VSV-er Van Leusen over verhouding tot schrijft Telstar Van een riool dat maar niet op wil schieten Visserijschap zeer zwijgzaam over de haringproblemen Bladgroente hield vrij goed prijs in Beverwijk Saté eten? Schutting met allure op Plein 03 ft! F Jeugd laat zich geducht gelden Zoontjes pardoes in goede positie mat „Wederzijds" voor Yelser scholieren Havenberichten Verkeer anderhalf uur gestagneerd bij Woerden Luitenant De Jong had beste idee Brit vlucht naar Oost-Duitsland „ALBA TROS TA VEERNE In de vishal en op zee Acht maanden voor i wijting, 122 kabeljauw en gul. 3 leng, 7 een brandstichter Bouwnota spoedig in Kamercommissie ÉKÉtr i SSë II ZATERDAG 19 OKTOBER 1963 i Ziekten DAN NAAR DE Brandje op nieuwe kotter „Avondster" Begrafenis A. Kooistra in Beverwijk In „De VSV'er'' schrijft voorzitter A. J. van Leusen onder de titel „Onze verhou ding tot Telstar" het volgende: Telstar is een kind van Stormvogels en VSV. Het kind is niet gemakkelijk op de wereld gekomen en de „ouders" hebben zich grote offers moeten getroosten voor de „uitzet". In IJmuiden en Velsen was lang niet iedereen het erover eens, of het wel wenselijk was, dat dit kind het le venslicht zou aanschouwen en er waren zelfs lieden, die de geboorte hebben wil len verhinderen. Maar de ouders waren arm en enkele rijkaards beloofden gou den bergen. Niet alleen zou het kind mooie kleren krijgen en kostbare voe ding, maar het zou ook komen te wonen in een heel mooi huis. Wat doen de arme ouders dan, ook als erbij gezegd wordt, dat zij afstand zullen moeten doen van de voogdij? Het mooie huis, dat jaren geleden door de ouders was ingericht, toen de gemeente met haar bouwplannen Stormvogels en VSV uit hun schamele behuizingen ver dreef, werd bestemd voor de pasgebore ne. Omdat 't kind vlug héél sterk moest worden, gaven de ouders alles, wat zij aan beste krachten bezaten. VSV gaf daarbij nog de pas veroverde glorie van de promotie en liet zich gewillig 't mees te bloed aftappen voor wat nu eerste en tweede elftal van Telstar is. Het hoeft daarom niemand te verwonderen, dat het, eerste elftal van VSV op het ogen blik wat bloedarm is. ri° ..ouders" hebben nog steeds geen spijt, dat het kind op de wereld is gekomen. ■"In als de gehele bevolking de gezonde kwajongen (want in deze omstandighe den ging de groei met bliksemsnelheid) toejuicht en bewondert, dan hebben de ouwelui in hun bijna vergeten hoekip toch het geluksgevoel, dat ouders altijd hebben, als het hun kind goed gaat. De riike en machtige voogden hebben be loofd te zullen zorgen, dat het kind zijn arme ouders nooit zou vergeten. Dat de band, die bloedverwantschap geeft, zal blijven bestaan, is zo zeker als iets, al thans voor zover de ouders betreft. Met vreugde zullen zij zelfs in de toekomst blijven geven aan het grote, zelfstandige kind, wanneer ze eens iets in huis heb ben, wat de hongerige knaap graag lust. Dat was ook al zo'n beetje afgesproken, toen de ouders het kind aan de rijke voogden afstonden. Immers, als een kind uit huis gaat, hoeven de ouders het niet te verliezen. Soms zijn ze natuurlijk wel eens bang, dat dit kan gebeuren. Maar het is zo duidelijk be loofd, dat de voogden bij de opvoeding hierop terdege zouden letten en het was ook heel duidelijk afgesproken, dat het Na drie speelronden in de competitie van de schaakclub Santpoort gaat club kampioen Kroone in groep IA nog aan de leiding. Toch is zijn optreden tot nu toe niet overtuigend. Ditmaal kwam Kruyff met hem tot een puntenverdeling hetgeen min of meer onverwacht kwam. Het ziet er