I Schandaal in Washington RITMEESTER GALOP Vice-president Verenigde Staten komt spoedig naar Nederland Lyndon Johnson kan bogen op grote politieke kennis Ben Bella en Hassan praten Iniet met elkaar De Brandy van de Burgemeester Vijftien miljard voor steun aan het buitenland f 1.50 WERELDNIEUWS J Christine Keeler moet terecht staan voor meineed r Van dag tot dag Senator moest aftreden Spionage in de Verenigde Staten ^Praatótoel •Op Compleet Menu KOP SOEP DAGSCHOTEL PUDDING of T0MP0UCE RITMEESTER PRESENTEERT EEN NIEUWE SIGAAR VOOR CENT kenners steken er de loftrompet over *Un grand vieux supérieurr Sterk tweetal Opdrachten (dagelijks een andere) '963 Het loon-akkoord moge dan door de vak verenigingen en de met deze gelieerde pers uitbundig worden toegejuicht, de zich bezinnende individuele Nederlander (of hij nu werkgever of werknemer is) heeft re den genoeg om zich bezorgd te voelen. Uiteraard zal die bezorgdheid andere gronden en andere belangen betreffen, naargelang men alleen de verantwoorde lijkheid voor een gezin of ook voor een bedrijf heeft, maar toch raken de zorgen elkaar op een belangrijk punt: daar na melijk, waar ook de elementaire samen- levingsbelangen samenvloeien. Zal de Nederlandse economie door deze groteske krachttoer op het gebied van lo nen en prijzen gezond genoeg blijven om een duurzaam heil te kunnen bieden aan een zo groot mogelijke groep? Zal del Nederlandse concurrentiepositie op de in ternationale markten genoegzaam elas-1 tisch blijken om de Nederlandse handels-] balans tot gunstige resultaten te voeren? En tenslotte: zal het Nederlandse gezin I door de sterk gewijzigde omstandigheden van lonen en prijzen een beter verdeelde welvaart genieten? Wanneer men de voordelen van de thans in het verschiet liggende wijzigingen der lonen en prijzen wil tellen, komt men niet veel verder dan tot twee in het oog sprin gende elementen: de coördinatie der Nederlandse economie met het omringen de buitenland zal vergemakkelijkt worden WASHINGTON (AP en Reuter) Er is in Washington een politieke storm opge stoken over geruchten die betrekking heb ben op een verhouding die de 35-jarige Bobby Baker zou hebben gehad met de knappe 27-jarige Elly Rometsch. In som mige kranten wordt zelfs al geschreven dat de Verenigde Staten nu ook hun „Christine Keeler"-schandaal hebben. Mevrouw Elly Rometsch Schandaal in Washington Baker, tot voor kort secretaris uc - van de fractie van de democratische par door een nadere optrekking van het loon- yj jn ye Senaat is afgetreden, en prijspeil. Ten tweede: de bedrijfstak ken hebben armslag gekregen om dwin gend noodzakelijke loonsverhogingen te verwezenlijken langs legale wegen. Dit laatste punt, dat in feite een grotere liberalisatie op het gebied der lonen toe staat voor korte tijd (want na opvulling De Republikeinse afgevaardigde H. R. Gross heeft in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden een beroep op de re- gering-Kennedy gedaan, de omstandighe den bekend te maken waaronder een lid van de Westduitse militaire missie in Washington en zijn knappe vrouw im augustus naar Bonn zijn gestuurd. Hij doelde daarmee op een bericht dat dat de federale recherche een onderzoek had ingesteld naar het optreden van me vrouw Rometsch „als model en vaste be zoekster van feestjes waarbij enige hoge figuren van het Witte Huis betrokken zou den zijn". Sergeant Rometsch, die echtscheiding heeft aangevraagd, zei van niets te we ten. Mevrouw Rometsch heeft in een in terview met het Westduitse persbureau DPA alle geruchten tegengesproken. Zij vermoedt, dat het beweerde „schandaal" veroorzaakt is door haar vriendschap met een secretaresse van het kapitool. Zij logeert op de boerderij van haar ou ders in West-Duitsland. Niemand krijgt haar te spreken. Journalisten die probe ren tot de boerderij door te dringen wor den verjaagd door honden en worden door een broer van Elly Rometsch bedreigd. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse geheime dienst heeft dinsdagavond in Washington bekendgemaakt, dat een Amerikaanse elektrotechnicus en 'n chauf feur van de Russische handelmaatschappij „Amtorg" zijn gearresteerd. Beiden wor den verdacht van spionage. Zij werden bij een station aangehouden. De gearresteerden, de 38-jarige John William Boetenko en de 33-jarige Igor Iwanov, zouden hebben deelgenomen aan een komplot om voor de Sovjet-Unie do cumenten en andere gegevens te bemach tigen over een contract met de Ameri kaanse luchtmacht, dat wordt uitgevoerd door de „International Electric Corpora tion" waarbij de 38-jarige technicus werkt. Ook twee employes van de Russische af vaardiging bij de Verenigde Naties wer den aangehouden. Zij hadden op de uitkijk gestaan toen Boetenko op 'n parkeerplaats de documenten aan Owanov overhandigde. Boetenko had toegang tot de zeer ge heime documenten over het contract. In de auto, waarmee de Russen Pavlow en Romasj in naar de plaats van het onder houd, dat zij met Boetenko zouden heb ben, reden, vond men een aktentas die laatstgenoemde had meegenomen. In deze tas zouden gegevens over het bewuste contract gezeten hebben. De wa gen van de Russen was ook voorzien van een speciaal fototoestel voor het fotogra feren van documenten. Boetenko had al eerder contact met Russische agenten ge had. Adverten', siddt vwt «.ui iv «/ijvx vt «i nij uut;rut? uctcumtc ujj ccu ucluvaai» van het vacuum gaat het loonkeurslijf meldt dat de 27-jarige sergeant Rolf Ro- toch weer even hard knellen als voorheen, metsch en zijn vrouw zijn uitgewezen na- doordat de loonsverhogingen praktisch al gemeen zullen zijn!) opent een theoreti sche mogelijkheid om „achtergebleven loonschalen binnen een bedrijfstak te sa neren. Theoretisch in de meeste gevallen, omdat de toegestane verhogingspercenta ges door alle werkers zullen worden op geëist. Of de spanning op de arbeidsmarkt zal afnemen, is daarom de grote vraag. Een tijdelijke ontspanning zou kunnen worden gevolgd door een nog heviger spanning in de nabije toekomst, wanneer men aan het nieuwe peil gewend zal zijn en de onderlinge verhoudingen hun oude positie weer zullen innemen. Een nieuwe golf van „zwarte lonen" tengevolge van niet in de hand te houden prijsstijgingen en voortdurend toenemend personeelsge brek lijkt onvermijdelijk. Daarbij komt nog, dat ook in het nabije buitenland de niveaus nog steeds neiging tot stijgen ver tonen en de trek van arbeiders naar dat buitenland eerder zal toenemen dan ver minderen. Ondanks alle sussende ontwijkingen van de ministers en de taktische juich kreten der vakbonden zullen de Neder landse gezinnen zich moeten voorbereiden op minder welvaart dan zij tot dusver ge noten, niet op méér. De anderhalf mil jard gulden (die volgens een vakbonds dagblad „naar de Nederlandse gezinnen zullen stromen") zijn berekend volgens het kinderachtige sommetje van „10 per cent van de totale loonsom". Wat er van deze tien percent nu al af is door ver sluierde prijsstijgingen en wat er nog af zal gaan door toegestane en verborgen