Moord op Majorca M PANDA EN DE MEESTER-FLESSER srzxsrjst sfsss-ws K en K" als 17 Ons vervolgverhaal door Paul Tabori ie Kleinigheden" Twee systemen Speculatie Als boksen en judo... In hoofdzaak militair '68 of '70? DONDERDAG 24 OKTOBER 1963 99 Gezamenlijk maanschot om velerlei redenen een onmogelijkheid geacht Itlgg TOSS Een vrouwenhart klopt sneller, 't SILVER STOEPKE adviseert u goed i 46) Ze scheen bezeten te zijn van §de gedachte op haar plaats van bestemming te komen en José op §te zoeken. Dat zou het einde van hun lijdensweg betekenen, een oplossing J voor al hun problemen en moeilijkhe- 5 den. Er waren verschillende argu- J menten die Stephen naar voren had b kunnen brengen, maar hij deed het 9 niet. Hij besefte dat niets van wat S hij zou zeggen haar van gedachten 9 zou kunnen doen veranderen. Zo liepen ze dus langs de stoffige S weg, waar slechts een enkele wind molen de eentonigheid van het land schap onderbrak. Na enige tijd was hii er al mee tevreden, haar hand te kunnen vasthouden en opnieuw gaf dit hem nieuwe kracht. Toen ze de rand van de kleine stad, die aan een diepe, smalle inham was gelegen, bereikt hadden vroeg hij haar: „Weet je waar je hem moet zoe ken?" „Hij zei dat hij in de Residencia Perello zou zijn. Dat is aan het strand." Ze ging even zitten op de afgesleten trap voor een huisje en trok haar geleende schoenen aan. „Die kant op," Ze wees naar een smalle straat, die reeds in scheme ring gehuld was. „Het is een van die twee huizen daar beneden." Ze werd nu ongeduldig; hij moest grotere passen nemen om haar te kunnen bijhouden. Toch had ze nog tijd om uit te leggen: „Hij zei me niet naar het bureau van de kustwacht te komen. Er was kans op dat Sotelo's mannen dit in de gaten zouden houden." Het was een zwakke en eigenaardi ge verklaring. Kapitein Calvo, met de gehele politiemacht achter zich, die een afspraak met zijn stiefzuster maakte in een privé-woning... Zelfs als Janet als „ondergeschoven hand langer" was opgetreden, en had ge daan alsof zij zich aansloot bij de smokkelaars waarom dan nog al deze grondige voorzorgen? Nu hadden ze geen enkele zin meer. Of ze was er in geslaagd het bewijs in handen te krijgen dat Calvo nodig had om zijn naam van alle blaam te zuiveren en de bende voor de rechter te bren gen óf... Maar Stephens gepeins werd plotse ling onderbroken. Een lid van de bur gerwacht stapte uit de schaduw en kwam op hen toe „Ik wil alleen maar dat mijn chef u enkele vragen stelt, senor. Ongetwij feld kunt u hem er van overtuigen dat u niet degenen bent naar wie we zoe ken. We zoeken namelijk twee men sen en er is een algemene oproep uitgegaan, dat ze direkt moeten wor den opgepakt zodra ze zijn gevon den." Ze konden niets beginnen. Ste phen keek naar Janet. Ze stond nog steeds als versteend. Hij wachtte ver geefs op een teken. Zo gingen ze dus op weg naar het centrum van het stadje met de wacht achter hen aan, zijn geweer nog steeds in de aanslag. Het eerste wat Stephen zag in het vuile kantoortje het leek als twee druppels water op dat van de Ayu- dantis in Andraitx was de telefoon aan de muur. Een sergeant van mid delbare leeftijd ontving hen en vroeg naar hun namen. Weer hetzelfde dilemma. Als hij naar waarheid zou antwoorden, zou den ze direkt in een cel worden ge worpen. Als hij loog hoe lang zou het dan duren voor ze achter de waar heid zouden komen? Hij besloot een direkt antwoord nog even te ontlo pen. „Waarom moet ik mijn naam opge ven?, vroeg hij „Dat is zo de gewoonte," zei de sergeant vriendelijk. „Ik ben een Engels onderdaan. Voordat ik iets zeg, wil ik dat eerst de consul wordt gehaald..." „Maar senor, de consul is in Pal- ma." „Hij kan hier in een uur of wat zijn. Laat mij hem even opbellen." De sergeant aarzelde. „Senor, als u Engels onderdaan bent en geen enkele reden hebt om uw naam te verzwijgen, kunnen