mstig ongeval op een logger Engelse trawlers gaan naar de sloper na lange loopbaan Hevige in de strijd om leiderschap Republikeinse partij Procedure bij de partijen is zeer onoverzichtelijk De „Purmerend" door burgemeester van Purmerend in werking gesteld Afscheid van de heer F. A. van Loenen Vocaal en instrumentaal concert in Velsen-Noord Gestolen auto is teruggevonden Diefje betrapt Bij val gewond Jeugdolympiade voor ruim 300 kinderen -IN DAG 2 8 UKTUBER 1963 De Purmerend Beide ploegen machteloos in tweede speelronde P. Zwaanswijk De 25.000ste bij „De vergeten medeminnaar Oud-minister Cals sprak bij V.N.-herdenking Na „Akinity" liep „Rondane" op IJmuidense zuidpier Taxichauffeur van diefstal verdacht Kerkelijk nieuws Spelregels Nixon Te laat Israëliërs gewond bij botsing Automobilisten bekeurd New Hampshire O De dichte mist is zaterdagmorgen bijna spelbreker geweest bij de feestelijke entourage, waarmee de directie van de n.v. J. G. Nelis en Zonen's Transport- en Aannemingsbedrijf uit IJmuiden de officiële ingebruikstelling van de nieuwe profiel- en cutterzuiger „Purmerend in bet Alkmaardermeer had willen om geven. Het lag namelijk in de bedoeling dat de vele genodigden, waaronder ver tegenwoordigers van Rijks en Provinciale Waterstaat en diverse gemeente- oesturen zich des morgens op de Friese Varkenmarkt te Haarlem zouden in schepen aan boord van het luxe m.s. „Blue Lady", teneinde gezamenlijk de tocht naar het Alkmaardermeer te ondernemen. Het gezelschap wachtte hier echter vergeefs en na een telefonisch ingewonnen informatie bleek, dat het schip wegens de dichte mist niet verder dan Zaandam was gekomen. Het gezelschap werd daarop met parti culiere auto's naar deze stad vervoerd, waarna de „Blue Lady" met enige uren vertraging eindelijk naar de ligplaats van de „Purmerend" kon vertrekken. Deze profiel-cutterzuiger maakt het dit bedrijf voortaan mogelijk zich ook op het terrein van de natte waterbouw te begeven en zijn eerste opdracht op dit gebied bestaat uit het opspuiten van 20 hectare van het uitbreidingsplan „Wheermolen" van de gemeente Purmerend. De nieuwe „Purmerend" is een in vjjf secties demontabele profielzuiger-bakken- lader, voorzien van een cutter-installatie. De hoofdafmetingen zjjn 21 x 7 m„ met een diepgang van 1 m. De capaciteit van de hoofdmotor bedraagt 1000 as pk en de opbrengst is ongeveer 2000 cub. mengsel per uur. Voorts heeft de „Purmerend" een zuigdiepte van 15 m„ waarbij het geheel over een centrale elektrische bediening be schikt. Het gezelschap begaf zich hier aan boord van het gevaarte, waar de burge meester van Purmerend, mr. R. Kooiman Jong Hercules diende in de wedstrijd tegen SVJ dankzij De Bree het publiek een doelpunt op, nog voor het goed en wel zat. Aangemoedigd door dit vroege succes voegde De Haan er alras een goal aan toe (2-0). De thuisclub blies toen wat stoom af, wat voor de bezoekers de aan leiding vormde terug te slaan. Nog voor de rust werd het 2-2. Beide clubs probeerden in de tweede helft het win nende doelpunt te scoren. Het was voor beide tevergeefs. De directeur van de Beverwijkse Con- servenfabriek, de heer F. A. van Loenen, heeft zaterdag afscheid genomen, in de morgen van het bedrijf en in de middag, in Hotel ter Burg, van vrienden en rela ties, tijdens een druk bezochte afscheids receptie. De heer Van Loenen, die kortgeleden de 65-jarige leeftijd bereikte, heeft 35 jaar het bedrijf geleid. Hij wordt opgevolgd door de heer J. Flohil. De scheidende directeur, die door vele sprekers huldigend werd toegesproken, werd een serenade gebracht door de Be verwijkse Harmoniekapel. De harmonie-kapel De eendracht" van de Koninklijke Papierfabrieken te Veisen heeft er zeker geen spijt