i L r Rijk stopt met subsidie voor de schoolmelk HET WEER Revolte in kabinet en fractie van de Conservatieve partij Macmillan wil zich laten opvolgen door Lord Home Verkade Geen vrede aan de grens van Algerije en Marokko knackebröd Minister houdt voet hij stuk Kredietverlening wordt beperkt Bejaardenbond wil tussentijds hogere AOW Auto's mogen op de Velserpont Koning Hassan wil veroverd gebied bij een wapenstilstand niet ontruimen f I - VORSTELIJK BEZOEK ZAG ROEIWEDSTRIJDEN IN BANGKOK ASTA MOTEL - BEVERWIJK GEZELLIG DANSEN sWMORRIS ieforeijouttuij! FALCON TWEEDJASSEN Droog en zacht Deputatie zakdoeken Maalindustrie krijgt 8 cent per uur meer Gekonkel Een modern begrip voor lekker eten Het woord is aan A Is er ruimte is In de krant van heden: T opstf 8 GEDEELDE PRIJS, GEDEELDE VREUGD— «■■tab Boterstaven Gevulde speculaas Roomboterspeculaas Roomboterbrokkenspeculaas Roomborstplaat in 3 smaken Appel-slagroomgebak HAZENBERG 48e JAARGANG NUMMER 292 VRIJDAG 18 OKTOBER 1963 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef öezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom^en^fcJfLC^vander^^j^ Koningin Juliana, prins Berrihard en prinses Beatrix hebebn als gas ten van koning Boemibol van Thai land deze week roeiwedstriiden ge zien welke met oude, rijk versierde Thaise barken gehouden werden op de rivier de Chao Phya. Achter het koninklijk paleis te Bangkok was een tribune gebouwd van waar de vorste lijke gasten een fraai uitzicht had den over de rivier. Op de voorgrond rechts koningin Sirikit, naast haar prins Bernhard, daarnaast koningin Juliana, koning Boemibol en prinses Beatrix. (Van onze parlementaire redacteur) De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. Veldkamp, hand haaft zijn beslissing, geen rijkssubsidie meer te verlenen voor de verstrekking van schoolmelk. Dit besluit is genomen overeenkomstig een advies van de Ge zondheidsraad. Staatssecretaris Bartels van Volksgezondheid zei gisteren in de Kamercommissie, die de begroting van minister Veldkamps departement behan delt, dat de ouders tegenwoordig zelf best in staat zijn melk voor hun kinderen te kopen. De intrekking van de subsidie van 1,1 miljoen ontmoette scherpe critiek van dr. Lamberts (P.v.d.A.). Hij zei. dat vooral kinderen uit gezinnen met de laag ste inkomens de dupe worden. „De mi nister speelt met vuur. Hij bewijst een slechte dienst aan de volksgezond heid", zei deze Rotterdamse huisarts. Staatssecretaris Bartels verweerde zich met het argument dat de subsidie werd opgeheven wegens de noodzaak tot be perking van de uitgaven en omdat in an dere sectoren van de volksgezondheid verhoging van de subsidies nodig was. Niettemin gaf hij toe dat de totale sub- sidielast voor de volksgezondheid niet is verlicht. Drs. Bartels voerde bovendien aan dat volgens verklaringen van deskun digen het belang van de melk voor de gezondheid niet zo groot is als meestal wordt verondersteld. Als juist is, wat dr. Lamberts had ge steld: dat de voedingstoestand van de kin deren nog niet is wat die moet zijn, dan ligt dit naar de mening van staatssecre taris Bartels niet aan het ontbreken van schoolmelk, maar aan de verkeerde eet gewoonten die er in Nederland bestaan. Prof. Muntendam, directeur-genéraal van de Volksgezondheid, kwam namens mi nister Veldkamp nog verklaren dat er op het gebied van de voorlichting nog wel wat kan worden verbeterd. Dr. Lamberts bleef erbij dat de subsidie had moeten worden gehandhaafd. Nu het rijk het niet meer doet zullen de gemeenten over de brug moeten komen, maar niet alle ge meenten zitten er volgens hem