we de consul toch wel later opbellen." „Ik wil het liever zoals ik u voor stelde." Ze schenen in een impasse te gera ken. Toen kwam Janet tussenbeiden: „U kunt toch zo'n redelijk verzoek niet weigeren," zei ze. „Als u dat wenst zal de senor Spaans spreken zodat u ieder woord dat hij zegt kunt verstaan.." Ze glimlachte tegen de sergeant en deze ontdooide door haar glimlach. „Goed dan maar dan alleen Spaans!" Hij stond op en zwengelde aan de ouderwetse telefoon. Daarop draaide hij zich naar Barrett om en vroeg: „Weet u het nummer, senor?" Gelukkig herinnerde Stephen het zich nog. De sergeant gaf het door Heel beleefd wenste hij hun goeden aan.' de telefoniste, /Terwijl ze öp de avond. Maar Janet verstijfde en haar hand beefde op Stephens arm. „Mag ik uw papieren zien, alstu blieft?" vroeg de wacht. „Papieren? Ik ben bang dat we die niet hebben," probeerde Barrett de man te overdonderen. „We zijn En gelse toeristen en we zijn niet gewend dokumenten bij ons te dragen als we een wandelingetje gaan maken." De man van de burgerwacht be keek hen eens. Het licht dat op hen scheen was gelig en zwak maar zelfs in deze onvoldoende verlichting was de verfomfaaide toestand waarin ze zich bevonden goed op te merken. „Logeert u in Porto Cristo, senor?" „Nee. In Puerto Andraitx." „Ach". Het was een zachte uitroep maar hij klonk nogal onheilspellend. „Een heel eind voor een wandelin getje." „We waren..." Hij zweeg. Hij kon de „Wanderer" niet noemen; het was wel haast zeker dat de man van de achtervolging door de politieboot en het voortijdige einde van hun boot had gehoord. „Ja, senor?" Stephen wilde maar dat Janet iets zou zeggen. Zou hij Calvo's naam noe men? Maar de man maakte een einde aan zijn aarzeling. „Ik denk dat u beter even mee kunt komen, senor. En de senora ook." Hij zei het haast verontschuldigend; maar met een bedachtzame beweging had hij zijn geweer van zijn schouder gehaald en hoewel hij het nu niet pre cies op hen richtte, hield hij het toch schietklaar. „Lustert u nu eens," protesteerde Stephen, „we hebben niets op ons ge weten u kunt ons zo maar niet ar resteren..." verbinding wachttenr probeerde hij nog eens: „Wie moet ik zeggen dat de Engelse consul wil spreken?" Stephen grijnsde. „Zeg hem maar een Engelse toerist." De sergeant keek teleurgesteld bij het falen van zijn list; maar hij zei niets. Ze wachtten in het vuile lokaal waar de hitte van de dag nog hing. „Wat ga je hem vertellen?", vroeg Janet zacht. „Dat ik hulp nodig heb. Het is nu wel mooi geweest. Als er een arres tatiebevel tegen ons beiden is uitge vaardigd, kunnen we geen enkel risi co meer nemen..." Hij zag de frons op haar voorhoofd. „Ik ben niet van plan hem iets over José te vertellen," beloofde hij. „Tenzij jij wilt dat ik zijn naam noem." „Nee. Hij heeft me gevraagd nooit aan de politie of een andere officiële instantie te zeggen dat... dat ik hem heb geholpen... Hij had er een goede reden voor om me dat te vragen." „Welke reden?" „Ze zouden het niet begrijpen waarom hij m ij hierin heeft betrokken en alles wat ik deed..." De sergeant onderbrak haar: „Hier is uw nummer, senor". Barrsti nam de hoorn. De sergeant stond vlak naast hem als om hem er van te weerhouden zijn belofte te bre ken orri het gesprek in het Spaans te voeren. „Ja?", hoorde hij een vrouwenstem aan de andere kant. „Ik zou graag de consul spreken." „Ik zal hem roepen, senor. Wacht u even, alstublieft". (Wordt vervolgd i SAMEN NAAR DE MAAN: TERECHT VAN DE BAAN a (Van een bijzondere medewerker) AMERIKA EN RUSLAND zullen niet samen de eerste bemande vlucht naar de maan maken. Dat is nu wel zo goed als zeker. De reacties op het voorstel van Kennedy van 20 september voor het front der UNO wijzen daarop. Er is zelden zo snel en ondubbelzinnig hoewel meestal niet-officieel gereageerd op een voorstel van zo vérstrekkende