Leger van Marokko rukt door woestijn over Algerijnse grens Felle gevechten met tanks, vliegtuigen en troepen KOFFIE HET WEER mm Frankrij'k stemt tegen de begroting van Euratoom Kotter Ria op Helgoland Dagbladen wijzen eisen A'damse typografen af een s Directie Werkspoor schort stakers Personeel bij Van Gelder stelt eisen voor nieuwe CAO Dronken man liet zoontje auto besturen Nederlandse kapitein in Hohne verongelukt Geprikkelde sfeer in ministerraad Arrestant ontsnapte maar werd spoedig daarna gegrepen Actie tegen knetter brommers in Den Haag en Rotterdam Man overboord in Noordzeekanaal Kustvaarder uit Hamburg vergaan Atlantische ¥mm< m 48e JAARGANG NUMMER 289 DINSDAG 15 OKTOBER 1963 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSE N-IJ MU ID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers,, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur; Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. vanderV r ==RABA Cosablanci TangeijMeuteö^^,, Qezida rSafih Meknesfez nx ROKKOjMAmSefrfl Saf-Sgf.a^Figuig Marrakes) Kenod?aWColomb-Béchar BOceaan^Agadir zegdof|$£™badla :CANARISCHÉ^==ÏFNfö A. éMïïW' Tabelbala SAGUIA EL HAMRA RIO 0R01 S For! Gouraud ALGERUE Bemiddeling üWMORRIS éeforeyou êuif! SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES De klant is koning bij Keip Optiek \cöffeu}eynj Krachtge wind Tegenaanval Onze reisredacteur W. L. Brugsma is een Europese twistappel gaan proe ven: de kwestie Zuid-Tirol die nu al jaren de betrekkingen tussen Italië en Oostenrijk vergiftigt. Hij reisde de in 1919 door Italië geannexeerde Dolomieten-provincie af, sprak er met Tiroolse boeren, politici en priesters en Italiaanse regerings- en politie ambtenaren. Hij zag er de resultaten van de terreuraanslagen der „Süd- tiroler Freiheitskampfer"vernielde hoogspanningsmasten vooral, en de troepenmacht die Iialië er op de been heeft gebracht. Het Zuidtiroolse probleem zou een anachronisme moeten zijn in het mo derne Europa dat tot de vrije wereld behoort. Maar het begrijpelijk lokale patriotisme van de Zuidtirolers zelf wordt in hevigheid overtroffen door het onverdedigbaar nationalisme van verderop, van Rome, Wenen en Inns bruck. En ook van Miinchen, waar de woorden „Deutschtum" en „Volks- tumweer opduiken. Wij beginnen vandaag met deze nieuwe reportage van onze reisredac teur: een blik op het Europese ver leden, dat zich een nieuwe toekomst dreigt te verschaffen. (Zie pagina 7) I '-£m mmmm Het woord is aan In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 11 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 7 Uit stad en omgeving5 In de Vishal en op zee5 Radio en t.v9 Kunst 9 Feuilleton 11 Amsterdams Allerlei11 Economisch nieuwsIS Beurs IS Scheepsberichten 13 Sport lo Luidsprekers4 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Schot in de lucht - Van de negen opvarenden 5 verdronken, 4 vermist IJmuider Courant SP00RWË3 SPOORWEG IN AANLEG km 500 :MADEIRA= MAROKKAANSE 5EBIEDSAANSPRAKËN De grens tussen Al gerije en Marokko is nimmer duidelijk af gebakend. Zolang Frankrijk beide lan den bestuurde, heb ben zich daarover geen moeilijkheden voorgedaan. Vrijwel op het moment dat Algerije onafhanke lijk werd, deed Ma rokko zijn aanspra ken gelden op het om streden gebied. De voorlopige grens de zogenaamde Varnier-liin werd in 1912 vastgesteld- Die grens had een zuiver administratief karakter. Op deze kaart is het gebied, waarop Marokko ianspraak maakt 7rijs aangegeven. val is ontstaan. De minister van Buiten landse Zaken, Boeteflika, heeft daarna ge zegd dat zijn regering een klacht zal in dienen bij de organisatie van het handvest van Addis Abeba. Hij zei dat zijn rege ring onderhandelen wil. MARRAKESJ (AP, AFP en Reuter). - Er wordt fel gevochten bij de omstreden grens tussen Algerije en Marokko. In de nacht van zondag op maandag zijn een heden van het Marokkaanse leger, ge steund door vliegtuigen en tanks, op gerukt naar de posten Hassi Beida en Tinjoeb. Na hevige gevechten konden zij die posten tenslotte bezetten. Dat gebeurde nadat zij enkele malen van bezetting waren gewisseld. De hevigste gevechten zouden worden geleverd vier honderd kilometer ten zuidwesten van Colomb-Béchar. De toestand is zeer onoverzichtelijk. Uiteraard komen uit Algerije en Marokko berichten die volkomen met elkaar