„In hoeveel gevallen is dit sinds 1959 gebeurd", vraagt Kamerlid HET WEER Mij'nongeluk in Neder-Saksen SCHAATS Brits-F ranse toenadering voor opening van WEU-conferentie Butler ontpopt zich als een Britse Europ Amsterdamse bouwvakkers lieten hun tanden zien Stichting stelt vergadering uit B.V.D. KAN MEELUISTEREN Zes vragen Weer staking van typografen in Amsterdam geef mij maar Lezers schaken 49 man ingesloten Ministersconferentie in begonnen Hoogovens boekte winst van 18.2 miljoen Uitkering ineens nu Beheerste betoging van 2000 man „De Echte" vruchtenyoghurt ZOEK ONZE TIP! TELSTAR-Jeugd- DWS-Jeugd Boterstaven ƒ1.95 per stuk Brokken speculaas tó' M 0 R Rl S "iefore ijou êuy! Droog VÊNiMÈê. Het woord is aan Voor feeën op de SPORTHUIS HAARLEM Positief Vraagtekens In de krant van heden: HAZENBERG PATISSERIE DEKKERS 48e JAARGANG NUMMER 298 VRIJDAG 25 OKTOBER 1963 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chet bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.-, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Hoofdredacteur: Simon Koster De fractieleider van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer, prof. Vondeling, zal volgende week over het afluisteren van telefoongesprekken zeer concrete vragen stellen aan de minister-president en aan de ministers van Binnenlandse Zaken, van Justitie en van Verkeer en Waterstaat. Hij deelde dit fistermiddag in de Kamercommissie voor Binnenlandse Zaken mee na de ver- laring van minister Toxopeus, dat de Binnenlandse Veiligheidsdienst in uitzon derlijke gevallen bij directe bedreiging van de veiligheid van de staat telefoon gesprekken kan afluisteren. Er zijn echter afdoende waarborgen, aldus de mi nister, dat de zeer nauwe grenzen van de instructies dienaangaande niet worden overschreden. De gegevens daarover staan ter beschikking van de Tweede- Kamercommissie voor de B.V.D. (de leiders van de vijf grote fracties hebben in deze commissie zitting). Prof. Vondeling wil antwoord hebben op de volgende vragen: 1. Wat zijn de geldende regelen voor het waarborgen van het brief- en tele foongeheim? 2. Is het mogelijk telefoongesprek ken af te luisteren zonder toestemming of medewerking van de P.T.T.? 3. In welke gevallen kan of moet de P.T.T. medewerking geven om tele foongespreken te kunen afluisteren? 4. Wie moet of moeten de toestem ming daartoe geven? 5. Kan de regering mededelen in hoe veel gevallen toestemming is gegeven tot het meeluisteren in de laatste jaren, bijvoorbeeld sinds 1959? 6. Bij hoeveel abonnees kan op dit moment worden meegeluisterd en tot welke groepen van gevallen (criminali teit, staatsveiligheid) behoren deze? Minister Toxopeus legde zijn verklaring af na een, vooral van communistische zijde gevoerd opgewonden debat over de ge dragingen of vermeende gedragingen van de B.V.D. De minister ging akkoord met een zeer spoedig bijeen roepen van de vaste com missie voor de B.V.D. uit de Tweede Ka mer, teneinde te onderzoeken of er reden is voor de publieke ongerustheid over het afluisteren van telefoongesprekken en an dere aspecten die de B.V.D. raken. Dit bijeenkomen van de commissie, die naar prof. Vondeling (P.v.d A.) zei, dit jaar vier of vijf klachten over de B.V.D. heeft be handeld, werd toegejuicht door sprekers van de C.H.U., de A.R., de K.V.P., en de V.V.D. Bij de discussie merkte de heer Brugge- man (P.S.P.) op, dat indien men een Binnenlandse Veiligheidsdienst aanvaardt, men ook moet aanvaarden dat een derge lijke dienst overgaat tot het afluisteren van