Communisten bestrijden, ook door hervormingen FEITEN VAN DEZE WEEK Zoeklicht op Latijns-Amerika Levenskansen van de mens stijgen Benelux-overleg over snelweg van Breda naar Antwerpen Bestuur BSP zoekt oplossing voor het federale probleem PSV-Plovdiv voor de Europese beker Spelen 1968 in Mexico City Bento Kitty laat z'n tegenstanders de kruimels... M ZATERDAG 19 OKTOBER 1963 4 Demonstraties in slangenkuil EÉ Terreur A rrestaties BETAALD VOETBAL HANDBAL HOCKEY KORFBAL BADMINTON TAFELTENNIS Lotingen toernooien sr m CARACAS (AP) „Het communisti sche gevaar in Latijns-Amerika is reëel". Dit zei Romulo Betancourt in snel en krachtig Spaans. „Maar wij kunnen niet geloven, dat uitsluitend repressieve maat regelen tegen de communisten voldoende zijn", voegde de president van Venezuela hieraan toe. „Wij moeten de armoede, de slechte verdeling van het bezit en de ver ouderde structuur van de volkshuishou ding in Latijns-Amerika bestrijden. Wat in deze jaren wordt gedaan om deze problemen het hoofd te bieden is be slissend. De ervaring van Venezuela be wijst dat het mogelijk is." De 55-jarige Betancourt, die in Vene zuela vier en een half jaar een democra tisch bestuur heeft gevoerd, heeft om dit in stand te houden communisten en recht se terroristen bestreden. Hij heeft scholen, woningen en ziekenhuizen gebouwd en her vormingen van het grondbezit ingevoerd. Hij is begonnen enorme achterbuurten in de steden te saneren en te werken aan hervorming van industrie en landbouw. Thans, bij het naderen van het einde van zijn ambtstermijn, is Betancourt er kennelijk van overtuigd, dat wat Vene zuela heeft bereikt bewijst, dat de strijd tegen het communisme en de rechtse dic taturen op het halfrond door overwinnin gen kan worden bekroond. Hij is ook de eerste om te erkennen, dat de strijd in Venezuela en elders nog verre van voorbij is. Beter dan de meesten kan Betancourt de gevaren in de toekomst beoordelen. Hij is zowel staatsman als revolutionair. In de straten van Caracas duurt de com munistische terreurcampagne, die het land al drie jaar plaagt, voort. Troepen bewaken belangrijke gebouwen en zetten enkele oude wijken van de stad af. Zwaar gewapende politie patrouilleert in patrouil les van twee man door de zakenwijk. Betancourt spreekt het vertrouwen uit, dat ondanks de terreur de nationale ver kiezingen op tijd, d.w.z. op 1 december, zullen plaatsvinden. In maart zal een nieuwe regering optreden. Hier volgt een verkorte weergave van de voornaamste in het interview gestelde vragen en gegeven antwoorden: Vraag: Is u van mening, dat het door zetten van de verkiezingen op 1 december en het optreden van een nieuwe regering een beslissende nederlaag zal betekenen voor de communistische terreurcampagne, of voorziet u nog een langdurige strijd? Antwoord: Het feit, dat 92 van elke hon derd personen zich vrijwillig op de kie zerslijsten hebben doen inschrijven, wijst erop, dat de Venezolanen willen dat de verkiezingen plaatsvinden. Dagelijks hou den de kandidaten voor het ambt van pre sident tal van openbare vergaderingen. Er worden redevoeringen gehouden via radio en televisie. De regering mengt zich in geen enkele van deze activiteiten. Het andere aspect van de vraag is, of de terreur in Venezuela zal voortduren. Deze terroristische campagne is niet iets van Venezuela alleen, maar wordt ook in Columbia en sporadisch in andere landen in Latijns-Amerika gevoerd. Deze cam pagne staat in zeer nauw verband met de internationale toestand en het voortbe staan van het regime van Fidel Castro. Deze tegen de democratische regeringen van Amerika gerichte campagne wordt vanuit Cuba gestimuleerd en geleid. Vraag: Is het mogelijk dat de demo cratische procedures, die u tracht te be vorderen, schade hebben ondervonden door de arrestatie van de communistische leden van het congres? Antwoord: Deze arrestaties zijn verricht volgens wettige normen. De parlementai re immuniteit strekt zich