ASPRO' LEXINGTON Tróuw aan de beste Amerikaan L Pais en vree rond Erhard in het Bondsdagdebat ter kennismaking bitter paradijs Complex van tegenstellingen heeft een onbevredigende toestand geschapen Gewapend beton Concilie-vaders worden ongeduldig Adlai Stevenson gemolesteerd Engeland Verzet komt eerder van partijgenoten dan van de socialistische oppositie Vijf Russen mogen emigreren naar Russische hulp voor Cuba Stakingsleiders in Kongo opgesloten 'i -I Voorkom Rillerig? Onprettig? Vlug: Maar de mensen vinden elkaar niet: Met gebogen hoofd loopt de Italiaanse alpen jager op zondagmiddag langs de Tiroolse klederdrachten in het land waar de dalen twee namen hebben. bergen en Cl GA R ETTES Wederzijdse verplichtingen Advocaten-truc Dit zijn de meisjes van Tirol. FDP- positief Beroep tegen apartheid op de Veiligheidsraad LEDEREN HANDTAS leder kind nu z'n eigen borsteltje. Verkrijgbaar in leuke kleurtjes. Verkoud heid Bomaanslagen in de bergen manen tot spoed en redelijkheid BOLZANO (Zuid-Tirol). Op de bomen en huizen van Zuid-Tirol hangen aanplakbiljetten. Een T in een cirkel beduidt, dat zij afkomstig zijn van de „Zuidtiroolse Vrij heidsstrijders". Zij zeggen „Zuidtiroolse meisjes, bezin je op je volksdom en versmaad iedere verhouding met de Italiaanse verleiders! Die worden je noodlot en vernietigen je toekomst. Gemengde huwelijken betekenen volksdood!". Men hoeft de T slechts door een hakenkruis en „Italiaans" door „Joods" te vervangen om te weten waar vandaan deze tekst komt. Zoals de Duitse voorvechter van het zelfbeschik kingsrecht, de eerder aangehaalde Franz Burri, schrijft: „Wat in het bloed ligt, laat zich niet overwinnen". Burri, die in Sudentenland, West-Polen en Oost-Duitsland nog een paar territoriale eisen op zijn lijst heeft, klaagt ook: „Iedere heel of half wilde „nigger-stam" krijgt zelfbeschikkingsrecht, maar de Duitsers niet. Er zijn geheime machten en krachten aan het werk om Duitsland de weg uit de vernedering te versperren". En om er helemaal geen twijfel aan te laten bestaan, welke weg hij op het oog heeft, vraagt hij zich af wie er nu eigenlijk de meerderheid in de UNO heeft, „de bolsjewisten uit Moskou of de plutocraten uit het Westen". (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) Dit is één van de internationale aspecten van de kwestie-Zuid-Tiroi. De Duitse bondsregering heeft er zich tot nu toe wijselijk buiten gehouden, maar uit de Duitse pers en zelfs uit zulke onverdachte organen als de Frankfurter Allgemeine en Der Spiegel klinken groot-Duitse tonen. Want in het achterhoofd van de muzikanten resoneert de gedachte: „Als wij van de bondgenoot Italië de hereniging van Tirol niet gedaan kunnen krijgen, hoe kunnen wij dan van de Russische tegenstander de Duitse hereniging losbranden?" Twee Cubaanse ballingen in Miami die 3500 gulden hadden betaald voor lichte wapens, hebben zich „knollen voor citroenen" laten verkopen. De kisten met „wapens" bleken blokken beton en graszoden te bevatten. De Cubanen, die deel uitmaken van het anti-communistische revolutionaire front tegen Fidel Castro, hebben een klacht bij de politie ingediend tegen de oplichters. AMERICA'S BEST TOBACCOS VATICAANSTAD (ANP) In de ver- gadering van het concilie van woensdag is gebleken, dat de vaders in toenemende mate ontevreden worden over de gang van zaken en de procedure van de besprekin gen. Een paar maal is in het openbaar aan gedrongen op wijzigingen van de behande ling. Er werd gestemd over de laatste amendementen van het vierde hoofdstuk van het schema over de liturgie, die hei> vormingen in het breviergebed voorstel len, onder andere over het gebruik van de volkstaal in bepaalde gevallen. Intussen is het einde van de debatten over het derde hoofdstuk van het schema over de kerk, dat gaat over de plaats van de leek in de kerk, in zicht. Van vele zijden is aangedrongen om beëindiging van de bespreking. Het