van gehad, dat zij het Shell-mannenkoor uit Amsterdam uitgenodigd heeft aan het concert, dat het korps zaterdagavond in gebouio „Concor dia" heeft gegeven, zijn medewerking te verlenen. Dit mannenkoor, dat evenals de harmoniekapel Jan Schaap als dirigent heeft, kon met de uitvoering van een bij zonder aantrekkelijk programma van be vattelijke arrangementen van volksliede ren, negrospirituals en populaire „songs" veel glans aan het concert geven. Jan Schaap heeft begrepen welke mu ziek het hart van zijn zangers heeft, in welke composities zij zich muzikaal kun nen uitleven en zelf kunnen genieten van een mooie, rijk genuanceerde koorklank en van geestige en sprankelende effecten. De propagandistische slagzin van de laat ste tijd „zingende mensen zijn gelukkige mensen" is slechts waar, wanneer vol daan wordt aan de voorwaarden der per soonlijke ambities. Die voorwaarden heeft de dirigent van het Shell-mannenkoor voortreffelijk gepeild. Hij kreeg een vaste greep op het koor en vormde het tot een gevoelig en snel reagerend instrument, dat kon beantwoorden aan zijn intenties be treffende een fraaie, voortdurend gave zuivere en expressieve koorklank en een uitstekende dictie, die een waarborg werd voor een constante verstaanbaarheid van de Engelse tekst van alle gekozen bewer kingen. Met deze uitvoeringen kreeg Jan Schaap ook de greep op de toehoorders, die met stille aandacht luisterden naar het sensi tieve lied van de eenzame cowboy, de be wogen negro-spirituals en met groot ple zier de overrompelend geestige reportage hoorden over de beroemde farm van Old Mac Donald. Er zijn goede zangers in het Shell-mannenkoor. Dat bewees de te nor Jan Noordenbos met zijn verdienste lijk gezongen solo in „Loves old sweet song". Jan Schaap heeft zijn mannenkoor in een goede vorm gebracht. Met de harmoniekapel is hij daar echter nog niet in geslaagd. „De Eendracht" vormt nog geen eenheid, de toonproduktie van nog te veel leden van het korps is niet sonoor. Het samenspel liet op dit con cert veel te wensen over en er kwam geen soliede constructie en tevergeefs moest men wachten op een werkelijk mu zikale mededeling en op 'n gunstige klank- verhouding van de instrumentengroepen Enkele individuele prestaties konden op vallen door goede toonvorming, zoals die van de solo-klarinettist en over het alge meen ook die van de alt-hoboist bij de uitvoering van het Largo uit de symfonie „Uit de Nieuwe Wereld" van Antonin Dworsjak. Overigens vond ik dit arrange ment voor harmonie-orkest vanwege het grote onderscheid tussen de oorspronke lijk symfonische timbres en de harmonie kleuren niet heel gelukkig. Ik hoop, dat de Eendracht" spoedig revanche neemt met een gecorrigeerd optreden. na een korte toespraak, waarin hij onder meer wees op de aangename relaties tus sen zijn gemeente en het aannemingsbe drijf, de „Purmerend" in werking stelde. Deze korte plechtigheid werd besloten met het hijsen van de bedrijfsvlag, waarna de zuiger door de genodigden met de grootste interesse werd bezichtigd. Weer terug aan boord van de „Blue La dy" bedankte de heer J. G. Nelis als di recteur de aanwezigen voor hun betoonde belangstelling, in het bijzonder de burge meester van Purmerend, die deze gebeur tenis door zijn aanwezigheid een gewaar deerd officieel karakter heeft willen ge ven. Uiteraard besloot de heer Nelis zijn toespraak met het uitbrengen van een dronk op Purmerend en de „Purmerend". Ten slotte werd het gezelschap een fees telijk verzorgde lunch aangeboden, waar voor door de lange terugreis alle gelegen heid bestond. Op de Katwjjkse vleetlogger „Willem Cornells" heeft hedenmorgen op de Noord zee een ernstig ongeval plaats gehad. Een gewonde opvarende van de logger