P Dit jaar wellicht meer nieuwe woningen dan in 1962 Minister Andriessen streeft naar een eenheidstarief voor aardgas HET WEER Engeland draait de kraan naar Indonesië dicht Algerije en Marokko staken de gevechten aan hun grenzen 98 VRIJDAG SOEPDAG HAIVD 25ct Keurslager BUTTER P. Krab voorzitter EEG- organisatie vissndustrie Staaiproject op Rozenburg nog niet van de baan Melk in januari nog duurder Wessanen geeft een uitkering Gemeenten krijgen f50.- per aansluiting Kleinverbruiker heeft met nieuwe tarief voordeel van 25 pereent Finse mode vindt ingang in Nederland Broodprijs ligt nu vast „Winningskosten zijn lVt cent per kub.meter" Deel van Noord- Holland enige tijd stroomloos Scheepsramp in de Java-zee: 74 doden VOLVO-nieuws Bedrag van 4500 ging met vuilnisman mee Ct. EZ552D Ondanks stagnatie door strenge winter Dr. J. Meyer &eë\f^W&"êefore you SUÊDE DAMES- EN HERENJASJES Iets kouder Het woord is aan J In de krant van heden: Geslaagd Gevechten TAST TOE 48e JAARGANG NUMMER 303 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider DONDERDAG 31 OKTOBER 19 6 3 DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Lodewiiks Redacted te U-uiden: J. Kos»k Uitgave Oafischa Badrijva, Pandata N.V, Grote Hoatsö-aa. 93, Ha»lem Directie: P. W. Peerebooro en Mr. H. C. »an der .je Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L (Van onze parlementaire redacteur) De mogelijkheid bestaat, dat dit jaar, ondanks het slechte weer in de winter maanden, méér woningen gereed zullen komen dan in het vorige jaar. In 1962 bedroeg de woningbouwproduktie ruim 78.000. Minister Bogaers van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid zei dit gister middag bij de behandeling van zijn be groting in de Tweede-Kamercommissie voor Volkshuisvesting en Bouwnijver heid. Als gevolg van het slechte weer in De Nederlander P. Krab is gekozen als eerste voorzitter van de dezer dagen in Bremerhaven opgerichte organisatie van de vishandel in de E.E.G.-landen. De heer Krab is in Nederland voorzitter van de federatie van Organisaties op het ge bied van de groothandel in be- en verwer king van vis. Tot tweede voorzitter van de nieuwe Europese organisatie, die haar zetel in Brussel krijgt, is benoemd de Duitser Kurt Hahn. Over de aansluiting van Italië worden nog besprekingen gevoerd. Prof. Andriessen (links) heeft giste ren mededelingen gedaan over de aardgasprijs. Naast hem mr. L. G. Wansink, plv. directeur-generaal van de industrie- en energievoorziening en drs C. A. Verkade van de directie gasvoorziening. Het project Rozenburg is nog niet van de baan. Dit bleek gisteren uit de woorden van dr. J. Meyer, die zoals gemeld binnen kort zal worden benoemd tot staats secretaris van sociale zaken in het bijzon der belast met werkgelegenheid en de in dustrialisatie. Dr. Meyer is de promotor geweest van het project. De a.s. staatssecretaris zei dat een bui tenlandse onderneming die zich beijvert om buitenlandse hoogovenprojecten te verwerkelijken haar aandacht heeft ge richt op het project Rozenburg. Om welke onderneming het hier gaat wilde hij niet zeggen. De minister van economische zaken prof. dr. J. E. Andriessen wil van een verdere verhoging van de melkprijs niet eer der weten dan 1 januari 1964. Hij heeft dit meegedeeld aan het bestuur van het Produktschap Zuivel, dat hem had ge vraagd goed te keuren de melkprijs per 3 november direct al met meer dan twee cent per liter te laten stijgen. Het Pro duktschap had de minister gewezen op de gestegen kosten in de consumenten sector. Van de kant van het Produktschap noch van de zijde van het ministerie van eco nomische zaken kon men ons vanmorgen een voorspelling geven hoe groot de prijs stijging per 1 januari zal zijn. Wessane-n's Koninklijke Fabrieken in Wormerveer zullen het persqneel binnen kort een extra-uitkering ter grootte van een bruto-weekloon geven. Dit is gisteren aan het personeel meegedeeld, nadat in de bedrijven in de ochtenduren was ge staakt. De stakers wensten een uitkering ineens en per 1 januari niet vijf maar tien percent loonsverhoging. Het personeel moet, zo is na overleg met de Onderne mingsraad door de directie meegedeeld, de extra-uitkering beschouwen als 'n voor schot op de in 1964 te realiseren verbete ringen. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog. In het noorden van het land ook zon nige perioden. Matige tot vrij krachtige wind tussen oost en zuidoost. Dezelfde temperatu ren als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. Dit moet volgens de minister van malen tussèn de 6 en de 6.5 cent per ku bieke meter aardgas. Die prijs is samen gesteld uit een basisbedrag van 5 cent plus de uitkomst van een deling van 250 door de „bedrijfstijd" van het gasbedrijf, die weer bepaald wordt door de grootte van de top-leveranties. De uitkomst van die de ling is ten naaste bij 1, en die 1 stijgt tot circa 1,5 naarmate de toppen groter worden. Bij een groter wordend winterver- bruik door aardgasverwarming stijgt dus de prijs van 5 1 naar 5 1,5 cent, maar dan is intussen ook de omzet veel groter. Belangrijker is de volgende tegemoetko ming van de gasunie aan de gemeenten: 50 per aansluiting zal de gasunie aan de gasbedrijven uitbetalen als gedeeltelij ke vergoeding van de overschakelingskos- ten, die veelal op 200 per aansluiting worden geschat. Diit komt neer op een uitkering van 130 miljoen gulden ineens aan de gasbedrijven in Nederland. Voor gemeenten die al eerder overgingen op aardgas zal de vergoeding die zij toen al van het staatsgasbedrijf hebben gehad, op de 50 in mindering worden gebracht. Daar staat voor de gemeenten in het noor den van het land echter weer het voor deel tegenover dat zij 5 percent korting krijgen op de aardgasprijs. „De bedoeling is", zei minister Andries sen, „dat de kosten van ombouw van de gastoestellen bij de bevolking volledig door de gemeenten worden gedragen. Alleen wanneer een oud toestel, van bijvoorbeeld voor de oorlog, technisch niet meer kan worden veranderd, is het voorstelbaar dat de verbruiker zelf een nieuw moet kopen en dat de gemeente hem dan de kosten die anders voor ombouw zouden zijn ge maakt, uitbetaalt". De prijs en de overige leveringsvoor waarden zullen worden neergelegd in een met de gemeenten af te sluiten standaard contract. Alvorens over de inhoud van dit contract algehele overeenstemming zal zijn bereikt, dient nog over velerlei pun ten overleg te worden gepleegd. Zo zal met name moeten worden geregeld het vraagstuk van de desinvesteringen, dat bij een aantal gasbedrijven zal ontstaan als gevolg van het buiten bedrijf stellen van produktie-installaties. De daaruit voort vloeiende kosten lopen bij de betrokken bedrijven dermate uiteen dat in onderling overleg zal moeten worden vastgesteld in welke gevallen en tot welke bedragen een vergoeding zal worden toegekend. Ten slotte is in beginsel overeenstem ming bereikt tussen de S.R.O.G. en de Gasunie over de levering van aardgas aan de industrie. Deze overeenstemming be helst, dat de levering aan industriëlen met een jaarverbruik van 1.000.000 kubieke meter aardgas of meer rechtstreeks door de gasunie zal geschieden, zulks met dien verstande dat alle bestaande gasleverin- Economische Zaken prof. E. Andries sen het aardgas in de toekomst aan de bevolking gaan kosten: Voor wie er alleen maai' op kookt en 25 kubieke meter of minder per maand verbruikt (dubbele warmtewaarde, dus half verbruik vergeleken met stads- gas), 1 vastrecht per maand en 0,25 per kubieke meter. Voor wie er ook een kamer mee ver warmt en daardoor 25 tot 50 kubieke meter verbruikt, 2,25 per maand en 0,20 per kubieke meter. Voor wie er zijn huis centraal mee verwarmt en dan maandelijks 50 ku bieke meter of meer afneemt, 7,25 plus 0,10 