Grensconflict in de woestijn ontwikkelt zich tot oorlog m crêpe-broekje Portret van Home - een Schotse aristocraat Eerste rede van Erhard in de Bondsdag is een klaroenstoot sDUJARDIHl WERELDNIEUWS wereldmerk VIEUX „Wegwijzers" van Hammarskjoeld Franse ruimtekat veilig geland 1 Minister Gromyko pessimistisch <^raatótoel 1 llllfc JÉ 5 Jr ZATERDAG 19 OKTOBER 1963 Onbedreigd Morele steun f C I GA R E TTE S AMERICA'S BEST TOBACCOS Nadruk op democratie, gerechtigheid en de persoonlijke vrijheid in een nieuwe wereld Ivoorkust en Bolivia in de Veiligheidsraad gekozen Vaagheid Oude lijn Terugreis onderbroken in Oost-Berlijn Op ale (Van onze correspondent) PARIJS Er zijn duidelijke symto- men, die de vrees wettigen dat het grens conflict tussen Algerije en Marokko zich tot een echte oorlog ontwikkelt. Een oor log bovendien met een steeds duidelijker ideologische inzet. President Ben Bella heeft afgezien van zijn plan naar New York te gaan. Hij wil de leiding van de acties op het militaire en vooral het poli tieke front in eigen hand houden. Om nog wat duidelijker uit te laten ko men dat hij voorlopig in onderhandelingen met Rabat toch geen heil ziet, heeft de president zijn vertrouwensman Yazid, die begin van deze week de besprekingen met koning Hassan voerde, in plaats van de minister van Buitenlandse Zaken naar de Assemblee van de Verenigde Nagies ge stuurd. Vrijdag zijn de vliegdiensten tus sen Algiers en Rabat voor onbepaalde tijd verbroken 10.000 Marokkanen zouden uit Algerije zijn gezet. Verscherping valt trouwens ook aan de Marokkaanse kant te constateren. De ter men van het telegram, waarin koning Has san vrijdag protesteerde tegen een Alge rijnse aanval op het plaatsje Figuig bij Colomb-Béchar lieten al even weinig hoop bestaan op een snelle oplossing van het geschil. De Marokkaanse monarch neemt het de Algerijnen in het bijzonder zeer kwalijk dat ze hun militaire activiteiten nu heb ben verplaatst of uitgebreid naar een ge bied, waar de grens nooit enige aanleiding tot duscussies of misverstanden heeft kun nen geven. Intussen lijken de Marokkanen, die één oktober het initiatief tot de gewelddadig heden namen, hun militaire superioriteit bijna onbedreigd te kunnen blijven gebrui ken. De Algerijnen vechten tegen een gro te, numerieke overmacht. De kwaliteit van hun uitrusting kan niet op tegen die van de Marokkanen. Ze hebben, voor zover valt na te gaan de communiqué's spreken elkaar vier kant tegen op verschillende punten van het front soms over vele kilometers te rug moeten trekken. De Algerijnen zijn onbetwist in het of fensief op het psychologische front De Al gerijnse radio windt er geen enkel doekje meer om, om uit te laten komen dat de strijd een uitgesproken politiek en ideolo gisch karakter heeft. De jonge koning Has san wordt met Tsjombe vergeleken en als een extreem reactionair despoot aan de schandpaal genageld. Hij wordt beticht van de zwartste bedoelingen. Ben Bella heeft in een recent verleden vele malen bewezen snel te kunnen re ageren. Door aan een conflict, waarin hij militair vermoedelijk snel het onderspit zou moeten delven, het karakter van een politieke kruistocht te geven, hoopt hij niet alleen de strijdlust van zijn eigen soldaten nog wat hoger op te voeren, maar ook te kunnen appeleren aan de ambities van de links Marokkaanse oppositie, dje zich in het verleden inderdaad graag op Ben Bella's socialistische radicalisme placht te beroepen. Dat de Marokkanen nu schijnen te po gen de Fransen, althans moreel, in hun kamp te krijgen, zou het bewijs kunnen zijn dat Ben Bella zich met zijn politie ke offensief in Marokko niet tot dove mans oren richt. De Marokkaanse regering heeft Parijs nu verzocht per omgaande post landkaar ten en andere documenten te willen stu ren over de grenzen, die voor 1912, toen Frankrijk het land onder zijn protectie plaatste, bestonden. De Marokkanen ho pen kennelijk uit die Franse stukken be wijskracht voor hun eigen stellingen te kunnen putten. De Franse regering, die geen enkele animo