Elfhonderd miljard kubieke meter gas onder Groningen Belgische senator Leemans kreeg meer dan gelijk Dit jaar geen maanschot van Amerikanen Werk in de Amsterdamse haven gisteravond hervat HET WEER 98 VRIJDAG SOEPDAS HAM 25 Keurslager BUTTER NIEUWE SCHATTINGEN WIJZEN UIT Op één na grootste veld in de wereld Mr. Toxopeus was voorbarig Zijn Nederlandse vrouwen ouderwets? Collecte bracht 2.65 miljoen op Ongeluk bij Krupp: 7 zwaar gewonder Oppositie dwingt Home debat af Aannemers wensen geen sport op TV tijdens werkuren Lezers schaken Ex-bankdirecteur uit IJmuiden vrijgesproken Ct. Vloer voor sluis in Haringvliet DONDERDAG 24 OKTOBER 1963 Voor vluchtelingen Zwevendepremier zonder erfelijke titel Nobelprijs letterkunde voor Griek Seferiades In de krant van heden: I et woord is aan Staking blijft tot weekend beperkt Rotterdam ieë MORRIS "éefore you SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Nevelig Dt. TAST TOE 48e JAARGANG NUMMER 297 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. ÏJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8 franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening ÏJmuider Courant no. 129288. DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks RedaeHeehef te ITmuiden: I. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der M De stoutmoedige Belgische senator Leemans, die tegen de officiële berichtgeving in staande hield dat de gasbel van Sloch- teren 1000 miljard kubieke meter groot is, heeft meer dan gelijk gekregen. Een uiterst voorzichtige N.A.M. (Nederlandse Aardolie Maatschappij) is gisteren met de nodige plichtplegingen eindelijk van de 470 miljard die officieel nog steeds werd aangehouden afgestapt, om bekend te maken, dat de bewezen aardgasreserve in de provincie Groningen maar liefst 1100 miljard kubieke meter bedraagt. Deze mededeling uit de mond van N.A.M.-directeur ir. J. M. P. Bongaerts sloeg gistermiddag omstreeks kwart voor vijf als een bom in bij een vijftigtal Nederlandse journalisten, die een dag lang vergeefs op groot nieuws hadden geaasd tijdens een NAM-boortoren voorlichtingsbijeenkomst in Schoonebeek. bij Slochteren ninger concessie, heeft geleid tot een aan zienlijk groter totaal van de bewezen area len dan vroeger verantwoord was. Ook heeft een vernieuwde interpretatie van de gegevens geleid tot een meer gefundeerde waarde van de watertafel in de diverse arealen, met de daarbij behorende toename van de reserves". „U zult zich afvragen hoe het mogelijk is, dat steeds nieuwe getallen van de Gro ninger reserves naar voren komen", aldus ir. Bongaerts. „Het is gebruikelijk in de olie-industrie bij berekeningen van olie- en gasreserves onderscheid te maken in ver schillende categorieën reserves, zoals be wezen reserves en nog niet bewezen re serves, welke laatste soms weer onderver deeld worden in waarschijnlijke en moge lijke reserves. De bewezen reserves zijnde reserves in een gebied waarvan bekend is dat er geproduceerd kan worden op com merciële basis. In de regel wordt dus het predikaat bewezen reserve toegekend aan de min of meer directe omgeving van de bestaande putten", aldus de NAM-direc- teur, die de reserveschatting, vooral in de eerste tijd, een moeizame taak noemde. Deze 1100 miljard kubieke meters gas betekenen, dat het Groninger gasveld op één na het grootste is van de wereld. Panhandle Hugoton in Texas heeft met 4000 miljard kubieke meter nog aanzien lijk meer, maar de Sahara heeft belang rijk minder met rond 800 miljard kubie ke meter. Hoe gigantisch de Groninger gasvoorraad is, mag blijken uit het feit, dat het huidige totale gasverbruik in Ne derland 1 miljard kubieke meter per jaar bedraagt. Maar ook