De meeste zeelui zien in smokkelen geen kwaad" Haarlemse politierechter kreeg IJmondzaken te behandelen L "1 S lames welcome mora Stichting r.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek Velsen tien jaar Suede en Leder kleding ¥ELOff UIS VISSERS GLPS 5 öin3 i nu Chef van IJ muider douane: Grote vogelexpositie Intocht St. Nicolaas Werk wordt steeds omvangrijker Havenberichten De heer G. H. Leurs nam afscheid van PTT Medische verzorging tijdens het weekeinde U kent ze toch? r* rAmrmïXK kif DONDERDAG 31 OKTOBER 1963 55 Voor de POLITIERECHTER IJ BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSKERK Winkeldiefstallen Onder de invloed „Het walletje bij het schuurtje houden Fa. R. de Boer Juwelier - Horloger - Opticien JONGEJANS PLEIN 1945 no. 49 - TELEFOON 6018 Examens VITRAGESTR00K 39 cm hoog 1.18 Bijpassende STORES J «C Mistbanken slaan aan flarden tegen het fortachtige havenkantoor bij de IJmuidense sluizen. Een scheepshoorn stoot twee korte waarschuwingen uit. Als een spookschip doemt het vaartuig uit de nevels op en sluipt op de grote sluis toe. Steven en bovenbouw tekenen zich steeds duidelijker tegen het grauwe waas af. Een wit staartje stoom ontsnapt uit de fluit van een sleepboot. Het geluid dringt gedempt naar binnen. Hoofd-verificateur H. van der Herberg schudt achter zijn stalen bureau met de geordende stapel tjes paperassen een sigaret uit een pakje. „Roken?" In het begin onmiskenbaar terughoudend maar in de loop van ons gesprek mede deelzamer zegt hij: „Smokkelen is in IJmuiden, net als in iedere havenplaats, een vrij gewone zaak. Die affaire met de kotter IJM 3 „Ria" vorige week was natuurlijk een uitzonde ring wat de omvang van de smokkelwaar betreft. Die schipper moest wel tegen de lamp lopen omdat hij duidelijk te veel geriskeerd heeft. Tja, wie het onderste uit de kan wil hebben. Chef-douanier Van der Herberg. 60 jaar en sinds 1955 in IJmuiden gestationeerd daarvóór onder andere in Rotterdam en Deventer maakt met twee handen het gebaar van „it is all in the game". Ditmaal zag de schipper van de „Ria" zijn hoop op de zoete winst die een half miljoen Amerikaanse en Engelse sigaret ten, aan boord gebracht in een Duitse haven, hem zou opleveren, in rook op gaan. „Kijk eens", zegt de heer Van der Her berg, aan zijn sigaret trekkend, „buiten landse sigaretten die ons land binnenge smokkeld zijn kan je hier plenty kopen. Maar die komen meestal van kleine par tijtjes. Vissersschepen zijn vrij van in- en uitklaringen en dat maakt het contro leren niet gemakkelijk. Je kan moeilijk elk binnenlopend schip tot de bodem on- Advertentie derzoeken. Bovendien zijn de IJmuider vissers één grote familie. Maar zaken in het groot als die sigaretten van de Ria, die worden hier in IJmuiden toch maar hoogst zelden afgehandeld. IJmuidenaren praten gauw over die dingen daar pas sen de grote mannen achter de scher men wel voor op. Meestal is IJmuiden in voortoneel voor de heren,die in Amster dam aan de touwtjes trekken en.die over het nodige kapitaal beschikken. Kijk, en die achtergronden en contrasten interes seren ons het meest. Heus, ook in de smokkelarij zijn het meestal de eenvoudi ge zeelui die het vuile werk moeten op knappen en daarvoor maar karig beloond worden". Slechts een klein gedeelte van de 36 douanebeambten die in IJmuiden er op moeten toezien