vertoont, zich opnieuw in het Noordafrikaanse wespennest te wagen en die zich daarom tot dusver angstvallig van iedere toespeling op het huidige conflict onthield, heeft Rabat echter al te verstaan gegeven dat beantwoording van het ver zoek waarschijnlijk zeer langdurig speur werk in de archieven van de Quai d'Or- say zal vereisen. Het moet op dat Franse departement van Buitenlandse Zaken in sommige diensten, schijnt het, een ten he mel schreiende janboel zijn. Somber is het frontbericht dat de Ma rokkanen langs de hele grens met Algiers sterke troepenconcentraties samentrek ken. Het is mogelijk dat de gevechten zich de komende dagen tot de hele grens zul len uitbreiden. Een aanval op Tinfouchy lijkt op handen. STOCKHOLM (AP In de Zweedse boekwinkels zijn de persoonlijke aanteke ningen van wijlen Dag Hammarskjoeld, secretaris-generaal van de UNO, vrijwel onbewerkt verschenen onder de titel „Wegwijzers". Hammarskjoeld had de aantekeningen in zijn woning in New York achtergela ten met een aantekening voor een goede vriend Lief Belfrage dat hij ze mocht pu bliceren als een soort witboek over mijn onderhandelingen met mijzelf en God, zo schreef Hammarskjoeld. De aantekeningen bestaan hoofdzakelijk uit gedichten, aforismen en proza. Het centrale punt is zijn zoeken naar God. Het boek wekt de indruk dat hij zich zag als een martelaar, zo niet als een heilige of zelfs als een moderne messias. Aangrijpend zijn de aantekeningen van Hammarskjoeld uit zijn laatste twee le vensjaren. Hier spreekt een gekwelde eenzame mens die verwacht elk ogen blik te zullen sterven, maar die in zijn missie de moed vindt te blijven vechten. Het blijkt dat Hammarskjoeld 'vermoedde dat de dood voor hem in 1961 nabij was. Advertentie schemp* panty girdle slips breeches m -HELANCA- Sanitized super elastisch volledig geminderd LONDEN (AP) De keuze van Mac- millan voor het premierschap van het ver enigd koninkrijk is een magere zestigjari ge Schotse aristocraat, wiens naam ook door de meeste Britten nog altijd verkeerd wordt uitgesproken. Drie jaar geleden kwam de veertiende graaf van Home uit de politieke scheme ring naar voren en werd minister van Bui tenlandse Zaken. Zijn benoeming was voor Conservatieven en oppositie een verras sing. Zelfs vandaag nog is hij zo weinig in het oog van het publiek geweest dat velen nog niet beseffen dat zijn naam rijmt op „bloem" en niet op „sloom". PARIJS (Reuter/AFP) Frankrijk heeft met succes een kat de ruimte ingescho ten, die met een valscherm levend naar de aarde is teruggekeerd. De lancering is geschied van de basis Hammaguir in de Sahara met behulp van een raket van het type Veronique. Door middel van elektroden, die aan de kop van de kat waren bevestigd, konden tijdens de hele vlucht signalen naar de aarde gezonden worden. Eerder hebben de Fransen drie ratten de ruimte ingezonden. den aangewakkerd zonder dat men zich om de gevolgen van de op deze wijze ge wekte onrust bekommert. Home ziet er jonger uit dan zijn zestig jaar, maar hij is zo mager dat de politieke tekenaars hem vrijwel als een geraamte afbeelden. Zijn dunne lippen krullen zich snel tot een glimlach. Hij spreekt met de ijle stem die in de Britse betere kringen gebruikelijk is en hij doet dit zonder dat hij daarbij zijn kaken schijnt te bewegen. In z'n vrije tijd zijn zijn hobbies dezelfde als die van zijn voorvaderen de jacht en vissen. In zijn studentenjaren was hij een verdienstelijk cricketer, maar net niet goed genoeg voor de topklasse. Lord Home is getrouwd. Hij heeft drie dochters en een zoon. De lijfspreuk van zijn geslacht is „Trouw tot het einde." aijuai-taapy; In de ogen van Macmillan is hij in de drie jaar van zijn ministerschap gegroeid tot een man van grote capaciteiten recht door zee, vastberaden, onafhankelijk en met het vermogen zich helder uit te drukken. Een twijfelachtig punt is zijn ge zondheid. Tijdens de tweede wereldoorlog lag hij twee jaar in het gips met rugge- graattuberculose. Toen hij in 1944 in het parlement terugkeerde zei rij: „De artsen