H. Botter vervaardigde een originele „waker" öSH Lof voor het bouwbeleid van minister Bogaers STILBÉPAN I I Zware rokers kennen het gevaar van longkanker het best KERKELIJK LEVEN het behoud van uw haar Signaal als positie van schip verandert Wilde bouw staat stop in Venray Verstekeling uit Cuba moet het land uit Bewindsman erkent dat men er met 90.000 woningen per jaar niet komt deze shampoo is Hervormingsdag op de wereldomroep Medische vergissing in Den Haag Journalist klaagt Briels aan Waarschuwing tegen tijdgeest I n Prof. Gollwitzer in Driebergen Dominee wii niet in auto rijden Oecumenische les Postzegels voor de kerkbouw V,'OENSDAG 30 OKTOBER 1963 11 Kerkelijk nieuws I p j ij Droog of vet haar is vaak het gevolg van verkeerde shampoo. Gebruik pre cies de goede shampoo: Stilbépan! In 4 soortenvoor droog haar, vet haar, normaal haar, ondervoed haar. Kerkelijk leven Werkelijkheid Hartekreet WEEKABONNEMENTEN Modehuis ff JedoI 99 START TEVENS 19.95 Ook in Engeiartd nu vrouw in het ambt Dat ongeluk in Maaseik waarbij de itele bemanning met het zinkende schip in de diepte verdween zette me eigenlijk aan het denken. Als die mensen nu eens op tijd waren gewaarschuwd door een bel of iets dergelijks dan hadden ze wellicht hun leven kunnen redden. Dat was toch het voornaamste geweest, nietwaar. Daar om heb ik deze „waker" in elkaar ge knutseld. Als een schip uit zijn horizon tale positie komt begint het apparaat flink te bellen. En je moet al vast sla pen als je daar niet wakker van wordt. Op die manier wordt de schipper tijdig gewaarschuwd dat hij eens moet gaan kij ken wat er aan de hand is". Dat zegt de heer H. Botter uit de Se ringenstraat te Zwolle, terwijl hij naar een miniatuurvuurtoren wijst die voor hem op tafel staat. Deze 72-jarige oud- schipper woont nu rustig in zijn huisje aan de wal. Een beetje te rustig vindt hij af en toe zelf; dat trekt het water weer en gaat hij gauw naar zijn zoon om hem een paar dagen aan boord te hel pen. De „waker" die de heer Botter nu in elkaar heeft geknutseld bestaat uit wat latjes, blik, koperdraad en hardboard. Het principe van die „waker" is heel simpel. Op last van het gemeentebestuur van Venraij is de bouw van een bungalow in deze gemeente stop gezet. De eigenares van deze bungalow, een jongedame met trouwplannen, had verzuimd hiervoor een bouwvergunning en een rijksgoedkeuring aan te vragen, terwijl ze zich verder ook niets had aangetrokken van de ter plaat se geldende bebouwingsvoorschriften. Ondanks een proces-verbaal van de rijkspolitie en een aantal waarschuwin gen van het gemeentebestuur weigerde ze de bouw stop te zetten en de bunga low te slopen. De 46-jarige Cubaanse verstekeling Tho mas Paz Moreno, die twintig dagen ge leden met de „Willem Ruys" in Rotterdam was gearriveerd, moet ons land weer ver laten. Een andere oplossing is onmoge lijk geworden door de inlichtingen, die de vreemdelingenpolitie over hem heeft gekre gen. Een schip van de koninklijke Rotter- damsche Lloyd zal Moreno te zijner tijd naar Panama terugbrengen, het land waar hij aan boord van de Willem Ruys glipte. Internationaal geldt als norm dat een verstekeling naar de plaats van herkomst .kan terugkeren. Maar het blijft een vraag of Panama Moreno inderdaad zal accepte ren nu deze door het verlopen van zijn verblijfsvergunning geen enkel recht meer kan laten gelden. Geref. Gemeenten Bedankt voor Tnolen en voor Yerseke J. van Haaren te Rijssen. Een cilinder hangt binnenin een ring; raakt het apparaat uit zijn horizontale stand dan raakt de cilinder (een conser venblik je met cement) de ring en ontstaat contact in een elektrische stroomkring en gaat de elektrische bel over. Het appa raat kan door middel van een schake laar ook worden afgezet. Dat kan wel eens nodig zijn bij laden of lossen of bij het varen in woelig water. De heer