Casso, dorp tussen afgrond en berg die zijn huid verliest 450 inwoners moeten alles achter laten en gaan een onzekere toekomst tegemoet Fraai sierdeksel gratis bij geurige Nescafe moutbrood Liturgische vernieuwing haalt geen meerderheid in concilie Onderzoek naar ramp begonnen EEG-ministerraad wil op de begroting bezuinigen ERELDNIEUWS cfi <ze geur* Franse slagers uit protest gesloten W apenlever anties aan Zuid-Afrika Zuid-Rhodesië in de Verenigde Naties Commissie vraagt 324 miljoen gulden j raatótocl tMee^ r Somalische troepen in Ethiopië DINSDAG 8 OKTOBER 1963 Geweldige klap Zolang de voorraad strekt. Geïsoleerd Geloei van koeien GARANTIE: Patriarchen worden boven bisschoppen geplaatst de Toto Remco Campert MEISJES JURKJE ƒ14.40 (Van een speciale verslaggever) BELLUNO, maandag. Midden op het kleihe pleintje bij de dorpspomp van Casso, dat met zijn honderd huizen als een levendig stukje reliëfwerk tegen de steile berg wand boven het stuwmeer van de Vaiont ligt geplakt, staat een eenzaam man: Gio vanni Barzan. Hij huilt, met een vreemd vertrokken, rood opgezwollen gezicht onder een jagershoedje met edelweiss in de band. Zijn grove handen wringen zich rond de hengsels van een boodschappennetje, waarin hij zijn zondagse schoenen meedraagt. „Povero, povero, povero", snikt hij en wijst met een dikke wijsvinger bijna recht boven zijn hoofd naar de kartelende top van de berg Sada de berg die het dorpje Casso binnenkort van de aarde zal doen verdwijnen. Daarom huilt Giovanni Barzan. Hij moet weg. Als een der laatsten. In een grote Amerikaanse H-84 helikopter, die met speels gemak telkens achttien mensen wegtilt van het kleine stukje landings terrein, dat op de rand van een peilloze afgrond boven het meer is geïmproviseerd. Aan de overkant, enkele honderden me ters ver, staat de berg Tóe. Met in zijn flank een gat alsof iemand er met een grote spade een stuk heeft afgestoken. Dit stuk grond, bijna een berg op zichzelf, ligt nu in het stuwmeer dat vergeleken bij zijn vroegere oppervlakte nog slechts een on aanzienlijke plas water is achter een smal le dam. Vanaf de hoogte waarop Casso ligt kun je de plek waar Longarone was niet zien. Wel daarentegen wordt het hier pas dui-' delijk welk een ontzaglijke klap het water over de dam moet hebben gejaagd. Want in Casso, zeker vierhonderd meter hoger dan de nu verbrokkelde bovenrand van de Vaiontdam, sleurde het water op de heen weg grote brokken steen dwars door de huizen, rukte daken weg, doodde 29 men sen en trok in zijn terugloop aan de ach terzijde grote volwassen bomen door de Advertentie nieuwe (Van Onze correspondent) PARIJS Maandagmiddag hebben de Parijse slagers in de arbeidsbeurs tegen de maximumprijzen voor biefstuk gepro testeerd. Het is binnen en buiten die bij eenkomst een wilde vertoning geworden In de zaal zelf kwam het tot een handge meen met de aanwezige vijftig journalis ten van wie er tien hardhandig buiten de deur werden gezet. Op straat verdrongen zich driehonderd slagers rondom een wagen van de radio, die zou zijn omgekanteld als de politie niet ijlings met versterkingen was aange rukt. Politie en verslaggevers werden be kogeld met stenen, flessen enzovoort. Het mag een wonder worden genoemd dat niemand ernstig werd gewond. De slagers hebben besloten vandaag hun winkels gesloten te houden en pas weer met de verkoop van rundvlees te-begin' nen, wanneer de regering de maximum' prijzen v.oor biefstuk heeft opgeheven. Dat laatste is niet waarschijnlijk. Van de sla gersstaking