niet uit tot mili taire misdrijven en opstandige daden. De gearresteerden hebben recht op verweer. Het Opperste Gerechtshof zal het laatste woord hebben. De openbare mening in het bedrijfsleven, de vakverenigingen, de vrije beroepen en de politieke partijen heeft er blijk van gegeven, volstrekt ach ter deze maatregel te staan. Vraag: Hoeveel steun hebben de com munisten onder het volk en neemt die toe of af? Antwoord: De arrestatie van de leiders van de communistische partij heeft niet geleid tot protesten van het volk. Dit is John Hightower, deskundige van het persbureau Associated Press voor Latijns-Amerika, heeft een vraag gesprek gehad met president Romulo Betancourt van Venezuela. Betancourt wiens ambtstermijn in december af loopt, is een felle tegenstander van de communisten en de rechtse extremisten. Hij heeft veel gedaan om in zijn land te komen tot gezonder sociale verhou dingen en een rechtvaardiger verdeling van het grootgrondbezit. Een verslag van het gesprek vindt u hierbij. een bevestiging van de bewering van mijn regering, dat de communistische partij in Venezuela is geslonken tot kleine terroris tische benden, die niet worden gesteund door het volk, noch door de arbeiders- en boerenbeweging. Het arbeidersverbond telt anderhalf miljoen leden. Deze zijn de com munisten openlijk en volstrekt vijandig gezind. Vraag: Acht u het communistische ge vaar voor dit halfrond ernstig? éft in wel ke opzichten is het het grootst? Antwoord: Het communistische gevaar is reëel. Wij mogen niet aannemen dat uitsluitend repressieve maatregelen tegen communisten voldoende zijn. Wij moeten de armoede bestrijden en de slechte ver deling van het bezit, alsmede de verouder de structuur van de Latijns-Amerikaanse volkshuishoudingen, vooral met betrekking tot de verdeling van het grondbezit. De communisten zijn niet alleen om in ternationale redenen mijn regime zo vij andig gezind, maar ook omdat wij dat soort maatschappelijke acties ondernemen, dat de communisten van steun en volge lingen berooft. Koningin Juliana heeft tijdens het verblijf in Bangkok een bezoek ge bracht aan het Thaise Rode Kruis ziekenhuis in deze stad. Bii deze in richting behoort ook een slangen kwekerij waar men serum bereidt uit het slangengif, dat het personeel op gezette tijden aan de reptielen ont trekt. De koningin zag een demon stratie waarbij enige gifslangen wer den gevoederd en andere werden „gemolken". Met een bezorgd gezicht volgde zij de verrichtingen van de laboranten'in de slangenkuil. NEW YORK (AP) De Verenigde Na ties hebben in een studie meegedeeld, dat de grote meerderheid van de wereldvolke- ren over tien tot twintig jaar bij de ge boorte een levenskans van 65 jaar of lan ger heeft. In een speciaal bevolkingsbuile- tin van de organisatie over de recente oorzaken van de sterfte wordt gezegd, dat dit waarschijnlijk een gevolg zal zijn van de voorkoming en genezing van infectie- en ademhalingsziekten in de ontwikkelings landen. Deze ziekten eisen daar thans vele slachtoffers. De levenskansen in de moderne landen zullen niet veel groter worden, tenzij nieu we medische ontdekkingen de weg wij zen naar een uitstel van de dood op hoge leeftijd. Hier wordt in het bijzonder aan kanker en hartziekten gedacht. In de periode 1955-58 was de levenskans bij de geboorte in Birma, Cambodja en India slechts 35 tot 44 jaar en in Brazi lië en Guatemala 45 tot 54 jaar. Volgens ramingen was de levenskans bij de ge boorte in Mali in 1957 slechts 20,2 jaar. Anderzijds was het cijfer in de Sovjet- Unie 68 jaar, in de Verenigde Staten 69,3 jaar en in Canada zeventig jaar. In de Benelux-organen wordt opnieuw overleg gepleegd over de aanleg van de autosnelweg BredaAntwerpen. Dit heeft Ir. A. E. J. Nap, hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat donderdag mede gedeeld op een in Hasselt gehouden regio nale Benelux-contactdag. In een overzicht van de spoor- en weg verbindingen in de