hebben iets gepresteerd wat tot nu toe on mogelijk werd geacht, ze hebben een poli ticus ruggegraat gegeven". Hij heette toen nog Alexander Frede rick Douglas-Home. Zijn vrienden zeggen dat hij geen premierschap wenste. Toch is hij niet de politieke amateur waarvoor hij is uitgekreten. Voordat hij in 1951 zijn ti tels erfde, is hij veertien jaar lang lager huislid geweest, al heeft nij in die tijd geen onvergetelijke indruk achtergelaten Een deel van de antipathie tegen Butler vloeit voort uit diens banden met wijlen Neville Chamberlain en diens politiek van concessies aan Hitier. Het verzet om deze reden komt voor een groot deel van de „clans" van Churchill en Macmillan. Toch was Home nog nauwer betrokken bij Chamberlain en zijn politiek. Hij was persoonlijk assistent van de vooroorlogse premier in parlementaire zaken. In deze capaciteit vergezelde hij hem naar de con ferentie van München. De huidige politiek van Home draagt geen enkel spoor van een München-poli- tiek. Hij is integendeel een voorstander van een hardere politiek ten opzichte van de Sovjet-Unie dan in Britse en Ameri kaanse kringen mode schijnt te zijn. Ook is hij in de UNO onomwonden cri tisch geweest tegenover het Afrikaans- Aziatische blok, omdat hij van mening is dat uit deze hoek soms moeilijkheden wor- NEW YORK (Reuter/AFP) Ivoorkust en Bolivia zijn tot lid van de Veiligheids raad gekozen. Zij kregen in de UNO-As- semblee respectievelijk 92 en 86 stemmen bij een vereiste meerderheid van 72. Er is nog één zetel vakant. De beide kandidaten Tsjechoslowakije en Maleisië haalden het vereiste aantal stemmen niet. Volgende week vrijdag wordt er weer gestemd. De zetels waarover gestemd werd zijn die van de Philippijnen, Venezuela en Gha na. De mandaten van deze landen lopen aan het eind van dit jaar af. (Van onze correspondent) De met spanning verwachte regerings verklaring van de nieuwe Duitse bonds kanselier heeft geen slechte indruk ge maakt, ook al heeft professor Erhard zijn neiging niet kunnen onderdrukken reto rische frazen vol dikke woorden te ge bruiken. Maar na Adenauers simplisti sche en verre van hooggestemde 'bede- voeringen werkte Erfrards regeripgsver- Tclaring met haar nadruk op democratie, persoonlijke vrijheid en gerechtigheid als de klaroenstoot voor een nieuwe tij. Alleen blijft het wachten nu op de prak- ische verwezenlijking van Erhards sympa thieke idealen.Op het punt van de buiten landse politiek heeft de verklaring, zoals te verwachten was, nog niet veel klaarheid geschapen. Wel legde Erhard veel meer nadruk op de Atlantische gemeenschap in militair, economisch maar tussen de re gels door ook in politiek opzicht, dan Aden auer met zijn gaullistische sympathieën ooit gedaan heeft. Ook verklaarde Erhard zich tegen elke gesloten opvatting van de gemeenschappe lijke markt, wat van de liberale econoom als hij oprecht is. Aan de andere kant be vestigde Erhard echtder Adenauers poli tiek van nauwe samenwerking en vriend schap met Frankrijk en was hij zeer te rughoudend tegenover de oost-west-ont- spanning. Weliswaar zei hij dat de Bondsregering de contacten tussen Washington en Mos kou nuttig acht voor het onderzoeken of men de spanningen kan verminderen, maar daarnaast liet hij duidelijk blijken dat alleen Russische concessies in de kwes tie Duitsland tot ontspanning kunnen lei den. Bonn blijft erbij, dat geen vorm van er kenning van het Óostduitse bewind aan vaardbaar is, dat het statuut van Berlijn ongewijzigd moet blijven tot aan de Duit se hereniging en dat men elke internatio nale regeling, die de Duitse splitsing be vestigt of op andere wijze de Westduitse positie benadeelt, zal verwerpen. Nu moet men deze pap niet zo heet eten als zij wordt opgediend. Erhard heeft er als nieuwbakken kanselier uiteraard naar gestreefd een verklaring af te leggen, die hem niet meteen in moeilijke controversen brengt. Vandaar de vaagheid en terughou dendheid. Intussen tekent zich in Bonn toch steeds duidelijker af hoe de fronten in de buiten landse politiek