Gerda Kraan liet haar Japanse tegenstandsters „stilstaan' HENSEN Adem. O-Fresh 1 Beidschats concurrentie op grote afstand OVERALLS Hij is zo anders opeens... Die Raeckse-dames nog zonder winstpunt in de hoofdklasse Matte sfeer op niet voor duel maandag gold Kupper-Popov OP „PRE-OLYMPICS" IN TOKIO Leger dravers nog steeds op de baan Heidenfeld wellicht uit zonetoernooi Willem II: Denk eens aan die 1-1 score Grand Prix 24 mei op Zandvoort Richardson verwierf 2 gouden plakken bij verkiezing van beste honkballers Beste 10 hitters DINSDAG 15 OKTOBER 1963 15 Tweede gouden medaille voor Haagse politieagente Bontekoe stelde in finale teleur: op zesde plaats natuurlijk PAARLAARSTEEG I HAARLEM Onder 2 minuten - ik durf weer ademhalen fnsme' ORALATOR handig vestzak-formaat f 2.25 bij uw apotheker, drogist of speciaalzaak Programma Race week vervroegd Uitslag in Engelse League Radio-flitsen over match Manchester-Willem II Nederland-België geleid door Italiaan Righi Geweldige Gerda Kraan. Ruim 30.000 toeschouwers moeten dit hebben ^ge- dacht, toen onze landgenote op de vierde dag van de voor-Olympische wedstrijden in Tokio het goud veroverde op de 800 meter. In 2 min. 04.9 sec. de beste tijd na de Koreaanse Sin Kim Dan (2.04.6) dit jaar geleverd liet zij al haar Japanse tegenstandsters stilstaan. Met ruim 80 meter voorsprong eindigde zij voor Mio Kizaki en Tanaka die res pectievelijk 2.12.8 en 2.16.3 lieten af drukken. Met deze prestatie kwam Gerda Kraan opnieuw tot een s'uhlieme verrichting na het behalen van het Europees kampioen schap in Belgrado toen zij in 2 min. 02.8 sec. het Europees record verbeterde en een jaar later ook het record op de 880 yards in 2 min. 05.5 sec. op haar naam schreef. Duidelijk stelde zij ofschoon Advertentie uit eigen atelier. Sterke keper en jeans kwaliteiten. Blauw - khaki - wit - groen vanaf 12.25 Voor een goede keus Gerda Kraan, met in tiaar armen de indrukwekkende trofee, verkregen na een slimme race op de 400 meter. In middels veroverde zij in Tokio een tweede beker, vergaard na een su blieme „strijd" op de 800 meter. het volgende jaar in Tokio 800-meter- cracks' 'als Marise Chamberlain (Nieuw- Zeeland) en de Australische Dixie Willis haar grotere tegenstand zullen bieden haar kandidatuur voor een ereplaats op de „echte" Spelen van Tokio. Het betekende voor de Haagse politie agente de tweede gouden medaille. Reeds eerder won zij de 400 meter in 54.4 sec. Hoe weinig Gerda Kraan zich v'ah haar rivalen aantrok bleek uit haar tussentijd op de 400 meter van 60.6 sec Om daar na na zo'n eerste snelle ronde nog eens een tweede ronde van 64.3 sec. te lopen moet men van grote klasse zijn. In de avonduren zijn gisteren de zwem- finales begonnen. In de eerste finale, de 200 meter schoolslag boekte de Russische Prozomenskova na haar zege op de 100 meter schoolslag,' haar tweede zege. In 2 min. 49.6 sec. versloeg zij onze landge note Klenie Bimolt die 2 min. 51.3sec. liet afdrukken. Op de derde plaats ein digde de Duitse Wiltrud Urselmann in 2.55.2. Voordien had de Duitser Klein een klei ne sensatie veroorzaakt door alleen een poging te doen het wereldrecord van de Amerikaan Schollander (1.58.4) te verbe teren. Het lukte Klein niet, maar hij bleef toch met 1.58.9 als tweede