Akkoord in de Stichting van de Arbeid over de lonen in 1964 Mogelijkheid tot verhoging met tweemaal vijf percent Geen reden tot ongerust zijn over de prijzen" HET WEER Uur van ontsnapping nadert voor drie ingesloten kompels Een mooie huid, een mooi gezicht Alleen in zeer uitzonderlijke gevallen om redenen van staatsveiligheid Briefgeheim in Grondwet gewaarborgd Overleg in de Metaal vandaag begonnen NA ACHT LANGE UREN VERGADEREN Geen uitkering ineens over 1963 Minister Andriessen tot Kamer: Streng toezicht op j handei en fabrikant Marcus Bakker „minister" PTT blijft nog ,j Twee miljard jaren achter Veiser pontveer kan nog niet verplaatst tlS fil SCHERK Afluisteren van telefoongesprekken sWMORRIS 'ieforeyou êuy! FALCON MONTY-COATS Kans op regen Welvaart omhoog met 6 dagblad voor VELSEN-IJmuiden, santpoort, driehuis, beverwijk en omceving Hoofdredacteur: Simon Koster Adi. Hoofdredacteur: Tos L. Lodewiiks A Redactiechet te IJmuiden: J. Kosa). Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Grote Houtstraat SB. HaJtoT WOENSDAG 30 OKTOBER 1963 Het woord is aan In de krant van heden: «HU"'"" (Van onze parlementaire redacteur Om redenen van staatsveiligheid wor den slechts in zeer uitzonderlijke gé vallen telefoongesprekken afgeluisterd. Afluisteren voor strafrechtelijke doel einden heeft niet plaats. Dit deelde mi nister-president Marijnen gistermiddag in de Tweede Kamer mee in antwoord op vragen die dr. Vondeling (P.v.d.A.) hem had gesteld. Het is niet mogelijk telefoongesprekken af te luisteren zon der toestemming of medewerking van De KAB-voorzitter Middelhuis met de heer Van Mastrigt (CNV) in het midden na afloop van het gisteren in de Stichting van de Arbeid ge voerde loonoverleg. Links zit de heer Van der Gun de loondeskundige van de KAB. Vandaag was het alweer een belang-1 rijke dag op het gebied van onderhande- j lingen over lonen en andere arbeidsvoor waarden: vanochtend is de vakraad voor de metaalindustrie (waarin werkgevers en werknemers samenwerken) in Den Haag bijeengekomen om het beraad over de C.A.O. in de metaalindustrie voort te zet ten. Onder deze C.A.O. vallen ruim twee honderdduizend personen. Het is voor het eerst sinds jaren dat de vakraad met zijn onderhandelingen na een overeenstemming in het bestuur van de Stichting van de Arbeid komt. De vak raad heeft meestal het spits afgebeten en menigmaal moeten onderhandelen gedu rende perioden dat een principiële wijzi ging in het loonbeleid op handen was. De werknemersorganisaties in de vakraad wa ren weliswaar ook dit jaar de eersten die hun verlangens voor de per 1 januari 1964 af te sluiten C.A.O. aan de werkgevers bekend maakten, maar de centrale orga nisaties zijn thans al tot zekere overeen stemming gekomen in de stichting van de arbeid. Gezien 't resultaat dat werkgevers en werknemers gisteren in de stichting hebben bereikt is het, naar wij vernemen, niet onmogelijk dat in de vakraad van daag al het overleg over enige hoofdpun ten van de nieuwe C.A.O. zal worden af gesloten. de P.T.T., aldus de bewindsman. Indien uit overwegingen van staatsveiligheid afluisteren noodzakelijk is, verleent de P.T.T. alleen medewerking krachtens een regeling die al vele jaren bestaat en waarvan de Tweede-Kamercommissie voor de B.V.D. op de hoogte is. Dpze regeling houdt bijzondere waar borgen in. Zo kan nooit de direct betrokken minister zelfstandig aan de onder hem res sorterende dienst zo'n opdracht geven. IVIr Marijnen wilde niet verder in bijzonderhe den treden. Wel wilde hij deze verschaf fen aan de Kamercommissie. Om redenen van staatsveiligheid kon hij ook geen me dedelingen doen naar aanleiding van de vraag, in hoeveel gevallen toestemming tot afluisteren is gegeven en bij hoeveel abonnees dan zou worden meegeluisterd. De minister-president zette uiteen hoe het telefoon- en briefgeheim in ons land met wettelijke waarborgen zijn omgeven. Het is één van de belangrijkste verwor venheden van ons volk, te erkennen dat de privésfeer van de burger moet worden geëerbiedigd. Dit geldt ook voor de alge meen toegankelijke communicatiemidde len, zoals de post, telegraaf en telefonie aldus de premier. In uitzonderlijke geval len kan een groter goed, bijvoorbeeld