dat de Nederlandse invoer rechten en accijnzen niets te kort wordt gedaan is met het opsporen van smok kelwaar belast. Dit handjevol mannen staat tegenover de velen in de wereld van scheepvaart en visserij die het smok kelen bepaald niet als een misdrijf zien. „In de meeste gevallen", aldus de heer Van der Herberg, „zijn het ook hele ge schikte kerels die best tegen hun verlies kunnen als ze gepakt worden. De ware schuldigen zorgen er wel voor dat ze bui ten schot blijven. Zoals met die half mil joen sigaretten van de Ria bij voorbeeld. We hebben sterke vermoedens dat deze smokkelaffaire een lange voorgeschiede nis heeft waar heel wat mensen in betrok ken zijn. Maar vermoedens zijn nog geen bewijzen." Hoofd-verificateur van der Herberg zegt het een beetje gelaten, alsof hij het spij tig vindt dat wat hij en zijn mannen over smokkelpraktijken in de IJmuidense ha vens te weten zijn gekomen door het ambtsgeheim wordt beschermd. Hoofd-verificateur H. van der Herberg: ....de IJmuidense vissers zijn één grote familie Alles voor uw donkere kamer (inclu sief waardevolle tip3 van foto-ama teur/vakman JOOP GANS Jr.) vindt u bij KENNËMERLAAN 5 (bij de brug) De volièrevereniging „Fauna Felisena" houdt van 23 tot 29 december een grote vogeltentoonstelling in de F. L. Ossen- dorpschool, Le Mairestraat 12, IJmuiden. „Fauna Felisena" komt hier niet alleen. Ook de afdeling Velsen van de Vereniging ter bevordering van de bijenteelt en de Fotokring Velsen hebben reeds hun mede werking toegezegd, terwijl met andere ver enigingen nog contact wordt gezocht, ten einde deze expositie zo gevarieerd mogelijk te doen zijn. GEBOREN: Aart, z. van A. Kramers en M. S. Percival; Johannes P., z. van J. Borst en M. R. Beentjes; Markus P. C„ z. van F. G. van Woensel en M. M. van Loon; Jo hanna M., d. van P. M. van Leur en M. J. H. Koning; Abraham P., z. van A. P. F. Kochx en M. I. C. Bleeker; Josephine T„ d. van H. de Jong en E. C. Velthuis; Maria E. J., d. van J. W. Kobesen en B. M. A. Eugelink; Francisca, d. van J. Boonstra en C. Marcus; Henricus M., z. van C. Dekker en J. Kruiniger; Pieter J., z. van P. J. Plat- teeuw en M. H. Openeer; Antonius J. G., z. van J. A. van Egmond en A. Tjipjes; Ru- dolf O. E., z. van J. H. Wester en A. H. T. Wigchert; Anna P., d. van G. A. Arnolds en M. C. Schouten; Jeanette, d. van T. C. van der Net en Y. Nebbeling; Brigitte D. E„ d. van H. Wolterman en C. Q. J. Zuid- weg; Robert, z. van B. Eckhard en M. E. Teeling. GETROUWD: D. K. Krom en J. R. Put- ker; C. G. P. Bras en J. C. T. Duin; C. P. Schotten en J. M. Limmen; J. D. Loogman en E. M. Hoogewerf. Onder de verschillende beklaagden, die zich woensdagmiddag bij dc Haarlemse politierechter voor een min of meer ern stige overtreding moesten verantwoorden, bevond zich ook een 50-jarige Hoogoven employé uit Haarlem. Deze was namelijk j in een tamelijk opgewonden toestand ge- j raakt, omdat hij bij het verlaten van de I Velsense pont op een lichte verkeersover treding was betrapt door een agent van politie, die sich enigszins verdekt had op gesteld. Dit vond verdachte „geen stijl" en hij had de verbaliserende ambtenaar enige scheldwoorden toegevoegd, die zich I moeilijk voor herhaling lenen. Deze mono- loog besloot hij met de uitroep: „Ze moes- i ten je doodschieten!" Een en ander werd hem door de officier van