worden de veehouders de du pe. Als er rtiet gekocht wordt dalen de prijzen en blijven de beesten op de markt onverkocht. Dat was reeds maandag het geval toen door de slagersstaking de helft van het aanwezige vee niet van de hand ging. woningen aan de buitenkant van het dorp. En boven Casso torent de berg Sada, die sedert de tragedie van woensdagavond steeds meer van zijn opperhuid verliest. Vóór woensdag was de top begroeid. Nu staat hij grijswit blikkerend in de stra lende zon, terwijl een dikke aarden wal langzaam naar beneden schuift en nu nog maar enkele tientallen meters boven de laatste huizen hangt. Dertig meter is het verval sedert de ramp geweest. Steeds opnieuw schudden de huizen en klinkt er van bovenaf een huiveringwekkend schurend gerommel. Casso is een ten dode opgeschreven dorp, waarin nog maar een twintigtal bewoners achtergebleven op het ogenblik dat Gio vanni daar bij de dorpspomp nog eenmaal omhoog keek naar zijn huis dat als een der eersten zal verdwijnen. Het zal niet langzaam gaan deze vernie ling. Integendeel, wanneer de bovenlaag van de berg zich eenmaal in beweging heeft gezet zal die steeds sneller worden, totdat huizen, een kerk, een dorpspomp en alles wat er in het dorp nog is, met een gruwelijke golf grond en rotsblokken over de rand van het stuwmeer dat niet meer bestaat, verdwijnt. Elke minuut kan Cas so's einde brengen. De twintig drommen samen op een smal paadje bij de plek waar de hefschroefvliegtuigen met korte tussenpozen landen. Telkens als de Cicor- ti aanvliegt en ook wanneer hij zich grom mend aan zijn wentelwieken boven het meer duwt, buigen ze zich af van de kol kende luchtstroom die hen soms toch nog van de been drukt. Als laatsten zijn vooral jonge mannen gebleven. Met enkele vrou wen die geen afscheid konden nemen. Tus sen hen in staat met schrikogen achter grote brilleglazen, pater Carlo Divorini. Hij is 35 jaar, drie jaar in Casso en streept telkens op een grote lijst, die trilt in zijn handen, aan wie er vertrekken. Hij zegt, toepasselijk geposteerd bij een Christusbeeldje op een paal: „we waren hier met 450 mensen, onder wie 65 kin deren. Die zijn allang weg. Driehonderd evacué's zijn naar Cimolais, honderd naar Clant en de rest gaat naar Belluno. Zes mannen blijven achter om het vee te verzorgen, totdat de noodweg die wordt aangelegd klaar is". Want Casso is die woensdagavond ge heel geïsoleerd geraakt. Omdat de enige telefoon in het dorp was afgesneden en de weg omlaag niet meer bestond, hebben de inwoners totdat vrijdagmiddag de eerste helikopter neerstreek, niet geweten wat er was gebeurd in het dal van de Piave. Zij wisten niets van de doden. Ze hoor den alleen maar in de verte de weinige geluiden van het reddingswerk. Ze za gen hoe de eerste Amerikaanse hefschroef vliegtuigen in de vroege ochtend van don derdag boven de dam vlogen. Met veel moeite wordt nu een smal pad naar Erto. dat met Casso een tweelinggemeente vormt, klaar gemaakt om het vee er langs te leiden. Pater Carlo Divorini wil juist gaan zeg gen dat de vijf mannen, die voor het vee hun leven op het spel zetten door loting uit een groep vrijwilligers zijn aangewe zen als een onbeschrijfelijke rilling door de grond vaart. Achter de brilleglazen blik ineens de angst. De mensen op het pad werpen zich tegen de grond. Sommigen knielen en bidden Vrouwen beginnen te huilen en een man met het hoofd in de nek geworpen roept smekend naar de berg Sada: „piëta piëta", medelijden! Dan klinkt grom mend, verbijsterend en