Botter heeft het hele apparaat keurig gecamoufleerd in een miniatuur vuurtoren. Daar moet je oud-schipper voor zijn om dat te doen. „Dat is maar voor de aardigheid, 't vuurtorenlichtje kan nog branden ook", zegt hij zelf. De constructie van de „waker" is op zichzelf zeker geen wereldschokkende vondst, maar het idee om een apparaatje te ontwerpen waardoor een schipper ge waarschuwd wordt is lang niet gek. Van verschillende kanten uit de schipperswereld heeft de heer Botter al belangstellende re acties gekregen op zijn idee. De heer Botter heeft dat uitvindertje spe len beslist niet van een vreemde. Zijn va der dacht vroeger al eens een handige sleephaak uit en dat idee is toen wel aan geslagen want veel schippers hadden later ook zo'n ding aan boord. 't Is trouwens altijd handig om zo'n „wa ker" aan boord te hebben. Het apparaat waarschuwt niet alleen wanneer een schip zinkt, maar ook als het vaartuig aan de grond raakt of met het berghout achter een paal blijft hangen. Kortom het waar schuwt bij alle eventuele gevaren die be manning en schip belagen. Die bemanning daar in Maaseik was beslist wel wakker geworden van die bel, vast wel.zegt hij tot slot. •jij De heer Botter met zijn „waker". (Van onze parlementaire redacteur) Ook in de Tweede Kamer bestaat grcte waardering voor de bouwnota van minister Bogaers. Gisteren begon de Tweede-Kamercommissie voor Volks huisvesting en Bouwnijverheid met de openbare behandeling van de begroting voor 1964 en van zijn nota over het toe komstige bouwbeleid. Alle sprekers, nie mand uitgezonderd, prezen het stuk, dat de minister, zo kort na zijn toetreding tot het kabinet, aan de Kamer heeft over gelegd. „De nota getuigt van een zeer sterk elan", zei de heer Andriessen (K.V.P.). De heer B o m m e r van de P.v.d.A. noemde de nota een prima stuk, het beste over dit onderwerp sinds de af gelopen jaren. De heer Van Eibergen (A.R.P.) liet zijn waardering vergezeld gaan van de waarschuwing, dat de weg, die de minister nog moet gaan, bezaaid ligt met voetangels en klemmen. Advertentie BIOLOGISCHE oegt'id'S» v«rer'|"«g DAGRA. N V. DIEMEN Ter gelegenheid van hervormingsdag, donderdag, zal radio-Nederland wereldom roep een onzichtbaar contact tot stand brengen tussen twee reformatorische waar nemers naar het tweede Vaticaanse conci lie te Rome en een vertegenwoordiger van de Lutherse kerk te Amsterdam en in de wereldraad van kerken te Ganève. Onder de titel: „De vernieuwing in de rooms-katholieke kerk en de reformatie' zullen prof. dr. G. S. Berkouwer, hoogle raar aan de Vrije Universiteit te Amster dam en prof. dr. L. J. van Holk, remon strants hoogleraar te Leiden, vanuit Ro me als waarnemers naar het concilie een gedachtenwisseling hebben met prof. dr. C W. Mönnich, luthers hoogleraar, die dan in Amsterdam is, en de secretaris-gene raal van de wereldraad van kerken, dr. W. A. Visser 't Hooft, die vanuit Genève aan het gesprek zal deelnemen. Door een fatale medische vergissing moet een inwoner van Den Haag voortaan door het leven gaan als een invalide, die het gebruik van beide benen mist. De knieschijf van het linkerbeen moest operatief worden verwijderd. Dit linker been zou daardoor stijf zijn geworden, maar in combinatie met het gezónde rech ter been toch nog wel bruikbaar blijven. In het ziekenhuis heeft men echter door een onbegrijpelijke vergissing het gezonde rechter been deze operatie laten onder gaan, met het gevolg dat dit been stijf is geworden en voor de patiënt praktisch onbruikbaar is geworden. Van die voetangels en klemmen is gis teren al wel iets gebleken, vooral toen ge sproken werd over het aandeel van de wo ningbouw in de totale bouwproduktie en het tijdstip, waarop de woningnood kan zijn opgelost. De heer Andriessen zei, dat de bouw van 90.000 woningen per jaar niet voldoende zal zijn om het thans