in strijd zijn. Er is niet bekend, hoeveel slachtof fers de strijd tot nu toe hèèft gevergd. Het Algerijnse garnizoen van Hassi- Bei- da kon acht uur stand houden. Het garni- Advertentie 6ARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 lODSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Advertentie Dat deze „kopregel" ook als stelregel geldt bij Keip zal u zelfs bij een informatief be zoek reeds duidelijk worden. Alle inlichtingen omtrent zie kenfondsen, keuze van montu ren, glazen en wat dies meer zij, worden u heel graag en zeer deskundig verschaft. Vandaar immers ook: Een bril van Keip dat is goed gezien Advertentie m Groot pak f. 2.20 HAG-VïfkooplaBtóor-Postbm 619-Ha>rkm Verwachting tot morgenavond: Meer bewolking met hier en daar wat motregen. Matige, aan de kust tijdelijk vrij krachtige zuidwestelijke wind. Minder koude nacht. Morgen ongeveer dezelfde middagtemperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee zoen van Tinjoeb hield het zeven uur vol tegen de aanvallen van de Marokkanen. Het hoofd van 't koninklijke Marokkaan se kabinet, Guerida, heeft meegedeeld dat troepen van zijn land een „tegenaanval" hebben gedaan. Daarbij hebben zij twee grensposten heroverd die vorige week door de Algerijnen zouden zijn bezet. Zijn re gering zal al het mogelijke doen om het geschil op vreedzame wijze te regelen. Zij handhaaft echter haar aanspraken op dit gebied. Uit Algiers komt het bericht dat de Marokkaanse troepen ongeveer honderd kilometer in het gebied van Algerije zijn doorgedrongen. De Algerijnse regering heeft acht uur vergaderd over de toestand die na de aan- „De directies van de Amsterdanse dag bladbedrijven zullen geen gevolg geven aan de eisen die zaterdag te Amsterdam zijn gesteld door actiecommissies uit de typografen. De thans geldende CAO voor het grafische bedrijf wordt bij de Amster damse dagbladen voor de volle honderd percent toegepast. Loonsverhogingen daar boven zijn binnen het kader van het thans in ons land geldende loonsysteem niet mogelijk". Dit is door het bestuur van de Vereniging „De Nederlandse Dag blad pers (NDP) gisteravond meegedeeld. De directies van de Amsterdamse dag bladbedrijven hebben reeds voordat de hui dige onrust in Amsterdam was ontstaan aan het personeel meegedeeld, dat zij bereid zijn de nieuwe richtlijn waarover thans tussen werkgevers en werknemers centrales wordt onderhandeld tot het ma ximaal toegestane uit te voeren zodra dat wettelijk mogelijk is. Andere toezeggingen kunnen de directies niet geven en zijn van hen dan ook niet te verwachten. President Bourguiba van Tunesië poogt de partijen onder zijn leiding aan één ta fel te krijgen. Zijn speciale afgezant heeft inmiddels reeds verklaard dat een confe rentie in Bizerta over het geschil tot de mogelijkheden gaat behoren. De Marokkanen zijn de gevechten be gonnen in een kaal en onvruchtbaar ge bied. Het is echter bijzonder rijk aan ert sen. Politieke kringen in Algiers merken op dat de moeilijkheden voor president Ben Bella een grote tegenslag zijn. Zij komen enkele dagen nadat hij heeft ver klaard dat de opstand in Kabylië is on derdrukt. Ruim 500 arbeiders van Werkspoor Am sterdam, die vanmorgen deelnamen aan een proteststaking van een uur, ter onder steuning van de looneisen, zijn door de directie geschorst tot morgenochtend half acht. De stakingsactie werd van half elf tot half twaalf gehouden in een groot aantal afdelingen van de werkplaatsen van Werk spoor. De directie had het personeel, naar voorbeeld van de wijze waarop de Amster damse scheepswerf van Verschure en Co. een eind heeft gemaakt aan de dagelijkse stakingsacties, tevoren reeds gewaar schuwd dat degenen, die het werk zouden neerleggen, onmiddellijke schorsing ris keerden. In de lunchpauze werd door de aan het werk gebleven arbeiders overlegd of men uit solidariteit met de geschorste collega's eveneens het werk zou neerleggen. Het. personeel van de Koninklijke Pa pierfabrieken Van Gelder Zonen n.v. eist een forse loonsverhoging, een uitkering in eens over 1963, een uitbreiding van de va kantierechten en een verbetering van de winstdelingsregeling. Dit is gisteren ge bleken toen de drie vakbonden vergade ringen hadden bijeengeroepen waar de leden hun wensen konden kenbaar maken ten aanzien van de a.s. C.A.O.