Morgen WEU-conferentie in 's-Gravenhage i&iwnr* Groot-Britta n n ië zestig universiteiten AAIMACHINES Speelgoed Wereldnieuws m Parijs verwacht een lichte dooi in de inter-Europese betrekkingen Propaganda in het concilie verboden c^raatótoel Elf opvarenden van Juan Ferrer zijn omgekomen A. DE HOOP HAARLEM N.V. DONDERDAG 24 OKTOBER 1963 Europese relance Twee vraagtekens ENGEL Veerpont omgeslagen in Zuid-Korea; 49 doden y-~ Op de mmm:- v Dit zijn de actieve mannen van vandaag - de kenners van kostuums, de vrienden van Terlenka. Hun kaartje is het bewijs van beste keus - een bewijs van constante onberispelijkheid in sterk, makkelijk Terlenka, èn... gekontroleerd f y in vele prijsklassen Vv.'L - V V v interieur architectuur n.v. expositie nieuwe constructies nieuwe ontwerpen o.a. van jorgen hoy en dieter rams van 26 oktober tot 9 november geopend van 9-12.30 en 13.30-18.00 's maandags van 13.30-18.00 haarlem - gasthuisvest5 H. B. Fortuin FUNKE'S ROGGEBROOD sinds 1834 en nog steeds stukken beter FUNKE Zijlstraat 56 Telefoon 11828 STOFZUIGERS (Van onze correspondent) PARIJS De conferentie van de lan den van de Westeuropese Unie (de zes van de Europese Economische Gemeen schap en Groot-Brittannië), die met ingang van morgen zeven ministers van Buiten landse Zaken voor twee dagen in 's-Gra venhage onder voorzitterschap van mr. J. M. A. H. Luns zal verenigen, zou, zo ge looft men in Parijs, wel eens een voor zichtige kentering teweeg kunnen brengen in de stand van de Europese zaken die sinds geruime tijd wel verdacht veel op een impasse gelijkt. Het is de eerste maal dat de zeven lan den sedert een jaar in de personen van hun ministers weer vergaderen, waarbij bovendien twee regeringen, van Groot- Brittannië en van West-Duitsland, sinds enkele weken een tamelijk ingrijpende in terne reorganisatie hebben ondergaan. Het woord doorbraak is in verband met die verwachtingen ook in Parijs nog niet gevallen, maar een lichte dooi lijkt mis schien toch wel aangekondigd te mogen worden. Het feit dat de (nominale) chef van de Franse diplomatie, Couve de Mur- ville, zijn Britse collega Butler heeft voor gesteld hem voor de conferentie vandaag al in 's-Gravenhage te ontmoeten wijst op het verlangen van Parijs de betrekkin gen met Londen ,te normaliseren. En ook in Bonn meent men in Parijs symptomen te hebben waargenomen die wijzen in de richting van een overeenkomstig streven. Men gelooft hier dat de nieuwe kanse lier Erhard bij zijn eerste officiële bezoek op 21 en 22 november aan Parijs de Franse president wil polsen over de mogelijkheid van een Europese „relance", een hervat ting dus van de plannen ter vereniging van Europa die van april 1962 af in de koelkast zijn geplaatst. De wens om die plannen, waaraan de huidige Franse mi nister van Onderwijs en toenmalige am bassadeur in Denemarken Christian Fou- chet zijn naam gehecht heeft, weer op ta fel te leggen, is onlangs ook tot uiting- gebracht door de Italiaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Martino die deze week in Parijs op de Quai d'Orsay ont vangen werd. Bij die verwachtingen moeten niettemin twee vraagtekens worden geplaatst. Ten eerste weet men niet of de twee voor naamste voortrekkers van het geïntegreer de Europa, de ministers Spaak en Luns, bereid zijn enig water bij hun wijn te voe gen. En in de tweede plaats is nog altijd onbekend op welke concrete concessies van generaal De Gaulle eventueel de lich te toenaderingspogingen van Couve de Murville zouden kunnen zijn gebaseerd. Maar