President Tito eindelijk tot Washington doorgedrongen Wat Eisenhower mislukte gelukt nu aan Kennedy Nobelprijs geneeskunde voor Australiër en twee Engelsen alstublieft... Erhard heft rookverbod in het kabinet op in de voordelige I. C.HAAN WERELDNIEUWS fris-vrolijk-fantastisch Drie nieuwe gezichten in de regering Peronisten slaags met de politie Woensdag staking bij spoorwegen in Frankrijk Frankrijk levert groot oplichter aan België uit Geen kernwapens in de ruimte Amerikaans-Franse raket gelanceerd Concilie zal het anti-semitisme veroordelen heerlijk warm winter Op de ^Praatótoel 20% VRIJDAG 18 OKTOBER 1963 „Wij willen Kennedy Baanbrekend onderzoek werking zenuwcellen Schande 't Staat leuk en is heeriijkX warm: sporttruien, italiaans noors en fins fabrikaat. Daarbij zo'n fantastische Helanca pantalon. In 6 mo de-kleuren. Nuttig dier 1833 Speciale Aanbieding Advertentie Van onze correspondent) I verse groepen die met opschriften liepen te demonstreren. Daar was ook weer die WASHINGTON President Tito van kleine, maar irriterende groep van neo- Joegoslavië zag gisteren een lang ge- nazj's in s.A.-uniformen en met dc haken- koesterde wens in vervulling gaan: hij kruisvlag. Er was een groep van Kroa- werd met alle eerbewijzen, die men tische uitgewekenen en nog een Ameri- staatshoofden pleegt te brengen, ontvan- kaanse groep, die het volk uitspraken voor gen op het Witte Huis in Washington. Het hield, die zo grof mogelijk zijn, zoals: moet Tito niet zozeer om die eer te doen „Tito is een rood zwijn" en dergelijk zijn geweest, als wel om de officiële er- fraais. kenning dat hij een onafhankelijke figuur President Kennedy, die stellig nog meer is in het communistische kamp. Ook voor critiek te horen zal krijgen over de gast- de Verenigde Staten was dit een belang- vrijheid die aan Tito wordt betoond, leg- rijk moment. Van het begin af aan is de er de nadruk op dat de wereld een het Kennedy's stelling geweest dat samen- gevaarlijke periode doormaakt en dat het werking mogelijk moet zijn met alle lan- daarom goed is ook van gedachten te wis- den, die ieder op hun eigen manier on- selen met hen, die in bepaalde opzichten afhankelijk wensen te zijn, en die geen andere opvattingen hebben. In antwoord inbreuk maken op de onafhankelijkheid op wat Kennedy gezegd had, onderstreepte van anderen. Om die reden heeft Joego- Tito niet datgene wat beide landen scheidt, slavië reeds lang Amerikaanse steun ont vangen, in feite reeds sedert 1948 toen Stalin de Joegoslaven verstootte uit de communistische gemeenschap. Maar al heeft Joegoslavië ook sedert die tijd twee en een half miljard dollar aan militaire economische steun ontvangen, bijzonder hartelijk is de verhouding nooit geweest, daardoor waren de betrekkingen te onstabiel: nu eens wat warmer, dan weer uiterst koel. In 1957 meende presi dent Eisenhower wat een bezoek aan Ti to mogelijk zou zijn, doch toen de reis was aangekondigd kwamen er zoveel pro testen los (van uitgeweken Joegoslaven, van roomskatholieken en van reactionaire congresleden) dat men het plan moest la ten varen. doch wat beide landen verenigt: de prin cipes van het handvest van de UNO. De Amerikanen zijn vooral geïnteresseerd in wat Tito zou willen zeggen over het con flict tussen de Sovjet-Unie en China en De driejarige John Kennedy jr, de zoon van de Amerikaanse president, is donderdag haastig verwijderd van het bordes van het Witte Huis, nadat hij „Wij willen Kennedy" had geroepen, terwijl zijn vader president Tito be groette. De jonge Kennedy had met zijn zusje Caroline en een paar