Drie nieuwe gezichten in het Westduitse kabinet van Erhard Geen nieuwe koers in de economische politiek Fraai sierdeksel bij geurige Nescafe il'nmtmt lim Franse spoorwegstaking was vrijwel algemeen 4 Ivanhoe" als volgeling van Sint Nicolaas moutbrood o/v ote oeoor? Vierling geboren in New York Erhard naar Parijs, Washington en Londen Het postschandaal in West-Duitsland Geen Amerikaanse goederen naar Cuba „Rubens" gezonken op de Maas Vliegtuig sneller dan de zon Bijlmermeerkwestie nog niet aan de orde Portugal dreigt uit Y.N. te treden T elef oongeheim houdt Kamer commissies bezig Ruimte-onderzoek in Europa begint op gang te komen DONDERDAG 24 OKTOBER 1963 13 Schmücker: erfgenaam Westrick: bureaucraat Zolang de voorraad strekt y Mende: hereniging Krüger: Heimat Volgende week de gas- en elektriciteitsbedrijven Eén percent 99 Gesprek tussen Oostenrijk en Italië wordt voortgezet GARANTIE: Nu ook vragen aan minister van Verkeer en Waterstaat (Van onze correspondent) BONN In het nieuwe Westduitse ka binet is niet veel veranderd. Twee minis ters, Barzel en Mischnick moesten het veld ruimen; drie nieuwelingen, dr. Erich Mfn- de, Kurt Schmücker en Hans Kriiger de den hun intrede. Ook bij de staatssecreta rissen veranderde een en ander. De be langrijkste mutatie is dat de omstreden staatssecretaris in de kanselarij dr. Hans Globke werd opgevolgd door de voormali ge staatssecretaris van Economische Za ken: Ludger Westrick. De belangrijkste nieuwe figuur in de ministerbank is de 44-jarige Kuft Schmü cker die de rijke erfenis van Erhards eco nomische politiek moet beheren. De rooms- katholieke drukkerij-eigenaar Schmü cker, afkomstig uit Oldenburg, kent het ressort. Sinds 1949 is hij al lid van de Bondsdag voor de C.D.U., en in de ja ren 1959 tot 1961 was hij voorzitter van de Bondsdagcommissie voor economische zaken. Bij fractievergaderingen was hij een van de voornaamste steunpilaren voor Erhards economische beleid. Bij meer dan een gelegenheid, wanneer Erhard veel cri- tiek op zijn plannen kreeg en hij ook door Adenauer in de steek werd gelaten, sprong Schmücker voor de minister in en onder steunde diens stellingen met het nodige feitenmateriaal. Dat was hard nodig, want Erhard bereidde zich zelden goed voor op een fractievergadering en heeft bo vendien weinig talent voor het argumen teren met feiten. „De bijzonderheden weet ik niet precies, maar de grote lijn zie ik duidelijk voor mij", is een kenmerken de uitlating van de nieuwe kanselier. Schmücker is ondanks zijn grotere de tailkennis overigens ook een man van de grote lijn. Primair staat voor hem de over tuiging, pas daarna tellen feiten. Hij heeft evenals zijn beroemde voorganger de nei ging wijsgerig lijkende uitspraken te doen. Trouwens nog meer stempelt hem tot een waardig opvolger: Schmücker heeft het zelfde welgedane figuur als Erhard en zijn gezicht is al even optimistisch. Van hem is geen nieuwe koers in de Westduit se economische politiek te verwachten, al was het alleen al omdat bondskanse lier Erhard uiteindelijk het beleid blijft bepalen. Eveneens een belangrijke wijziging in de regeringsploeg is de komst van West rick als staatssecretaris in de kanselarij, een post die niet alleen inzage geeft in alle belangrijke en onbelangrijke zaken, maar die ook een grote invloed op het beleid mogelijk maakt. Globke gold jaren lang als de belangrijkste man in Bonn na Adenauer door zijn nauwe samenwerking met de kanselier. Westrick, die 69 jaar oud is en in de industrie al een hele car rière achter zich had voor hij in het mi nisterie van Economische Zaken staatsse- Advertentie nieuwe cretaris werd, is een van Erhards beste persoonlijke vrienden. Het ligt dan ook voor de hand dat Westrick, die een voor treffelijk bureaucraat is in tegenstelling tot de wanordelijke Erhard, een beslissen de invloed op net regeringsbeleid en het regeringsapparaat zal