zwemmer ter wereld onder de twee minuten grens. Overigens kan Klein's prestatie niet als Europees record worden erkend omdat hij een keerpunt niet juist nam. Op de 100 meter rugslag werd Kbrrie Winkel derde in 1 min. 10,6 sec., achter de Japanse Satako Tanaka in 1.09,6 en de Franqaise Christine Caron in 1 min. 10 sec. Ada Kok kwam op de 200 meter vlinderslag niet verder dan een vijfde plaats. Takahashi won in 2.32,9 voor Ka rin Stenback 'Zweden) in 2.37,2. Ada Koks tijd was 2.41,3. Mensonides, die als zesde eindigde in de finale van de 100 meter schoolslag, smaakte het genoegen het Nederlandse re cord, dat sedert 4 augustus 1962 met 1.12,1 reeds op zijn naam stond, met 0,1 sec. te verbeteren. Winnaar werd de Japanner Matsumoto in 1 min. 10,7 sec. de 100 me ter rugslag heren eindigde in een zege voor de Duitse Kuppers in 1.03,3 die de grootste moeite had met de Japanner Fu- kushima en de Rus Mazanov, die beiden dezelfde tijd lieten afdrukken. De Japan ner Sato won een gouden medaille op de 200 meter vlinderslag in 2.13,4 voor de Rus Kusmin (2.13,8) en de Duitser Frei- tag (2.14,2). Ook op de 400 meter vrije slag was er voor Bontekoe, die vorig jaar de zwem- experts verraste door voor Nederland een Europese titel op dit nummer te verove ren, geen eer te behalen. De Heemstede- naar werd in de finale zesde en laatste in 4 min. 32,1 sec. De Japanners boekten een dubbele overwinning. Yamanaka zege vierde in 4.20,9 en Yoshimuta werd in 4.25,6 tweede. En terwijl in het nationale stadion de atleten elkaar bekampten, trokken de ma rathonlopers in een monotoon ritme langs de ruim 300.000 toeschouwers. De Japan ner Kimihara liep direct na de start in hoog tempo van de anderen weg. Hij pas seerde na 20 km in 1 uur 04. min 51 sec. en halverwege het parkoers in 1.08.32 als eerste. Na 25 km ondervond hij de terugslag van zijn inspanningen, werd in gelopen en 1000 meter verder was het de Nieuwzeelander Julian die zich lang zaam maar zeker van zijn concurrenten losmaakte, gevolgd door de Belg Van den Driessche en Watanabe. Een oorverdovend gejuich steeg in het stadion op toen Julian als eerste over de eindstreep ging in 2 uur 18 min 00.6 sec. De Japanner Kimihara werd luid toegejuicht toen hij sterk teruggekomen de Belg Van den Driessche in de laatste 200 meter versloeg. De tijden waren voor Kiimihara 2.20.25,2. Voor Van den Driesche 2.20.31,4 en voor Watanale 2.20.7,4. Voor de volbloeds is na de sluiting van Duindigt de winterrust aangebroken, maar voor het leger dravers blijven de koersen aan de lopende band volgen. Vanavond (7 uur) komt er een honderdtal aan de start in een acht nummers tellend pro gramma, dat op papier aan slechts één trai ner de mogelijkheid biedt twee overwin ningen te boeken. Deze trainer is Wage naar, die met de verrassend goede Bianco Old Gold het nummer voor driejarigen kan winnen. Bram Williams en Butch Hollan- dia zullen dit veelbelovende paard niet kunnen houden. De tweede zege is waarschijnlijk met Ylite Rose te behalen in de tweede af deling van het internationale nummer, waarin Taky Erebus en Umberto eveneens een belangrijke rol zullen spelen. Outsider is Wanita van Barke. In de eerste afdeling van dit-nummer zal de Franse hengst Mi- das G het met zijn handicap van