Over en weer heerst doofstomme verbazing top form VREEMD m GRAND GALA i\ ii i r atiii\nnn i i een Nog drie vacatures voor staatssecretaris Geen toenadering tussen Hongarije en het Yaticaan Engeland overweegt drastische stap tegen Indonesië ir ii i n r i/9*ji VRIJDAG 18 OKTOBER 1963 5 Koloniale aspecten ■ÉÉBBÜ», falü nils Een „man in tweed" onder scheidt zicht door zijn kor- rekte uiterlijk. Want échte engelse, schotse en ierse tweed doorstaan zonder bezwaar een lange dag in de auto en een fikse regen bui. lippits heeft in deze ideale stoffen vele man lijke modellen. Hoogheiligheden MEUBELSHOW Bezoek de unieke Top-Form tentoonstelling van 18 tot 31 oktober bij Uw TOP-FORM Adviseur: Bateljorisstraat 13-17 Haarlem Zuidtirolers verzeilen met hun gelijk in het „volks groot-Duits" vaarwater Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) BOLZANO (Zuid-Tiiol). De Waidbrucker dorpskapel is uitgespeeld. Op het dorpsplein staan zes donkere Italiaanse „carabinieri" in zwarte uniformen en staren duister naar de in rood en groen uitgedoste Tiroolse muzikanten, die hun hoempa's hebben neergezet. Die kijken nors terug. Want het zondagmiddagconcert in Zuid-Tirol is zelden een feest en altijd een demonstratie. De Duitse toeristen kiezen partij en zeggen eindelijk wat zij altijd van hun voormalige bond genoten hadden willen zeggen. „Net bioscoopportiers", roept er een. Een een ander: „Wat zijn ze dapper, hè?" Mij be kruipt meegevoel met de zes donkere eenzamen die op het De onoverbrugbare kloof tussen Italia nen en de door hen geannexeerde Zuidti rolers ligt niet alleen in haarkleur en tail- lemaat. Tegenover het historisch gelijk van de Zuidtirolers staat het maatschap pelijk gelijk van de Italianen, tegenover het „Blut und Boden" van het bergvolk, de vooruitgang van het moderne Italië. In Zuid-Tirol betekent Italiaans: de steden, de industrie, de techniek, de administra tie, de blik op morgen. En Tirools: de dorpen, de landbouw, de folklore en het heimwee naar het verleden. De Italianen zijn de gesalarieerden en dus voor de ver betering, de Tirolers de huidige en voor malige bezitters en dus voor het behoud en het herkrijgen. De Zuidtiroolse kwestie is dus niet al leen een minderheidsprobleem, zij heeft ook koloniale aspecten. Maar het is sinds het fascisme is verdwenen een uiterst liberaal kolonialisme. Zoiets als verlichte kolonialen het zich voorstellen: men is misschien uitgegaan van een on rechtmatige daad, maar nu overwegen de constructieve kanten. De Tirolers ontkennen dat constructieve element met heftigheid. Zij wensen het vooral niet te zien, behalve dan de Tirool se ondernemers in handel, toerisme en kre dietwezen. Die waren het, die in de Südti- roler Volkspartei (SVP) de groep „op bouw" stichtten, die een voorwaartse uit weg uit het probleem zocht. Maar de SVP heeft hen politiek en soms zelfs econo misch de nek gebroken. Want de meerder heid van de Tirolers wil niet alleen op zijn bergen maar ook op zijn onomstotelijk ge lijk blijven zitten. Vandaar dat SVP-voor- zitter Sylvus Magnago zegt: „Ik wil in meest trieste uur der week, de zondagse schemering, tussen vreemde bergen de afkeer moeten voelen van een volk, dat in een andere taal spreekt, denkt en doet. Waarom, zo vragen de carabinieri zich af, trekken die Tirolers allemaal gekke, leren, broeken aan en dezelfde groene hesjes, waarom blazen zij lompe muziek en stampen zij in het rond met hun rode konen-meisjes. Waarom zitten zij in „Bauernstuben" en vullen zich met zuurkool en spek? Hoe is het mogelijk dat zij deze olifantenfolklore verkiezen boven de sierlijke Italiaanse levenswandel? i:i-■ lil' 1 jjpj "s fundamenteler maken dan het geografisch is: het fysieke contrast tussen bergboeren en de donkere stedelingen, tussen bier en aperitif, collectivisme en individualisme, olie en water. Behalve