Zwolsman-concern biedt op Gronings autobedrijf l\ Stijgende omzet verwacht in de confectie over 1963 HET GROTE OOR De Beurs DGB-Bank koopt belangen van Hugo Stinnes Personüch REM-directeur functie op ANGB-motie over de loonpolitiek I AT A-conferentie zonder resultaat uiteen Kort economisch nieuws geeft Omzetten ARM boven verwachting Hervormde scholen lenen a 5 pet. Arbeiders bij Danlon willen uitkering Personeel Müller en Co weer aan het werk Agrarische belangen en aanleg aardgasbuizen SCHEEPVAARTBERICHTEN Daggeld weer lager Onrust neemt toe in Nabije Oosten Maleisië weer door Soekarno bedreigd Hl S P fl !T S 1/ M T* a% il i r ïm!1 fï Él G MAANDAG 28 OKTOBER 1963 after shave lotion Margarine cent duurder Landbouwschap schrijft minister De Exploitatie Maatschappij Scheve-1 gegaan en het aanbod zal deze week nincrpn (F \T S 1 dp crrnntstp wprkmaat- worden bekendgemaakt. ningen (fi.M.&.j, de ^,iootste werxmaat Dg ENNAM is een holding company en schappij van het Zwolsman-concern gaat omvat een aantal ondernemingen op het haar belangen in de automobielsector gebied van het garagebedrijf en de auto- vergroten. De maatschappij heeft het handel in Groningen. Er werken in to- r i i j V j jtaal ongeveer 300 man bij dit concern. afgelopen weekeinde een bod gedaan op Het aa*delenkapitaal bedraagt 1 mil de uitstaande aandelen en converteer- joen. de converteerbare-obligatielening is bare obligaties van respectievelijk 400 en 500.000 groot. 135 percent der Eerste Noordnederland se Automobielmaatschappij (ENNAM) te Groningen. Het gerucht gaat bovendien dat de Amsterdamse Rijtuigmaatschappij door het Zwolsman-concern zal worden overgenomen. Het concern, dat zoals bekend onlangs een flink belang nam in Pietersen Auto mobielbedrijf in Rotterdam, is ook bereid aandelen en convertibles ENNAM om te wisselen tegen aandelen EMS uit het in haar bezit zijnde meerderheidspakket en wel in de verhouding van twee aandelen van nominaal 500 ENNAM cum dividend 1963 voor één aandeel van nominaal 500 EMS cum dividend 1963 en cum agiobo- nus en van zes converteerbare obligaties van nominaal 500 ENNAM inclusief de lopende rente voor één aandeel van nomi naal 500 EMS cum dividend 1963 en cum agiobonus. Van de zijde der ENNAM vernemen wij, dat de houders van de meerderheid der aandelen zich bereid hebben verklaard op de door 't EMS-concern aangeboden voor waarden hun aandelen te verkopen, mits deze voorwaarden zouden gelden voor alle houders van aandelen en converteerbare obligaties. Hiermede is de EMS akkoord Advertentie De Bank für Gemeinwirtschaft, eigen dom van de Deutsche Gewerkschaftsbund (D.G.B.), het verbond van de zestien West- duitse vakbonden, heeft de belangen opge kocht van Hugo Stinnes Personlich. Evenals het zelfstandige bedrijf Hugo Stinnes Mühlheim (Hugo Stinnes O.H.G.), verkeert Hugo Stinnes Personlich in financiële moeilijkheden. De belangrijkste ondernemingen van Hugo Stinnes Personlich zijn de Atlas Wer- ke in Bremen en de machinebouw in Kiel.,] De D.G.B. heeft door haar aankoop onge twijfeld het concern Hugo Stinnes Person lich gered. De basis is nog gezond en het concern heeft nog vele opdrachten. Door deze aankoop, waarvoor de Bank für Gemeinwirtschaft, naar verluidt, D.M. 75 miljoen heeft betaald, wil de bank voorkomen dat de 12.000 arbeiders uit hun werk worden gezet. De Bank für Gemein wirtschaft is in grootte de derde bank van West-Duitsland. Zij had het afgelopen jaar een omzet van D.M. 3,2 rrfiljard. Onlangs verkreeg deze bank ook 49 per cent van de aandelen van de Hollandse Koopmansbank in Amsterdam. Van deze bank zijn thans de overige aandelen in handen van de Centrale Algemene Ver zekeringsmaatschappij in Den Haag en het Nederlands Verbond van Vakverenigingen (N.V.V.). De Amsterdamsche Bank heeft haar aandelenbezit in de Hollandse Koop mansbank afgestoten, nadat