misschien zullen de besprekingen in 's-Gravenhage op diè twee punten enige opheldering geven en in elk geval laten officiële kringen in Parijs toch wel een omzichtig optimisme blijken. (ANP) De conferentie is de eerste van onlangs overeengekomen driemaande lijks overleg, waartoe werd besloten Advertentie wegens de mislukking van de onderhande lingen over toetreding van Groot-Brittan nië tot de E.E.G. Men hoopt door een her leving van het ministeriële overleg in de WEU, uitgebreid tot economische proble men, de mogelijkheid van latere toetre ding van Groot-Brittannië open te houden en ondertussen zoveel mogelijk te voorko men dat hetzij de E.E.G.hetzij Groot- Brittannië maatregelen neemt die ongun stig zijn voor de wederzijdse betrekkingen. Advertentie ALLE MERKEN - RUIME KEUZE Grote Houtstraat 181 Haarlem - Telefoon 14444 VATICAANSTAD (AFP) Naar aan leiding van het protest van kardinaal Ot- taviani tegen het feit dat enkele deskun digen vlugschriften over het lekendiako- naat onder de concilievaders hadden ver spreid. heeft de conciliesecretaris, mgr. Felici, er in de vergadering op gewezen, dat dergelijke acties niet toegestaan zijn en namens de voorzittersraad om bekend making van de namen der betrokkenen verzocht. Kardinaal Suenens van Mechelen pleitte dinsdag voor toelating van meer en ook vrouwelijke toehoorders tot het concilie. Kardinaal Suenens wil ook de algemeen oversten van de grote vrouwelijke kloos terorden tot het concilie toegelaten zien Er is gisteren over vijf amendementen op het schema over de liturgie gestemd, Wat het breviergebed betreft verkreeg de vernieuwing van de metten een grote meerderheid en de afschaffing van de priem een meerderheid van ruim twee derden bij 509 tegenstemmen. SEOEL (AP) Een volle rivierpont met picknickers is gisteren bij Yojoe gezonken Volgens de laatste berichten zijn er 49 mensen verdronken en vijf mensen ernstig gewond. Er werden 83 mensen gered. De slachtoffers zijn 37 kinderen en 12 vol wassenen onder wie het hoofd van de school. Yojoe ligt vijftig kilometer een zuid oosten van Seoel, de hoofdstad van Zuid- Korea. Advertentie PUBLIKATIE VAN A K.U, ARNHEM iöiÊiiëitóiMhVs:,: SUS-" ;»iS 'i- SÊÜ!" ïSiS^iiihis: :w: .\v H Li. :,i.f - -"'i:'-" ~*u;:58 HET IS ALLÉÉN TERLENKA MET HET TERLENKA ETIKET 13C. -nuvrce LONDEN De Britse regering zal bin nen twintig jaar het hoger onderwijs, dat allang niet meer voor zijn taak is bere kend en door enorme achterstand een on middellijke noodtoestand heeft geschapen, op grote schaal uitbreiden. Het gehele plan zal 1420 miljoen pond sterling kosten. Elk jaar moet een groot aantal bekwame gegadigden door de universiteiten worden afgewezen omdat er geen plaats is. Een staatscommissie heeft in een rap port over deze brandende kwestie aanbe volen in de eerstvolgende zeventien jaar \ret aantal universiteiten bijna te verdub belen en op zestig te brengen, onder andere door niet-universitaire onderwijsinrichtin gen de universiteitsstatus te geven. Aan bevolen wordt zes nieuwe universiteiten te bouwen, het aantal studenten te verdubbe len en driemaal zo veel voor het hoge on derwijs uit te geven dan thans. Het aantal studenten zal op 560.000 worden gebracht. De bestaande universiteiten zullen elk plaats moeten bieden aan 10.000 studen ten en de nieuwe aan 5.000. Het aantal plaatsen zal in 1966 met tien percent wor den vergroot. De commissie is bezorgd over de te gro te invloed van de historische universitei ten Oxford en Cambridge en wil hun aan