het waarne embare feit dat Italianen en Zuidtirolers allen op twee benen lopen, hebben zij slechts lut tele dingen gemeen: het nationalisme en de religie. Omdat het Duitse en Italiaanse nationalisme beide tegen de verdrukking in zijn gegroeid, wordt de dovemansdia- loog tussen de 2 nog hysterischer: van wat er aan beide kanten over het probleem 9 u nr\® wordt gezegd, is bijna geen woord of cij fer te geloven. De communicatie tussen hen is zo gebrekkig dat zij er zelfs niet in slagen elkaar werkelijk te haten: zij koesteren doofstomme verbazing over en dus afkeer van het vreemde dat de ander biedt. Rest de brug van de religie. Tirolers en Italianen behoren tot de rooms-katholieke kerk. Kan die haar schapen tot elkaar brengen en hun leren met elkaar te leven? Ik vroeg een Tiroolse dorpspastoor wat hij ervan denkt. Hij nam een slok wijn en zei: „Het beste zou zijn de 130.000 Italia nen in Zuid-Triol terug te trappen naar waar zij vandaan komen." Aldus de man Gods, terwijl buiten de zon over de ber gen scheen en de vogels in de dalen een vrolijk lied zongen. Advertentie Alleen de handel verzacht de tegenstel lingen: Op het hord van de kruidenier vinden de talen elkaar boven de hoeden van de bierdrinkers en de reclame voor de aperitifs. Zuid-Tirol geen „Wirtschaftswunder" want de morele vervetting en het louter mate rialistisch denken zou het einde van de Zuidtiroolse volksgroep betekenen." Magnano wil dus geen economische op lossing van het politieke probleem Zuid- Tirol. Hij verkiest vermoedelijk een poli tieke oplossing van het economische pro bleem. Hij en zijn partij stimuleren dus het Tiroolse lokale patriotisme, dat urenlang verzaligd naar een „Trachten- zug" staart, naar een folkloristische op tocht. in feite naar zichzelf, vooral naar zichzelf-en-het-verleden. Het klampt zich hardnekkig vast aan de zelf geschreven rol van „spiritueel en hoog-cultureel berg volk met superieure deugden cn nationale eigen-aard" omdat die rol bij zijn gelijk past. Maar omdat die rol het materialis me verwerpt en de nadruk op het „volk se" legt, verzeilen de Zuidtirolers onver mijdelijk in het voorwater van het Deutschtum". Een woordvoerder van de SVP, een academicus die het nazisme zei af te wijzen, klaagde jegens mij over de oorlogsmisdaad in Dresden en ?ver schandelijke folteringen op Duitse krijgs gevangenen in Nederlandse kampen En Franz Burri, een hedendaags apologeet van de al-Duitse zaligheid schrijft: „De kwestie Zuid-Tirol is even hoogheilig als de gebieden van het oude Reich over de Oder-Neisse grens en het „Sudetenraum" het zijn." In politieke kringen in Den Haag wordt thans ernstig getwijfeld aan de benoeming van de heer F. J. L. Bos tot staatssecre taris voor aangelegenheden van de lucht macht bij het ministerie van Defensie. Verschillende politieke groeperingen, in het bijzonder de V.V.D. en de C.H.U. zouden tegen zijn benoeming bezwaar hebben. Wie dan wel de derde plaats zal innemen bij defensie om de verticale organisatie van dit departement volledig te doen zijn. is in Haagse politieke kringen nog onbe kend. Men is ook zeer benieuwd naar de staatssecretaris, die bij Sociale Zaken en Volksgezondheid zal worden belas' met de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Bij Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen moet nog een staatssecretaris voor sport en kunst wbrden benoemd. De Zuidtirolers blijven even hardnekkig (op dezelfde goede gronden en met dezelf de slechte gevolgen) de verdrukte on schuld spelen als de Palestijnse vluchte lingen. Passen zij zich bij de nieuwe si tuatie aan, dan vervalt immers de urgen tie van hun claim. Maar het heeft niet verhinderd dat hun intellectuele qlite voortdurend is afgeroomd door emigratie naar Oostenrijk en Duitsland. Die ont hoofding, de afgeslotenheid van de ber gen, de