betekenis. De eerste bemande vlucht naar de maan is het begin van het grootste avontuur van de mensheid. Niettemin werd het voorstel, om van deze onderneming al een daad van de hele mensheid te maken, achteloos door de twee betrokken partijen terzijde geschoven. Het zal een wedstrijd blijven, want niet een „mensmaar een Rus of Amerikaan moet het eerst op de maan zijn. IS DEZE AFWIJZING van een op het ruimtevaarders tijdens hun vluchten, de .7 r angstvalligheid waarmee de Russen weste- eerste gezicht redelijk voorstel ~o ver- waarnemers weren bij ruimtelance- wonderlijk? Allerminst! Aanvaarding zon ringerl) ondanks toezeggingen van uitnodi- cerjngen naar de maan verbazingwekkender zijn geweest. Het is gingen door bijvoorbeeld de „vaders" van oorlogsdoeleinden. maar ook voor over micro-tech- zelis de vraaa of Kennedy, toen hij het Russische ruimteprogramma Sedov en njeken (die in ruimtevaartuigen maar ook mmenwe rhnR Russen en Amerika- gtogo-revov .n allo» ander, v,ach„™e- Zolang er niet een algehele militaire was. nen voor deze historische tocht voor stelde wel serieus naar deze samenwer- - 7 j „t„linr, ontspanning intreedt, is daarom een ge king streefdeen deze op prijs zou stellen zamenUjk Russisch-Amerikaans maanpro- indien Moskou ermee akkoord gegaan ject ondenkbaar. Voor een dergelijke sa menwerking zou een te intensieve uitwis seling van militair belangrijke gegevens DE RUIMTEVAART heeft zich verbijs- nodig zijn. Rusland ligt thans vóór in ro terend snel ontwikkeld. Ruim zes jaar ge- ket-techniek. Rusland zou derhalve een ra leden werd de eerste kunstmaan gelan- ketcombinatie kunnen leveren. Amerika ceerd: een Russische primeur die de wes- ugt bepaald vóór op andere gebieden, en telijke wereld in paniek bracht. Sindsdien zou op dit moment de beste leverancier hebben de Russen primeur op primeur van een maan voor tanks, oorlogsvliegtuigen en militaire raketten van belang zijn), over voedings problemen, over het menselijk weerstand vermogen etc. etc. Wanneer men op een eerder moment het denkbeeld van een gezamenlijke maan- reis had gelanceeerd (bijvoorbeeld in 1950, zeker niet na 1956) zou het misschien mo gelijk zijn geweest, een dergelijke onder neming los te koppelen van de militaire krachtsinspanning. Nu is dat zeker niet meer het geval, want een volledige mili taire ontspanning zal nog een reeks van Niet een „mens", maar een Rus of een Amerikaan zal als eerste op de maan landen: niet alleen een pres tige kwestie, maar ook een politieke en technische onvermijdelijkheid. Hij heeft zelfs wel ingezien, dat de reac ties van beide zijden negatief moesten zijn. Van Russische zijde is bij monde van Ga garin tijdens het Parijse astronautische congres het voorstel on-officieel afgewe zen. Voorts werd het in Moskou door ruimtevaartdeskundigen „een mogelijk- ntci». U.7- heid" genoemd, die echter „zorgvuldig en -capsule zijn. Maar beide jaren vergen. In die jaren gaan de afzon- langdurig overleg.. zou vergen nadat een geboekt. Het waren hoofdzakelijk spekta- landen hebben in die specialiteiten een derlijke projecten door en op z n a e gu militaire en politieke entspan- kel-stukkên dankzij krachtiger raketten miljarden-kapitaal belegd ten bate van de stigst zou de politiek-militaire sfeer eerst „vol edige militaire en politieke ontspan da„ waarover Anre'rika be.Otten. te ruimtevaartmachten op het punt staat Nogmaals: dit zou een kwestie van ja- een maanreis te verwezenlijken. Die mo- ren zijn, jaren waarin de maan-rivalen be- gendheid zou dan de eigen inspanning van paald niet met de handen in de schoot en iaren verloochenen, wanneer het project hoDend on succes zullen gas Inmiddels boekte Amerika minder spec taculaire, maar in wezen veel waardevol ler successen. In verfijning van weten schappelijke en technische onderzoekingen hebben de Verenigde Staten ongetwijfeld