Bonden niet bereid tot doen van concessies aan werkgevers Geduld der mijnwerkers gaat uitgeput raken" 1 1 „Gorey" lek na explosie op Noordzee Ollenhauer ernstig ziek Haile Selassie bemiddelt in het woestijnconflict HET WEER mm. i MANTELS M. CAP Uit NVV- en CNV-vergaderingen blijkt: In het eerste halfjaar namen 1350 onder gr onder s ontslag Melk 2 cent duurder Achtduizendste schip in IJmuiden Lezers schaken Man valt vier meter geef mij maar vruchtenyoghurt In de krant van heden: 55 N KM B-SEC RET A RIS PALMEN: sWMORRIS "ieforetjou êuy! FALCON REGENJASSEN Bij zoeken naar aardgas Kans op regen Y Y Bemiddeling Het woord is aan Abonnementsprijsverhoging per 1 januari 1964 IDEAAL VOOR REGEN EN WIND PLAID-VOERING FOAM - BACK I 48e JAARGANG NUMMER 294 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chet oezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING MAANDAG 21 OKTOBER 1963 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem ^Pirectie^^W^eereboomMi^l^I^^an^^^^^ Hoe zeer het loonprobleem wel in ons volk leeft heeft de afgelopen zaterdag bewezen. In Utrecht waren niet minder dan 5.000 personen bijeen op een door het C.N.V. uitgeschreven looncongres, in Den Haag waren het er 1.500, die luisterden naar redevoeringen van N.V.V.-bestuurders Kloos en Roemers op een kaderdag van het N.V.V. Uit beide bijeenkomsten is het duidelijk geworden dat de bonden niet tot enige concessie aan de werkgevers bereid zijn. Men wil direct hogere lonen, terwijl men een huurverhoging van de hand wijst, tenzij met compensatie. Ook bleef men zowel in Utrecht als in Den Haag staan op de eis van een uitkering ineens over 1963. Onze looneis van 8 tot 10 percent, zo zei de secretaris van het C.N.V. dr. W. Albeda is niet alleen bedoeld om het inkomen van het gezin te vermeerderen, het gaat er vooral ook om dat de Nederlandse arbeid zo duur wordt dat het bedrijfsleven ge noodzaakt is om meer kapitaal te inves teren per hoofd van de bevolking. Het huidige tekort op de arbeidsmarkt doet vermoeden, dat te veel in de breedte is geïnvesteerd en te weinig in de diepte. Evenals de heer Kloos zaterdagmorgen op het N.V.V.-congres in Den Haag, ver klaarde de heer Albeda dat er te veel fabrieken zijn gebouwd en uitgebreid, om dat er in Nederland toch een overvloed van goedkope arbeidskrachten aanwezig was. „Door onze lage lonen," aldus de heer Albeda, „worden in de lagere ge meenteklassen inefficiënte bedrijfjes in stand gehouden. Via een stevige optrek king van het loonpeil, het invoeren van een minimum-loon en via loonsoepelheid per onderneming zal onze economie moe ten worden gesaneerd en zullen de min der rendabele bedrijven moeten verdwij nen. „Er is ons gevraagd," aldus dr. Al beda, „of wij thans niet bezig zijn ons bestaan als vakcentrale te redden door eisen, waarvan we later spijt krijgen. Men bedoelt of wij nu niet bezig zijn voor 1967 werkloosheid te veroorzaken." „Wij moeten in de huidige situatie echter vaststellen", verklaarde de heer Albeda, „dat ons loonbeleid tot nu toe te voorzich tig is geweest, omdat wij (de drie vak centrales) te weinig rekening hebben ge houden met de ontwikkeling in het buiten land. Wij hebben ons te weinig gereali seerd aan welke spanningen het prijspeil mede vanuit het buitenland bloot staat." Op de N.V.V. kaderdag memoreerde drs Roemers wat hij vrijdag j.l. in de Stich ting tegen de werkgevers heeft gezegd, namelijk dat als hij voor de keus zou wor den gesteld Stichting van de Arbeid of goed functioneren van de vakbeweging hij dan zou kiezen voor het laatste. De heer Roemers verweerde zich met nadruk te gen kritiek van linkse zijde op de Stich ting. Hij zei zich niet te schamen als ver tegenwoordiger van de generatie die de gevolgen van massale werkloosheid heeft gekend dat hij soms in de afgelopen jaren teveel in het achterhoofd heeft gehad de gevolgen van zo'n massale werkloosheid. Eerder had hij de bezwaren van de vak beweging tegen het door de regering be kend gemaakte programma van maatrege len herhaald. Sommige van die maat- I regelen zo zei de heer Roemers slaan als een tang op een darken. Zulke maatrege len zijn zijns inziens: stimulering over- werk, stimulering werk door gehuwde vrou wen, uitstel A.O.W.