vriendjes een plaats op het bordes gekregen om de begroetingsplechtigheid mee te maken. over zijn recente gesprekken met Kroesjtsjev. Indien Tito's bezoek geen al te grote deining zal verwekken zou misschien de Poolse leider Gomoelka Tito's voorbeeld kunnen volgen. Dinsdag zal Tito in New York de UNO-assemblee toespreken. Op 25 oktober vertrekken de Tito's naar Europa met de Rotterdam van de Hol land-Amerika-lijn. Tito deelde bij zijn vertrek van het Wit te Huis mee, dat president Kennedy op zijn uitnodiging een bezoek aan Joegosla vië zal brengen. Een datum Is echter nog niet vastgesteld. and van alles waar naar wij streven Voor het Witte Huis zag men gisteren di Advertentie STOCKHOLM (Reuter) Een Austra-1 buitenste en de centrale delen van het lische professor, vader van negen kinde- zenuwstelsel". ren, en twee Engelse onderzoekers uit I In 1939 zijn Hodgkin en Huxley samen de Tweede Wereldoorlog delen de Nobel- begonnen aan het werk waarvoor zij nu prijs 1963 voor geneeskunde voor hun on- de Nobelprijs krijgen. Ook nu weer zijn protesten kenbaar I derzoek naar de werking van zenuwcel- Sir John Eccles is niet de eerste Austra gemaakt. Senator Goldwater, de rechtse len. Zij losten een probleem op, waaraan I liër die de Nobelpfijs voor geneeskunde Republikein die een gooi naar het presi- geleerden 'n eeuw lang hun krachten heb- krijgt. In 1960 deelde dr. Frederick Bur- dentschap wil doen, verklaarde: „Tot ben gewijd. De Australiër is de zestigjari- nett de prijs met de Brit Medawar. schande van iedere Amerikaan verwelko- ge sir John Eccles, professor in de fysio- De prijs voor geneeskunde is de eerste men wij deze tiran in Amerika'? hoofd- logie in Canberra. Hij toonde aan hoe een van de vier die in de komende weken stad". Én het Democratische congreslid zenuwimpuls in de ene cel zich voortzet in Stockholm worden toegekend. De vol- Dodd noemde Tito „Een gezworen vij- in andere cellen. De Britten zijn de 49- gende prijs zal die voor letterkunde zijn jarige professor Alan Hodgkin en de 47-1 De bijeenkomst van de achttien leden jarige professor Andrew Huxley. Zij heb- van de Zweedse academie voor letteren ben geëxperimenteerd met zenuwweefsel I is voorlopig vastgesteld op volgende week van pijl-inktvissen om vast te stellen I donderdag. De prijzen voor natuur- en welke fysieke en chemische veranderingen scheikunde zullen vijf november worden optreden wanneer een zenuwimpuls wordt toegekend door de koninklijke academie doorgegeven. voor wetenschappen. De prijs die zij krijgen bedraagt onge- Het is de laatste jaren herhaaldelijk veer 193 000 gulden. Hij zal tien decern- voorgekomen dat wetenschappelijke No ber door koning Gustaaf Adolf in Stock- belprijzen worden gedeeld door onderzoe holm worden uitgereikt met de gouden kers die min of meer hebben samenge medailles en de diploma's. werkt. Deskundigen schrijven dit toe aan Sir John Eccles heeft verteld dat hij al het in toenemende mate in elkaar grij 35 jaar de werking aan zenuwcellen be- pen van onderzoek in verschillende de studeert Hij heeft nimmer met zijn beide len van de wereld. De reglementen voor medewinnaars samengewerkt. de Nobelprijs schrijven voor dat de pnj- Professor Hodgkin werkte in de oorlog zen door niet meer dan drie personen mo voor de Britse ministeries van luchtvaart gen worden gedeeld, en vliegtuigproduktie aan radar. Hij heeft een zoon en twee dochters. Professor Huxley, die een zoon en vier dochters heeft, deed in de oorlog onder zoekingswerk voor de luchtafweer en de marine. Het trio werd door het college van pro feshoren