Rusk belooft dat Amerikaanse troepen wel in Europa blijven In West-Duitsland blijft men echter pessimistisch Weer kiest een monnik in Saigon de vuurdood gezondheid Frankrijk verwacht in komende maanden talloze stakingen WEU-conferentie haalt En geland weer bij Europa iennocol WERELDNIEUWS J tf. iOSRAM Maandag 28 uk tuber 1963 Missie van Verenigde Naties staakt voorlopig uit protest haar arbeid Britse vloot wordt sterker in Pacific Frankrijk kennelijk onder druk van Bonn veel toeschietelijker geworden f ^praatótoel Nog immer vakature in Veiligheidsraad WÊW 3 Lof Fontein Dramatisch 3 - - m Onruct over de ver waarlozing van hei onderwijs Onderwijs Naar Londen A-".. UW HAAR CORRECT IN MODEL wel lalomi Op de verstopping A Van onze correspondent) BONN Met nadruk verzekerde de Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken, Dean Rusk, zondag dat de luchtbrugmanoeuvre „big lift", waarbij een Amerikaanse pantserdivisie van Texas naar West-Duitsland werd gevlogen, niet de voorbode is van een aftocht van Ameri kaanse troepen uit Duitsland. „Integen deel", aldus Rusk, die een rede uitsprak in de Frankfurter Paulskirche bij de ont hulling van een monument voor wijlen generaal George C. Marshall, Trumans minister van Buitenlandse Zaken, wiens naam verbonden is aan het grandioze plan tot ondersteuning van Europa. Dean Rusk zei dat de zes Amerikaanse divisies, die nu in de Bondsrepubliek zijn, daar zullen blijven zolang zij nodig zijn. Dat betekent onder de huidige omstandig heden nog lange tijd. De oefening „big lift" was, volgens Rusk, alleen noodzake lijk geweest om de beweeglijkheid van de strijdkrachten te beproeven. De minister sprak verder over een uit breiding van de militaire samenwerking tussen de bondgenoten door de oprichting van een multilaterale kernrakettenvloot met bemanningen uit verschillende landen en multinationale bevoegdheden en eigen domsrechten. Het initiatief in deze kwes tie, zei Rusk, is van de Europese landen te verwachten. De minister sprak tenslotte nog lovende woorden voor de regeringsverklaring van de nieuwe Westduitse bondskanselier, pro fessor dr. Ludwig Erhard. Hij noemde de verklaring een Europees en Atlantisch programma en een „program van de vrije wereld". Rusk toonde zich verheugd over de volgens hem bestaande eensge zindheid van Westduitslanas leidende poli tici over het buitenlandse beleid. Na de Amerikaanse minister werd in Frankfurt, waar ook de Duitse vice-kan- selier Mende, minister van Buitenlandse Zaken Schroder en minister van Defen sie Von Hassel aanwezig waren, het woord gevoerd door Erhard. Hij herinnerde er aan dat de Amerikaanse belastingbetaler via het Marshallplan tot nu toe 115 mil jard gulden naar Europa heeft laten vloei en. Alleen West-Duitsland kreeg veertien mil jard, waarvan Ys niet behoefde te wor den terugbetaald. Erhard noemde het tra gisch dat, ondanks het Marshallplan, de wereld meer dan ooit in „haves" en „ha- ve-nots" gesplitst is. In dit verband noem de hij ontwikkelingshulp een voortzetting van de principes van George Marshall. Erhard keerde zich tegen nationaal egoisme in politiek en economie en tegen rivaliteit en strijd om de leidende rol on der gelijke partners, omdat dit de Euro pese en Atlantische samenwerking in ge vaar zou kunnen brengen. Deze passage van zijn rede, waarin elke goede ver staander kritiek op het nationalistische streven van de Franse president De Gaul le hoorde meeklinken, sloot Erhard af met een ondubbelzinnig pleidooi voor een At lantische gemeenschap. Na de herdenkingsplechtigheid in de Paulskirche, onthulde de weduwe van de in 1959 gestorven Marshall een fontein in de Frankfurter binnenstad ter nagedachtenis haar beroemde man. De discussie over de vraag of Washington nu wel of niet over- SAIGON (AP en Reuter). Zondag heeft een 42-jarige boeddhistische mon nik zichzelf verbrand in Saigon. Het is de zevende zelfmoord van deze aard, sinds de boeddhisten in verzet zijn ge komen tegen de regering van president Diem. De missie die door de Verenigde Na ties