-pensioen. Die lossen het kernprobleem niet op. De heer Roe mers noemde het onbegrijpelijk dat men op dit moment een huurverhoging wenst. Hij meent dat een huurverhoging slechts zal passen in het kader van het beleid van minister Bogaers. Het blijft onrustig in de Rotterdamse haven. Een manifest, uitgegeven door de O.V.B., waarin aangedrongen werd op een staking van twee uur in de morgen, heeft bij negen merendeels kleine bedrijven, tot interrupties in het werk geleid. In dat manifest werd tevens aangedrongen gedu rende die twee uur bijeen te komen op een punt op de noordelijke en een punt op de zuidelijke oever. Hieraan hebben de ar beiders geen gehoor gegeven. Het is dus niet tot demonstraties gekomen. Een aan tal werkgevers heeft arbeiders die het werk neerlegden voor de rest van de dag uitgesloten. Of deze maatregel tot reper cussies zal leiden is nog niet gebleken. Wel blijft het onrustig. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 9 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 13 Beurs 5 Scheepsberichten 5 T opsy 6 Radio ent.v. 7 Kunst 7 Economisch nieuws5 Feuilleton 9 Sport 10, 11, 12, 13 Luidsprekers6 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Met ingang van maandag 4 november zal de melkprijs voor de verbruiker met twee cent per liter omhoog gaan. De prij zen van de uit industriemelk vervaardig de zuivelprodukten als boter en kaas zul len niet worden verhoogd. Dit bericht is een gevolg van besprekingen, die vrijdag j.l. in de ministerraad zijn gehouden. Daarbij is een hogere verrekeningsprijs aan de veehouders toegekend. Het achtduizendste schip is vanophtend omstreeks vier uur uit zee te IJmuiden aangekomen. Het was de Nederwaal van de stoomvaartmaatschappij Nederland, die uit Antwerpen kwam met als bestemming Amsterdam. Vorig jaar kwam het achtduizendste schip op 1 november in IJmuiden aan. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT <BU KONINGSPLEIN)'AMSTERDAM TEL 223596 „Wij als grootste mijnorganisatie in Limburg wensen niet door de regering tegen de muur te worden gedrukt. Ons geduld gaat nu echt uitgeput raken". Dit zei zondag de algemeen secretaris van de Nederlandse Katholieke Mijnwerkers- bond (NKMB) de heer H. Palmen tijdens een Kringraadsvergadering in Roermond. De onrust onder de mijnwerkers neemt met de dag toe en ook de onzekerheid Over de taak van de mijnindustrie wordt met de dag groter, waardoor de mijnen leeglopen. Volgens de heer Palmen heb ben in het eerste halfjaar van 1963 meer dan 1350 ondergrondse mijnwerkers ont slag genomen. Hij gaf tenslotte uitdruk king aan het grote ongenoegen van het bondsbestuur over het uitblijven van steunmaatregelen van de regering voor de Limburgse mijnindustrie. De onvrede met het huidige loonbeleid is voor het Onafhankelijk Verbond van Bedrijfsorganisaties (O.V.B.) te Rotter dam aanleiding geweest zaterdag een ont werpeisenprogram aan de Nederlandse arbeiders voor te leggen, waarvan de voor naamste punten zijn een directe loonsver hoging van 25 percent op alle op het ogen blik betaalde lonen en het vaststellen van een bruto-minimumloon van 150 per week. De besturen van de „Algemene Bond van gepensioneerden, de Centrale raad voor de behartiging van pensioenbetalin gen en de Bond van gepensioneerd spoor- tram- en ander vervoerpersoneel" heb ben in een adres aan de regering aan gedrongen op onmiddellijke en volledige compensatie aan de atnbtelijk gepensio neerden bij „beweging in lonen en prij zen". Van het stakingsfront komt het hericht dat de