bestaande woning tekort (215.000 woningen) in 1970 op te hef fen. Daarvoor moeten jaarlijks zeker 120.000 woningen worden gebouwd. De heer Andriessen betwijfelde of dit moge lijk is. De heer Bommer was op dit punt zeer eritisch. Hij vond ronduit, dat minister Bogaers aan de woningbouw nog te wei nig voorrang geeft. In het bouwprogram ma voor 1964 bedraagt het aandeel van de woningbouw 51 pet., tegen 49 pet. voor alle, overige bouwactiviteiten (fabrieken, scholen, kerken, kantoren, enz). Dit is vol gens hem te weinig. De minister, zo zei de heer Bommer, voorziet een gemiddelde stijging van de bouwproduktie met 14 pet., vergeleken met het bouwprogramma voor 1963. Voor de woningbouw zal die produktiestijging slechts 11 pet. bedragen, maar voor de overige bouw niet minder dan 21 pet. Hier uit blijkt niet, dat de woningbouw voor rang heeft. De heer Bommer vond dit geen goed beleid. Minister Bogaers gaf toe, dat de heer Bommer gelijk heeft als hij het bouwpro gramma van 1963 tot uitgangspunt neemt. Maar, zo zei de bewindsman, beter is het aan te sluiten bij de werkelijkheid. Die werkelijkheid is, dat de laatste jaren de woningbouw is achtergebleven bij het pro gramma. Als men uitgaat van de werkelijke bouwproduktie die in 1962 is bereikt, dan is voor de nabije toekomst een gemiddel de toeneming van de bouwproduktie met 22.1 pet. te verwachten. Voor de woning bouw bedraagt dit percentage 27,7 en voor de industrie 17,7. Dit is dus een heel an der beeld. Ook zette de bewindsman uiteen waar om hij vindt dat het aandeel van de wo> ningbouw in het totale bouwprogramma voor 1964 slechts 51 pet. moet bedragen. Opnieuw wees hij erop dat de afgelopen jaren de woningbouw is achtergebleven. Het heeft zin, nu aan de bescheiden kant te blijven wat de raming betreft, want men moet niet teveel verwachtingen wek ken. Van het percentage van 51 heeft mi nister Bogaers de meeste zekerheid, dat het in elk geval haalbaar is. Bovendien hij ziet het als een minimum. Hij streeft naar meer. „Met 90.000 woningen per jaar kom je niet erg ver", zei hij. Het betoog van de minister was op een bepaald moment een hartekreet. „De toe stand is veel erger dan ik dacht. Je schrikt als je de produktiedaling van de xypoooooi rrityt^Tnrooooooooooooooooooooiyooooooooorotxxiooi dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE De heer W. Broos, correspondent van het dagblad Trouw in Nijmegen, heeft bij de officier van Justitie te Arnhem een schrif telijke aanklacht ingediend tegen Carel Briels. Aanleiding hiertoe is een brief van de heer Briels aan de hoofdredactie van het dagblad Trouw, waarin gezegd wordt: „Uw heer Broos is niet alleen stumperig, maar ook vals." Aangezien naar de mening van de heer Broos ^de berichtgeving in Trouw niet vals is geweest voelt hij zich als mens en jour nalist aangetast in zijn eer en goede naam. Advertentie GEN. CRONJÉSTRAAT 48 - TEL. 61799 met de nieuwste dames- en kin- der-nylon jacks in div. kleuren en alle maten. Helanca pantalons, div. kleuren, alle maten; in zware kwaliteit Modehuis „JEDO" UW MODEHUIS laatste jaren op je laat inwerken. Het werknemersbestand nam toe met 10 pet., maar de produktie met 0,0 Programma en werkelijkheid liepen steeds verder uit een. In het eerste halfjaar van 1963 kon slechts 48 pet. worden gedaan van het geen volgens het programma in die perio de had moeten worden gedaan. Voor de woningbouw in 1962 bedraagt dit percen tage 89. Door dit alles is het woningtekort in 1962 gestegen met 4.000 woningen. Ook in 1963 zal het tekort nog toenemen, zo luidden de alarmerende woorden van de minister. De Kamercommissie was van dit alles diep onder de indruk, althans op dat mo ment. Want vervolgens ging minister BO' gaers nader in op de oorzaken van deze ongunstige ontwikkeling en hij deed dit zo uitvoerig en in zo'n onstuitbare woorden