even flo rissant bij als Wassenaar, dat overweegt de rijkssubsidie voor zijn rekening te ne men. De Nederlandsche Bank heeft de krediet verlening aan de particuliere sector weer aan normen gebonden. In verband hiermee is de voor de periode september tot en met december 1963 de toelaatbaar geachte expansie van de kredietverlening gesteld op 4 percent van de gemiddelde stand der kredietverlening in het eerste halfjaar 1963. De centrale bank heeft tot deze maat regel besloten wegens de omvangrijke kredietvraag van het bedrijfsleven, die wellicht nog groter kan worden door de recente economische en financiële ont wikkeling. De Nederlandse Bond voor Ouden van Dagen heeft in een adres van de minister raad erop gewezen dat de door minister Veldkamp nagestreefde verbetering van de A.O.W. per 1 januari 1965 voor een aan tal hoogbejaarden, die in zorgelijke finan ciële omstandigheden verkeren, te laat zal komen. Daarom dringt het hoofdbestuur er bij de ministerraad op aan, nog dit jaar een tussentijdse A.O.W. verhoging in te voeren, waardoor de levensomstandigheden voor deze bejaarden zullen verbeteren. Advertentie achter het station Beverwijk ZATERDAGAVOND om 8 UUR weer in de Restaurant-bar van het motel m.m.v. Dans- en Showorkest „THE BLUE LESTERS" Vrij entree. Tafelreservering tel. 02510-4545* Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Droog weer met in de nacht en ochtend plaatselijk mist of laaghangende bewolking en vooral in de middag enkele zon nige perioden. Zwakke tot ma tige wind tussen zuidwest en zuid en tamelijk zacht weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze correspondent) LONDEN. Hoewel er officieel niets kan worden meegedèeld voor premier Macmillan zijn ontslag formeel heeft in gediend en voor het korte koninklijke consultatieproces dat daarop volgt van daag zal zijn geëindigd, hebben de tegenstanders van Macmillans beslissing doelbewust laten uitlekken, dat de keus op de minister van Buitenlandse Zaken Lord Home was gevallen, waarschijnlijk omdat in dë partij geen overeenstem ming over de benoeming van Butler of Maudling kon worden bereikt. Er is echter een nieuwe situatie ontstaan, doordat Macmillans besluit tot een revolte, zowel in het kabinet als in dé Conservatieve fractie, heeft geleid. Verscheidene ministers zijn verbolgen over de keuze van de zestigjarige Lord Home, nadat aanvankelijk besloten was in geen geval een lid van de erfelijke adel tot premier te benoemen. Bovendien had Home zelf te kennen gegeven, dat hij niet in aanmerking wenste te komen voor een Lagerhuiszetel. De benoeming van een „peer" tot premier druist in tegen de mo derne opvattingen van de partij. Men kan het niet aanvaarden, zo is de redenering, dat onder de 630 leden van het Lagerhuis, het enige democratisch gekozen deel van de volksvertegenwoordiging, geen premier zou zijn. Het zou de eerste maal in deze eeuw zijn dat een premier uit het Hogerhuis wordt gerekruteerd. Het vorige geval was dat van Lord Roseberry, die tijdens zijn premierschap Hogerhuislid bleef. Hij mocht het Lagerhuis nooit betreden en kon in debatten of het vragenuur niet persoon lijk ter verantwoording worden geroepen. Dankzij de geslaagde campagne van het jonge Labourlid Wedgwood Benn kan zo wel Lord Home als Lord Hailsham zijn ,kooi" verlaten. Vooraanstaande ministers en fractiele den heffen de klaagzang aan dat de door zijn operatie uitgeputte Macmillan de ver keerde koers is ingeslagen. Macmillen werkte tot gisteravond laat, ondanks pro testen van de dokters, die zich tenslotte in het onvermijdelijke schikten. Maudlings