is over gegeven aan het Duitse hcspitaalschip „Frithof", dat hedenmiddag in IJmuiden wordt verwacht. Drie grote eenheden van de „Northern Trawlers"-v!oct, die in 1936 in Duitsland zijn gebouwd, zijn voor de sloop verkocht. Het zijn de 188 voet lange „Northern Du ke", „Northern Foam" en „Northern Wa ve", die 620 ton meten. Zij zijn door de Northern Trawlers Ltd in Grimsby verkocht aan de bekende slo persfirma Clayton en Davis in Tyneside. De schepen zijn in 1936 gebouwd door de Duitse S. en M. De Northern Duke werd op hun werf in Wesermunde gebouwd, de twee andere in Bremen. Ook is een bekende trawier uit Huil voor de sloop verkocht. Het is de „Stella Capella" (594 ton), eigendom van Ross Trawlers Ltd. Het schfp zal worden gë- sloopt in Blyth in Norhumberland. De ko pers zijn het Hughes Bolckow-concern. een onderdeel van de Metal Industries-groep. De Stella Capella was in 1942 gebouwd De Haarlemse heer S. U. Ottenvan- gers was zaterdagavond de 25.000-ste bezoeker van de filmvoorstelling „De vergeten medeminnaar" die nu voor de vierde week in Haarlemse Rem brandt Theater draait. Samen met zijn verloofde, mejuffrouw M. van Noppen, moest hij „op het matje komen", waarbij de hoofdrolspeler Henk van Ulsen die deze avond een rol n „De geboren leugenaar" in de Haarlemse stads schouwburg moest speten een ge signeerde foto van hemzelf aanbood. Een litho van de film werd de heer Ottenvangers uitgereikt door de directeur van de Nederlandse Film- poduktie Maatschappij, mr. J. M. Landré uit Heemstede. De directeur van het theater, de heer R. A. F. Maas, overhandigde de 25.000ste ten slotte het boek „De vergeten mede minnaar" van Rico Bulthuis en me juffrouw Van Noppen een doos bonbons. Op de Bara in Amsterdam is zaterdag middag de stichting van de Verenigde Naties. 18 jaar geleden, herdacht Oud minister Cals hield een rede, waarin hij o.m. zei, dat wij niet moeten denken in 18 jaar tijds het aanschijn van de we reld te kunnen vernieuwen Het gaat om een andere geestelijke instelling, die een groei van jaren nodig heeft. Toenadering tussen de volken komt niet in de eerste plaats door verdragen of economische bindingen tot stand, maar moet gedra gen worden door de overtuiging in heel een volk. Dit betekent een geweldige taak voor het onderwijs, de opvoeding en de culturele samenwerking De Unesco is de V.N.-organisatie die zich speciaal hier mee bezighohdt. Nederland kan op zeer actieve wijze aan het werk van de Unes co deelnemen, in het bijzonder wanneer het hulp aan onderontwikkelde landen be treft op het gebied van wetenschap en cultuur. Tal van onopgeloste grote proble men in de wereld kunnen niet worden opgelost zonder de bereidheid van c t: in dividuele mens om de ander te erkennen, te verdragen en te accepteren, aldus mr. Cals. Nadat vrijdagavond de Engelse tanker Akinity" over de in opbouw zijnde IJmui- der zuidpier was geschoven, is zaterdag middag het Noorse schip „Rondane" op dit zich nog onder water bevindende ver lengstuk van de pier gelopen. De „Rondane" was met produkten van Hoogovens, zo genoemde coils, op weg naar Simonsvik. In de dichte mist het zicht bedroeg veertig tot vijftig meter is de 1827 brt. metende Noor, die in 1942 van stapel liep, vastgeraakt op het onzichtbare keienlichaam van de zuidpier. door Cook Welton and Gemmell Ltd in Be verley en begon als de trawler HMS Bres- say van de ,Isles"-lciasse. Het schip is 167 voet lang. De Fleetwood trawler Ella Hewett, die was gezonken na op een wrak te zijn gelopen bij Noord-Ierland is nu gekocht door de bergingsfirma van Metal Recove ries Ltd in Newhaven. De bestelauto, die maandag 7 oktober van een eigenaar in de Kennemerlaan te IJmuiden bij de Grote Hout- of Konings weg in