trouwens naar uit dat bij Santpoort de krachtsverhoudingen zich ten opzichte van voorgaande jaren, gaan wijzigen. De jeügd is in opmars en het zijn veelal jonge schakers die een geducht woordje meespre ken. Voorbeelden hiervan zijn Van der Enden (IA); De Jong (IB) en Otte (1B). De pas gepromoveerde Van der Enden versloeg nu Bilder en staat slechts een halve punt achter Kroone. Van Rongen speelde knap remise tegen Kievit die zijn betere stelling niet tot winst kon herleiden. Een gemakkelijke zege behaalde Van der Bronk doordat Koolhaas in het eindspel op een stuk trakteerde. In 1B zegevierde De Jong over Nieland. Otte gaf zijn rivaal Brugman geen kans. Vons sr. behaalde de winst op Oosterling en behield daarmee een goede positie. Een oede prestatie leverde Lammertsma met n remise tegen Blansjaar. Krol en Vos geven in 2A de toon aan .1 tegenstelling tot Hoogzaad die nog niet it winst kon komen. Schuurman blijft in :B nog de lakens uitdelen maar wordt oed gevolgd door Leysma. Lubken sir en Kan Ingen helpen elkaar hier met het slui- en der hekken. De uitslagen van de ge selde partijen luiden: Groep IA: Bilder-v. d. Enden 0-1; Kroo- -Kruyff remise; Van Rongen-Kievit re use; Tuning-Pieterse 1-0; Koolhaas-v. d. ironk 0-1. Groep 1B: Lammertsma-Blans- lar remise; Vons sr.-Oosterling 1-0; Otte- Brugman 1-0; Nieland-de Jong 0-1. Groep 2A: Schürer-Jonker afg.; Versteege-Krol 0-1: Vos-Baljet 1-0; Haanappel-Hoogzaad 1-0. Groep 2B: Kesting-Krul remise; Lub ken sr.-Schuurman 0-1; Deelder-Vons jr. 1-0; Van Ingen-Leysma 0-1. Hoewel clubkampioen Zwart bij de schaakclub Pat Mat een halve punt aan Hart verspeelde werd zijn positie aan de kop van de ranglijst toch versterkt. Zijn grote rivaal Zoontjes werd namelijk door Huygen verslagen doordat hij in glad ge wonnen stelling even de eigen veiligheid uit het oog verloor en pardoes in één zet werd mat gezet. In de tweede afdeling ziet het er naar uit dat Eiserman voor de Beverwijkers een an winst betekent. Ditmaal zegevierde hij over Soeteman en gaat nu fier aan de aiding. A. Hagen voert de lijst in groep 1 aan; een eer die Schepel in de vierde ,roep ten deel valt. De uitslagen van de espeelde partijen zijn: Groep 1: Zwemstra-Bannenberg remise; uygen-Zoontjes 1-0; Hart-Zwart remise, -roep 2: Elserman-Soeteman 1-0; Winke- ar-J. Sauer afg. Groep 3: Bruynjé-A. Ha- in 0-1, Steeman-Groot 1-0; Nijhoff-Sauer 0. Groep 4: Van der Heyde-Van der Le~ y 0-1; Schepel-Bloemendaal remise; Van nden Tol-Kropman 1-0. In de bondscompetitie speelt Pat Mat deze week de wedstrijden Pat Mat-Schaak- iust (Andijk) en Het Oosten 4 (Haarlem)- Pat Mat 3. kind zelf, natuurlijk onder voogdijschap van de rijke verzorgers, de nadere rege lingen zou vastleggen, waarbij de fami lieverhoudingen voor nu en voor de toe komst zouden worden bepaald. (Het was immers geen afstoten van het betaalde voetbal, maar een fusie-aan-de-top?) Tot dusver heeft het kind nog weinig neiging vertoond om dit overleg te doen plaats vinden. Met grote moeife hebben de ou ders hun zoon één avond te spreken kunnen krijgen. Ach, dat is wel te be grijpen, de knaap heeft het zo druk! Als goede ouders willen wij geduld oefenen en wachten. En, o, ja zeker, het kind heeft al wat geld geleend om de ergste nood in hei: ouderlijk huis te lenigen! Door tijdnood gedwongen werd de geboor teaangifte bij de KNVB verricht, zodat de jongeling op de groene velden kan dartelen, dat het een lieve lust is. Maar eigenlijk zijn de geboorteformulieren nog niet ingevuld en de akte van afstand is nog niet getekend Waar liefde