7 f895* WERKSPOOR tweet SCHRIJVENDELEZERSSCHRIJVENDELEZERSSCHRIJVEN Demonstratie van Amsterdamse brandweer op het Binnenhof 8 handige fabrieksjongens enige flinke jongens Uitnodiging Zuidmolukkers willen zelfbeschikkingsrecht Perzische dorp Esmatabad geopend Nijmeegse universiteit geeft eredoctoraten Landbouwer getroffen door hagelkorrels Wolvin in Tilburg losgebroken BREEDBAND N.V. - IJMUIDEN ELKE WAS EEN WISSEWAS. WIET J C.V.-monfsurs machine- sfiksisrs haardolie de^ldei* Pijpfitlers/ 9 Eleetrisch lassers Instr. pijpfitters Machine-bankwerkers Constr.-hankwerkers Montagewerkers Loon II Schatkamer Loon III Over Jean Cocteau Ambtelijke pensioenen Sint Nicolaas-intocht Fijne Goudse Brandweer ^GRAFMONUMENTEN KENN. CONF. IND. het warmste vuur geeft intense verbranding behaaglijke warmte heldere vlam verkoopadressen Flamazur, de haardolie van n.v. Purfina Nederland POST industrie-papierverwerking LOODGIETERSBEDRIJF vraagt LOODGIETERS, HALFWASSEN en LEERLINGEN De Breedband N.V. te IJmuiden vraagt voor spoedige indiensttreding voor inpakwerkzaamheden in de afdeling Ver- tinnerij. Leeftijd: 15 - 18 jaar Opleiding: volledig lager onderwijs Werktijden: maandag t/m vrijdag van 7.45 tot 17.15 uur. Zaterdags vrij. Voor inlichtingen of sollicitatie kan men zich schriftelijk of mondeling wenden tot Personeelszaken, gebouw Buitenhof", Staalstraat, Velsen-Noord (bereikbaar met bus nr. 75, vanaf Stationsplein Beverwijk). Persoonlijke aanmelding van maandag t/m vrijdag van 8.30 - 17.00 uur. Ouders van emigranten versnelde opleiding tot pijpfitter IJMUIDEN ZWIJNDRECHI GOUDA In IJmuiden gevestigd KENNEMERLAAN 92 - Telefoon 5072 Z.A 1ERDAG IV UK1UEEK 1963 Het ingezonden stukje „Loon" van Mevr. Koning-Stroink geeft mij aanleiding tot de navolgende opmerkingen: Hoewel niet behorend tot de politieke geestver wanten van het Kamerlid Mevr. Van So- meren-Downer meen ik haar uitlating zeer wel te kunnen begrijpen. Op grond van de resultaten van ver schillende opinie-peilingen staat wel vast, dat de meerderheid van de Kamer, wel ke de motie Van Someren destijds heeft verworpen, niet in overeenstemming han delde met het in het overgrote deel van ons volk levende onbehagen t.a.<v. ons hui dige omroepbestel. Velen, en vooral onze jongere generatie, is het „zuilen-systeem" een doorn in het oog en is dit reeds lang door de tijd achterhaald. Deze erfenis van wijlen Minister Reymer wordt ech ter door de politieke vrienden van het me rendeel der omroepverenigingen in onze volksvertegenwoordiging om politieke of kerkelijke belangen coute que coute in stand gehouden. Kort voor de behandeling door de Ka mer van de nota Scholten-Veldkamp heb ben de omroepverenigingen middels een desbetreffende publicatie van hun Fede ratie getracht hun positie veilig te stellen door te verkondigen dat zij in staat wa ren het 2e televisieprogramma te verzor gen uit de huidige bronnen van inkomsten. Tot veler verbijstering heeft de nieu we regering evenwel kortgeleden laten weten, dat een verhoging van de kijkgel den noodzakelijk zou zijn. Tegen deze achtergronden is de uitla ting van Mevr. Van Someren dan ook al leszins te verklaren. P. WOUTERS Het ingezonden stuk van de heer Van Westen over de schatten in het keizerlijk paleis in Teheran heeft bij mij enkele vra gen opgeroepen. Een daarvan is of mede leven en bewogenheid met mensen in nood iets te maken heeft met rijkdommen die waar dan ook in deze wereld opgesla gen liggen. De heer Van Westen wil mede mensen in de kou laten staan met een bijbeltekst in zijn hand in een land waar de bijbel haast onbekend is. Als de heer Van Westen stelt, dat de jeugd beter haar krachten aan krotopruiming in ons land dan aan Dousadj kan geven, dan dringt deze nood toch wel een beetje laat tot zijn hart door. Misschien dat onze schatten aan auto's en luxe-artikelen er ook wel schuld aan zijn dat er nog krotwoningen bestaan Laten wij toch oppassen niet teveel met bijbelteksten te schermen om onze eigen