concilie zal niet ver gaderen op 1, 2, 3 en 4 november, zodat de besprekingen pas op 5 november her vat worden. Voordat men over het zwarte nationa- 'isme wel en over het Duitse niet het hoofd schudt, moge men dit overwegen: de grenzen van de Afrikaanse koloniën zijn arbitrair getrokken door de Europe se kolonisatoren en meestal dwars door bestaande stamgebieden. De meerderheid van de Afrikaanse staatslieden van Tanganyika's Nyerere tot Guinea's Sekoe Toeré beoogt van de elkaar vaak vij andig gezinde stammen binnen die arbi traire grenzen vreedzaam samenlevende staatsburgers te maken en ze te prepa- eren op de verre pan-Afrikaanse toe komst. Een soortgelijke doelstelling zal, naar men mag hopen, ook de Italiaanse en Oostenrijkse ministers van Buitenland- Zaken voor ogen staan nu zij in Genève hun onderhandelingen over de kwestie Zuid-Tirol heropend hebben. Oostenrijkse en Italiaanse Europeanen hebben in de kwestie-Zuid-Tirol maar één plicht: alles te laten wat het nationalisme der Tiroolse minderheid kan aanwakke ren, want dat is al hevig genoeg. Oosten rijk moet nalaten de verbondenheid over de grenzen heen te propageren, Italië moet nauwlettend iedere vorm van discrimina tie jegens de Tirolers vermijden. Die we derzijds politieke verplichting heeft een ju ridische basis: het Gruber-De Gasperi- akkoord van 1946. In dat akoord zag Oos tenrijk af van territoriale aanspraken, hét legde zich vrijwillig bij Italië's inlijving van Zuid-Tirol neer. Italië verplichtte zich niet alleen de Tirolers volledige rechtsge lijkheid met andere Italianen te geven, maar tevens de ethnische, culturele en economische ontwikkeling van de Zuid-Ti- roolse volksgroep te waarborgen en het gebied autonomie te geven. Op grond van dit verdrag, dat Oosten rijk in feite het recht geeft voor de be- 'angen van de Zuid-Tirolers op te komen, wordt er wederom onderhandeld. Het ge schiedt nu tegen een achtergrond van bom aanslagen, hoewel Italië lange tijd heeft gesteld dat het niet zou onderhandelen voordat de terreuraanslagen en de Oosten rijkse perscampagne tegen Italië zouden ophouden. Alsof de Oostenrijkse regering journalisten en terroristen aan de lijn had! Maar goed, Italië is blijkbaar tot het in- ;icht gekomen dat het door die voorwaar de het spel van de terroristen meespeelde. Vant dezen probeerden steeds weer de Oostenrijks-Italiaanse onderhandelingen ioor een golf van bomaanslagen te torpe- eren omdat zij niet een redelijke autono me voor Zuid-Tirol verlangen, maar een Anschluss" bij Oostenrijk. De Oostenrijkse pers stelt zich inmid dels ten doel te bewijzen dat de Italianen het akkoord van 1946 niet zijn nagekomen. Het voornaamste punt van beschuldiging is, dat Italië de autonomie van Zuid-Tirol (lees: de provincie Bolzano) van iedere inhoud heeft ontdaan 'door de werkelijke autonomie toe te kennen aan de provin cies Bolzano en Trehtino samen (waarin de Italianen een meerderheid hebben) en aan Bolzano slechts een sub-autonomie te laten. Als de Oostenrijkers dit een advoca- tentruc noemen, hebben zij misschien ge lijk, maar verdragsbreuk is het niet. De Gasperi had deze mogelijkheid tegenover Gruber uitdrukkelijk opengelaten en de Oostenrijkse minister (zelf Noordtiroler) heeft dit in zijn memoires even uitdrukke lijk erkend. Samenvattend kan men stellen, dat Ita lië het akkoord redelijk loyaal is nageko men en dat al mankeren er nog een paar uitvoeringsbesluiten Zuiö-Tirol de autonomie heeft gekregen waarop het on der het akkoord van 1946 recht had. Maar die formele stelling verbergt niet de wer kelijkheid dat deze autonomie onvoldoen de is, dat zij in het licht van de histo rische, culturele en sociaal-economische te genstellingen tussen Tirolers en Italianen en door het uitblijven van een ver enigd Europa een onbevredigende toe stand heeft geschapen, een kloof van on begrip, een minderheidsneurose. Een zo eenvoudig feit