lopen. Het ziet ernaar uit dat Erhard, minister van Buitenlandse Za ken Schroder en de nieuwe liberale vice- kanselier Mende één lijn zullen trekken Een lijn, die vooral door de liberalen en de socialisten gesteund wordt en die in de westelijke alliantiepolitiek neer komt op een Atlantische instelling en in de oostwest politiek op een relatief positieve houding tegenover Amerikaanse pogingen een aan tal spanningspunten door regelingen met de Russen uit de weg te ruimen. De Atlantische instelling van het westen, politiek, economisch en militair integreren op de basis van de Noord-Atlantische Ver dragsorganisatie en niet op de smalle ba sis van de E.E.G. alleen. Zij is sterk op Kennedy afgestemd, hoopt op een gunsti ge afloop van de Kennedy-ronde en ver werpt een autarktische E.E.G.-politiek. Aan de andere kant wil men de ban den met De Gaulle, ondanks de uiteenlo pende visie niet laten verslappen, maar wil men pogen door de nauwe relatie met Parijs ook de Franse bondgenoot in het Atlantische schip te loodsen. Een harde dobber! Tegenover de oost-west-politiek betekent deze lijn wel nadruk op het Duit se probleem, maar Schroder, en naar mag worden aangenomen ook Erhard en Men de, willen liever meepraten dan alles boos saboteren volgens de methode Adenauer. Schroder vindt dat de situatie in midden- Europa en in het gespleten Duitsland de neiging vertoont te verslechteren, bijvoor beeld door de bouw van de muur in Ber lijn, de steeds meer gecontroleerde toe gang naar de stad enz. enz. Daarom ziet hij geen schrikbeeld in voorlopige oost- west-afspraken, die de Duitse deling niet vereeuwigen maar toch een ontspanning bpengen-, waardoor Bonn zijn kontakten met de oost-Europese landëh kan uitboii- wen en wellicht een verbetering van de levensbriislfeadighetteii in OostduitSlahd ontstaat. Tegenover deze lijn staat een andere. Die van oud-kanselier Adenauer, die verre van geïsoleerd is. Niet alleen minister Kro ne, fractievoorzitter von Brentano, oud minister Strauss en de gaullistische baron Guttenberg staan achter Adenauer, maar ook een waarschijnlijk niet onbelangrijk deel van de Christen Democratische Unie. Wat wil deze groep? In het Westen nau we aansluiting bij Frankrijk. Tegenover Washington wil men wel niet de indruk wekken van lastige Europeanen te zijn maar toch zouden zij graag een stukje van de macht over de kernwapens aan Washington ontfutselen. Vooral oud-kanselier Adenauer, die als regeringsleider door de meerderheid van de Bondsdag steeds werd vastgelegd op een enigszins pro-Britse en pro-Amerikaanse koers, kan such best binnenkort ontpoppen als een pur sang kampioen voor de gaul listische ideeën over een onafhankelijk Europa. Kort geleden verraste de 87-jarige met de opmerking dat men ook het alternatief voor een multilaterale NAVO aloomstrijdmacht: een Europese kern macht, gebaseerd op het Franse atoomwa pen, zou kunnen kiezen. In de oost-west-po litiek is van de groep Adenauer alleen maar obstructie te verwachten, omdat men zich heel wel voelt bij de bevroren PRESTWICK (Eng). De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko heeft verklaard, dat het verloop van de be sprekingen tussen de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie over internationale ontwapening „niet slechter kon zijn". Hij voegde daaraan toe: „Om eerlijk te zijn, de stand van zaken bij ons overleg is slecht. Wij maken geen vorde ringen". Hij sprak tot verslaggevers op het vlieg veld Prestwick in Schotland, waar hij een tussenlanding maakte op zijn terugreis naar Moskou. Gromyko heeft zijn reis van New York naar Moskou onverwacht in Oost-Berlijn onderbroken voor een gesperk met de Óost duitse leider Walter Ulbricht. In Londen wilde men van officiële zijde geen commentaar geven op de uitlatingen van Gromyko, maar de algemene indruk was dat de Russen duidelijk willen maken, dat men in de naaste toekomst niet behoeft te rekenen op nieuwe overeenkomsten tus sen Oost en West. De opmerking van Gromyko wordt ook in verband gebracht met de moeilijkheden