Benelux zei hij, dat de huidige weg tussen Antwerpen en Breda wat het verkeer betreft maximaal is belast en dat voor de economische samenwerking tussen Nederland en België een spoedige oplossing noodzakelijk is. Over het tracé van de nieuwe wegverbin ding bestaat reeds overeenstemming en van Nederlandse zijde is men bereid om met de aanleg te beginnen. Dit heeft ech ter geen zin zolang in België nog geen be slissing is gevallen. Ir. Nap was één van de vier inleiders op deze Benelux-bijeenkomst, waarop in het bijzonder de vraagstukken van de banden in het middengebied van Benelux werden besproken. Daarbij werden niet alleen economische, maar ook culturele aspecten van de samenwerking tussen de provincies Antwerpen, Noord-Brabant, Belgisch en Nederlands Limburg en het arrondisse ment Leuven ter sprake gebracht. De bijeenkomst werd door driehonderd Belgische en Nederlandse vertegenwoor digers van provinciale en gemeentebestu ren en van het handels- en bedrijfsleven bijgewoond. (Van onze correspondent) BRUSSEL. De Belgische socialis tische partij heeft nog steeds moeilijk heden met haar Waalse federalistische vleugel. Er is nu in Wallonië een comité gevormd dat handtekeningen wil ver zamelen voor een petitionnement. Dat petitionnement is gericht tegen de zo genaamde zetelaanpassing bij de vol gende verkiezingen. Het bestuur van de socialistische partij heeft verklaard dat deelneming aan en steun voor dat verzoekschrift onverenig baar is met het streven van het partijbe stuur naar het zoeken van een voorlopige oplossing voor de Vlaams-Waalse pro blemen. Die oplossing zal door het bestuur worden voorgelegd aan een congres dat half november gehouden wordt. Het bestuur van de B.S.P. is van oordeel dat het onmogelijk is een aanvaardbaar uitgangspunt te vinden op basis van het federalisme. Het is óók tegen een referen dum zoals de Waalse federalisten dat heb ben gevraagd. Het referendum is op touw gezet door een Waals actiecomité, dat zich „algemeen" noemt en dat beweert dat ook leden van andere politieke partijen akkoord gaan met het idee. In werkelijkheid echter is het petitionnement, waarvoor ook in fa brieken handtekeningen worden ver zameld, het werk van het Mouvement Po pulair Wallon, de meer of minder afvallige Waalse vleugel van de B.S.P. die onder leiding staat van André Genot, de opvolger van wijlen André Renard Het Waalse actiecomité beweert ook dat vele Vlaamse socialisten het petitionne ment hebben ondertekend of dat nog zullen doen. Die bewering heeft tussen socialis tische bladen als „La Wallonië" enerzijds en „te Peuple" en de „Volksgazet" ander zijds nogal wat polemiek uitgelokt. Sport tijdens het weekeinde Interland-liefhebbers kunnen, alvorens zij zich rond het radiotoestel scharen, nog eventjes vlug een competitiewedstrijd be zoeken. Om 12 uur treffen namelijk EDO en ZFC elkaar op de groene mat in Haar lem-Noord. Oorspronkelijk stond deze match gelijktijdig met RCH-Haarlem op het programma, doch de KNVB stemde aan de wens van EDO toe. De Haarlemmers verschijnen met een iets gewijzigde samenstelling, te weten: Amama; Disselköter en Spiers; Nijman, Krooder en Koene; Van Dusschoten, Wiertz, Hopman, Jonker en Peters. Na enkele weken gedwongen rust komt de damesploeg van de Blinkert weer in aktie. Op het Noordersportpark moet zij ruim van Vlugheid en Kracht kunnen win nen, aangezien deze ploeg tot nog toe wei nig heeft gepresteerd in de overgangsklas se A. Het begin van de wedstrijd is om 2 uur. De heren van de Blinkert gaan in Zandvoort om 12.30 uur een moeilijke strijd tegen Zandvoortmeeuwen tegemoet. Ondanks de nederlaag speelden de Meeu wen de vorige week een goede wedstrijd maar toch rekenen wij op een Haarlemse zege. In Heemskerk spelen om 12 uur de da- mesploegen van ADO en Concordia. Er zal weinig krachtsverschil zijn. De Concor- dia-herenploeg gaat tegen het stevig spe lende Vriendschap aan de van Oosten de Bruynstraat om 2 uur waarschijnlijk