zestig meter niet kunnen redden tegen de in vorm verkerende Yberflöte. De goede Tur- dus Musica is goed voor de derde plaats. Bij de tweejarigen gaat de voorkeur naar Cornelia Carbonari, die voldoende vorde ringen zal hebben gemaakt om Conny Stuart en Cimone te kloppen. Outsider is Ciconia. In de eerste trio-koers valt de keuze op de preferé Dooyeweerd (Adios K, Alhambra), gevolgd door Zarak en Yellow- bird. Outsider is Zilverfazant. In de tweede koers is de lange afstand een belangrijk voordeel voor Apollo H, die daardoor de minder sterke Astra T en Anora Bclwin kan kloppen. Outsider is Zeearend S, die op de noordelijke banen regelmatig tot successen komt. Ditzelfde geldt voor Ammcttiena van IJmuiden in de Djakartaprijs, waarin zij Zola S en Zita Belwin kan kloppen. Outsider is Zombro Pluto. In de sterk bezette Boedapestprijs gaat de voorkeur naar Zoon Erebus, die be trouwbaarder is dan Bold Mac en Zwalper S. Outsider is de wispelturige, maar snelle IJsbrandine. Advertentie Wat 'n verademing! Alles is nu o-zo mooi, dankzij de O-Fresh Oralator, die adem- frisheid garandeert! Handig zo'n vestzak apparaatje voor ieder die veel met mensen omgaat. Even diep inhaleren en u bent adem-fris! O-Fresh (nieuw!) is diepdoor dringend en reinigt na speciaal eten, roken •en drinken slechte adem volkomen De damesploeg van Die Raeckse heeft In de volleybalhoofdklasse haar tweede nederlaag geleden. Tegen ZVC, in de Rot terdamse Energiehal kraakte de Haarlemse defensie. Zowel het opvangen in het ach terveld, als de verdediging aan het net waren slecht verzorgd en de redelijk uit gevoerde aanvallen konden de leemte niet overbruggen. Morgenavond speelt Die Raeckse tegen het Alkmaarse Octopus en we verwachten dat dit duel voor de rood- witten de eerste zege zal opleveren. De setstanden in het treffen met ZVC werden: 12—15, 15—6, 15—11 en 15—8. Vesmia dat vrijdag bij HBC op bezoek een gedecideerde 30 nederlaag leed, kon ook gisteravond als gastvrouwe van het Zaanse Molenwiek, niet tot puntenwinst komen. Het vertrouwen in eigen kunnen ontbreekt nog, juist in tegenstelling met de opvatting van de Zaanse dames, die zon der schroom de Haarlemse overgangs klassedebutanten vlot naar een 30 neder laag speelden: 1513, 158 en 1510. Bij de heren kwam Alliance tegen Molenwiek tot een zeer verdienstelijk ge- lijksnel: (A-M) 11—15, 15—12, 15—11 en 6—15. Voor de afdelings-eerste-klasse kwamen gisteravond in het Krelagehuis drie debu terende teams binnen de lijnen. PWN klop te HVS 3 met 15—10, 15—11, 9—15 en 15— De hoofdmacht in het zoneschaaktoer nooi in Enschede, bestaande uit Penrose, Gligoric en Darga, maakte in de negende ronde geen fout. In hoeverre Lengyel zijn overwicht tegen Filip (in wederzijde tijd nood) heeft kunnen handhaven, dient te worden afgewacht. De ronde werd overi gens gekenmerkt door een ietwat matte sfeer. Hev feit, dat het maandag was, is daar wellicht niet vreemd aan geweest. Er werd slechts aan zeven borden ge speeld, aangezien de partij Heidenfeld - Tatai wegens ziekte van de witspeler moest worden uitgesteld. Vandaag zal worden beslist of Heidenfeld verder aan het toernooi zal blijven deelnemen. Ge beurt dat niet, dan worden al zijn tot dus ver gespeelde partijen vervallen verklaard. De rustig