bekend werd dat het N.V.V. en de Centrale een meerder heidsbelang hadden. De bondsraad van de socialistische Algemene Grafische Bond (ANGB) heeft op zijn zaterdag in Amsterdam gehouden vergadering een motie aangenomen inzake de loonpolitieke situatie waarin de raad zjjn diepe afkeuring uitspreekt over de .onwelwillende houding der werkgevers ten aanzien van de verlangens der vak centrales". Hij verklaart zich met klem tegen eventuele maatregelen der regering, die het effect van inwilliging van de ver langens der vakcentrales zullen teniet doen. De bondsraad meent dat de thans gel dende voorschriften van het loonpolitie ke systeem in strijd zijn met een recht vaardige inkomensverdeling en met na me het toetsingsbeleid van de daarvoor aangewezen organen tot voor de werkne mers onaanvaardbarec onsequenties leidt- Het bondsbestuur wordt geadviseerd te streven naar de afsluiting van C.A.O.'s, die o.m. minimum loonbepalingen bevat ten waarboven ondernemingsgewijs kan worden gedifferentieerd. De bondsraad nam ook een motie aan over wat genoemd wordt het z.g. actie comité voor de grafische bedrijven. De raad stelt vast dat de leden van het ac tiecomité handelen in strijd met de be langen van de bond en zijn leden. De raad doet een beroep op de gra fische werknemers, geen gevolg te geven aan „het heilloze dreigen van dit actie comité, dat slechts tot gezagsondermijning en teleurstellingen kan leiden en met na me te weigeren deel te nemen aan de vorming van een buiten de werknemers bonden staande z.g. strijdkas, waarvan de inkomsten en uitgaven oncontroleer baar zijn". LONDEN (Reuter) De speciale bij eenkomst te Salzburg van afgevaardigden van bij de IATA aangesloten luchtvaart maatschappijen die diensten onderhouden over het noordelijke gedeelte van de At lantische oceaan, is zaterdag geëindigd. In tegenstelling tot een eerder in de af gelopen week door het Duitse persbureau D.P.A. gemeld bericht is deze conferentie over verlaging van de tarieven tussen Europa en de Verenigde Staten nog zon der succes gebleven. ■De afgevaardigden hebben besloten- een werkgroep in te stellen "die zal moeten ftagaan- op welke wijze een verlaging kan worden bereikt die de instemming heeft van alle afgevaardigden. Deze verlaging zou 1 april 1964 moeten ingaan In de con ferentie te Salzburg kon geen overeen stemming worden bereikt omdat de afge vaardigden van de Ierse luchtvaartmaat schappij, van de maatschappij van Israël El Al, en van éérT der twee Canadese, nl. Trans Canada Airlines, de in bespre king zijnde voorstellen niet ver genoeg vonden gaan. Fant After Shave Lotion! Heerlijk! Tintelend frisl Veróverend fris. Een wèl- daad voor uw huid..., méér dan een gewone after shave. Uniek, door toe passing van ALLANTOINE, de nieuwe stof, die huidbeschadigingen ongekend snel doet herstellen. Fant After Shave Lotion ook ideaal als verfrissende lotion voor middag of avond. Voor desinfektie, vooral na het elektrisch scheren. En... zuinig in gebruik. s EXCLUSIEF bij uw kapper verkrijgbaar! De heer W. J. Hordijk, directeur van de Reclame Exploitatiemij (N.V. R.E.M.) heeft ontslag genomen als directeur van deze maatschappij, die een televisiesta tion in zee in voorbereiding heeft. Hij zal worden opgevolgd door de heer J. Bran dei, die momenteel in Rome woont en producent-vertegenwoordiger is van ver schillende televisie- en filmmaatschap pijen. De heer Brandei organiseerde des tijds de reclametelevisie op de E 55. Tij dens de oorlog organiseerde de heer Bran dei droppings van illegale lectuur boven Nederland. Later was hij plaatsvervan gend hoofd van de Nederlandse repatrië- ringsdienst. De afgetreden directeur Hor dijk heeft zijn besluit genomen in ver band met de drukke werkzaamheden, die verbonden zijn aan zijn eigen bedrijf, een reclamebureau in Den Haag. Het bestuur van de N.V. Amsterdamse