die westelijke militaire konvooien op de wegen van en naar Berlijn ondervonden Sommige westelijke diplomaten in Moskou hellen over tot de mening dat dit een wel overwogen Russische actie was om de wes telijke mogendheden nog eens te herinne ren aan de Russische eisen inzake een re geling van de Duitse kwestie. toestand in midden-Europa, zoals die nu is. Tenslotte heeft de nu afgetreden kanse lier van 1949 af een beleid gevoerd, dat neerkwam op beweeglijkheid, aanpassing en integratie in het Westen en volstrekte bevriezing van de situatie aan de oost grens. Die bevriezing wenste hij, enerzijds om de Duitse splitsing niet definitiever te maken dan ze al was, anderzijds ook voor de positie van de Bondsrepubliek. Want het heeft immers Bonn bij zijn streven naar souvereiniteit en herbewape ning zeer geholpen dat oost en west op Duits grondgebied grimmig tegenover el kaar staan. De Russen willen west-Euro pa hebben, dat staat vast, zo zei Aden auer nog kort voor zijn aftreden. Voor hem betekent dit dat men niets moet re gelen en alleen maar moet bewapenen om dan eens door macht Moskou te dwingen Oostduitsland vrij te geven. Na het .aftreden .,van. .Bismarck, han delde de hele conservatieve oppositie van het Duitse keizerrijk- zich rond de verbit terde ex-kansèlier op' diens landgoed Friedrichsruh, hetgeen een grote' belasting werd voor de toen regerende mannen. Adenauers optreden van de laatste tijd lijkt erop te wijzen dat hij er niet rauwig om zou zijn als zijn villa in Rhoendorf een tweede Friedrichsruh zou worden Voorlopig heeft Erhard echter nog een meerderheid in de Bondsdag ook al ont breekt er dan een en ander aan een meer derheid in zijn eigen partij, de C.D.U. Idool Sommige mensen krijgen het mee om anderen een levenlang te begeleiden zon der dat waarschijnlijk zelf te beseffen. Zo'n figuur is in mijn bestaan de acteur Paul Steenbergen. Heel vroeger, in Den Haag, had ik als scholier een schouwburg abonnement zwaar van de reductie. Op achteloze plaatsjes in de zaal zag ik het Residentietoneel en Steenbergen als de jeune premier in talloze stukken. Ik was zestien of daaromtrent en dus dweepte ik met hem en een foto hing boven mijn bed. De handtekening erop was gedrukt want het jagen naar authentiek signeren bestond nog niet, evenmin als het woord fan", maar ik was er één! Hoe vol het toneel ook staan mocht, ik had er maar oog voor één. En hoeveel er ook gespro ken werd, het waren niet meer dan nutti ge .aangevers voor de door hém gesproken en daarom ademloos beluisterde strofen. De dagen waren vol zalige dingen die ge beuren konden en vaak ook gebeurden. Eén daarvan was het steeds terugkerende schouwburgbezoek, de allerzaligste was de confrontatie daar met Paul Steenber gen. Toen kwam er een oorlog zonder toneel, op de voet gevolgd door jaren van grote interne geldschaarste, gevolgd door kinde ren die avondvoeding moesten hebben of om klokke elf op de po moesten, aldus met hun nietige aantal centimeters me tershoge barricaden optrekkend tussen het toneel (daarmee Paul Steenbergen) en mij. Maar de radio was er en de Paul Steenbergen uit mijn bloesemjaren kon op mij in m'n bloeiperiode rekenen wanneer hij als gast in hoorspelen optrad; de avond aan de radio werd toch wel een avondje schouwburg want ik kende datgezicht zo goed dat ik het moeiteloos achter de stem aan kon brengen Ik bloeide verder en zo ook de welvaart, buiten en binnen de voordeur. Kinderen leerden telefoon aannemen, gingen zelf standig ter po en naar bed. De weg naar het toneel was niet langer geblokkeerd en met een zucht van tevredenheid, van blij de herkenning, zag ik mijn, zich de jaren lange scheiding totaal onbewuste Paul Steenbergen, de wat ouder, wat geposeer- der geworden foto uit mijn meisjeskamer, weer terug. Zijn bloesemperiode als jeune premier bleek ook voorbij, de bloeitijd van een aan geen leeftijd gebonden, alle rol len spelend, geroutineerd en waarlijk rijp acteur was daar. Op het toneel stond niet langer een „mieterse vent" waarmee te dwepen viel, maar