Algerijnen en Marokkanen gaan met elkaar praten in Bamako Gevaar voor wereldcrisis niet denkbeeldig indien Algerije hulp mocht krijgen Mist eist in ons land slachtoffers vijf Aanrijding kostte vanmorgen één dode en zes gewonden in Baarlo HET WEER Dramatische reddingspogingen bij mijnramp in Duitsland Temperatuur was uitzonderlijk laag Zeven doden in het verkeer Ir. Lanzing wordt directeur Demka Drie mijnwerkers 64 meter onder de grond opgesloten in een „luchtbel" Korporaal-machinist op „Van Ewijck" doodgestoken sWMORRIS 'êefore ifou êuy! Het wóórd is aan Rustig weer FALCON REGENJASSEN Dramatisch In de krant van heden: Wapens en troepen BARTEUORISSTfT" HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 4 S e JAARGANG NUMMER 300 MAANDAG 28 OKTOBER 196c Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmniden. T M ^Jj m mm JL Vei schijnt Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. i j TY\ 111^1 PT^ V O l T fT L fTTSLT week 62 een, p Telef. adm. 5437, chet bezorging tot 7 u. 7519. X ^X UL JL VA W JL \è*J KJ U. X VA XXV aan ons bureau, 15 cent. Haallemh^fdr^en alleafdTdT 15295 DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije enigde Naties heeft beweerd dat tanks van de Sovjet-Unie op het ogenblik uit Cuba naar Algerije worden gebracht. Hij zei dat ook Egyptische troepen onderweg zijn naar Algerije. Funktionarissen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken hebben gezegd op de hoogte te zijn van plannen van Cuba om Algerije hulp te verlenen. De Britse eerste ministersir Alec Douglas Home, moet proberen lid van het Lagerhus te worden. Hij is de kandidaat van de conservatieven in de tussentijdse verkiezing die gehou den wordt in het Schotse district Perth. Zaterdag opende hij zijn tour nee, waarvoor uiteraard niet alleen onder de kiezers van Perth belang stelling bestond. Het was onge veer een nationale zaak. De leider van de Britse oppositie in het Lager huis, Wilson, heeft vooral bezwaar gemaakt tegen de benoeming van Home, omdat hij geen lid is van het Lagerhuis. Links van Home ziet u de heer Dickson, de tweede voor- ztter van de plaatselijke afdeling van de Conservatieve Partij. Hij introdu ceerde Home bij de kiezers. Oswald: Het verschil tussen een beeldhouwer en een knoeier is dit: De beeldhouwer slaat zijn gedachten in de steen, de knoeier slaat er zijn gedachten af. Nederland heeft het gehele weekeinde in het teken van de mist gestaan. Het bleef niet bij wat ongemakken: op de Waddenzee werden twee sportvissers het slachtoffer, in het verkeer eiste de mist drie doden. In Haarlem reed de 25-jarige P. van Dijk tegen een hek, in Deil reden de heer Inklaar en zijn doch ter met een auto in het water. geraakt, zijn zondag gered. Het zijn de aannemer J. Timmermans uit Petten en de 81-jarige J. Klaver uit Sint Maartens brug, die zaterdagmorgen om half zeven met een vlet naar de Waddenzee waren getrokken om te vissen. Zaterdagmorgen ondervond vooral het intercontinentale luchtverkeer veel ver traging door de mist. Hetzelfde gold voor het scheepvaartverkeer op de Nieuwe Wa terweg. Tegen de middag werd het beter, maar 's avonds ging de mist zich weer snel verdichten. De scheepvaart kwam weer vrijwel stil te liggen, het luchtvaart- verkeer kon zeer moeizaam in stand wor den gehouden. Ook zondag lag het luchtverkeer op de luchthave Rotterdam vrijwel stil, en ook vliegtuigen voor Schiphol moesten uitwij ken naar andere luchthavens. Het scheep vaartverkeer kon in Rotterdam geen door gang vinden. Onze weerkundige medewerker tekent aan, dat het zondag in geheel Nederland somber en veel te koud is geweest. Op de meeste plaatsen is het kwik niet hoger dan zes graden gekomen, hetgeen nor maal is voor december. Dergelijke koude dagen zo vroeg in de herfst zijn in deze eeuw op de vingers van één hand te tellen geweest. Vanmorgen daalde in de nog aanwezi ge mist op de vliegvelden Twente en Eel- de de temperatuur tot beneden het