Coach Riera liet zich bij zijn keuze van spelers te veel leiden door het verleden MACHT VAN DE TEAMGEEST PRESTIGE VERDEDIGD Hoofdprijzen zo goed als zeker voor Gligoric, Lengyel en Darga Nederlands elftal „stoppert" tegen Luxemburgse formatie wereldmerk PyfOiferengl ENGELAND - REST VAN DE WERELD: 2-1 1 Elf fenomenen maken nog geen wonderteam Netto-recette zeker 800.000 gulden Schakers wilden tv niet graag missen Bennaars linkshalf, Bergholtz en Groot op rechtervleugel Loting wees Zagreb als winnaar aan modehuis margnet DONDERDAG 24 OKTOBER 1963 21 iiilillllliill Post-Pfenninger kort voor einde naar 2de plaats Ook met een grote maat kunt U goed ttypppfMHilP Advertentie Wat gaf het nog, die save op het har de schot van Smith, wat deed het er toe, dat hij tweemaal briljant had ingegrepen toen Charlton en Greaves gevaarlijk dreig den te worden. In het immense Wem bley-stadion, waar de vreugde voelbaar was, stond de dappere Soskic met zijn verdriet alleen. De grove blunder van de donkerblonde 26-jarige Joegoslaaf was nog met geen tien saves goed te maken. Heel eenzaam stond Soskic daar, geen speler die met een bemoedigend klopje de arme goalie troostte. De misdaad scheen te groot. Twee minuten voor tijd gebeurde het. Het harde schot van Charlton elek nau welijks gevaarlijk. Linksback Schnellin- ger, grootser dan ooit, en stopper Poplu- har draaiden zich al om teneinde de voor hoede te gaan steunen en toen kwam dat fatale ogenblik. Soskic, de man die in het Joegoslavische doel opvolger is van won- derkeeper Beara, maakte de fout van zijn leven. Hij liet de bal los en bood Grea ves een niet te missen kans. Zonder moèi- te bracht het wonderkind van het Engelse voetbal de stand op 21. Wembley, met 100.000 toeschouwers tot de laatste plaats bezet, kon juichen. Het was gelukt, met nuchter, zakelijk, maar zeker geen uitzonderlijk goed voetbal, was het wereldteam verslagen. Twee minuten restten Di Stefano en zijn mannen nog, doch het was direct al duidelijk,, dat het trage, technisch vaak bijzonder knappe Engeland, het land dat de wereld het voetbalspel schonk, heeft woensdag in het Wembley-stadion in Londen met hon derdduizend mensen op de tribunes en vele miljoenen voor de televisietoestellen in 27 landen weer baanbrekend werk ver richt. Het de nationale voetbalsport verte genwoordigende elftal namelijk bewees met de overwinning op het met vöetbal- grootheden volgepropte team onder de naam „rest varv de wereld" dat de popu lairste tak van sport nog altijd een spel is voor mannen in een team. Geen sportcommentator en geen man uit de naar voetbal kijkende massa die met goed recht een overwinning kon voorspel len voor de Engelse ploeg. Natuurlijk werd algemeen het feit gesignaleerd dat.de FI- FA-ploeg gehandicapt was omdat die uit spelers van zovele landen was samenge steld, maar anderzijds gaf men het En gelse nationale elftal toch weinig kans te genover al die voetbalgrootheden uit de wereld, Eusebio, Di Stefano, Gento, Djal- mar Santos, Pluskal en noem ze maar op. Hier, zo zei men, moest het talent, moest ook de macht van het getal (er zouden zoals men weet na de rust tal van spe lers worden vervangen) de doorslag geven. Maar wat in wezen de doorslag gaf was de macht van de teamgeest, dc macht van de gezamenlijke en eendrachtige in spanning voor het best mogelijke resul taat. Dat lesje had dunkt ons de gehele voetbalsport nodig en het kan slechts tot tevredenheid stemmen dat het juist Engeland was, vertegenwoordigd door zijn nationale elftal, dat dat lesje mocht geven. Engeland, waar niet alleen de voet balsport is geboren maar waar ook door de jaren heen de diepere waarden van de snortbeoefening zo goed bewaard zijn ge bleven. Men weet het, het wordt in de voet balsport steeds duidelijker dat een wed strijd zonder inzet niet meer de waar de heeft van de tijden van weleer. Er moet iets op het spel staan. Een