Rijtuigmaatschappij te Amsterdam deelt mee, dat de eerste helft van het lopende boekjaar een alleszins bevredigend resul taat heeft opgeleverd. De omzetten van alle afdelingen hebben de door het bestuur voorziene stijging overtroffen. De vereniging tot oprichting en instand houding van Hervormde Scholen te Den Haag-Loosduinen gaat over tot de uitgifte van een 5 percent obligatielening 1963 groot 150.000 a pari, in stukken van f 100 en 500, met een looptijd van ten hoogste 21V2 jaar. Van 15 november 1968 af zal jaarlijks tenminste 1000 a pari worden afgelost. Het recht wordt voorbe houden vanaf die datum tot versterkte ge deeltelijke of algehele aflossing a pari over te gaan. De opbrengst van de lening zal dienen voor betaling van bij de ge meente 's-Gravenhage te storten waar borgsom voor de bouw van 2 kleuterscho- 'on en schooluitbreiding. De gezamenlijke "sten worden geraamd op 800.000. Zodra 'e lening is voltekend, wordt de inschrij ■•'ng gesloten. Met ingang van vandaag is de consu mentenprijs van margarine met één cent per pakje van 250 gram verhoogd Aan- ieiding tot deze prijsverhoging zijn de ge stegen grondstoffenprijzen voor margarine Ten behoeve van exportdirecteuren en export managers van Nederlandse bedrijven, die be langstelling hebben voor de Franse mark*, orga niseert de Centrale Kamer van Handelsbevorde ring, in samenwerking met de Nederlandse am bassade in Parijs een exportcursus, die van november tot en met juni 1964 zal duren Dc drang om de voorraad te beperken schijnt bij de detailhandel verminderd te zijn, zodat verwacht kan worden dat de omzet van de confectie-industrie evenre dig aan de detailhandelsomzet zal stijgen. Deze mening wordt uitgesproken in het jaarverslag 1962-1963 van het Nederlands Economisch Verbond van de Confectie-in dustrie (NEVEC). Het eerste halfjaar van 1963 gaf reeds een stijging van het omzet cijfer van de industrie met ongeveer 7 percent te zien, bij een stijging van de produktie van slechts één percent, zodat, aldus het verslag, aangenomen kan wor den dat het lopende jaar na de stagnatie van het afgelopen jaar weer een opgaan de tendens zal vertonen. De afzetstagnatie in het verslagjaar wordt toegeschreven aan de wijzigingen in de omvang van de voorraden bij de de tailhandel. In het afgelopen jaar bedroeg de binnenlandse afzet van de confectie-in dustrie 1.198 miljoen, terwijl voor een waarde van 181 miljoen werd ingevoerd. De inkopen van de detailhandel bereikten dus een bedrag Van 1.379 miljoen. Bij een gelijkblijvend produktievolume als in 1961, werd in de confectie-industrie in het verslagjaar een omzet van 1343 miljoen bereikt, hetgeen een fractie hoger lag dan in het voorgaande jaar, en dat een nieuw topniveau opleverde. De parti culiere kledingconsumptie steeg met on geveer hetzelfde percentage als de totale consumptie, waardoor het aandeel van de kleding in de consumentengulden, ook in 1962, vrijwel ongewijzigd bleef. Na de top in de omzet, die in het teerste kwartaal 1961 werd bereikt, hééft deze zich geduren de ÏWeé j(frèrr op een peil? dat vlak onder dat recordniveau ligt, gestabiliseerd. Hetzelfde kan, aldus 't verslag, ten aan zien van de produktie worden opgemerkt, pas in het tweede kwartaal van het lo pende jaar werden nieuwe produktie- en omzetrecords gevestigd. Deze stabilisering was het resultaat van tegenovergestelde tendensen in diverse branches. Terwijl enerzijds de lederen kleding, de gemeng de confectiebedrijven en de overhemden sector een omzetdaling vertoonden, bleef de vooruitgang in andere branches en met name in de onder- en nachtkledingsector aanhouden. Wat de vooruitzichten betreft zegt het verslag, dat de druk op de marge, die in het verslagjaar werd geconstateerd, zal blijven bestaan. In dit verband zal de opvoering van de arbeidsproduktiviteit alle aandacht moeten worden