sociaal-economische structuur en de historische verongelijktheid hebben var. de Zuidtirolers het achtergebleven volks deel met klederdrachtneurose gemaakt. Op het dorpsplein van Waidbruck kan men deze en alle andere tegenstellingen zien die het probleempje Zuid-Tirol zoveel De Zuidtirolers: Dit is wat zij willen zijn Advertentie GROTE SENSATIONELE MAAK EENS EEN UURTJE VRIJ EN KOM EENS OP UW GEMAK EEN KIJKJE N-EMEN I Al onze modellen zijn beproefd door de Commissie KWALITEITSCONTROLE welke ons heeft aangewezen als. FORUM-DEALER. BOOT meubelen CKItTUAT tt-H-H TfLÏFOON I1M7 HAARLEM Advertentie WONEN ANNO1964 Top-Form bracht U een nieuwe stijl van wonen. Top-Form leerde U modern te combineren. Top-Form bewees dat degelijkheid bepaald niet onbetaalbaar behoeft te zijn. Maar bovenal geeft Top-Form U een zekerheid die uniek is: Een blijvende garantie in de vorm van een blauw keurmerk dat onverbrekelijk verbonden is met elk Top-Form meubel! Wij prijzen ons gelukkig U uit te kunnen nodigen de nieuwe, exclusieve Top-Form collectie te komen bezichtigen. Een fraaie catalogus van deze collectie zullen wij U gaarne - gratis - ter hand stellen! ROME (ANP) De waarnemend voor zitter van de Hongaarse bisschoppencon ferentie, mgr. Endre Hamvas, momenteel voor het concilie in Rome, heeft aan de ondersecretaris van het Vaticaanse staats secretariaat, mgr. Casaroli, het antwoord overhandigd van de Hongaarse regering op de voorwaarden van het Vaticaan voor een verbetering van de betrekkingen tus sen kerk en staat in Hongarije. Het Westduitse rooms-katholieke pers agentschap K.N.A. verneemt, dat deze uit wisseling van wederzijdse voorwaarden de tegenstellingen eerder heeft vergroot dan overbrugd. De Hongaarse regering zou als eisen hebben gesteld: 1. Regeling van de kwestie Mindszenty in die zin, dat de kar dinaal-primaat van Hongarije zou worden benoemd in een functie in Rome. 2. Bezetting van de vacante bisschops zetels, voornamelijk door erkenning van de kapittel-vicarissen, die eerder al onder druk der regering aangewezen zijn. De Hongaarse premier. Janos Kadar, heeft volgens dr. K. Killinen, de direc teur van het Finse persbureau, op een bijeenkomst in Boedapest met vijf Finse hoofdredacteuren gezegd het theoretisch mogelijk te achten om diplomatieke be trekkingen tussen Hongarije en het Vati caan te vestigen. Dit is wat zij arsenaal van hebbenHet wapen- ,Freiheitskampfer" Georg Klotz. Advertentie „ONWRIKBAAR"... Wat Alabastine op de lijkanten van d& tegel en na droging- zit hij „onwrikbaar" vastS 75 ct Nu ook in handig» emmerrerpakkir Luchtdicl «f Ce slu Inh. t kg. prijs f 2,59" akkingjJ htdicbtJ sluiten^ ALABASTINE HOLLAND N.V.LE10SEGRACHT 6 AMSTEROAM LONDEN (AP) De Britse regering zou overwegen de diplomatieke betrekkin gen met Indonesië te verbreken. Er heerst nog volkomen onzekerheid over de door de Indonesiërs genaaste Britse bezittingen. Ze zijn nog steeds niet teruggegeven, on danks allerlei geruststellende verklarin gen van de Indonesische regering. De eigendommen van Groot-Brittannië in In donesië zijn ongeveer 1440 miljoen gulden waard. Het is mogelijk dat de Britse regering volgende week de knoop zal doorhakken. De Britse ambassadeur in Indonesië, Gil christ, is naar Londen ontboden om aan het overleg over deze kwestie deel te ne men. Intussen werken de Verenigde Staten en Japan achter de schermen. Zij proberen de Indonesiërs te bewegen het geschil op vreedzame wijze op te lossen. De Britse regering schijnt onder sterke druk te staan van conservatieve parlementsleden die een krachtige politiek tegen de regering van Indonesië wensen. Eenheden van de Indonesische strijd krachten in West-Irian Nieuw Guinea zijn in staat van paraatheid gebracht. Dit is gebeurd, omdat Australië zijn de fensieverplichtingen tegenover de federa tie Maleisië zal nakomen. Advertentie