tekortkomingen te camoufleren als anderen proberen de opdrachten, in deze teksten vervat, uit te voeren. Geluk kig is er nog een deel van de jeugd dat niet spreekt van „toen Jezus nog op aarde was", maar dat weet dat Christus aan wezig is waar aan medemensen in nood hulp geboden wordt. De ware schatkamer ligt in ons hart. Mogen ook onze mede mensen in Italië en Haiti deze schatten van medeleven en bewogenheid bij ons ontdekken! G. J. W. VAN DEN BERG, Haarlem. Een congres van Zuidmolukkers die ver enigd zjjn in de federatie van Zuidmolukse organisaties, heeft in een brief aan de minister-president, mr. V. G. M. Marijnen, een beroep gedaan op de Nederlandse re gering om al hetgeen binnen haar bereik ligt te doen voor „de gerechtvaardigde verlangens van het Zuidmolukse volk" naar het zelfbeschikkingsrecht. Men zegt bereid te zijn langs de weg van onderhan delingen het conflict tussen Indonesië en de Zuid-Molukken te beslechten. Het congres was bijeengeroepen ter ge legenheid van de verjaardag van de lei der van het verzet in de Zuid-Molukken, mr. dr. Chr. Soumokil. Dr. Soumokil, die op 13 oktober 1905 is geboren en na de uitroeping van de republiek der Zuid- Molukken in 1950 waarnemend president werd, zet de strijd nog steeds voort, aldus werd op het congres meegedeeld. Volgens vijf Zuidmolukse jongeren, die een pers conferentie gaven, wordt voornamelijk op Ceram gestreden, maar onder andere ook op Ambon, Buru en Saparua. Ook heeft het congres zich in een brief tot de Verenigde Naties gericht waarin onder meer wordt gevraagd om het zen den van waarnemers en het openen van de mogelijkheid het standpunt van de Zuidmolukkers in de Algemene Vergade ring te laten horen. In tegenwoordigheid van dr. J. van Klinken van het algemeen diaconaal bu reau van de gereformeerde kerken is vrijdag het herbouwde Perzische dorp Esmatabad in gebruik genomen. Het oude dorp, bestaande uit lemen hut ten, werd in september van het vorige jaar verwoest door de zware aardbeving die een groot deel van West-Perzië teis terde. De nieuwe nederzetting op hon derdzestig kilometer ten zuidwesten van Teheran telt driehonderd huizen, die te gen aardschokken zijn bestand. De bouw werd bekostigd door een ac tie van de wereldraad van kerken. Het merendeel van het benodigde bedrag twee miljoen gulden werd in Neder landse protestantse kerken oijeengebracht. Alleen de gereformeerde kerkgangers ga ven al 700.000 gulden. In deze rubriek worden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publikatie aan .de redactie worden toegezonden; voorwaar den tot publikatie zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemene belang te zijn beschouwd., De inzender moet de brief met zijn volle naam en adres ondertekenen,en in stemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem of initialen). De brief moet gesteld zijn ln behoorlijk Nederlands en in begrijpelijke, beknopte vorm. De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publikatie te bekorten op niet essentiële punten, of opneming te weigeren. Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens is met daarin vervatte meningen of argumenten. Naar aanleiding van het ingezonden stukje „Loon" van Mevr. C. Koning-Stro ink, meen ik te moeten opmerken, dat Mevr. Van Someren-Downer zich volgens de letter minder gelukkig uitdrukte, maar dat hier m.i. bedoeld werd: Als „gou- verner c'est prévoir" nog steeds geldt, is gezien de aangekondigde piraten-t.v.