Jeruzalem ontzet na bloedige gevechten in beboste heuvels Simpel autokerkhof de weg enige gedenkteken tweed alstublieft... in de voordelige Kanselier Erhard zal zwaarste dobber hebben in eigen fractie Hij is niet kopschuw van intellectueel en links fris-vrolijk-fantastisch WACENWASSERS VIJFTIEN JAAR GELEDEN: Zeer zware straffen voor OAS-leden m Argentinië wil Perón berechten Baby van twee weken loopt al Winkelier schiet negerjongen dood JÉ» ge** VRIJDAG 1 NOVEMBER 1963 13 Hoog moreel Natuurlijk wordt echte tweed van scheerwol ge weven. Daarom is tweed zo veerkrachtig en aarigenaam te dragen. Lippits impor teerde uit deze ideale stof vervaardigde jassen, die internationaal als toonaan gevend beschouwd wor den. MÈÈéi Optimisme overwon Autowrakken KEUS Vertoog van 6 zeevarende landen te Washington AANSTELLING TOT 63 JAAR MOGELIJK NOORD-ZUID-HOLLANDSE VERVOER MAATSCHAPPIJ n.v. Onverdraagzaamheid (Van onze correspondent) JERUZALEM. - Een half uur tijden van Jeruzalem voert de hoofdweg uit het westen door hoge beboste heuvels, Shaar Hagai de poort tot het dal noemen de Israeli's deze streek. De Arabieren spreken van Bab el Wad, de poort der tranen. De buitenlandse toerist, die hier komt, wordt niet alleen getroffen door het imposante natuurschoon, hij verbaast zich óók over de bruin geschilderde wrak ken van enige tientallen auto s trieste ruines van wat eens vrachtwagens waren die op ongelijke afstanden in de greppels langs de asfaltweg liggen. De gedachte aan een autokerkhof dringt zich op. Inderdaad is het dat. Maar het is een kerkhof, dat opzettelijk in stand wordt gehouden, dat niet opgeruimd wordt om de omgeving te verfraaien. Het is een monument, dat de Israeli dierbaar is. De overblijfselen, vaak voorzien van kransen, zijn de resten van auto's, die tijdens de Arabisch-Israelische oorlog deel uitmaakten van konvooien, die het belegerde Jeruzalem van voedsel en proviand moesten voorzien. De stad verkeerde in die dagen in een benarde positie. Ze was het Stalingrad van het Nabije Oosten. Alle toegangswegen waren in handen van de Arabische legers, die het pas geboren Israel gezamenlijk waren binnengedrongen en gemeend had den de joodse leiders op de knieën te krij gen door Jeruzalem uit te hongeren. Aan levensmiddelen was een nijpend ge brek. Water werd mondjesmaat gedistri bueerd. De stad lag voortdurend onder vuur van de Arabische batterijen. De zie kenhuizen waren boordevol gewonden. De doden werden in allerijl en met groot levensgevaar op een veld in de bebouwde kom begraven. De kans op het uitbreken van epidemieën groeide met de dag. Maar één lichtpunt was er. Alle ellende was niet in staat om het moreel van de joodse bevolking te breken. Men wist, dat men geen andere uitweg had dan zich tot het uiterste te verdedigen. De wapens waren primitief en schaars. Wie uit het westen Jeruzalem binnenkomt ziet daar op een pleintje een eenvoudig monument van natuursteen met een vreemdsoortig stuk geschut. Het is de Davidka, de door een Jeruza- lemmer geconstrueerde mortier, waarmee destijds de Arabische kanonnades werden beantwoord. Dat de stad het zo lang onder zo benauwende omstandigheden kon uit houden is voor een groot deel aan dit sim pel stuk oorlogstuig te danken. Maar meer nog dan de Davidka droeg de opofferings gezindheid van haar inwoners tot de uit eindelijke bevrijding bij. Advertentie PARIJS (AP) Dertien personen die ervan beschuldigd werden president De Gaulle verleden jaar te hebben willen vermoorden, werden door een speciale rechtbank veroordeeld. Tien beklaagden waren aanwezig. De vonnissen varieerden van één jaar voor waardelijk tot vijftien jaar gevangenis straf. Drie werden bij verstek veroordeeld tot straffen van vijftien tot twintig jaar. Onder hen was de dochter van ex-gene- raal Paul Gardy, een leider van de OAS, die zich naar men gelooft in Spanje schuilhoudt, 'n Veertiende beklaagde werd vrijgesproken. