Krasse taal in resolutie aan VN over rassendiscriminatie Ghana vraagt bevrijding van Zuidwest-Afrikanen Francina brengt gewonde aan de wal Drie ingesloten mijnwerkers verkeren in goede gezondheid Marokkaanse troepen diep in Algerijns gebied gedr ongen HET WEER Militair door een trein aangereden KDFFIE Maminette „Wij zijn aan harde noten bezig" Politie vindt bij inval 1300 horloges Schuld aan ongeluk zwaarder gestraft in hoger beroep êuy! Staking bij de blikfabriek in Krommenie Slechts twee klachten tegen de B.V.D. Schoentjes Lid van de Stichting De kracht van KEIP OPTIEK Scherpe taal Buit van inbraak bij V. en D.-Amsterdam Het woord is aan Twee doden op de weg Haarlem-A msterdam In de krant van heden: Ben Bella en Hassan hopen op vrede in de woestijn DE (OUDER) BOND STAAT ACHTER ONZE ACTIE SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Koudste oktoberdag sinds 1919 Overwegend droog f Engeland in 1964 naar de stembus voor de eerste stapjes 48e JAARGANG NUMMER 301 DINSDAG 29 OKTOBER 1963 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chet oezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. f Jmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks NEW YORK (AP en Reuter). - Rassendiscriminatie in welke vorm ook is een schending van de rechten van de mens. Dat staat te lezen in een resolutie die maandag is aangenomen in de so ciale commissie van de Verenigde Na ties. In krasse bewoordingen wordt deze discriminatie gehekeld. Geëist wordt dat voorstanders ervan streng gestraft zullen worden. De verklaring kreeg 89 stem men. Niemand bleek er tegen te zijn. Onder de zeventien landen, die zich van stemming onthielden waren Nederland, De nemarken, Finland, Ierland, Italië. Noor wegen, Zweden, Groot-Brittannië, de Ver enigde Staten en Frankrijk. Hoewel deze landen het met de alge mene oogmerken van de verklaring eens zijn, onthielden zij zich van stemming, ómdat zij een bepaalde zinsnede niet kon den aanvaarden, waarin op de regeringen een beroep gedaan wordt wettelijke maat regelen te nemen tegen organisaties die rassenonderscheid „bevorderen". Westelijke diplomaten zijn van mening dat dergelijke straffen onder het normale democratische rechtsbestel niet dwang matig kunnen worden opgelegd. „WU zijn aan harde noten bezig", aldus een werkgeverslid van de Stichting van de Arbeid vanmiddag om één uur toen de vergadering over de loonpolitieke toestand voor een lunchpauze werd geschorst. De Stichting was sedert kwart over tien van morgen büeen. Eén der andere leden zei dat men na de lunch wederom apart zou vergaderen. Advertentie Tijdens uw bezoek aan Keip zult u ervaren, dat men u met alles heel graag van dienst zal zijn. Keip past en meet en ziet nauw-, keurig toe, dat U en Uw voor geschreven bril zo voordelig mogelijk uitkomen. De ervaring heeft immers ook geleerd Een bril van Keip.... dat is goed gezien Advertentie De verklaring moet nu door de volledige Algemene Vergadering worden geratifi ceerd. De Zuidafrikaanse afvaardiging de Zuidafrikaanse politiek van apartheid wordt in de verklaring speciaal veroor deeld was tijdens de stemming afwezig. Ghana heeft de Verenigde Naties maan dag gevraagd zich desnoods met geweld toegang tot Zuidwest-Afrika te verschaf fen. „Zij, die in Zuidwest-Afrika lijden, heb ben reeds te lang gewacht op het ogen blik, waarop de Verenigde Naties hun te hulp komen", zei de vertegenwoordiger van Ghana in de beheerschapscommissie van de Algemene Vergadering. Hij verzocht de Verenigde Naties posi tieve maatregelen te nemen om zijn toe zichthoudende taak in het gebied, dat op het ogenblik door het „tyrannieke en fas cistische bewind van Zuid-Afrika" be stuurd wordt, uit te oefenen. De recherche te Amsterdam heeft gis teravond een inval gedaan in de woning van een 34-jarige Surinaamse koopman aan de Oudeschans. In de woning werd een partij van 130Ö horloges ter waarde van ƒ30.000 gevonden, alsmede een zakje marihuana. De zes in het huis aanwezige personen werden aangehouden. De horloges waren afkomstig van een inbraak, die in de nacht van zondag op maandag in een magazijn van V. en D. aan de Rozenstraat te Amsterdam is ge pleegd. De politie kreeg van deze inbraak een spoor in handen tijdens het nog voort durende onderzoek in de juwelendiefstal die in Wiesbaden is gepleegd en waarvan de buit in Amsterdam