Kaarslicht geeft uw feest glans! GOUDA KAARSEN In deze knipselkrant een aantal vreemde zaken, die men de laatste we ken in de verschillende periodieken heeft kunnen aantreffen Zoals de vraa; die bij een IVIO-cursus werd gestel- ..Hoe geschiedt de benoeming van de voorzitter van de Tweede Kamer? en het sublieme antwoord daarop „Drie van de beste Kamerleden moeten een voor dracht houden voor de koningin. Wie het beste voordraagt wordt als voor zitter aangewezen". We troffen dit staaltje aan in het IVIO-BULLETIN, dat ook onthulde op hoeveel manieren deelnemers aan het Bemetelexamen het woord „Röntgen" wisten te schrijven: Röntgen (38 maal), Röntgen (11 maal), Röndgen (2 maal), Röntge (5 maal), Rondt- gen, Röndtgen, Röndthgen, Rontsen, Rhöntgen, Rhöntgen, Rotgen, R önttger, Rongen (5 maal), Rotgen, Rondge Röndgon, Rongen (5 maal), Rotgen, Rondge (2 maal), Rondgen (2 maal), Rontge, Röntgon, Rönthen, Ronthen, Rö then, Rötchen, Runtgö, Rutgen, Rutchen. Runt- gen (6 maal), Rungen, Runge, Rundge, Reöndgen, Rüntgen (4 maal), Runtge (2 maal), Rüntge, Rhunger, Rüngen, Rund- gun, Rundgen, Rhuntgen, Rhuntge. In totaal zijn dit 43 verschillende ma nieren om het woord te spellen. Een reken kundig probleem blijkt zich ook te hebben voorgedaan voor degene, die de advertentie moest opstellen over de bar „De Soos" in de HAAGSE COURANT. Deze zag er na melijk zo uit: Bar „De Soos" Charme Sfeer DUO: HANS JAARSVELD - piano DESZO RACZ - bas VVINNY RQÏ - zang We zijn benieuwd hoe men het bij „De Soos" noemt als Hans eens alleen speelt. Dat vergelijkingen een bron van genoe gen kunnen zijn zult u wel weten. We von den deze uit de ALKMAARSE COURANT tenminste heerlijk: „Wat Cliff Richard is voor de teenagers de Alkmaarse handbouwdag voor de agrariërs in Noord-Holland en zelfs ver daarbuiten." We heben het verslag van deze land- bouwdag in spanning afgewacht, maar het het is echt tegengevallen, want de „land- bouwdag-fans" bleken zich rustig te heb ben gedragen. Over spanning gesproken, dan ging het in Perzië wel anders toe, getuige het AL GEMEEN HANDELSBLAD: Minister Luns (achterste rij links) lijkt hoogst geïnteresseerd; zijn'gelaat vertoont spanning, hetgeen overigens ook gezegd kan worden van de pantalon van de middelste turner." Het zijn van die details, maar je moet ze maar zien! Zo is het ook met VRIJ NEDERLAND. Een treffend stuk in de HEEMSTEEDSE POST ontsnapte niet aan het spiedend oog van een collega-knipper. Terecht overigens want het is goed, dat nu eens duidelijk wordt vastgesteld, wat wij allemaal op de Afrikanen voor hebben: „Wie rechten vraagt heeft ook plichten en wanneer we dit bedenken, rijst de vraag wat die Afrikaanse cultuur de mensheid dan gebracht heeft. De westerse bescha ving heeft, om slechts enkele voorbeelden te noemen, de Franse, Duitse, Italiaanse muziek voortgebracht, er is de Neder landse en Italiaanse schilderkunst, de Spaanse barok, de Engelse letterkunde, de middeleeuwse dichtkunst, de Renaissance, de antieke beschaving en zo is er nog meer op te noemen. Maar wat de negervolken voortgebracht hebben is niet zo veel. Ze hebben wat griezelig houtsnijwerk en wat maskers gemaakt, ze heben de tam-tam en vonden de buikdans uit. Maar aan de grote beschaving zoals die van de wester se of Aziatische volken, hebben ze niets bijgedragen en een belangrijke godsdienst ts evenmin onder de negervolken ont staan. Met het ontginnen van hun land hebben ze gewacht tot de blanken kwa men en hoewel ze hout en mensen genoeg hadden heeft voorzover wij weten nooit een negervloot de zeeën bevaren. Ze heb ben met elkaar gevochten en geslapen in het oerwoud, totdat Livingstone en Stan ley ze kwamen wekken." Overigens missen de negervolken nog iets heel belangrijks: ze kennen geen Nederlands en daardoor kunnen ze de Heemsteedse Post niet lezen! Laat men trouwens