naar Zuid-Vietnam is gestuurd om te onderzoeken of de boeddhisten wor den vervolgd, is ontevreden over de I gang van zaken. Zij heeft haar werk zaamheden in feite gestaakt. Zij is van oordeel dat de Zuidvietnamse regering haar volkomen de wet wil voorschrijven. Haar vrijheid van handelen is daardoor vrijwel verdwenen. De monnik pleegde zelfmoord voor de kathedraal van Saigon. Hij stierf toen kerkgangers enkele me ters verderop passeerden. Een ontzette menigte verzamelde zich om hem heen. Mensen vielen op hun knieën en baden voor de monnik. De politie was spoedig ter plaatse. Toen zij in de richting van de menigte ging die om de brandende figuur van de monnik stond, begonnen enkele omstanders te schreeuwen en de politie agenten weg te duwen. Een agent brak door de menigte. Hij zwaaide met een strooien hoed in een po ging de vlammen te doven. Hij stookte ze slechts hoger op! Een vrouw greep de a-ent bij de arm en trok hem weg. Een woedend geschreeuw steeg uit de menig te op. De omstanders waren woedend. Een lid van de commissie van onderzoek "an de Verenigde Naties gaf als commen taar: „wat is dit toch een dramatisch land". De ploeg waarnemers was naar de An Kwoean pa,rode gereden, drie minu ten nadat de monnik zijn lucifers had aan gestoken voor de kathedraal op ongeveer vijf kilometer afstand. Enkele westerse journalisten waren een half uur voor de zelfmoord door geheim zinnige telefoontjes gewaarschuwd. In een pamflet dat door een ondergrond se organisatie is verspreid, werden de V.N.-waarnemers er vrijdag voor gewaar schuwd dat de boeddhisten in Saigon zich zouden blijven verbranden als de waarne mers niet zouden ophouden met hun hui dige door de regering geleide reis. De monnik had vier boodschappen ver zonden. Afschriften ervan deden de ron de in Saigon enkele uren na de zelfmoord. Daarin werd een scherpe aanval gedaan op de regering van president Ngo Dinh Diem. De boodschappen waren gericht aan Ngo Dinh Diem, katholieke presi dent van Saigon, Oe Thant, de secreta ris-generaal van de Verenigde Naties, de opperste leider van het algemeen verbond van Vietnamese boeddhisten voor de ver dediging van het boeddhisme en „al onze dierbare boeddhisten". Verklaard wordt dat de schrijver be goten had zich vrijwillig te verbranden c n: 1. de traditionele godsdienst van het "d te verdedigen; 2. te waarschuwen tegen de onderdruk- - het vermoorden van monniken, non- n en leken; te vragen onmiddellijk alle boeddhis- f- ie leiders, alle monniken, nonnen, in tellectuelen, nrcfessoien, studenten en leerlingen die nu gevangen zitten vrij te laten; 4. een einde te maken aan de toestand van terreur pn arrestaties van monni ken, nonnen en leken; 5. een einde te maken aan aile geca- moufle.cjjcte orgar^tiea om dg. jfcjfarkeid te verbergen on - net volk en de wereld voor de gek te houden; 6. üe zogenaamde „unie voor zuiver boeddhisme" on te heffen. weegt een deel van de Amerikaanse troe pen terug te trekken uit Europa is met Rusks geruststellende woorden overigens niet ten einde. Tenslotte is deze discussie niet ontke tend door willekeurige Duitse achterdocht, maar door duidelijke woorden van de Amerikaanse plaatsvervangende minister van Defensie Gilpatrick. Aan die woorden deden ook Rusks verzekeringen in Bonn en Frankfurt en ook de geruststel lende verklaringen van minister Von Has sel niets af. Het blijft een feit dat Washington graag een deel van zijn troepen zou terugtrek ken om de betalingsbalans te ontlasten en dat manoeuvre Big lift" daarvoor een argument zou kunnen zijn. Vandaar dat men zich in Duitsland blijft afvragen of deze manoeuvre alleen maar bedoeld was om de beweeglijkheid te testen of dat zij eigenlijk plaatsvond om de bondgenoten te sussen en er van te overtuigen dat de Amerikaanse troepen in Texas praktisch even dicht bij zijn als die op het Europese vasteland. Hoe het ook zij, de luchtbrugoefening was een middel voor druk, niet zozeer voor de Russische tegenstanders, als wel voor de NAVO-bondgenoten. Dat werd nog eens extra duidelijk door