krijgen. Zijn op merkelijkste eigenschap is terugnoudend- heid. Op de voorgrond treden doet hij al leen als het nodig is en dan met een vi tale charme, die de keiharde kern van zijn bedoelingen versluiert. De rooms-ka- tholieke uit Westfalen afkomstige staats secretaris, wiens vrouw in Berlijn een zie kenhuis leidt, stond aanvankelijk op de nominatie om minister van Economische Zaken te worden inplaats van Schmücker. In de loop der coalitie-onderhandelingen stuitte dit echter op bezwaren. Als staats secretaris van Erhard zal Westricks in vloed echter veej groter kunnen zijn dan in het economische departement, dat een eind buiten Bonn in een kazerne in Duis- dorf is ondergebracht. De nieuwe vice-kanselier dr. Erich Men de, voorzitter van de vrije democratische partij, gaat het ministerie voor de her eniging leiden, een uitsluitend politiek de partement, dat ten doel heeft permanent op de herenigingstrommel te slaan. Men kan aannemen dat de liberaal Mende de ze post wat beweeglijker zei leiden dan zijn christen-democratische voorgangers, die wel steeds polemiseerden tegen het Oostduitse regiem, maar weigerden ook maar iets te ondernemen om de span ning tussen Oost-Berlijn en Bonn te ver minderen. De 47-jarige Mende, oud-offi cier en trotse drager van Hitiers ridder kruis, lijkt voorts van plan te zijn de po sitie als vice-kanselier op te blazen. Hij spreekt nu al van het kabinet Erhard- Mende en lijkt zijn geringe populariteit, zowel in zijn eigen partij als daarbuiten, aan zijn laars te lappen. De nieuwe vluchtelingen-minister ten slotte, Hans Krüger, 61 jaar oud, gaat NEW YORK (AP). Een vierling drie meisjes en een jongen, zijn woens dagavond geboren in het Columbia Pres byterian Medical Center in New York. De toestand van de moeder, de 27-jarige me vrouw Rhoda Becker, en de vier baby's is bevredigend. door voor een gematigde politicus, die als president van de Bond der verdrevenen een matigende invloed heeft gehad op re vanchistische scherpslijpers. Desondanks sloeg de uit Pommeren afkomstige jurist het afgelopen weekeinde een toon aan, die niet veel goeds belooft. In een interview met Die Welt am Sonntag zei hij: „Ik ben ervan overtuigd dat een rechtvaardi ge vredesregeling in Midden- en Oost-Eu ropa alleen dan mogelijk is wanneer recht wordt gedaan. Dat betekent erkenning van het zelfbeschikkingsrecht en recht op de Heimat, opdat 't in drieën gedeelde Duits land herenigd wordt". Deze overtuiging komt er op neer dat Krüger ook de hui dige westelijke Poolse gebieden en wel licht ook het Tsjechoslowaakse Sudeten- land weer bij Duitsland zou willen voe gen, en dat hij daartoe het juridisch niet bestaande „recht op de Heimat" een plaats in de regeringspolitiek wil geven. Advertentie 'n kostuum markeert uw persoonlijkheid Hat uw licht op hij: Haarlem, Barteljorisstraat 24, tel. 20420 PARIJS Ofschoon enkele expresse-trei nen toch gelopen hebben, is de Franse spoorwegstaking gisteren wel een vrijwel volledig succes voor de vakbonden ge weest. Een succes dat niet zonder gevol gen voor andere sectoren zal zijn en zo zullen morgen de data worden bekend ge maakt, waar op hun beurt volgende week de gas- en elektriciteitsbedrijven het werk zullen neerleggen. De ambtenaren overwe gen een staking voor 6 november. Met deze tekenen van nieuwe onrust, die zich op het sociale front aankondigen, heeft ook de regering zich gisteren uitvoe rig en zeker niet zonder bezorgdheid bezig gehouden. In het communiqué dat na de ministerraad is uitgegeven werden echter opnieuw de verschillende redenen opge somd die pleiten voor het anti-inflatieplan waaraan de regering zich dan ook met on verminderde kracht wenst te houden. Het kabinet Pompidou verklaart zich niettemin nogmaals bereid tot nauwe samenwerking met de vakbonden. Over salarisverhogin gen kan, zo is het officiële standpunt ech ter, pas besloten worden nadat de balans