vol gruwelijke dreiging het langzame dreunende romme len. Lijkwitte gezichten zien hoe enkele stenen kaatsend naar beneden komen. Het lawaai houdt echter op. Langzaam krijgen ze weer wat kleur. Maar om een plaatsje in de volgende heli kopter wordt gevochten. Ze kruipen er al heen als de wieken nog op volle snelheid draaien. Een bundeltje lijfgoed, het enige wat zij mochten meenemen, achter zich aansleurend over het gras. ten, die zich al enkele dagen in Belluna had opgehoopt. Vanuit het raam zie ik het buitenste huis van het dorp. Beangstigend dicht bij de rand van het meer. Van de trappen golft water uit een gebroken leiding. Voor het huis is de grond met diepe scheuren doorploegd. Ze zijn zo breed dat er ge makkelijk eep man in zou kunnen lig gen Tien minuten later zegt de Amerikaan se sergeant „let's go", in zijn boordtele- foon en is ook Benvenuto Manarin op weg naar iets onbekends. Onder zich ziet hij de aardklomp in het meer, waarop bo men die eerst tegen de berghelling op groeiden nu scheef staan, omdat de aar de horizontaal is komen te liggen. Hij ziet dat de brug, die de nauwe kloof waarin de dam is gebouwd overspande weg is en dan terwijl de Sikorski lang zaam zakt met aan beide zijden steile bergwanden schijnbaar vlak bij, ziet hij voor het eerst de kale steenvlakte van Longarone. Met de handen voor de ogen geslagen heeft Benvenuto het hoofd ge bogen. Niets heeft hij meer gezien van de landingen bij kleine groepjes afgesne den huizen om voedsel te brengen en me dicijnen. Niets heeft hij gezien van het uitladen van de plasticzakken bestemd voor de stof felijke resten die in Longarone worden gevonden. Hij heeft niet naar beneden ge keken in de rivierbedding waar met des infecterend poeder witbestoven lijken lig gen te wachten op vervoer. Als een ge broken man is hij in Belluno uit de he likopter geholpen. En ergens in een hoek van de hangar op het vliegveldje van de luchtvaartclub heeft hij drie kwartier zit ten huilen als een kind. Het dorp zelf lijkt nu helemaal leeg In de smalle benauwde stegen van leem vastgestampte bergkeien is niemand meer te zien. Alle deuren zijn dicht. Uit de stallen klinkt hartverscheurend geloei van koeien, angstig mekkeren van geiten en het snerpende gegil van varkens. En dan ineens blijkt er in een straatje vlak bij de kerk een deur open te staan. Binnen doet een oude vrouw de afwas, haar tas met kleren staat op de grond. In de volgende straat gapen al barsten tussen de stenen. Nog iets verder naar de buitenkant van het dorp moet je stappen over boomstammen, duizenden scherven van stukgeslagen dakpannen en zwartbe roete brokken schoorsteen. Daar vind ik Carmela Mazucco, vijftig jaar oud. Ze zit aan tafel, in een kamer die een ongeloof lijke chaos is. Alles is hier doorelkaar ge slagen. Brokken rots liggen op de vloer n&ast 'n paar afgetrapte pantoffels. In haar handen houdt ze een telegram, van haar man uit Bremen: totto bene pappa, staat erop. Zij heeft het gekregen toen militai ren van de verbindingsdienst de poet Op nieuw is de aarde bij de Vaiont dam in beweging. Nieuwe aardverschui vingen ontwikkelen zich. Het dorp Casso is nog maar kort van de ondergang ver wijderd. De bevolking wordt op stel en sprong geëvacueerd. Alleen wat scha mel lijfgoed kan zij meenemen. Al het andere moet zij achter laten. Onze speciale verslaggever heeft enige uren in dit dorpje doorgebracht. Een Amerikaanse helikopter bracht hem er. Een andere weg was er niet. Casso is namelijk van de buitenwereld afge