per kubieke meter. Zeer nadrukkelijk zei prof, Andriessen toen hij gisteren in Den Haag de aard- gasprijzen bekendmaakte dat met deze ta rieven de kleinverbruiker er zeker met 25 percent op vooruit gaat. „De eerste tijd zullen er nog verschillen zijn doordat de ene gemeente bij de over schakeling op hogere kosten komt dan de andere, maar wij willen in elk geval na verloop van tijd tot een eenheidstarief ko men, dat in het hele land geldt. Het aard gas is niet bedoeld als bron van grote winsten voor de gemeenten. De Nederland se verbruiker moet er een belangrijk voor deel van hebben, dat staat voorop. De ge meenten zullen er met een redelijk rende ment op hun distributie-apparaat uit kun- n enkomen. Reeds in de aanlooptijd bestaat daarop een zekere kans." Want wat gaan de gasbedrijven zelf voor het aardgas betalen. Niet alleen de minis ter van economische zaken, ook de Gasunie en de commissie samenwerkende regiona le organen gasvoorziening deden hierover na een bereikt akkoord gistermiddag me dedeling. De laatste in een gezamenlijk communiqué. De prijs voor de gemeenten gaat schom- Advertentie Na het saunabad nu het Finnbrod. Op steeds meer ontbijt- en koffietafels is het pak Finnbrod een graag geziene buiten landse gast. Het is met boter en gewoon beleg niet alleen een smakelijke, doch ook een gezonde kost, die voedt en toch... slank houdt. Knappend, door-en-door krokant gebakken Finnbrod is bereid uit volkoren roggemeel met ontvette melk. Omdat Finnbrod zo diepdoorbakken is, blijft het maandenlang vers. Ook uw levensmiddelenbedrijf verkoopt kersvers Finnbrod. pak wit of bruin 80 ct. Vandaag mag het brood niet worden verkocht tegen hogere prijzen dan die welke op 10 juli j.l. van kracht waren, vermeerderd met de beide verhogingen van een cent per 800 gram, die op resp, 14 augustus en 20 augustus werden toege staan. Dit staat in de vandaag verschenen pr ij zenbeschikking voor brood van minister Andriessen. De beschikking is niet van toepassing op kleinbrood, roggebrood, rozijnenbrood en krentenbrood. In een vraaggesprek voor de radio heeft de aardgas-deskundige van de P. v. d, A„ de heer W. Thomassen, her haald dat de winning van het aardgas niet meer dan anderhalve cent per kubieke meter kost. In mijn berekening zitten alle kosten en dus ook die van het aan te leggen buizennet. De heer Thomassen zei bovendien te zjjn uitge gaan van een gasbel van 500 miljard m3 en niet van 11000 m3 miljard. De winst voor de Gasunie is als wij de winst marge op 5 cent per m3 stellen ruim 55 miljard gulden over de periode dat het gas uit de „bei" zal komen, aldus de heer Thomassen. het eerste kwartaal van dit jaar zijn 8.400 woningen minder gebouwd dan in het eerste kwartaal van 1962, Het twee de en derde kwartaal toonden echter een veel gunstiger beeld dan de overeen komstige periode in het vorige jaar. Als het vierde kwartaal eenzelfde beeld geeft, zit er dus de mogelijkheid in dat de totale woningproduktie van dit jaar uitkomt boven het niveau van 1962. Naar aanleiding van critische opmerkin gen van de heer Bommer (P.v.d.A.) ver klaarde de minister dat Zwolsmans Ex ploitatiemaatschappij Scheveningen en eventuele andere gegadigden geen speciale toezeggingen meer krijgen voor de bouw van woningen in de vrije sector met ar beidsbesparende methoden. De heer Bom mer had o.m. gezégd dat door de toezeg gingen van de vórige minister, mr. Van Aartsen. duizenden andere aanvragers zijn gepasseerd. Vertegenwoordigers van de bouwondernemingen, die toezeggingen heb ben gekregen, komen bij gemeentebesturen onderhandelen over de aankoop van grond met het, bouwvolume al in hun zak, aldus de heer Bommer. Minister Bogaers zei, dat vóór 1963 ten behoeve van de ongesubsidieerde sector een speciale reserve van 8.000 woningen is aangehouden om grote arbeidsbesparende initiatieven op gang te brengen. Zwolsman kwam als