van de positieve resultaten van het stabili satieplan zal zijn opgemaakt. Wel heeft de regering besloten aan al haar ambtenaren en. de werknemers in de genationaliseerde industrieën een loonsver hoging van 1 percent toe te kennen. De regering heeft met de vakbonden overeen stemming bereikt om de loonsverhoging van drie percent, waartoe in het afgelopen voorjaar in overleg met de vakbonden was besloten voor de duur van het prijsstabili- satieplan, uit te breiden tot vier percent. Naar de minister van Financiën in de kabinetszitting meedeelde, zouden de eer ste resultaten van het stabilisatieplan be moedigend zijn. Zo zouden de vteesprijzen thans lager zijn dan de door de regering vastgestelde plafond-prijzen. LONDEN (DPA) De nieuwe Westduit se bondskanselier, professor Erhard, gaat volgende maand een reeks bezoeken af steken. Op 21 en 22 november gaat hij van gedachten wisselen met president De Gaulle van Frankrijk. Op 24 november vliegt hij naar Washington voor een over leg van twee dagen met president Kenne dy. Ook heeft de Westduitse regeringslei der een uitnodiging van Lord Douglas Home aanvaard vóór een bezoek aan Lon den. Een datum is daarvoor nog niet vast gesteld. Ambtelijke kringen in Londen ho pen dat Erhard spoedig na zijn bezoeken aan Parijs en Washington naar Engeland zal komen. BONN (DPA) De woordvoerder van de Westduitse regering, Von Hase, heeft toegegeven, dat de geallieerde veiligheids diensten in de Bondsrepubliek voor Cu ba bestemde post uit West-Duitsland heb ben geopend en gecontroleerd. De gealli eerden maakten daarbij gebruik van hun recht, omdat hun veiligheidsbelangen op het spel stonden, aldus Von Hase. De woordvoerder kon echter niet zeggen over welke periode en hoeveel post naar Cuba werd onderzocht. Het weekblad „Der Spiegel" had gemeld, dat de Amerikaanse militaire autoriteiten post uit Duitsland naar Cuba controleerden en fotografeer den. Enkele fotokopieën van gecontroleer de post werden afgedrukt. Volgens „Der Spiegel" werd zowel de post naar als die uit Cuba geopend. Onder de door het weekblad afgedrukte fotokopieën bevinden zich liefdesbrieven zakenbrieven en zelfs een recept voor een bepaalde soep. 'Advertentie A«-—tsfc Niemand minder dan „televisie-jeugd held" Ivanhoe, compleet met boogschut ters, edellieden, trompetters en gevange nen, heeft zich aangediend als spectacu lair volgeling van Sint Nicolaas als deze op zaterdag 16 november zijn traditione le intocht in de hoofdstad maakt. De in tocht wordt ook dit jaar weer georgani seerd door het Initiatief Comité Amster dam (ICA). Drie stoomschepen zullen de Sint en zijn gevolg van vijftig pieten tot de Prins Hendrikkade bjj het Centraal Sta tion brengen, vanwaar de tocht door de stad begint. WASHINGTON (AP) De Verenigde Staten blijft geen andere keuze over dan een handhaving van de huidige economi sche maatregelen tegen Cuba, zolang de Cubaanse regering haar agressieve koers blijft volgen. Dit heeft het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken woensdag verklaard. In een lange en felle verklaring wees het departement de Cubaanse stappen voor een verzachting van de Amerikaanse eco nomische maatregelen af. Premier Fidel Castro heeft betoogd, dat door die maat regelen tijdens de orkaanramp meer men sen om het leven zijn gekomen dan on vermijdelijk was. Castro heeft in radiotoe spraken vanuit Havanna het menselijke lijden als gevolg van de orkaan aange voerd als een argument voor de opheffing van de Amerikaanse economische blokka de. GENèVE (AFP) De Oostenrijks-Ita liaanse besprekingen over de kwestie Zuid- Tirol in Genève zijn geëindigd. Het over leg zal langs diplomatieke weg worden voortgezet en zo spoedig mogelijk zal een nieuwe bijeenkomst worden gehouden. De Oostenrijkse minister van Buitenlanse Za ken Kreisky, verklaarde na afloop der con ferentie, dat een gemeenschappelijke basis van