeting zou kunnen plaatsvinden bij de aanstaande feestelijke ontruiming door de laatste Franse troepen van de Tunesische oorlogs haven Bizerta. Ben Bella heeft nog geen antwoord op de invitatie gegeven. Koning Hassan liet al weten, dat hij in beginsel bereid is te komen, op voorwaarde echter dat de Al gerijnen dan eerst de twee cf drie grens posten ontruimen die de Marokkanen als hun eigendom beschouwen. Aangezien het conflict echter nu juist de vraag betreft aan welk land, aan Marokko of aan Algerije, deze streek, waar on langs ook olie en gas zouden zijn aange troffen, behoort, lijkt 't niet zeer waar schijnlijk dat Ben Bella die grensgebieden, welke tot dusver nooit officieel in kaart zijn gebracht, weer voetstoots uit handen zal willen geven, alleen voor de eer of het voorrecht Hassan II te mogen ontmoeten, met wie hij dan bovendien weinig meer te bespreken zou hebben. De 58-jarige Amerikaanse pater- Jezuïet Walter Cisezk (boven) en de 24-jarige Amerikaanse student Mar vin W. Makinen, die zijn uitgewis seld tegen twee Russische spionnen zijn zaterdag uit de Sovjet-Unie op het Newyorkse vliegveld Idlewild teruggekeerd. Pater Ciszek, die 23 jaar gevangen heeft gezeten, werd verwelkomd door zijn twee zusters; de student Makinen. die twee jaar gevangen werd gehouden, werd af gehaald door zijn moeder en zijn zuster. Telefoto stedt naar Berlijn zonder door de Russen extra lang te worden opgehouden. WASHINGTON (Reuter) Het incident wordt volgens gezaghebbende kringen in Washington door het Witte Huis gezien als een echt hoewel gevaarlijk misver stand van de plaatselijke Russische bevel hebbers in Oost-Duitsland. De Amerikanen hobëh dat? -nieuwe moeilijkheden- kunnen worden voorkomen doordat de Amerika nen' dff Russen, nu van hun konvooiregels op de hoogte hebben gesteld en hebben verzocht een herhaling van het gebeurde te vermijden. Koppelbazen Als ik het goed heb begrepen, moet men als ordentelijk burger koppelbazen met af gewende blik voorbijlopen, omdat ze din gen doen die niet in de haak zijn of scha delijk voor het algemeen welzijn. Met het woord koppelbaas was ik echter ingenr- men, toen ik het door min of meer ver ontwaardigde persberichten leerde kennen Ik hoop dat m.en in een nieuw woord be hagen mag scheppen, ook al dekt het iet afkeurenswaardigs. Overigens, nadat de koppelbazen alweer een poosje naar dr achtergrond waren gedrongen, zag ik hen dezer dagen opnieuw naar voren gescho ven, nu uit hoofde van het feit dat de in stanties van zekere gemeente zich ni"i hadden ontzien de hulp van deze afkeu renswaardige figuren in te roepen. Desniettegenstaande maakte, gelijk ge zegd, het woord koppelbaas bij eerste aan raking een prettige indruk op mij. Er ver scheen iets landelijks voor mijn geeste'- oog: een man die optrad als baas van een koppel paarden, koeien of andere le vende-have-stukken en daaraan zijn voor mij nieuwe titel ontleende. Dat hij bij ne der inzien geen dieren, maar mensen kop pelde, temperde mijn genoegen weliswaar maar ik ben amoreel genoeg om uit de taalverrijking als zodanig plezier te blij ven putten. Ze geeft mij aanleiding tot ge peinzen, tot het zoeken naar bestaande ter men waarmee ze verwant kan zijn, naar begrippen die haar benaderen. Nu dreigt in het geval van de koppel bazen het gevaar dat men aan koppelaars gaat denken, een mensengenre dat niet in een onverdeeld gunstige reuk staat, ze ker niet wanneer men aan de vrouwelijke verschijningsvorm ervan denkt en dan, ge hebt het geraden, koppelaarster krijgt. Dat is dan een dame die een fatsoenlijke, maar ook wel een zeer onfatsoenlijke activiteit aan de dag kan leggen, waarbij vergeleken de werkzaamheid van onze nieuwbakken koppelbazen schier voorbeeldig m,ag heten. Mijn delven in de taal bracht mij ook het woord ronselaar te binnen. Daarbij komt in mij een brok jeugdlectuur boven drijven: schril gekleurde relazen over be rooide of ontwortelde jongelieden die vóór ze het beseften als koloniaal op weg wa ren naar de Oost, met geen ander bezit dan een kater. Deze kater was het pro- dukt van een karig, snel verbrast hand geld, hun onder snode voorwendsels toege stopt. Ook de ronselaar leek mij geen verschij ning die men met de koppelbaas mocht vereenzelvigen. En zeker niet de ronselaar met wie ik pas na mijn kinderjaren