als het verbruik zoals wordt verwacht door de aard gaslevering tien a twaalf keer zo groot De minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, heeft gisteren een eer der op de avond gedane mededeling aan de vaste commissie uit de Tweede Kamer voor Binnenlandse Zaken, dat er tussen de S.R.O.G. (Samenwerking Regionale Orga nen Gasvoorziening) en de N.V. Neder landse Gasunie overeenstemming was be reikt over de aardgasprijs, ingetrokken. Hij deelde de commissie, die in openbare ver gadering bijeen was, mee, dat er geen overeenstemming is bereikt en bood de Kamerleden zijn verontschuldigingen voor zijn vergissing aan. De voorzitter van de S.R.O.G., mr. dr K. F. O. James, burgemeester van Gouda, had in antwoord hierop meegedeeld, dat minister Toxopeus voorbarig was geweest. De heer James kon slechts bevestigen, dat tussen de onderhandelingscommissies van de Gasunie en de S.R.O.G. over een „be langrijk onderdeel" overeenstemming was bereikt. Hij deelde verder mee, dat er niet vóór 31 oktober nadere mededelingen zijn te verwachten. Advertentie Als er bij ontbijt of lunch Finnbrod op tafel staat, zijn ze het beslist metWant dhn weten ze dat deze lichtverteerbare krachtvoeding, moderne voeding is. Be reid uit volkoren roggemeel en ontvette melk met ei (Finnbrod wit) of gist (Finn brod bruin) bevat het juist die opbouw stoffen die het lichaam nodig heeft. En dat kersverse, knapperige Finnbrod is ook zo lekker! Proef 't: Finnbrod, fijn brood. Ook uw levensmiddelenbedruf verkoopt kersvers Finnbrod. zal zijn geworden, kan men er in Ne derland nog zo'n honderd jaar mee toe doen.(de export is hierbij even buiten beschouwing gelaten). Experts hebben gesteld, dat het gas veld rond Slochteren over zo'n 30 jaar „leeg" moet zijn, koste wat het kost. Men verwacht namelijk dat tegen die tijd kernenergie zo voordelig en op zulk een grote schaal toegepast kan worden, dat geen energiebron ertegen kan concurre ren. In dat geval zal er gerekend over 30 jaar jaarlijks dus circa 37 miljard kubieke meter aan aardgas moeten wor den opgemaakt. Men zal heel wat moe ten doen om een dergelijke hoeveelheid in binnen- en buitenland af te zetten. Flin ke prijsverlagingen moeten er dik inzit ten, nu ook officieel is toegegeven dat de aardgasreserve zeker twee keer zo groot is als de hoeveelheid waarvan men is uitgegaan. De prijs van het gas zal bepalend zijn voor de mate waarin er gebruik van zal worden gemaakt. Hoe groot de Sloch- terense gasbel is, beseft men ook als men weet, dat de totale aardgasreserve in West-Europa in 1961 nog werd geschat op 870 miljard kubieke meter. Uitermate be langrijk is verder dan nog, dat de hele aan getoonde hoeveelheid gas in de Groninger bodem van een bijzondere kwaliteit is. Het metaangehaalte van het gas is hoog en er komt geen zwavel in voor. Het is als brandstof een schoon gas, met een calorische waarde die twee keer zo groot is als die van het gewone „stadsgas". De N.A.M. is tot een herwaardering van de hoeveelheid aardgas in Groningen ge komen door de gunstige resultaten bij de verkenningsboring bij Bierum, die, zoals bekend, in september j.l. succes oplever de. „De gunstige resultaten van deze proeven hebben geleid tot een herwaarde ring van dit gasvoorkomen, waarbij is ko men vast te staan dat de gashoudende for matie zich over een zodanig groot gebied uitstrekt, dat de bewezen aardgasreserve mag worden gesteld op 1100 miljard kubieke meter", zo zei ir. Bongaerts gistermiddag. En verder: „een nieuwe studie van alle beschikbare gegevens uit de zeven putten: Slochteren 1 en 2, Delfzijl 1, Ten Boer 1, Noordbroek 1, Schildmeer 1 en Bierum 1, die tezamen een redelijk overzicht geven