besteed. Ten aanzien van de uitvoer wordt opgemerkt dat, afgezien van het bewaken van het kostenpeil en het opvoeren van de effi ciency, ook het opvoeren van de kwali teit een wapen zal kunnen zijn in de strijd om de handhaving van de relatieve posi tie van de Nederlandse kledingindustrie in Europees verband. De laatste jaren stijgt de invoer veel sneller dan de uit voer en gaat de relatieve positie van de confectie-industrie dus achteruit. Een grote groep arbeiders van de Dan lon kousenfabriek in Emmen heeft de di rectie zaterdag gevraagd om een uitke ring ineens, een gratificatie of een winstdeling. De arbeiders zijn er blijkens een resolutie van overtuigd* dat een extra Bij alle bedrijven in de Rotterdamse haven wordt weer gewerkt, nu het per soneel van Müller en Co's Stuwadoorsbe- drijf zijn vrijdag begonnen staking heeft beëindigd. De dagploeg kwam vanmor gen om half acht in de gebruikelijke sterkte op. Het Landbouwschap heeft in een brief aan de minister van economische zaken gevraagd 't landbouwbedrijfsleven te wil len inschakelen bij het uitstippelen van het tracé voor het buizennet voor het Gro ninger aardgas. De aanleg za! in de eer ste maanden van 1964 beginnen. Op het ogenblik is nog niet bekend, welk contract uiteindelijk aan de grondeigena ren zal worden aangeboden. In het eerste overleg met de Gasunie heeft het land bouwschap doen blijken, dat een goede regeling speciaal betreffende de volgende punten op prijs zal worden gesteld: Vergoeding van alle schade, die 'n gevolg is van de aanleg en aanwezigheid van het werk; zoveel mogelijk voorkomen van schade, bijvoorbeeld door de teeltlaag weer op de juiste plaats terug te zetten; regeling der zgn. toekomstschade. Deze kan optreden wanneer de buis in de toe komst een beletsel zou blijken te vormen om de grond een meer waardevolle be stemming te geven, bijvoorbeeld voor in tensieve tuinbouw of voor woningbouw, een arbitrage-clausule, zodat partijen hun geschillen kunnen voorleggen aan enkele deskundigen; een bevredigende vergoedingsregeling bijvoorbeeld door bij de vestiging van het uitkering gegeven kan worden, omdat de directie zien nog niet zo lang geleden in I zakelijk recht een redelijk bedrag aan de gunstige zin heeft uitgelaten over de be- eigenaar uit te keren, ter ërkenmng ^van drijfsresultaten. Aalsum 26 25 m. n. Bougie n. Ryeka. Achilles 27 te Valparaiso. Acila 28 te Balboa verwacht. Acmaea 26 te Bonny. Adonis 28 te Maracaibo verwacht. Aegis 27 te Baltimore. Algenib 25 v. Cleveland n. Pointe Noire. Algol 26 te Antwerpen. Alhena 26 v. Rotterdam n. Hamburg. Almdyk 27 te Valencia. Almkerk 26 185 m. z.w. Ouessant n. Antwerpen. Alphacca 26 v. Karachi n. Aden. Alphard 26 v. Antwerpen n. Bremen. Ameland 26 v. Puerto Miranda n. Buenos Aires. Ammon 25 v. New Orleans n. Maracaibo. Amsteldijk 26 20 m. n.o. Dover n. Cristobal. Amstelmeer 26 te Durban. Area 27 te Singapore. Archimedes 28 v. Rotterdam n. Amsterdam. Argos 26 50 m. z.w. Hoburg n. Antwerpen. Aristoteles 26 te Callao v. Pto. Chincama. Ascunsion 26 tè Las Palmas. Atys 26 20 m. n. Muscat n. Lourenco Marques. Averdyk 26 v. Bremen n. Amsterdam. Banda 26 te Akaba v. Suez. Banggai 26 v. Hongkong n. Kobe. Bantam 27 te Port Swettenham. Bawean 26 20 m. w. Kp. Race n. Montreal. Bennekom 26 te Rotterdam. Blitar 26 te Brisbane v. Newcastle. Borneo 26 v. Shanghai n. Hsinkang. Breda 26 BOO"». n.èo: Porto Rieo rq-Sto. Bominge Burl S Wats. 26 120 m. n.o. Sokotra n. Ph.delph. Calt. Amsterd. 