de grote nadruk, die Rusk bij zijn besprekingen in Bonn legde op het nakomen van militaire ver plichtingen door alle bondgenoten. De Amerikaanse minister leek te hopen dat zijn Duitse gesprekspartner^ dit goed in hun oren zouden knopen en dat ook door zouden geven aan de Franse bondgenoten, die zo slecht in de NAVO-pas lopen. Advertentie NATUURZUIVER m OPWEKKEND VERKWIKKEND w +r "WWXiy.v^. rafnsfWH nftvj 9* In rvi f r' f ti i tèf (Van onze correspondent) PARIJS. Zonder nog volledig te djn was het niettemin al een hele waslijst die de Fransen vanmorgen in hun kranten onder de ogen kregen over de stakingen, die ze komende weken en dagen weer te wachten staan. Woensdag, donderdag en vrijdag zullen de prefectuur, de ban ken en de luchtvaartbureaus gesloten zijn. Die laatste staking dreigt het ko mende lange weekeinde ook het lucht- vaartverkeer in het honderd te zullen sturen. Vandaag zou worden besloten of en wan neer de e'.o'rMdtélt-, gas- en de Parijse transportbedrijven en eveneens de mijnen het werk zullen neerleggen. Zeker is wel, dat volgende week woensdag de ruim anderhalf miljoen leden van de bond van overheidspersoneel een dag vrij zullen nemen, waardoor alle departementen, post kantoren en scholen hun deuren moeten sluiten. Bij het onderwijs zijn de nood en de on tevredenheid in het bijzonder zeer hoog ge stegen. Overal in het land worden ouder bijeenkomsten. optochten en meetings ge organiseerd om te protesteren tegen de verregaande verwaarlozing, die het onder wijs zich van de regering moet laten wel gevallen. De minister van Onderwijs Fouchet is al verscheidene malen voor lege klassen en zelfs dichte deuren verschenen toen hij de laatste dagen de provinciescholen wilde inspecteren. Onderwijzers, leraren en professoren doen hartelijk aan die manifestaties mee. Na vijf jaar gaullistisch bewind is men er in alle kringen van het onderwijs van over tuigd dat de regering het er in deze sector toch wel heel lelijk bij heeft laten zitten. Dezelfde gevoelens van teleurstelling en verontwaardiging beheersen eigenlijk ook de vakcentrales, die nu hun stakingsacties hebben hervat. Men wil in deze kringen het nut en zelfs de noodzaak van de strijd tegen de inflatie zeker niet ontkennen. Maar men weigert echter het leeuwedeel van de rekening van het economische sa neringsplan te betalen. Tijdens de grote mijnstakingen van het voorjaar zijn ons door de regering, zo ver klaren de vertegenwoordigers van het overheidspersoneel, beloften gedaan voor een loonherziening in seotember en daar aan wensen wij ons in pn'nrine nu te hou den. Het ziet er dus wel naar uit dat de taak van de regering steeds zwaarder zal worden cm de economische achtergronden van het cnti-inflatiepian met de sociale eisen van de vakcentrales in overeenstem ming te brengen of te houden, zodat ze reden heeft de komende dagen met ge rechtvaardigde bezorgdheid tegemoet te zien. SYDNEY (Reuter). Groot-Brittannië zal zijn vloot in Zuidoost-Azië verder ver sterken. Dat heeft vice-admiraal Sir Des- mond Drever in Sydney meegedeeld. Vol gend jaar worden nieuwe torpedoboot- jagers met raketten aan de vloot toege voegd. Het marinepersoneel, dat de afge lopen drie jaar van 8.500 tot 13.000 man is gebracht, zal worden uitgebreid. De Britse vlopt in Zuidoost-Azië omvat nu twee vliegdekschepen, een kruiser en een dozijn torpedobootjagers, duikboten en mijnenvegers. In Frankfort is zondagochtend het Marshallgedenkteken onthuld. Op de foto verlaten (v.l.n.r.) de Duitse minister van Defensie Von Hassel en mevr. Marshall gearmd met bonds kanselier Erhard de Paulskerk. (Van onze Haagse redacteur) ,.De eerste W.E.U.