Nieuwe kade in Velsen Onzekerheid over de Russische Een prima verdienste lichte werkzaamheden zaterdags vrij werkkleding gratis een prettig sportief bedrijf Dat is VIC0 IJmuiden Er wordt vis in blik geconserveerd voor binnen- en buitenland Geen ploegendienst geen seizoendienst uitsl. mnl. personeel N.V. Visconservenfabriek Ml CO Middenhavenstraat 18 - IJmuiden ETALEUR Slecht gedrag van soldaten van Westen in Oost-Berlijn Concilie moet in 1964 worden voortgezet Vrijgelaten pater in Washington Twee jongens nu schuldig aan moord In Finland nog geen regering Dick de Bruin won de Krimpen-loop Russen alleen naar de maan in 1964? BIJ Albanezen vluchten voor terreurgolf Beroep op Rusland joden niet langer te vervolgen T0PSY THUIS machine- stiksters T oestemming Suikerbietencampagne BEVERWIJK Adverteren doet verkopen KENN. CONF. IND. VOORZICHTIG MET VOLGER MAANDAG 14 OKTOBER 1963 BERLIJN (ADN) De stadscomman dant van Oost-Berlijn, generaal-majoor Poppe, heeft in een telegram aan de wes telijke militaire bevelhebbers in West- Berlijn geprotesteerd tegen het optreden van geallieerde militairen in Oost-Berlijn. Volgens de Oostduitse commandant bren gen de westelijke militairen bij tochten door Oost-Berlijn herhaaldelijk orde en veiligheid in gevaar. Hij beklaagde zich erover dat de mili tairen Oostduitse valggen van openbare plaatsen verwijderen en deze verduisteren. Bestuurders van westerse militaire voer tuigen overtreden herhaaldelijk de ver keersregels en brengen de veiligheid van de burgers in gevaar. In verscheidene ge vallen hebben zij dodelijke verkeersonge vallen veroorzaakt, aldus het protesttele gram dat de westelijke commandanten verzocht maatregelen te nemen om een einde aan de gewraakte handelingen te maken. (Van onze correspondent) ROME De congregaties van het con cilie zijn deze week van het grootste be lang geweest. Die van vrijdag heeft geen nieuwe gezichtspunten geopend daar men nog steeds voortgaat met de bespreking over het tweede hoofdstuk van het sche- mama De ecclesia (over de kerk) en er:heel vaak dezelfde dingen op een andere ma nier worden herhaald. Zelfs de eerste secretaris-generaal heeft hij de opening van de congregatie vrijdagmorgen uitdruk kelijk verzocht aan de sprekers om, wan neer zij van plan zijn dingen te gaan zeggen die reeds door anderen op andere wijze zijn gezegd, liefst van het woord moeten afzien teneinde de werkzaamhe den niet nodeloos te verlangzamen. In ieder geval is het de bedoeling dat maan dag over het tweede hoofdstuk van het schema in het globaal zal worden gestemd en wel volgens placet of non placet of placet cum modo. Deze drie woorden be tekenen: goedgekeurd, niet goedgekeurd of goedgekeurd met voorbehoud. Indien het schema met voorbehoud wordt goedge keurd moeten de bezwaren schriftelijk wor den ingediend. Wanneer men dit achter wege laat wordt de stem beschouwd als goedgekeurd. Natuurlijk komen daarna de verschillende amendementen, die echter eerst in een behoorlijke vorm worden ge goten, en dat zal wel enige weken of maanden duren. Het is zeker dat men flink opschiet maar het is toch nu ook wel duidelijk dat er na deze tweede zitting van het concilie zeker nog wel een derde, zo niet een vierde nodig zal zijn. De zitting eindigt op 4 december en er zijn nog heel wat zaken af te handelen zodat het onmogelijk is dat het hele concilie op 4 december be ëindigd zal zijn. WASHINGTON (AFP) De 58-jarige Amerikaanse pater-Jezuïet Walter Ciszek, die samen met een andere Amerikaan is uitgewisseld tegen twee Russische spion nen die in de Verenigde Staten werden vastgehouden, is zaterdag per vliegtuig in Washington aangekomen. Pater Ciszek kon zich, hoewel hij in de Verenigde Staten is geboren, vrijwel niet meer in het Engels uitdrukken. Hij werd kort na zijn wijding tot pries ter als missionaris naar Polen gezonden. Toen in 1939 de oorlog uitbrak bevond hij zich in het door de Russen bezet gebied, De mannelijke leden van zijn parochie werden naar de Sovjet-Unie gezonden voor arbeidsdienst en hij ging als vrijwilliger met hen mee, tot aan de Oeral toe. In juni 1941, toen de vijandelijkheden