HET WEER A.O.W. in 1965 waarschijnlijk omhoog tot f 3000 a f 3300 Regering verwacht akkoord te kunnen gaan met uitkomst van het loonoverleg mm m Gevechten in breiden zich de woestijn verder uit DIAPROJECTOREN Metaalbond verliest kort geding tegen ADM en NDSM VERWACHTING VAN MINISTER VELDKAMP Finse mode vindt ingang in Nederland Bij Tetterode wordt deze week niet meer gewerkt Reorganisatie directie Hoogovens in IJmuiden In Algerije zvordt de oorlogskoorts kunstmatig tot kookhitte opgevoerd Geopend van 9-12.30 en 2-3 Zat. 9-11 II W IT 1 rj O Y I. Q TT r Q Tl T Abto-n-t per week 62 sportlef naar school In weer-en-windjackets SP0RTHUIS HAARLEM ieë MORRIS 'iefore you êuy! SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Opklaringen Gematigd Felle gevechten KOSMONAUTEN IN NEW YORK Op kousen Het woord is aan In de krant van heden: l 48e JAARGANG NUMMER 291 DONDERDAG 17 OKTOBER 1963 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. JL Verschijnt dagelijks heh. zon- en feestdagen. Telef. adm. 5437, chef Dezorging tot 7 u. 7519. 8.—, franco per post 8.50. Losse DAGBLAD VOOB VELSEN-IJMUIDEN. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING cLT£ 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Het Nederlandse koninklijke gezel schap arriveert op het militaire vliegveld Don Muang bij Bangkok. Thaise meisjes strooien bloemen. De vereniging de Metaalbond, één van de werkgeversorganisaties in het metaal bedrijf, heeft de door haar tegen de Am sterdamse Droogdokmaatschappij (ADM) en de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw- Maatschappij (NDSM) aangespannen korte gedingen, waarbjj een verbod werd ge vraagd tot het toezeggen of uitbetalen van niet op tarief gebaseerde beloningen die de vastgestelde maxima overschrijden, verlo ren. De president van de rechtbank in Am sterdam, mr. U. W. H. Stheeman, heeft vanochtend beslist dat ten aanzien van het gedrag van de A.D.M- hem niet is geble ken dat de Metaalbond hierdoor rechtsbe scherming zou toekomen. Voorts vroeg hij zich in het vonnis af of de door de Me taalbond gevraagde voorziening wel kan worden geacht in een redelijke verhou ding te staan tot het belang van de A.D.M. dat door de voorziening wordt bedreigd. De door de N.D.S.M. toegezegde en ge deeltelijk reeds verleende voorschotten op een door een Zweede klant toegezegde fooi, is naar het oordeel van mr. Stheeman geen loon in de zin van het buitengewoon be sluit arbeidsverhoudingen. De Metaalbond had bij overtreding van het door hem gevraagde verbod een dwangsom geëist van 100.000 gulden voor elke overtreding, hetgeen volgens de raadsman van de A.D.M. bij de behande ling van dit kort geding zou neerkomen po sluiting van het bedrijf. Advertentie Voor 6 iaar en ouder. In regen, wind, hagel en storm: droog, warm, leuk en sportléf. Alle modellen, alle maten aan twee kanten dragen met doorlopende ritssluiting. Kies uit 3 kleuren dubbel terlenka, uit 5 kleuren doorgestikte nylon, of uit 6 kleu ren dubbele poplln. Machtigs keus in de sportieve stijl v/a 29,75 omringtu met goede raad Grote Houtstraat 123 - Tel. 2 20 85 Marsmanplein 15 - Tel. 6 45 62 BARtËuORISSTR™ HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Opklaringen, maar ook hier en daar een bui. Aanvankelijk over wegend matige westelijke wind, later naar zuidwest tot zuid krimpende wind en aan de kust mogelijk toenemend tot krach tig. Weinig verandering in tem peratuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze correspondent Frank Onnen) ALGIERS, donderdag. Het blijft moeilijk zich een juist beeld te vormen van de stand, de aard en vooral de be doelingen van de gevechten die aan de grenzen tussen Algerije en Marokko met toenemende hevigheid worden voort- 1 J 1 *1 gezet. Vanmorgen was met duidelijk welke vlag, die van Algerije of van Ma rokko, op de grensposten Hassi-Beida en Tindjoub wapperde. Evenmin is het uitgemaakt of dit een klassiek geschil is over het bezit van een grensstreek die nooit nauwkeurig in kaart is gebracht, doch waar natuurlijke rijkdommen als olie en gas zijn aangetroffen. Tenslotte kan men zich afvragen of de ideologische inzet en vooral de controverse tussen het radicale Algerijnse