-onderhande lingen. Zoals bekend loopt de C.A.O. 1 no vember af. Met nadruk is door de leden gewezen op de grote loonachterstand bij Van Gelder ten opzichte van de andere bedrijfstakken. De rechtbank in Amsterdam heeft een 28-jarige controleur, die zich op 14 juli op de Nassaukade in Amsterdam door zijn tienjarige dove zoontje in een auto heeft laten rijden, veroordeeld tot een gevange nisstraf van twee weken en ontzegging van de rijbevoegdheid gedurende twaalf maan den. De controleur was onder invloed van alcohol toen hij van een café, waar hij de voorraad' jenever voor een huisfeestje had aangevuld, naar huis wilde terugkeren. Hij zag echter geen kans meer zijn auto te besturen en nam zijn tienjarige zoontje op schoot om hem het stuur te laten han teren. De man bediende zelf de pedalen Naar zijn zeggen kon het jongetje beter rijden dan hij zelf. IJmuiden heeft nu een veertienling. De gelukkige meteder is de herders hond Kitty, vier-en-een-half jaar oud, die door de heer G. Duiker, ma gazijnmeester bjj de bouw van het raadhuis op het Plein 1945, een jaar geleden uit een asyl is gehaald. „Een zeldzame gebeurtenis" zegt dierenarts dr. Jongkind ervan. Voor de geïnte resseerden: Kitty woog voor de ge boorte 86 pond en nu nog 50. De jonge honden wegen gemiddeld 450 gram. De Nederlandse Aardolie Maatschap pij (NAM) past met behulp van heli kopters, dynamiet en seismografen een nieuwe methode toe bij het speu ren naar olie en gas in de Wadden zee. De NAM heeft twee helikopters gecharterd, waarvan er een op on geveer tien meter boven de zee een lading dynamiet laat vallen, die tot ontploffing wordt gebracht. De andere helikopter registreert de ont ploffingen volgens een fotografisch procédé. Dit toestel sleept een kilo meter lange kabel óver het water achter zich aan, waaraan enige seis mografen zijn verbonden. Op de foto boven wordt de lading gereed ge houden, terwijl onder de meet-heli- kopter is te zien met de nog niet uitgerolde kabel. André Maurois: Nederlandse mannen en vrouwen hebben zeker één ding gemeen: hun beduchtheid voor complicaties. De 34-jarige kapitein D. Flikweert is vanmorgen op het oefenterrein te Hohne (Duitsland) tussen twee voertuigen van het type AMX bekneld geraakt en tenge volge daarvan overleden. Kapitein Flikweert was gehuwd. Hij woonde in Arnhem en behoorde tot het 42ste pantserinfanteriebataljon. Een schot in de lucht uit het pistool van een rechercheur heeft maandagmid dag even over vijf uur de omgeving van het politiebureau in de Smedestraat in Haarlem opgeschrikt, Twee rechercheurs hadden in Hiliegom 'n 25-jarige Haarlem se betonwerker aangehouden, die ervan verdacht werd enkele flessen sterke drank gestolen te hebben van een terrein achter een café aan de Kleine Houtweg. Toen men de man van de auto naar het bureau wilde overbrengen slaagde hij erin te ont vluchten. Een der rechercheurs greep zijn pistool en sommeerde de man te blijven staan. Toen hijhieraan geen gevolg gaf schoot de agent in de lucht. Ook dit had echter geen resultaat, de vluchteling verdween in de drukte. Enkele minuten later werd hij door personeel van een surveillancewagen in de Zakstrajit aangehouden. De verdenking was op de betonwerker gevallen, doordat in zijn kamer de gesto len flessen drank waren aangetroffen. Dit kwam aan het licht bij een onderzoek in de woning, waar ook een 21-jarige Haar lemmer verblijft. Deze laatste werd ver dacht van diefstal in het Gemeenschappe lijk Administratie Kantoor in Haarlem. De man bekende de inbraak en gaf tevens toe uit een auto aan de Voldersgracht een koffer met bussen haarlak gestolen te heb ben. Beide verdachten zijn ingesloten. BRUSSEL (ANP) Op de vergadering van de ministerraad vin de E.E.G. heeft Frankrijk maandag geweigerd de begro ting voor onderzoek en investeringen van de Europese Gemeenschap voor kernener gie (Euratoom) goed te keuren. Een veto kon de Franse delegatie echter niet uit brengen, omdat een gekwalificeerde meer derheid van stemmen voldoende was om de begroting goed te keuren. Na een de bat, dat als gevolg van de Franse hou ding in een soms onaangename sfeer ver liep en waaraan de Franse delegatie ten slotte weigerde langer deel te nemen, zag Frankrijk zich overstemd door de vijf an dere landen: de Duitse Bondsrepubliek. Italië en de Benelux. De