trekkingskracht verminderen door de ont wikkeling van de andere universiteiten. Verder beveelt de commissie de oprich ting van een departement van kunst en wetenschappen aan om het plan tot uit voering te brengen. Het is bekend dat Lord Hailsham aangewezen zal worden om dit departement te leiden. Verwacht wordt dat de regering onmiddellijke maat regelen zal treffen om de onderwijssitua tie te verbeteren. Het plan is een van de belangrijkste programmapunten van de Conservatieven in nun wedstrijd met La bour om Groot-Brittannië te moderniseren. Enige tijd geleden verscheen een ander regeringsrapport waarin de tekortkomin gen van het middelbare onderwijs werden uiteengezet. Wie verre reizen doet Men is wereldreiziger of men is het niet. In Parijs ontmoette ik een Engels meis je (van 11 jaar) dat, of die, een witte muis had van onbekende nationaliteit. Maar dat was eergisteren. Vandaag stap ik uit een Zwitsers bed (in Zurich) en kan mijn pantoffel niet vin den. De ene wel, die staat voor het bed, de andere is weggelopen of weggekropen. En dat brengt mij dat Engelse meisje (elf jaar) in Parijs in gedachten met een witte muis, die ze al een jaar had. Het is niet bekend of het een meisjesmuis of een jongetjesmuis is. Voor het meisje (van 11 jaar) maakt het geen verschil, voor de muis evenmin aangezien hij (of zij) op zijn (of haar) eentje woont, en er dus verder geen tienige sexuele vraagstukken voor hem (of haar) bestaan. Wat de muis op zijn (of haar) eentje in het duister van het sigarenkistje, zijn (of haar) verblijf uitmaakt, ongezien doet, is niemands zaak en wordt door het deksel verborgen. Want deze muis, die een riant verblijf heeft, met een wentelrad waarop hij of zij soms rondholt, of met een trappetje dat hij of zij als een brandweerman of -vrouw eb klimt, deze muis heeft een zekere angst of wrevel om in het openbaar te verschij nen. Wel komt hij (of zij) graag op een menselijke hand, klimt dan op de pols en duikt onder de mouw (waar hij of zij zich, daar hij of zij nog niet zindelijk is, minus cuul misdroeg), maar, alleen gelaten in haar (of zijn) kooi, duikt deze witte muis van het kleine Engelse meisje in Parijs altijd maar weer in het beschermend duis ter van zijn (of haar) sigarenkistje. Wat zoekt de muis in het duister? Droomt hij of zij van de missende hem of haar? Verlangt hij (of zij) naar mama (of papa) gelijk een kleine muiselijke Oedipus? Denkt hij (of zij) aan haar of zijn broertjes en zusjes uit het lang verla ten nest? Schrijft hij of zij haar of zijn muizenmemoires? Of slaapt hij of zij? Ik poneer de vraag met zoveel klem omdat er tussen het gedrag van deze witte muis in de Rue Lesueur (XVIme) en mijn pantoffel een grote overeenstemming be staat. Inplaats van gezellig bij de andere pantoffel (en bij mij) te blijven in deze gezellige hotelkamer in Zijrich en, als het ware, de kruimpjes van mijn ontbijtblad te genieten, duikt deze pantoffel onder in het beschermende duister van het bed. En ik zou er niet over klagen, als het niet altijd dezelfde schuwe pantoffel is, die mij dwingt op mijn krakende knieën te krui pen en onder het hotelbed te vissen om die missende, schuilende muil te voor schijn te slepen. Wat bij een muis nog te billijken is, worde bij een muil al patho logisch. Deze pantoffel met duik-neurose dwingt mij al jaren onder stoffige bedden te grabbelen, met wandelstokken of be zems er onder te zwaaien om de vluchten de patiënt te voorschijn te trekken. Ik weet niet, wat ik er aan moet doen. Bij een student