doorberekeningen, wordt niet vermeld. Legaal is dat nu al 4 percent! De hui- BAMAKO (AP en Reuter). - Keizer dige regering wenst zich niet te brand- Haile Selassie van Ethiopië en president merken als een dirigistische. Daarom zal Keita van Mali hebben dinsdag ge- zij, bewust of uit onmacht, de prijsstij- sproken met de Algerijnse en Marok- gingen niet kunnen tegenhouden. Dat mi- kaanse delegaties, die in Bamako zijn nister Andriessen in de Kamer de hou- om te trachten een eind te maken aan ding aanneemt alsof hem van prijsstij- het geschil tussen beide landen. De pers gingen niets bekend is, althans niet van chef van president Keita verklaarde dat tr-sn i «ttI rvxA Tiin Ron RoIIq on lrrvnincr Rawan plk'flfir nOP Blinde plek Ieder mens heeft een blinde plek. Deze blinde plek of dode hoek maakt het hem onmogelijk om bijvoorbeeld een zijweg m een denkrichting op te merken of een in- nerlijk dan wel uiterlijk gebrek bij zich- zelf waar te nemen. Zo ken ik een gees tig man die dikwijls toespraken moet hou den en daarin nogal eens spreekt over de heer zus of zo, die eruit ziet alsof hij zojuist uit een warm bad is gestapt. De, redenaar is zich er volstrekt niet van be wust dat zijn eigen huid een tint heeft die bij zijn toehoorderds de indruk zou kunnen wekken dat hij zelf zelden of nooit een grote wasbeurt ondergaat. Ik weet van een vrouw die het land heeft aan schraperige mensen, maar als er iemand in haar bijzijn een paar kor rels suiker morst, zegt ze: „Hè, wat zonde!" Mijn grootvader was een man van stren ge opvattingen. Toch had geen aardbeving hem ervan kunnen weerhouden 's mor gens voor het ontbijt zijn oude, doorge rookte, kwalijk ruikende pijp op te steken. Eens heb ik meegemaakt hoe iemand in een groot gezelschap verschillende men sen op hun blinde plek attent maakte. Toen hem daarop schertsend gevraagd werd waar de zijne dan wel zat, ant woordde hij in alle ernst dat hij er geen had. Dat was dus zijn blinde plek. Thuis gekomen ben ik naarstig gaan zoeken naar de mijne. Zonder succes. Ik vond dat zeer verontrustend, want ik was ervan over tuigd dat ik er tenminste één hebben moest. Mijn naaste omgeving bleek bij navraag te welwillend of te weinig geïnteresseerd om me op weg te helpen en dus trachtte ik me te troosten met de gedachten dat het bezit van zo'n niet te localiseeren achilleshiel een door de natuur ingestelde sociale noodzakelijkheid zou zijn. Hij zou de gemeenschap stof tot kritiek verschaf fen en kritiek op een ander verhoogt het gevoel van eigenwaarde bij de mens. Maar ja, helemaal bevredigend was die redenatie ook niet, want kritiek die op jezelf kan terugkaatsen is gevaarlijk. Tenslotte kwam ik tot de conclusie dat alleen een wondermens in staat zou zijn een vinger op het zwarte gat in zijn eigen wezen te leggen. Die conclusie werd de oorzaak van een nieuw probleem. Hebben wondermensen wel een blinde plek of maakt juist het ontbreken van zo'n bescha mend euvel een gewoon schepsel tot een wondermens? De kwestie is dat ik niet in wonder mensen geloof. Zou dat dan misschien mijn blinde plek zijn? Maria Storm Robert G. Baker Bobby moest aftreden prijsstijgingen „die van invloed zijn, grenst aan het taktloze. In de huidige, zeer moeilijke situatie zou het taktischer zijn, open kaart te spelen en de verwach tingen en moeilijkheden onverhuld te ver gelijken. Ben Bella en koning Hassan elkaar nog niet hebben ontmoet. Een woordvoerder van de Algerijnse delegatie zei, dat het hoofdprobleem om Ben Bella en Hassan bij