vriespunt. De kans op wat lichte vorst wordt iets groter, maar overdag zijn bij wat meer opklaringen iets hogere maxi ma te verwachten, vooral daar waar de zon doorbreekt. De gebroeders N. W. en D. van Duin uit Obdam waren donderdagmorgen met een roeiboot uit Wieringen uitgevaren om te gaan vissen. Zondagmiddag is het zoe ken gestaakt nadat men op het Noorder- sielt, dat ongeveer vijf kilometer ten noor den van Wieringen ligt,* de roeiboot van de mannen had gevonden. Men neemt aan dat de mannen getracht hebben lopend de wal te bereiken, toen bij eb het wad droogviel. Zij moeten zijn verdwaald en bij het opkomen van de vloed zijn verdronken. Twee andere sportvissers, die eveneens in de mist op de Waddenzee zoek waren E én man is om het leven gekomen en zes mannen zijn gewond toen vanmorgen om zeven uur een wielrijder in het Noord limburgse plaatsje Baarlo plotseling de rijksweg overstak. De man, de 78-jarige A, H. Janssen uit Baarlo, die naar de kerk wilde gaan, werd aangereden door een autobusje waarmee arbeiders op weg waren naar hun werk. De heer Jans sen was terstond dood Het autobusje raakte na de botsing van de weg af en belandde in een greppel. De arbeiders werden allen gewond, voor namelijk door glasscherven, doch geen van hen behoefde in een ziekenhuis te worden opgenomen. Vermoedelijk misleid door de mist is in de nacht van zaterdag op zondag de 25- jarige bloemistknecht P. van Dijk uit Haarlem met zjjn bromfiets op de Jansweg in Haarlem tegen een hek gebotst met dodeljjke afloop. De jongeman werd omstreeks drie uur zwaar gewond door voorbijgangers aan getroffen. Het slachtoffer werd in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis Sint Joannes de Deo te Haarlem overgebracht, doch bij aankomst bleek hü reeds te zjjn overleden. De politie verzoekt getuigen zich te mel den aan 't bureau Lange Wijngaardstraat. Zaterdagavond is tijdens de zeer dich te mist een personenauto, afkomstig uit Vught, bij de Rotonde te Deil (Betuwe) in het water gereden. Pas zondagmiddag om twee uur vond men de verongelukte auto met de stoffelijke overschotten van de twee inzittenden, de 69-jarige heer H. W. Inklaar en zijn 34-jarige dochter, bei de uit Vught. Zij kwamen van een voor stelling in Amsterdam en waren op weg naar huis. Bij de rotonde is de bestuurster, ver moedelijk door de mist misleid, in bot sing gekomen met een verkeersbord. Hier na is de auto de berm ingevlogen, om geslagen en in de Wetering naast de weg terechtgekomen. In een ziekenhuis te Tilburg is, kort nadat hij daarheen was vervoerd, in de nacht van zaterdag op zondag overleden de 44-jarige inwoner van Oisterwijk J. van G. De heer van G. was 's nachts omstreeks één uur in de Hoogstraat in zijn woonplaats met zijn bromfiets tegen een stilstaande auto gereden en ernstig gewond. Op het Kanaal-noord in Apeldoorn is zaterdagmiddag de 72-jarige mevrouw J. C. Morrien uit Terwolde dodelijk veron gelukt toen zij na het uitstappen uit de bus achter de stilstaande bus om de weg overstak. Zij werd aangereden door een van rechts komende auto en was op slag dood. Op de Burgemeester Colijnweg in Nieu- wer-Amstel zijn zondagmiddag twee per sonenauto's frontaal met elkaar in bot sing gekomen. De bestuurster van de ene auto, de 25-jarige apothekersassistente M. A. J. van den Assem uit Breda, overleed ter plaatse aan haar verwondingen. De drie andere inzittenden van deze auto werden licht gewond, evenals de bestuur der van de andere auto. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ le KLASSE Prijzen van: Verwachting tot morgenavond: Overwegend droog en rustig weer met op vele plaatsen mist of laaghangende bewolking en slechts enkele verspreid voor komende opklaringen. In het algemeen weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee, Advertentie 25.000: 9658 5.000: 1377 2.000: 8610 1.500: 19912 20362 1.000: 5383 7234 12834 19726 20790 400: 1385 1715 3288 6815 7329 10190 10427 10571 10587 13426 15198 16517 17368 19339 21675 200 1977 2005 2025 2131 2693 2909 3114 3244 3704 4441 4745 4780 5076 5410 5488 5558 6095 6454 6783 6993 7119 7360 8451 8744 8771 8926 9104 9258 9351 9412 9694 9710 10355 1076" 10890 11181 11382 11914 12023 12385 13101 13106 13322 13367 13419 13491 13655 14214 14291 14306 14913 14924 14999 15424 15620 16777 17064 17431 17767 18265 18303 18511 19386 19405 19718 19851 19936 20098 20324 20499 20700 21201 21370 21458 21517 Het eerste contact met hen was bepaald dramatisch. Zij vertelden dat zij het niet koud hadden en dat de galerij waar zij opgesloten zitten twee meter breed is. Men liet twee zaklantaarns zakken, een bloc note, een potlood en thee. De naaste fami lie van de drie mannen heeft met hen gesproken. De reddingsploeg is koortsachtig bezig een schacht van vijftig centimeter te bo ren. Daardoor wil men de opgesloten man nen naar boven halen. Eerst meldden zij dat het water in hun galerij weer lang zaam steeg en binnen acht uur de hele Op de dag der Verenigde Naties heeft oud-minister mr. J. M. L. Th. Cals op de Dam te Amsterdam een rede gehouden over de „wereldsamen- werking op cultureel gebied", met een achtergrond van muziek, dansen en vlaggen van vele landen. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 9 Buitenlands nieuws3 Op de Praatstoel 3 In de Vishal en op zee4 Topsy 4 Uit stad en omgeving4, 5 Radio en t.v7 Kunst 7 Feuilleton 9 Economisch nieuws11 Beurs H Scheepsberichten 11 Sport 12, 13, 14, 15 Luidsprekers4 Dit nummer bestaat uit zestién pagina's Per 1 januari 1964 is de benoeming te verwachten van ir. P. W. A. Lanzing tot directeur van de Demka Staalfabrieken. De heer Lanzing is thans hoofd van de divisie IJzer en Staal van Hoogovens. (Van onze correspondent) PARIJS. Als dit keer, bij uitzonde ring, alles wel volgens de plannen ver loopt, zal dinsdag in Bamako, de hoofd stad van Mali in Centraal-Afrika, een conferentie van Afrikaanse landen wor den gehouden om te pogen een einde aan de Algerijns-Marokkaanse grens geschillen te maken. Vandaag zouden, zo werd vanmorgen nog bevestigd, de Marokkaanse koning Hassan II en de Algerijnse president Ben Bella per vliegtuig naar Bamako ver trekken. De Abessijnse keizer Haile Selassie die zich drie weken lang, zoals men weet, vergeefs heeft ingespannen om de beide partijen tot elkaar te brengen, was za terdag bij zijn aankomst in Parijs, nog niet op de hoogte van dit nieuwe plan, een plan dat dan ook achter de keizer lijke rug om door de Malinese president Modibo Keita schijnt te zijn uitgebroed. Zondag heeft de Ethiopische keizer, die vandaag op het Elyssée samen met ge neraal De Gaulle zou lunchen, de Marok kaanse koning opgebeld om het bericht bevestigd te krijgen. Het werd mogelijk geacht dat Haile Selassie vandaag ook naar centraal-Afrika zou vliegen. Als troostprijs zou hem dan kunnen worden verzocht de Afrikaanse conferentie te pre sideren. Aan de samenkomst zou verder buiten Abessinië, Algerije en Marokko door de staatshoofden van Tunesië, president Bour- giba, van Egypte, kolonel Nasser, van Guinea, Sekou Toure en natuurlijk van Mali, Modibo Keita worden deelgenomen. De conferentie, waarover voorlopig nie mand hoge verwachtingen koestert, moet voor 't moment wel als een nieuwe diplo matieke overwinning van Ben Bella wor den beschouwd. Terwijl Marokko immers de grensgeschillen altijd in het kleine ver band van de Magheb, en dus alleen sa men met Tunesië wilde bespreken, is Ben Bella altijd voorstander geweest van een conferentie in het veel ruimere Afrikaanse raam. In dat laatste kader mag Ben Bella in derdaad op steun van een grote meerder heid van landen rekenen die zijn radikaal politieke standpunten delen, zodat men voor 't ogenblik voor de conferentie voor al wel twee mogelijkheden ziet: de totale capitulatie van Hassan en de overwinning van Ben Bella of wel de mislukking van de samenkomst. Associated Press meldt uit New York dat de