IJmuider pieren verslinden straks 350 ton steenasfalt per uur Diepvriesvis wordt van steeds meer belang DISCO SPORT IN DE IJMOND Haagse firma bouwen voor kan platform piratenzender Voor Uw bandrecorder Jongejans ROMEIJN Bitumarin n.v. gaat de produktie het komend jaar verviervoudigen Eerste kraaneiland in december klaar? Havenberichten n Problemen voor Britse visserij Overleden manenrob had een steen in de maag Hoofdbestuur JOVD wil Iberische landen niet in EEG DE K0LENRADIAT0R „CINEY" DONDERDAG 24 OKTOBER 1963 5 BfaMii Knelpunt Gem. Bibliotheek Velsen „Achter het net vissen Fa. R. de Boer Juwelier - Horloger - Opticien kif kW1 Plein 1945 no. 4, telef. 6561 OH, wat een schattige baby- en kleuter- kleding bij Ziet onze speciale etalage EUROPAMODEL Vóór jeugdfestivals Achter de duinen van het IJmuidense strand walmt zware, zwarte rook uit een schoorsteen. Enige mannen, nauwelijks zichtbaar tussen het grauwe machine- staal, houden met hefboombewegingen de steunende, stoom en stof spuwende kolos op gang. Aan de ene kant stenen heuvels, aan de andere zijde taaie, anthacietkleurige brij die klonterig uit een machine druipt in kiepbakken op een zware vrachtauto. Dampende brij voor de IJmuidense pieren. De Bitumarin zeggen ze in IJmuiden. Het is alsof deze openluchtfabriek er al tijd is geweest. Maar hij staat er pas sinds oktober vorig jaar. Sindsdien heeft de honderd meter lange installatie dertigduizend ton stenen uit de Bel gische steengroeven verslonden. Maar de honger van de IJmuidense pieren is mateloos. Daarom worden in het dal van Bitu marin twee nieuwe, grotere steenasfalt- fabrieken gebouwd, die elk tweemaal zo veel kunnen produceren als de huidige. In de eerste maanden van 1964 komen de nieuwe installaties itt gebruik. Elk uur zullen dan honderdenzeventig ton steenasfalt op het pierlichaam worden gestort. Een zwarte, veerkrachtige deken van tweeëneenhalve meter dik, bestand tegen met open vizier aanstormende golven, maar ook tegen geniepige onder stromingen die de pierbasis kunnen weg vreten. De samenstelling van het steenasfalt dat aan de lopende band door de Bitu marin n.v. wordt gemaakt is het resul taat van intensief onderzoek en lang durige proefnemingen Het procédé komt er op neer dat asfalt van een be paalde temperatuur gemengd wordt met stenen van een tot zestig kilogram. Hoe- urm xad uo% oi xaaaaöuo WiquaBo jsq do lövvxpaq siwnpoxd 3(2 puvxis asuapmuifi lay xapqov a u uixvutnjig uva nauqvfgvfsvuasis a<j wel deze wijze van afdekking en be scherming van de nieuwe IJmuidense havenhoofden nog altijd in het proef stadium verkeert heeft het procédé naar de opvatting van Rijkswaterstaat tot dus- jver volkomen apn de verwachtingen voldaan. 'a/ t Een van de voornaamste knelpunten bij de bouw van de pierverlengstukken (Zuidpier 2.400 m, Noorderpier 1.100 m) is echter het transport van het materiaal. Het niet beschikbaar hebben van de juiste transportmiddelen heeft de voort- Na een proces van breken, sorteren, drogen en mengen wordt het nog gloeiende steenasfalt in kiepbakken gestort en naar de in aanbouw zijnde Zuidpier gebracht. Bij het bestaande produktieapparaat van Bitumarin zijn twee nieuwe in stallaties in opbouw. Samen kunnen deze vier