stroom, dat het de commissie, die de heer Bommer liet het zich geïrriteerd ont vallen het verhaal al kende, zichtbaar ging vervelen. Het was merkwaardig dat een minister, die zo'n heldere en zakelijke nota heeft geproduceerd, in de mondelinge gedach tenwisseling zo weinig in staat was zijn beleid even helder en zakelijk te verdedi gen. Het zou overigens onbillijk zijn hier aan zwaar te tillen. Het beleid van de minister is zo veelbelovend, dat men dit maar op de koop toe moet nemen. De bewindsman was graag bereid, te erkennen dat de bouwnota lacunes toont Enkele sprekers hadden erop gewezen dat niets is geschreven over het huurbeleid de financiering, het subsidiebeleid en de materiaalvoorziening. Minister Bogaers vertelde dat de werkzaamheden om die lacunes op te vullen reeds zijn begonnen Tot de heer Van dèr Peijl (C.H.U.) zei de minister, geen aanwijzingen te hebben dat de materiaalvoorziening zal stagneren Met de heer Andriessen was hij overtuigd van de wenselijkheid van een overkoepe lend overlegorgaan voor de bouwnijver heid. Vandaag wordt het debat voortgezet Van de gevaren van longkanker door roken hebben degenen die zwaar roken het meeste gehoord. Jongeren en vrou wen zijn het sterkst overtuigd van de ongezondheid van roken, maar de zware rokers meenden dat het wel meevalt. Merkwaardig is dat velen die overtuigd zijn van de ongezondheid intussen toch meer zijn gaan roken. Deze resultaten van een nog niet gepu bliceerd onderzoek over longkanker door roken heeft prof. dr. J. Koekebakker, hoogleraar in de groepspsychologie aan de gemeente-universiteit van Amsterdam, gis terochtend op de provinciale gezondheids dag in Zwolle gebruikt om te illustreren dat het verstrekken van informatie alleen niet voldoende is om een gezonder gedrag te bewerkstelligen. Door bepaalde voorzieningen, aldus prof Koekebakker, kunnen we het gezonde ge drag leiden (waterleiding-vuilnis ophalen) en kunnen we barrières opwerpen tegen slechte gewoonten (voetbakken in zwem baden). Zo zal er nog veel te doen zijn voor bij voorbeeld grotere veiligheid op de weg, in het huishouden enzovoorts. Bij het verschaffen van kennis moet men er rekening mee houden gevestigde opvat tingen te moeten doorbreken. Er moet niet te veel kennis ineens worden verschaft. Men dient bedacht te zijn op tegen-argu menten en op de relativering zoals in het geval van zware rokers, die het gevaar reduceren. Geloofwaardig evangelie De bekende Duitse professor M. Gollwitzer, hoogleraar aan de Freie Universitat in Berlijn, heeft voor een aantal genodigden op „Kerk en Wereld" te Driebergen het thema „De geloofwaardigheid van het evan gelie in deze tijd" behandeld. Hij ging er van uit dat de christe nen in deze eeuw een theologische sn eén godsdienstige vernieuwing van bijzondere diepte hebben beleefd. Als voorbeeld noemde hij de Be lijdende Kerk in Duitsland, die zon der deze vernieuwing nooit in Staat zou zijn geweest om verzet te bieden tegen het nationaal-socialisme. Zon der deze nieuwe bijbelse theologie van de laatste tientallen jaren waar door ons het getuigenis van de Bijbel weer nieuw en duidelijk is geworden zouden de kerken over het algemeen niet in staat zijn de grote vragen in de oecumene, maar ook vragen als het rassenprobleem, de zelfstandig heid van de jonge volken en de atoomwapenen aan te pakken. Goll witzer stelde evenwel ook vast, dat de aan deze bijbelse vernieuwing ver bonden verwachtingen niet in ver vulling zijn gegaan. Na 1945 waren wel overal tekenen van een nieuwe beweging in de kerken, wat in de vormingscentra, in de Kir- chentagen en in de grotere medewer king van de niet-theologen tot uitdruk king kwam. Maar in de loop der jaren werden deze tekenen door een alge mene stagnatie bedekt zodat thans overal de vraag naar voren komt: hoe kan men het Evangelie aan de mens De