is, is ook vertrouwen. Ook al lijkt het er soms wat op, dat de ouders het heilige kruis achterna krijgen; na de eerste sprongen in de vrijheid, zal de zelfstandig gewor- dene. ook wel inzien, dat niemand sterk en gelukkig kan zijn. die zijn afkomst verloochent. Het bloed kruiüt waar het niet gaan kan en daarom blijven we vertrouwen heb ben in de voorgenomen blijvende en sterke binding. Zelfs als de rijke voog den eens zouden zeggen, dat Telstar zich maar niet te veel meer met zijn ouders moet bemoeien Maar dat zullen zij toch niet??? En wat dan nog! Dan zal het kind toch ze ker zeggen, dat niemand van elkaar kan scheiden, wat bij elkaar behoort. Het kind zou toch niet willen en kunnen le ven, als er geen goede familieverhoudin gen blijven bestaan! We gunnen onze jongeling zijn nas verworven vrijheid en zijn rijke, machtige voogden van ganser harte. Maar we zullen toch nog eens sa men moeten praten. In de Stadsschouwburg in IJmuiden is vrijdag een begin gemaakt met de serie voorstellingen van ds film „Wederzijds", die onder auspiciën van de Commissie Cul turele Vorming Schooljeugd Velsen, voor de Velsense scholieren bij het voortgezet onderwijs worden gegeven. Totaal zullen 3300 leerlingen deze door het ministerie van Onderwijs, Kunsien en Wetenschap pen beschikbaar gestelde documentaire over de 50-jarige regeringsperiode van koningin Wilhelmina kunnen zien. We nemen graag aan dat O., K. en W. de beste bedoelingen heeft gehad met het aanbieden van deze film aan de school jeugd tussen elf en zeventien jaar. Of de jongelui er echter iets van zullen „opste ken'.' piengn we echter te moeten betigij- feien. Daarvoor lijkt ons de leeftijd van de scholieren voor wit deze filmvoorstel lingen bestemd zijn wat aan de lage kant. We geloven dat het merendeel van de kinderen beneden zeventien jaar het onderscheidingsvermogen mist de beteke nis te onderkennen van de verschillende gebeurtenissen die in de wereld tussen 1898 en 1948 plaatsgrepen. Het beste wordt men dit gewaar wanneer men hun reacties gadeslaat bij beelden die de ouderen niet zonder ontroering -kunnen aanschouwen of bij oorlogstaferelen die alleen maar stille ontzetting teweeg moesten brengen. Inplaats daarvan lijkt het er op of „We derzijds" voor de ogen van dit jonge publiek slechts als een soms spannende, vaak amusante en daarom niet al te saaie geschiedenisles wordt gezien. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Victory van Londen; Fem. Hernösand, hout voor Zaandam; Polytimi Andreadis, Baie Comeau; Lapwing Brirts, Londen, voor IJmuiden; Azgad 2, Noord zee, bijlegger IJmuiden; Kaap Falga, Rundvik, Sappemeer, Par; Gudnaes, Fowey; .Brouwers gracht, Antwerpen, voor IJmuiden; Hemsefjell, Lorenzo Marques; Santo Domingo, Barcelona; Bornrif, Par; Atlantis, Sundsvall; Amrum, Norr- köping; Africa Palm. Freetown; Gronitas, Ro chester; Celebes, Hamburg; Yarvic, Londen; He- riot, Leith. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Noorder- kroon naar Delfzijl, van Zaandam; Pygmalion, Rotterdam; Memnon, Hamburg; Christian? Ol- dendorff. Mantyluoto; Willemstad, Southampton. Schiekerk, Hamburg; Esso Emden, Hamburg; Mercurius H„ Dagenham; Chaiiey, Londen; Bre- sam. Antwerpen; Quintin, Antwerpen: IJstroom, Bristol: Martha Ahrens, Hamburg; Himing, Oden- se; Mogen. Montreal, van IJmuiden; Maarit, Her nösand: Jans, Londen; Capella, Helsingfors: Streefkerk, Lissabon; Staf fan, Stockholm. Anita Thvssen. Kirkeness; Munin, Londen, van Velsen; Lekness, Simonsvik, coils van IJmuiden; Rrou- wersgracht, Mantyluoto, coils van IJmuiden, Wexford, Boston, stijfsel en stroop van Wormer- veer; Thaletas, Lissabon; Nero, Kopenhagen. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Myfem van Parijs; Randaras, Christinahamn; Marwick Head, Vlaardingen;sleepboot Witte Zee, Milford- haven; Moselstein, Antwerpen; Batavier 3, Rot terdam; Albert V., Vlaardingen; Belfort, Cher bourg. SJ Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Hanseat naar Huil; Schwarzenbek, Antwerpen; Bernhard, Lübeck; Geestemünde, Curagao; Rondefjell, Hampton Roads; Else Retzlaff. Hamburg. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). ZANDVOOR 's MAANDAGS GESLOTEN Het vernieuwen van een riool in een straat is meestal een werk dat zijn stem pel op de omgeving drukt. De straat wordt opengebroken, het verkeer wordt omge leid, de bewoners mopperen op de on frisse geuren die hun huizen binnendrin gen, kortom de klachten zijn niet van de lucht. Vooral als de werkzaamheden niet zo opschieten als men graag zou willen, wordt de rioolkuil een dagelijks bron van ergernis en kritiek. In de IJmuidense Cederstraat, waar het vernieuwen van het hoofdriool nu al vijf weken duurt zonder dat het eind in zicht is, weten de bewoners daar over mee te praten. Een winkelier vertelde ons dat sinas het werk begon zijn omzet met ongeveer vijftig gulden in de week is gedaald. „De mensen zijn nu eenmaal gemakke lijk. Als ze zien dat ze een stukje om moeten lopen om bij hun vaste winkelier te komen gaan ze liever naar een ander waar geen rommel voor de deur ligt. Dat leggen van een riool is naturlijk niet in Enkele honderden meters voor de plaats waar men begonnen is met het plaatsen van middenbermbeveiliging is gistermid dag op rijksweg 12 onder Woerden een personenauto door de berm geschoten. De wagen kwSm uit de richtihg Utrecht en ramde op de. andere rijbaan een truck met 'Oplepel-, hoog opgeladen mei .dozen glaswerk. De vrachtwagen kwam dwars op de weg te staan en sloeg daarna om. Een dam van dozen met glas van onge veer twee meter hoogte versperde daarna de rijweg. De personenauto werd vrijwel geheel vernield. De beide inzittenden, waarvan de een afkomstig was uit Rotter dam en de ander uit Engeland, werden ernstig gewond opgenomen in het alge meen ziekenhuis in Woerden Het verkeer is anderhalf uur gestagneerd geweest. Tijdens de in Amersfoort gehouden ne gende jaarvergadering van de rijksideeën- busorganisatie heeft eerste luitenant J. A. J. de Jong van de vliegbasis Volkel een beloning van f 3.000 ontvangen. Het idee van luitenant De Jong was het beste, dat dit jaar was ingediend. Hij heeft twee navigatie-schablonen ont wikkeld, die naast operationele voordelen ook een besparing aan man-uren opleve ren. Voor de basis Volkel betekent dit reeds een besparing van 17,5 man-uren per dag, wat neerkomt op f 26,250 per jaar. De schabionen zijn sinds yort ook in ge bruik bij de Belgische luchtmacht. De Duit se, de Italiaanse en de Canadese lucht macht hebben er grote belangstelling voor. De dienst voor maatschappelijk werk en de rijksmunt ontvingen een fraaie delfts blauw wandbord, omdat zij de meeste ideeën hadden ingezonden. BERLIJN (AFP) De Britse militair Penycate die in West-Duitsland is gele gerd, is naar Oost-Berlijn uitgeweken. Vol gens het Oostduitse persbureau A.D.N. heeft hij asiel gevraagd in Oost-Duitsland. Het bestuur van het visserijschap heeft gistermorgen in een van de zalen van het SER-gebouw in Den Haag in een openbare vergadering een aantal wijzigingen van de verordeningen voor de opvangfondsen ver se haring vastgesteld. Vrijwel