26 50 m. o.n.o. Algiers n. Bahrein Call. Arnhem 26 155 m. o.z.o. Massawa n. Perz. G. Calt. Delft 26 110 m. w.n.w. Singapore n. Dumai. Caltex Delfzijl 27 te Rotterdam. Calt. Eindhoven 26 160 m. o. Gibr. n.Gothenburg, Calt. Madrid 26 65 m. n.o. Alexandr. n. Rastanura. Caltex Naples 26 te Canvey eil. v. Kopenhagen. Caltex Nederland 26 68 m. o. Aden n. Suez. Caltex Pernis 26 80 m. w.n.w. Malta n. Port Said. Caltex Rotterdam 26 175 m. z. Athene n. Savona. Caltex The Hague 28 te Bahrein. Camerounkust 26 120 m. n.n.o. L. Palm. n. Dakar. Camitia 26 400 m. n.w. Horta n. Curagao. Camphuys 27 te Kuwait. Cartago 26 te Armuelles. Celebes 26 te Rotterdam. Ceres 27 te Balboa. Charis 26 v. Port of Spain n, Guanta. Chiron 26 te Curagao. Cinulia 28 v. Curagao n. Rotterdam. Colvtto 25 v. Superior n. Montreal. Cradle of Liberty 26 100 m. o. Pt. Sudan n. Suez. Dahomevkust 28 te eL Havre. Deneb 27 80 m. z. St. Paulsrocks n. Casablanca. Doelwijk 28 v. Suez n. Mena al Ahmadi. Eemhaven 26 v. Djeddah n. Kuwait Eenhoorn pass. 28 Ouessant n. Hamburg. IS Het afluisteren van telefoongesprekken momenteel het (al dan afgeluisterde) gesprek van de dag. Ook minister Toxo- peus heeft toegegeven, dat sommige ge sprekken door „het grote oor" van de B.V.D. worden beluisterd en daardoor is een onbehagen, dat al bestond nog ver sterkt. In het PAROOL verscheen zaterdag 19 oktober een interview met een B.V.D.- man. Een interessante passage hieruit was de volgende: De B.V.D.-functionaris, met wie ik dit interview had, wees andere misverstanden af, met een pretgezicht om zó veel ver onderstelde dwaasheid: „Wij dragen geen aangeplakte snorren of baarden. Wij ar resteren niet, wij doen geen huiszoekingen, wij dragen geen wapens, wij verhoren nie mand, wij openen geen brieven. En nie mand is verplicht, ons informaties te ver schaffen". En de telefoon afluisteren? De B.V.D formuleerde het antwoord op deze vraag zo: „Als het Nederlandse volk vraagt of zijn telefoons worden afgeluisterd, dan luidt het antwoord: neen. Categorisch neen." Een commentaar in hetzelfde dagblad zegt hierover: „Dat is een wat eigenaardig antwoord. Want die vraag stelt het Nederlandse volk niet. De vraag was slechts of telefoons worden afgeluisterd en op die vraag bleek geen rechtstreeks, categorisch antwoord te krijgen. Uit de gekozen formulering mag, zij het met enige stoutmoedigheid, wel worden afgeleid dat (soms) wèl tele foons worden afgeluisterd namelijk van personen of instanties, die niet tot het Nederlandse volk behoren (of geacht worden te behoren). Als het dus juist is dat (soms) inderdaad wordt afgeluisterd dan rijst een aantal vragen. Hoe staa het met de juridische toelaat baarheid daarvanZijn er waarborgen dat alleen in zeer bijzondere gevallen van de op dit punt bestaande technische mo gelijkheden gebruik gemaakt wordt en dat niet op een te laag niveau te gemak kelijk beslissingen worden genomen? Hoe werkt hier de parlementaire controle? Het Parool kreeg later gelijk, minister Toxopeus gaf het afluisteren toe en wees er meteen op, dat de Kamercommissie kan controleren, als men met klachten komt. Tal van dagbladen schoten com mentaren af. DE VOLKSKRANT was ver heugd dat de regering er niet omheen heeft gedraaid. Het blad wijst er op dat de geheimzinnigheid van de B.V.D. onver mijdelijk is. Zelfde werkwijze De krachten, die de veiligheid van de staat ondermijnen, werken ook niet in het openbaar. We horen er hoogstens iets van als er een bericht komt dat in een van de landen, die tot de vrije wereld behoren, weer eens een functionaris is gepakt, die boven elke verdenking verheven scheen, maar 'onderwijl soms al jaren bezig was om hoogst geheime zaken achter het IJze- i Gordijn bekend te maken. Daaruit blijkt ook voor buitenstaanders de nood zaak voor het ontdekken hiervan een werk wijze toe te passen, die overeenkomt met de methoden, die dergelijke, de veiligheid van de staat bedreigende elementen zelf toepassen". de dienst nogal in opspraak, vanwege het dilettantisme, waarmede het „spionnetje speelde". Wij herinneren aan de lucifers doosjes en de stukjes kauwgummi, aan heel die belachelijk-trieste vertoning die toen tot veel ergernis aanleiding heeft ge geven". Het blad uit tenslotte het zelfde ver trouwen als de VOLKSKRANT. Het AL GEMEEN HANDELSBLAD signaleert een groeiende psychose, waarmee geen der partijen is gediend. Mocht inderdaad de regering de zeker heid hebben, dat zich in de activiteiten der geheime diensten ongewenste toestan den hebben ontwikkeld, dan lijkt een on derzoek, gevoerd door een commissie waarvan de leden het vertrouwen hebben van de volksvertegenwoordiging, op zijn plaats" Andere geluiden Het blad hoopt wel dat de betrokken Kamercommissie voor enige openbaarheid zal zorgen, omdat tegen misbruik moet worden gewaakt. Volledige opening van zaken kan men echter niet verwachten. Daarvoor leent de werkwijze van de B.V.D. zich nu eenmaal niet. Te veel open heid zou ook en dat is toch het voor naamste de taak van dit instituut kun nen schaden", meent het blad. Over bezwaren heenstappen Als de directe bedreiging van de vei ligheid van de Staat in het geding is, zal men, vrezen wij, over zijn bezwaren die ook wij koesteren! moeten heenstap penDat is de mening van het ALGE MEEN DAGBLAD, dat zegt, overigens niet te geloven, dat de B.V.D. zijn werk altijd vlekkeloos verricht. „Nog maar weinige jaren geleden kwam binnen laten Uit de protestants-christelijke hoek ko men andere geluiden. De NIEUWE LEID- SCHE COURANT zegt: Een democratie, die het onaangename gevoel heeft, dat het op haar bestaan is gemunt, doet wijs, haar verweer niet te zoeken in een loslaten van wat tot haar wezenskenmerken mag worden geacht, maar zich veeleer te bezinnen op haar eigen democratische en dus ook geestelij ke weerbaarheid. Naar onze mening ho ren inperking van briefgeheim en beper ken van de vrijheid tot telefoongebruik in een democratisch bestel niet thuis Het blad zegt „democratie betekent openheid en kenbaarheid. Dat is een en kele keer haar zwakheid, in oneindig veel meer gevallen is het naar kracht". TROUW redeneert op dezelfde wijze. Het zegt kort en krachtig: „Wij zijn van mening, dat onder geen beding telefoongesprekken mogen worden afgeluisterd, evenmin als het briefge heim geschonden mag worden". Trouw vindt dat het tot onze wezenlijke vrijheid hoort dat we in Nederland vrij met elkaar kunnen praten. „Het afluisteren van telefoongesprekken hoort niet thuis in een democratische rechtsstaat. Het hoort thuis in een politie staat. En wij moeten er ons voor hoeden dat wij onder het motto van misdaadbe strijding en bescherming van de staat ook maar een snipper van die politiestaat Eos 26 135 m. z.z.o. Malta n. Izmri. Esso Amsterdam 25 170 m. w. Algiers n. R'dam. Esso Den Haag 26 v. Rotterdam te terug. Forest Lake 2b 55 m. n.o. Bougi n. Milazzo Friesland KRL 27 te Manilla v. Hongkong. Friesland SSM 28 v. Rotterdam n. Stettin. Gaasterdyk 26 te Hamburg v. Bremen. Gaasterland 2 7te Itaja v. Rio Grande. Gabonkust 26 v. Antwerpen n. Dakar. Goeree 26 v. Liverpool n. Mexico. Gorredijk 26 te Antwerpen. Grebbedyk 28 te New Orleans. Groote Kerk 26 100 m. w.z.w. Kreta n. Avonmouth Guineekust 26 te Port Harcourt. Gulf Hansa 26 150 m. o.n.o. Bahrein n. Rotterdam. Guif Hollander 26 20 m .o. Ras Fartak n. Mena, Hector 2G v. Bremen n. Amsterdam. Heemskerk 25 v. Aden n. Mombasa. Hercules 28 v. Panamakanaal n. Buena Ventura. Hermes 26 v. Piraeus n. Alexandrië. HiTversum 26 v. Le Havre n. Houston. Holendrecht 26 500 m. n.w Beilbay. Inca 26 400 m. z. Paranagua n. Tampa. Ivoorkust 26 3GU m. z.z.w. Las Palmas n. A'dam. Jagersfontein 27 te Kaapstad. Kabylia 26 v. Rotterdam n. Curagao. Kamperdyk 27 v. New York n. Antwerpen. Karakorum 26 400 m. o.z.o. Manilla n. Cristobal, Karimata 26 te Honolulu. Kasimbar 26 te Bangkok. Kenia -25--Vr-Pun4a-Cafdon n. Point-Fotrin. Kerkedyk 2ö 330 m. o. Kp. Race n. New York. Kloosterdyk 27 v. Rotterdam n. Bremen. Kopionella 26 20 m. n. Casquets n. Rotterdam. Kosicia 27 v. Trinidad n .Rotterdam. Kreon 26 te Amsterdam. Kryptos 