keer. zoveel steenasfalt voor de IJmuider pieren produceren als thans het geval is. gang van de werkzaamheden nadelig be ïnvloed. Niettemin heeft men bij Rijks waterstaat goede hoop dat de nieuwe pieren in de loop van 1965 klaar zullen komen. Op dit moment is de Zuidpier over ongeveer 150 meter vernieuwd. Deskundigen zijn op het ogenblik in de Verenigde Staten aan het onderzoe ken welk transportmaterieel het beste bij de pierbouw kan worden ingezet. Voor een enorme versnelling van de bouw zullen straks de twee gigantische kraaneilanden kunnen zorgen, die bij Werf Gusto in Schiedam worden ge bouwd. De eerste van deze kraaneilan den zal naar alle waarschijnlijkheid nog dit jaar, in december, in bedrijf komen. Deze kranen hebben een hoogte van 80 meter en een hefvermogen van 25 ton op 56 meter. Van hoe grote betekenis deze kraan eilanden voor het tempo van de IJmui dense pierbouw wel is moge blijken uit de optimistische prognose van RiC-s- waterstaat dat de zes meter die men nu per week bij de pierbouw vordert mo gelijk straks met behulp van deze kranen per dag kan worden verwezen lijkt. De Gemeentelijke Bibliotheek Velsen heeft de volgende boeken aangekocht: Nederlandse romans en novellen: Croiset, Het dagboek van een aapnootmiezer; Grote vier om nibus; De Lannoy, Miriam Wieland: Muler, Voor dat het winter wordt; Oosterloo, Onder het puin stierf het geluk; Terpstra-Luiten, De koningin van S1eba; Hausermann, Simone; Szabo, De an dere Esther; Stewart, Nacht zonder maan; Leckie, ]3Qtst6 ko§6l. Buitenlandse romans en novellen: Baumgart, Hausmusik; Sperber, Wie eine Trane im Ozean; Trenker, Das wunder von Oberammergau; Por ter, Ship of fools; Van der Post, The seed and the sower; Langfus, Les bagages de sable; Rob- be-Grillet, La jalousie. Studieboeken: Sierksma, Testbeeld; Grollen- berg, Kleine atlas van de bijbel; Weze, Het kloos terleven van elke dag; Jager, Het eeuwige leven; De Jong, Kerkeheren Kerkeknechten; Wat is, wil en doet (Het moderne Rozekruis); Smeets, Grondbeginselen van de belastingheffing; Nan- ninga, Levensverzekering; Gillot, Op de drempel van het onzichtbare; Heyster, Kinderen onder ling; Boschke, De schepping is nog niet ten ein de; Hvass, Zoogdieren der wereld; Marlet, De psychiater en zijn praktijk; Stern, Zó verdient men de sporen; Muller-Idzerda, Borders in klei ne tuinen; Huizer, Ontwikkelingsgang van de techniek; Forbes, Vijftig eeuwen olie; Wiskie, Intern transport; Morris, Mini-Minor ,,850"; Van der Klaauw, Luchtvaart 1963; Gérard en Méras, Cathedrales de France; Nagels en Frank, Unser Haus (Planen - Finanzieren - Bauen); Hals, Frans Hals; De Vries, Keur uit vroegere verzen, 1916— 1946; Husum, Lente in de herfst; Schlösser, An den Wind geschrieben; Marja, De fatale bres, verzen van hedendaagse dichters; Brecht, Leven van Galilei; Nienholdt, Kostüme des 16 und 17 Jahrhunderts; Nienholdt, Kostüme des 18 und 19 Jahrhunderts; Hoffman, Noord- en Zuid-Neder landse sagen en legenden; Bauer, De slag bij Arnhem; Hibbert, Arnhem, 1726 september 1944; Neale, Het leven van Koningin Elizabeth I; Krück von Poturzijn, Garibaldi; Pritchett, London Per ceived. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Michael M. van Immingham; Eemland, Porto Alegre; Raja, Runcorn; Radja, Rotterdam; Berkelborg; Runcorn, bijlegger IJmuiden; Lapwing, Isnaes; Bloemgracht, Norköping; Martenshoek, Norkö- ping; Deo Duce, Leningrad; Abel Tasman, Luga- vik, hout voor Zaandam; Liberiakust, Le Havre; Wismar, Gent; Jean E., Londen; Idanel, Roches ter; Rondane, Mohirana, voor IJmuiden; H.K.S. De Hoop, Noordzee, bijlegger IJmuiden; Sarpe- don, Rotterdam; Jans, Londen; Wolanda, Londen; Henny J., Neath; Frauke, Köping; Swift, Londen; Gronitas, Kingslynn; Mercurius H., Dagenham. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Germania naar Stockholm; Inge, Narvik; Brigholm, Per zische Golf; Vesta, Londen; Alette, Londen, wals- materiaal van IJmuiden; Buka, Londen; Hubro, Rotterdam; Karachi, Bremen; Wodan, Rotterdam; Fem, Skoghall, zout van IJmuiden; Berkelborg, Mantyluoto, bijlegger IJmuiden; Advent, Visby, kunstmest van IJmuiden; Harrogate, Goole; Dr. Eickelbaum, Noordzee, bijlegger IJmuiden; Pa- tria, Sunilla, van Velsen; Someri, Rotterdam, coils van IJmuiden; Havprins, Aruba; Johnny, Rotterdam; Hoe Vinces, Londen; Pandora, Bel fast, van Zaandam; Greta, Ierland, stijfsel van Zaandam; Zephyr, Rotterdam. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Vecht- borg van Runcorn, bijlegger IJmuiden; Areas, Rotterdam; Vechtstroom, Dagenham; Cormist, Newcastle: Adara, Rotterdam, voor IJmuiden; Diogenes, Antwerpen; Borculo, Mantyluoto, hout voor Zanadam; Martha Ahrens, Hamburg; Horn Baltic, Antwerpen, voor IJmuiden; Taras, Rot terdam, voor IJmuiden; Kars, Antwerpen. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Michael M. naar Hamburg; Wilpo, Delfzijl, van Zaandam; Hendrika Maria, Leith; Timca, Bordeaux; Asta, Rotterdam; Bodil Schmidt, Klaipeda; Ladon, Hamburg; Telamon, Antwerpen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). 'Advertentie Dat doet u bij ons beslist niet, want wat u zoekt ziet u in onze uitgebreide en gevarieerde kollekties. Horloges OMEGA, PONTIAC, PRISMA enz. Wekkers, Zaanse klok ken. Gero-artikelen. Gouden en zilveren sieraden. Grote keuze modieuze brilmonturen enz. Enhet is eerder „5 december" dan u denkt! Kennemerlaan 60 IJmuiden Telefoon 4938 Kennemerlaan 'ptitieii ioon 4938 Dat de Britse regering heeft besloten de territoriale wateren op zes mijl te bren gen zal op korte termijn geen invloed uit oefenen op de aanvoeren van de kustvis- Advertentie BANDEN 4.75 t/m 36.00 SPOELEN 1.15 t/m 1.90 PLAKBAND 1.95 en 2.90 MERKBAND f 2.85 AANLOOPBAND, p. m. f 0.15 PLAKMAL 1.15 PLAKSET 12.90 BANDKLEMMEN f 0.20 CASSETTES voor 5 banden 6.75 t/m 11.00 GELUIDSPLATEN 1.50 en 6.25 Boeken Geluid op band f 5.90 Op geluidsjacht 1.00 Dammen Door de uiterst gunstige uitslagen van de voorlaatste ronde voor Laros heeft de DCIJ'er aan remise voldoende om de dam titel van Noord-Holland te winnen. Deze laatste ronde wordt zaterdag in Uitgeest gespeeld. De uitslagen van de uitgestelde en uit gespeelde afgebroken partijen luiden: N. van Hal wint van J. Verhey, Westerloo re mise met G. Westerveld, Veenstra remise met Koring, Belien verliest van Groote- Advertentie o.a. NYLON-JACKS-JURKJES PAKJES ENZ. PLEIN 1945 49 TELEFOON 6018 Ondanks geruchten en eronderstellingen als zou het hele plan van de