justitie, mr. J. j Wiarda zeer kwalijk genomen, zodat hij I het alleszins gerechtvaardigd achtte één j week onvoorwaardelijk te eisen. De poli- tie-rechter, mr. J. D.Vink, wilde ditmaal echter nog rekening houden met het blan co strafregister en onbesproken verleden van beklaagde, zodat het vonnis uiteinde lijk 75,- boete luidde. Een 37-jarige loodgieter uit Beverwijk werd veroordeeld tot 75,- boete en drie weken voorwaardelijke gevangenisstraf, omdat hij tijdens zijn werkzaamheden in een grote kruidenierszaak in Beverwijk een doos chocoladerepen en andere win kelwaar had ontvreemd. Ook dit feit werd door de officier van justitie bijzonder ern stig geacht, omdat de loodgieter misbruik van het vertrouwen had gemaakt dat ge woonlijk wordt gesteld in hen, die huise lijke karweitjes komen verrichten. Dat hem nu de gevangenis nog werd bespaard had hij te danken aan het feit dat de rech ter vrouw en kinderen van beklaagde niet door diens „stommiteit" wilde duperen. Triester was de zaak tegen een 51-jarige huisvrouw uit Velsen, die op winkeldief stal was betrapt, terwijl zij enige maan den geleden wegens eenzelfde feit reeds tot een voorwaardeijke gevalngenisstraf was veroordeeld. Snikkend vroeg beklaag de nog éénmaal clementie, omdat de dief stallen waren gepleegd in een perio- ,de, welke door langdurige ziekte van de echtgenoot en minimale inkomens voor het gezin uitermate moeili.ik is geweest. Gelukkig zijn inmiddels de omstandighe den verbeterd, zodat volgens beklaagde niet meer voor herhaling behoeft te wor den gevreesd. De politierechter merkte op dat het tot de hoge uitzonderingen be hoort, wanneer een voor winkeldiefstal ge strafte huisvrouw opnieuw voor hem moet verschijnen. Desondanks wilde hij inder daad rekening houden met de benarde ge zinsomstandigheden uit het verleden, zo dat het vonnis bleef beperkt tot een boete van 100,-. De categorie weggebruikers, die in het beklaagdenbankje moeten plaatsnemen omdat zij hun motorvoertuig bestuurden in een toestand, die de meest noodlottige gevolgen zou kunnen hebben, werd deze middag onder meer vertegenwoordigd door een 33-jarige grondwerker uit Vel- Advertentie Geschenken van „waarde" behoeven niet duur te zijn. Met „5 december" in aantocht moet u beslist eens komen kijken naar de vele mogelijkheden die wij in populaire prijsklassen bieden. Er is meer keus dan u denkt en wat u koopt, koopt u veilig, want u koopt het bij Kennemerlaan 60 IJmuiden Telefoon 4938 sen. Hij had in juni met zijn bromfiets in de Lange Nieuwstraat in IJmuiden zul ke zonderlinge kapriolen gemaakt, dat de politie er aan te pas was gekomen. Op een vraag van de politierechter hoeveel hij die avond dan wel had gedronken, be perkte hij zich in zijn antwoord eerst tot één flesje pils, om hier echter even later schoorvoetend nog een tweede aan toe te voegen. Als excuus voor zijn toen zo op vallend gedrag voerde hij aan waar schijnlijk door de koude te zijn bevan gen.... „In juni?" vroeg de politierech ter ongelovig. Dit verweer werd dan ook zo weinig steekhoudend bevonden, dat of ficier en politierechter dronkenschap be wezen achtten. Eis en uitspraak verschil den weinig van elkaar, zodat de grond werker tot een week gevangenisstraf ver oordeeld werd. Bovendien zal hij zich ge durende een half jaar op de fiets naar zijn werk moeten begeven, omdat hem tevens