26 v. Tranmere n. Heysham. Kyiix 26 te Curagao. Ladon 26 v. Hamburg n. Wilhelmshaven. Leiderkerk 26 v. Ummsaid n. Suez. Liberty Bell 26 35 m. z.o. Albany n. Sydney. Maashaven 26 150 m. n.w. Oporto n. Dakar. Mainlloyd 27 v. Port Said n. Genua. Marathon 27 te Rotterdam. Mariekerk 26 dwars Tunis n. Port Said. Marnelloyd 26 te Mombasa. Mataram 26 te Beyrouth v. Malta. Meerkerk 28 v. Rotterdam n. Hamburg. Merwede 26 200 m. z.w. Lissabon n. Takoradi. Mervvelloyd 26 90 m. z.z.w. St. Helena n. Kaapst. Moordrecht 26 te Eastham. Muiderkerk 28 te Aden Musillovd 28 te Houston. Myiady 26 v. Rimouski n. Sydney. Naess Commander 26 130 m. n. Finist. n. Banias Naess Lion 26 25 m. w.z.w. IJmuid. n. Marsa Brega Naess Tiger 29 te Paulsboro verwacht. Neder-Eems 26 800 m. w.n.w. Pt. Said n. Pt. Said. Neder-Waal 26 te Le Havre. Nestor 26 20 m. w. Lissabon n. Antwerpen. Nieuw Amsterdam 28 v. St. Thomas n. La Guaira. NoordwyiL 26 20 m. o. Cartagena n. Las Palmas. Oberon 27 te Santa Cruz. Oldekerk 26 v. Genua n. Port Said. Ommenkelk 26 v. Le Havre n. Marseille. Ondina 26 200 m. o. Gibraltar n. Rotterdam. Oranje 28 v. Port Said n. Athene. Oranjefontein 26 v. Kaapstad n. Tenerife. Palamedes 28 te Matanzas. Peperkust 26 te Lagos. Philidora 26 v. Suez n. Mena AlAhmadi. Philippia 26 v. Port Sai dn. Lavera. Pieter S. 27 te Rotterdam. Prins Alexander 28 te Cleveland. Prins Joh. Willem Friso 27 v. R'dam n. Montreal. Prins der Nederlanden 28 te Barbados. Prins Willem V 26 te Londen. Prinses Margriet 26 v. Rotetrdam n. New York. Provenierssingel 26 100 m. z.w. Ouess. n. Ceuta Purmerend 23 90 m. z. Dakar n .Rotterdam Pygmalion 26 60 m. n.w. Oran n. Tunis. Raki 28 te San Antonio. Riouw 27 te Singapore. Rondo 28 te Aden. Rotti 26 v. Hamburg n. Bremerhaven. Ruys 27 v. Port Elisabeth n. Kaapstad. Rijndam 26 v Montreal n. Quebec. Schelpwyk 28 v. Rotterdam n. Stanlow. Schieiloyd 26 te Bremerhaven. Seinelloyd 26 te Jolo. Senegal 26 30 m. n.n.w. Burlings n. Mohammedia Senegalkust 27 te Dakar. Serooskerk 26 te Rotterdam. Siberouth 27 te Calcutta. Sibigo 26 te Kuching. Sinon 26 te Hamburg v. IJmuiden Socrates 25 v. Mobile n. Houston. Spaarnekerk 25 v. Akaba n. Suez. Stad Amsterdam 27 te Catania. Stad Gouda 26 50 m. n.n.w. Berlenga n. Genua, Stad Den Haag 26 te Rotterdam Stad Maastr. 26 160 m. n.n.o. L. Palm. n. IJmuid. Stad Utrecht 26 35 m. z.o. Wight n. Elu Ferrol. Statendam 26 v. Southampton n. Bermuda. Steenkerk 26 te Beira v. Lourenco Marques. Steven 26 v. Antwerpen n. Londen. Straat Bali 28 te Hongkong v. Manilla. Straat Chatham 26 te Durban. Str. Clarence 26 87 m. w. Carpentaria n. Brisbane. Straat Magelhaen 26 v. Penang n. Mauritius. Streefkerk 26 120 m. z. Dakar n. Kaapstad. Sumatra 26 120 m. n.o. Mozamb. n. Lor. Marques. Telamon 28 v. Rotterdam n. Amsterdam. Tero 26 v. Paranagua n. Buenos Aires. Tjipanas 26 240 m. n.o. Mombasa n. Singapore Tjitarum 27 te Auckland. Togokust 26 v. Hamburg n. Antwerpen. Tweelingen 26 v. Narvik n. Rotterdam. Ulysses 26 v. Curagao n. La Guaira. Van Linschoten 26 300 m. z.o Saigon n. Durban. Van Spilbergen 26 50 Om. o. Melbourne n. Auckl. Van Waerwijck 26 210 m. n.o. Darwin n. Suva. Vasum pass. 26 Gibraltar n. Montreal. Videna 26 v. Port Said n. Montreal. Vivipara 26 250 m. z.o. Port Sudan n. Gibraltar Waibalong 26 v. Beyrouth n„ Port Said Waikelo 26 te Zanzibar. Waingapoe 26 te Venetië. W. A. Jones 26 120 m. o. Pt. Sudan n. Rastanura Westertoren 26 v. Curagao n. Rotterdam. Willem Barendsz 26 v. Trinidad n. Kaapstad. Witmarsum 26 v. Le Havre n. Amsterdam. Woltersum 26 v. Savannah n. Le Havre. Wonogiri 26 35 m. n.w. IJmuiden n. Domsö Wonosobo 27 v. Papeete n. Noumea. Zaanland 26 45 m. w. Kp. Villano n. Hamburg Zafra 26 40 m. z.w. Kuria Muria n. Mena. Zaria 26 te Khafji v. Bahrein. Zeeland 28 te Basrah. Zwijndrecht 26 dw. Grindstone eil. n. Continent. diens eigendom