een nederlaag tegemoet. De rood-witten moe ten het nog zonder hun geblesseerde keeper Oppelaar stellen. Rapiditas bezoekt in Badhoevedorp Lijn den en zal ongetwijfeld met een zege te rugkeren. In IJmuiden speelt runner-up Full Speed tegen het leidende VZV. De dames van IJmond moeten het in Bree zand tegen Vliegens Vlug opnemen. De Velsense heren zijn gastheer van het ster kere Achilles. Voor het eerst in dit hockeyseizoen is er komende zondag een volledig program ma, aangezien de heren het toernooi van Lyon achter de rug hebben en de dames woensdag van de trip naar Amerika zijn teruggekeerd. Wordt er in alle afdelingen een nieuwe competitie gespeeld, de eerste klassers gaan de tweede helft van de oude competitie (van het seizoen 1962-1963) af maken. Op Aelbertsberg in Bloemendaal treedt BMHC aan tegen de Delftse Stu denten. HBS' dames ontvangen de ploeg van Gooi. Het lukt de Bloemendaalse dames de laatste tijd wat minder dan we van dit elftal gewend zijn. Voorts vermeldt de eerste klasse de derby tussen BDHC en Alliance, waarbij we de thuisclub in staat achten te winnen. De ontmoeting Bloemendaal-Heemstede, tussen de reserves van BMHC (héren) en Alliance, eveneens op Aelbertsberg te spe len, zal uitmaken welke wijzigingen in de ranglijst van de overgangsklasse moeten worden aangebracht. in de eerste klasse van de korfbalcom petitie komt ZKV uit Zaandam bij Wa tervliet op bezoek. De thuisclub heeft een goede kans 2 winstpunten rijker te wor den. Haarlem heeft wederom een uitwed strijd en wel tegen Swift in Amsterdam dat de tweede plaats inneemt. Een kleine nederlaag betekent min of meer al een succesje voor de bezoekers. Tweedeklasser Nieuw-Flora speelt op eigen veld tegen Victoria uit Amsterdam; beide ploegen behoren tot de zwakkere broeders, zodat een gelijkspel in de lijn der verwachtingen ligt. Animo Ready krijgt bezoek van Landlust en O'kwartier van Hespa; beide thuisspelende clubs heb ben een goede kans op de zege. Leider BEP uit Purmerend komt naar Aurora en dat zal wel een zeer zware Cp en om het Binnenhof Velerlei vragen Deze week viel tot twee keer toe in de Tweede Kamer waar te nemen, dat enige vernieuwing in de praktijk van de parle mentaire arbeid bepaald wel wordt nage streefd en dit ook met succes. Dinsdag kon men een werkelijk in menig opzicht levendig vragenuurtje in ons Lagerhuis meemaken. Doch behalve dat het een vrij levendig karakter had, lever de het ook bepaald nut op. Zo was het goed, dat men binnen en buiten de volks vertegenwoordiging naar aanleiding van een mondelinge vraag van prof. Vondeling kon vernemen, hoe het nu gestéld is met de plannen van de regering omtrent al dan niet deelneming aan de besprekingen, op Amerikaans initiatief, over een even tueel te vormen gemeenschappelijke mari tieme verdediging met kernbewapening. De minister-president maakte er zich niet met een Jantje van Leiden af door slechts met een „kernachtig" neen te antwoorden op de vraag, of het kabinet besloten heeft Nederland mede aan de conferentietafel te doen aanzitten. Een „ja" kon hij echter evenmin laten horen. Wel bestaat er in beginsel bereidheid, in samenwerking met de bondgenoten de opportuniteit van de vorming van een kern-vloot te laten onder zoeken. Maar iets geheel anders is dat Nederland, zo het al tot zulk een ge sprek zou overgaan, voorbehoud zou die nen te maken wat aangaat het zelf deel nemen aan zulk een gezamenlijke kern bewapening: dit ook reeds wegens de fi nanciële gevolgen, welke dit laatste met zich zou kunnen meebrengen. Een beslis sing over deelneming aan de besprekin gen, en dan altijd onder een dergelijk voorbehoud (zoals Engeland en België hebben gemaakt), is nog niet genomen. De bedoeling is, dat de regering nog zal uitmaken of zij daartoe inderdaad wel zou willen overgaan, dan wel of zij zich ertoe zal bepalen zich door een „waarnemer" te laten vertegenwoordigen. Intussen be loofde minister Marijnen, de desbetreffen