Europese beker voor landskampioenen, voor be kerkampioenen, voor landenteams; er moet een wereldkampioenschap te verdie nen zijn of wat voor titel of kampioen schap "dan ook. Zo maar een wedstrijd met de aloude eer van de overwinning als inzet is toch niet meer zo erg in trek. Iedereen doet nu mee in het koor dat meer wil dan de vluchtige eer alleen. Het zij zo. Ook de wedstrijd van gistermiddag was zo'n match die geen grote titel als inzet had. Het enige dat op het spel stond was prestige: voor de Engelsen, die ook in de sport met man en macht proberen op het eerste plan te blijven, zowel als voor het „wereldelftal" dat zijn grote naam liefst niet gereduceerd zag. En nu mag men zeggen dat de uitslag niet naar verwachting was, aan het on voldoende verdedigen van het prestige heeft dat zeker niet gelegen. Toen men in Engeland hoorde dat in het elftal van de FIFA liefst zestien spelers gebruikt zouden worden vreesden velen dat het een demonstratie zou worden en geen echte wedstrijd. Men weet het, het is wel degelijk een wedstrijd geworden waarin alle beschikbare krachten werden aange wend, maar waarin bij de FIFA de samen hang ontbrak. En dat kan in een tijd van niets-voor-niets toch wel eens tot extra tevredenheid stemmen. spel van het wereldclftal, eenvoudig geen treffer zou kunnen opleveren. Twee zaken zullen coach Riera en zijn sterren op deze zonnige woensdagmiddag waarop de nazomer zichtbaar zijn af scheid aankondigde, duidelijk zijn gewor den. In de eerste plaats dat elf fenome nen en zeker elf fenomenen waaraan de jaren toch niet ongemerkt zijn voor bijgegaan nog geen wonderteam vor men. Een daarnaast dat als de bal het werk niet doet de technische kunde, hoe groot ook, gauw tekort schiet. Het we reldteam speelde, ondanks de klasse van spelers, ronduit vrij matig. Vooral in de voorhoede was het gebrek aan tempo en verband vaak groot. In het bijzonder Ko- pa remde het tempo bijna voortdurend. Geen wonder dat Di Stefano, aanvoer der van het FIFA-team, een kwartier na de rust de zijlijn opzocht om coach Rie ra te consulteren. Het vonnis was binnen enkele tellen over de Franse mijnwer- kerszoon geveld. Te veel heeft coach Riera zich laten lei den door het verleden. Puskas en Gento, beiden zwaarder en bovendien langzamer dan vroeger, waren een paar jaar gele den stellig spelers van groot formaat. Nu was Puskas' rol veelal beperkt tot het moedeloos knikken met het hPOfd Ms- Law weer eens weinig gelukkig was geweest met zijn passes. En de 'eens zo Snelle1 Gento werd volkomen uitgeschakeld door rechtsback Armfield. Maar een keer kreeg Real's linksbuiten de kans met een lange sprint Engeland's aanvoerder te passeren. Het was vaak mooi wat Eusebio, Di Ste fano en Law lieten zien. Zeker, maar alle tempo ontbrak eraan omdat de spelers eenvoudig weigerden in het axioma te ge loven, dat slechts als de bal het werk doet, een hoog tempo mogelijk is. Bovendien was het weinig gelukkige FIFA-besluit om alle zestien geselecteerden tenminste een helft te laten spelen fnuikend. Sterren, het is overbekend, verdragen elkaar slecht. Toen Eusebio wist dat hij drie kwartier kreeg om zijn stempel op de wedstrijd te drukken, stond voor hem vast dat hij maar op een manier zou kun nen spelen. Individueel, egoïstisch zelfs, om zodoende te tonen, dat hij en hij alleen, de grootste-van-de-groten-was. Voor de anderen heeft dat in mindere mate gegolden, maar vast staat dat de stervoetballer voor wie de eer onontbeer lijk is geworden, geen ster van de zelfde grootte naast zich kan dulden. Het drama Kopa-Di Stefano uit de tijd dat beiden voor Real Madrid speelden, is daar een voor beeld van. Engeland stelde tegenover al die individuele voetbalkunde, tot grote vreugde van 100.000 supporters, di rect, degelijk, typisch Engels voetbal, waaraan alle franje vreemd was, doch dat wel bijzonder doelmatig bleek. Het Engelse team is dan ook met de De Schot Dennis Law van de FIFA- ploeg ontplooide een grote activiteit tegen de Engelse ploeg. Hier ziet men hem met beide benen van de grasmat in duel met spil Norman. 