als dat Italië niet altijd even briljant en eerlijk geregeerd wordt, krijgt in de Dolomieten terstond het ka rakter van een bedoeld affront tegen de Zuidtirolers. Het is onder deze omstandigheden in het lokale, het nationale en het Europese be lang, dat de Oostenrijkse en Italiaanse re geringen tot een loyaal en royaal verge lijk komen en dat zij hun hele gewicht in de schaal werpen om het niet alleen naar de letter, maar ook naar de geest nageleefd te krijgen. Eenvoudig zal dat niet zijn. Het probleem is op zichzelf al niet gering. Het is aan beide kanten onderdeel van de binnenlands-politieke strijd geworden. Het heeft in Oostenrijk de redelijke Gruber politiek de nek ge broken. Wenen heeft zich nota bene in pro fessor Gschnitzer een „staatssecretaris voor Zuidtiroolse aangelegenheden" aan gemeten. hoewel het heeft erkend dat het gebied tot Italië behoort, en daf is een man wiens politieke gezichtskring bij de Tiroolse bergen eindigt. En. een hele serie Italiaanse regeringen heeft het in het ge zicht van andere problemen comfortabeler gevonden het probleem Zuid-Tirol met ju ridische chicanes dan met groot beleid te lijf te gaan. Advertentie Advertentie DALLAS (Texas) (Reuter) De per manente Amerikaanse UNO-vertegenwoor- diger Adlai Stevenson, is door 'n honderd tal Amerikaanse betogers, die tegen de UNO zijn gekant, lastig gevallen, nadat hij ter gelegenheid van de dag van de UNO, een bijeenkomst te Dallas, in de Ameri kaanse staat Texas, had toegesproken. De moeilijkheden begonnen na afloop buiten de vergaderzaal. Stevenson werd door de honderd betogers omringd en ge duwd De politie arresteerde twee man nen. Een van hen bespoog zowel Steven son als een politieman. Stevenson kreeg een klap op het hoofd met een houten bord, waarop een anti- UNO-leuze was geschilderd. Hij vroeg de politie de vrouw, die het bord droeg, niet te arresteren, „want het kan een onge luk zijn geweest". Stevenson scheen niet gewond te zijn. Onder de betogers bevonden zich enkele leden van de „Vrijheidsbond van jonge Amerikanen" en van de organisatie van uitgeweken Cubanen „Alpha 66". LONDEN (Reuter) De Russische auto riteiten hebben aan vijf Russen uitreisvisa verstrekt om zich te voegen bij verwan ten in Groot-Brittannië, zo is in Londen bekendgemaakt. De leider van de socialis tische oppositie, Harold Wilson, had de kwestie met de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gromyko, be sproken, toen hij in juni een bezoek aan de Sovjet-Unie bracht. Een paar dagen ge leden liet Anatoli Gromyko, de zoon van de Russische minister die verbonden is aan de Russische ambassade in Londen. Wilson weten, dat in vijf gevallen de uit reisvisa zouden worden gegeven. Wilson had voor zeven gevallen gepleit. (Van onze correspondent) BONN In het Bor.dsdagdebat over de regeringsverklaring van bondskanse lier Erhard bleek gisteren opnieuw dat Erhard meer tegenstand te wachten heeft van mensen uit zijn eigen christen-demo cratische partij dan van de socialistische oppositie. Bij monde van Fritz Erler wenste de SP.D. de nieuwe kanselier al le succes. Erler had ook lof voor de waar dige toon van de regeringsverklaring en zei te vinden dat zij zich gunstig onder scheidde van Adenauers vroegere rege ringsprograms. Voor Erhards buitenlandse politiek bleek de oppositie niets dan sym pathie te hebben. Zowel de nauwe band tussen Europa en de Verenigde Staten als het aanhalen van de vriendschans- banden met Frankrijk, zoals die door Er hard werden geschetst, kregen onverdeel de steun van de S.P.D. Critiek oefende Erler vooral op een aantal punten van binnenlands beleid. Op merkelijk was zijn nadruk op het pro bleem van het onderwijs. Tot 1970 moe ten er 300.000 leraren bijkomen, zei hij. En verder: in Frankrijk doen per jaar drie keer zoveel kinderen eindexamen middelbaar onderwijs als in de Bondsre publiek. Namens de C.D.U.