aandoende ronde kende één par tij, waarin het vuurwerk niet van de lucht was. Kupper offerde in zijn duel tegen Popov, een Alechin-verdediging, zeer vroegtijdig een paard op f7, waarna een onberekenbaar combinatoir spel ontstond, met zelfs een zwarte koning op c5 met het bord nog vol stukken. De sympathie gaat in zo'n geval uit naar de aanvaller, maar „een stuk is een stuk" dacht Popov, die heeldhuids door allt moeilijkheden kwam. Hij kreeg gelijk, waarna zaal en publiek overgingen tot de analyse, om het defini tieve oordeel over Kuppers inval te kun nen vellen. De puntenverdeling tussen Du- rao en Aitken kwam uit een 4. Pg5 variant van de Pruisische partij tot stand. Wit kon met de pluspion weinig beginnen, zwart kwam helemaal niet aan een aanval toe. De resultaten waren: Dura'o (Port.) Aitken (Schotl.) remise, Philippe (Lux.) Penrose (Eng.) 0-1, Darga (W.-Dld.)Van Scheltinga (Ned.) 1-0, Kupper (Zwits.) Popov (Buig.) 0-1, Heidenfeld (Ierl.)Ta tai (It.) uitgesteld, Lengyel (Hong.)Filip (Tsj.sl.) remise,'lGigoric (Joegosl.)Mazzo- ni (Fr.) 1-0, Boey (Belg.)Llado (Sp.) re mise. De stand luidt (zonder de uitgespeelde afgebroken partijen) als volgt: 1. Gligoric 61/» (uit 8), 2. Darga 63. Penrose 6 en 1 afg. (uit 8), 4. Lengyel ö'/z en 1 afg. (uit 8), 5. Popov 5V2 (uit 8), 6 Pomar 5 (uit 8), 7. Filip 5 en 1 afg., 8. Kupper 5, 9. Tatai 4 (uit 8), 10. Llado 4 en 1 afg., 11. Boey 3'/z en 1 afg. (uit 8), 12. Van Scheltinga 3llt (uit 8), 13 Mazzoni 3, 14. Aitken 2'/s (uit 8), 15. Durao 2, 16. Heidenfeld l/r'(uit 7), 17. Phi lippe Oen 1 afg. '13. FES bleef WIK, in een meer spannende dan fraaie strijd met 1513, 1715, 1215 en 158 de baas. Het spel van „Fit en Slagvaardig" liep nog alles behalve vloeiend. WIK komt elasticiteit te kort om de tegenslagen naar behoren op te vangen. Van dit gemis heeft FES gretig geprofiteerd. Bij de dames behaalde De Blinkert 1 een vrij onverwachte en gedecideerde zege oo Velox: 15—9, 15—7 en 15—13. De Blinkert 2 behoort dit seizoen tot de zwakke zusjes en dit bracht Gios met 157, 157 en 15 12 duidelijk tot uiting. De hoofdklasse-ontmoeting van Die Raeckse (dames) tegen Octopus en de overgangsklasse-ontmoeting van HVS 2 tegen het Egmondse Rapide, zullen woens dagavond de meeste belangstelling vragen. In Zandvoort (Willem Gertenbachschool) verwachten we een pittige strijd tussen de damesploegen van OSS en Alliance '22 Het volledige programma voor woens dagavond luidt: Heren, overgangsklasse: rfVS 2Rapide 20.00 uur. Eerste klasse: GiosOVRA 2 19.00 uur, CIOSDie Raeckse 2 21.00 uur. Tweede- en derde klasse: Set UpTop- score, De Blinkert—PWN. JBS—HSVC 3, Alliance '22 4VC „de Molens ers", Triumph-OVRA 5, Alliance '22 3Set Up 2, OSSGios 2 (zaal OSS Zandvoort)." Dames, hoofdklasse: Die RaeckseOcto pus 20.00 uur. Eerste klasse: OSSAlliance '22 20 45 uur zaal OSS Zandvoort), Die Raeckse 3 Set Up 19.00 uur. Tweede-, derde -en vierde klasse: OVRA 2—PWN, Gios 2—Set Up 2, FES 2— Triumph. DSS 2—PSVH, Velox 2—HSVC, JBS 2Die Raeckse 5, PSVH 2Alliance '22 4, Alliance '22 3—HVS 2. Resultaten van de maandagavond ge speelde wedstrijden: Heren, overgangsklasse: AllianceDe Molenwiek 22. Eerste klasse: PWN—HVS 3 3—1, WIK— FES 1—3. Tweede- en derde klasse: Die Raeckse 3—WIK 2 0—3, Velox—OVRA 