is teruggevonden. Bij de inval werden behalve de koop man aangetroffen een 27-jarige tekenaar en een 29-jarige musicus, beiden afkom stig uit Suriname, een 26-jarige nachtpor tier, een 25-jarige pianist en diens vrien din, een 19-jarig Engels meisje. De pianist en zijn Engelse vriendin zijn later op vrije voeten gesteld, omdat zij niets van de inbraak blijken af te weten. De bewoner van het huis heeft bekend de eigenaar te zijn van de m»riht'»v<p r>-' tekenaar, de nachtportier en de musicus worden er van verdacht betrokken ta ijü geweest bij de inbraak of zich aan heling te hebben schuldig gemaakt. „Mijn delegatie zou zeer gaarne zien, dat alle wegen, die voor onze organisatie open staan, en zelfs het gebruik van geweld,- benut worden om dit doel te bereiken", voegde hij hieraan toe. Ghana en andere Afrikaanse staten, zei hij, zijn bereid tot een dergelijke strijdmacht bij te dragen. „Indien in Zuid-Afrika een massaslach ting ontstaat", zo waarschuwde hij, „moe ten diegenen die wapens aan het Zuidafri kaanse regime blijven leveren daarvoor de volledige verantwoordelijkheid dragen." Ook de Russische gedelegeerde leverde critiek op de westelijke handels- en mili taire akkoorden met Z.-Afrika. Het Wes ten, zo zei hij, spreekt zich in de Verenig de Naties tegen het rassenonderscheid uit, maar steunt de apartheid door wapens naar Zuid-Afrika te verschepen. Karei Soepit van Indonesië zei, dat zijn land alle maatregelen van de Veiligheids raad ter uitvoering van de resoluties van de Algemene Vergadering met betrekking tot Zuidwest-Afrika zou steunen. „Niets kan gedaan worden zonder het gebruik van geweld", zei hij nadrukkelijk in een verdediging van „het recht van het volk van Zuidwest-Afrika om in opstand te komen". De Sovjetrussische voorzitter van de Vei- lidheidsraad, Fedorenko, heeft overleg ge pleegd over de datum waarop het debat over de Zuidafrikaanse apartheid en de toestand die na de weigering van de repu bliek gehoor te geven aan de resolutie van 7 augustus is ontstaan, zal worden hervat. Waarnemers menen dat dit woensdag of donderdag .zal zijn. Hedenmorgen is de K W153 Francina met spoed de haven van IJmuiden bin nengelopen omdat de vijftienjarige Cor- nelis de Best uit Scheveningen maandag avond aan boord van het schip is uitge gleden en met de rechterhand is be klemd geraakt tussen lijn en dekrol, waar door hem vier vingers werden afgekneld. Via Scheveningen Radio werd onmid dellijk hulp ingeroepen bij het Rode kruis ziekenhuis in Den Haag, waar de schip per adviezen voor de wondbehandeling werden verstrekt. De reis werd onderbroken. Men zette koers naar IJmuiden, waar de ongeval- lendienst inmiddels, met het uur van aan komst in kennis werd gesteld. Aldus kon het jeugdige slachtoffer hier worden op gewacht en onmiddellijk naar het Anto- niusziekenhuis worden overgebracht. Het Duitse hospitaalschip Frithjof heeft maandagmiddag een gewonde opvarende van de Katwijkse vleetlogger „Willem Cornelis" in IJmuiden aangebracht, wel ke patiënt is doorgezonden naar het zie kenhuis in Leiden. Comtesse Diane: Een man denkt altijd dat een vrouw minder verstandig maar slimmer is dan hij; hij heeft nog gelijk ook, maar daar om kan hij het onmogelijk weten. Het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag heeft vanmorgen een 19-jarige, in Amsterdam wonende dienstplichtig soldaat wegens schuld aan een ernstig verkeers ongeluk op de weg Haarlem - Amsterdam, veroordeeld tot twee maanden gevangenis straf en drie jaar ontzegging van de rij bevoegdheid. De soldaat was met zijn auto met grote snelheid in botsing gekomen met een tegenligger. De bestuurder van de tegen ligger was op slag dood en een inzittende van de door beklaagde bestuurde auto was na enige tijd aan een hersenletsel bezwe ken. Het ongeluk gebeurde doordat de sol daat een inhaalmanoeuvre uitvoerde waarbij zijn auto begon te slippen. De advocaat-fiscaal had vier maanden gevangenisstraf en drie jaar ontzegging van de rijbevoegdheid gevorderd. De drie mijnwerkers die diep onder de grond ingesloten zitten, worden door het Rode Kruis overvloedig van voedsel voorzien. Met grote zorg ver pakken de verpleegsters alles wat in de speciale koker via de luchtsluizen naar de kompels wordt gestuurd. W eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 15 Buitenlands nieuws3 Van Dag