Convocation van Canterbury met de Convocation van York de hoog ste instantie van de Engelse kerk heeft na langdurige discussie een voor stel aanvaard om vrouwen toe te laten tot de functie van „reader", dat wil zeggen plaatsvervanger van een plaat selijke predikant met de bevoegdheid tot praktisch alle predikantswerkzaam heden, uitgezonderd sacramentsbedie ning. Wat hier en daar al incidenteel ge beurde wordt zo dus wettig toegestaan. De stemverhouding was in de kring der bisschoppen (Upper House) 19 tegen 6 en onder de lagere geestelijken (Lower House 73 tegen 60. Ook in de vergaderingen van de Con vocation van York werden de voorstel len aanvaard. Thans moet het oordeel gevraagd worden van Church Assem bly, die geestelijken èn leken tot zijn leden telt en vervolgens van het parle ment. De kwestie is namelijk dat voor deze nieuwe regel herziening van de kerkwet noodzakelijk is, die nadrukke lijk spreekt van mannen voor derge lijke functies. Inmiddels heeft in de kathedraal van Portsmouth de installatie plaats gehad van Lady Nancy Bridge, de 56-jarige echtgenote van Admiraal Sir Robin Brid ge als eerste vrouwelijke „canon" in de Engelse kerk. Zelf noemde zij dit een grote stap voorwaarts tot de aanvaar ding van vrouwen in bepaalde functies in het kerkelijk leven. Al heeft een ca non geen bepaalde taken, toch kan La dy Bridge nu als vrouw officieel aan plechtigheden deelnemen, waar de aan wezigheid van een canon vereist is. In een wijkgemeente in een onzer gro te stéden werd buiten medeweten van de wijkpredikant een actie opgezet om hem aan beter vervoer te helpen: in plaats van een bromfièts een auto. Aan een predikant kan echter in zijn eigen (wijk-)gemeente niet veel verborgen blijven en zo kwam ook de betrokken predikant op de hoogte van de actie. Wel was hij blij met de uit de actie blijkende hartelijkheid en vriendschap, maar tóch verzocht hij de initiatiefne mers de actie te stoppen en hij voerde daarvoor een aantal argumenten aan. Behalve enkele personlijke argu menten (gezondheid zo goed, dót een auto niet nodig is; daarentegen trak tement niet voldoende voor exploitatie en dus weer extra lasten voor gemeen te) waren er een paar van meer alge mene aard: 1) Een predikant die zijn gemeente keer op keer oproept tot soberheid en tot een kritisch staan tegenover de gees telijke gevaren van de huidige wel vaart, kan niet meer serieus genomen worden als hij zelf in een auto rijdt, die hij (naar zijn eigen mening) voor zijn werk niet nodig heeft. 2) De sociale kloof tussen auto-bezit ters en niet auto-bezittèrs is groter dan die tussen le en 2e klas-reizigers in de trein. Wanneer èen predikant zich schaart onder de eerste groep, moet hij de noodzaak daarvan zakelijk kunnen aantonen, wil hij geen afstand scheppen tussen zich en de tweede groep in zijn gemeenten. „Ik hoop dat ook degenen die deze zienswijze niet kunnen delen, mij wil len vergeven als ik hen door mijn be sluit heb teleurgesteld. Het is een kwes tie van trouw blijven aan jezelf". van vandaag aanbieden zodat het ge loofwaardig is en hem in beweging brengt. „De verkondiging „pakt niet meer", zo zei prof. Gollwitzer. „Wij hebben nieuwe godsdienstige vormen nodig en een nieuwe taal der predi king, ook waar de kerk in het openbaar treedt. Maar voor alles moet de ge meente levend zijn en in de voorste gelederen staan". In de discussie kwam het gesprek met de atheïsten naar voren. Prof. Gollwitzer zei dat wij ieder mens ern stig hebben te nemen, al houdt dat niet in dat wij alles ernstig moeten nemen wat de ander doet. In het gesprek met de moderne atheïst, die gewoonlijk in voorstellingen denkt die wij reeds lang overwonnen hebben, moeten wij weten dat het Evangelie ons het onderscheid tussen geloof en ongeloof doet zien. Wij weten dat God niet het middel is waar door de mens bepaalde dingen