formele motieven van de Franse de legatie waren, dat de Euratoom-commis- sie met de voor 1964 ingediende begroting geen evenwichtige spreiding van de in to taal 445 miljoen dollar uitgetrokken fond sen voor het vijfjarenprogramma voor on derzoek en investeringen voor de kern energie kan bereiken en dat op deze wijze een verhoging van dit bedrag voor de laatste période van het programma, dat tot 1967 loopt, onvermijdelijk zal zijn. Voorts wérd de Euratoom-Commissie aan gevallen, omdat de begrotingsvoorstellen te laat waren ingediend. In conferentiekringen werd het Franse verzet echter meer toegeschreven aan de crisissfeer, waarin de Europese gemeen schappen zijn terecht gekomen na de mis lukking van de onderhandelingen met Groot-Brittannië. Voor een door de Nederlandse staatsse cretaris mr. A. L. de Block ingediend compromisvoorstel, dat was bedoeld om een oplossing m'et een „gemeenschapska rakter" te verkrijgen voor de meningsver schillen, die ook tussen de overige vijf landen-leden over de begroting bestonden werd van Franse zijde geëist, dat post voor post zou worden besproken. Hierop volgde een urenlang debat, dat „volledig nutteloos" werd genoemd. Toen de ministerraad uiteindelijk tegen twee uur 's nachts tot stemming overging In Rotterdam en Den Haag treedt de politie thans krachtig op tegen het brom- fietsgeknetter. Binnenkort zullen in Rot terdam enige honderden jongens terecht staan die met hun brommers te veel la waai hebben gemaakt. Hun hangt een ver beurdverklaring van hun bromfiets boven het hoofd. In Den Haag heeft de politie vele tien tallen knetterbrommers in beslag geno men. Een oude tramremise is tot opslag plaats ingericht. Vanmorgen is ter hoogte van het zfl- kanaal D een opvarende van een „modder bak" over boord gevallen. De man is naar alle waarschijnlijkheid verdronken. Tot dusver hebben de rijkspolitie te wa ter en een patrouilleboot van de Rijks waterstaat vergeefs gezocht naar de ver miste. werd het begrotingsbedrag voor onderzoek en investeringen voor 1964 bepaald of» 94 miljoen dollar, ongeveer één miljoen min der dan de Euratoom-Commissie had ge vraagd. Ook op de begrotingsposten voor de verschillende onderzoekcentra van Eura toom werden kortingen toegepast, waar door ondermeer voor het centrum in Pet ten ongeveer 100.000 dollar minder ter be schikking zal komen. Ook werd het door de commissie gevraagde aantal nieuwe ambtenaren voor het onderzoekprogram ma van 300 tot 235 beperkt. Op de huishoudelijke begroting van Eu ratoom werd nauwelijks door de ministers beknibbeld. Het eindcijfer voor 1964 be draagt ongeveer 10 miljoen dollar, waarin begrepen een bedrag van 1,2 miljoen dol lar voor de Europese scholen. (Zie ook pagina 3) HAMBURG (ANP-DPA) Mijnenve gers van de Westdüitse marine hebben de stoffelijke resten geborgen van vijf bemanningsleden van het Westdüitse kust vaartuig .Marianne Wehr" (499 brt uit Hamburg), dat maandag in een zware storm voor de monding van de Elbe is gezonken. Vier man worden vermist. Maandagochtend had de kapitein van de „Marianne Wehr" een noodsein uit gezonden, toen het schip met zware slag zij ten noordwesten van het lichtschip „Elbe 1" ronddreef. De „Marianne Wehr" die met een la ding stenen onderweg was van Zuid-En- geland naar Lübeck had een bemanning van negen koppen. Langs de Westdüitse Noordzeekust woed de gisteren de zwaarste storm van dit jaar. Het is een uitloper van de orkaan „Flora" met windkracht elf. Bij Cuxhaven zochten meer dan 25 sche pen beschutting en bij het eiland Helgo land 50. De kotter IJM 3 „Ria" is veilig op Hel goland. Het schip werd sinds zaterdag ver mist. Schipper Rein Drijver telefoneerde vannacht om twee uur naar zijn vrouw dat hij door een defecte radio niet eerder zijn positie had kunnen melden. De kotter, die zaterdag uit Terschelling in IJmuiden had moeten aankomen, had aan boord behalve schipper Rein Drijver uit IJmuiden diens zoon en twee Spaken burgers. Toen maandagmorgen nog geen enkel teken van de „Ria" was vernomen had men Scheveningen Radio ingeschakeld Gis teravond was nog een opsporingsbericht uitgezonden. De schipper, die zich door slecht weer gedwongen had gezien naar Helgoland uit te wijken, zal zodra het weer het toelaat naar IJmuiden vertrekken. t

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1