2-1 van Wembley niet te hoog beloond. Paal en lat moesten immers beide eenmaal redding brengen toen doelman Soskic ver slagen was. Een weinig gelukkige beslis sing voorts van de Schot Davidson, die tot woede van alles wat Engels was of dacht weigerde de voordeclregel toe te passen, toen Greaves kort voordat hij be heerst scoorde, op de rand van het straf schopgebied ongeoorloofd werd aangeval len, kostte Engeland eveneens een doel punt. Al heel snel werd het duidelijk, dat het wereldteam weinig kans zou krijgen tegen de homogene, strijdlustige Engelse forma tie. Een volkomen gebrek aan ploegver- band was er oorzaak van, dat het spel van de FIF A-ploeg stierf in de klassieke schoonheid. Briljant doelverdedigen van de dinsdag 34 jaar geworden Yashin, die in de eerste minuut al met een reflex een doelpunt van Greaves in de weg stond en subliem spel van Schnellinger, maak te dat de eerste helft tenminste met een 0-0 stand kon worden afgesloten? Steeds sterker werd, direct na de her vatting, de druk op het doel van het we reldteam. De Chileen Eyzaguirre, die in de tweede helft de plaats van Djalma Santos innam, moest al na tweig minuten pp de doellijn redden. Toch duurde het nog twintig minuten voordat Paine eigenlijk bij toeval de score kon openen. Na een pass van Greaves sprong de bal van Smith weg juist voor de voeten van de toegesnelde Paine (1-0). Even zag het er daarna somber uit voor Engeland, doch het korte „wereld-offen sief" leverde weinig meer op dan een en kele corner. Toch kwam de gelijkmaker, en wel in de 36ste minuut, toen Puskas met een gave pass de Schot Law in de vrije ruimte bracht. Law omspeelde doel man Banks beheerst en scoorde zonder moeite (1-1). ledereen had zich al verzoend met het gelijke spel toen Soskic de fout van zijn loopbaan maakte en Greaves zijn droom- kans bood (2-1). Tevreden konden de Londenaars dus hun „Underground" opzoeken. Het Engelse voetbalprestige, dat het al jaren zo moei lijk heeft, was in twee uren tijd danig gestegen. Maar ook voor hen bleef de vraag of de 27 spelers, die zij op deze mooie herfstdag in aStie hebben gezien zoals een Engels blad het berekende nog een werkelijke .marktwaarde" heb ben van zo'n 20 miljoen gulden De opstellingen waren: Engeland: Banks; Armfield en Wilson; Milne, Nor man en Moore; Paine, Greaves, Smith, Eastham en Charlton. Rest van de wereld: Yashin (Rusland) en Soskic (Joegosl.); Djalmar Santos (Braz.), Eyzaguirre (Chili) en Schnellin ger (W.-Dld.); Pluskal, Popluhar en Maso- pust (allen Tsj.sl.), Baxter (Schotl.); Kopa (Fr), Seeler (W-Dld), Law (Schotl), Di Stefano (Sp) Eusebio (Port), Puskas (Sp) en Gento (Sp). Greaves scoort het tweede en win nende doelpunt voor de Engelsen, de bal is onbereikbaar voor de Joego slavische doelman Soskic en de Chi leense back Eyzaguirre. (Telefoto) De grote Pele mag dan evenals Garrin- cha en de Italianen Maldini en Rivera hebben ontbroken, de FIFA en de jubi lerende Engelse Football Association zullen echt niet ontevreden zijn. De 100.000 toeschouwers, die woensdagmid dag het uitverkochte Wembley-stadion bevolkten, om getuige te zijn van de wedstrijd tussen Engeland en de Rest van de Wereld, zorgden gezamenlijk voor het lieve sommetje van 90.000 pond sterling (ƒ900.000). Volgens de Engelse officials een „wereldrecord". Daarbij ko men dan nog de televisierechten van de Eurovisie-uitzending waaraan door 27 landen wordt bijgedragen. Desondanks zullen de verdiensten vap de „wereld-spelers" niet uitzonderlijk groot zijn. Zij ontvingen, ongeacht het resul taat van de ontmoeting zestig pond ster ling 6001 en uiteraard de reis en ver blijfkosten. Een goede zaak dus voor de FIFA en de FA, die de netto-recette volgens bescheiden ramingen