Velsen-noord was gestolen, is door de politie in de Groenendaalsteeg in Haar lem teruggevonden. Er was namelijk door een der bewoners bij de politie gemeld dat de auto hier reeds enige tijd stond geparkeerd en een zwerver tot nachtver blijf diende. De auto is naar Velsen te ruggebracht. Door de Velsense politie is een 38-jarige voormalige taxichauffeur uit IJmuiden aangehouden, omdat hij op zijn wagen een bermlamp had gemonteerd die was ont vreemd bij een garage in Zutfen, waar hij vroeger werkzaam is geweest. Bij onderzoek bleek dat zich in de wa gen nog andere materialen bevonden, die eveneens uit deze garage afkomstig wa ren. De man is op het hoofdbureau inge sloten en zal aan de politie -jn Zutfen wor den overgeleverd. Het personeel van het Velserbad heeft zondagmorgen een tienjarige jongen be trapt bij het stelen van een portemonnee in een der kleedhokjes. De knaap bekende reeds eerder sigaretten en een zilveren zakhorloge te hebben ontvreemd. Een zestienjarige schippersknecht uit Steggerda is zaterdagmorgen bij het open leggen der luiken van het binnenschip Amanda, dat gelegen is in de binnenha ven, misgestapt en in het drieëneenhalve meter diepe ruim gevallen. Hij werd met rugklachten naar het Roode Kruiszieken huis in Beverwijk overgebracht en hier ter verpleging opgenomen. (Van onze correspondent) WASHINGTON Rockefellers kansen om Republikeins kandidaat voor het presi dentschap te worden, zijn gedaald sedert zjjn tweede huwelijk. Doch in elk geval om principiële reden en moet „Rocky" de strijd tegen senator Goldwater toch aan binden. Goldwater namelijk is gekant te gen diverse liberale principes van Rocke feller en de Republikeinse partij zou in Goldwater een leider krijgen, waarmede Rockefeller het beslist niet eens kan zijn. Maar o!s Rockefellers kansen zo zjjn ge daald, wie kan dan nog effectief Goldwater Sleepboten slaagden er na enkele uren de voet dwarszetten? Telkens weer kan in de ..Rondane" los te trekken en veilig men de naam Nixon horen, wanneer die1 naar IJmuiden terug te brengen. De Noor bjeek lek te zijn gestoten. Na een voor lopige reparatie is het schip opnieuw naar Simonsvik, in Noorwegen, vertrokken. Ook de „Akinity" is, na in Haarlem te zijn geweest, weer naar zee vertrokken, met bestemming Hamburg. Zoals wij za terdag gemeld hebben, leek dit schip geen schade te^ hebben opgelopen. Hedenoch tend, omstreeks vijf uur, is deze Engelse tanker echter naar IJmuiden terugge keerd, daar de conditie van het schip van dien aard was, dat de kapitein een voortzetten van de reis niet geheel ver antwoord leek. De st.raatvoetbal-competitie van de jeugdolympiade, georganiseerd door de Velser jeugdcentrale, begint hedenmid dag. Twaalf elftallen zullen hieraan deel nemen. De tafeltenniscompetitie gaat dins dagavond van start. Donderdag 31 oktober vangt de badmintoncompetitje aan en de wielerronde wordt zaterdag 2 november verreden. De muziek- en zangauditie is vrijdag 1 november, van 10-12 en van 13.30-17.30 uur in de grote zaal van het gemeentelijk vergaderlokaal aan de Abeelenstraat (no.l) in IJmuiden-oost. In totaal zullen 305 kin deren deelnemen aan deze jeugdolym piade. Chr. Geref. Kerken Aangenomen naar Papendrecht M. v. d. Klis te Zierikzee. Geref. Gemeenten Bedankt voor Aagtekerke A. Hofman te Zeist. Ned. Herv. Kerk: Beroepen te Voorhout (toez.) M. J. Elf- ferich, kand. te Leiden. Aangenomen naar Eindhoven (vac. J. H. Smit Sibenga) C. A. F. van Stipriaan Luiscius te Gent .België). Bedankt voor Mantgum P. Inberg te Roordahuizum. Geref. Kerken Beroepen te Oud-Vossèmeer H. Eikelen boom, kand. te Sleeuwijk. vraag wordt gesteid. Nixon heeft herhaal delijk verklaard geen kandidaat te willen z|jn in 1964. Maar alles