van het aardgasvoorkomen binnen de Gro (Van onze redacteur in Amsterdam) De actie „Hun Laatste Kans" ten bate van de Armeense vluchtelingen heeft bij de huis-aan-huis-collecte, die maandag' avond na een televisiefilm over het vluchtelingenprobleem is gehouden, 2,65 miljoen opgebracht. Deze uitslag werd in een speciale televisie-uitzending bekendgemaakt door dr. A. C. van Swol, wiens bewogenheid tijdens de eer ste uitzending van maandag ongetwij feld tot het slagen van de actie heeft bijgedragen De 3 miljoen, waarop het comité had gehoopt, zijn nóg niet bereikt. Maar hét is niet uitgesloten dat men dit bedrag toch nog haalt of zelfs overschrijdt als de giro overschrijvingen alle binnen zijn. Het dorp Benthuizen in Zuid-Holland en de Zeeuwse gemeente Oud-Vossemeer hebben het hoogste bedrag per inwoner van Nederland gehaald: 1.12. Utrecht was de provincie met het hoogste bedrag per inwoner: 0,30 Zuid-Holland als de grootste provincie heeft ook het meeste ingebracht: 820.000. Noord-Holland bracht 440.000 op, waar van Amsterdam 111.000, Haarlem 26.900, Velsen 21.000, Hilversum 29.000 en Bus- sum 23.500 ESSEN (DPA) Op de binnenplaats van het hoofdkantoor van de firma Krupp in Essen is vanochtend een vijftien meter hoge stalen stelling ingestort, waardoor vijftien mensen werden bedolven. Intussen zijn zeven van hen zwaargewond naar een I ziekenhuis overgebracht (Van onze correspondent) LONDEN De nieuwe premier Lord Home is sinds woensdagavond graaf-af. Maar een gewone burger wordt hij toch niet want hij blijft als Ridder van de Distel een niet erfelijke Schotse baron. Woensdag heeft hij door het afleggen van een schriftelijke verklaring afstand gedaan van zijn huidige erfelijke titel, wel ke ruim drie eeuwen oud is. De adelstand van het geslacht Home gaat echter tot de veertiende eeuw terug. Home, die nu Sir Alec Douglas-Home heet, is thans een „zwevend premier" want hij kan totdat hij als Lagerhuislid gekozen zal worden, geen deel uitmaken van het parlement. Hij zou vandaag, bij de sluiting van de oude zitting ten hoogste op de tribune mogen zitten. De regering is gezwicht voor oppositie druk en zal vandaag eeen debat toestaan over de beslissing, om de opening van het parlement tot 12 november uit te stellen Indien de regering het debat, dat de op positie gelegenheid geeft voor een protest demonstratie, niet zou hebben toege staan, zou Labour in het Hogerhuis, waar de regels minder strikt zijn dan in het Lagerhuis, de Lords urenlang aan de praat hebben gehouden waardoor de slui tingsceremonie in het gedrang dreigde te komen. Het debat is de eerste „overwin ning" van Labour op de nieuwe rege ring. (AP) Premier Douglas Home zal mo gelijk voor het einde van het jaar een ontmoeting hebben met president Kenne dy, aldus werd door diplomatieke zegslie den meegedeeld. De T.V.-uitzending van de voetbalwed strijd tussen Engeland en de rest van de wereld, die gisteren in het Wembley-sta- dion te Londen werd gespeeld, blijkt in de bouw een ernstig produktieverlies te heb ben veroorzaakt, doordat vele bouwvak kers om de wedstrijd te zien van het werk wegbleven. Zowel het hoofdbestuur als het Rotterdamse afdelingsbestuur van de Ne derlandse Aannemersbond en Patroons bond voor de Bouwbedrijven in Nederland (N.A.P.B.) heeft een telegram aan de re gering gezonden, waarin erop wordt aan gedrongen te bevorderen, dat dergelijke uitzendingen van sportevenementen over dag op werkdagen voortaan achterwege blijven. Op vele bouwprojecten was meer dan de helft van de arbeiders afwezig, zo deelt het hoofdbestuur van de N.A.P.B in zijn telegram mee. De 63-jarige Griekse dichter en diplo maat Giorgos Seferiades is de