-conferentie „nieuwe stijl" is een succes geworden. Wij hebben het maximum bereikt wat mogelijk was. Alle ministers van de zeven landen van de West Europese Unie zijn het er over eens, dat bet nauwst mogelijke contact op alle niveaus moet worden onder houden tussen Groot-Brittannië en de E.E.G. De nieuwe Britse minister van Buitenlandse Zaken Butler heeft duide lijk en zonder voorbehoud gezegd, dat Engeland zich een deel van Europa voelt en dat Londen blijft aankoersen op uiteindelijke Britse toetreding tot de Euromarkt". Dit heeft de voorzitter van de WEU-con ferentie die de afgelopen vrijdag en za terdag in de Haagse Trèvezaal is ge houden, de Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken mr. J. Luns, na afloop van de conferentie verklaard. De Nederlandse bewindsman, die zater dag in het gebouw van de Tweede Ka mer uitvoerig inging op de vragen van buiten- en binnenlandse persvertegen woordigers, was tevreden. Hij zwaaide zijn Britse collega Butler zeer veel lof toe voor de „indrukwekken de wijze", waarop deze had getuigd van de Britse wil om op Europa gericht te blijven. Ook de Franse minister Couve de Murville, die aan het begin van dit jaar Engeland's toetreding tot de E.E.G. heeft verhinderd, had volgens minister Luns positief gereageerd op de Britse verklaring. De Westduitse minister Schroder heeft tijdens de zitting van zaterdag, die ge wijd was aan de economische problemen, ziin twijfel uitgesproken over de vraag, of de E.E.G.-landen voor het einde van de tariefonderhandelingen met de Vere- enigde Staten de „Kennedy-ronde" hun gemeenschappelijke landbouwpolitiek zullen hebben uitgewerkt. Dr. Mansholt, de vice-voorzitter van de E.E.G.-commissie is hier niet op inge gaan, maar heeft een uitvoerige verkla ring afgelegd over de stand van zaken bij de gemeenschappelijke landbouwpoli tiek van de zes. Minister Schroder heeft met nadruk gewezen op het feit, dat de Kennedy-ronde niet alleen een economi sche betekenis heeft, maar allereerst po litieke. Ook Couve de Murville heeft gespro ken van het belang, dat Frankrijk hecht aan een slagen van de besprekingen met de Verenigde Staten. Hij was het dan ook volledig eens met nauw contact tussen Groot-Brittannië en de E E.G. voor en tijdens de tariefonderhandelingen. Tenslotte hebben de ministers goedkeu ring gehecht aan een slotcommuniqué, waarin onder meer wordt gezegd dat de volgende bijeenkomst van de WEU-minis- terraad eind januari in Londen zal wor den gehouden onder voorzitterschap van minister Butler. In conferentiekringen heerste grote te vredenheid over de toeschietelijker Fran se houding. Men schrijft dit toe deels aan de voortdurende Westduitse druk op Pa rijs om Engeland binnen de E.E.G. te halen en deels aan het feit, dat men in de Franse hoofdstad heeft kunnen zien, dat de vijf E.E.G.-landen vastbesloten zijn om nauw contact met Engeland te hou den. Eind januari van dit jaar verhinderde Frankrijk de Engelse toetreding tot de Euromarkt. Het was toen niet mogelijk, de WEU-ministers bijeen te roepen om de kwestie te bespreken: de Fransen wei gerden deel te nemen. In juli echter stemde Parijs toe in de Advertentie Vi.,"~i\ HAARCRÈME Bellen naar Moskou Na alles wat er in de afgelopen week geschreven is tegen de arme BVD, wil ik hier toch een klein woordje van lof toe zwaaien aan onze volijverige geheime dienst. Want dat die jongens hun best doen, dat staat als een paal boven water, zelfs als zij af en toe bij zeer hoge uitzondering daarbij eens een telefoon gesprek moeten afluisteren. Jawel, er is een telefoongeheim in Nederland, daar zijn wij tenslotte een democratie voor. En dat geheim wordt geëerbiedigd door dik en dun, voor zover dat mogelijk is. Maar er zijn gevallen dat dat niet kan. Bijvoorbeeld als Duistere Machten én louche spionnen onze natie naar het leven staan. En dat gebeurt daar kunt u donder op zeggen. In alle landen ter we reld wordt gespioneerd en contragespio- neerd bij het leven, daar helpt geen lie ve vader of moeder aan. Ook in ons land, of u het lollig vindt of niet. Nemen wij een imaginair maar karak teristiek voorbeeld. Topspion Falderianov- sky is een geheimpje aan de weet geko men. Hij wandelt ermee naar het Cen traal Station, stapt een telefooncel in, stort een dubbeltje en vraagt een ijlgesprek met Moskou aan. Na enig wachten meldt de telefoniste zich. „Met cel 13? Hier is uw gesprek met Moskou, meneer". En dan een donkere rasperige