gesprek voor de volgende bijeenkomst werd gevonden. Bereidwillige soldaten tilden de Pari- siennes in de militaire vrachtauto's, die de regering had laten aanrukken om althans een deel van de duizen den forensen van en naar de hoofd stad te vervoeren tijdens de spoor wegstaking. Volgens de vakbond van het spoorwegpersoneel is de regering haar toezeggingen van het afgelopen voorjaar niet nagekomen en is de koopkracht van de lonen met twaalf percent gedaald. (Telefoto) Op de Maas is gisteravond ter hoogte van Kessenich in België, ongeveer 15 km ten zuiden van Roermond, een Nederlands schip van 1700 ton gezonken. Het is de „Rubens" waarvan de heer De Man uit Rotterdam eigenaar is. De schipper was bezig met het laden van grint onder de baggermolen „Beatrix" toen het schip plotseling op nog onverklaarbare wijze veel water maakte. De „Rubens" werd naar de oever gebracht, doch is daar gezonken en doormiddengebroken. De eigenaar van het schip was verzekerd. WASHINGTON (AP) Een vliegtuig dat 3200 kilometer per uur kan vliegen en dat het „toestel van morgen" wordt genoemd zal de passagiers zich doen af vragen of vandaag morgen is of morgen vandaag. Het verbijsterende vliegtijdschema van dit „sneller-dan-de-zon" toestel werd aan geboden aan de luchtvaartcommissie van de Amerikaanse senaat door John Stack, vice president en technisch directeur van de Republica Aviation Co. Hij wees er op, dat het toestel om acht uur uit Londen kan vertrekken, in New York even vóór acht uur aankomen, brandstof innemen, in Los Angeles even voor acht uur aan komen, weer brandstof innemen en even voor acht uur in Hawaii aankomen. In de Kamercommissie voor Binnenland se Zaken is gisteren de kwestie-Bijlmer- meer niet in discussie gekomen. Overleg in eèn besloten vergadering van de com missie leidde tot de opvatting, dat de kwestie-Bijlmermeer beter in een spoedig te houden openbare vergadering van de Tweede Kamer behandeld kan worden. Op de Dam wordt de Sint namens het gemeentebestuur toegesproken door loco burgemeester mr. F. van Wijck. De NTS, die het ëefste uur van de intocht recht streeks zal uitzenden, heeft voor de kin deren een tekenwedstrijd uitgeschreven, waarvan de winnaar zijn kunstwerk de Sint ter hand mag stellen. De lange spectaculaire stoet, die op 16 november door de hoofdstad trekt, bestaat onder meer uit een speciaal zwarte pie ten-orkest van veertig man. Voorts zal er in de optocht een aantal Indianen voortdurend zoeken naar „De schat in het Zilvermeer", waaraan vele Amster dammertjes een Indianenhoofdtooi zullen overhouden. Overigens zal de Sint zich in een brief tot zijn vele vrienden wenden om de kos ten voor de Amsterdamse intocht te kun nen bestrijden (postgiro 73951), „Want," zo schrijft de bisschop van Myra, „al les kost meer. Mijn zwarte pieten hebben 24 uur gestaakt voor vier weken vakan tie' en negen percent opslag, het stro voor de schimmel is 34 cent per kilo gestegen en er is weer voor vierhonderddduizend kinderen snoep nodig", aldus dit bisschop pelijk schrijven. NEW YORK (AP en Reuter) Portugal heeft woensdag gedreigd met opzegging van zijn lidmaatschap van de Verenigde Naties als de organisatie zich niet strikter aan haar handvest houdt. De Portugese minister van Buitenland se Zaken, dr. Nogueira, verklaarde dit aan een lunch tegen journalisten. Hij zei te ho pen dat Portugal deze stap niet hoeft te zetten. De organisatie moet dan een ande re houding aannemen. De klacht van Portugal is dat de orga nisatie zich herhaaldelijk bemoeit met de binnenlandse aangelegenheden van een lid staat. Hij wees erop dat het handvest van de Verenigde Naties de bespreking van de interne aangelegenheden van een lid ver biedt. Nogueira zei dat het voor Portugal geen beletsel is het eerste land te zijn dat uit de organisatie treedt. Portugal werd in 1955 lid van de orga nisatie. Volgens Portugese zegslieden heeft