de veiligheid van de staat, dwingen tot be grenzing van de persoonlijke vrijheid. Het geschreven recht kent echter niet gelijk het grondwettelijk briefgeheim ook een telefoongeheim. (Vervolg pagina 2 onder „Afluisteren telefoon") Na niet minder dan acht uren ver gaderen zijn werknemers en werkgevers het gisteren in de Stichting van den Arbeid eens geworden over de loon maatregelen, die in 1964 zullen worden genomen. Na afloop is een communiqué verstrekt dat in het kort de navolgende inhoud heeft: Per 1 januari wordt de mogelijkheid ge_ opend voor een loonsverhoging van 5 percent. Bij afloop van de CAO'S, maar uiterlijk 1 april een tweede mogelijkheid voor een loonsverhoging van 5 percent. „Er bestaat naar mijn mening geen enkele aanleiding tot onrust over de prijs ontwikkeling in ons land. Ik zal de hui dige regels voor het prijsbeleid strikt handhaven Dit zei gisteren in de Tweede Kamer de minister van Economische Za ken prof. J. E. Andriessen als antwoord op vragen van mevrouw Brautigam (P.v.d.A.) over de prijsontwikkeling. Eén van de maatregelen die de minister heeft aangekondigd was, zoals gisteren al ge meld, een prijsstop voor brood. Het gaat hier om extra niettoegestane prijsverho gingen ongedaan te maken. Uitvoerig ging jSfrof. Andriessen in op de sterke prijsstijgingen op de grondstoffen- markt in de afgelopen maanden. Hij wees voorts op de recente verhoging van de verrekenprijs voor melk en op de z.i. vrij Advertentie HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BI) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Tijdelijk opklaringen, maar later van het zuidwesten uit kans op regen. Matige tot krachtige zuidoostelijke wind. Iets hogere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee sterke stijging van de vleesprijzen, vooral als gevolg van het groot tekort op de Europese markten. Becijferd werd dat de kosten van levensonderhoud in het af gelopen jaar met 3 punten zijn gestegen. De bewindsman die tal van deze verho gingen „herfstverschijnselen" noemde zei dat hem er alles aan is gelegen om strikt de hand te houden aan de geldende prijs- regels. Het nemen van voorschotten door groothandel en fabrikanten op de komende loonsverhogingen zal door de economi sche controledienst nauwlettend worden gadegeslagen. De minister verklaarde, dat z.i. niets onoirbaars is geconstateerd in het kader van de zogenoemde versluierde prijsstij gingen. Mevrouw Brautigam had ook hier over vragen gesteld en daarin opgemerkt, dat deze versluierde prijsstijgingen h.i. ontstaan doordat fabrikanten van verpak te artikelen soms de inhoud van de ver pakking verminderen. In het algemeen is daarmee niets aan de hand, aldus minis ter Andriessen. Hem is ook niets geble ken van kwaliteitsvermindering in de textielsector eerder is er sprake van een kwaliteitsverbetering. Minister Andriessen deelde voorts mee, dat hij na afloop van de loononderhan delingen contact zal opnemen met het betrokken bedrijfsleven over de gevolgen van die onderhandelingen. Hij hoopt bij de behandeling van zijn begroting in mid den november hierover opening van za ken te kunnen geven. Minister Andriessen deelde nog mee dat z.i. een verdere ver hoging van de brandstoffenprijs niet is te verwachten. In de tweede vijf percent is begrepen de loonkostenstijging, die voortvloeit uit een uitbreiding van de vakanties met twee dagen. In dat geval wordt 0,8 per cent van de loonsverhoging afgetrokken. Een mogelijkheid om ondernemingsge wijs af te wjiken van de CAO. Hierbij dient voorkomen te worden dat een stij ging van het algemeen loonniveau zou optreden. Een minimumloon van honderd gulden per week voor volwaardige werknemers. Deze norm geldt op de leeftijd, waarop volwassen loon wordt bereikt, doch ui terlijk op 25-jarige ieeftpd. A'erhoging van sociale uitkering per 1 januari 1964 met tien percent. Het betreft hier de AOW, AWW, interimregeïing In validiteitswet, vaste renten en toeslagen ongevallenwetten en de kinderbijslag regelingen. G«>en uitkering ineens over 1963 en een wijziging van het prijsbeleid. In de Stichting is geen akkoord bereikt over een huurverhoging. Mocht op voor stel van de regering door de Kamers wor den besloten