socialisme en de gematigde principes van de Marok kaanse dynastie al een belangrijker rol spelen dan die verschillen van inzicht over de juiste loop van een geografische grens lijn. Zeker is, dat Algerije veel agressiever is dan Marokko. In Algerije wordt nu veel vaart gezet achter de mobilisatie. Duizenden vrijwilligers, waaronder invali den die soms een been of een arm missen, hebben zich laten inschrijven om het va derland te gaan verdedigen. Zelfs kolonel Mouhand Ou El Hadj, een van de leiders van de Berberopstand, zou vanuit zijn verschansing de Algerijnse regering heb ben bericht, bereid te zijn zich met zijn troepen naar de Marokkaanse grens te be geven. Zonder het patriottisme van de Alge rijnse vrijwilligers:in:twijfel te willen trek ken, mag toch wel worden aangetekend, dat Algerije nog altijd een kleine miljoen werklozen telt die nu redelijkerwijs ver wachten mogen in het leger tenminste te eten te krijgen. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Veldkamp verwacht, dat de A.O.W.-uitkeringen met ingang van 1 januari 1965 kunnen worden opgetrokken tot een sociaal minimum. Dit houdt in, dat de uitkeringen dan omhoog gaan tot 3.000 a 3.300 per jaar voor gehuwden en tot ongeveer 2.275 voor alleenstaanden. De minister kon nog niet mededelen, of deze maatregel zal worden bekostigd door verhoging van de A.O.W.-premies dan wel door een bijdrage uit de schatkist. Hij wil voordat hij een beslissing neemt, wachten op het aangevraagde advies van de Sociaal-Economische Raad over het toekomstige sociale beleid. Over het thans aan de gang zijnde loonoverleg zei de minister, te verwachten dat de regering zich achter de uitkomsten van dit overleg zal kunnen stellen. Minister Veldkamp zei dit in de open bare vergadering van de Tweede Kamer commissie voor Sociale Zaken bij de be spreking van de begroting van Sociale Za ken en Volksgezondheid voor 1964. Voor medefinanciering uit de schatkist zal on getwijfeld een flinke Kamermeerderheid zijn te vinden. Het kabinet maakt er geen principiële kwestie van. De heer dorver (V.V.D.) hield minister Veldkamp voor, dat t' regeringsprogramma voorrang geeft aan andere maatregelen, o.m. aan verlaging van de belastingen. Eerst moet het belas tingsysteem worden veranderd, meende hij. Pas daarna kan worden bezien of de schatkist kan bijdragen tot verlichting van de A.O.W.-premie. Minister Veldkamp zei, dat het S.E.R.- advies over de sociale verzekeringen bij na gereed is. Overigens verdient verbete ring van de invaliditeitsvoorzieningen evenveel voorrang als optrekking van de A.O.W. De bewindsman wees erop, dat sinds 1957 de sociale uitkeringen meer dan tweemaal zo snel zijn gestegen als het na tionale inkomen. Er is uiteraard weer uitvoerig gespro ken over de huidige loonvraagstukken, maar veel nieuwe gezichtspunten kwamen niet tevoorschijn. Het belangrijkste was wel de mededeling, waarmee dr. Veld kamp op een vraag van mr. Aalberse Advertentie Na het saunabad nu het Finnbrod. Op steeds meer ontbijt- en koffietafels is het pak Finnbrod een graag geziene buiten landse gast. Het is met boter en gewoon beleg niet alleen een smakelijke, dooh ook een gezonde kost, die voedt en toch... slank houdt. Knappend, door-en-door krokant gebakken Finnbrod is bereid uit volkoren roggemeel met ontvette melk. Omdat Finnbrod zo diepdoorbakken is, blijft het maandenlang vers. Ook uw levensmiddelenbedrijf verkoopt kersvers Finnbrod. pak wit of bruin 80 ct. (K.V.P.) reageerde. De minister zei te verwachten, dat de regering zich kan stel len achter de uitkomsten van het huidi ge loonoverleg in de Stichting van de Ar beid. Tegenover de regeringsmaatregelen ter bestrijding van inflatie en van de span ningen op de arbeidsmarkt stond mr. Aalberse meer genuanceerd dan zijn frac tievoorzitter, dr. De Kort. Twee weken ge leden had dr. De Kort een zeer groot vertrouwen in het te voeren beleid uitge sproken. Mr. Aalberse liet echter duide lijk weten, dat hij elke maatregel critisch zal beoordelen. Moet men de aangekondigde regerings maatregelen beschouwen als een beste- stedingsbeperking? Drs. Roemers (P.v.d.A.) vond van wel. Minister Veld kamp sprak echter liever van bestedings