in de laatste vier jaren een grote voor Die belegging geldt ook „kleinigheden" w dje voor de leek misschien niet direct in niet met trots en voldoening eigenhandig sprong öp de Russen behaald. Wij behoe- het oog springen. Enkele voorbeelden werd verwezenlijkt, ven slechts te denken aan de ontdekking daarvan willen wij noemen. Wie van beide van de stralingsgordels om de aarde, aan machten is er verder met het ontwikkelen de communicatie op grote afstand, aan pre- van een afdoend biochemisch middel tegen cisie-lanceringen zoals het Venus-schot stralingsschade aan het menselijk ii- met de Mariner. Daar tegenover staan ze- chaam? De eerste maanreizigers zullen on- ker één mislukt Mars-schot en één mis- getwijfeld bloot staan aan ioniserende lukt Venus-schot van de Russen en ver- straling in tot_ dusver fataal1 geachte^doses. moedelijk voor beide objecten enige mis Er wordt in Rusland en in Amerika hard DAARBIJ komt, dat naar alle waar schijnlijkheid het Russische maanproject zich volgens geheel andere lijnen heeft 7jc7w7vb wwje.,. .owiet Hp ontwikkeling van bescher— ontwikkeld dan het Amerikaanse. Amerika lukkingen meer. oorts aan besturings- - 2 middelen bi ivoorbeeld een pil of beoogt een ruimtevaartuig in een baan perimenten van bemande ruimtevaartui- mende middelen, bij voor Deem een P om de ma£m te brengen, een deel van de gen, aan weer-satellieten zoals de succes- ruimtevaarders 'kunnen uitschakelen ze capsule met twee man naar de maan „olio Tirra.ieinictmanm aan de commum- voor ruimtevaarders kunnen unsenaKeieu. 7u„„i project hopend op succes zullen gaan zitten wach- j.- ten Hej. zorgvuldig en langdurig over leg" zou pas kunnen beginnen wanneer de eerste Rus of de eerste Amerikaan allang van de maan op aarde is teruggekeerd. Inmiddels heeft ook het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden het denkbeeld van een gezamenlijk Russisch-Amerikaan- se onderneming van de hand gewezen. volle Tiros-kunstmanen, aan de communi catiesatellieten als de Telstars, de Relay en meer dergelijke projecten. ZO STAAN, zes jaar na het begin van de ruimtevaart, twee pioniers tegenover el kaar: Rusland en Amerika. Men zou ze fcusnén vergelijken met een bokskam pioen "en èen judokampioën. Zij beheersen verschillende sporten of liever, ..ruimte lijk" gezien, verschillende technieken. Zelfs wanneer zij het gezamenlijk tegen een tegenstander in casu de ruimte zouden opnemen, zouden zij het ieder in eigen stijl, in eigen techniek moeten doen. Die technieken zijn niet te combineren. Men kan geen judo bedrijven met boks- handschoenen aan, en in de ring heeft men niets aan een listige kunstgreep. Sa menwerking zou betekenen het onder de knie krijgen van elkanders sport, en daar bestaan in de ruimtevaartontwikkeling gezien principiële bezwaren tegen. Het gaat er namelijk niet alleen om, dat zo snel en efficiënt mogelijk een vlucht naar de maan wordt gemaakt. De wed loop tussen Rusland en Amerika ligt op het veel bredere terrein van de technologische suprematie. Een op dit terrein is de eerste menselijke landing op de maan slechts een markering, een tussenstand. ONLANGS heeft James Webb, het hoofd van het Amerikaanse bureau voor lucht en ruimtevaart, de NASA, verklaard dat van de ruim honderdmiljard gulden 100.000.000.000! van het Amerikaan- Dat alles zal Kennedy waarlijk wel Niemand zal kunnen ontkennen, dat de te zenden en te laten landen, een deel voorzien hebben. Hij heeft er vermoede- ontwikkeling van een dergelijk „medicijn" daarvan te laten terugkeren naar de inmid- lijk zelfs op gespeculeerd. Het zal hem biizonder grote militaire waarde heeft. De dels rondcirkelende maan-satelliet, en deze zelfs zijn tegengevallen, dat de afwijzm- wereldmaoht die er als enige over be- combinatie weer naar de aarde te laten gen van Russische zijde met meer catego- schikt kan verzekerd