aanhangers beschouwen Homes eventuele benoeming als een bele diging van het Lagerhuis. Het is niet uit gesloten dat een deputatie van oudere mi nisters Home in de loop van de dag ken baar zal maken, dat zijn mogelijke benoe ming in strijd zou zijn met de wensen van een belangrijk deel van de partij. Bovendien worden ook constitutionele moeilijkheden gevreesd Waarom, zo vraagt men, zou de koningin alleen het standpunt van Macmillan aanvaarden? Zij Advertentie Q Om nooit te vergeten De Stichting van de Arbeid heeft haar goedkeuring gegeven aan de nieuwe CAO voor de maalindustrie. De oude CAO liep in april van dit jaar af. Aanvankelijk wa ren partijen overeengekomen een uurloon verhoging van tien cent in te voeren, nl. vijf cent als uitkomst van 2,7°/o verhoging, twee cent verhoging voor de l°/o AOW- compensatie van 1 januari jl. en drie cent bedoeld als inlopen op de achterstand. In de nieuwe CAO is nu een uurloonverhoging van acht cent opgenomen. Bij de nieuwe CAO, waarin van „differentiatie" nog geen sprake is, zijn negen meelfabrieken be trokken. zou zeker ook het advies van Butler, die op het ogenblik het premierschap waar neemt, moeten inwinnen. Doordat Groot Brittannië geen geschreven grondwet be zit men is daar trots op komt men constitutioneel steeds weer voor nieuwe si tuaties en is men soms aan wanhoop ten prooi. De koningin kan het nieuwe conflict moeilijk negeren, omdat zij pas een pre mier kan aanwijzen als zij ervan over tuigd is dat de meerderheid van de rege ringspartij hem inderdaad aanvaardt. De kwestie zou minder ingewikkeld zijn ge weest en minder het karakter van een laaghartige samenzwering hebben gedra gen indien, evenals bij de oppositiepartij de benoeming van een premier alleen een aangelegenheid voor de Lagerhuisfractie zou zijn. Maar bij de conservatieven spe len buitenparlementaire invloeden vaak de hoofdrol. Macmillan en zijn aanhangers trachten de partij-afdelingen met Home te sussen, nu Lord Hailsham als het „enfant terri ble" van de partij onaanvaardbaar was De Conservatieven hebben, ondanks al hun gepraat, over de moderne tijd, nog sterke bindingen met hun aristocratisch verleden. Eens waren de Tory's immers de partij van de „gèntrv" de groot grondbezitters) en nog steeds werkt dit op allerlei manieren door. Het huidige conflict gaat in wezen dan ook tussen het aristocratische gekonkel, dat vroeger altijd een premier opleverde, en degenen die open kaart met de democratie wil len spelen. Zal Macmillan in het ziekenhuis zwich ten voor de hevige, op hem uitgeoefende druk en zijn wanhoopsbeslissing ongedaan maken? Dat is de brandende vraag. Indien de onenigheid niet zou kunnen worden opgelost, zou er misschien niets anders opzitten dan het parlement te ont binden en verkiezingen uit te schrijven welke zo goed als zeker Labour aan de macht zouden brengen. LONDEN Koningin Elizabeth II heeft de ontslagaanvrage aanvaard die premier Harold Macmillan vandaag heeft inge diend. Over de kwestie van de opvolging werd nog geen mededeling gedaan. Advertentie V prijs per pak f 0,85 (bruin of wit) Bernard Shaw: Gekken vindt men overal, zelfs in gestichten. Op de nieuwe Velserpont zullen per sonen- en bestelauto's worden toegelaten indien er ruimte is. Rijkswaterstaat heeft hiertoe besloten nadat men eerst van plan was deze voer tuigen in het geheel niet toe te laten op de pont, die op 1 november in dienst zal komen. Oorspronkelijk zouden alleen auto's, die niet door de Velsertunnel mogen rijden, toegang krijgen tot de ponten. Weerrapporten 1, 2 Agenda van ljmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 