zou men het kunnen analy seren. Bij een soldaat bestraffen. Bij een hond trainen. Bij een inbreker aanmoedi gen. Maar bij een pantoffel is het onge past en ongemotiveerd. Bovendien is de andere pantoffel altijd eenzaam en begint ook al neiging tot ver dwijning te tonen. De hemel wete, wat er met nummer twee gaat gebeuren als het zo door gaat. Tot nog toe heb ik tenmin ste één warme voet bij het pantoffel vissen. De enige oplossing schijnt, om de ver dwijnende pantoffel uit te huwelijken aan de eenzame witte muis van het Engelse meisje in Parijs. Ze kunnen dan beiden in de sigarenkist onderduiken en een warm en gelukkig nest vormen. De na komelingen van een blauwe muil en een ivitie muis zouden wel eens opzienbarende halfbloeden kunnen worden, kleine muis- toffels of panmuizen. Zo ziet u al weer, wat men op een wereldreis alles meemaakt. PENZANCE (Reuter) Bij de onder gang van de 682 ton metende Spaanse kustvaarder Juan Ferrer uit Valencia zijn, naar .men vreest, elf van de vijftien opva renden om het leven gekomen. Tot dusver zijn de stoffelijke resten van negen zee lieden geborgen. Het vaartuig was tijdens stormweer op de rotsen van de zuidwestpunt van Enge land geslagen. Een van de opvarenden, naar verluidt kapitein Luis Ruiz, weid door een reddingboot gered, nadat men had ge zien dat hij zich aan het wrak had weten vast te klampen. Drie andere overleven den slaagden er in zelf aan land te ko- Als we onze kleine zoon of dochter ter gelegenheid van de zesde december of anders zins een stuk speelgoed cadeau doen, moeten we in de eerste plaats zorgen dat de kleine ook met zijn nieuwe bezit echt spélen kan. De kleuter moet het speeltuig in volledige ei gendom en beschikking krij gen en hij moet ermee kunnen doen wat hij wil, binnen de perken van de huiselijke vre de en veiligheid. Als we ons jongetje een au toped geven, mag hij aanne men dat daarin stilzwijgend de toestemming is besloten om met het eenbeensvoertuig op straat te gaan. Hij kan moeilijk veronderstellen dat het apparaat een vast plaatsje op zijn boekenkast moet heb ben. Hij mag echter niet alle verhoudingen uit het oog ver liezen en ermee naar de Fran se Rivièra steppen. Dat be grijpt hij, ook al is hij pas zes of zeven. Hij begrijpt het om dat het eenvoudig en elemen tair is. De gevallen dat een kleine jongen zijn gloednieuwe elek trische locomotiefje zonder verdere omhaal dwars door de ruit naar buiten slingert, zijn uiterst zeldzaam. Zo klein als hij is zal hij onmiddellijk im mers een universeel-moeder- lijke liefde in zich voelen op komen voor het mooie en bruikbare voorwerp en het la ten doen waarvoor het ge schapen is: rijden op het cir keltje rails, dat erbij hoort. Natuurlijk maakt hij het dingetje wel eens stuk, maar dat gebeurt dan per ongeluk en meestal tot zijn eigen grote spijt. Dit alles wijst erop, dat een kind in de meeste gevallen een volkomen redelijk en ca pabel mens is. Het is 'n goed functionerend eigenaar en be zitter, met verantwoordelijk heidsgevoel en plichtsbetrach ting. Het is de betrouwbaar beheerder van verkregen bezit, die in de Bijbel reeds werd geprezen; de goede rentmees ter. Men moet vooral heel dui delijk en diep beseffen, dat het dan nog slechts gaat om een s p e e lgoed, een goed dat ont vangen is om ermee te spelen, dat betekent: om ermee te handelen naar plezierig goed dunken. Maar als een kind al zo'n natuurtalent blijkt te zijn in het bezitten en gebruiken der dingen, hoezeer zou men dan van een volwassene mogen verwachten dat hij