en als vergoeding voor de directe waardevermindering van de grond. De resultaten van dit overleg zullen zo I spoedig mogelijk bekend gemaakt worden. Als gevolg van de aanhoudende ruimte op de geldmarkt is, per ingaande heden, het tarief voor daggeld (call money) met een kwart percent verlaagd tot één per cent. Vrijdag 25 oktober werd dit tarief reeds met 3/4 percent verlaagd tot 1 14 percent. BEIROET (AP) Ongeveer drieduizend Amsterdam eil. naar studenten, die spandoeken meevoerden en leuzen schreeuwden, hebben vandaag te Beiroet een demonstratie tegen het Baa- thistische regime in Syrië gehouden. Zij wierpen stenen naar de politie, toen deze probeerde hun met jeeps de weg te ver sperren. Veiligheidspolitie zette de wegen naar de binnenstad af. ~Ër wérden pd'mflèTfen verspreid, waarin de regimes van Syrië en Irak werden aan geduid als „fascistisch". Ze waren onder tekend door de Arabische nationalistische beweging in de Libanon. Het protest van de studenten was ge richt tegen de grensincidenten met Syrië, die het afgelopen weekeinde de levens van vier Libanese soldaten hebben geëist. De minister van Binnenlandse Zaken, Kamal Joemblat, had opgeroepen tot kalmte en het volk verzocht, zich van demonstraties te onthouden. Dit verzoek werd gedaan, nadat berich ten waren ontvangen, volgens welke met Nasser sympathiserende elementen zouden proberen de grensincidenten uit te buiten voor anti-Baath-demonstraties te Beiroet en in andere steden. De vorige week heeft de Libanon Syrië beschuldigd van agressie, zijn grenzen versterkt en zijn grenspatrouilles opdracht gegeven, op el ke infiltrant uit Syrië te schieten. Syrië heeft de beschuldiging van de Libanon afgewezen en beweerd, dat de Li banon met Nasser sympathiserenden her bergt en hun oefenkampen verschaft. De Syriers hebben voorgesteld een gemengdé Syrisch-Libanese commissie in het leven te roepen om een onderzoek in te stel len naar de grensincidenten. De Libanon heeft dit voorstel aangenomen. De com missie zou vandaag bijeenkomen. KLEINE VAART Adara pass. 26 Borkumrif n. Norköping. Concepeion 26 dwars Dungeness n. Rotterdam. Erasmus 27 130 m. n.o. Oran n. Casablanca. Eyo S. 26 20 m. z. Texel n. Groningen. DJAKARTA (AP) De Indonesisc1* president Soekarno. heeft verklaard d" zijn land Maleisië tenslotte zal vernieti gen. Hij vertelde niet hoe. „Maleisië" zal uiteenvallen", zei hij te gen ongeveer 15.000 jongelieden op een bijeenkomst ter viering van de dag van ds eed van de jeugd. Hij brandmerkte Maleisië als „een schepping van imperialisme", een duide lijke zinspeling op Groot-Brittannië. Soekarno spoorde zijn jeugdige toehoor ders aan „standvastiger, anti-kolonialisten en anti-imperialisten" te zijn omdat „het kolonialisme niet dood" is. Hij voegde hieraan toe: „Maar wij mogen zeggen dat het imperialisme en het kolonialisme ster vende zijn." Soekarno deed ook een aanval op de premie van Maleisië, Toemkoe Abdoel Rahman en zei: „Als de Toenkoe zegt dat hij progressief is zonder zich te verzetten tegen imperialisme en kapitalisme, liegt hij." „De strijd tegen het kolonialisme wordt thans overal gevoerd, vooral in Azië, Afri ka en Latijns-Amerika", aldus Soekarno. VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U505 gl 5041/j Hoogovens Kon Olie164—164,10 164, Philips 147147,20 146,80 Unilever 140,50—141 gl 140.80 E M. S788—790 788 Gulf Oil Corporation en haar geconsolideerde dochtermaatschappijen verantwoorden voor de eerste negen maanden van 1963 een winst van S 270 miljoen tegen een van 236 miljoen voor de overeenkomstige periode van 1962. Gebaseerd op het aantal uitstaande aandelen op 30 septem ber van elke periode komt de wnist voor dé eer ste negen maanden van 1963 uit op 2.5 per aandeel en voor de overeenkomstige periode van 1962 op S 2,27.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 11