telefoongesprekken en het openen van brieven. De communistische afgevaardigde de heer Bakker sprak over een „verstikken de invloed", die van de B.V.D. uitgaat in het dagelijks leven door middel van rap portage, intimidatie en, naar hij meende, chantage. Dit woord „chantage" werd, omdat het hier een strafbaar feit betreft, door de voorzitster, mevrouw Stoffels- Van Haaften, geschrapt. De heer Bakker noemde geen namen maar een aantal feiten, die naar zijn me ning er op wijzen, dat mensen worden ge dwongen voor de B.V.D. te gaan spioneren in afdelingen van de Communistische Par tij. Indien zij dit niet zouden doen, dan zouden zij of hun familieleden hierdoor moeilijkheden gaan ondervinden, aldus de heer Bakker, die zei dat dit politiek wel niet veel te betekenen heeft, maar dat hier wel de vrijheid van spreken en den ken in het geding is. Hij zei gevallen te kennen, waarbij aan tientallen mensen grote bedragen zijn geboden cm gegevens over de C.P.N. voor de B.V.D. te verza melen. „De partijfunctionarissen van de C.P.N. hebben last van glurende buren", zei hij. Naar aanleiding van beweringen van de heren Bakker en Bruggeman over invloed van de B.V.D. bij benoemingen in over heidsfuncties zei minister Toxopeus, dat voor het aanstellen van overheidsfunctie* narissen de betrokken ministers of colle ges verantwoordelijk zijn. De B.V.D. beslist niets en is ook geen „Fouché-organisatie". Met prof. Vondeling was mr. Toxopeus het eens dat als er klachten zijn en als er werkelijk mensen zijn, die menen te wor den bedreigd of gechanteerd door 'n rijks dienst, zij zich altijd kunnen wenden tot de Kamercommissie. Hij herhaalde dat de mensen van de B.V.D. instructies hebben waarbinnen ze moeten werken en waaraan ze zich strikt hebben te houden. Een deel van het technisch personeel, circa 70 man, van de drukkerij C. A. Spin en Zn. te Amsterdam is vanochtend in sta king gegaan. Het is voornemens het werk zondagavond 24 uur weer te hervatten. Bij de genoemde drukkerij wordt o.a. het dag blad „Trouw" gezet. Dit blad zal dus van middag en zaterdag niet kunnen ver schijnen. De stakers eisen een loonsverhoging van 10 cent per uur, zulks „als ontberings toeslag, in verband met de bestaande ac commodatie van de ruimten waarin wij moeten werken", zo is van de zijde der stakers meegedeeld. Voorts wensen zij een voorschot op een bedrag waarop zij, naar zij zeggen recht hebben krachtens een aanhangsel aan de C.A.O. (overwerktoe- slag, over een langere periode). Hierom trent is intussen in gezamenlijk overleg tussen directie en personeel een uitspraak gevraagd van de bedrijfsrechtspraakin- stantie. De directie zal zich bij die uit spraak neerleggen. Tegenover het personeel heeft de direc tie verklaard dat aan de eis tot loonsver hoging niet kan worden voldaan en dat zij ook niet op de uitspraak van de ge noemde instantie kan vooruitlopen. Advertentie Advertentie foot VV 638 Advertentie BARÏÏmST HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 FALCON TWEEDJASSEN Verwachting tot morgenavond: Droog weer met vooral in de nacht en ochtend op vele plaat sen mist. Overdag enkele op klaringen. Zwakke tot matige oostelijke wind. Iets koudere nacht. Morgenmiddag ongeveer dezelfde temperatuur als van daag.. Volledige weerrapporten op pagina twee. De schaakwedstrijd Lezers IJmuider CourantSchaakclub Kijk Uit wordt vanavond om 8 uur gehouden in het wjjkgebouw van de Bethlehemkerk aan de Radarstraat 5 in IJmuiden. Mocht u om één of andere oorzaak hebben ver zuimd u voor deze