n.v. REM, om van een platform in zee buiten de Ne derlandse territoriale wateren reclamete levisie te gaan uitzenden, „doorgestoken kaart" zijn, alleen opgezet door belang hebbenden om de regering tepressen, haast te maken met het toelaten van reclame t.v. op het nationale „tweede net", wij zen vele tekenen er op dat het althans de REM ernst is met het plan. Het civiel ingenieursbureau Heerema Engineering te Scheveningen, Nederlandse vertegenwoordiger van de Global Offshore Structures, wordt genoemd als de onder neming die het t.v.-platform de Noordzee gaat assembleren. Een woordvoerder van dit bureau zei ons: „Wij zijn de enige onderneming ter wereld die 'n varende assemblee-boot hebben van 14.000 ton, de „Global Adventu rer" (een omgebouwde tanker, die enkele weken geleden van stapel liep), toegerust met 300 tons-kraan. De boot is voorzien van een werkplaats en men is in staat gaten te boren in de zeebodem, palen te heien voor een fundering en met de kraan het op de boot geassembleerde platform op de fundering te plaatsen. Het goedkoopste platform kost ongeveer 300.000 dollar 1,08 miljoen). De prijs hangt af van outillage en kan tot een mil joen dollar 3,6 miljoen) oplopen. Al dus Heerema Engineering. De bekende zanger Thom Keiling is aan gesteld als programmaleider van de recla metelevisie-onderneming. Verder zou de REM al een aantal Amerikaanse t.v.- shows hebben aangekocht bij RCA dezelf de onderneming die ook genoemd wordt als de leverancier van de televisiezender. Nederlandse reclamebureaus zouden in opdracht van het bedrijfsleven al voor ton nen aan reclame-minuten gereserveerd hebben. Het bedrijfsleven mag al dan niet geloven in de REM-onderneming, men wenst niet het risico te lopen met t.v.-re- clame achteraan te komen. Naar ver luidt wil de REM ook gaan concurreren met radio Veronica door overdag radiopro gramma's met reclame te gaan uitzenden met een nog sterkere zender: 15 kw. De heer Hordijk verklaarde ons, dat zijn zen der 1 maart de lucht ingaat. Advertentie Netto: 21.000 k.cal./u. TECHNISCH DE BESTE Kom hem rustig bekijken op de voordelen. Alleenverkoop: Zeestraat 34 - Beverwijk - Tel. 3537 t.o. Kennemer Theater man, J. van Hal remise met v. d. Sluis, C. Westerveld remise met J. H. Beeke. De stand aan de kop: 1. Laros (IJmuiden) 13 gesp. 20 punten, 2. v. Hal (Abbenes) 13 gesp. 18 punten, 3. Van Beeke (Amsterdam) 13 gespel. 18 punten, 4. Van de Sluis (Am sterdam) 13 gesp. 18 punten. a In de laatste ronde speelt Laros tegen Den Doop. Aan remise heeft de DCIJ'er voldoende voor het kampioenschap. Dukel speelt tegen J. H. Beeke. Van de Sluis ontmoet N. van Hal. De overige deelnemers zijn uitgeschakeld. In het Noordhollandse damtoernooi om de Gouden Sculptuur was Dukel als no één geëindigd, na de Amsterdamse kampioen W. v. d. Sluis in een beslissings match te hebben verslagen. Met de Utrecht se kampioen Bom moest Dukel een match van drie partijen spelen, waarvan de eerste twee in remise eindigden. De derde partij gaf Bom zonder te spelen op, waardoor Dukel in de landelijke eindstrijd is door gedrongen. Deze landelijke eindstrijd zal zondag in Utrecht aanvangen met. in totaal vier spelers, die een dubbele ronde zullen spe len. In de