eerste met een aan bod om gedurende drie jaar 2000 woningen per jaar te bouwen. Hierop heeft het de partement positief gereageerd. Het initia tief van Zwolsman is gevolgd door andere gegadigden, o.m. de n.v. Eurowoningen, de Vereniging van Systeembouwers, het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten en Nationaal Grondbezit. Voor de bouw in 1963 zijn in totaal 4476 vergunningen verleend. Er zullen dit jaar nog 3717 toewijzingen volgen. Voor 1964 en I 1965 zijn nog 8317 woningen toegezegd. In 1964 zullen geen speciale reserves voor arbeidsbesparende bouw meer worden aangehouden, nu ook in de vrije sector arbeidsbesparende methoden worden toe gepast. Bovendien deden zich tal van spe culaties voor. Er werden critische vragen gesteld over iets wat in Amstelveen is voorgevallen. Daar zijn 112 voor de verhuur bestemde premiefiats na het gereedkomen als vrije- sectorwoningen verkocht. De premie is vervolgens gebruikt voor dé bouw van 112 eensgezinshuurwoningen. Minister Bogaers beloofde, dat in de toe komst dergelijke afwijkingen van eenmaal gemaakte afspraken niet meer zullen voor komen. De Montesquieu: Als men schrijft, doet men dat niet om de mensen te doen lezen, doch om hen te doen denken. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 13 Beeldverhalen 2, 19 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstod 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws 3, 15 Medische verzorging 5 Uit stad en omgeving5, 7, 9 In de Vishal en op zee7 Radio en t.v17 Kunst 17 Feuilleton 19 Econontisch nieuws21 Beurs 21 Scheepsberichten 21 Sport 23 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Een groot deel van de provincie Noord- Holland heeft woensdagmiddag omstreeks vier uur een kwartier tot drie kwartier zonder stroom gezeten als gevolg van een storing op de verzamelrail in de centrale in Velsen. Getroffen werden het gebied benoorden het Noordzeekanaal, de Zaanstreek, een klein deel van IJmuiden en Santpoort, als mede Haarlem-Noord ten noorden van de spoorlijn Haarlem-Zand voort. Dit stads deel, dat door het PEN wordt gevoed, zat van vier uur tot kwart voor vijf zon der stroom. De Nederlandse spoorwegen hebben ook hinder van de storing in de stroomvoorzie ning gehad. De spanning van de bovenlei ding was op het baanvak Uitgeest-Den Helder iets minder dan normaal. De trei nen konden niét op normale snelheid rij den, medé doordat de seinen en wissels niet werkten. Verscneidene overwegen konden niet vlot worden bediend. gen voor industriële doeleinden ook bij overschrijding van bovengenoemde grens door de gemeenten zullen worden gecon tinueerd. De S.R.O.G. heeft zich bereid verklaard via de regionale organen de gemeenten te adviseren ook deze regeling te aan vaarden. Tussen de gasunie en de S.R.O.G. is nog overleg gaande over de wijze waarop de industriële tarieven op elkaar kunnen worden afgestemd, opdat discriminatie tussen industriële afne mers zoveel mogelijk kan worden voor komen. In afwachting van het tot stand komen van het standaardcontract zal met de ge meenten, waarvan de voorziening volledig op aardgas is gebaseerd, een overgangs regeling worden getroffen die het moge iijk maakt reeds in begin 1964 tarieven voor ruimteverwarming in te voeren wel ke de penetratie in die sector reeds aan stonds daadwerkelijk zullen bevorderen. KOEALA LOEMPOER (Reuter) Groot- Brittannië heeft zijn hulpverlening aan Indonesië geschorst tot het tijdstip waarop de betrekkingen met de republiek ver beterd zijn. Hiervan is vandaag melding gemaakt in een verklaring van dé regering van Maleisië, die de woorden aanhaalde van de Britse staatssecretaris voor Tech nische Samenwerking, Carr. DJAKARTA (AP) Bij het zinken van een motorbarkas in de Javazee eerder de ze maand zijn 74 opvarenden om het le ven gekomen bij zware zeegang, zo meldt het Indonesische persbureau Antara. Het