is mogelijk in Amerika en zeker in een verkiezingsjaar. Een Nederlander zal precies willen we ten, wat de spelregels zijn bij het knik keren om de grote pot, die presidentschap heet. Wie van orde en netheid houdt wordt deerlijk teleurgesteld, wanneer hij nauw keurig wil vaststellen, hoe iemand in de Verenigde Staten het tot president moet brengen. Men herinnert zich uit vorige verkiezin gen het woord „voorverkiezing". Dat woord heb ik in mijn beschouwingen ook meestal maar gebruikt, wanneer ik de Amerikaanse term „primary" moest ver talen. Die voorverkiezingen spelen een ze kere rol om kandidaten voor het president' schap een kans te geven ook een kans op de politieke dood in de periode, die aan de „Conventie" oftewel het partijcon gres vooraf gaat. Amerika kent twee partijen. De demo craten, die in 1960 met Kennedy gewon nen hebben en de republikeinen, die met Nixon op het nippertje verloren hebben Beide partijen houden in de zomer van 1964 een Conventie, waar zij hun kandi daten zullen kiezen voor 't presidentschap en vice-presidentschap. De grote verkie zingen worden begin november gehouden en de strijd wordt gevoerd in september en oktober. Het staat wel vast, dat president Ken nedy opnieuw de kandidaat van de demo craten zal zijn. Wie zijn republikeinse te genstander wordt is nog onzeker. Op dit moment lijkt Goldwater, de conservatieve senator uit Arizona, de beste kansen te hebben. Doch vóór de zomer van 1964 kan er nog veel gebeuren. In elk geval moeten voor de republikeinse Conventie nog tal van „primaries" of voorverkiezin gen worden gehouden en met spanning wacht men af, hoe die zullen verlopen. Hoe daarbij de spelregels zijn en hoe men voor de grote Conventie aan een aantal kandidaten komt, kan ik niet precies mededelen. Koe graag ik ook pre cies zou zijn. Voorverkiezingen worden lang niet in iedere deelstaat van Ame rika gehouden. De lokale regels variëren van staat tot staat. Zelfs al zou een kan didaat alle voorverkiezingen winnen, dan nog is hij er allerminst zeker van op de Conventie als nummer één en als partij kandidaat vcor het presidentschap uit de bus te komen. Alles is mogelijk in het bonte en opwindende spel dat in een ver kiezingsjaar wordt gespeeld. Veel orde moet men echter niet verwachten. Aan officiële uitspraken van de aspiranten moet men niet te snel geloof hechten. Men zal waarschijnlijk gelezen hebben, dat Nixon, de man, die het in 1960 óp een haar na tot president bracht, thans ver klaart geen kandidaat te willen zijn. Zo vreemd is dat niet. Toen Nixon in 1962 stevig verloor tegen Pat Brown de in zet was het gouverneurschap van Califór- nië werd die nederlaag in Amerika al gemeen als het droevige einde gezien van Nixon's politieke carrière. Nixon verliet zijn basis Californiië, vestigde zich als ad vocaat in New York Rockefellers eigen staat en deed alsof hij zich terugtrok uit de openbaarheid. Dat is echter heel moeilijk voor iemand, die bet bijna tot president heeft gebracht en speciaal voor iemand, die zulk een felle ambitie heeft als Nixon. En mevrouw Nixon doet in am bitie niet voor haar man onder. Het heeft de aandacht getrokken, dat Nixon tijdens een vakantiereis met vrouw en dochters in Europa de pu bliciteit allerminst heeft geschuwd en eenmaal terug in Amerika heeft hij opnieuw herhaaldelijk van zich doen spreken. Nog steeds zegt hij geen kandidaat te willen zijn. Hij wil geen partij kiezen tussen Rockefeller en Goldwater. Van bei den verwacht Nixon, dat zij een gooi zul len doen naar het presidentschap en in dit opzicht zijn de meeste Amerikanen het wel met hem eens. Behalve Goldwater en Rockefeller zijn er nog wel andere mogelijkheden: Romney, de gouverneur van Michigan en Scranton, de