tussen Duitsland en de Sovjet-Unie uitbraken, werd hij gearresteerd op beschuldiging van spionage voor het Vaticaan. Toen hij zijn straf had uitgezeten werd hij vrijgelaten, maar op zijn veelvuldig aandringen op repatriëring naar de Ver enigde Staten werd niet gereageerd. Hij vond werk als slotenmaker, een beroep dat hij tot zijn vrijlating uitoefende. „Ik heb de hoogste waardering voor het Russische volk dat goed en gastvrij, eer lijk en hartelijk is voor mensen die er op recht mee leven en werken. Ik heb jaren onder de arbeiders geleefd, als een van hen, en ik heb van hen geen enkele vijandschap ondervonden," aldus pater Ciszek. aniiïöoia o 9' 9v rus© £no ne& (man BIRMINGHAM (AFP) Twee blanke jongens van zestien jaar zijn vrijdag dtoor een jury te Birmingham schuldig verklaard aan moord op de dertienjarige negerjongen Virgil Ware. Deze werd door hen doodge schoten op 15 september, enkele uren na dat bij een ontploffing in een kerk te Bir mingham vier negermeisjes em het leven kwamen. De twee jongens, die tegen borgtocht op vrije voeten blijven, zullen voor de rechter verschijnen die de straf zal bepalen. Een politieagent, die bij de relletjes na de ontploffing een negerjongen van zes tien jaar doodde, werd door de jury on schuldig verklaard. De jury was van oor deel dat de jongen het slachtoffer is ge worden van een verdwaalde kogel. De agent zou alleen maar in de lucht hebben geschoten. HELSINKI (Reuter) De voormalige Finse premier Karjalainen heeft president Kekkonen verzocht te worden ontheven van de taak een nieuwe coalitieregering te vormen. Politieke waarnemers menen dat de vorming van een zakenkabinet de enige oplossing zal zijn voor de Finse kabi netscrisis, die dertig augustus ontstond toen Karjalainen het ontslag van zijn coa litieregering aanbood na onenigheid over pri j sverhogingen. (Van onze correspondent) WASHINGTON. - Het milieu van de Verenigde Naties te New York is bij zonder geschikt om na te gaan wat voor gevolgen de ruzie tussen de Sovjet-Unie en China kan hebben. In Vietnam, Laos, Cambodja, India en Indonesië houdt men zich ernstig bezig met de vraag: in hoeverre zijn de Russen in staat en bereid ons bij te staan in de strijd tegen China? Het antwoord op die vraag is tot dusverre onzeker. Men bespeurt hier en daar wel een nei ging van de Russen om de Chinese com munisten tegen te werken in hun expan siedrang in Z.O.-Azië. Bijzonder krach tig is die tegenstand nergens. Soms krijgt men de indruk, dat Moskou de zaken maar op hun beloop laat. Enkele dagen geleden is in de Assem- blée van de Verenigde Naties besloten om een onderzoekcommissie naar Zuid-Viet- nam te sturen. Zij moet nagaan, of de regering van dat land zich misdraagt te genover de boeddhisten. Even leek het alsof de Russen de behandeling van deze zaak zouden rekken, om aldus de kans te hebben Amerika van inmenging in Zuid- Vietnam te beschuldigen. Onverwacht snel echter werd tot die V.N.-missie be sloten. Zuid-Vietnam had daar trouwens geen bezwaar tegen. De snelheid van afwikkeling verklaart men in V.N.-kringen met het feit dat zo wel de Russen als de Amerikanen wilden verhinderen, dat madame Nhoe de kans Dick de Bruin, de Rotterdamse lange- afstandloper, die tegen het begin van het winterseizoen altijd in vorm komt, heeft zaterdag voor de derde achtereenvolgende maal de Krimpen vice-versa loop gewon nen. De Bruin legde de bijna twaalf kilo meter af in 34 minuten en 43.2 seconden. De jonge Amsterdammer Keizer eindigde op U/2 minuut als tweede. De uitslag luidt voorts: 3. Verkerk (Gouda) 36.21.2; 4. Smits (AW, Alphen) 37.07.4; 5. Van Ginkel (GAC) 37.49.