het besturen van een motorvoer tuig voorlopig werd ontzegd. Een 21-jarige timmerman uit Heems kerk stond deze middag figuurlijk gespro ken ook reeds met één voet in de gevan genis, omdat de officier van justitie het hem zeer kwalijk nam dat hij destijds een bromfiets had weggenomen, om deze na gebruik weer „zo maar ergens neer te kwakken." De officier noemde dit een onbegrijpelijke en misselijke mentali teit," grenzend aan diefstal. Wegens zijn tot dusver onbesproken gedrag bleef de eis ditmaal dan ook nog beperkt tot 75 boete, plus een maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. „Conform," zei de politierechter. K.P.V. NAAR ZAANDAM De Kennemer Pluimvee Vereniging in Beverwijk heeft besloten de heer B. van Riessen te benoemeft als „tatoueerder". De vereniging houdt dit jaar de clubtentoon stelling in combinatie met haar zuster vereniging Fauna te Zaandam. Ruim 130 dieren aanvaarden woensdag 6 november de reis naar de Zaan, om door diverse keurmeesters te worden gekeurd. Op 8, 9 en 10 november is deze expositie voor het publiek geopend. „BARON KREEFTENEUS" De kinder-operettevereniging V.I.D.E.S. uit IJmuiden begint het nieuwe seizoen met drie opvoeringen van de kinder operette „Baron Kreefteneus" in het Pa tronaatsgebouw aan de Willemsbeekweg. De voorstellingen worden gegeven zater dag (middag en avond) en maandag 11 november. De regie is weer van mevrouw J. van der Vis, die zich eveneens met het vervaardigen der kostuums belastte. Ook de decors komen uit „eigen atelier". Zaterdag 23 november is de officiële in tocht van Sint Nicolaas in de gemeente Velsen. De Sint zal op die dag in alle delen van de gemeente een joyeuze entree maken. Ook Beverwijk heeft zaterdag 23 novem ber gekozen als dag voor de officiële in tocht. HERDENKING KERKHERVORMING In de Nederlands hervormde kerk aan de Kanaalstraat te IJmuiden wordt don derdagavond, aanvangende te acht uur, een dienst gehouden ter herdenking van de kerkhervorming. Van de kansel zullen drie predikanten spreken, namelijk ds. Assies, gereformeerd predikant, ds. Vlietstra, christelijk gereformeerd predikant en ds. Van Niel, Nederlands hervormd predikant. Medewerking aan deze dienst zal worden verleend door het christelijk mannenkoor. Advertentie DE WOLSPECIALIST brengt deze exclusieve Franse wol in de moderne kleuren De Stichting. Katholieke Openbare Lees zaal en Bibliotheek Velsen bestaat zondag tien jaar. Op 2 november 1953 werd de stichtingsakte door notaris J. H. A. M. Anten gepasseerd. De bakermat van de Stichting Katho lieke Openbare Leeszaal en Bibliotheek Velsen lag in Velsen-Noord. Daar was in het toen nieuwe parochiehuis ruimte be schikbaar en daar werd, onder financieel zeer tegemoetkomende voorwaarden van het kerkbestuur, de centrale bibliotheek gevestigd. Dank zij veel en veler inspan ning kon spoedig na de oprichting worden voldaan aan de eisen betreffende inrich ting en boekenschat, waardoor de stich ting in aanmerking kon komen voor over heidssubsidie. Mejuffrouw Cl. Vinkenburg, directrice van de r.k. O.L.B. te Haarlem, nam van 1 maart tot 1 september 1954 ook het directeurschap van de r.k. bibliotheek Velsen waar. Per 1 september 1954 werd als directrice aangesteld mej. M. A. E. Schlatmann, die deze functie nog steeds vervult. In april 1959 werd de bibliotheek ver bouwd tot open uitleen, waar