de Kamercommissies terstond nadat de beslissing gevallen zal zijn te zullen in lichten. Het ligt voor de hand, dat de minister-president er wel voor zal zorgen binnenkort een regeringsbeslissing tot stand te doen komen. Nuttig was insgelijks, dat het politiek „bonte" duo, de socialist Willems en de liberale mevrouw Van Someren-Downer, uit minister Marijnen wisten te krijgen, dat de regering al heeft uitgemaakt spoe dig maatregelen te zullen oevorderen tot „redding" van het in gevaar gekomen filmjournaal. Daarbij staat dan voorop, dat aantasting van de redactionele onaf hankelijkheid van dat journaal geheel en al zal uitblijven. Ofschoon bijkans een heirleger van vra gers van minister Witteveen iets meer te weten trachtten te komen over de voor genomen beperking van de overheidsinves teringen, brachten zij het niet veel verder dan 's ministers verklaring dat „tempori sering" inzake bedoelde investeringen wordt beoogd. De tegenwoordige minister van Financiën moge evenzeer als zijn voorganger een hooggeleerd man zijn, in helderheid van betoogtrant en tevens wat de wijze aangaat, waarop hij zijn veriiaal over het voetlicht brengt, doet hij voors hands bepaald voor de heer Zijlstra onder. Er zijn hier en daar overigens wel wat misverstanden gerezen over het plan om nisering op het Binnenhof groeiende is. Dankzij de voorbereiding der behandeling van verschillende begrotingshoofdstukken door middel van openbare commissiebespre kingen, waarmee verleden jaar werd be gonnen, komt de veelal saaie uitwisseling van voorlopige verslagen en memoires van antwoord immers te vervallen. Zo ging het bepaald levendig toe in de commissie voor Sociale Zaken, waar meer dan één af gevaardigde zijn hart luchtte over het tere vraagstuk van de te volgen loonpolitiek. Merkwaardig was hierbij vooral dat er duidelijk een tegenstelling te beluis teren viel tussen hetgeen mr. Aalber- se, voorzitter van de Katholieke Volks partij, zei en het door dr. De Kort, aan voerder van de K.V.P.-fractie, onlangs bij het algemeen politiek debat ingenomeri standpunt. Eerstgenoemde trok er zich niets van aan, dat zijn fractievoorzitter de eigen verantwoordelijkheid van de regering had ondersteund, wat de gang van zaken met tot een beperking van de overheidsinveste ringen met vijf percent te komen. Die voorgenomen beperking heeft niet ten doel, zo bleek mij nog eens uit een gesprek met een op het gebied in kwes tie uitermate deskundige, hoge functiona ris, om vijf percent minder uitgaven te besteden aan werken, door of vanwege de overheid te ondernemen, doch werkelijk om te trachten mede aldus iets tot enige ontspanning op de arbeidsmarkt bij te dra gen. Daarom gaat het. En al moge die bescheiden investeringsbeperking dan ze ker niet binnen vrij korte tijd reeds zo den aan de dijk zetten, zij kan vermoe delijk toch wel een zekere psychologische uitwerking hebben. Dit in die zin, dat bij voorbeeld aannemers zullen gaan besef fen, dat er geleidelijk-aan iets minder overspanning in hun opdrachten-portefeuil les en zodoende tevens wat ontspanning op de arbeidsmarkt kan gaan ontstaan. En dit dan, wel te verstaan, heus niet met vijf percent, doch in samenhang met allerlei andere, eveneens reeds aangekon digde of overweging genomen maatrege len. Opnieuw kon men in de afgelopen da gen bemerken, dat de verblijdende moder- de lonen betreft. Mr. Aalberse toch achtte het voor de regering aanbeveling te ver dienen, zich achter het resultaat van de loononderhandelingen te stellen. Verder bleek hij helemaal niet, zoals met de heer De Kort wél het geval was geweest, bij voorbaat bereid om alle eventueel door het kabinet voor tg stellen maatregelen ter ontspanning van de arbeidsmarkt met ge juich te helpen binnenhalen. Mevrouw Stoffels-Van Haaften (V.V.D.) deed er goed aan warm te pleiten voor snelle verwezenlijking van gelijke beloning voor mannen en vrouwen. In dit opzicht is Nederland nog steeds achterlijk