sloten sinds de aardverschuiving van woensdag, die Longarone vernietigde. Advertentie TARVO MOUTBROOD WORDT NOOIT LOS VERKOCHT, DOCH AL TIJD IN DE ORIGINELE TARVO -VERPAKKING MET DE NAAM'TARVO' EN DE AFBEELDING VAN DE TARVO-BOER. ZO ALLEEN HEEFT U ZEKERHEID DAT U HET ORIGINELE TARVO MOUTBROOD NEW YORK (A.P.). Secretaris-gene raal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft bekendgemaakt, dat 44 landen heb ben beloofd de verkoop te verbieden van alle wapens die Zuid-Afrika zou kunnen gebruiken om zijn politiek van rassen scheiding kracht bij te zetten. De Verenigde Staten zullen alle wapen leveranties op 31 december stopzetten, maar zal de contracten voor sommige wa pens voor de strategische defensie nako men. Groot-Brittannië beloofde alle verkoop te verbieden van wapens aan Zuid-Afrika, die zouden kunnen dienen ter bekrachti ging van de apartheidspolitiek. Het ver klaarde voor zichzelf te zullen uitmaken of Zuid-Afrika wapens nodig heeft voor de gezamenlijke Brits-Zuidafrikaanse be scherming van de scheepvaartroutes rond Kaap de Goede Hoop (Van onze correspondent) ROME De algemene congregatie van gisteren bracht verrassingen Niet door de sprekers, die teveel herhalen zodat men over dat tweede hoofdstuk van 't schema Ecclesia nu wel ongeveer alles heeft ge zegd wat er te zeggen valt. De algemeen secretaris heeft er dan ook nogmaals op aangedrongen toch vooral niet dezelfde din gen te vertellen, die vorige sprekers ook al verteld hebben. Maar een verrassing was dat voor het eerst de patriarchen, die deelnemen aan het concilie, op een ereplaats kwamen te zitten. Tot nu toe zaten de patriarchen tus sen de gewone bisschoppen, wat voor ve len van hen krenkend was. Er zijn er, en misschien hebben ze niet helemaal onge lijk, die beweren dat de patriarchen be langrijker zijn dan niet alleen de bisschop pen, maar zelfs gewichtiger dan de kar dinalen. Ze zijn de opvolgers van de apos telen, die in Antiochië, in Alexandrië, in Jeruzalem en in Babylonië de kerk heb ben gesticht. Het idee dat ze „meer" zijn dan de bisschoppen, gaat zo ver dat er enkelen zijn, die weigeren Latijn te spre ken, onder anderen de patriarch van de Melkitische rite van Jeruzalem en Antio chië. Hij spreekt, wanneer'hij het woord voert op het concilie, uitsluitend in het Frans. Men kan het wel begrijpen als men weet dat zijn kerkdiensten gehouden wor den in het Aramees, dat is de taal die Jezus zelf gesproken heeft en die van christelijk standpunt bekeken ouder is dan het latijn. Dat was de eerste verrassing. De zes patriarchen zitten nu op ereplaat sen recht tegenover de kardinalen. Een andere verrassing bracht de stem ming ov^r het tweede hoofdstuk van het schema over de liturgie. De vorige week werden de verschillende amendementen steeds met een enorme meerderheid goed gekeurd. Maar nu moest dan op het hele hoofdstuk worden gestemd. Zo'n stemming gaat anders. Over amendementen stemt men met ja of nee, maar over het hele hoofdstuk heeft men ook ja, nee en ook ja-met-voorbehoud. Bij dit ja-met-voorbe' houd moet dan, degene die zo stemt, te gelijkertijd schriftelijk bekendmaken wel ke veranderingen hij ingevoerd wenst te zien. En nu kwam de grote verrassing. Van de 2242 vaders, die in de Sint Pieter aanwezig waren, hebben 1417 ja gestemd, 36 nee en 781 hebben gestemd volgens de formule placet iuxta modum (goedgekeurd onder voorbehoud); 1417 ja-stemmen wa ren niet voldoende omdat de regel wil dat tweederden van de vaders hun goedkeurin gen moeten geven wil het werkelijk kracht van wet krijgen, dus hadden er tenminste 1495 ja moeten stemmen. Het gevolg is dus dat het tweede hoofdstuk van de li turgie wordt teruggezonden naar de com missie en die zal dan door hier en daar wat te veranderen en rekening te houden met de wensen van de vaders, die voorbe houd maken, het geheel moeten omwer ken en daarna zal het opnieuw in stem ming komen. NEW YORK (Reuter) De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft Groot-Brittannië gevraagd geen soevereini teit te verlenen aan zijn tegenwoordige ko lonie Zuid-Rhodesië zolang dat gebied geen regering heeft waarin alle bevolkingsgroe pen volledig zijn vertegenwoordigd. Ook werd een beroep op Engeland gedaan geen strijdkrachten aan Zuid-Rhodesië te geven die het gebied nu voor de defensie van de Centraal-Afrikaanse federatie be schikbaar heeft gesteld. Van deze federatie maken ook Noord-Rhodesië en Nyassaland oh- ROME (AP en Reuter). De Ita liaanse regering heeft na een vergade ring van het kabinet verklaard dat het onderzoek naar de oorzaak van de ramp bij Belluno met kracht ter hand is ge nomen. De overlevenden van de ramp krijgen van de regering een smartegeld van bijna zes miljoen gulden. Voor herstel werk en wederopbouw van de particu liere woningen is 58 miljoen gulden be schikbaar gesteld. De getroffen bevolking heeft uitstel van het betalen van de belasting gekregen, ook komen er speciale staatsbedragen voor de getroffen dorpen. Vier juristen uit Bel luno hebben maandag een klacht inge diend tegen „x" wegens doodslag. De Ti- roolse terroristen hebben aangekondigd gedurende drie weken geen acties te zul len ondernemen, opdat het leger in het dal van de Piave kan helpen zonder gestoord te worden. De overlevende leden van de gemeenteraad van Longarone hebben be sloten de verwoeste stad te herbouwen, mits de regering de veiligheid waarborgt en helpt bij het herstel. Bijzonder ontstemd is men in het ramp gebied over de dwaze bureaucratische maatregelen die zijn getroffen toen pre sident -Segni zondag het Piavedal bezocht. Honderden Italiaanse dorpsbewoners hebben maandag in Imperia geprotesteerd tegen de bouw van een stuwdam in de bergrivier Argentina. Zij eisten dat het werk aan de dam zou worden stopgezet (Van onze correspondent) BRUSSEL. Ongeveer één miljoen gulden reiskosten, een zelfde bedrag voor papier, anderhalf voor telefoon- en tele- gramkosten, een half miljoen voor post zegels. Dat zijn een paar bedragen van de begroting voor het volgend jaar van de Europese Economische Gemeenschap. De E.E.G.-ministerraad, onder voorzitterschap van de Nederlandse staatssecretaris mr A. L. de Block behandelt vandaag die begro ting waarvan het eindcijfer bijna zeven tien percent hoger ligt dan dat van het vorig jaar; 324 miljoen gulden vraagt de commissie-Hallstein voor 1964. De vertegenwoordigers van de zes landen zijn van oordeel, dat hierop best een en ander kan worden bezuinigd. Gezien de royale manier waarop de ambtenaren van de Europese Commissie van hoog tot laag met geld omspringen wanneer zij op reis zijn, gezien ook de enorme hoeveelheden drukwerk, die jaarlijks worden verspreid en waarvan tenminste de helft bij de ge adresseerden zo in de prullemand ver dwijnt, zal het waarschijnlijk wel mogelijk zijn. De E.E.G.