ken nismaakte; het in Amsterdams gouden- eeuwse havenbuurten rondloerende type dat de bemanning van Neerlands vloot hielp aanvullen met behulp van methoden die voor mij het goud van die dagen iets minder helder hebben doen blinken. Valt uit een en ander een conclusie te trekken? Bij voorbeeld dat de hedendaag se koppelbaas geen historische achtergrond heeft, maar op en top een moderniteit mag heten? Misschien mogen we het daar voorlopig op houden, want indien het dan niet hele maal vleiend is voor onze tijd, het lijkt me wel vleiend voor de koppelbaas, zich evenals andere voorname geesten op oor spronkelijkheid te kunnen beroemen. MIAMI (AP en Reuter) Meer dan duizend mensen zijn op Cuba door de or kaan „Flora" om het leven gekomen. Dit is zondag meegedeeld, nadat premier Fidel Castro in Havanna was terugge keerd van een tocht door de oostelijke provincies Camaguey en Oriente die het zwaarst werden getroffen. In het communiqué wordt verder ge zegd dat er voor miljoenen pesos schade is aangericht. Gehele steden zijn in het centrale deel van Oriente overstroomd. Twee van de grootste rivieren op het eiland, de Cauto en de Contramestre, tra den buiten haar oevers. Duizenden huizen werden vernield. Duizenden boeren verlo ren al hun bezittingen. In de provincie Oriente zijn 150.000 mensen geëvacueerd, voordat de orkaan kwam. Desondanks ver loren vele mensen het leven. Velen be vonden zich op plaatsen die men veilig waande, maar het water steeg hoger dan ooit tevoren. De reddingsoperaties wor den nog voortgezet. „De vijanden van het vaderland", aldus Castro „verhelen hun vreugde niet over deze harde en pijnlijke slag die het land heeft getroffen. Zij die zijn omgekomen of die al hun bezittingen hebben verloren waren geen uitbuitende bourgeoisie of landeigenaren. Het waren arbeiders en boeren". Onder de leus „sterker dan or kanen is het gevoel van solidariteit der Koning Hoessein van Jordanië met zijn tweede zoon, prins Faisal, aan wie zijn tweede vrouw prinses Moe- na vrijdag het leven schonk. Zijn eerste zoon, kroonprins Abdoellah, wordt in januari twee jaar. (Telefoto) mensen" belooft Castro al het verwoeste te herstellen. „Het land zal zich herstel len in een mate die uitgaat boven de ge leden schade". Zondagochtend vroeg is een vloedgolf door de Hawaii-eilanden gespoeld. Er is nog geen melding gemaakt van slachtof fers of schade. Autoriteiten van de be scherming bevolking wijzen er echter op dat het gevaar nog niet voorbij is en dat er nog grotere golven kunnen volgen. De golven zijn veroorzaakt door een krachti ge aardbeving in de buurt van de Japan se eilanden, de Koerillen. Hokkaido, het noordelijkste Japanse ei land, is zondag getroffen door een hevi ge aardbeving. Er worden nu vloedgolven verwacht. De hevigste schokken werden gevoeld in Qbihiro. Bevrijding. De Egyptische regering heeft bekendgemaakt de Angolese „regering in ballingschap" te erkennen. Het Egyp tische ministerie van Buitenlandse Za ken zegde hulp toe bij de pogingen om Angola van Portugal te „bevrijden". De „Angolese voorlopige regering" is in Leopoldstad gevestigd. Hulpverlening. Chili heeft bij de Verenig de Naties een verzoek ingediend om de hulpverlening aan het onlangs door de orkaan „Flora" getroffen Haïti op de agenda van de algemene vergadering te plaatsen. Vrijlating. Een rechtbank in Saloniki heeft de vrijlating gelast van vier hoge poli tiefunctionarissen, die sedert half sep tember worden vastgehouden in verband met de moord op het linkse parlements lid Grigorius Lambrakis. Hotel. In Hornbaeck, ten noordwesten van Kopenhagen, is zondag een groot hotel tot de grond toe afgebrand. Twee men sen kwamen in de vlammen om. De andere gasten konden zich redden door uit de ramen te springen. Eiland. Een van de orkaden, een eiland groep ten noorden van Schotland, is te koop. De tegenwoordige eigenaars van het 280 ha grote onbewoonde eiland Gar- say kochten het in 1949 voor 80.000 gul den. In de twaalfde eeuw werd het be woond door het Noorse Viking-hoofd Sweyn Asleifson. Technici. Er zijn op Cuba minder dan 7.600 Russische technici. In april heeft president Kennedy gezegd, dat er nog 12.000 Russische technici op het eiland waren, maar dat hun teruglrekking voortging.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3