zijn van de overwin- terugkomen. Rusland streeft er echter risch, scherp en verontwaardigd zijn ge- weest. Het ligt voor de hand, dat hij een scherpe reactie van Russische zijde heeft willen uitlokken om de jaarlijks stijgende enorme kosten van het Amerikaanse ruixn- tevaartprogramma tegenover Huis van Af gevaardigden en Senaat te kunnen verdedi gen. De bereidheid om voor dit doel fan tastische bijdragen van de Amerikaanse belastingbetaler beschikbaar te stellen slinkt namelijk zienderogen. Rusland heeft van dergelijke moeilijkhe den geen last, want in een autoritair tota litair systeem wordt niet gevraagd of het volk of de volksvertegenwoordiging ak koord gaat met deze of gene besteding van de belastinggelden. Maar Rusland heeft wel andere moei lijkheden te overwinnen. Er is geen enkele reden om aan te nemen, dat Rusland een procentueel kleiner gedeelte van de na tionale inspanning zou moeten besteden aan de ruimtevaart dan Amerika om in de race voor of bij te blijven. Nu dreigt in Rusland een zeer ernstig voedseltekort, gevolg van een structurele fout in de maatschappij. Ditmaal springt Amerika bij met graanleveranties, maar daarmee is de structurele fout niet opgeheven. Rusland heeft dan wel niet met een parlement te maken, maar wel met de maatschappelij ke ontwikkeling en welvaart, die nog ver achter liggen bij de Amerikaanse. Het is waarlijk geen wensdroom om te veron derstellen, dat de verbluffende technische spektakelstukken van Rusland in de laat ste jaren mede mogelijk zijn geworden door een temporisering van de technolo gische ontwikkeling op ander gebied. En deze eenzijdige bevoorrechting kan niet permanent zijn. Het is de vraag, of Rus land in de komende jaren in technische inspanning ten dienste van de ruimtevaart hetzelfde kan presteren als in het verle- A-ï"Y- „De Russen mogen dan veel krachtiger raketten voor de ruimtevaart ontwikkeld se maan-project ruim 75 percent ten goede hebben, Amerika zocht het vooral in de technische verfijning, die onder meer komt aan militaire doeleinden. Niet dat de resuiteerde in de „Mariner" (links) voor de verkenning van de Venus-oppervlakte landing op de maan een direct militair nut meervrofeet" Tiros (rechts) die van groot belang is voor het opsporen en MMe"zlf°ongdetw£eMShet geval zijn ning in een eventuele oorlog ^^-nwa-waarschijrüük^naar^en ruimtevaartuig^ ingpanning aan Russische zijde. Daarvoor bestaan vol- pens. Ook al ligt negen ig p maan te zenden en van daar uit naar de steeds groeit, zonder dat de inspanningen doende aanwijzingen: bijvoorbeeld het vol- zijn land plat en is de helft van d be- maan te zenden en van da,1 d na r ander gebied daaraan tekort zijn geko- komen geheim houden van teehnische bij- volking door de directe uitwerking van de aarde te laten terugkeren eventueel via zonderheden omtrent de lanceringsraket- kernbommen gedood, de rest staat „ge- de oorspronkelijke of een andere satelliet men- ten de geheimzinnigheid omtrent de te- zond" tegenover de eventueel even grote in een baan om de aarde, ruakeer- en landingstechniek van de Wos- nog levende, maar door radioactieve stra- toks, de schaarse en nietszeggende gege- ling wegterende „rest" van de tegenstan- Dit zijn twee geheel verschillende tech- vens omtrent ervaringen van de Russische der. nieken, al moeten zij voor de leek nogal j)e y.S. denken in 1970 of 1971 de eerste In nog sterkere mate is een dergelijk: op elkaar lijken. Zij zijn niet te combine- Amerikaan op de maan te laten landen, anti-stralingsmiddel van belang op taktisch ren, Er zou een keuze moeten worden ge- Rusiand hoopt dit al in 1968 of misschien in plaats van op strategisch gebied. De maakt en het land, dat het gekozen pro- zelfs in 1967 te kunnen presteren met een „beschermende' militaire macht kan een ject heeft ontwikkeld, heeft dan ook in rus. Maar de Russische