zonder discussie gingen de ver ordeningen onder de hamer door, ook al omdat de voorzitter er de nadruk op leg de dat de toestand van de haringfond sen en de daarmee samenhangende proble men van groot gewicht desgewenst op de direct aansluitende besloten vergadering konden worden besproken. Incidenteel werd nog een enkele opmer king gemaakt over „de bijzonder nare si tuatie, zonder dat bij iemand enige schuld te zoeken is", maar over de achtergronden van die situatie en de daaraan verbonden maatregelen werd niets bekend. Er kan dan ook worden volstaan met het vermelden van de vastgestelde wijzi gingen. Voor het opvangfonds voor verse en gezouten trawlharing kan na uitkering van de toeslagen over een bepaalde pe riode tien percent van de heffingsbedra gen worden gereserveerd: voor het opvang fonds voor verse kotterharing is dit per centage eveneens tot tien verhoogd. De maximale heffing voor verse trawlharing wordt verhoogd tot 2 cent per kg. De verordening opvangregeling sprot werd zodanjg gewijzigd dat alleen „markt waardige" sprot onder de werking van het fonds valt. Verder kan in de toekomst ge rekend worden op de snellere groei van een behoorlijke reserve, aangezien het ma ximale reserveringsbedrag nu op 25 percent van de heffing kan worden gesteld, terwijl de totale reserve wordt verhoogd van 50.000 tot 75.000. een paar dagen gebeurd, maar ik vind toch dat ze hier weinig opschieten. En zo den ken anderen er net zo over," aldus deze middenstander. Een andere bewoner van de Cederstraat had ook al aanmerkingen op het tempo waarin de rioolvernieuwing voortsukkelt. „Het lijkt nergens naar. Ruw geschat vorderen ze twee meter per dag. Boven dien," aldus deze zegsman, „laat de be veiliging van de diepe rioolsleuf veel te wensen over. Kortgeleden is hier een jong meisje omlaag gestort. Het kind is er nog slecht aan toe. Waarom is er 's avonds en tijdens de weekeinden geen wachtsman aanwezig. Moeten er dan eerst ernstige ongelukken gebeuren?" Verscheidene bewoners die wij spraken, klaagde over de met de dag erger wor dende stank in hun huizen, omdat de af voer van hun w.c.'s niet meer voldoende is. „Daar kunnen allerlei ziekten uit voort komen," wist een dame te vertellen. „Ik begrijp niet dat de gemeente hier niet in grijpt. Laten ze er een paar mannetjes meer bij zetten, dan zij we zo van die na righeid verlost. Want het zal wel door ge brek aan personeel komen dat ze hier niet opschieten." Zo heeft ieder in de Cederstraat zijn of haar eigen mening over het nieuwe riool waar maar geen schot achter zit. Hebben ze gelijk? Of houden we het er op dat het wel raar zou wezen wanneer niet ook in IJmuiden de beste stuurlui soms aan de wal te vinden zijn Aan de groenteveiling komt men nu zo taald, met een prijs van tussen de 60 en langzamerhand in de periode dat de andij vie de overhand gaat krijgen, vele zomer- produkten raken op en de aanvoer van win terartikelen begint langzaam op gang te komen, hoewel de vraag hiernaar nog maar matig is. De andijvie stond deze week niet alleen in het teken van de binnenlandse handel maar ook in die van de fabrieken. Zo kwam het dan ook dat de bladgroente vrtj goed prijs hield en tot 35 cent per kilo ver kocht werd. Ook de spinazie werd duur, maar dit produkt raakt op; men betaalde tot 77 cent per kilo. Sla gaat in kwaliteit achteruit, dè laatste sla van de koude grond komt aan.de nuykl.fn gag,t dap tot bijna 20 ceh't pèY krtjp. fAét de bon an rahkt het ook gedaan, zowel de snij- als de sperzie bonen kWamen tot 'twee gulden per kilo Voor de