de lezers dus zelf toegang hebben tot de boeken, waaruit zij dan een keuze kunnen maken. Zonder dat overigens een wijziging kwam in de omvang van het bibliotheekwerk, werd in mei 1960 de status van centrale gewijzigd in die van filiaal als gevolg van het toegenomen belang van de centraal in de gemeente gelegen vestiging te IJmuiden-Oost. De stichting beschikt thans in IJmuiden- Oost over een ruime, goed ingerichte bi bliotheek, waarin bibliotheken en lees zalen voor volwassenen en voor de jeugd. In mei 1960 werd aan deze vestiging, we gens de groei en de centrale ligging in de gemeente, de status van centrale biblio theek gegeven, waar de directrice haar standplaats heeft. In IJmuiden West beschikt de stichting over een uitleenpost. Na een aantal jaren van een niet ideale huisvesting kon in Advertentie DE SPECIAALZAAK BREESTRAAÏ 1: BEVERWIJK TELEFOON 5629 maart van het vorig jaar de uitleenpost worden ingericht in de grote zaal onder de Petruskerk. Ook Driehuis kende een uitleenpost. In 1958 moest deze post echter wegens plaats gebrek worden opgeheven. Dit gemeente- deel kan voldoende verzorgd worden ge acht door de gemakkelijk te bereiken cen trale in IJmuiden-Oost, welke ook groot genoeg is om tevens de lectuurvoorziening voor Driehuis te verzorgen. De uitleenpost in Santpoort-Noord werd in 1959 gereorganiseerd. Op 3 november 1962 werd deze uitleenpost gesloten. Het betekende echter geen vertrek uit Sant poort. In samenwerking met de gemeente bibliotheek werd namelijk een filiaal ge opend, dat voorlopig nog is ondergebracht in het gebouw Spaarnberg aan de Wüste- laan. De stichting katholieke leeszaal en bi bliotheek Velsen schenkt niet alleen aan dacht aan de vaste bewoners van Velsen. Ook het woonwagenkamp is in het werk betrokken. In september 1960 werd, on dergebracht in de kampschool, ten behoeve van het woonwagenkamp Velsen een uit leenpost ingericht. Het is in de afgelopen tien jaar met het werk van de katholieke O.L.B. steeds in stijgende lijn gegaan. Enige cijfers illus treren duidelijk de groei. Zo omvatte het boekenbezit aan het eind van 1954 een totaal van 10.649 banden. In de loop der jaren nam dit aanta! steeds toe en thans is het verdubbeld. Het aantal uitleningen is in deze periode zelfs verdrievoudigd. In 1954 werden 21.346 banden uitgeleend, het afgelopen jaar 65.694. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Bomma van Delfzijl; Michael M„ Immingham; Jean Gui- ton, Le Havre: Balkan. Rotterdam: Imke, Rot terdam; Togokust. Antwerpen; Batavier 3, Ho ping; Anniken, Antwerpen: Menje, Neath; Rosita Mana, Sornas .naar Zaandam; Moselstein, Ant werpen; Markab, Hull; Anna Oldendorff, Riga; Ostrabotnia, Ala, naar Velsen: Baam, Trinidad; Cyprian Coast, Londen; Reedwarbler, Londen: Jean E., Londen; Adelheid Sibum, Kemi; Admi- ralengracht. Hamina, naar Zaandam; Weserland, Kotka: Dione, Caen; Jans, Londen; John Kruse, Ixpila. naar Zaandam; Ask, Rotterdam; Hong kong Exporter, Rotterdam: Delfborg, Sandvik. Woensdag vertrokken uit IJmuiden; Gouwe- stroom naar Vlissingen; Telamon, Curagao: Mer- weborg, Sundsvall, van IJmuiden; Abel Tasman, Gefle, zout van IJmuiden; Gré, Huil; Borculo, Uddevalla, walsmateriaal van IJmuiden; Bab T., Delfzijl van Zaandam; H.K.S. De Hoop, Noord zee. van IJmuiden; Anna Henny, Uppsala: Hanna Henninga, Antwerpen: Kreon, Fort de France; Leo, Helsinki; Elsa, Delfzijl van Zaandam: Wer ner Meyburg, Dagenham; Philetas, Rotterdam; Dido, Rotterdam; Norfolk Trader, Harlingen; Rossen, Antwerpen; Grim, Rotterdam: Svane- sund, Stockholm; Egret, Rotterdam; Yewmount, Rotterdam; Sappemeer, Rotterdam; Waver- stroom. Londen; Lireco, Rotterdam; Ladon, Rot terdam; Ardeas, Rotterdam. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Sirrah van Millazzo: Hendrik Holwerda, Ventspils, bij legger IJmuiden: Deborah, Londen; Arendskerk, Antwerpen: Themis, Antwerpen; Midas, Rotter dam; Spes, Swinemünde, kalk voor IJmuiden; Sirius, Londen. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Michael M. naar Immingham: Lucas M., Den Oever; Hu- bro, Malta; Moselstein, Antwerpen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Op het hoofdpostkantoor IJmuiden heeft vanmorgen de heer G. H. Leurs, bestel ler eerste klasse, afscheid genomen. De heer Leurs gaat PTT, in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd, verlaten. Hij is sedert 6 augustus 1942 in IJmuiden bij PTT werkzaam. De heer Leurs trad 1 januari 1920 te Diemerbrug in dienst bij PTT. Anderhalf jaar later werd hij overgeplaatst naar Amsterdam. Op 23 november 1922 werd hij, wegens overcompleet, ontslagen. Twintig jaar later kwam hij terug bij PTT. De directeur van hoofdpostkantoor IJmuiden, de heer B. Groenhof, heeft de scheidende vanmorgen toegesproken en be dankt voor de uitstekende wijze waarop hij dikwijls onder heel moeilijke omstandig heden, zijn werk heeft gedaan. De heer Leurs had, naast waarderende woorden, geschenken in ontvangst te nemen. Advertentie KRUISSTRAAT 2. HAARLEM (u weet wel op de hoek bij de brug) is enorm gesorteerd in HERENHOEDEN - wolvilt en haarvilt Nergens vindt u groter collectie IJMUIDEN Artsen: A. J. van Leusen, Van Tuyll- weg 34, tel. 4328; J. Noorda, M. K. Hof stedestraat 48, tel. 5652; P. Brouwer, Koningin Wilhelminakade 79, tel. 4507. Apotheek: Apotheek Ledeboer, Kenne merlaan 80. Wijkverpleging: zuster Kuiper, J. P. Coenstraat 145, IJmuiden, tel. 02550- 6504, voor IJmuiden en IJmuiden-Oost; zuster C. Nap, Rembrandtlaan 5, IJmui den, tel. 02550-6195, voor IJmuiden en IJmuiden-Oost; zuster G. Lammerts, Curagaostraat 18, Santpoort, tel. 02560- 8756, voor Santpoort-Noord en Sant poort-Zuid; zuster J. Markerink, Geel vinkstraat 27, Velsen-Noord, tel. 02510- 3936, voor Velsen-Noord en Velsen-Zuid; zuster G. Kolkman Brederodestraat 2, Haarlem, tel. 02500-62044. voor Driehuis en IJmuiden-Oost. Verloskundigen: mevrouw M. Bakker, Snelliusstraat 53, tel. 5053; mejuffrouw E. W. Engelhardt, Moerbergplantsoen 143, tel. 7949; mejuffrouw A. C. van Sassen, Rijnstraat 93; mejuffrouw J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259. Tandartsendienst Velsen, Beverwijk en Heemskerk: mevrouw J. Kissing-Van der Drift, Louise de Colignylaan 44, Santpoort, tel. 02560-8154. SANTPOORT Arts: D. Mansholt, Vinkenbaan 23, Sant poort-Station, tel. 8320. Apotheek: Santpoortse Apotheek, Bloe- mendaalsestraatweg 145, Santpoort-Zd„ tel. 8249. BEVERWIJK Artsen: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagmorgen 9 uur: dr. K. K. Visser, Zeestraat 96, tel. 02510-3450. Zondag van 9 tot 24 uur: dr. G. K. Fier- stra, Wijkerstraatweg 194, tel. 02510- 4987. Tandartsendienst: Beverwijk, Velsen en Heemskerk: mevr. J. Kissing-Van