-zen der, de Kamermeerderheid, die de motie van Someren-Downer afstemde, toen niet gebukt gegaan onder de last van de zwa re eis, welke het genoemde spreekwoord stelt aan hen die regeren? J. MIDDENDORP Het zij mij vergund enkele correcties aan te brengen van zakelijke aard in de necrologie van Jean Cocteau (zaterdag, 12 oktober). Zijn eerste verzenbundel, „La Lampe d'Aladin", verscheen in 1909; Coc teau was toen 19 jaar oud, en niet 16. Zijn bemoeienissen met het tijdschrift „Schéhérazade", één van de vele crea ties van de merkwaardige drukker-dich- ter Frangois Bernouard, behoren eveneens tot die vooroorlogse periode die Cocteau kort daarna niet zonder felheid radicaal heeft verloochend: de weinige afleverin gen van „Schéhérazade" verschenen in de jaren 1910-11. Zijn roman „Les Enfants terribles" volgde niet bepaald „spoedig" op genoemde verzenbundel; hij is van 1929, zoals verderop door uw necroloog juist wordt vermeld. Er ligt nogal wat tussen! Met die oorlog is natuurlijk de eerste wereldoorlog bedoeld. In die jaren werd het ballet „Parade" door de dich ter niet alleen vóórbereid; het werd zelfs in de oorlog opgevoerd, tegen Pasen 1917, in Rome. De opmerking van uw necroloog dat Cocteau „in de weinige vrije uren die hij had opium rookte", is waarlijk tè jofel- argeloos. Wie weten wil hoe het was, ne me zijn „Opium" (1930) ter hand en ver- diepe zich in" déze aantekeningen door hem gemaakt tijdens een verblijf in een kliniek te St. Cloud (de ondertitel van het boek luidt: „Journal d'une désintoxica- tion"). Wat deze notities dan nog niet communiceren van het schrikbarende lij den dat Cocteau met zeldzame geestkracht als het ware notuleerde, wordt de lezer dichterbij gebracht door de tekeningen van de dichter die de tekst vergezellen. Ze behoren tot het prachtigste (als dat woord hier even gebruikt mag worden) van wat hijzelf zijn „poésie graphique" heeft genoemd die in uw necrologie in het geheel niet wordt vermeld en die Coc teau zelf steeds als een zeer belangrijk deel van zijn oeuvre heeft beschouwd. F. R. A. HENKELS, Heemstede Bij lezing van het bericht over regeling van ambtelijke pensioenen rees bij mij de vraag waarom die zaak zo ingewikkeld wordt gemaakt. Opdat geen der belang hebbenden er wijs uit kan worden? Op het eerste gezicht lijkt het niet zo kwaad, maar na gedegen studie echter blijkt dat de voordelen die er aan zouden kunnen en moeten zitten, bijna geheel teniet worden gedaan door o,a. de verhoging der aftrek tot 2 pet. per dienstjaar van de A.O.W. c.q. A.W.W. Van een aanpassing aan de huidige welvaartsalarissen wordt dan ook op geen stukken na voldaan, met als gevolg een zeer onvoldoende verbete ring, een achteruitstelling wederom en gezien de steeds hoger wordende levens standaard niet meedelen bij verdeling van de grote welvaartskoek. Bij mensen met ambtelijke pensioenen is er steeds een „loonconflict". Haarlem. J- BLOKKER. Met grote verontwaardiging las ik in Haarlems Dagblad, dat de heer Jan Kraak man zijn pogingen om van de Sint Nieo- laasintocht iets moois voor onze kinderen te maken, heeft moeten staken. De strijd tegen de geldzucht van de middenstand schijnt er één tegen de bierkaai te zijn. De consequentie die ik uit dit nare gedoe trek, is: géén inkopen in de binnenstad of in die winkelstraten die zo nodig een eigen geld-Sint moeten hebben. De cadeau tjes voor mijn gezin kan ik ook in de buurt vinden. MEVROUW KEESMAN, Haarlem. Voor een commentaar over deze kwestie verwijzen wij naar de rubriek „In en om de stad". Red. Ter illustratie van uw interessante arti kel over kaas in „Erbij" van jongstleden zaterdag is het misschien aardig alsnog te vermelden, dat wij in de afgelopen zomer op doorreis door Zuid-Duitsland een pakje „feiner danischer Gouda" kochten, die ge maakt was door Kraft G.m.b.H. te Lin- denberg/Allg. dat is dus in Duitsland. In dien daarbij dan nog in aanmerking neemt, dat Kraft de Duitse dochtermaat schappij is van de National Dairy Pro ducts Corp. te New York, dan is de ver warring compleet. W. VAN DER MEULEN, Amsterdam. Enkele dagen geleden brak er 's avonds brand uit in een woonark in de Waarder- haven in Haarlem. Een gasfles was in brand geraakt bij het verwisselen van de flessen in het gasstel. Direct werd de brandweer telefonisch gewaarschuwd. Voordat deze was gearriveerd heeft een van de buren de brandende fles naar buiten weten te brengen door haar op te nemen met een stuk ijzer, dat hij door het hengsel had gestoken. De fles werd gede poneerd op