-commissie vraagt ook meer voor het sociale fonds (dat onder meer bijspringt bij herscholing en verplaatsing van arbeidskrachten) Vorig jaar stond het met 64 miljoen gulden op de begroting. Deze keer met 83,5 miljoen. Voor het land bouwfonds, dat moet dienen ter finan ciering van het Europese landbouwbeleid wordt 81 miljoen gulden gevraagd. Het is een miljoenennota waarover de ministers het wel niet gauw eens zullen zijn. Zoals in voorafgaande jaren is daarbij het grote strijdpunt het personeelsbeleid. De Commissie voorziet een uitbreiding van het aantal personeelsleden van 450 amb tenaren, van wie 121 in hogere functies en 90 in de vertaaldienst. De Commissie acht deze uitbreiding van het aantal amb tenaren in vaste dienst noodzakelijk om haar taak behoorlijk te kunnen uitvoeren. De „zes" zijn wel bereid tot een zekere uitbreiding van het ambtelijke apparaat, dat ruim 2400 man omvat, maar zijn tevens van oordeel, dat door het vermijden van dubbel werk in de commissie-organen en door een rationeler personeelsbeleid een groter rendement kan worden verkregen van het apparaat. Naast de 2400 ambte naren in vaste dienst heeft de Europese Commissie nog talrijke arbeidskrachten in tijdelijke dienst. Overigens is de grootste post op de E.E.G.-begroting die voor salarissen, bijna 70 miljoen gulden, daarna komen de huren voor de gebouwen in Brussel (6,3 miljoen gulden), reiskosten voor niët-ambtenaren van de Europese commissie (vooral des kundigen van de leden-landen) voor het bijwonen van vergaderingen (3,5 miljoen gulden) en reiskosten voor ambtenaren van de commissie (2,1 miljoen gulden). Foto's spreken voor zichzelf. Die mening was ik tot voor kort tenminste toegedaan. Maar een Amsterdams avondlbad heeft mij aan het weifelen gebracht. Dit blad bracht onlangs op zijn voorpagina een fo to van onze koninklijke familie tijdens het recente bezoek aan Perzië. Men ziet voor noemde familie terwijl zij Perzische gym nasten aanschouwt, die (aldus het dag blad) „hun eeuwenoude lichaamscultuur" demonstreren. Onze koninklijke familie kijkt naar deze gymnasten, zoals gezegd en duidelijk op de foto te zien is. Maar dit vond de re- daktie kennelijk toch een beetje magertjes. En men gaf dus een onderschriftschrijver opdracht om te vermelden hoe de konin klijke familie keek. Waarschijnlijk uit angst dat wij dat zelf niet konden zien. En ik moet zeggen, de onderschriftschrij- ver zag er heel wat meer in dan ik. Hij tovert ons een waar scala van menselijke gevoelens voor ogen. Volgens mij keken onze vorstelijke personen gewoon zoals mensen kijken die naar iets kijken. Maar nee. Luistert: Het schouwspel roept kennelijk uiteen lopende gevoelens op: de foto toont hoe koningin Juliana met verbazing en ver wondering de verrichtingen van de ge- gespierde sportlieden gadeslaat. Prins Bernhard daarentegen kijkt licht geamu seerd toe. De blik van prinses Beatrix be vat iets peinzends. Minister Luns lijkt hoogst geïnteresseerd; zijn gelaat ver toont spanning." Ze keken dus allemaal anders. Met de ze wetenschap gewapend heb ik me op nieuw op die foto geworpen. Maar het luk te me niet om te zien wat het avondblad zag. Behalve misschien de blik van prin ses Beatrix, die zoals vermeld „iets pein- zends" bevatte. Ja, dat zou wel waar kunnen wezen. Eigenlijk bevatten aller blikken iets peinzends, ook die van minis ter Luns, die zoals wij weten zijn peins- werk altijd in het buitenland verricht. Ook meende ik in de blikken van de leden van ons vorstelijk huis iets te bespeuren van Is het al haast afgelopen?" Maar verder kwam ik niet. Vooral het lichte amuse ment van prins Bernhard bracht mij in moeilijkheden. De prins kijkt dikwijls ge amuseerd, dat is waar, maar dat deed hij deze keer nu