eerste ronde spelen tegen elkaar: Bergsma (Leeuwarden)Dukel, Wiggers (Enschede)v. d. Staay (Den Haag). Bridge In de derde ronde van de wintercom petitie van de IJmuider bridgeclub De Jump hebben Mulder en Wonink in de A-lijn een duidelijke zege behaald. De favorieten Mains en Snoek en Bakkum en Schadé bleven ruim achter. In de B-lijn werden Amsing-Van den Berg eerste na een nek-aan-nekstrijd met het echtpaar Vlot. De nieuwe leden, het echtpaar Vene- ma, konden hun eerste optreden nog niet met succes bekronen. A-lijn: 1. Mulder-Wonink 63.10%, 2. echtp. Hannema 54.76; 3. ds. Kramer Seyael 51.79; 4. Mains-Snoek 50.60; 5. Drijver-Timmer 49.40; 6. echtp. De Groot 47.62; 7. Bakkum-Schadé 42.26; 8. Hooge- boom-Tol 40.48. Totaalstand: 1. Mains- Snoek 164.92; 2. Muider-Wonink 163.40; 3. Laman-v. d. Vis 156.74; 4. Bakkum- Schadé 154.91; 5. Drijver-Timmer 153.72; 6. echtp. De Groot 145.24; 7. echtp. Han nema 136.46; 8. ds. Kramer-Seydel 133.34; 9. Hoogeboom-Tol 131.26. B-lijn: 1. Amsing-v. d. Berg 62.96; 2. echtp. Vlot 61.57; 3. Arbman-Weij 54.17; 4. v. d. Burg-Kramer 53.70; 5. mevr. Leye- naar-Maas 51.39; 6. Boender-Kramer jr. 50.93; 7. v. Nieuwkoop-v. d. Vis 47.22; 8. echtp. Hoeting 42.59; 9. echtp. v. d. Steen 38.89; 10. echtp. Venema 36.57. Totaal: 1. Amsing-v. d. Berg 170.60; 2. v. d. Burg- Kramer 163.42; 3. Nieuwkoop en partner 161.11; 4. Boender-Kramer jr. 160.73; 5. Arbman-Weij 160.42; 6. echtp. Vlot 153.93; 7. mevr. Leyenaar-Maas 146.53; 8. echtp. Venema 134.07; 11. echtp. Hoeting 129.09. Van een paar manenrobben, dat dier gaarde Blijdorp te Rotterdam reeds tien jaar bezat, is het mannetje gestorven. Het dier bleek een baksteen te hebben inge slikt, hetgeen tot maagzweren heeft ge leid. Hoe de baksteen in het bassin is ge komen valt niet zo moeilijk te raden. Er zijn nu eenmaal nog altijd mensen die menen dieren scherpe voorwerpen, mun ten en zoals in dit geval een steen te moeten voeren. serij, die slechts veertien percent bedra gen van de totale aanvoeren, en zal op lange termijn de visgronden beschermen" meent de „Financial Times". Het blad meent, dat de beslissingen van andere landen daarentegen voor de diep zeevisserij een onmiddellijk gevolg hebben, als de uitbreiding geschiedt van kaap tot kaap, zoals de Faroer dit heeft gedaan. Dit brengt met zich mee dat de grenzen op sommige plaatsen veertig mijl bedra gen. .Vandaar dat deze scheepsklasse ver plicht is nieuwe visgronden op te zoeken en in de komende jaren is het mogelijk dat er zich moeilijkheden voordoen wat be treft een voldoende hoeveelheid gevangen vis. Verder zullen de reizen langer duren en zal men een nieuw bewaarprocédé moeten toepassen om de vis in goede staat te houden". Het blad meent dat de reders in elk ge val hun inkomsten met vier percent zullen zien dalen, terwijl de globale inkomsten tussen 1960 en 1962 al met 350 miljoen zijn teruggelopen. „De daling van de visprijzen, die hoofd zakelijk te wijten is aan de minderwaardi ge aanvoeren, zal naar alle waarschijnlijk heid nog worden geaccentueerd. Een mo gelijke remming van deze daling kan ge schieden door het project van de „British Trawler Federation" ten uitvoer te bren gen. Dit plan bestaat in een beperking van de aanvoer