een hoogbegaafd, men selijk mens waarin de bewonderaarster in de zaal geloven moest. En nog weer een nieuwe tijd is aange broken in dit leven en weer is Paul Steen bergen erbij betrokken. Hetzelfde kind dat vroeger de barricade optrok is een jong meisje geworden dat op haar beurt en haar wijze gegrepen wordt door zijn spel. Zij leerde het toneel kennen via de telg visie en het maakte haar zo begerig dat ze een schouwburgabonnement vroeg als verjaarscadeau. Ze zag daar Paul Steen bergen en ze deed wat ik nooit durfde: ze ging na afloop naar zijn kleedkamer en vroeg een handtekening. Toen ze terug-, lèwam bij mij in de hall. tevreden het handtekeningenboekje onder de arm ge klemd na de vruchtbare oog in.oog ont-- moeting achter de coulissen 'zei ze: „Wat een aardige mcIn! Wat een aardige man, zeg, maar wel al oud hoor, en zo'n moe gezicht..." Hoe kan het anders, dacht ik, van iemand die, zij het ongeweten, je moeder al zo'n belangrijk stuk van haar leven be geleid heeft? En hopelijk nog begel.eiden zal? Cri Stellweg Advertentie D Hadamard t. De Franse wiskundige en wijsgeer Jacques Hadamard is op 97-ja- rige leeftijd in Parijs overleden. Hada mard behaalde bij zijn toelatingsexamen tot de polytechnische school op negen tienjarige leeftijd de hoogste cijfers die ooit werden gegeven. Hij was over de gehele wereld bekend om zijn werk op het gebied van infinitesimaal analyse en toegepaste wiskunde, waaronder golf voortplanting. Wraak. De Amerikaanse militaire politie in West-Berlijn heeft vrijdag een Russi sche luitenant-kolonel in zijn auto gedu rende twintig minuten de weg versperd uit wraak voor een dergelijke belemme ring die Óostduitse politie twee dagen tevoren in Oost-Berlijn aan een Ameri kaanse militaire-politieauto in de weg legde. De Amerikanen blokkeerden met twee politiewagens de doorgang voor de Russische officier. Verboden. De 72-jarige anglicaanse emeri tus predikant Arthur William Blaxall is in Johannesburg veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 28 maanden, waarvan 22 maanden voorwaardelijk, wegens hulpverlening aan verboden politieke or ganisaties en het in bezit hebben van verboden publikaties. De verdediger van de geestelijke, die alle schuld erkende, deelde mede dat geen beroep zal worden aangetekend. Sprong, 'n Negentienjarige Óostduitse mi litair is woensdag van een tien meter hoog dak gesprongen om in West-Berlijn asiel te vragen. Hij werd niet getroffen door het schot dat een Óostduitse grens wacht op hem loste. Geramd. Een 22-jarige Óostduitse grens wacht is vrijdag naar West-Berlijn ge vlucht door met een tractor de prik keldraadversperringen te rammen. De 22-jarige soldaat bewaakte arbeiders die een valkuil graven om eventuele ont snappingen moeilijker te maken. De tractor die in de versperring bleef ste ken is later naar Oost-Berlijn terugge sleept. Touwtrekken. De Amerikaanse Senaats commissie van Buitenlandse Zaken heeft er zich mee akkoord verklaard, dat een bedrag van 4.202.365.000 dollar beschik baar wordt gesteld voor hulp aan 't bui tenland. De regering krijgt daarmee on geveer 327 miljoen dollar minder dan zij nodig acht. Het Huis van Afgevaardig den vindt een bedrag van 3.402.075.000 voldoende. Spaak-prijs. In Brussel :s vrijdag de „Paul-Henri Spaak-prijs" uitgereikt aan burgemeester Willy Brandt van West- Berlijn. De prijs is voor personen be stemd die zich zeer verdienstelijk heb ben gemaakt voor het behoud van de vrede in de wereld. De Oostenrijkse pre sident Adolf Scharf en de Franse socia list Jules Moch hebben beiden de prijs eerder in ontvangst mogen nemen. Ruimtevaarders. De Verenigde Staten heb ben veertien piloten aangewezen voor een opleiding tot ruimtevaarder. Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruim tevaart (NASA) beschikt thans over der tig mannen voor de bemande ruimte vaart. Onder hen bevindt zich de zeven man tellende oorspronkelijke groep. Te gen 1970 wil de NASA een man op de maan laten landen.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3