tot een huurverhoging in de loop van 1964, dan zijn de werkgevers be reid een compensatie van hoogstens één percent te geven. Over het prijsbeleid staat er verder in het communiqué dat een belangrijke ver hoging van het loonoeil. die een stijging 'an de produktiviteit overtreft prijsaan passingen onvermijdelijk zal maken. Bij deze aanpassing van het loonpeil zijn zo wel door buitenlandse concurrentie als door het karakter van de binnenlandse vraag naar bepaalde goederen en diensten grenzen gesteld aan de doorwerking in de prijzen. In dit verband wordt gewezen op iie achterstanden die in zekere bedrijfs takken zijn ontstaan. Deze kunnen bij het ontrekken van het loonpeil niet worden gecontinueerd. Weerrapporten 1, 2 Agenda van ljmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 11 Beeldverhalen2, 15 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 11 In de Vishal en op zee5 Uit stad en omgeving5, 7, 9 Radio en t.v13 Kunst ^3 Feuilleton Economisch nieuws17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Sport I® Dit nummer bestaat uit twintig pagina's De fractieleider van de C.P.N. in de Tweede Kamer, Marcus Bakker, zal maandagavond als „minister" optreden in een zitting van het Utrechts Politiek Jon geren Contact. Hij zal vijf stellingen ver dedigen over het Nederlandse radiobestel. Voorzitster van de bijeenkomst is me vrouw mr. J. M. Stoffels-Van Haaften, vi ce-voorzitster van de Tweede Kamer. hebben moeten doen geldt vooral de uitkering ineens over 1963 ter grootte van een weekloon. De vakcentrales betreuren het dat de werkgevers deze uit kering ineens blijven afwijzen. Tot het ein de hebben zij hiervoor gepleit. Toen dit niet lukte is gesproken om de totale loon maatregel reeds te laten ingaan op 1 no vember. De werkgevers meenden echter op hun stuk te moeten blijven staan, om dat zij van oordeel zijn dat de loonkosten stijging dit jaar geen 2,7 percent maar 7 a 8 percent is geweest. Twee voorzitters, te weten de heer Van Mastrigt van het C.N.V. en de heer Mid delhuis van het K.A.B. meenden nog dat het niet doorgaan van déze uitkering in eens wellicht moeilijkheden in de bedrij ven zal geven. De heer Roemers zei tenslotte over het punt waarover men het gisteren niet eens werd, te weten de looncompensatie bij een huurverhoging, dat de vakcentrales tegen elke huurverhoging zijn, maar als deze komt eisen wij volledige compensatie. Bij 10 percent meer huur is een compensatie van 1 percent onvoldoende. Volgens^ schat tingen van de heer Roemers dekt één per cent compensatie een huurverhoging van slechts vijf a zes percent. Op h Zowel de voorzitter van het N.V.V. drs Roemers als de K.A.B.-loondeskundige de heer F. van der Gun hebben er na de ver gadering op gewezen dat het bereikte ak koord niet betekent dat elke werknemer in 1964 nu tien percent loonsverhoging krijgt. Door het akkoord is alleen de mogelijkheid daartoe geschapen. Wat er reëel voor de mensen uitkomt wordt beslist in de straks te voeren bedrijfstaksgewijze onderhan delingen. De heer Van der Gun verklaarde desgevraagd de reële welvaartsstijging voor 1964 te schatten op ongeveer zes per cent. De heer Roemers zei dat aan het slot van het overleg moest worden afgewogen een verdere samenwerking in de Stichting of een breuk met handhaven van onze ei sen. „De tien percent plus de onderne mingsgewijze differentiatie zijn echter zul ke belangrijke resultaten dat. de werkne mers de verantwoordelijkheid voor het niet-realiseren van een uitkering-ineens leggen bij de werkgevers. Er was gezien de resultaten geen reden om de Stichting te laten breken", aldus de N.V.V.-voor zitter. Het zal nog jaren duren voor de P.T.T aan het inhalen van de achterstand op het gebied van telefoonvoorzieningen kan den ken. Dit heeft de directeur-generaal van de P.T.T., prof. ir. G. H. Bast, verklaard. Hij zei dat er tot 1970 behoefte aan 2,4 miljoen aansluitingen zal zijn. Het is de vraag of daaraan dan zal kunnen worden 1 voldaan. het tarweveld, tachtig meter boven de ingesloten mijnwerkers van de ijzerertsmijn „Mathilde", wordt alles in gereedheid gebracht voor hun be vrijding. De reddingscabine die de mannen via een schacht van een halve meter doorsnee uit hun be narde positie naar boven moet bren gen, wordt beproefd. (Telefoto) LANGEDE (AP en Reuter). - Als alles volgens de plannen verloopt zullen de drie kompels die al zes dagen opge sloten zitten in de rampmijn bij Peine vanavond laat of donderdagochtend be vrijd worden. Twee machtige boortorens hebben onafgebroken hun werk gedaan. Zij boren- twee ontspanningsschachten Zij staan opgesteld op een tarwe-akker. 