het hem toevertrouwde goed met re delijkheid. liefde en verant woordelijkheid gebruikt en niet vervalt in redeloze ge welddaden met datgene, wat hem geschonken is? Dit alles valt mij in, terwijl ik een redevoering lees van een Algerijns heer, die zich Benjamin Bella noemt. Hij is de heerser van het pasbevrijde Algerije en voert nu oorlog te gen Marokko. Ben Bella voor zijn vrienden maar deze Ben zal eraan moeten wennen dat ik sinds kort niet meer daartoe behoor. Ik zou hem dit verdriet niet hebben willen aandoen, wan neer hij zich, binnen het ka der der verhoudingen, een goedaardige kleuter had be toond, die het hem toever trouwde, zeer kostbare speel goed der Algerijnse volksvrij heid met redelijkheid en zin voor in hem gestelde ver wachtingen zou hebben be handeld. Dat heeft Ben echter, naar mij dunkt, allerminst gedaan. Hij is een boosaardig jongetje gebleken, dat het mooie, nieu we autootje een vernielende frontale Dotsing met de harde muur heeft bezorgd en zich daarbij niet realiseert hóéveel het nieuwe ding gekost heeft. Ik wil niet te streng voor Ben zijn. Ik zou het zelfs zó kunnen stellen, dat hij die volksvrijheid en alles wat er aan mensen en materiaal bij- hoort, helemaal niet gekregen heeft om ermee te spelen. In tegendeel, om het te koesteren en te leiden en te dienen, op dat iedere afzonderlijke Alge rijnse mens de grootst moge lijke kans zou krijgen om zich uiteindelijk eens rustig en on bedreigd mens te voelen. Maar dat zou al te utopisch wezen. Men kan moeilijk ver onderstellen, dat een nieuw bakken staatsleider met auto ritaire allures en volmachten de verleiding zou kunnen weerstaan om zijn nieuwe be zit als speelgoed te zien, ter wijl zovele oudbakken staats lieden dat spel naarstig en on verdroten beoefenen. Ik kan mij voorstellen dat de kleine Ben zijn soldaatjes, tankjes en kanonnetjes eerst in gedachten en later in wer kelijkheid al zó vaak op keuri ge rijtjes heeft gezet, dat hij nu eindelijk wel eens wil zien wat er nog méér mee kan worden gedaan. Tenslotte, zo dacht Ben wellicht, dienen kanonnen om te schieten en soldaten om te sneuvelen. De handleiding van het spel luidt: grenspostjes bezetten, vijan delijke bezettingen over de kling jagen, eigen vlag hijsen en blijven zitten. Het wordt vooral dan zo onderhoudend, als men de tegenspeler kan verrassen op héél andere plekjes dan waar het spel be gonnen is. Is Ben te begrijpen? Eerst dacht ik: ja, dat is hij. Waar schijnlijk heeft hij zo lang en zo hevig moeten worstelen om zijn speelgoed te krijgen, dat hij een angstcomplex heeft overgehouden voor kapers op de kust. Later echter, toen ik zijn redevoering las, moest dat excuus vervallen. Ben heeft geen angstcomplex, hij heeft een regeercomplex. Hij heeft hetzelfde complex als het kleine, nare jongetje dat zijn hondje haren uit het staartje trekt omdat hij zich zelf wil bewijzen, dat 't hondje van hém is. Vader heeft het gezegd, het hondje is van hém en niemand anders. Als hij wil kan hij het beestje wur gen, want het is zijn speel goed. Hij wurgt het niet, maar hij pijnigt het om het diertje ervan te doordringen, wie zijn heil en onheil in handen heeft. Hij wurgt het niet, omdat hij geen moordenaar is en omdat hij zijn speelgoed niet kwijt wil. Maar hij zou het kunnen doen, als hij wilde. En het is voor sommige jongetjes een heerlijk gevoel, te weten dat zij een hondje zouden kunnen wurgen als ze dat zouden wil len. Dat is de soort jongetjes, die men geen levende wezens cadeau moet doen. Jongetjes, die