Marokkaanse delegatie bij de Ver- Westelijke diplomaten zijn van oordeel dat de massale aankomst van Sovjetrus- sische tanks en ander materieel en van Egyptische troepen in Algerije de grens- oorlog tot een wereldcrisis van de eerste orde kan doen uitgroeien. De Amerikaanse ambassadeur in Alge rije heeft Ben Bella op de hoogte gebracht van de bezorgdheid van zijn regering. De berichten van het front zijn schaars en tegenstrijdig. De Marokkanen meldden een „grote overwinning" bij Hassi Beida. De Algerijnen zeggen grote troepenver sterkingen naar het front te sturen. LANGEDE (AFP, AP en Reuter). - Drie mijnwerkers in de ijzerertsmijn in Langede zijn nog in leven. Er wordt met man en macht gewerkt de drie kompels te verlossen. Het is niet uitgesloten dat de bijna heroïsche pogingen van de red ders in de loop van maandagmiddag met succes worden bekroond. De drie mannen zitten 64 meter onder de grond. Zij hebben hun leven waar schijnlijk te danken aan het feit dat de binnenstromende watermassa de lucht perste in een mijngang waar zij verble ven. Zondagmiddag om ongeveer vijf uur kreeg men contact met de mannen. De redders waren toen ruim dertig uur bezig geweest een smalle stalen buis de mijn in te drijven. Plotseling hoorden zij krachtige slagen, vier achter elkaar. Dat gaf voedsel aan de veronderstelling dat men de verblijfplaats had ontdekt van vier ingesloten kompels. Later echter ble ken het er drie te zijn. Het drietal heeft maandagochtend laten weten dat het goed met hen gaat. Zij zaten toen reeds tachtig uur opgesloten. Via een communicatieschacht heeft men een microfoon laten zakken. Later hebben zij warme thee, brood en vitaminentablet- ten gekregen. Kaarten wilden zij niet heb ben. omdat een hunner geen kaartspeler is. De mannen vroegen om sigaretten. Dat is hun echter door een arts afgeraden. galerij zotf hebben gevuld. Later ecbter- kwam het bericht dat het water aan het zakken was. Kompels die in de ondergelopen mijn zijn doorgedrongen hebben dit bevestigd. Het schijnt dat de aarde het water op neemt. Men heeft maatregelen opgenomen om de lucht in de „kamer" waar de man nen zitten een spanning van ongeveer drie atmosfeer te geven. Daardoor kan men het water buiten deze ruimte houden. Die druk blijft gehandhaafd, omdat men ook via de communicatiebuis voor afsluiting van de ruimte heeft gezorgd. De ramp heeft in heel Duitsland grote indruk gemaakt. De regering van de deel staat Neder-Saksen heeft een openbare rouw van drie dagen afgekondigd. Het is nu wel zeker dat veertig mijnwerkers bij de ramp zijn omgekomen. Vandaag zijn meer dan driehonderd mijnwerkers be gonnen de mijn droog te leggen en er de modder uit te halen. Men rekent dat dit werk zeker vijf maanden zal duren. Zondsgmiddag heeft zich aan boord van het in de Nederlandse Antillen gestatio neerde fregat „Van Ewjjck" een steek partij voorgedaan als gevolg waarvan een korporaal-machinist om het leven is ge komen. Nadat een achttienjarige ongehuwde machinist der derde klasse wegens on disciplinair gedrag tegen de korporaal machinist J. Lagendijk door de officier van de wacht voorlopig arrest was op gelegd, pakte de machinist onverwacht een mes en stak daarmee de korporaal machinist. Het slachtoffer, dat tijdens het trans port naar het ziekenhuis is overleden, zal maandag met militaire eer worden be graven op de militaire begraafplaats te Willemstad. Korporaal-machinist Lagendijk, die on geveer anderhalf jaar in de Nederland se Antillen diende en voor Kerstmis aan staande naar Nederland zou terugkeren, was 35 jaar oud. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. Het gezin woont in Den Helder. Ir. Lanzing, die in 1912 in Haarlem werd geboren, werkte na zijn studie in Delft onder meer acht jaar in Bolivia. Van eind 1945 tot begin 1948 werkte hij bij de Billi- ton Mij in Indonesië. Sinds 1949 is hij werkzaam bij Hoogovens.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1