elkaar te krij gen er een van het protocol is. Hij vertel de, dat de twee het er niet over eens Van werkgeverszijde Is na het akkoord elkaar persoon- onverbloemd toegegeven dat de beruchte pe conferentie zal waarschijnlijk hoog „uitkering ineens" is afgewezen omdat stens drie dagen duren. Ben Bella moet een plotseling vrijkomen van zo'n groot op de verjaardag van de Algerijnse re^ bedrag een schokkende prijsverhoging zou Ivolutie, 1 november, in zijn land terug veroorzaken. Dat is eerlijke taal. Thans is een niet-schokkende, maar „kruipende' prijsverhoging te verwachten. Laat men dat ook van regeringszijde toegeven! zijn. Over de strijd in de woestijn komt vrijwel geen nieuws binnen. Het schijnt dat de gevechten zijn gestaakt om af te wachten of het politieke overleg resultaat heeft. Advertentie VRAAG UW SLIJTER Mn U HKn C Fill «mtlmlMi UaniM. (Van onze correspondent) WASHINGTON. - Lyndon B. John son, Amerika's vice-president, die in no vember naar Nederland komt voor een andbouwsymposium, is 55 jaar oud. Dat is enigszins aan de „bejaarde kant in het Kennedy-team. Onder andere daar om hoort hij niet tot de zogenaamde „jonge Turken" van Washington, waar men bijvoorbeeld Robert Kennedy en McNamara wél toe rekent. Maar Johnson is beslist geen laat- comer in het leven. In 1955, toen hij 47 was, had hij het reeds gebracht tot eider van de meerderheid in het Con gres. Dat was een record. Geen man, in geen van de twee partijen, had ooit zo ong die toppositie bereikt. In de Senaat ïeeft Johnson, vooral achter de scher men, groot werk verricht en ook als vice-president is hij een belangrijke fi guur, al treedt hij niet zo op de voor grond als Nixon onder Eisenhower. Men kan wel zeggen, dat Kennedy geen president geworden zou zijn, als Johnson niet bereid was geweest de kandidatuur voor het vice-presidentschap te aanvaar den. Men zal zich herinneren, dat John son zelf in 1960 getracht heeft president te worden. In de democratische conventie had hij indrukwekkend veel steun. Zoals gebruikelijk zei hij aanvankelijk dat hij geen belangstelling had voor het ambt van vice-president. In Johnson s ge val kan men zich voorstellen, dat hij het meende ook, want de functie van meer derheidsleider in de Senaat is bijzonder belangrijk en deze senator van Texas had zich in de afgelopen jaren bijzonder be gaafd getoond in het doordrukken van be paalde wetsvoorstellen. Johnson was er een meester in, zijn collega's onder druk te zetten of te overreden. nog altijd rechts van Kennedy en omdat hij^eK min of 'meer uit het zuiden komt staat hij in het zuidoosten altijd nog wat beter aangeschreven dan Kennedy. Toch moet men zeggen, dat Johnson in de ras sen-kwesties één lijn getrokken heeft met de regering. Dat heeft tot gevolg gehad, dat bijvoorbeeld de progressieve liberalen in New York hun bezwaren tegen John son hebben laten vallen. In 1960 was dat nog anders. Eisenhower is tijdens zijn president schap herhaaldelijk ziek geweest. Nixon moest daarom voortdurend gereed zijn de leiding over te nemen. Kennedy is jonger en gezonder, maar uiteraard kan ook hem altijd iets overkomen. Johnson wordt daar om steeds betrokken bij de belangrijke be sprekingen en bij de besluitvorming te Washington. Toen Kennedy er in slaagde met John son een team te vormen voor de verkie zingen van 1960 had men ineens het ge voel, dat er zulk een sterk tweetal boven aan de democratische lijst stond, dat nie mand daar tegenop zou kunnen. Johnson ouder, conservatiever en uit het zuiden