en toont het zich geenszins een braaf lid van de Europese Economische Gemeenschap, ge zien het feit dat in het desbetreffende ver drag het beginsel van die gelijke beloning is vastgelegd. De minister-president had in zijn beantwoording ter gelegenheid van de algemene politieke beschouwingen de verwachting gewekt, dat het nu inderdaad ook ten onzent weldra zou komen tot rechtsgelijkheid van de vrouw met de man inzake betaling van gelijke arbeid. Helaas echter gaf minister Veldkamp te kennen, dat de minister-president „impro viserend" op een terrein waarop hij niet zo helemaal thuis is, méér had gezegd dan binnenkort waar te maken zou zijn. Heel snedig bracht hierop de heer Roe mers (P.v.d.A.) in herinnering, dat de re de van mr. Marijnen dan toch maar keu rig netjes op papier had gestaan! Vrijwel aan het slot van een gedachten- wisseling in de commissie voor Sociale Za ken over de publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie lieten twee tot de Boerenpartij behorende afgevaardigden zich uit hun tent lokken, toen mr. Aantjes hun onder de neus had geduwd dat zij, die bij de ver kiezingen zoveel tam-tam tegen de P.B.O hadden gemaakt, nu in alle talen hadden gezwegen. Na een zotte opmerking van de fractie-voorzitter, de heer Koekoek brand de diens partijgenoot Harmsen toen toch nog los in een fel betoog tegen de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie, van welker „dictatoriale" tirannie hij niets moest hebben. „Van Mammoet tot wet" Met een enkel woord zinspeelde ik hier boven op het verschijnsel, dat dr. De Korts positie als aanvoerder van de K.V.P.-frac tie, blijkens hetgeen zich nu weer in de commissie voor Sociale Zaken voordeed, nog altijd niet zo sterk is. Vandaar dat men zich op het Binnenhof nog steeds met de vraag bezig houdt, hoe het verder met de leiding van die fractie zal gaan. In dat verband schijnen sommigen het wel denkbaar te achten, dat op een of andere wijze iemand als mr. Cals mogelijk wat meer in de melk te brokkelen zou krij gen. Het neerschrijven van die naam doet op eenmaal mijn gedachten uitgaan naar een werkelijk voortreffelijk geschrift, „Van Mammoet tot wet" geheten, dat pas is verschenen. Met vaardige pen heeft de heer T. Elias, onderwijsredacteur van De Tijd, zowel de wordingsgeschiedenis als de inhoud en strekking van de mammoetwet te boek gesteld. Voor hen, die zich een beeld willen vormen van wat genoemde wet inhoudt en betekent, is deze publika- tie, het lezen en naslaan alleszins waard, niet in de laatste plaats door de boeiende wijze, waarop de op en om het Binnenhof rondom de mammoet gevoerde strijd is beschreven. Dr. E. van Raalte kan toebrengen wedstrijd voor de thuisclub worden. Wan neer Aurora schotvaardig is, kan een ge lijkspel worden behaald. Voor de hoofdklasse speelt Velsen in Den Haag tegen landskampioen de Korte- naer. Duinwijck trekt naar „Nijmegen" en wij verwachten van de Haarlemmers een bescheiden zege. In de badmintonhal speelt zondagmiddag Duinwijck 2 (eerste klasse) tegen de Kortenaer 2, Duinwijck 4 tegen Zeist en Duinwijck 6 tegen Meer burg. Haarlem bezoekt P.M. Rijswijk, een te genstander waarvan Duinwijck 2 zondag verloor. Haarlem 2 duelleert in instituut Wolters zaterdag met Veglo en Velsen 2 ontmoet in eigen omgeving Slotermeer. Op papier lijkt het dat het komende programma de tafeltennissers in de over gangsklasse nauwelijks kansen biedt. TYBB ontvangt de nieuwe combinatie Gos- sima, waarin onder meer Wilhelmus is opgenomen, en heeft daar wellicht nau welijks kansen op winst. Togido bezoekt Victory'55 en zal al met een redelijke ne derlaag wel tevreden zijn. Hetzelfde geldt voor VTC, dat in Amsterdam bij Povac 2 nauwelijks betere perspectieven heeft. De beste kansen liggen tenslotte in Beverwijk, waar Hotac in staat moet worden geacht Victory'55 2 te weestaan. Vrijdag zijn in de Spaanse stad Tarragona de lotingen verricht voor de diverse Euro pese bekertoernooien. Het