onder een streng vaderlijk regiem hardhandig moet wor den bijgebracht dat gehoor zaamheid, dienstbaarheid en menselijkheid vooraf moeten gaan aan eigendom, bezit of heerschappij. Iemand heeft Ben kwets baar, levend speelgoed gege ven en niemand kan beweren dat het te voorkomen zou zijn geweest. Ben weet dat hij geen vader meer heeft en dat zijn speelgoed zich niet verzetten kan. Ben weet zelfs, dat zijn speelgoed hem adoreert en ge willig zal doen, wat hij wil. Zijn spel is het spel van grote mensen. Van sterke mensen, van mensen die geboren schij nen om te heersen. Dergelijke mensen moeten tonen, hoe sterk ze zijn. Hoe toonde Na poleon zijn kracht? En Hitier? En Stalin9 Ben heeft geschie denisles gehad. Ben heeft de traditionele regels gelezen: „Napoleon zette een sterke troepenmacht in op de zuid flank van het front, joeg zijn infanterie tegen de vijandelij ke bajonetten op, wekte daar door de schijn dat hij op dit punt wilde doorbreken en lokte op die wijze de beste en zwaarste gelederen van de vijand naar het zuiden, waar op hij bliksemsnel zijn ruiterij op het noordelijke front naar voren schoof. Dwars door het kanonvuur heen brak deze cavalerie een gat in de verde diging en viel vervolgens het zuidelijke front in de rug aan. Deze meesterlijke taktiek be sliste het lot van de vijande lijke troepen, die voor zestig percent werden vernietigd en waarvan de resten zich in ver warring terugtrokken in de bossen, achtervolgd en neer- gemaaid door de zegevierende Franse ruiterij". Meesterlijke taktiek, als een geniale zet op het schaakbord. Heerlijke bezigheid voor ster ke mensen, die risico's durven nemen. De geschiedenisboeken staan er vol van. In dit leven wordt aan sterke enkelingen het spel met mensenhorden cadeau gedaan. Netjes ver pakt in een kleurige doos is Algerije aan Ben ten geschen ke gegeven en nu speelt hij ermee, net zoals de andere groten der aarde gespeeld hebben. Die Ben Ben is bezig zijn speelgoed stuk te maken. Hij heeft blijk baar óók nog verkeerde boe ken gelezen. Hij is een jonge tje. dat ik geen levend hondje zou willen toevertrouwen. Vreemd is dat allemaal. Maar véél vreemder is het nog, dat het speelgoed zich zo enthousiast laat stuksmijten en juichend in scherven valt. Ook dat staat steeds weer in alle geschiedenisboeken. Zou dat speelgoed eigenlijk zelf wel weten, waarvoor het gemaakt is? Advertentie Hofleverancier Rondreis. De president van de Westduit- se bondsrepubliek, Lübke.i s naar Tehe ran vertrokken voor een rondreis door Azië. Hij zal staatsbezoeken aan Iran, Indonesië, Japan en de Filippijnen af leggen. Bezoek. Premier Kroesjtsjev zal aan een uitnodiging van mevrouw Bandaranaike, de premier van Ceylon, om een bezoek aan haar land te brengen, gevolg ge ven, „zodra de omstandigheden het toe laten". Welterusten. Mevrouw Gladys Home lag rustig in haar woning in Peabody te sla pen toen de 42-jarige Caroline Brown langs haar reed. Mejuffrouw Brown had de macht over het stuur van haar auto verloren, reed door een hek, ramde een boom, brak door de voormuur van de huiskamer en daarna door de achter muur. Zij werd met builen en schram men naar het ziekenhuis gebracht. Me vrouw Horne mankeerde niets. Bankier. Alan Shephard, de eerste Ameri kaanse ruimtevaarder, is deelgenoot ge worden in een bank die is gevestigd bij het centrum voor bemande ruimtevaart in Houston in Texas. Shephards aandeel is 4Vs miljoen gulden of een derde van het kapitaal. Advertentie

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3