niet denken, dat in ons werelddeel de rimboe ontbreekt. Want tenslotte hebben we het Haagse Bos nog, waar tegenwoordig achter elke struik een boef schijnt te zitten. Laat de HAAGSE COURANT u verder informeren: „De dichte struikenlaag is er ook met opzet gekweekt. Daardoor krijgt het Haag se Bos ook inderdaad het uiterlijk van een bos. „Aantrekkelijk" zegt Staatsbosbeheer, „die variatie in stedelijke recreatiegebie den". Zorgen zijn er niet over de recrea tieve functie van het Haagse Bos, want zegt men „wij weten niets van klachten". Begrip voor klachten is er ove rigens niet: „In de struiken mag toch niemand komen. Er staan verbodsbordjes" zegt men bij Staatsbosbeheer". Hier vindt men de oplossing voor alle orde-problemen: Schaf alle agenten af, en plaats meer bordjes. Of nee, die ene agent in Eindhoven moeten we blijven houden, want hoe zouden we anders chaufferende dames nog psychologisch kunen benade ren. Het EINDHOVENS DAGBLAD vertelt het zo: „Vorige week heb ik het volgende mee gemaakt bij de stoplichten bij het kruis punt P.C. HooftlaanJan Smitzlaan. Daar stopten al bij geel licht! twee Dafjes naast elkaar en achter ieder stuur zat een dame. De twee chauffeuses bleken elkaar te kennen, draaiden dus de raampjes open en begonnen een gesprek. Dat gesprek zet te zich voort, ook toen het licht van rood op groen sprong; het achterstaande ver keer wrong zich langs de stilstaande auto's. Het gesprek zette zich voort tijdens de gele en rode episode en toen het weer groen werd was de gesprekstof nog niet uitgeput. Op dat moment richtte een agent van 'politie zich met resolute schreden naar het converserende tweetal en sprak tussen de twee auto's in staande: „Dames, luister eens even naar mij. Groener heb ben we het niet." Nu Willem 2 door Manchester United uit de Europa-bekerwedstrijd is gewipt is het misschien wel even goed er aan te herinne ren dat de Tilburgers het enkele weken geleden tegen de babies van meneer Matt Busby heel goed hebben gedaan. De mooi ste alinea troffen we in het ALGEMEEN HANDELSBLAD, dat Willem 2's konings schutter in precies negenéntwintig woorden uitputend analyseerde. Het schreef name lijk over Coy Koopal, „van wie iedere Nederlandse voetballer weet dat hij met zijn linkerbeen desnoods de doelpaal kan splijten en met zijn rech terbeen nog geen deuk in een pakje boter kan trappen." En van de knallende schoten van Willem 2 naar die van Irene, in dit geval het der tiende gardebataljon fuseliers „Prinses Irene" uit Schalkhaar, dat in Sennelager de NAVO-schiettrofee „Prix Leclerc" heeft ge wonnen. De LEGERKOERIER vertelt er van: Om onnaspeurlijke redenen had de schietploeg een pinguin als mascotte ge kozen. Maar in Sennelager bleek deze talisman, dragende de handtekening van alle militairen, uit de bus verdwenen. Nu was er toevallig kermis in het naburige Paderborn, waar ook diverse loterjjstands stonden. Sld. Braam kocht argeloos een lootje, won de eerste prijs en kreeg op zijn verzoek een levensgrote pinguin toe gewezen. Deze heeft de schietploeg verder van zeer nabij gevolgd en geluk ge bracht. Gevreesd was weldra de krijgs kreet der Nederlanders in Sennelager „Pinguin kwek kwek." Het blad meldt ook dat de Nederlanders op de kermis zoveel prijzen bij elkaar schoten dat de gezamenlijke standhouders om aan een wisse ondergang te ontkomen de Nederlandse militairen geen geweer meer in handen gaven. En dan nog even een paar dingen uit een ander militair blad, „7 december": Op de Belgische kasseien stond een liftster met een bord: „Hij woont in La Courti ne". .In het houten gebouw, waar ook nog een (tent)zeilmakerij in een veldflesvul- lingsdopkettingreparatieafdeling is onder gebracht. Twee rekruten bij een bren: „Is ie automatisch? „Nee, je moet aan de trekker trekken".

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5