een tegenover de ark gelegen stuk grond. Toen de brandweer arriveerde was de fles reeds buiten, maar brandde nog hevig. Het is voor ons dan ook onbegrijpelijk dat de brandweer de brandende fles tussen twee woonarken in het water gooide. De fles bleef aan de kant haken en er stegen grote vlammen op. Toen pas werd er ge daan wat reeds meteen gedaan had moeten worden, namelijk gespoten. We waren al len zeer blij, toen het vuur gedoofd was, want in een der arken sliepen twee kinde ren. We zijn van mening, dat nu er in korte tijd twee branden in woonarken zijn ge weest, de politie en brandweer meer aan dacht moeten besteden aan de veiligheid va^ hen die 'n ark bewonen. Hiervoor is 't noodzakelijk dat de monding van de haven vrij blijft, dat er controle wordt gehouden in de arken hoe er gekookt en gestookt wordt en dat er brandblusapparaten en reddingsboeien aanwezig zijn. J. J. VAN DIEMEN, Haarlem (Van de zijde van de brandweer verna men we de volgende lezing: Direct na de brandmelding werden de vrijwilligers in de omgeving van de Waar- derhaven gewaarschuwd. De twee eerst arriverende brandweerlieden waren twee vrijwilligers, die uiteraard geen blusma- teriaal bij zich hadden. Daar een bran dende gasfles zeer groot gevaar ople vert, omdat ze kan ontploffen, hebben de ze vrijwilligers gedaan wat op dat mo ment gedaan moest worden, namelijk de fles in het water gegooid. Slechts op de ze manier kon voorkomen worden dat de fles zou ontploffen. Dat de fles op de kant bleef hangen was niet te voorzien. Inmiddels was de brandweerwagen ech ter gearriveerd en kon met het vuur blus sen worden begonnen; Redactie Haarlems Dagblad) De Nijmeegse academische gemeen schap heeft het achtste lustrum van de katholieke universiteit gevierd met een academische zitting in de stadsschouw burg. In zijn diesrede „De culturele achter grond van twee wetenschappelijke revolu ties" ging de rector magnificus prof. Bir- rell in op de verhouding tussen geestes wetenschappen, natuurwetenschappen en techniek. Hij pleitte voor een zodanige organisatie van ons hoger onderwijs dat kennis van meer dan alleen het specialis me mogelijk is. Bovenal is het noodzake lijk eikaars wetenschappelijke taalgebruik weer te verstaan, zoals dat in vroeger eeuwen het geval was. Vervolgens werden ere-doctoraten ver leend aan kanunnink prof. dr. Richard Aubert, hoogleraar in de kerkgeschiedenis aan de katholieke universiteit van Leuven en aan prof. dr. A. Mast, hoogleraar in de juridische faculteit van de rijks-universi teit te Gent. Als promotor traden respec tievelijk op prof. dr. L. J. Rogier en prof. mr F. J. F. M. Duynstee. Het eredocto raat in de geneeskunde aan prof. dr. H. C. Burger, hoogleraar in de medische fysi ca aan de rijksuniversiteit te Utrecht, zal wegens het verblijf van prof. Burger in de Verenigde Staten plaats hebben op een nader te bepalen tijdstip. De 33-jarige landbouwer H. Raayma- kers in het Brabantse plaatsje Gerwen is tijdens een jachtpartij door een hagelkor rel zo ernstig in zijn rechteroog getrof fen dat hij dit zal moeten missen. Drie mannen schoten, ieder vanuit een andere hoek, tegelijk op een opvliegende fazant. Een der hagelkorrels veranderde van richting na in aanraking te zijn geko men met een boom. Een wolvin van het Tilburgse dieren park, die in een krat voor verzending naar Japan gereed stond, is er in ge slaagd het luikje van de kist omhoog te schuiven en de benen te nemen. De di rectie van het dierenpark verwacht niet dat het dier gevaarlijk zal worden, om dat wolven in de regel alleen in groeps verband dan wel in hoogste nood mensen aanvallen. Honderd Amsterdamse brandweerlieden hebben gistermorgen een demonstratie ge houden tegen de schorsing van het besluit van B. en W. van Amsterdam tot hogere indeling der brandweer-salarissen. Een deputatie van drie man overhandigde de minister van Binnenlandse Zaken een „open brief", waarin met de meeste klem wordt aangedrongen op onmiddellijke op heffing van de