lot besliste het eerst in het toernooi om de Europese beker voor landenteams. Het Nederlands elftal komt, indien het de tweede wedstrijd teger Luxemburg wint, in de kwartfinale van he. toernooi uit tegen de winnaar van de ont moeting DenemarkenAlbanië. De eerste wedstrijd tussen deze landen, die vorige maand in Denemarken werd ge speeld, eindigde in een zege van 40 voor de Denen. De tweede wedstrijd wordt, evenals NederlandLuxemburg, op 30 ok tober gespeeld. In het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen komt PSV tegen Plovdiv uit Bulgarije. Milan, de bekerhou der, die van de eerste ronde was vrijge steld, speelt tegen Norköping (Zweden). Het Internationaal Olympisch Comité heeft vrijdagavond in Baden-Baden, vol komen tegen de verwachting in, Mexico City aangewezen als plaats waar in 1968 de Olympische Zomerspelen zullen wor den gehouden. Er waren vier kandidaten; Lyon, Detroit, Mexico City en Buenos Aires. De eerste twee plaatsen schenen sterk favoriet. In de stemming kreeg Me xico 30 stemmen, Detroit 14, Lyon 12 en Buenos Aires 2. Ondanks ruim tweehonderd ingeschre ven paarden en een eerste prijs van bijna 8.000,starten er zondagmiddag op Mereveld in het klassieke H. van Wicke- voort Crommelin Memoriaal slechts acht paarden. De oorzaak van deze geringe animo ligt waarschijnlijk in de komst van de 3-jarige crack Bento Kitty, die getuige zijn winsom van ruim 40.000,— zijn tegen standers alleen de kruimels laat. Toch staat deze keer zijn zege nog aller minst vast, omdat hij vijftig meter achter zich heeft Axkit Hollandia wiens grotere kracht in dit harde gevecht wel eens de doorslag^ kon geven, temeer nog omdat Bento Kitty's u-ithoudinjg voor de vrij lange afstand van een te beperkte capaciteit is. Slechts op een snelle baan en onder gun stige weersomstandigheden zal hij kunnen winnen. De overigen zullen op grote af stand dit duel volgen. Het tweede nummer van belang is de Grote Benelux-prijs voor de grote klasse. Met zestien paarden zijn er talloze moge lijkheden, doch indien Walter Hollandia zich tijdig uit de kluwen kan losmaken dan wordt zijn zesde zege in successie een feit. Kan Pom B en Turdus Musica zullen ach ter hem de plaatsen bezetten. De trouwe Theo Messidor heeft met zijn handicap van tachtig meter slechts een outsiderskans. Jammer is dat de goede Astyanax juist niet voor de Grote Benelux-prijs was ge kwalificeerd. Hij zou dan de vrij zekere winnaar zijn geweest terwijl hij nu in een ander nummer voor een schier hopeloze taak staat de sterk opkomende Z the Saint te kloppen. Hij is daarin slechts een moge lijk outsider, omdat hij met veertig meter achterstand ook Zombro Pluto en Zilver vos niet kan kloppen. Hetgeen overigens in een veld van zeventien paarden geen schande is. De sterke Barones Spencer waagt zich tussen de andere paarden in de Ulrum- prijs. Indien met overleg gereden kan zij IJselstein Belwin en Y Saint Parisien achter zich houden. Outsider in deze zwaar bezette koers zijn Axel Hollandia en de verbeterde Zingano, die in Sappemeer een opmerkelijke zege boekte. Het eerste nummer voor amateurs kan een prooi worden voor Bromelia, die bij een normale verrichting Zelda the Saint en Boyke Dear kan kloppen. Outsider Arctic van 's Gravenhof.. In de tweede afdeling heeft de opkomen de Young Ooststar een eerste kans te win nen van Adie en Adios K, waarmee t.v.- commentator Eysvogel verdienstelijk kan rijden. De overige nummers worden be heerst door de 3-jarigen en wel door Benny Parisien in de Ten Boer-prijs, waar in Zoon van Calumet en Bertha P niet tegen hem opgewassen zijn. Het openingsnummer zal strijd brengen tussen Binky, Blauwe Valk en Bastogne, die waarschijnlijk ook in deze volgorde de finish zullen passeren. Het nummer voor 2-jarigen kan een prooi worden voor Carel Bond, die door zijn gunstige startpositie Chéri de Kinley en Celia D een nederlaag is

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4