verschuiving. Hij gaf toe, dat men op be paalde maatregelen het etiket „beper king" kan drukken, maar gebruik van het woord bestedingsbeperking herinnert hem teveel aan de maatregelen van 1956-'57. Zover gaan de thans aangekondigde maat regelen bepaald niet. Hij stelde nadrukkelijk, de vakbeweging te willen zien.als een onmisbaar element in de samffltevrng en tevens als een on misbare voorwaarde voor het functioneren van de democratie. Hij achtte het funest, wanneer daarin verandering zou komen. Hij sprak de wens uit, dat de betrokkenen bij het loonoverleg elkaar zullen weten te vinden. Over het vraagstuk van de pendel van Nederlandse arbeidskrachten naar Duits land merkte minister Veldkamp op, geen enkel bezwaar te hebben tegen de sug gestie, contact op te nemen met Duitse instanties om deze pendel af te remmen. Maar hij verwachtte er niet veel heil van. Op het departement wordt gewerkt aan een wettelijke regeling van het kop- pelbazenvraagstuk. Een regeling lost echter het vraagstuk niet op, als ook de spanning op de arbeidsmarkt niet wordt verminderd. Het debat wordt vandaag voortgezet. De Marokkaanse autoriteiten slaan een veel gematigder toon aan. De kabinets chef van koning Hassan, die in feite de rol van eerste minister vervult, heeft woensdag zelfs geweigerd in te gaan op de verschillende beschuldigingen van Alge- rije's president Ben Bella, die zich voor een 150.000 mensen in Algiers weer van zijn felste en meest demagogische zijde heeft doen kennen. Ben Bella aarzeldè zelfs niet de Marok kaanse monarchie te betichten van mede plichtigheid met het Franse opperbevel in verband met de onderschepping van het vliegtuig waardoor hij en vier andere toen malige verzetsleiders in 1956 konden wor den gearresteerd. Temidden van deze verhitte gemoederen was het enige bemoedigende vanmorgen eigenlijk wel, dat de pogingen van diverse zijden toch nog tot een vreedzame oplos sing van het geschil te komen, nog altijd konden worden voortgezet. Daarentegen wijst het weer op weinig goeds dat kolonel Nasser van Egypte steeds duidelijker de partij van Ben Bella lijkt te kiezen. Ook die stellingname kan de ideologische inzet van het conflict uiter aard alleen maar accentueren en daar door het gevaar verhogen van een geweld dadige confrontatie tussen het radicale Al gerijnse socialisme en het gematigde Ma rokkaanse reformisme, die niet langer on der een Noordafrikaans dak tezamen kun nen blijven wonen. President Ben Bella heeft woensdag avond de afgevaardigden van de Nationale Vergadering gevraagd naar het front te gaan. Hij was gekleed in veldtenue. Ook vele afgevaardigden waren in uniform. Ben Bella sprak slechts vier minuten. Hij vroeg tenslotte om verdaging van de ver' gadering, op dat de afgevaardigden naar het front zouden kunnen gaan. Dat voor stel ontmoette geen tegenstemmers. De af gevaardigden juichten de president lang durig toe. Het schijnt dat de gevechtszone zich langzaam maar zeker uitbreidt. Algerijnse troepen bewegen zich in de richting van het omstreden gebied. In Colomb-Béchar, vierhonderd kilometer ten noorden van het oorlogsterrein zijn enkele Mig-straalja gers Van de Algerijnse luchtmacht aange komen. Weinig goeds voorspelt de mobilisatie van alle medici en medische studenten van De 450 personeelsleden van de tech nische afdelingen van de lettergieterij Amsterdam v.h. Tetterode zijn gistermid dag in staKing gegaan ondanks het drei gement van de directie dat de stakers voor twee dagen zouden worden geschorst. Om kwart over één liep het bedrijf leeg. Het is niet te verwachten dat het werk deze week nog zal worden hervat; van daag en morgen gelden namelijk als schor singstermijn. Aan de staking ging gistermorgen een bespreking tussen de personeelscommissie en de directie vooraf. Namens het per soneel werd een uitkering ineens geëist ter compensatie van de prijsstijgingen van het afgelopen jaar. Reeds op 2 oktober j.l. staakte het technische personeel van de lettergieterij een uur om een soortge lijke eis kracht bij te zetten. De directie heeft de personeelscommis sie meegedeeld dat de eis niet kan worden ingewilligd omdat de C.A.O. een derge lijke uitkering niet toestaat. Bij deze ge