jaarlijkse strijd aan te melden, dan kunt u zich nog voor aanvang van de wedstrijd opgeven aan de speelzaal. Er zal dan nog naar een passende tegenstander worden gezocht om u een gezellige avond ontspanning te bieden. Maar komt u dan vooral tijdig. Kosten zjjn er niet aan verbon den. Er wordt u een consumptie aan geboden terwijl u ook kans maakt op een prijs als herinnering aan deze tra ditionele ontmoeting. Wjj wensen onze schakende lezers veel successen maar bovenal een pret tige avondcntspanning toe! J. Einander: Zoals het klokje thuis tikt, tikt het elders ook, maar daar heeft men geen tijd om er naar te luisteren. Advertentie HANNOVER (DPA) In een ijzererts mijn te Peine bij Hildesheim in de West- duitse staat Neder-Saksen is donderdag avond een grote hoeveelheid water en modder gelopen. Van de 128 mijnwerkers die zich onder de grond bevonden, kon den 79 zich in veiligheid stellen. Men hoopt dat de overige 49 mannen een toe vlucht hebben gevonden in een niet meer gebruikte schacht. Het water en de mod der die de mijn binnenstroomden waren afkomstig van een grote vergaarbak die bij de ertswinning wordt gebruikt. Begin het feest bij Spcrthuis Haarlem om straks goed beslagen ten ijs te komen. Op b.v. een paar wereldberoemde Hudorè kunst schaatsen met sierlijke witte Quick-laarsjes - 43,50. Een goede kunstschaatscombinatie, met voile garantie hebt u bij Spcrthuis Haarlem zelfs al voor 31}50 omringt i u met goede raad Grote Houtstraat 123 - Tel. 2 20 85 Marsmanplein 15 - Tel. 6 45 62 De Amsterdamse bouwvakkers op weg naar Bellevue waar de protest vergadering werd gehouden. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, is donderdag avond in 's-Gravenhage met zijn Britse collega, R. A. Butler, overeengekomen, dat zij voortaan over alle belangrijke problemen van de buitenlandse politiek nauw contact zullen onderhouden, zo is in diplomatieke kringen bekendgewor- den na het diner, dat Couve de Murville aan Butler aanbood in de residentie van de Franse ambassadeur aan de voor avond van de ministersconferentie van de Westeuropese Unie die vandaag in de Trèveszaal aan het Haagse Binnen hof is begonnen. Enige uren hebben de beide bewinds lieden in een zeer vriendschappelijke, har telijke sfeer van gedachten gewisseld over een groot aantal problemen. Daarbij is ge sproken over de Oost-West verhouding (een punt dat vandaag op de eerste con ferentiedag van de zeven ministers aan de orde komt) en verder over de Noord Atlantische Verdragsorganisatie, de multi laterale kernmacht en de tariefonderhan delingen met de Verenigde Staten, de zo genoemde Kennedy Ronde, een onderwerp dat morgen een der hoogtepunten bij de economische debatten van de ministers zal zijn. Wat dit laatste betreft waren Couve de Murville en Butler het eens, dat er echt onderhandeld moet worden, op basis van wederkerigheid met de Amerikanen. Onze correspondent in Londen tekent hierbij aan: In Londen heerst voldoening over de be kwame wijze waarop de nieuwe minister van Buitenlandse Zaken Butler, in een nog steeds verwarde Europese situatie de Brit se positie in 's-Gravenhage heeft verdui delijkt, daarmee de indruk wegnemend dat hij betrekkelijk koel tegenover nauwe Britse betrekkingen met de Europese Eco nomische Gemeenschap zou staan. Butler is er, zo blijkt uit een vraaggesprek van de Daily Telegraph met minister Luns, voorzitter van de WEU-conf eren tie, in ge slaagd alle twijfel over de steun van de Britse regering voor Europese integratie snel te doen verdwijnen. Het is duidelijk