tót Dag3 Op de Praatstoel 3 In de Vishal en op zée4 Uit stad èn omgeving. .4, 5, 7, 9, IS Langs sluizen en havens5 Topsy 10 Weg en Wiel 11 Kunst 13 Radio en t.v13 Feuilleton 15 Economisch nieuws17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Luidsprekers12 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's De schacht die wordt geboord naar de drie Westduitse mijnwerkers in de ijzer mijn te Langede vordert. De mannen zit ten reeds meer dan 125 uur ondergronds, sedert zij donderdagmiddag de mijn in gingen met de tweede dagploeg. Zes uur later stortten honderden tonnen water in de mijn en werden de mannen van de buitenwereld afgesloten. Vanmorgen om zes uur was de schacht door de gele, ertshoudende aarde 34 me ter diep doordrongen. De afstand tot de mijnwerkers was toen nog 45 meter naar de doodlopende gang, waar een lucht zak het water tegenhoudt. MARRAKESJ (AFP, AP en Reuter). - President Ben Bella van Algerije en ko ning Hassan II van Marokko hebben beiden verklaard te hopen dat zij in Ba mako de hoofdstad van Mali met elkaar tot overeenstemming komen. Als alles volgens de plannen verloopt be ginnen de besprekingen over een wapen stilstand en een regeling van het grens geschil daar vandaag. BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 (Van onze weerkundige medewerker) De mistsituatie, die nu boven ons land, vooral in het noorden, al vijf dagen duurt, is voor oktober zeldzaam. Ten zuiden van de lijn Arnhem-Breda werd het gisteren zonnig, waarbij in Zuid-Limburg nog 10 graden werd gemeten. Het koudste bleef het gisteren in Leeuwarden; 3 graden Cel- cius. Wij moeten tot eind oktober 1919 te ruggaan om in ons land een lager maxi mum (2 graden Celsius) te vinden, dat toen in Winterswijk werd gemeten. Ook in Twente klaarde het op. Daar werd van morgen 2 graden vorst waargenomen. De koude luchtlaag is vrij dun. want reeds op 900 meter hoogte boven ons land is het 7 graden. In een groot deel van Duits land is de mist verdwenen, waardoor van het oosten uit de opklaringskans toe neemt, al zal in de nacht en ochtend plaatselijk nog zeer dichte mist, met min der dan zestig meter zicht, voorkomen. Verwachting tot morgenavond: Overwegend droog weer met op vele plaatsen mist of lage wol ken en slechts verspreid voor komende opklaringen. Meest zwakke wind uit zuidelijke richtingen. In het algemeen wei nig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee Het ongeveer veertig man tellende per soneel van de N.V. Blikfabriek Zaanlan- dia te Krommenie heeft gisteren het werk neergelegd. Het personeel wil een uitke ring ineens over 1963 en daarop direct een voorschot van 50 ontvangen. Toen de di rectie weigerde en het overleg in de stich ting van de Arbeid wilde afwachten leg den de werknemers het werk neer. Vanmorgen hadden zij het werk nog niet hervat. LONDEN (AFP) Wanneer er niets tussen komt zijn de Britse Conservatieve Partij en de nieuwe premier van plan tussen vijftien mei en dertig juni 1964 al gemene verkiezingen te houden. Premier Home zou zijn minister van financiën, Re ginald Maudling, en Edward Heath, mi nister van handel, de gelegenheid willen geven zich aan het publiek te presenteren. Een andere factor vormt de gemeente raadsverkiezing van april en mei volgend jaar, die ongetwijfeld ongunstig voor de Conservatieve Partij zal uitvallen, zodat men aanneemt dat de algemene verkie zingen niet voor het einde van de lente zullen worden gehouden. Ongeveer tweehonderd kinderen uit het Oude Osdorp zijn gisteren niet naar school gegaan uit protest tegen de zeer slechte weg waarover de kinderen dagelijks moeten gaan. Het wegdek is volkomen stukgereden en hoewel de weg door de bebouwde kom van het oude Osdorp loopt is er geen snelheidsbeperking. Door het volbouwen van het nieuwe Osdorp is het verkeer over deze weg aan merkelijk toegenomen: zandauto's rijden af en aan, maar ook het ver keer van en naar Schiphol wordt ge deeltelijk over deze weg geleid. De foto laat zien hoe er verschillende groepen stakende schoolkinderen bij de borden zaten, die voor de gevaar lijke weg waarschuwen. Marokko heeft meegedeeld dat zijn troe pen op twaalf kilometer staan van het ijzerwinningscentrum Tindouf in de Saha ra. Deze mededeling wijst erop dat de Marokkanen diep in het Algerijnse gebied zijn doorgedrongen. Tindouf ligt ongeveer honderd