—; 6. Peterse (Gouda) 37.55.4. In het Marinekamp in Hilversum zijn zaterdag en zondag de jeugdmeerkampen van de KNAU gehouden. Door de slechte weersomstandigheden vielen er geen bij zondere prestaties te noteren. De eindresul taten zijn: Meisjes A (vierkamp) 1. Liberta Lansink (Memphis) 3225 pnt.; 2. H. Gam- kema (Sperwers) 3090; 3. M. Klazinga (Celebes) 3047; meisjes B (driekamp) 1. M. Klaassen-Bos (AV '23) 2290; 2. M. van San ten (Olympia '48) 2098; 3. J. Stoutiesdijk (Zeeland Sport) 2035; jongens A (Zeven kamp); 1. E. de Noorlander (DOS) 4326; 2. R. van de Water (Holland) 4299; 3. I. de Winter (AAC) 42.36; jongens B (Zeven kamp) 1. F. van der Hulst (AAC) 4632; 8. T. kronenburg (AAC) 4433; 3. W. Jonkers tVolt) 43.96. De Brabantse atleet Van de Berg heeft zondagmiddag een 20 km. loop in Enkhui zen gewonnen. De uitslag is: 1. Van de Berg (Vught) 1.07.10,5:2. Kraan (Bataven, Leiden) 1.08.45; 3. Souverein (Quick, Nijmegen) 1.09.23,3; 4. Schoonen (Minerva, Rotterdam) 1.09.42,9: 5. Kers (AV '23, Amsterdam) 1.11.41,4; 6. Van Tellingen (Fit, Zeist) 1.12.43,6. Jan Cijs de Nederlandse kampioen op de 50 kilometer snelwandelen, is zondag tijdens een wedstrijd in Hamburg als der de geëindigd. Hij legde de 50 kilometer af in 4 uur 50 minuten en 5 seconden. De Duitser Hutzfeld zegevierde in 4.37.42. Buddy Edelen, de Amerikaanse mara thonloper, heeft zondag de jaarlijkse marathon van Kosice gewonnen. Hij legde de 42 kilometer en 195 meter af in 2 uur 15 minuten en 9.6 seconden, één van de snelste tijden, die ooit op dit nummer is gemaakt. De Rus Sergei Popov, Europees kampioen 1960, eindigde in 2.17.45.2 als tweede, terwijl de Tsjech Vavlav Chudo- mel, die in juli de marathon van Ensche de won, in 2.18.02.6 als derde over de eind streep ging. zou krijgen in de V.N.-vergadering het woord te voeren o'm de zaak van haar land te verdedigen. Thans werd tot uit zending van die missie besloten, voordat de befaamde madame er aan te pas kon komen. In Zuid-Vietnam zelf schijnen de Rus sen niets bij te dragen tot het verzet tegen de door China bevorderde commu nistische infiltratie. Anders echter is het in Laos, waar de Russen wapens leveren aan de neutralisten. Aanvankelijk kwamen die wapens via Hanoi, doch dat schijnt niet meer mogelijk. Voor de Russen was dit een kostbaar transport, omdat men de wapens van Wladiwostok naar Hanoi per vliegtuig overbracht. Thans hebben de Russen te kennen ge geven, dat zij de neutralisten in Laos van wapens willen voorzien via Thailand. Men moet echter afwachten of de rege ring van Thailand toestemming zal geven voor dit transito-verkeer. 'Het zou niet on mogelijk zijn, dat die regering weinig vertrouwen heeft in de capaciteiten van de neutralisten in Laos en indien men in Thailand vreest, dat de wapens in com munistische handen zullen vallen, zal men er weinig voor voelen die Russische wa pens door te laten. Op zichzelf is het echter een interes sant en weinig bekend feit, dat de Rus sen hier kennelijk enige bereidheid tonen Chinese expansie tegen te werken. In dat deel van de wereld schijnt men echter niet algemeen onder de indruk van de macht van de Sovjex-Unie. Wat in Cam bodja is gebeurd, is nogal pijnlijk voor Moskou. Cambodja heeft evenals Cu ba geweigerd om het kernstop-verdrag mede te ondertekenen. In dit opzicht ko zen deze beide landen de kant van China. Ook over de situatie in Indonesië kun nen de Russen niet best te spreken zijn. De communistische partij in dat land schijnt sterk naar China over te hellen. India daarentegen is een land waar de Russen een kans hebben China s agres sie te helpen keren. Zij doen dat ook, doch nog steeds kalm aan. LONDEN (AP) De „Observer" meldt dat de regering van Albanië in moeilijk heden verkeert en dat duizenden vluchte lingen in Joegoslavië binnenkomen. Een golf van geweld in het land wordt veroor zaakt door ontevredenheid met de politiek van premier Enver Hodzja, die het land van Russische hulp en van de gehele we reld behalve communistisch China heeft afgesneden. De medewerker van communistische zaken van het blad, Lajos Lederer, deelt mee dat de vluchtelingen uitwijken voor terreur en slechte levensomstandigheden. Volgens Joegoslavische zegslieden om vatten de vluchtenden boeren, arbeiders, officieren en intellectuelen. Er zou een re volte broeien onder de strijdkrachten, al dus Lederer. STAD MEXICO (AP) De kosmonau ten Joeri Gagarin en Valentina Teresjko- va hebben hier verklaard, dat de Sovjet- Un*e volgend jaar een mens naar de maan zal brengen. Zij hebben dit gezegd in antwoord op vragen van studenten van de nationale uni versiteit. Verder