juist helemaal niet, vond ik. Wat zou er voor onze prins ook voor amu sement in kunnen schuilen om de verrich tingen van een aantal halfontblote gym nasten van het mannelijk geslacht gade te slaa? Misschien moet ik bij dat avondblad in de leer. Advertentie Wol flannel in kleuren rood en grijs met wit kraagje, geruit befie en dito manchetten aan 'U mouw. Voor meisjes van 4—10 jr. Maat 55 stijging p. mt HAARLEM ANEGANG 26 J Overval. Zes mannen die een bank in Lon den overvielen hebben zich meester ge maakt van een bedrag van vierduizend gulden. Gewapend met houwelen waren zij de bank binnengedrongen waar zij het personeel „beschoten" met witte poe der uit een brandblusapparaat. Vriendinnetje. Zonder veel moeite heeft een. 22-jarige radiotelegrafist van het Westduitse leger een telefoonlijn van de Westduitse posterijen afgetakt om gra tis met zijn vriendinnetje in Nederland te kunnen spreken Dit werd bekend toen de militair zich voor een krijgsraad in Essen moest verantwoorden voor dienst weigering. Dodenwacht. Twee mannen die de wacht hielden bij een overledene in een dorp bij Georgetown kregen ruzie. Deze liep zo hoog, dat de ene man de andere dood stak. ADDIS ABEBA (AP) Het ministerie van Buitenlandse Zaken van Ethiopië heeft bekendgemaakt, dat Somalische troe pen elf oktober diep in Ethiopisch gebied zijn doorgedrongen en een politiebureau in de buitenwijken van een plaats bij Har- rar hebben aangevallen. Een Ethiopiër heeft de leider later bleek het een luitenant van het Somali sche leger te zijn doodgeschoten. 12 ok tober drongen opnieuw Somalische troe pen Ethiopië binnen en werd toen een Ethiopische plaatsvervangende minister Ethiopische politieman vermoord. De van Buitenlandse Zaken heeft een krachtig protest ingediend bij de Somalische zaak gelastigde Monster. Siberiërs hebben een monster ge zien in het Labinkirmeer. Een Russi sche geleerde die een onderzoek heeft ingesteld vermoedt, dat het een reus achtige snoek is. Volgens bewoners var de betrokken streek heeft het monster zo'n grote kop, dat „tussen zijn ogen wel tien planken passen". Twee geologer hebben gezegd, dat het wel lijkt of he' monster een enorme tinnen romp heeft Luchtweg. Soedan heeft maandag verzoe ken van een Zwitserse en een Luxem burgse luchtvaartmaatschappij afgewe zen om over Soedanees gebied te mo gen vliegen op weg naar Zuia-Afrik= Stoppen. In Njassaland is officieel bekend gemaakt dat voortaan iedereen voor d- auto van premier Banda moet stopper Passeren van deze auto zal als een over treding worden beschouwd. Cycloon. Het aantal slachtoffers van d' cycloon, die maandag Oost-Pakistan gr teisterd heeft, is gestegen tot 162. Rekenmachine. Een rekenmachine he~f de dansparen gevormd voor een weel; eindbal op de universiteit van Amer in Iowa. De meeste paren vonden dal de machine goed werk gedaan had. On geveer duizend studenten hadden tevo ren vragen omtrent hun belangstelling, voorkeur en dergelijke beantwoord. De ze antwoorden werden op ponskaarten gezet en door de machine bewerkt, die de antwoordlijsten die het meest met elkaar overeenkwamen, aan elkaar kop pelde. Huwelijk. In Australië zijn een negentig jarige man en een tachtigjarige vrouw in het huwelijk getreden. De vader van de vrouw had 62 jaar geleden gewei gerd toestemming voor het huwelijk te verlenen, omdat hij haar toen te jong vond. Beiden zijn reeds eerder getrouwd geweest. Veertien dagen geleden ont moetten zij elkaar bij toeval.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3