stem die in het Russisch zegt: „Hallo, met het Krem lin. Wie hadugehadwillehebbe?" Kameraad Falderianovsky antwoordt evenwel niet meteen. Hij kijkt eerst met loerende blik de stationshal rond en fluis tert dan door zijn valse baard: „Wilt u mij verbinden met tovaritsj Kroesjtsjev persoonlijk ik heb belangrijke infor maties voor hem over de nieuwe Neder landse soldatenhelmen Ja, zo gaat dat in de grote Spionage, elementary, my dear Watson! Voor je het weet ben je verkocht en geleverd en daarom is het goed dat onze wakke re BVD-ers ogen en oren open houden en daarbij vooral de openbare rijkstele foon favoriet communicatiemiddel van alle doortrapte spionnen niet verge ten. Ik hoop dat zij nog veel zullen mee luisteren. Ernö (Herplaatsing wegens misstelling) Advertentie Een nieuw natuurproduct, dat geen kramp geeft. dragees herstellen uw natuurlijke stofwisseling PRODUCT vergadering, die nu is gehouden in de Trèveszaal. Men is in conferentiekringen van mening, dat in de tussenliggende maanden sterlce druk is uitgeoefend door de Bondsrepubliek. Ingewijden noemen de vooruitzichten voor het driemaande lijkse WEU-overleg „hoogst bevredi gend". NEW YOR K(Reuter) De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft vrijdag voor de zesde maal gestemd in een poging om te voorzien in een vacature in de veiligheidsraad. Ook deze stemming bracht geen beslissing. Geen van beide kandidaten, Maleisië en Tsjechoslowakije, behaalde de vereiste tweederde meerder heid van 74 stemmen. Maleisië kreeg er 56 en Tsjechoslowakije 55. De volgende stemming werd verschoven naar een latere, niet bekend gemaakte datum. Waarnemers verwachten dat geen andere oplossing mogelijk zal zijn dan dat beide landen de zittingstermijn van twee jaar delen. Advertentie Uitnodiging. Op uitnodiging van het cen trale comité van de Sovjetrussische communistische partij is zaterdag een afvaardiging van Franse socialisten on der leiding van oud-premier Guy Mol- let naar Moskou vertrokken. De Fran sen zullen door premier Kroesjtsjev wor den ontvangen. Vergiftiging. In de Verenigde Staten zijn in het gebied van de grote meren bij de Canadese grens zeven mensen om gekomen door voedselvergiftiging. Ge bleken is dat grote hoeveelheden in plastic verpakte gekookte vis zijn bedor ven. De voorraden van twee visconser- venfabrieken in de staat Michigan zijn in beslag genomen. Stem. In Florida heeft een 56-jarige vrouw haar stem die zij zeventien jaar geleden door een operatie had verloren, teruggekregen door een injectie met een middel, dat normaal gebruikt wordt voor het onderhoud van pannen, zo meldt de „Miami Hevald". De arts die de injectie had toegediend, 'ver klaarde dat het middel vele malen in dergelijke gevallen met supces was toe gepast. Ontploffing. Een geweldige ontploffing heeft een grote vuurwerkfabriek in Bel- laire in Ohio in een ruïne veranderd. Een pers?on werd zwaar gewond. Verkeer. In de Verenigde Staten zijn de eerste negen maanden van dit jaar 31.170 mensen bij verkeersongelukken om het leven gekomen, een stijging van het aantal doden met zes percent in vergelijking met dezelfde periode 1962. Ontvoeringen. De Westduitse minister van Justitie, Bucher, heeft verklaard, dat communistische agenten sinds het einde van de tweede wereldoorlog 862 mensen uit West-Berlijn hebben ont voerd. Kernproef. Op het proefterrein Sand- springs, in de woestijn van de Ameri kaanse staat Neveda, is een onder grondse kernproef genomen die de af sluiting betekent van een reeks. De ontploffing had een kracht gelijk aan de explosie van 12.000 ton tnt en werd veroorzaakt op de bodem van een schacht van vierhonderd meter diepte. Warm. In New York en andere grote ste den van de Verenigde Staten zijn zon dag bij droog weer ongewoon hoge temperaturen voorgekomen. In New York City steeg het kwik tot 79 gra den Fahrenheit, in Wilmington. Delawa re. t.;t 78, Portland. Maine, tot 81 gra den. Baltimore, Maryland. 80 er Phi ladelphia Pennsylvania eveneens 80.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3