van 't Zweedse koninklijke Caro line Instituut voor medicijnen geprezen voor hun ontdekkingen betrekking hebben- de op de ionenwerking bij het opwekken en het afremmen van impulsen voor de mixer. In Nederland gebotteld met toestemming van de rechthebbende op de gedeponeerd* handelsmerken „Fanta" en „Coca-Cola". BUENOS AIRES (AFP-Reuter) In I Buenos Aires zijn donderdagavond duizen- BONN (Reuter) De nieuwe West- duitse bondskanselier heeft een einde ge maakt aan het ongeschreven verbod om gedurende de kabinetsvergaderingen te roken. Op de eerste bijeenkomst van de pas gevormde regering was Erhard een van de eersten die een sigaar op stak. Van de zijde van de bondsregering werd (Van onze correspondent) p"™ J, braakt gezegd, dat dr. Adenauer weliswaar niet den aanhangers van Peron slaag verboden had in zijn tegenwoordigheid te met de politie, dietwee uur nodighad verboden^ hJj ^lgaren_ om de betogers uiteen te jl rook niet kon verdragen en daarom rook- den politie gebruikte hierbijI ten zijn mmisters nooit op de kabinetsbij- waterstralen. Verscheidene pistoolschoten I werden gehoord en twee politiemannen I kabinet zitten vijftien ver_ werden door kogels geY™nd. tegenwoordigers van de Christen-Democra- I 1 vnnslveer 50 000 tische Unie en vijf van de coalitiepartij openluchtbijeenkomst van ongev - f.D.P., de vrije democraten. Er zijn drie Peronisten op het Onceplein, ter gelegen- nieuwe figuren in het kabinet: I--— rv,r-lit kwam I Erich Mende, die vice-kanselier en mi- tien jaar Se^en aan de ^cht kwan^ I voor zaken geheei Duitsland betref- De minister van Binnenlandse Za e fpnd wordt Hii is de leider van de vrije an Palmero, had vergunning gegeven voorwordt Hi] is ae lemer J het houden van deze bijeenkomst, onder ehristen_democraat die Erhard als mi- uitdrukkelijke v.oorw«anrr^ van Economische Zaken opvolgt; I monstraties zouden worden gehoude Krüger, eveneens een christen-demo- De menigte was verhit door het afdraai- I en van geluidsbandjes met de stem van Peron en diens overleden echtgenote en trok met fakkels in optocht naar het con gresgebouw. De politie hield de menigte 1 tegen. Tientallen demonstranten werden gearresteerd of gewond. Vijf dagen gele den heeft de regering van dr. Arturo II- lis de macht overgenomen en beloofd al le wetten die de burgerrechten beperken te verzachten of op te heffen. Peron verblijft in ballingschap in Span je. Hij heeft nog een grote invloed op de I (Van onze correspondent) Braziliaanse arbeiders en vakbonden. i Dldziiiaa ac BRUSSEL De Franse justitie heeft donderdag op het station van Tourcoing de Belgische textielfabrikant Emiel Pau wels en zijn secretaresse Edith Naert aan België uitgeleverd. Zij waren van de zomer in Zuid-Frank rijk gearresteerd onder verdenking van bedrieseliike bankbreuk. Het tekort van de NEW YORK (AFP) p £abp"ebpp7t ondernemingen, waarvan Pauwels zelf of r- g erlnS van Verenigde Naties heeft anderen de leiding had, wordt op on- PARIJS Woensdag zullen alle Franse met algemene stemmen de woensdag er 29 miljoen gulden geschat. Er zijn treinen gedurende een etmaal stilstaan. I reeds door de politieke commissie aange- schuldeisers Tot deze staking hebben de vakcentrales nomen resolutie overgenomen, waarin op Enige van hen waren gisteren naar Tour- gisteravond in Parijs besloten, na een ane landen een beroep wordt gedaan zie gekomen om tegenwoordig te zijn bij langdurig onderhoud met de minister van te onthouden van het in een baan om de aankomst van het Belgische paar. Transport, Mare Jacquet. aarde brengen van kernwapens, dan we aarom was