ongeval gebeurde voor de kust van Zuid- Sumatra. Op 21 oktober zijn vijf beman ningsleden gered, nadat ze tien dagen zon der voedsel of water hadden rondgedre ven. Twee uur na de redding stierf een van hen. De barkas was op weg naar de Riouw- archipel bij Singapore. Er was ook een of ficiële waarnemersploeg aan boord voor de uitvoering van de „confrontatiepolitiek tegen Maleisië, aldus Antara. (Van onze correspondent) PARIJS. - Er is op papier een einde gekomen aan de oorlog in de Sa hara. President Ben Bella van Algerije en koning Hassan II van Marokko heb ben daartoe een overeenkomst getekend. Dat gebeurde woensdagavond in bet paleis van president Keita van Mali in Bamako. De vijandelijkheden moeten vrijdagavond om 24 uur worden ge staakt. De twee staatshoofden hadden elkaar eerst ongeveer een halve dag genegeerd. Tenslotte kwamen ze toch bij elkaar. Dat gebeurde in het bijzijn van president Kei ta en keizer Haile Selassie van Ethiopië. Laatstgenoemde trad op als bemiddelaar. Hij zou een compromisplan op tafel heb ben gelegd. Dat voorziet in een gedemili tariseerde strook in het omstreden grens gebied. Een internationale Afrikaanse strijdmacht zal daar patrouilleren. Om zeven uur woensdagavond werd de overeenkomst ondertekend. Toen dat ach ter de rug was, gaven Ben Bella en Has san elkaar een hand. Tegen de verwachting in is de conferen tie dus geslaagd. De neutralisering van de omstreden woestijngebieden is duidelijk in overeenstemming met de wens van Ben Bella. Ook de bepaling dat de organisatie van de Afrikaanse landen zal proberen tot een definitieve vaststelling van de grens Advertentie ZIE PAGINA 6 Op de stortplaats van het Haagse huis vuil te Wij ster in Drente zijn elf mannen een gehele dag aan het zoeken geweest naar 4500,-. Een marktkoopman in Den Haag, die bang geweest was dat tijdens zijn afwezigheid in het weekeinde bij hem zou worden ingebroken, had dit geld ver stopt in de vuilnisbak. Hij vergat het eruit te halen en herinnerde zich pas het geld toen de vuilnisbak al was geleegd. De Haagse gemeentereiniging verwees hem naar de vuilnisstortplaats in Drente, waar na een gehele dag zoeken' het geld echter niet meer teruggevonden werd. te komen, komt geheel tegemoet aan de opvatting van het Algerijnse staatshoofd. Het succes van de conferentie is in de eerste plaats een overwinning van het ver stand en in de tweede plaats een persoon lijke zege voor de beide bemiddelaars, de president van Mali, Modibo Keita, en de Ethiopische keizer Haile Selassie. Er zijn al tekenen die doen vermoeden dat het positieve resultaat van de confe rentie in andere delen van Afrika, en voor al in Egypte en Tunesië, niet zonder eni ge zuren bijgedachten is ontvangen. President Nasser van Egypte had ge hoopt door het conflict zijn invloed via Algerije over de hele Maghred uit te kunnen breiden. Bourguiba voelt zich, zo schijnt het, wat teleurgesteld, omdat zijn persoonlijke inspanningen als vredesstich- ter geen gevolgen hebben gehad. Daarentegen is sinds woensdag op het Afrikaanse continent de ster van Haile Selassie, de bejaarde keizer van Ethiopië aan wiens bemoeiingen de wapenstilstand vooral te danken is geweest, hoger dan ooit gestegen. In het grensgebied wordt nog fel ge vochten, vooral bij het ertsrijke Tindouf. Ook in de omgeving van Figuig in het noordoosten van de Sahara gaat de strijd door. Geruchten over wapenzendingen uit Cuba en Egypte naar Algerije houden aan. Ook wordt beweerd dat Cubanen ge reed staan in Oran om tanks naar het front te rijden. Het schijnt dat deze be richten uit Marokko komen. Een woord voerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken kon ze niet be vestigen. Advertentie 125 gram POULET 125 gram GEHAKT zakje kruiden grote MERGPIJP VRIJDAG en ZATERDAG voor ieder die 5— besteedt KENNEMERLAAN 43-45

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1