pronkbonen werd tot een gulden per kilo betaald. Tomaten gingen weer vlot weg met prijzen tot 1,18 per kilo, de export was hier weer de grootste afnemer. Prei ging bij 'n behoorlijk aanbod vlot weg tot 28 cent per kilo, de selderij knollen varieerden van 11 tot 27 cent per stuk. Bloemkool was nu niet zo duur, boven de 60 cent per stuk gingen er weinig weg. De koolsoorten, waaronder nu ook de boe renkool, varieerden van 11 tot 22 cent per kilo. Witlof is er nog maar weinig en is dus duur. Er werd tot 1,50 per kilo be taald. Spruiten lagen rond de gulden per kilo, terwijl de goede uien het tot 24 cent per kilo brachten. De noteringen van 18 oktober waren: Andijvie 1836; bloemkool 2259; sla 514; spinazie 4581; bospeen 2249; waspeen 1134; sperziebonen 110210; snijbonen 125220; pronkbonen 45110; tomaten 34116; prei 1528; witlof 85 130; spruiten 76131; breekpeen 818; uien 11—22; knollen 1118. Bloemen Aan de bloemenveiling ziet men nog een vrij groot aanbod van buitenchrysan ten; door het nogal tamelijk zachte weer komen alle buitenbloemen aan de veiling, zij zijn doorgaans van zeer goede kwali teit. Ook de veiling van donderdag, waar veelal de hoogste prijzen worden betaald gaat nu meer in de belangstelling van de kwekers staan. Voor de buitentros werd deze week van 35 tot 110 cent per bos be- 90 cent wel als de meest gangbare. Voor de grootbloemigen, waarvan het aanbod niet zo groot meer is, lag de prijs tussen de 12 en 38 cent per stuk. De anjers waren ook deze week niet zo duur, een goede anjer lag rond de 15 cent per stuk, met 22 cent per stuk voor een hele beste. Rozen bleven op prijs en kwa men tot 40 cent per stuk. De aanvoer van de Nerine Bowdeni is vrij groot, men be taalde tot 68 cent per stuk. De Crispa ging tot 16 cent per stuk. Fresia's, waarvan de aanvoer ook toe gaat nemen, gingen tot 1,15 per bosje. De handel in potplanten verliep vlot. Advertentie ff Met groot materieel rukte de Velsense brandweer vrijdagmiddag omstreeks kwart over zes uit voor een brandalarm in de IJmuidense vissershaven. Een dikke rook steeg daar uit de in afbouw zijnde kotter „Avondster" op. Gelukkig leek het erger dan het was. Tijdens werkzaamheden op het dek waren vonken op een zeil gevallen dat vlam vat te, waarbij zich een sterke rook ontwik kelde. Met de nevelspuit wist de brand weer het brandje spoedig meester te wor den. Onder zeer grote belangstelling is vrij dagmiddag op de begraafplaats Duinrust in Beverwijk de deze week op tragische wijze om het leven gekomen dienstplich tige soldaat Abe Kooistra uit Beverwijk ter aarde besteld. De begrafenis geschied de met militaire eer. Tevoren werd in het uitvaartcentrum aan de Velserweg een rouwdienst gehouden waar de vrijzinnig predikant, ds. W. Leering voorging. De stoet die hierna naar Duinrust trok, werd voorafgegaan door kapitein Beekman als vertegenwoordiger van de garnizoenscom mandant van Amsterdam. Daarna volgde het tamboerkorps van de Luchtmachttroe pen van de kaderschool uit Delen. Verder reden in de stoet mee de commandant van de Aan- en Afvoertroeperi van het Squadron Noord, waartoe de overledene behoorde, de majoor A. H. ter Linde. Nadat de kist onder dof tromgeroffel en een salvo van het begeleidend vuur peloton was gedaald bliezen hoornblazers de Last Post. Majoor Ter Linde sprak een kort afscheidswoord. Ds. Schonhart sprak naar aanleiding van Ps. 139, en dankte namens de familie voor de blijken van deelneming. Onder ds talrijke bloemstuk ken was ook een krans van het gemeente bestuur van Beverwijk. Loco-burgemees- ter W. Vessies bevond zich onder degenen die van deze plechtigheid getuigen waren. Aanvoer van vrydag Vrijdag werden in IJmuiden 4980 kis ten aangevoerd, waarvan 427 tong, 1 heil bot, 5 tongschar, 1292 schol,. 