er een vrij grote politie-af- deze op hemellichamen te doen plaatsen. echter weinig Qf nietg tg doen De minister had zijn bezoekers te ver- Adlai E. Stevenson van de Verenig e jn een arrestantenwagen werden staan gegeven dat ze, terwille van het staten en Nikolai r. ïedorenko van Pauwels en zijn dame naar Kortrijk over- anti-inflatieplan, beter maar met meer Sovjet-Unie ^ichten de reso u gebracht. Daar werden zij verhoord, even konden rekenen op de inlossing van de be- noemden haar een belangrijke stap op de bedrijfsleider van Pauwels' onder- loften inzake salarisverhogingen, die de weg naar verdere ontwapening. Het.voor-lmingen een ex-bankdirecteur. Nadat regering in april had gedaan. stel was voortgevloeid uit gemeensc pp d e met zijn patroon was geconfronteerd. Het zal de eerste maal zijn dat na de lijk overleg van de mmisters van Buiten- deze met zijn ps* afkondiging van het saneringsplan in I landse Zaken van Gr.-Brittannie, de De verdachten in deze zaakj die door Frankrijk weer een grote staking uit- enigde Staten en de Sovjet-Un e- de Belgische pers als één van de grootste breekt, waardoor het succes van de econo- Hoewel het aangein,°m^anvSdln de oplichterszaken na de tweede wereldoorlog mische politiek van de regering alleen disch met bindend is aanvaardden de|P beschouwd, schenen niet erg be- maar wisselvalliger gemaakt kan worden. Sovjet-Unie en de Verenigde Staten net Het is nog niet bekendl oide geen deel genomen De'theorie van Pauwels is trouwens zal overgaan tot requlsidie van hgt overl dat tot het voorstel heeft steeds geweest dat hij slechts het slachtof- ^nTef nubliek dT ingrijpende gevolgen van geleid De resolutie werd ingediend door fer van een ongunstige ontwikkeling van een treinstaking ^"besparen.8 1 zeventien landen. de marktprijzen is geworden. craat, die minister voor Vluchtelingenza ken wordt. De overige zeventien leden van het kabi net hebben dezelfde functies vervuld in het kabinet-Adenauer. De verhouding tussen de twee coalitie genoten blijft hetzelfde zestien christen democraten, Erhard meegerekend en vijf vrije democraten. Elf van de kabinets leden zijn protestant en tien rooms-katho- liek. Twee ministers keren niet terug: de christen-democraat Rainer Barzel en de vrije democraat Wolfgang Mischnick. Bar zel was de portefeuille van Vluchtelingen zaken aangeboden, die door Mischnick be heerd werd. Hij wilde echter zijn porte feuille voor zaken betreffende geheel Duits land behouden. Onder de christen-demo craten bestaat ontstemming dat Erhard de portefeuille van'Barzel toch aan Mende heeft gegeven. LONDEN (AP) Van officiële zijde wordt vernomen dat de Britse regering overweegt Erhard binnenkort uit te nodi gen voor een conferentie in Londen over de toekomstige Brits-Westduitse betrekkin gen. Verwacht wordt dat de onderhande lingen over een dergelijk bezoek zullen be ginnen kort nadat de Britse politieke toe stand duidelijker geworden is met de be noeming van een opvolger van premier Macmillan. De Britten hopen dat de komst van Er hard tot een aanzienlijk verbetering van hun betrekkingen met West-Duitsland zal leiden. De laatste jaren hebben er nog al eens meningsverschillen tussen Londen en Bonn bestaat. In officiële kringen wordt dit hoofdzakelijk geweten aan de achterdocht van Adenauer over de Britse beweegrede nen. WASHINGTON (AP) Een Amerikaan se raket met een Franse nuttige lading aan boord is donderdag met succes af geschoten vanaf Wallops Island in Virgi nia, om de voortplanting van radiogolven van lage frequentie in de ionosfeer te on derzoeken. Het