monteurs van de Lettergieterij Tet terode zaterdag besloten hebben zich aan te sluiten bij hun stakende collega's gra fici. Deze monteurs zijn belast met repa raties in verscheidene drukkersbedrijven in ons land. Zij zullen het werk hervatten op hetzelfde tijdstip als het personeel dat vrijdag -na voor twee dagen te zijn ge schorst het besluit nam pas woens dagochtend weer aarr- het werk te gaan, mits de directie aan de gestelde eisen (een uitkering ineens en een loonsverho ging van 8 percent met ingang van 1 ok tober) zal voldoen. v Koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Beatrix hebben in Thailand de erebegraafplaatsen van Kancha- naboeri en Tsjoengkai bezocht, waar vele honderden Nederlanders begra ven liggen, die als krijgsgevangenen omkwamen bij de aanleg van de be ruchte Birmaspoorweg. De koningin legde bloemen op enkele graven. Onze schakende lezers, die het week einde verzuimden in te schrijven voor de jaarlijkse schaakwedstrijd Lezers IJmuider Courant-Schaakclub Kijk Uit kunnen zich nog opgev'en aan ons dag blad, Lange Nieuwstraat 427, of aan onze schaakmedewerker de heer Tj. de Jong, Oranjestraat 95, IJmuiden. Op vrijdagavond 25 oktober wordt deze wedstrijd gehouden in het wijkgebouw van de Bethlehem Kerk aan de Radar straat 5. Om 8 uur wordt begonnen. Zowel voor beginnelingen, geoefenden en clubschakers zorgt de schaakclub Kijk Uit voor een passende tegenstan der. Geef u spoedig op, er is nu nog plaats. Het onderzoekingsvaartuig „Gorey", dat op de Noordzee onderzoekingen verricht voor een aardoliemaatschappij, is zondag avond, water makend wegens een lek ter hoogte van de machinekamer, de haven van IJmuiden binnengevlucht. Het schip meldde dat een koelwaterpijp was gebroken. Men was aan boord in staat met de pompen het binnenkomend water bij te houden en wenste geen assistentie. De rijkshavenmeester gaf echter op dracht, dat de Gorey, die explosieven aan boord heeft, in geen geval in IJmuiden mocht blijven en na de nodige voorzorgs maatregelen door moest naar Buiten huizen. Het lek is ontstaan na een proefexplosie, die te dicht bij het vaartuig heeft plaats gehad. Na lossing van de explosieven zal het schip worden gerepareerd. BONN (DPA). Erich Ollenhauer, de voorzitter van de Westduitse socialistische oppositiepartij, is zaterdagavond in Bonn voor de tweede maal binnen tien dagen aan het rechterbeen geopereerd. Ollenhauer heeft een goede nacht ge had De waarnemend partijvoorzitter M. Webner heeft gezegd, dat zijn toestand ernstig is. Na het bezoek aan de erebegraaf plaatsen Kanchanaboeri en Tsjoeng kai bezichtigden de koningin, de prins en prinses Beatrix de brug over de rivier de Kwai. Een 57-jarige aan de Planciusstraat te IJmuiden wonende machinist is zaterdag avond toen hij een reparatie verrichtte aan het raam van de slaapkamerverdie ping van vier meter hoogte gevallen. De man was duizelig geworden en had zijn evenwicht verloren. Hij klaagde over pijn in zijn rug en is in 't Antoniusziekenhuis op genomen. MARRAKESJ (AP, AFP en Reuter). De onrlog aan de grens van Marokko en Algerije gaat onverminderd door. In de omgeving van Hassi Beida is de afge lopen dagen hevig gevochten. Marok kaanse bronnen delen mee dat de strijd ook 640 kilometer noordelijk is opge laaid. Algerijnse strijdkrachten zouden er de grens hebben overschreden. Strijd krachten van beide landen graven zich daar in bij de stad Figuig. Onze correspondent uit Parijs die on langs een bezoek bracht aan Algerije Verwachting tot morgenavond: In de komende nacht weinig wind en plaatselijk mist. Mor gen overdag over het algemeen veel bewolking met later kans op enige regen. Zwakke tot ma tige wind tussen zuidwest en zuid. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee 88»™ meldt dat het niet uitgesloten is dat al die bemiddelingspogingen toch nog succes hebben. Met name de pogingen van de Ethiopische keizer schijnen zich in gunsti ge richting te ontwkkelen. Zondag dook in Rabat, waar Haile Selassie al enige dagen vertoeft, plotseling ook de Algerijnse mi nister van Buitenlandse Zaken op. Keizer en minister hebben een lang onderhoud met elkaar gehad, alvorens Haile Selassie met de Marokkaanse koning Hassan II ge ruime tijd sprak. Er zijn tekenen die erop wijzen dat de organisatie van Afrikaanse landen, die haar zetel in Addis Abeba heeft, het raam zal bieden, waarin Alge rije en Marokko weer tot elkaar zouden moeten worden gebracht. Op die weg naar een akkoord is onder tussen wel weer een nieuw obstakel op geworpen, doordat de Marokkanen nu over de bewijzen beschikken dat de Algerijnen ook vreemdelingen in hun leger hebben opgenomen. Zondag is door de Marokka nen een Algerijnse helikopter gedwongen op Marokkaans grondgebied te landen. Onder de inzittenden bevonden zich vijf Egyptische officieren die samen met vier Algerijnse militairen gevangen zijn geno men. Welke consequenties de Marokkanen uit deze arrestatie zullen trekken is nog niet bekend. Doch in diplomatieke kringen acht men het voor de afloop van de onder handelingen, die als gezegd achter de schermen nog altijd worden voortgezet, uiteraard een kwalijk teken. Met het oog op de pan-Arabische ambities van Nas ser, waardoor Ben Bella zich al veel eer der op sleeptouw heeft laten nemen, door de Westerse oogmerken van de Ma rokkaanse koning moet men nu immers wel vrezen, dat de ideologische inzet van het conflict nog zwaarder nadruk zal krijgen. Van vele kanten wordt gepoogd in het conflict te bemiddelen. De Arabische liga heeft een beroep op beide landen gedaan en een bemiddelingscommissie ingesteld. President Bourguiba van Tunesië heeft Marokko en Algerije uitgenodigd voor een vredesconferentie. Egypte, schijnt definitief de zijde van Algerije gekozen te hebben. De Algerijnse regering heeft gevraagd om een spoedbijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van de landen van de „organisatie voor de Afrikaanse een heid." St. Augustinus: Wat „tijd" eigenlijk is? Als niemand het mij vraagt, weet ik het. Als ik het wil uitleggen, weet ik het niet meer. De aanzienlijke stijging van kosten in tal van onderdelen in de Nederlandse dag bladbedrijven heeft de verhouding van de produktiekosten en de prijs die voor het abonnement wordt betaald volkomen scheef getrokken. De kwaliteit van de krant mag hierdoor niet in gevaar gebracht worden. Voor een snelle, moderne, volledige voorlich ting dient de prijs van het dagblad-abon nement te worden aangepast. Deze prijs is nog altijd veel lager dan die van de dagbladen in vergelijkbare andere lan den. Een dergelijke herziening is in de laatste tijd van vele zijden bepleit, ook door gezaghebbende woordvoerders, die niet bij het dagbladwezen zijn betrokken Dezer dagen heeft een groot aantal Nederlandse dagbladen zich genood zaakt gezien zijn abonnementsprijs te verhogen en wij moeten dit voorbeeld volgen. De stijging der produktiekosten mag nimmer aanleiding zijn tot een daling van de kwaliteit der krant, noch tot een af remming van kwalitatieve verbeteringen. Men weet, dat ons blad in de periode die achter ons ligt voortdurend uitge breid en verbeterd is. Die ontwikkeling moeten en willen wij voortzetten. Ons besluit is genomen in overleg met het Ministerie van Economische Zaken. De verhoging zal ingaan op 1 januari 1964 voor de kwartaalabonnees. Voor de week- abonnees zal de nieuwe prijs gaan gelden met ingang van de eerste volle week van 1964, dus op 6 januari. De volgende prijzen worden dan van kracht: weekabonnement 70 ct.; kwartaal abonnement 9 gulden. Directie IJmuider Courant Advertentie VV 638 Advertentie 6 jaar 39.75 15 jaar 57.50 't Is betaalbaar bij BABY- EN KINDERKLEDING Anegang 19 - Haarlem - Tel. 21413

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1