6 schar, 4 bot. 1300 haring, 775 makreel, 685 schelvis, 217 Een 43-jarige iandbouwersknecht uit Zwijndrecht, tegen wie de officier van justitie bij de rechtbank te Dordrecht veer tien dagen geleden een jaar en drie maan den gevangenisstraf en ter beschikkingstel ling van de reclassering had geëist wegens brandstichting, is gisteren veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk en onder toe- zichtstelling van de reclassering. De man, die in financiële moeilijkheden verkeerde, had de bedoeli ig gehad door brandstichting in zijn woning geld van een verzekeringmaatschappij los te krijgen. De brand was echter in de kiem gesmoord. Op 29 oktober zal de vaste commissie voor volkshuisvesting en bouwnijverheid uit de Tweede Kamer in openbare verga dering de bouwnota van minister Bogaers behandelen. Op de agenda voor die vergadering staan verder onder meer het bouwprogramma, het subsidiebeleid, prijsstijgingen onroe rend goed, algemeen huurbeleid en krot opruiming en sanering. haai, 1 poon, 20 koolvis en 15 diversen. Prijzen van vrijdag Per kilogram werd in guldens betaald voor heilbot 4.grote tong 76.40, groot middel tong 65.10; klein middeltong 6.20 middel tong 65.10, kleine middeltong 6.20 5, kleine tong I 6.505.10, kleine tong II 6.105.tarbot I 5,10—4,50. Per 50 kilogram tarbot IV 136110, tongschar 110,klein middel schol 52 46, klein middel schol I 4892, klein mid del schol II 30—13, schar 38—27, bot 15— 10, haring 3223,60, makreel 6213,80, grote schelvis 81, groot middel schelvis 74 61, klein middel schelvis 7764; klein middel schelvis I 7767; kleine middel schelvis II 54—31; wijting 49—23; grote gul 8270; middel gul 736; kleine gul 56 48; kleine haai 2220; poontjes 19. Per 125 kilogram: Grote kabeljauw 292 182; grote koolvis zwart 122120; grote koolvis wit 172; grote leng 124. Besommingen van vrijdag In IJmuiden werden vrijdag de volgende besommingen, in guldens gemaakt: KW 165 f 14.900; KW 152 8.650; KW 93 7.290; KW 90 f 7.250; KW 109 370; IJM 154 8.530; IJM 2 4.890 en IJM 59 2.280. Kosmos 20. De Sovjet-Unie heeft vrijdag opnieuw een aardsatelliet in de ruimte gebracht, de Kosmos 20. De eerste kunst maan in deze serie werd op 16 maart 1962 gelanceerd. MÉ? x w v A H - - U komt misschien dagelijks langs het Plein 1945 in IJmuiden. Tien tegen één dat u dan even naar de plaats kijkt waar het nieuwe Velsense raadhuis steeds meer vorm krijgt. Het gebouw wordt nog gro tendeels aan het oog onttrokken door bouwketen en een houten hek. Een grauw hek waar niets bijzonders aan te zien is. Maar plotseling is er iets aan dat hek veranderd. Een feest van kleuren heeft de grauwheid op de vlucht gejaagd. Een schilderijengalerij vol speelse motieven heeft ineens het hele plein opgefleurd. Voorbijgangers blijven verbaasd staan. Werk van een straattekenaar? Een proeve van vrije expressie door schoolkinderen? Een schilderijententoonstelling in de open lucht? Een feit is het dat Velsens mooiste schutting nu op het Flein 1945 staat. Een schutting met allure. En .dat het raadhuis in aanbouw er echt niet mee „voor schut" staat. Dat betere schuttingwerk is gemaakt door kinderen van de Werkschuit in Vel sen. Zaterdag 19 oktober om drie uur zal wethouder H. de Boer met een korte toe spraak een officieel tintje aan de schilde rijen toevoegen.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 7