gouverneur van Pennsylvanië bijvoor beeld, maar op dit moment kan men zich heel goed voorstellen, dat Rocky en Harry Goldwater in de voorverkiezingen zullen vechten om het been en dan is het niet uitgesloten dat Nixon er als derde snel mee heen loopt. Een 19-jarige jongeman uit Alkmaar heeft dezer dagen het briefje van een Engels meisje, cfat hij in een fles aan het Noordzeestrand vond, beantwoord. Hij was met zijn antwoord wel rijkelijk laat, want de flessepost bereikte hem al zeven jaar geleden. Maar hij was toen zo jongHet Engelse meisje, Marga ret King in Luton, nu 18 jaar, heeft teruggeschreven dat zij verloofd is en volgend jaar gaat trouwen. Zaterdagmiddag heeft bij de splitsing Trawlerkade-Tweede Havenstraat in IJmuiden een aanrijding plaatsgehad tus sen een vrachtauto, bestuurd door een 59- jarige koopman uit IJmuiden-Oost en een personenauto, met als inzittenden twee jonge boeren uit Israel. De botsing ontstond doordat de koopman op het moment dat de personenauto hem passeerde plotseling naar links uitweek. De beide Israëliërs liepen diverse verwon dingen op. In het Antoniusziekenhuis werd hun de eerste hulp verleend, waarna zij werden overgebracht naar de jeugdher berg in Haarlem. De Velsense politie heeft zaterdag in de ze gemeente tegen niet minder dan vier endertig automobilisten proces-verbaal op gemaakt omdat zij hadden verzuimd tij dens de dichte mist de voorgeschreven verlichting te ontsteken. MAN KREEG KETTING TEGEN HOOFD De 38-jarige heer J. E. T. uit Heemskerk heeft in de koudwalserij van Breedband te IJmuiden bij het afsluiten van luiken een losgeschoten ijzeren ketting tegen het hoofd gekregen. Hij is naar het Rode-Kruis- ziekenhuis te Beverwijk vervoerd. Op welke voorverkiezingen moet men speciaal letten? Allereerst op die in New Hampshire, die al op tien maart gehou den wordt. Dat is de eerste en in het koude New England kan het in maart al heet toegaan. Over de kansen is men het niet eens. New Hampshire is voor Gold water ver van huis en daarom zou een Goldwater-overwinning daar extra indruk maken. Op 7 april volgt dan wellicht de prima ry in Wisconsin. Meestal mogen aan zulk dwars te zetten, fel kunnen opkomen voor een voorverkiezing alleen ingeschreven re publikeinen meedoen. In Wisconsin laat men desgewenst ook partijlozen en Demo craten meestemmen. Dat geeft Rocky een kans, want hij en niet Goldwater heeft sympathie onder de meer liberaal denken de Amerikanen. Men houdt, zoals gezegd, lang niet in elke staat een voor verkiezing. Maar mogelijk zijn er andere primaries, bijvoorbeeld in Califomië en verder in Florida, Illinois en Indiana. Kan didaten hoeven niet mee te doen aan alle races. Hoe zou Nixon toch weer aan bod kun nen komen? Zelf zich weer naar voren dringen is moeilijk voor hem. Indien Rockefeller inziet tengevolge van zijn scheiding en tweede huwelijk weinig kans te maken, zou hij toch, teneinde zijn conservatieve antipode Goldwater de voet Richard Nixon Wachten op de kans? zijn eigen betrekkelijk progressief-sociale principes. Nixon staat politiek ergens tussen Rocky en Barry. Hij moet voor Rockefeller veel aanvaardbaarder zijn als Republikeins kan didaat dan de in vele opzichten negentien- de-eeuwse Goldwater. Men kan zich daar om voorstellen, dat Rockefeller Nixon naar voren zal schuiven, indien hij zelf zijn kans verkeken acht en Goldwaters op mars wil stuiten. Zo ver is het nog niet. Er kan nog van alles gebeuren. Childs, een bekend commentator, heeft zelfs de mogelijkheid geopperd van de kandidatuur Nixon-Gold- water, de eerste voor president, de twee de voor vice-president, onder de aus piciën van de gebroeders Rockefeller

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5