's Nachts gaat het werk door in het licht van krachtige schijnwerpers. In de loop van woensdagochtend staak ten zij hun werk. De ontsnappingsschach ten waren toen de ingeslotenen tot op ne- gentiien meter genaderd. Zij zitten in een „luchtbel", bijna tachtig meter onder de grond. Men moet ervoor zorgen dat de luchtdruk in hun verblijfplaats niet te rugloopt. Als dat wel zou gebeuren, zou het water niet meer tegengehouden wor den. Daarom moeten in de schachten luchtsluizen worden aangebracht. Boven dien zou een plotselinge verlaging van de luchtdruk voor de mannen dodelijke ge volgen kunnen hebben. Dinsdag hebben zij foto's gekregen van de uitgebreide reddingsmaatregelen die boven hun hoofden zijn getroffen. Een De loondeskundige van de werkgevers ir. Bosma was er niet zeker van of de Stichting is gered. „Dat weten wij nog niet, dat zal afhangen van de ontwikkeling in de naaste toekomst, met name de mo gelijkheid om de overspannen arbeids markt terug te dringen. Pas als dat lukt kan weer goed overleg in de Stichting mo gelijk zijn. Er wordt een zware druk op het.'bedrijfsleven gelegd, want de_voorge stelde loonmaatregelen zullen ruim twee miljard vergen". Het water in de wijn dat de werkne- van de foto's toont de enorme boortorens waarmee de twee schachten van vijftig cm. doorsnee worden gegraven Een van deze twee, de grootste van Europa, werkt zich met een snelheid van drie tot vijf meter per uur door de aardkorst. Wanneer de schacht bijna op lengte is, zullen de drie ingesloten mijnwerkers zelf de handen uit de mouwen moeten steken. Met de gereedschappen die zij hebben moeten zij een van de stalen dak binten losmaken en de laatste paar meter aarde tussen de boortop en de galerij wegscheppen. Als de schacht luchtdicht is, zal er een vrijwilliger in een twee meter lange cap sule omlaag gaan om hen een voor een naar boven te helpen. Eenmaal boven moeten de mannen enige uren doorbren gen in een kamer waarin een hoge lucht druk heerst, die langzaam wordt vermin derd tot. normaal, onder toezicht van een dokter. Daarna zullen zij hun vrouwen kunnen spreken, waarna zij naar het zie kenhuis worden overgebracht. Bij het opruimen van het onderste ge deelte van de draaipijler van de voorma lige Velserspoorbrug doen zich zodanige moeilijkheden voor dat het rijksveer over het Noordzeekanaal te Velsen op 1 novem ber aanstaande nog niet kan worden ver plaatst. De beide andere pijlers zijn totaal ver wijderd. Van de draaipijler resteert slechts het gedeelte beneden 14.00 m - N.A.P. Dit gedeelte wordt voor een deel gevormd door de stalen zoldering van de vroegere werkkamer van de pijler. In deze zolde ring komen zware stalen balken voor die ten dele nog omhuld worden door res tanten van de betonnen opbouw van de pijler. Met behulp van duikers moeten la dingen worden geplaatste om de restan ten door springen in zodanige onderdelen te verdelen, dat deze met de bok kunnen worden opgehaald. Zolang duikers werk zaam zijn is het met het oog op de veilig heid van deze mensen onverantwoord met de ponten te gaan varen. Advertentie Verzorging van uw gezichtshuid is belangrijk. Omdat deze dagelijks aan weersinvloeden wordt blootgesteld. Daarom is het goed de huid voor het slapen gaan grondig te reini gen van poeder-, stof- en crèmeresten. Met Scherk, de lotion die de bloedcirculatie in uw huidweefsel stimuleert en activeert. Zodat de huid zich 's nachts kan herstellen om de volgende dag weer mooi en zacht en I te zijn 48e JAARGANG NUMMER 302 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef Bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Nietzsche: Er zijn mensen die men overtuigd met gebral en weidse gebaren, maar die men wantrouwig maakt met argu menten.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1