Lissabon nooit veel belangstelling voor het lidmaatschap gehad. Zijn westerse bond genoten hadden er echter aangedrongen op zijn toetreding met het oog op het evenwicht tegen hét communistische blok. Advertentie TARV0 TARVO MOUTBROOD WORDT NOOIT LOS VERKOCHT, DOCH AL TIJD IN DE ORIGINELE TARVO -VERPAKKING MET DE NAAM'TARVO' EN DE AFBEELDING VAN DE TARVO-BOER ZO ALLEEN HEEFT U ZEKERHEID DAT U HET ORIGINELE TARVO MOUTBROOD ONTVANGT! Niet alleen in het voorlopig verslag van de commissie voor Justitie uit de Tweede Kamer wordt ingegaan op de geheimhou ding in het telefoonverkeer, ook de com missie voor Verkeer en Waterstaat heeft dit vraagstuk aan de orde gesteld. De commissie vraagt de bewindsman of deze van oordeel is, dat er nog steeds voldoende waarborgen bestaan voor de geheimhou ding in het telefoonverkeer. Aan de mi nister van Justitie was reeds gevraagd, of het hém bekend is dat in ons land tele foonlijnen van bepaalde personen worden afgetapt en of hiertegen maatregelen ge troffen kunnen worden. Een groot aantal vragen in' het verslag heeft voorts betrekking op de steeds gro ter wordende achterstand bij de telefoon aansluitingen en op daarmee samenhan gende problemen. Verder wordt gevraagd of de aantrekke lijkheid van een aansluiting aan de draad omroep niet kan worden vergroot door een tariefverlaging. Ook wordt gevraagd of aan ambtenaren van de P.T.T. een draad omroepaansluiting kan worden toegestaan tegen verminderd tarief. Voorts wordt de vraag gesteld of de draadtelevisie-experimenten ook in andere steden dan in Den Haag zullen worden genomen en of het besluit van de P.T.T. om over de draadtelevisie buitenlandse programma's met reclameboodschappen uit te zenden niet in strijd is met de op vatting van de meerderheid der Tweede Kamer inzake de reclametelevisie. De commissie informeert naar de moge lijkheid van toepassing van het centrale antennesysteem op grote schaal. „Dient in ieder geval niet tijdig vóór de invoering van het tweede televisieprogramma iets te gebeuren tegen het euvel van het zich steeds nog uitbreidende antennewoud op de daken?" aldus vraagt Zij. De overige van de totaal 48 vragen heb ben o.m. betrekking op de personeelsaan gelegenheden bij de P.T.T., op de nieu we tarieven voor de posterijen met in gang van 1 januari en op de tariefsver hogingen, die op die datum ook voor de Postcheque- en Girodienst zijn te verwach ten. Een bijzondere vraag is of de minis ter kan bevestigen dat bij de modernise ring van de brievenbussen in ieder geval de rode kleur zal worden gehandhaafd. Deze rode kleur is kenmerkend voor de Nederlandse brievenbussen, en de com missieleden willen haar blijkbaar graag behouden. BERKELEY (Californië) (AP) De Franse leider van de nieuwe Europese organisatie voor ruimteonderzoek heeft meegedeeld, dat de twaalf leden Cape Canaveral misschien kunnen „lenen" om in 1964 een serie van veertig raketlan ceringen te beginnen. Professor Pierre Auger heeft geleerden van de universiteit van Californië mee gedeeld, dat zijn organisatie hoopt vóór 1966 onderzoeksatelieten te lanceren met de grote raketten die in Australië afge schoten zullen worden. Maar de eerste lan ceringen zullen misschien van Ameri kaanse bases, onderandere Cape Canave ral, verricht worden. De organisatie werd gevormd, opdat Europese landen met kleine begrotingen zich toch met ruimte onderzoek in vredestijd kunnen bezighou den. De organisatie heeft voor dit jaar een begroting van 180 miljoen gulden. Zij is van plan een verkeerssatelliet te bouwen gelijk aan de Telstar. „Wij zullen dit doen, zodat wij partners kunnen worden in het Amerikaanse onderzoek in plaats van concurrenten", aldus Auger. Auger zei dat „er geen militaire doeleinden door de organisatie worden nagestreefd en dat niet geprobeerd zal worden een mens naar de maan te zenden".

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 13