kilometer binnen de grens van het Algerijnse deel van de Sahara. De Marokkaanse troepen zetten hun op mars niet voort. „Het enige wat ik u kan zeggen is dat zij daar nu zijn", verklaar de de minister van Voorlichting in ant woord op de vraag of het de bedoeling is Tindouf te veroveren aan de vooravond van de viermogendhedenconferentie te Ba mako. De verklaring van minister Boutaleb is een bevestiging van het Marokkaanse voornemen om te Bamako te eisen dat Algerije grote delen van de Sahara zal afstaan, met name de streek rond Tindouf met zijn grote rijkdom aan mineralen. De ijzerertsreserves van Tindouf. die nog maar nauwelijks worden gexploiteerd, zijn naar verluidt de grootste ter wereld. Boutaleb zei ook dat er is gevochten bij de Spaanse enclave Ifni. Hij gaf geen bij zonderheden maar volgens militaire zegs lieden hebben de Marokkanen in die buurt twee Algerijnse posten veroverd. Bij de oase Hassi Beida, ten noordoosten van Tindouf, zijn de Algerijnen volgens de mi nister dertig kilometer teruggedreven. Er zouden 150 gevangenen zijn gemaakt, waaronder enkele officieren. De Egyptische kranten verschenen maan dag met berichten uit het buitenland dat Egyptische troepen en materieel onderweg zijn naar Algerije. In Cairo was geen be vestiging te krijgen. In diplomatieke kringen meent men te weten, dat de Verenigde Arabische Repu bliek wapens naar Algerije stuurt, maar tot nu toe waren er geen aanwijzingen dat president Nasser troepen heeft ge zonden. Men wijst er op, dat het leger van Nasser reeds zware verplichtingen in Je men heeft en dat het, gezien de politieke twist met Syrië en Irak, riskant zou zijn om ook troepen naar Algerije te sturen. Dat er buitenlandse berichten over hulp aan Algerije in de gecontroleerde Egyp tische pers zijn verschenen, noemde men veelbetekend. (Van onze parlementaire redacteur) De ongerustheid onder het Nederlandse volk over de activiteiten van de Binnen landse Veiligheids-Dienst blijkt niet in grote mate te zijn toegenomen na alles wat er vorige week over te doen is geweest in de openbare commissievergadering van de Tweede Kamer. Bij het secretariaat van de Kamercommissie voor de Binnenlandse Veiligheids-Dienst, waar eventuele klach ten over deze dienst kunnen worden inge diend, zijn nog slechts twee brieven met klachten binnengekomen. De oudste van de drie mannen, de 45- jarige Gerhard Hanusch, treedt op als woordvoerder. Hij onderhoudt contact met de boorploegen door een telefoon die is neergelaten door een koker. Vanmorgen vroeg ontstond een kleine paniek toen hij een kwartier lang geen antwoord gaf. Ha nusch zei later, dat de drie mannen bene den op inspectie waren geweest in de gang. Hij deelde mee dat het moreel van hem en zijn twee gezellen, Fritz Leder en Emil Pohlei, goed is. Zij vertrouwden vast op hun redding. Op de vraag of zij beneden nog iets nodig hadden, antwoordde Ha nusch: „Laat maar niet teveel rommel zakken. Straks moeten we het allemaal weer naar boven brengen." De vraag wanneer zij zullen worden ge red, wordt niet besproken met de inge sloten mijnwerkers. Men is van mening dat de psychologische druk te groot is als men een definitieve tijd noemt. De smalle koker en ook de schacht die nu wordt geboord, zijn uitgerust met lucht sluizen om te voorkomen dat de lucht erdoor ontsnapt en de gang met water vol loopt. Sedert vanmorgen werkt men met een uit Noord-Duitsland aangevoerde boor machine die drie meter per uur kan bo ren. Men gelooft de mannen donderdag te kunnen bevrijden. Gisteravond is de 23-jarige militair N. G. van der Veer uit Haastrecht op de spoor lijn UtrechtAmersfoort, nabij het station Soestduinen, door een elektrische trein aangereden. Hij was op slag dood. De militair was gelegerd in de Dumoulin-kazeme te Soes- terberg. Hij heeft de spoorlijn van een bospad af willen oversteken. Advertentie Groot pak f. 2.20 HAG-Verkoopkantoor-Postbus 619-Haarlem Advertentie Veel keus, om met baby op goede voet te zijn. Trip-trip, wat stapt het dapper op.... Boxslofjes met viltzool, onverwoest baar, rood, bleu of koren, v.a. 4.75 Sokschoentjes, wit sokje van krimp- vrije wol met plastic voetje, wasbaar in de wasmachine 4.95 Antislip-schoentjes - met 't stroeve cosyzooltje zo veiligv.a. 3.95 Lange Nieuwstraat 415 IJmuiden Tfn 80 78

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1