-C.S.U. sprak fractie voorzitter Von Brentano met volle ver trouwen in Erhard uit. Maar daarnaast putte hij zich langdurig uit in lofuitingen voor oud-kanselier Adenauer. Hij zei na drukkelijk: „Het is niet ongevaarlijk te veel en te vaak het woord ontspanning in de mond te nemen". In tegenstelling tot Erhards gematigde woorden in de re geringsverklaring, plaatste Von Brentano zich ook door de scherpe aanval op de Poolse partijsecretaris Gomoelka en door het citeren van onverzoenlijke uitspraken van Adenauer uit het verleden. Vriende lijker woorden had Von Brentano in de eerste plaats voor het Frans-Westduitse verdrag, dat volgens hem niet slechts naar de letter, maar in een geest van vriendschap en onverbreekbare eenheid moet worden nageleefd. Een heel ander geluid liet de waarne mende liberale fractievoorzitter baren von Kühlmann Stumm horen. Hij zei positief te staan tegenover de besprekingen over ontspanning tussen Oost en West en hij zei te hopen dat de bondsregering aan der gelijke gesprekken mee zou werken, na tuurlijk ten gunste van de Duitse hereni ging. In zijn antwoord dankte bondskanselier Erhard vooral de socialistische oppositie voor haar welwillende houding. Het debat over de regeringsverklaring verliep zeer rustig. Opwinding en luidruch tige opmerkingen kwamen er alleen aan te pas toen de telefoon-afluisteraffaire ter sprake kwam en de opheffing van de im muniteit van de socialistische afgevaardig den Jahn en Merten, die geheime, maar niet zeer belangrijke protocollen aan een Spiegelredacteur hebben toegespeeld S.P.D. en C.D.U.-C S.U. stonden op deze punten scherp tegenover elkaar en even leek het er op alsof in de Bondsdag toch nog een regeringspartij en een scherp cri tische oppositie zitting hebben. Een indruk, die door de eenstemmigheid over de mees te grote beleidspunten tussen de regering en de S.P.D. weer teniet werd gedaan. 42 ct voordeel NEW YORK (AFP) Zevenentwintig Afrikaans-Aziatische landen hebben in een brief aan de voorzitter van de Veiligheids raad een nieuwe bijeenkomst van de raad over de apartheid in Zuid-Afrika gevraagd. Zij merken op dat Zuid-Afrika niet heeft gereageerd op de resolutie van de raad van 7 augustus, waarin wordt geëist dat de apartheidspolitiek onmiddellijk wordt gestaakt en gevangengenomen opposanten in vrijheid worden gesteld. De briefschrij vers menen, dat de toestand in Zuid-Afrika de laatste tijd veel slechter is geworden. De Veiligheidsraad zou „nieuwe maatre gelen" moeten overwegen. LEOPOLDSTAD (Reuter) De leiders van de drie grootste vakverenigingen in Kongo zijn gearresteerd op beschuldiging van het in gevaar brengen van de staats veiligheid. De drie mannen hadden de lei ding van een staking van ambtenaren en onderwijzers in Leopoldstad. waar de nood toestand is afgekondigd. Vele ambtenaren zouden donderdag al weer aan het werk zijn gegaan. Advertentie LONDEN (Reuter) Radio-Moskou meldt dat twintig Russische schepen bela den met bouwmateriaal, kleren, schoenen en genees- en levensmiddelen voor de slachtoffers van de orkaan Flora onder weg zijn naar Cuba. Volgens dit radio station zijn dit jaar tot nu toe tweehon derd Russische schepen, die beladen wa ren met diverse machine-onderdelen, le vensmiddelen en medicijnen, Cuba binnen gelopen. Ook zullen Russische deskundigen gezon den worden, aldus premier Kroesjtsjev in een brief aan Fidel Castro, die hij betitelt als „waarde kameraad Fidel". Nu de eerste 1.500 ton Braziliaanse kof fie van de 5.000 ton, die de Sovjet-Unie aan Cuba heeft toegezegd, zijn aangeko men, kunnen de Cubanen weer koffie ko pen. Voorlopig is het rantsoen vastgesteld op 42 gram per persoon per week. IMPORTÉ DE FRANCE waarvan u iaren plezier zult hebben. Chic model, meesterlijk gesneden uit zacht-glanzend calfsleder. Geheel met leder gevoerd ƒ49.95 TOONAANGEVEND Gr. Houtstr. 125 - Haarlem - Tel. 20889

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5