zou een stabiliserend tegenwicht vor men in de ogen van de kiezers tegen de onstuimiger en door sommigen als wat wild beschouwde Kenhedy. Met Johnson hoopten de democraten vat op het con servatieve zuiden te houden. nl 't zuiden wonnen ze tenslotte Noord en Zuid-Carolina, Georgia, Louisiana, Ar kansas en Texas. Maar Virginia, Florida, Tennessee en Mississippi gaven toch niet hun steun aan dit tweetal. Dat was een tegenvaller, maar zonder de uit Texas af komstige Johnson zou Kennedy waarschijn lijk nog meer tegenvallers hebben gehad. Die hadden hem de overwinning kunnen kosten. Zoals de zaken thans staan verwacht men in democratische kring opnieuw een Kennedy-Johnson team voor de verkiezin gen van 1964. Weer is het zuiden onzeker onzekerder nog dan vier jaar geleden, want Kennedy heeft zich, door zijn actie voor de negers, heel wat vijanden ge maakt onder de zuidelijke, blanke kiezers. Johnson staat politiek gesproken Herhaaldelijk heeft Johnson ook buiten landse opdrachten voor Kennedy verricht. Soms zuiver ceremoniële, soms ook be zoeken van belangrijker aard. Maar hij is niet Kennedy's enig mogelijke afgezant wanneer zich crises voordoen. McNamara werd onlangs naar Vietnam gestuurd en Robert Kennedy ging in 1962 naar Indone sië en Nederland. Wanneer men bedenkt, dat Johnson al vóór 1960 een vrij ernstige hartaan val heeft gehad, is het verbazingwekkend, dat hij nog zoveel werk verzet. Maar soms zoals op zijn recente tocht door Scan dinavië wordt het voor hem wel erg vermoeiend. Mevrouw Johnson algemeen lady Bird genoemd vergezelt haar man op vele reizen. Zijzelf en haar dochters Lynda en Lucy, respectievelijk 21 en zestien jaar, omgeven de vice-president met zuidelijke charme. Wanneer de familie in Texas is, bewoont zij daar de L.J.B.-ranch en die drie letters zijn van alle gezinsleden: Lyn don Baines Johnson, Lady Bird Johnson, Lynda Bird en Lucy Baines. Beroemde buitenlanders, zoals Adenauer en Ayub Khan, hebben op de L.J.B.-ranch gelo geerd. Johnson, de man uit het wijde Texas, is ruim van opvatting en voelt voor zijn Advertentie medemensen. Toen hij nog senator was zei hij eens van zichzelf: „Ik ben een vrij man, een Amerikaan, een senator van de Verenigde Staten en een lid van de Democratische Partij, in die volgorde". Als vice-president heeft hij veel tijd en aandacht gegeven aan de ruimtevaart en aan het vredeskorps. Ook daardoor heeft hij bewezen een man te zijn, die over de grenzen kijkt. ."biD 13. WASHINGTON (Reuter) Senator Ful- bright, voorzitter van de Amerikaanse se naatscommissie voor buitenlandse betrek kingen, heeft aangedrongen op volledige herwaardering van de Amerikaanse steun aan het buitenland. Hij deed dit aan het begin van het debat in de Amerikaanse Senaat over de buitenlandse hulp voor het lopende jaar. Het door de commissie voor buitenland se betrekkingen goedgekeurde wetsvoorstel behelst machtiging om in totaal vijftien miljard gulden voor steun aan het buiten land te gebruiken. Daardoor wordt onge veer zeventig percent van de besnoeiingen die het Huis van Afgevaardigden eerder in het wetsvoorstel had aangebracht teniet gedaan. :eM ALLEEN IN DE SELF SERVICE RESTAURANTS AMSTERDAM(4) - HAARLEM- LEIDEN - DEN HAAG - ARNHEM(2) - UTRECHT Ambtenaren. De hogere ambtenaren in Italië zijn voor 2 dagen in staking gegaan om kracht bij te zetten aan hun eis. voor een betere salarisregeling. Maandag staakte het grootste deel van het ambte narenkorps reeds gedurende twee uur. Vis. Frionor Norwegian Frozen