Amerikaanse bureau voor lucht en ruimtevaart NASA heeft bekendgemaakt, dat de onderzoekingsra ket van ruim 88 kilo om 17.50 werd afge schoten. De nuttige lading bereikte een hoogte van 187 kilometer en landde in de oceaan op 97 kilometer van de lanceerinstallatie op Wallops Island. De grondstations heb ben zeven minuten lang gegevens, die door de instrumenten werden uitgezonden, op gevangen. Het afschieten was de eerste fase van een gezamenlijke poging van de NASA en het Franse centrum voor ruimte onderzoekingen om gegevens over de io nosfeer te krijgen. Een kennis van mij is hoofdonderwijzer op een Amsterdamse volksbuurtschool. Zijn leerlingen zijn onvervalste mokumse lieverdjes; het schoolgebouw is een stok oud haveloos kavalje. Maar op één ding mag hij trots zijn: de welvoorziene, zelf- bijeengebrachte, schoolbibliotheek. Daar vindt men alles bijeen wat een lagere scho lier vermag te boeien of te ontroeren, van de onvergetelijke Pietje Bell tot aan de spitse humor van Annie Schmidt met alles wat daartussen het licht zag. Sterker nog: onder zijn inspirerende peptalks zijn alle leerlingen verwoede lezertjes geworden. Sommigen komen twee keer per week hun boeken en boekjes omruilen; „ja, ze laten er zelfs de teevee voor staan," zegt mijn vriend voldaan, „op Zwiebertje na dan." Maar goed, zo aan het einde van het laatste leerjaar pleegt het hoofd de oogst van zijn litterair streven binnen te halen. Hij houdt dan, onder de hoogste klasser- tjes, een kleine enquête waarvan de kern vraag is: „Welk boek vond je nu wel het allermooiste?" De uitslag van die enquête hij doet dit nu al een jaar of acht zo laat zich tot in onderdelen van percenten voorspel len. Een of twee jongens willen de litte raire Nobelprijs uitreiken aan de auteur van Winnetou, één meisje stemt op Cissy van Marxveldt, maar de rest van de klas 94,5 percent kiest unaniem en zon der aarzelen voor De Schaapherder van Oltmans; of all things! Zo gaat het ieder jaar opnieuw én mijn vriend maakt zich wel eens zorgen daarover. Niet dat hij De Schaapherder geen heerlijk boek gevonden heeft, in zijn eigen verre vlegeljaren, integendeel. Maar een beetje uit de tijd is het wel, meent hij, en dat zowel naar vorm als qua in houd. Geen eigentijds lezer immers kan zich nog vermeien in Oltmans wijdlopige romantische beschrijvingen van weidse heidevlakten en grazende kudden. Trou wens: waar vind je die tegenwoordig nog in Nederland om van een fulltime schaapherder maar niet eens te spreken. Kijk", zei mijn vriend, „dat benauwt mij wel eens. Er zijn verrukkelijke jeugd romans over autorenners, spionnen en ruimtevaart-avonturen. Er zijn meisjes boeken, die als op het lijf van het prille tienermeisje geschreven zijn. Ik heb heel wat geld besteed om ze aan te schaffen, voor de schoolbibliotheek, want je wilt met je tijd meegaan nietwaar? Maar wat kie zen ze, als puntje bij paaltje komt? De Schaapherder Het is een van die vele ondoorgronde lijke raadselen van de gunst-van-het-pu- bliek, die zich ook op andere gebieden zo vaak en verrassend demonstreren en die men maar beter laten kan voor wat ze zijn omdat men er toch nooit uitkomt. Maar mijn vriend het schoolhoofd had er geen vrede mee. Benieuwd naar de achtergronden en de drijfveren, liet hij zijn zevendeklassers on langs een opstel maken over het onder werp: „Wat weet je van het schaap?", om eens te kijken hoe diep de kennis van de materie reikte. Nou, ze wisten het. Alle leerlingen von den- eenstemmig en geestdriftig dat het schaap nóg altijd een 'bijzonder nuttige diersoort is, en ze motiveerden dat