dat het Britse standpunt blijft zoals het na Brussel is geweest, namelijk te zorgen voor de nauwst mogelijke vorm van con sultatie met „de zes" en tegelijkertijd te streven naar een zo groot mogelijke libe ralisatie van de handel op een Atlanti sche en een wereldbasis. E.E G. aansluiten, mogelijk na een jaar of zo. Buitenlandse waarnemers in 's Graven hage schijnen enigszins verbaasd te zijn over Butlers enthousiasme voor Europese eenheid, omdat hij tot nu toe-in het open baar over dit onderwerp heeft gezwegen. George Brown, de plaatsvervangend La- bourleider, heeft in Chicago verklaard dat een Labour-regering de onderhandelingen met de E.E.G. zal heropenen. Hij voegde eraan toe dat hoewel het klimaat voor toetreding op het ogenblik misschien on gunstig is, getracht kan worden over be paalde punten overeenstemming met „de zes" te bereiken. Minister Luns zei dat hij van harte in stemt met Butlers positieve verklaring aan het begin van dit eerste contact tussen Groot-Brittannië en de E.E.G. sinds de Brusselse mislukking. Minister Luns voeg de eraan toe dat veel zal afhangen van de Britse verkiezingen. Indien een nieuwe regering te voorschijn komt, welke even eens positief tegenover Europa staat, kan Groot-Brittannië zich zeer spoedig bij de Het is echter nog niet duidelijk, in welke mate Frankrijk en Groot-Brittannië voeling met elkaar zullen houden over de Britse toetreding tot de E.E.G. Zal De Gaulle zich hardnekkig olijven verzet ten, niet alleen tegen het plan om te ko men tot een regelmatig forum voor con tact tussen Groot-Brittannië, met zijn partners van de Europese Vrijhandelsas sociatie aan de ene kant en „de zes" aan de andere, maar ook tegen pogingen tot verlaging van Atlantische tarieven, uit breiding van de agrarische handel, her vorming van het internationale monetaire systeem en tot het scheppen van grotere eenheid in de NAVO? De Daily Telegraph, die deze vraag stelt, zegt dat Butler en de andere vijf ministers dit soort totale blokkade tot el ke prijs zullen moeten vermijden. De laatste tijd zijn er tekenen van een klei ne verschuiving in de Franse positie van totale obstructie tegen nauwere Atlanti sche banden. Als er iemand is, waarop men staat kan maken dat hij voordeel zal wéten te behalen uit déze bescheiden kruimels dan is het Butler, aldus het blad. Weerrapporten I» 2 Agenda van IJmortd en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 21 Uit het binnenland 2, 15 Van Dag tot Dag5 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 5 Kennemer Kruimels7 Uit stad en omgeving7, 9, 11 Films Medische verzorging 9 Langs sluizen èn havens11 In de Vishal en op zee11 Knipselkrant 15 Zwart op Wit 17 Radio en t.v19 Kunst 19 Feuilleton 21 Economisch nieuws23 Beurs 23 Scheepsberichten 23 Sport 25 Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's Hoogovens heeft blijkens een vandaag verschenen mededeling in het derde kwar taal van 1963 een winst geboekt van 18,2 miljoen tegen ƒ17,8 miljoen in de over eenkomstige periode van 1962. De winst over de eerste negen maanden van dit jaar komt hiermee uit op 93,5 miljoen tegen 94,7 miljoen in de eerste drie trimesters van 1962. Valt het resultaat over het vier de kwartaal niet tegen dan is een onver anderd dividend van twintig percent we derom mogelijk. Voor meer nieuws ver wijzen wij naar de pagina economie en financiën. Met een mars door Amsterdam hebben de hoofdstedelijke bouwvakkers in na volging van de havenarbeiders gister middag aandacht gevraagd voor hun oon- en andere