bereiken kan, maar dat God boven ons staat als de gever van alle dingen, die hij ons echter in eigen verantwoordelijkheid toevertrouwd. De atheïsten menen dat God de schakel is die de dingen in be weging moet brengen. Wij moeten hen duidelijk maken wat de ware betekenis van het Evangelie is voor het mense lijk leven. Dat moet daarmee beginnen dat wij hem bevrijden van de voorstel ling, dat wij door het gebed God als „Factor" in het verloop van ons hande len dat voor onze eigen verantwoor delijkheid is inschakelen. De oecumenische leergang voor rooms-katholieken en protestanten, die ongeveer een jaar geleden is begonnen met achthonderd deelnemers (in de loop van het jaar is dit aantal tot acht tienhonderd gestegen) heeft in dit eer ste jaar de beraamde cyclus van twin tig schriftelijke lessen afgewerkt en te vens door het organiseren van enkele contactdagen voor de deelnemers er aan trachten mee te werken, dat het zou komen tot een ontmoeting tussen leden van de verschillende kerken. Bij het begin van het tweede jaar worden nu de onderwerpen voor een volgende cyclus van opnieuw twintig lessen aangekondigd. Daarnaast gaat de eerste cyclus natuurlijk ook weer in herhaling voor nieuwe cursisten. De tweede cyclus gaat omvatten: informe le gesprekken, gesprekken tussen de kerken, religieuze samenkomsten, het nieuwe kerklied, oecumenisch dienstbe toon, actuele theologische stromingen, typen van geloofsbeleving, eenheid van beleving bij verscheidenheid van nor men, de Wereldraad van Kerken sinds New Delhi, het Tweede Vatikaans Con cilie, oecumene en Israël, de bisschop en de ouderling, de leek in de kerk, secularisatie, oecumene en wereldorde, ontmoeting der wereldgodsdiensten, mis sie en zending op een keerpunt, oecu mene in de opvoeding, oecumene in de verkondiging. Op de loogdeg van de Bond van Ne derlands Hervormde mannenverenigin- gen op gereformeerde grondslag in Utrecht heeft de voorzitter van deze bond, ds. A. Vroegindeweij, een waar schuwend woord laten horen tegen de grote invloed van de tijdgeest op de kerk. De kerkelijke wereld dreigt te gron de te gaan door mensen die niet neen kunnen zeggen en die zelfs ten koste van de waarheid de eenheid willen zoeken, aldus ds. Vroegindeweij. „De kerk van onze tijd", zo zei hij, „is het eens geworden met de wereld en ze vertolkt menigmaal wat het volk maar al te graag hoort, het verlangen naar een paradijs op aarde". Het profetisch getuigenis, de prediking van Gods ge rechtigheid, wordt, volgens hem, ech ter maar al te zeer gemist. Ds. Vroegindeweij merkte verder op„ dat zich in de Wereldraad van Kerken een dusdanige eenheid manifesteer,t dat de waarheid verduisterd is. Over het streven naar toenadering tot de rooms-katholieke kerk zei hij, dat men in onze dagen veel te vriendelijk tegen elkaar is. Ten aanzien van de Nederlands Her vormde Kerk verklaarde hij, met zorg vervuld te zijn over het proces van ver wijdering van de belijdenis der kerk dat de laatste jaren valt te consta teren. „De oecumene staat voorop. Ook de gereformeerde belijdenis moet on dergeschikt gemaakt worden aan de wereldkerk." Ds. Vroegindeweij meent dat de kerk geèn kérk in de woestijn meer is en dat het werelds christendom, zoals zich dat de laatste tijd openbaart, niet an ders dan nog grotere afval kan bren gen. De Belgische posterijen zullen in april 1964 een drietal postzegels uitge ven. waaróp een toeslag wórdt gelegd ten bate van de kerkbouwactie van de Brusselse Protestantse gemeente. Uiter aard hebben de afbeeldingen op deze postzegels protestantse figuren tot on derwerp: Marnix van Sint Aldègonde, de vriend van Willem van Oranje en dichter van het Wilhelmus (1540-1583), Idelette de Bure, de echtgenote van Calvijn (1505-1549) en de schilder Ja cob Jordaens (1593-1673).

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 11