uit voerig. „Het schaap geeft sokken en pull overs", schreef ereen. „Schapén worden gemolken en geplukt; men maakt er kaas van", meende een ander. Maar de ere prijs ging naar een meisje voor de vol gende tirade: Er zijn witte schajpen en zwarte. Op de witte groeit wol, op de VATICAANSTAD (Reuter-AP) Van j zwarte die van mindere kwaliteit zijn welingelichte zijde is vernomen, dat het terlenka. Vaticaanse concilie in de huidige zitting I Ernó de kwestie van het verbeteren van de betrekkingen tussen Christenen en Joden zal aansnijden. Theologen van het Vati- caan hebben na twee jaar werken een document voltooid, waarin staat, dat de Heilige Schrift geen grond bevat om alle Joden te beschuldigen van de krui siging van Christus. ZINSFLES Probeer ook eens FANTA CITRUS, een frisse lemon-lime, die bizonder goed is als Advertentie Zegslieden verklaarden, dat het docu ment voornamelijk een korte uitleg is van de joods-christelijke oorsprong van de westerse beschaving. De 82-jarige Duit se Jezuïet kardinaal A. Boa zou in het bijzonder ijveren voor verbetering van de verstandhouding tussen christenen en Joden. Hij is hoofd van het conciliesecre tariaat voor de bevordering van de chris telijke eenheid. Het document is een nieuw hoofdstuk, dat in het geheel van het schema zal worden opgenomen. Volgens sommige zegslieden zijn in de loop der eeuwen door sommige rooms- katholieke theologen en priesters in pre ken en boeken individueel beschuldigingen tegen de Joden uitgesproken. Een zegsman haalde paus Pius XI aan, die dertig jaar geleden-op een au diëntie in aanwezigheid vin Joden ver klaarde: „Wij zijn allen semieten", doe lend op het Joodse bloed van Christus en zijn apostelen. „Wij hopen, dat dit document onder meer zal dienen om een einde te hel pen maken aan het gebruik van verwij zingen naar de Heilige Schrift door anti semitische organisaties als grond voor de verspreiding van haat tegen de Joden' aldus de zegsman. 1963 130 JAAR complete meubilering zuiver wollen merkdekens jubileumvoordeel Barteljorisstr. 39-41 Tel. 10250 Vluchtelingen. In de Westduitse staat Beieren zijn woensdag en donderdag in totaal elf Oostduitse en één Tsjechoslo- waakse vluchteling aangekomen. Grammofoonplaat. In W.-Duitsland is een grammofoonplaat in de handel gebracht met een verslag van het proces tegen de in Israel terdoodveroordeelde oorlogs misdadiger Adolf Eichmann. De plaat, „strafzaak 40-61" geheten, bevat de be langrijkste getuigenverklaringen, een ver klaring van Eichmann zelf, het pleidooi van zijn verdediger en het vonnis. Journalist. Walter I.ippmann, een van de Amerikaanse journalisten die het meest geciteerd wordt in de Poolse pers, is voor een bezoek van drie dagen in Polen aangekomen. Verwacht wordt, dat Lipp- mann ontvangen zal worden door par tijleider Wladyslaw Gomoelka. Vakbonden. De Canadese senaat heeft een voorstel goedgekeurd, dat de regering machtigt vijf vakbonden, waaronder de Unie van Zeelieden, onder beheer te stel len, omdat deze zich aan onoorbare prak tijken zouden hebben schuldig gemaakt. Wapens. De politie van Leipzig heeft in de kerktoren van het dorp Schildau een grote voorraad wapens gevonden. Deze voorraad zou zijn aangelegd door de voormalige postoor en de koster, die beiden in het begin van dit jaar zijn overleden. Arrestatie. In de zaak van de befaamde overval op een Britse posttrein heeft Scotland Yard de achttiende arrestatie verricht. In dit geval was het de 41- jarige advocaat John Denby Wheater, die in Surrey werd aangehouden.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3