4 3—0, EnergieAlliance 2 31, PWN 2PSCB 3—1, Alliance '22—HSVC 2 3—0. DSS—Ra- piditas 31, Alliance '22 3OVRA 3 03, HSVC - 3—OVRA 5 1—3, PSVH—HSVC 0—3, OSS—HSVC 0—3. Dames, overgangsklasse: VesmiaDé Molenwiek 03. Eerste klasse: VeloxDe Blinkert 03. GiosDe Blinkert 2 30. Tweede-, derde- en vierde klasse: DSS HBC 3 3—0, Die Raeckse 4De Blinkert 3 3—1, FES—OSS 2 3—1, Vesmia 2—HVS 3—1, JBS—Alliance '22 2 3-0. Dinsdag 5 november zal Jong Oranje, het Nederlandse voetbalelftal beneden de 23 jaar, een wedstrijd spelen tegen Jong Noorwegen. Deze ontmoeting heeft plaats op het voetbalveld van Veendam en zal bij kunstlicht worden gespeeld. r~ d: De internationale sportcommissie van de Fédération Internationale de l'Automobile, waarin de heren .Van Haaren en Nortier Nederland vertegenwoordigen, heeft in Pa rijs de autosportkalender voor 1964 defini tief vastgesteld. De datum van de grote prijs van Nederland, die oorspronkelijk zondag 31 mei op Zandvoort zou worden gehouden, is gewijzigd. De Nederlandse grand' prix, een van de elf races tellend voor het wereldkampioenschap 1964 cou reurs (formule 1-renwagens), is vastgesteld op zondag 24 mei. De elf races tellend voor het wereld kampioenschap zijn: 10 mei: grote prijs van Monaco, 24 mei: g.p. van Nederland, 14 juni: g.p. van België, 28 juni: g.p. van Frankrijk. 11 juli: grote prijs van Europa (Engeland), 2 augustus: g.p. van West- Duitsland, 23 augustus: g.p. van Oosten rijk, 6 september: g.p. van Italië, 4 oktober: g.p. van Amerika, 25 oktober: g.p. van Mexico, 26 december: g.p. van Zuid-Afrika. <0 Voor de eerste divisie van de Engelse League is maandagavond de voetbalwed strijd Leicester City—Wolverhampton Wanderers gesDeeld. De Wolves wonnen met 10. De beste honkballers van het seizoen 1963 zijn wederom gekozen. Een commissie van honkbalmedewerkers wees Herman Beidschat als beste werper aan, waarmee de EHS'er een opzienbarend record ves tigde. Leek de positie van Hannie Urbanus beste werper in 1953, '54. '55, '57 en '58 enkele jaren terug nog onaantastbaar, reeds nu is Beidschat erin geslaagd een geheel nieuw record te vestigen: vijf jaren achtereen de primus onder de beste wer pers van Nederland. Beidschat werd dit jaar gevolgd door Flip le Cuivre van O VVO. De beste slagman was ditmaal de Sparta-speler Richardson met een gemid delde van .324. Boudewijn Maat kwam met .322 op de tweede plaats. Als beste all- rounder kwam Hamilton Richardson uit de bus. Beidschat eiste hier het zilver op De veelbelovendste speler was de Schie- dam-speler Harry v. d. Vaart. Herman Beidschat voor de vijfde achter eenvolgende maal beste werper. Dat is wel het meest opvallende van de verkiezing Herman Beidschat van de beste honkballers van 1963. In 1958 nog een onbekend werpertje in VVGA 2, het volgend jaar de beste werper (in EHS) en sindsdien is aan zijn superioriteit niet getornd. Ongetwijfeld kan de nog jeugdige Beidschat nog vele jaren aan de top blij ven. Op flinke afstand volgde de concur rentie van wie overigens Flip le Cuivre verreweg de beste was. Beidschat won acht wedstrijden, speelde er een gelijk en verloor er vijf. In 127 innings wierp hij 156 maal 3 sl., 21 maal 4 w. en kreeg hij 70 honkslagen tegen. De strijd om de eerste plaats als slag man is