en een controle ervan. De stijging van de levensstandaard is volgens vele beroepsmensen er de oorzaak van dat de vis bij velen in achting is ge daald. De voornaamste oorzaak ligt echter hierin dat de huismoeders met de berei ding van vis niet zo goed overweg kunnen als bij de andere voedingswaren en dat er ook veel minder keus voorhanden is. Hoewel er een stijging valt waar te nemen voor de duurste vissoorten blijft het ver bruik van kabeljauw en schelvis toch ze ventig percent van het totaal verbruik". De Financial Times wijst er ook op dat de verkoop van „fish and chips", die vroe ger veertig percent van de totale visver- koop bedroeg, nu grotendeels is vervangen door die vrn „hamburgers". Het enige gunstige punt is de verkoop van bereide diepvriesvis. Tijdens de afge lopen twee jaar is de verkoop van dit ar tikel verdubbeld. Zij omvat nu twintig per cent van de totale aanvoer. De bereide diep vriesvis zal waarschijnlijk het antwoord zijn in de huidige crisis. Veel vishandelaars zijn van mening dat een intense publici teitscampagne veel belangrijker is dan een rationalisatie van de vissersvloot. Ter wijl de „Milk Marketing Board" tien mil joen gulden uitgeeft aan publiciteit, be draagt het budget van de „White Fish Authority" slechts 735.000,-. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSKERK GEBOREN: Tijs, z. van T. Stam en H. Beckmann; Immerentiana P. A. A., d. van G. M. Kunnen en A. H. Kuijper; Frank, z. van G. H. Boers en H. Bos; Maximiliaan H., z. van J. J. Thoolen en M. A. Kuin; Christine, d. van W. den Heijer en G. P. Sperling; Anthonius M., z. van Th. van de Reep en A. A. Bosch; Ronald V., z. van D. J. Pheifer en A. Pot; Jacob, z. van M. M. Ganzevoort en F. Smit; Maria Th., d. van P. J. Schouten en A. A. Duijn; Hans, z. van A. F. J. A. Toorens en W. van der Meulen; Janet, d. van A. Lievers en A. A. Groen; Emma G., d. van V. Horvath en M. E. van Veen; Johan, z. van R. Huisman en G. Vaalburg; Fred. z. van J. Molenaar en A. L. Jansen; Ernestus J. M., z. van J. J. W. van Hattum en C. P. J. van Vuuren; Antoinette, d van S. Bark en P. M. Groen land; Annechien A., d. van A. A. A. P. van Gils en M. E. M. J. Philipsen; Bart, z. van A. Damen en D. C. Volmer; Ingrid J. M., d. van Th. M. M. Luypen en A. B. M. Wes ter. ONDERTROUWD; B. van der Kooi en R. Jellema; L. B. van Dijk en L. C. A. Hui der; G. Scalas en A. Spieker; N. Hartman en P. C. M. Verhijde. GETROUWD: H E. Adrichem en E. M. Vonk. OVERLEDEN' H. Langius, 77 j. De onafhankelijk liberale jongeren orga nisatie „Vrijheid en Democratie" (J.O.V.D.) zal op het jaarcongres, zater dag en zondag in Delft, zijn mening te kennen geven over enkele ontwerpresolu ties. In één hiervan wordt politieke inte gratie van Spanje en Portugal in de E.E.G. afgewezen. Een handelsaccoord of economische associatie acht men wel aan vaardbaar met het oog op de verbreking van het isolement en de verzwakking van de autoritaire tendenzen. Voor de bevordering van de contacten tussen de westerse en de ontwikkelings landen wordt deelneming aan jeugdfesti vals, ook al zijn deze door communisten georganiseerd, met een geschoolde afvaar diging wenselijk geacht.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5