Fish Ltd. uit Oslo zal in de havenwijk van New Bedford in Massachusetts een nieuwe fa briek voor de verwerking van vis laten bouwen. Deze fabriek zal f 2.700.000 gul den kosten. LONDEN (Reuter). - Het 21-jarige fotomodel Christine Keeler, wier ver houding met de voormalige Britse mi nister van Oorlog Profumo heeft geleid tot een van de grootste politieke schan dalen, die Groot-Brittannië in jaren heeft gekend, zal terecht moeten staan wegens „meineed en samenzwering, met de be doeling een onjuiste rechterlijke beslis sing uit te lokken". Met haar zullen voor de rechtbank in de Old Bailey, de centrale Londense recht bank voor burgerlijke misdrijven, haar 23- jarige vriendin Paula Hamilton Marshall, die met haar samenwoonde, en de 56-ja- rige huishoudster van beiden, mevrouw Olivia Nadia Brooker, op dezelfde beschul digingen terecht staan. Ook de Westindische vrachtauto-chauf feur Rudolph Truello Fenton zal, doch al leen voor „samenzwering om de justitie te misleiden", terecht moeten staan. Het besluit hiertoe werd door rechter Abrey-Fletcher, na vijf dagen van een openbaar verhoor, genomen. Tijdens de zitting van dinsdag viel de ene na de an dere getuige miss Keeler aan. Onbewogen hoorde zij de beschuldigingen aan. Haar verdediger zei dat sommige getuigen blijk baar alleen als doel hadden de beklaag den, in het bijzonder miss Keeler, kwaad te berokkenen. Lucky Gordon, die op grond van valse verklaringen tot drie jaar gevangenisstraf was veroordeeld, is enige maanden gele den in hoger beroep onmiddellijk vrijge laten toen uit nieuw bewijsmateriaal ge bleken was dal Christine Keeler en haar metgezellen hadden gelogen. Christine Keelers vader, die zij zeventien jaar niet gezien had, sloeg haar dinsdag opnieuw van de publieke tribune af gade. Later heeft de vader, die thans Colin King heet, Christine in haar woning opgezocht. Landingen. Elf groepen Chinese nationa listische guerillastrijders hebben landin gen uitgevoerd op het Chinese vasteland. Volgens zegslieden hadden zij contact gekregen met ondergrondse organisaties in China en zijn zij verder het binnen land ingedrongen. De sterkte van de groepen is niet bekend. Vuurgevecht. Van Israëlische zijde is woensdag officieel meegedeeld, dat Jor daanse troepen bij de grens tussen Is rael en Jordanië Israëliërs onder vuur hebben genomen. Twee Israëlische sol daten werden gewond. Israel heeft bij de bestandscommissie geprotesteerd. Rode Kruis. Generaal James Collins, de opperbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in het gebied van de Stil le Oceaan, is benoemd tot hoofd van het Amerikaanse Rode Kruis. Hij volgt ge neraal Alfred Grunther op, die opperbe velhebber van de NAVO-strijdkrachten in Europa is geweest. Mijnramp. Bij een ongeluk in een kolen mijn in het Ruhrgebied bij Essen zijn twee mijnwerkers om het leven geko men en drie ernstig gewond. Wapens. Bij een inval in een onbewoond huis in Martigues bij Marseille, heeft de politie vier ton wapens gevonden. Ver moedelijk was dit een wapendepot van de O.A.S. Werktijd. In de Londense haven is men het eens geworden over een verkorting van de werkweek tot veertig uur met ingang van 27 juli van het volgende jaar. Tegenover deze verkorting met twee uur verplichten de havenarbeiders zich tot doeltreffender werken. De regeling komt er op neer dat de loonpost voor inge schreven arbeiders, die nu ongeveer 525 miljoen per jaar bedraagt, met twin tig miljoen gulden stijgt.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3