tenminste 800.000 delen. De zestiende en voorlaatste ronde van het zoneschaaktoernooi in Enschede heeft geen enkele verrassing opgeleverd, maar wel enkele „plichtremises" die veelal wa ren te danken aan het feit dat het meren deel der deelnemers geen belang meer heeft bij felle strijd. Men neemt namelijk al als vaststaand aan dat Gligoric, Lengyel en Darga de hoofdprijzen winnen. Theore- A .4 Advertentie in de huid gezondheid en zuiverheid Het Nederlands voetbalelftal voor het duel tegen Luxemburg komende woens dag in Rotterdam wijkt op drie plaat sen af van de formatie, die afgelopen zon dag in Amsterdam met 1-1 gelijkspeelde tegen België. De debuterende linkshalf Vriens is vervangen door Bennaars, die tegen België rechtsbinnen stond. Deze plaats wordt nu bezet door Henk Groot, die als rechtsbuiten zijn clubgenoot Berg- holtz (vervanger van Swart) naast zich krijgt. Tijdens de training van woensdag, ge houden nadat de spelers eerst op de t.v. de wedstrijd Engeland-rest van de Wereld hadden gevolgd, liet bondscoach Elek Schwartz de conditie-oefeningen vervallen, omdat deze dinsdag door de clubtrainers was verzorgd. Terwijl de andere spelers 20 minuten vrij af kregen, nam de bonds coach speciaal beide achterspelers, over wiens nonchalante houding tijdens de wed strijd tegen België hij weinig te spreken was, onder handen. Achtereenvolgens vuurde Schwartz op Haak en Veldhoen de ene bal na de andere af, waarbij speciaal werd gelet op het snel en vooral resoluut wegwerken van de bal. De training werd afgesloten met de tradi tionele oefenpartij tussen voor- en achter hoede, waarbij in d° defensie doelman La- garde de plaats innam van Pie- ters Graafland die wegens een lichte buik griep niet aanwezig was. Het Nederlands elftal is als volgt sa mengesteld: Pieters Graafland (Feijenoord); Haak (Feijenoord) en Veldhoen (Feijenoord); Van Wissen (PSV). Pronk (Ajax) en Ben naars (Feijenoord); Bergholtz (Feije noord), Henk Groot (Feijenoord), Kruiver (Feijenoord), Keizer (Ajax) en Petersen (Ajax). Reserves zijn: Lagarde (Enschede), Tijm (Ajax), Vriens (Willem II), Nuninga (GVAV). Bondscoach Schwartz gaf ons op de sa menstelling het volgende commentaar: „Nederlandse voetballers kunnen het 4-2-4 systeem verdedigend goed uitvoeren. Maar hun voorhoede-spel is in dit systeem, dat wel degelijk kansen biedt om in de aanval te gaan, te steriel. Ze zijn kennelijk nog te veel gewend met een vijf mansvoorhoe de te opereren. Daarom heb ik tegen Lu xemburg een speler als Henk Groot weer opgenomen in het elftal naast zijn Feije- noord-clubgenoot Bergholtz, en Bennaars in de halflinie." „Groot speelt mee, omdat hij produk- tief is, Bergholtz, omdat hij in het Feije- noordstadion beter zal zijn dan Swart, Bennaars, omdat hij tegen de Belgen een zeer goede rol heeft gespeeld op het mid denveld. Vriens, die nu is gepasseerd, krijgt ongetwijfeld nog een kans. Hij heeft tegen de Belgen niet gefaald". „Dan zult u nu wel gaan vragen of ik voor de voorhoede Moulijn helemaal ver geten ben? Nee, dat ben ik niet. Moulijn blijft een van onze grootste voetbaltalen ten en ik weet zeker, dat hij terug komt. Maar juist tegen de stevige Luxemburg se verdediging leek hij me lichamelijk te kwetsbaar. Invallers zijn in deze wed strijd immers niet toegestaan. Dit bete kent ook dat als Pieters Graafland uit valt Haak of Veldhoen in het doel moet" De beslissing in de 22ste wielerzesdaag- sé van Dortmund viel pas vier minuten voor het einde. Toen konden Bugdahl en Renz de achterstand van een ronde op Post en Pfenninger goedmaken. Op grond van hun betere puntentotaal ging de zege daarop naar de Duitsers, die in de laat ste minuten geen enkele ontsnapping meer toelieten. Bugdahl en Renz hadden tevoren in de sprintfinale tot driemaal toe de leiding genomen zonder te kunnen verhinderen, dat Post en Pfenninger en Van Steenbergen en Lykke telkens op nieuw