23 Op de Praatstoel3 Uit het binnenland 3 Buitenlands nieuws5 Knipselkrant 5 „Volks-groot-Duits"-vaarwater 5 Kennemer Kruimels7 Medische verzorging 7 Uit stad en omgeving7, 9, 11 Films 15 Radio en t.v21 Boekenhoekje 21 Kunst 21 Uitgaan in Haarlem21 Feuilleton 23 Beurs 25 Scheepsberichten 25 Economisch nieuws25 Sport 27 Zuidtirolers verzeilen in Luidssprekers8, 26 Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's ALGIERS (AFP, AP en Reuter). - De woestijnoorlog aan de grens tussen Algerije en Marokko gaat door. De onderhandelingen zijn mislukt. De Al gerijnse delegatie is uit Marrakesj ver trokken om verslag uit te brengen. Bij Tindoef hebben de Algerijnen kennelijk een nederlaag geleden. Zij geven zelf toe dat hun troepen vijftien kilometer hebben moeten terugtrekken. Bij Hassi Beida wordt nog hevig ge vochten. President Ben Bella en zijn minister van Buitenlandse Zaken Bouteflika zijn op weg naar New York. Zij zullen er de vergadering van de Verengide Naties bijwonen. Een delegatie van dertig autoriteiten vergezelt hen. Onze correspondent Frank Onnen meldt uit Algiers, dat men daar niet aanneemt dat de vredesonderhandelingen definitief zijn afgebroken. Men gelooft dat de Al gerijnse onderhandelaar Yanif nieuwe in structies zal krijgen. i-:UlteBa Drie geleerden, een Australiër en twee Engelsen, zullen dit jaar de Nobelprijs voor Geneeskunde moe ten delen. Zij werden onderscheiden om hun onderzoekingen naar de wer king van de zenuwcellen. Van links naar rechts: de 49-jarige Britse pro fessor Alan Hodgkin, de 47-jarige prof. Andrew Huxley en de 60-jarige Australische geleerde Sir John Eccles. (Zie ook pagina 3) Van vele andere zijden Irak, Spanje, Tunesië en Abessinië worden koorts achtige pogingen ondernomen om een for mele oorlog te voorkomen. Gisteren arriveerde in Rabat de Abes- sijnse keizer Haile Selassie om zijn dien sten als bemiddelaar aan te bieden. Het obstakel waarop momenteel een akkoord vooral wel schijnt af te stuiten, is de onwil van de Marokkanen hun troepen terug te trekken op de stellingen die ze 1 oktober, bij het begin van hun verrassingsoverval, bezetten. De Algerijnen zouden zich bereid heb ben verklaard de vaststelling van de gren zen op te dragen aan een gemengde com missie, waarin ook voor de Tunesiërs een plaats zou worden gereserveerd. De gevechten zijn donderdag voortgezet. De Marokkanen rukten met tanks en mi trailleurs op. Er zouden opnieuw ongeveer vijftig doden zijn gevallen. De Algerijnen meldden dat ze enkele tientallen Marok kaanse soldaten gevangen hadden geno men. Ondertussen schijnt de Algerijnse rege ring 't volk op een daadwerkelijke oorlog te willen voorbereiden. De toeloop van recruten en vrijwilligers is groot 150.000 alleen al voor de stad Algiers. De Algerijnen beschikken echter op geen stukken na over de materiële middelen om die recruten uit te rusten. In gevor derde vervoermiddelen van de meest uit eenlopende soort en kwaliteit zijn donder dag de eerste vrijwilligers naar de grens vervoerd. Daar staat een slecht uitgerust leger van Algerije tegenover Marokkanen die uitstekend materiaal bezitten en die bovendien hun voornaamste centra dicht bij het strijdtoneel hebben. Het moreel van de Algerijnen zou wel eens hoger kunnen zijn dan van de Marok kanen. Hoe het ook zij, de hoop die nog altijd in Algiers leeft op een overeenkomst, wordt niet meer gedekt door de feiten aan de omstreden grens. Daar nemen de gevech ten een steeds groter omvang aan. Advertentie met amandelen per stuk 50 ct.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1