schorsing omdat alleen het besluit daartoe kan leiden tot herstel van het volledige wederzijdse vertrouwen. De deputatie, bestaande uit hoofdbrand wacht F. Th. Biginski en de brandwachten eerste klas G. Lammers en F. de Voogd, werd op het ministerie ontvangen door secretaris-generaal ir. A. M. Günther. De minister heeft, zo werd medegedeeld, de toezegging gedaan, dat op zeer korte ter mijn een beslissing over de eventuele op heffing van de schorsing is te verwachten. „Wij kunnen ons niet geheel aan de in druk onttrekken dat er onvoldoende be- reidheid ten uwent aanwezig is begrip op te brengen voor ons standpunt", zo schrij ven de brandweerlieden de minister. Ook in een brief aan B. en W. van Amster dam hebben zij verzocht stappen te onder nemen om de schorsing te doen opheffen. „De schijnbare traineringsmethode die naar onze mening thans door de minister van Binnenl. Zaken wordt toegepast, geeft ons aanleiding tot de gedachte aat deze minister gespeend is van elk begrip be treffende de rechtvaardigheid en billijkheid die ten grondslag liggen aan onze sala- risvoorstellen en het besluit van B. en W. De bij herhaling gedane toezeggingen van de minister tot een spoed-onderzoek en het vragen van inlichtingen aan B. en W. ge ven ons de stellige indruk dat de minister het college van B. en W. van Amsterdam niet capabel acht voor de zeer verant woordelijke taak van stadsbestuurders", aldus de Amsterdamse brandweerlieden in een brief aan het gemeentebestuur. Baanstraat 34 - Beverwijk vraagt voor direct Hoog loon, goede soc. voorzieningen Occasions. Opeis Rekord '6J vanaf f 4000.-. Renault Dau- phine, b.j. '62-'63 v.a. f 3500.-. Renaults Gordine, b.j '63 f 4750.-. Volkswagen 1500 b.j. '82 5250.-. Deze wagens worden onder garantie ver kocht. Caltex Servicebedrijf, Dollardstraat 4, IJmuiden. tussen Schelde- en Vechtstr. TECHNISCH BEDRIJF LAMMERSE-HASTER J. van Goyenstraat 28. tel. 02500 -34374, Heemstede. VAN GELDER'S OLIEHANDEL Industriestraat 45 - 47. tel. 02550 - 4461, IJmuiden. vraagt enige Goed loon. Aanm. dagelijks aan het bedrijf Neptunusstraat/ Duinstraat. IJmuiden of 's avonds Uranusstraat 13 IJmuiden. voor zijn nieuwbouw en onderhoudswerk Werkkleding vrij. Aanmelden Romolenst.raat 60 B zwart - Haarlem. Na 5 uur telefoon 19078. VELSERDUINWEG 173 - TELEFOON 4402 q 1 t) Wij nodigen u hierbij uit de voorlichtings avond bij te wonen, die zal plaatsvinden VRIJDAGAVOND 25 OKTOBER a.s. in de KROONZAAL van restaurant BRINKMANN Grote Markt te Haarlem, aanvang 8 uur pre cies. Programma: O DE VOORDELIGSTE REISMOGELIJKHEDEN NAAR CANADA. DE VERENIGDE STATEN, AUSTRALIË EN NIEUW-ZEELAND. DIVERSE REIZEN ONDER LEIDING VAN EEN NEDERLANDSE REISLEIDER. Kleurenfilm en lichtbeelden met lezing, waar door u een goede indruk krijgt van de wijze, waarop velen vóór u de reis van hun leven hebben gemaakt. Gelegenheid tot het stellen van vragen. Tijdens de pauze wordt u een consumptie aangeboden. Gratis toegangsbewijzen te verkrijgen bij de orga nisatoren INTRANED LISSONE LINDEMAN RUYS CO. Wagenweg 30 Barteljorisstraat 3 Kruisstr. 43 Te!. 12555 Tel. 12678/9 Tel. 20679 en 's avonds aan de zaal, zolang de voorraad strekt MONTAGE vraagt voor de bouw van olieverwer- kende en chemische installaties o.a. in het IJmond-gebied VAKBEKWAME: (met N.V.L.-diploma) Tevens bestaat op onze FITTERSSCHOOL bij voorkeur voor metaalbewerkers (niet ouder dan 30 jaar) de mogelijkheid een voor de olieverwerkende en chemische industrie te volgen- Na voltooide opleiding volgt tewerk stelling op één onzer binnenlandse montagewerken. Regeling voor reisgeldvergoeding of kost- en reisgeldvergoeding. Gratis bedrijfskleding. Gunstige winstaandeelregeling. Nadere inlichtingen kunnen verkregen worden maandag 21 oktober a.s. tussen 7 en 8 uur n.m. bij het Gew Arbeidsbureau te IJMUIDEN. alwaar een Werkspoor-vertegenwoordiger aan wezig is. Reis- en verzuimkosten bij sollicitatie worden vergoed.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 6