hoop is geba- besmet gebied binnentrekken en zich dus dje samenwerking een definitieve voor- seerd op de overtrokken ontwikkeling van in de aanval veroorloven, de tegenstan- sprong. Het andere land zou dit uit pres- zware raketten. De Amerikaanse verwach- der te velde met atoomwapenen te lijf te tige-overwegingen nimmer kunnen accep- ting (en dat is meer dan hoop) baseert gaan. De niet beschermde tegenstander kan teren. Rusland noch Amerika kan het zich op een voortdurend stijgende inspan- dat niet. Een ander voorbeeld: een maan- zich veroorloven, zich in een tweederangs ning> stoelend op een veel bredere tech- reis vergt de ontwikkeling van een feillo- positie te laten dringen bij deze grandioze nische en wetenschappelijke ondergrond 68. „U hebt me overtuigd, meneer", sprak de agent, „u was eerlijk, toen u zei dat u oneerlijk was. Ik ehbedoel, u hebt eerlijk het bewijs geleverd van uw diefstallen en dat zal ongetwijfeld als verzachtende omstandigheid gelden bij de vaststelling van de straf- maat." „Hoor je dat, Joris?" riep Panda blij, „mis schien valt de straf wel echt mee! En nu je je leven hebt gebeterd.... eh.... wat is er, Joris?" Joris gaf geen antwoord. Met groeiende ontzetting keek hij van de een naar de ander en langzaam drong de volle bete ken s van het gebeurde tot hem door. „Helaas.pre velde hij. „Hier is een ramp gebeurd! Het komt alle maal door de gedachten van mijn makkertje Panda. Hoe heb ik zo onvoorzichting kunnen zijn die te proe ven? Ik had immers kunnen weten dat zijn alles over heersende eerlijkheid een funeste invloed zou hebben op mijn gedrag?Gelukkig ben ik nog bijtijds tot mij- zelve gekomen om althans mijn vrijheid nog te redden!" En na een snelle greep in de kostbaarheden ijlde hij heen, zo vlug als zijn lange benen hem konden dragen. dan de Russische. Vermoedelijk heeft het Amerikaanse voorstel, dat afgewezen móést worden, er veel toe bijgedragen, dat de inspanning in de komende jaren in derdaad vergroot kan worden. Kennedy heeft er dan, wetende dat de reacties ne- Advertentie ze techniek van „ontmoetingen" in de onderneming, ruimte, dat wil zeggen het samenkomen en het aaneenkoppelen van ruimtevaartui- y ,71 '7 gen. Daarvoor zijn precisie-lancenngen no- ,.lN]6t Gil „110 dig die tevens bijzonder grote militaire betekenis kunnen hebben, terwijl bovendien HEEFT KENNEDY dit dan niet inge- communicatietechnieken in de ruimte zien; toen hij op 20 september zijn voor- gauef ^zouden "zijn'^wèl aan gedaan, sa- daarvoor vereist zijn, die eveneens gro e s^.gj jn de UNO lanceerde? Natuurlijk wel. menwerking voor te stellen, militaire waarde hebben. Een derde voor beeld: Reeds thans zijn kunstmanen (zoals de Amerikaanse Samos- en Midas-satellie- ten) in dienst van de defensie gesteld. Maar de ervaringen met deze kunstmanen worden tevens dienstbaar gemaakt aan het Amerikaanse Apollo-project, het maan project dat omstreeks 1970 een tweetal Amerikanen op de maan moet brengen. Men kan bezwaarlijk van Amerika ver wachten, dat het de technische bijzonder heden van deze „spionage-satellieten" (die in de plaats zijn gekomen van de beruchte U 2-vliegtuigen) haarfijn aan de Russen zal gaan vertellen. En toch zou dat nodig zijn wanneer Amerika 'n volwaardige bij drage aan een gezamenlijk maanproject zou leveren. Zo zijn er talloze voorbeelden te geven: over ruimtepakken. over plaatsbepaling in de ruimte (van belang voor precisie-lan- bij 't aanschouwen van al die prachtige moderne sieraden in onze etalage. Stapt u dan eens voor haar naar binnen Ons vakkundig onderlegde personeel wil rustig met u van ge dachten wisselen over de juiste keuze. U zult dan met een blijde verrassing thuiskomen en „haar" hart zal dan ook voor u sneller kloppen U WEET HET het huis met het carillon grote houtstraat 49

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 17