zouden beide kosmonaute verklaard hebben, dat de Verenigde Sta ten voor de reis naar de maan niet zou den kunnen samenwerken met d» Russen, omdat zij in technisch opzicht niet zo ver gevorderd zijn. De Russen hebben verklaard, dat het onmogelijk is de Amerikaanse astronau ten op tijd op te leiden voor de Russische lancering. Zij zeiden tevens, dat de Sovjet-Unie sinds 1961 voorbereidingen treft voor de maanreis en dat ontwerpen voor interna tionale wetten ter regeling van he: gebruik v de maan reeds voorbereid zijn Het gebrek aan Amerikaanse technische kennis, zeiden zij tenslotte, was gebleken tijdens de besprekingen van de Amerikaan se en Russische autoriteiten over de sa menwerking op het gebied van de ruimte vaart. Deze week is een begin gemaakt met de suikerbietencampagne. De hec tare-opbrengsten, vooral die in het westen en zuidwesten des lands, zijn matig tot zeer matig. Het suikerge halte lijkt op dit moment redelijk. Op de foto een kijkje bij de suikerfabriek in Halfweg. „Waarom wacht u er niet mee hem een naam te penen tot hij zo groot is dat hij zelf vertellen kan hoe hij heet?" biedt levenspositie aan energieke, zelfstandige leeftijd 25 jaar. Veelzijdige bekwaamheid vereist. Warenhuiservaring gewenst. Sollicitaties aan de afdeling Personeelszaken, Bree- straat 60, Beverwijk. Baanstraat 34 - Beverwijk vraagt voor direct: Hoog loon, goede soc. voorzieningen. Op de noordelijke oever van het Noordzeekanaal bij de aanlegsteiger van de Velser pont in Velsen-Noord is de nieuwe kade van Van Gelder Zonen papierfabrieken vrijwel gereed. Op deze kade zullen verscheidene gebouwen van deze onderneming verrijzen. Wanneer het pontveer is opgeheven zal een gedeelte van de bestaande oever (rechts op de foto) worden afgegraven welk werk in verband staat met de plannen tot verbreding van het Noordzeekanaal. FOUT!!! B volgt A klakkeloos GOED B ziet D aanko-| men en blijft achter C nc uturn Het is zo gemakelijk om achter een andere auto te rijden en in zijn kiel zog te blijven. Er wordt dan op ver trouwd dat de rijwijze van de voor ligger óók geldt voor degene die er kort achter rijdt. Niets is minder waar, omdat de voorligger de situa tie foutief kan beoordelen. Boven dien zal, wat de voorligger vaak nog net wel kan doen, door de man die er achter rijdt niet meer kunnen worden gedaan, omdat de situatie inmiddels is veranderd en er voor éénzelfde handeling geen tijd of plaats meer is. De ANWB stelt daarom nog eens nadrukkelijk: ga er nooit van uit, dat wat de man die voor u rijdt doet, door u ook zonder meer kan worden gedaan. Volg uw voorligger alleen dan, wanneer u zeker weet, dat er geen gevaren voor uzelf dreigen of kunnen ontstaan. NEW YORK (Reuter) Een groep voor aanstaande Amerikanen heeft een beroep gedaan op de Sovjet-Unie om de beper kende bepalingen die voor de joden in Rusland gelden, op te heffen. Na een bij eenkomst in New York over de status van de joden in de Sovjet-Unie werd een ver klaring uitgegeven waarin staat: „Wij voe len ons, na kennis te hebben genomen van nauwkeurige en objectieve getuige nissen over velerlei aspecten van het le ven van de joden in de Sovjet-Unie, ge drongen om eenstemmig uiting te geven aan onze ernstige bezorgdheid". De groep dringt aan op heropening van joodse scholen en synagogen, op het toe staan van contacten tussen Russische jo den en joden uit andere landen, van her stel van het joodse culturele leven en van emigratie ter hereniging van gezinnen en op eliminatie van het anti-joodse karakter van de campagne tegen „economische mis drijven". Tevens vraagt zij met klem om een campagne tégen het antisemitisme. De conferentie was belegd door rechter W. O. Douglas van het Amerikaanse Hoog gerechtshof, de episcopaalse bisschop James Pike uit Californië, dominee Mar tin Luther King, de negerleider, Walter Reuther, voorzitter van de algemene vak bond van arbeiders in de autoindustrie, Herbert Lahman, voormalig gouverneur van de staat New York, Norman Tho mas, de Amerikaanse socialistische leider en de schrijver Robert Penn Warren.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4