bijzonder spannend geweest en eigenlijk nog niet beëindigd, want de OVVO'er Wim Crouwel had nog een wed strijd te goéd tegen UW. Daar deze wed strijd niet meer wordt vastgesteld blijft Crouwel met .319 op de derde plaats en verstoken van een medaille die voor hem zeker bereikbaar was. Richardson werd nu winnaar van de gouden medaille niet 22 honkslagen uit 68 beurten (.324), Maat eiste zilver op met 28 hits uit 87 beurten (.322). Hamilton Richardson en Herman Beidschat eisten ditmaal samen de titel „Homerun-koning" voor zich op door ieder zes homers te produceren. Opvallend was de vierde plaats van Herman Beidschat op de slaglijst. De verkiezing van de waardevolste spe ler is een van de moeilijkste opgaven voor de commissie. Zeer veel factoren spelen mee, maar deze keer kwamen wel zeer dui delijk twe= kandidaten naar voren: de eminente Sparta-outfielder Hamilton Ri chardson en de EHS-werper Herman Beid- 1. Hamilton Richardson (Sparta) .324 2. Boudewijn Maat (Schoten) .322 3. Wim Crouwel (OVVO) 319 4. Herman Beidschat (EHS) 280 5. Aldreck Victoria (UVV)278 6. Teun de Groot (Schoten) 272 7. Wil Meyer (OVVO) 271 8. Ruud Koene (VVGA)270 9. Leo Kops (EHS) 269 10. Simon Heemskerk (EHS) 266 schat. Richardson door het grote gemak en de grote klasse waarmee hij verdedi gend speelt, alsook omdat hij meerdere wedstrijden voor zijn team kon winnen door een individuele prestatie. Herman Beidschat natuurlijk door zijn sterke wer pen maar ook door zijn kwaliteiten als veldspeler op bijna alle plaatsen in het team en natuurlijk door zijn slagpresta ties. Het was een bijzonder lastige keuze, maar tenslotte kwam de Spartaan als eer ste uit de bus, waardoor hij in het bezit kwam van twee gouden medailles. Beid schat toucheerde goud en zilver. De veelbelovendste speler die ditmaal werd gekozen door bondscoach Charles Urbanus was de Schiedam-speler Harry v. d. Vaart. Als bijzonderheid zij hier ver meld, dat Harrv v. d. Vaart een volle neef is van een andere prijswinnaar, namelijk de zilveren slagman Boudewijn Maat. Willem II neemt het vanavond in Engeland op tegen Manchester United; een duel geldend voor de Europa-cup voor bekerwinnaars. Manchester start als grote favoriet, zeker na die 1-1 score in Rotterdam. Maar Willem II heeft niets te ver liezen en toonde zich destijds in het stadion Feijenoord niet bijster ge ïmponeerd door al die befaamde tegenstanders. Op deze plaat ziet u de Tilburgers, wachtende op het vertrek naar Manchester. Geheel links onder trainer Jaap van der Leek. Van 21.25 tot 21.35 uur zendt de AVRO vanavond in haar radioprogramma flitsen uit van de in Manchester te spelen voet balwedstrijd Manchester UnitedWillem II. De verslaggever is Dick van Rijn. De voetbal-interland Nederland—België, die komende zondag in het Olympisch Sta dion in Amsterdam wordt gespeeld, zal onder Italiaanse leiding staan. Scheidsrechter is Raoul Righi. Hij wordt geassisteerd door zijn landgenoten Dagos- tini en Varazzani. Oud-bokswereldkampioen middenge wicht Sugar Ray Robinson is na een lang durige afwezigheid weer in de ring ge komen. Maandagavond zegevierde de 43- jarige Amerikaan in Parijs voor 5.000 toe schouwers op punten over de Fransman VanucCi.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 15