Nobel- rrijs voor Letterkunde 1963 toegekend Hij is de eerste Griek aan wie deze prijs toegekend is. Seferiades publiceert onder de naam Seferis. Hij is thans Grieks ambassadeur in Londen. Hij publiceerde onder andere „Het keerpunt" (1931). „Mythistorema" (1935), „Gymnodepia" (1936), „Gedichten 1924-1946" (1950) en „Cyprus" (1953). Hij is in Oxford in de letteren gepromoveerd. Hij heeft ook een bundel essays gepubli ceerd. Weerrapporten I» 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 13 Beeldverhalen 2, 17 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld3 Buitenlands nieuws 3, 13 Uit stad en omgeving5, 7, 9 Langs sluizen en havens7 In de Vishal en op zee7 Kunst 35 Radio en t.v35 Feuilleton 37 Economisch nieuwss 39 Beurs -39 Scheepsberichten 3.9 SPort' 23 Topsy Luidsprekers23 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Bernard Shaw: Een goed acteur moet op het juiste moment gebrek aan zelfbeheersing hebben. WASHINGTON (AP en REUTER) De Verenigde Staten schieten eind van dit jaar geen raket naar de maan af. Dit schot heeft wel in de bedoeling gelegen. Het zal echter tot volgend jaar moeten worden uitgesteld. Er is namelijk een tech- nische fout ontdekt in de elektronische in stallatie van de Ranger-6. Dit projectiel moet de maan raken. Voor dat het te pletter valt, zal de raket tien minuten beelden van de maan naar de aarde zenden. De Verenigde Staten hebben tot nu toe vijf raketten op de maan afge vuurd. Twee lanceringen waren proefne mingen, twee Rangers misten de maan en een raket kwam op de maan terecht doch zond geen berichten naar de basis. Critick Het Amerikaanse programma dat tot doel heeft een mens naar de maan te zen den, is door de Nobelprijswinnaar^ Linus Pauling scherp becritiseerd. Dat gebeurde op de vergadering, waarop het eeuwfeest van de nationale academie van weten schappen van de Verenigde Staten werd herdacht. Pauling die dit jaar de Nobelprijs voor de vrede heeft gekregen zei in een rede: „Er is iets mis met ons gevoel voor waar den, als wij van plan zijn miljarden uit te geven met het oog op ons nationale prestige, terwijl ons medische onderzoek en speurwerk geld nodig heeft om verder te kunnen gaan." De voorzitter van de akademie heeft Pauling erop gewezen dat op het eeuw feest van de akademie geen politieke za ken aan de orde mogen komen. Pauling heeft daarop aan de journalisten gezegd dat hij na zijn terugkeer in Californië ge detailleerde critiek op het Amerikaanse maanproject zal leveren. Morgenavond om 8 uur zal in het wükgebouw van de Bethlehemkerk aan de Radarstraat 5 de schaakwedstrijd worden gehouden tussen de „Lezers van de ÏJmuider Courant" en de Schaak club „Kijk Uit". Voor degenen die ver zuimd hebben zich op te geven bestaat nog de gelegenheid deze nalatigheid goed te maken. Men moet zich dan voor morgenmiddag 12.00 uur hebben op gegeven bjj ons dagblad, Lange Nieuw straat 427, of aan onze schaakmede. werker, de heer Tj. de Jong, Oranje straat 95, IJmuiden. Er wordt dan voor gezorgd, dat u vrijdagavond een ge zellige partij schaak kunt spelen waar bij zelfs de mogelijkheid niet is uitge sloten dat u met een herinnering aan dit jaarlijkse schaakfestijn huiswaarts keert. Laat u niet weerhouden door vermeende zwakheid. Ook clubschakers zjjn niet allemaal sterke schakers. Kosten zijn er voor u aan dit evene ment niet verbonden. Het enige wat u hebt te doen is... u opgeven en komen. In de Amsterdamse haven wordt sinds gisteravond half zes weer normaal ge werkt. De staking heeft tweemaal 24 uur geduurd. De havenarbeiders hebben beslo ten om voorlopig niet meer op zaterdag en zondag te werken. Met deze weekend stakingen hoopt men te bereiken