aansluiting verkregen. De strijd leek beslist toen Post en Pfen ninger 23 minuten voor het einde na een hevig gevecht tenslotte de leiding overna men. Tot zeven minuten voor het laatste belsignaal konden zij alle tegenaanvallen afslaan. Op dat moment ontsnapten ech ter Bugdahl en Renz. die ondanks hevig verweer van Post en Pfenninger drie mi nuten later hun achterstand goedmaakten. De Duitsers werden daarmee de opvol gers van Van Looy en Post, die vorig jaar zegevierden. tisch staat dit echter nog niet helemaal vast. De Engelsman Penrose bijvoorbeeld kan het „op papier" nog halen en het ziet er naar uit, dat hij een laatste kans zal wagen. Woensdag deed hij dat tegen Llado, de fel vechtende Spanjaard, die min of meer op de negende plaats rekent. De partij werd afgebroken met gunstige perspectie ven voor Penrose. De Nederlander Van Scheltinga is overigens gebaat bij een zege van de Engelsman. Hij hoopt namelijk op de laatste prijs en onze landgenoot heeft een goede kans die te veroveren omdat zijn hangpartij tegen Mazzoni vrijwel ze ker tot winst is te voeren; De derde hang partij is dia tussen Aitken en Boey. Zwart zaï wel winnen. Schaaktechnisch is hiermee bijna de ge hele zestiende ronde beschreven. De an dere vijf partijen eindigden alle in remi se. De diverse deelnemers schoven zeer snel hun 30 zetten, in de hoop de wed strijd Engeland-Rest van de Wereld ge heel of gedeeltelijk op het tv-scherm te kunnen volgen. Dit gelukte zonder meer aan Popóv en Filip. Durao en Lengyel kwamen een paar minuten te laat. Zij had den weliswaar slechts 21 zetten gedaan doch zij deden iets langer over een zeer bekende remise-variant van het Schotse vierpaardenspel die tot eeuwig schaak leidt. Darga en Kupper waren bij de 24ste zet het strijden moe. De wedstrijdleider ver langde nog zes zetten, die zeer traag wer den uitgevoerd. Donderdag (vandaag) is een rustdag, vrijdag wordt de laatste ron de gespeeld. De uitslagen van de zestiende en voor laatste ronde luiden: Popov (Buig.)Filip (Tsj. SI.) remise, Van Scheltinga (Ned.) Mazzoni (Fr.) afgebr., Penrose (G.B.) Llado (Sp.) afgebr., Aitken (Schotland) Boey (Belg.) afgebr., Pomar (Sp.)^Gligoric (Joegosl.) remise, Durao (Port.)Lengyel (Hong.) remise, Philippe (Lux.)Heiden- feld (Ierl.) remise, Darga (W.-Dld)Kupper (Zwits.) remise, Tatai (It.) was vrij. Na de zestiende ronde luidt de stand: I. Gligoric 12 pnt, 2 Langyel IIV2, 3. Darga II, 4/5. Filip en Pomar beiden 10, 6. Kupper 10 (16 partijen), 7. Penrose 9'/a en 1 afgebr., 8. Popov 8V2, 9. Llado 7 en 1 afgebr., 10. Ta. tai 6V2, 11. Van Scheltinga 6 en 1 afgebr., 12/13. Boey en Mazzoni 5 en 1 afgebr., 14. Durao 41/*, 15. Aitken 3'/a en 1 afgebr., 16. Heidenfeld 3V2 en 1 afgebr., 17 Philippe IV2. Het Joegoslavische Dynamo Zagreb is door loting in de achtste finales van het voetbaltoernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars gekomen. De beslis singswedstrijd tussen Linz Ask en Dyna mo, die woensdagavond in Lihz werd ge speeld. eindigde na verlenging gelijk: 11. Reglementaire loting, die daarna op het veld werd verricht, besliste ten gun ste van het Joegoslavische team. Door de beslissingswedstrijd tegen Sos- novic (Polen) met 2te winnen, heeft Olympiakos Piraeus (Griekenland) zich woensdagavond in Wenen geplaatst voor de achtste finales van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars. Bij de rust was de stand 10. Advertentie U behoeft daarvoor slechts een bezoek te brengen aan Modehuis Margriet, het enige modehuis dat zich speciaal heeft toegelegd op de maten 42 tot 57. Deze specialisatie betekent, dat U in elke maat keuze hebt uit tientallen modieuze ja- aekleed aaan p°nnen- blouses, rokken etc. En ook, dat U f wordt geholpen door verkoopsters, die weten wat U verlangt. Het betekent beslist niet dat onze prijzen extra hoog zijn. Integendeel. i

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 21