eisen. Voor deze uiterst beheerste betoging, die begon op de Amstelveenseweg bij het Vondelpark en eindigde in het zalencomplex Bellevue aan de Leidsekade, hadden een kleine 2.000 arbeiders de bouwwerken in de westelijke tuinsteden en in de tuinstad Buitenveldert verlaten. In de optocht droegen zij spandoeken mee met leuzen als: „Uitkering ineens nu" en „Open- breking C.A.O. Nadat Nelis Heyt als aanvoerder van de havenarbeiders zich de afgelopen da gen weer als een inspirerend stakingslei der heeft doen kennen, is uit de rijen van de bouwvakkers Klaas Staphorst ge komen, die in de grote zaal van Belle vue 1700 collega's toesprak met een spre kerstalent, waarop menig parlementslid jaloers kan zijn. De zaal hing aan zijn lippen en barstte in gejuich los toen hij uitriep: „Dit is niet het einde van onze actie, maar het begin. Wij zullen onze actie voortzetten, zonodig tot een staking toe". Klaas Staphorst, die optreedt als voor zifter van „Het Bouwvakcomité", liet blijken dat de mars en de bijeenkomst waren bedoeld om de tanden te laten zien uit solidariteit met de arbeiders uit de andere bedrijfstakken en ter onder steuning van de eisen die de vakbonden hebben gesteld of nog zullen stellen. „Werken op zaterdag, meer overwerk, het inschakelen van grootvaders en als ze zouden durven ook nog van kinderen. Dat zijn de regeringsplannen", aldus de heer Staphorst, waarop de demonstran ten een afkeurend gejoel lieten horen. Volgens de voorzitter van het actieco mité is het aan de regering te wijten dat het Nederlandse levenspeil het laagste is van West-Europa. „De loononderhandelin gen worden gerekt, maar in de afgelo pen weken zijn er al diverse prijsverho gingen doorgevoerd, zodat een eventuele loonsverhoging al bij voorbaat is ont kracht. Wij moeten tevens rekening hou den met de komende winter, want de re gering wil de woningnood wel bestrijden, maar concrete maatregelen om het door werken tijdens de vorst te bevorderen zijn er nog niet. Wij zijn de afgelopen winter nog niet vergeten, toen wij 13 we ken van 75 (vorstverlet) per week moes ten rondkomen", aldus de heer Staphorst. De vergadering nam een resolutie aan die neerkomt op het schrijven van een brief aan zowel de regering als de stich ting Raad van Beheer Bouwbedrijf. Hier in wordt onder meer aangedrongen op het vastleggen van de vrije zaterdag in de C.A.O., het verkorten van de werkdag, het drastisch verhogen van de basisionen en een uitkering ineens vóór de verjaar dag van Sinterklaas. De voor morgen vastgestelde vergadering van het bestuur van de Stichting van de Arbeid is uitgesteld tot dinsdagochtend 10 uur. Van de zjjde van de Stichting wórdt meegedeeld, dat, aangezien het in tefn overleg aan werkgevers- en aan werk nemerszjjde over de loonpolitieke situatie nog niet is afgesloten, de vergadering van het bestuur van de Stichting van de Ar beid is uitgesteld tot 29 oktober, Advertentie ASTA MOTEL - BEVERWIJK achter het station Beverwijk ZATERDAGAVOND om 8 UUR weer GEZELLIG DANSEN in de Restaurant-bar van het motel m.m.v. Dans- en Showorkest „THE BLUE LESTERS" Vrij entree. Tafelreservering tel. 02510-4545' Advertentie Boterstaven Gevulde speculaas Roomboterspeculaas Roomboterbrokkenspeculaas met amandelen Roomborstplaat in 3 smaken Appel-slagroomgebak per stuk 50 ct. Advertentie Zaterdagmiddag 3.30 uur Advertentie SPECIAAL AANBEVOLEN Eigen fabrikaat: Bonbons - marsepein- bonbons - roomborstplaat CENTRUM .GALERIJ - TELEFOON 4302

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1