legenheid is tevens gewezen op de gevolgen van een eventuele staking, namelijk dat alle stakers twee dagen zouden worden geschorst. Toen het restultaat van de be spreking tijdens de lunchpauze aan het personeel werd meegedeeld, besloot dit on- j middellijk in staking te gaan. De Russische kosmonauten Joeri A. Gagarin en Valentin a Teresjkova, die dinsdag een bezoek aan New York heben gebracht, zijn vandaag de gasten van de Verenigde Naties. Bij hun aankomst op het Newyorkse vliegveld ldlewïld kregen ze allebei een boeket bloemen. Valentina ont kende desgevraagd stellig dat zij zich verl iofd zou hebben met de kosmonaut Pavel Popovitsj. (Telefoto) Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 19 Buitenlands nieuws 3 Op de Praatstoel 3 Uit stad en omgeving5, 7, 9 Topsy 6 In de Vishal en op zee7 door W. L. Brugsma 13 Zuid-Tirol, een bitter paradijs Zwart op Wit 15 Horen en Zien17 Kunst 17 Feuilleton 19 Beurs 21 Scheepsberichten 21 Economisch nieuws21 Sport 23 Luidsprekers 6, 14 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's het land. Er zijn ambulances naar het woenstijngebied gestuurd. Een vliegtuig is speciaal belast met het vervoer van troe pen. Het Marokkaanse leger bestaat uit uiterst geoefende eenheden. Daar kan Al gerije niet veel tegenover stellen. Marok kaanse bommenwerpers schijnen enkele plaatsen achter het front te hebben ge bombardeerd. Ook een Algerijns vliegtuig zou een bombardement hebben uitgevoerd. Advertentie Welke lichtsterkte hebt u nodig 7 Wat hebt u aan een halfautomatische, wat aan een volautomatische - of geeft handbediening u meer plezier 7 15 VERSCHILLENDE PROJECTORS van 89.— tot 340.— bij KENNEMERLAAN 5 (bij de brug) Zoals wij onslangs hebben gemeld, zal van 1 januari 1964 af de directie van Hoogovens IJmuiden en aangesloten be drijven wederom bestaan uit vijf leden. Het ligt in de bedoeling dat onder de heer Bakker in het bijzonder het bedrij vencomplex in IJmuiden zal ressorteren, in verband waarmede hij dan als direc teur de vergaderingen van de adjunct directie zal blijven voorzitten. Dit houdt in dat de heer Van Delden dan de verant woordelijkheid voor de produktie aan hem zal overdragen. Voor het overige blijven de taken der vier thans fungerende directeuren de zelfde. Zulks dan tot 1 juli 1964, wan neer de heer Schoenmaker tot de direc tie zal toetreden. De werkzaamheden van de heer Schoenmaker zullen in het bij zonder liggen op het gebied van de per soneelszaken, de organisatie en de niet- metallurgische deelnemingen. Voor het laatste halfjaar 1964 dat tevens het laatste halfjaar zal zijn van de heer Van Delden zal de organisatie van de werk zaamheden der directie als volgt zijn, ge noemd in alfabethische volgorde der di recteuren. De heer Bakker wordt belast met de leiding van de bedrijven in IJmuiden en is tevens voorzitter adjunct-directie. De heer Bentz van den Berg blijft belast met de leiding van de commerciële aan gelegenheden van het bedrijf. De heer Van Delden is belast met de coördinatie van de directie. De heer Drijver zal binnen zijn alge mene taak terzake van de ontwikkeling der bedrijven, als voorheen de leiding van het speurwerk en de voorbereiding en uit voering van het eigenlijke bouwen voor zijn rekening nemen. De heer Justman Jacob behartigt de financieel-economische en de administra tieve sector. De heer Schoenmaker zal zich in het bijzonder bezighouden met de personeels zaken, de organisatie en de deelnemingen, behorende tot de niet-metaalsector. Naaldhakken zijn thans in de zittings zaal van de rechtbank in Groningen ta boe. Deze zaal is pas gerestaureerd en van een parketvloer voorzien. Deze is echter niet bestand tegen de naald hakjes van de vrouwelijke verdachten en getuigen. Er zitten nu reeds gaten in het parket. De griffier heeft nu in een brief aan de deurwaarders ver zocht „er op toe te zien dat dames, voorzien van schoeisel met naald hakken, alvorens de zittingszaal te be treden hare schoenen even uittrekken". Zodat de dames in Groningen nu op kousevoeten voor de rechter ver schijnen. Douglas Jerrold: In deze wereld kan de waarheid wachten; zij is eraan gewend.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1