dat de vakbonden druk zullen uitoefenen op de werkgevers om een uitkering-ineens te ver- I strskkGn. Het besluit om weer aan het werk te gaan is gisteren genomen op een open lucht bijeenkomst op een terrein in het westelijk havengebied, die door 3 a 4.000 stakers werd bezocht. Deze vergadering werd, evenals die van dinsdag, geleid door Nelis Hevt. Een minderheid van de sta kers wilde de staking verlengen Op de bijeenkomst werden de leden van het NVV opgewekt het bestuur van hun bond te be wegen het stakingswapen te hanteren. De onrust in de Rotterdamse haven die gistermiddag bij één bedrijf de kop weer opstak en zich gisteravond bij het I opkomen van de avondploeg weer voort- pak wit of bruin 80 ct. Advertentie BARTEUOrIsST?" HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223506 Verwachting tot morgenavond: Droog en nevelig weer met veel bewolking, maar ook enkele plaatselijke opklaringen. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Weinig wind. Weinig ver andering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. 11 vlechten. Men hoort de laatste tjjd betrekkelijk wei nig over de giganti sche werken, die in de Zuidhollandse en Zeeuwse stromen worden uitgevoerd om te voorkomen dat dit deel van ons land opnieuw door een ramp als die van 1953 zou worden getrof fen. Een spectaculair onderdeel van het Deltaplan is de dam In het Haringvliet, in het bijzonder het enorme complex van spuisluizen, dat daar in aanbouw is. Om te voorkomen dat in de toekomst bij het spuien door deze slui zen de bodem wordt uitgeschuurd wordt aan de voet ervan een uitgestrekte be tonnen vloer gelegd. Arbeiders zjjn thans bezig de bewapening voor deze meters dikke vloeren te tetté, was vanmorgen weer geluwd. Afge zien van enkele incidentele moeilijkheden bij het dirigeren van werkploegen, was vanmorgen het werk in de haven nor maal aan de gang. Omstreeks 2 uur gistermiddag legden de kraanmachinisten bij Quick Dispatch aan de Waalhaven en de Merwehaven het werk neer. Zij werden daarna naar huis gestuurd. Bij de andere havenbedrij ven werd normaal doorgewerkt. Hoewel aanvankelijk verwacht werd dat de avond ploeg. die om half zes opkomt, aan het werk zou gaan, had een protest van één van de kraandrijvers tegen hem opgedra gen normaal werk tot gevolg dat de ploeg van de Merwehaven niet aan het werk ging. Zonderde kranen werd het werk met de laadbomen van de schepen toen uitgevoerd. Aan de Waalhaven werd 's avonds niet gestaakt. De reden van de staking was dat een eis van de kraanma chinisten om een uitkering ineens door de directie was afgewezen. De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen een 55-jarige ex-directeur van een IJmuidense bank vrijgesproken van de hem ten laste gelegde verduistering van een bedrag van ongeveer 324.000 en van de hem ten laste gelegde valsheid in ge schrifte. Wat de verduistering betreft achtte de rechtbank het wettig en overtui gend bewijs niet geleverd. De vrijspraak van de valsheid in geschrifte was geba seerd op een tekortkoming in de dagvaar ding. waarin namelijk de plaats waar het misdrijf zou zijn gepleegd niet was ver meld. De officier van Justitie had veertien da gen geleden tegen de man tien maanden gevangenisstraf geëist. De bankdirecteur had het bedrag in de loop der jaren als krediet verstrekt aan een IJmuidens fa brikant, wiens zakelijk inzicht door de di recteur van de bank te hoog zou zijn aan geslagen. Deze fabrikant is inmiddels failliet verklaard. Advertentie 125 gram POULET 125 gram GEHAKT zakje kruiden grote MERGPIJP VRIJDAG en ZATERDAG 100 gram voor ieder die 5.— besteedt KENNEMERLAAN 43-45

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1