der Drift, L. de Colignylaan 44, Santpoort tel. 02560-8154. Kraamverzorging: zuster N. Stolberg, Geelvinckstraat 27b, Velsen-Noord, tel. 02510-3936. Wijkverpleging: zuster P. J. Luyting, Vlaanderenstraat 8, Beverwijk, telefoon 02510-4324. In verband met de collecte ten bate van het geestelijk gehandicapte kind schrijft de heer J. B. Neute boom, directeur van de dienst Sociale Zaken in de gemeente Velsen: U kent ze toch? Iedereen kent ze! Allemaal kennen wij in onze om geving jongens en meisjes, die in hun geestelijke ontwikkeling zijn achter gebleven. Wij hebben soms wel een idee met hoeveel zorg zo'n kind groot gebracht en opgevoed moet worden. Ik heb vooral voor de moeders grote bewondering, zij maken in de eerste tijd na de geboorte veel door. Zij hadden het zo anders gehoopt. Toch zullen vele ouders u zeggen, dat ook van deze kinderen veel liefde en aan- kelijkheid wordt terugontvangen. Alle moeite en zorg en vooral de grote gebondenheid door het kind is niet een vergeefs offer, maar vindt toch vaak weer een beloning. Men heeft vooral in het begin meer last van de mensen ov straat, van misplaatst medelijden en onno dige verwennerij of zelfs wel mis plaatst plagen. Er wordt op straat soms veel gelachen om het ongeluk van een ander. Toch zijn deze domheden aan het ver dwijnen. De ouders, de leerkrachten van het B.L.O. en de maatschappelijke wer kers zien ook niets liever dan dat deze kinderen gewoon ja, als dood- wone kinderen worden be schouwd en ook zo worden behan deld. Er is vooral na de oorlog enorm veel veranderd in de moge lijkheden voor het geestelijk gehan dicapte kind. Bovenal is er veel meer belangstelling voor en als gevolg daarvan is er een snelle groei in be- handelings- en opvoedingsmethoden. Het moderne onderwijs, de werk gelegenheid, speciaal voor deze „zorgenkinderen", de voor- en na zorg en de ouderverenigingen wer ken nauw samen in het belang van het kind. Deze individuele aanpak doet telkens weer mogelijkheden ont dekken, die nieuw zijn. Dit is echter ook een kostbare methode en hoewel ouders en overheid al heel veel doen is ook uw steun nodig. Als dus de jaarlijkse collecte ge houden wordt door de samenwer kende ouderverenigingen en de na zorgstichtingen, helpt u dan mee? Betere voorlichting, betere ver zorging, nieuwe hulpmiddelen finan cieren enz. zijn ook van u afhankelijk. J. B. NEUTEBOOM directeur Sociale Zaken Velsen Leiden: Doctoraal geneeskunde: B. Re- nes en B. M. van Ulden (Leiden). Arts examen: C. E. van Marie (Leiden), J. J. van der Meersch (Lebbeke, België) en A. J. M. v. d. Werf (Nijmegen). Amsterdam (Gem. Un.): Doctoraal Ne derlands: C. H. Nobels (Amsterdam). Doc toraal notarieel: P. Kroesen (Amsterdam). Advertentie •V- Fantastische op 2 breedten. Polyester, dus niet strijken en gemak kelijk te wassen.Profiteer van deze tijdelijke aanbie- 33 cm hoog hUU 150 cm hoog Lange Nieuwstraat - Marktplein Telefoon 5205 - IJmuiden VEILIG GEKOCHT BIJ DE VAKMAN GROENTEVEILING. De noteringen op de Beverwijkse groen teveiling waren woensdagmiddag als volgt: andijvie 12-25, bloemkool 23-62, bospeen 16-32, waspeen 11-34, prei 16-32. spinazie 44-72, tomaten 20-74, groene kool 12-27, rode kool 8-15, boerenkool 22-40, witlof 85-105, knollen 12-25, sla 3'/a-12Vi, breek- peen 6-15, uien 17-22.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5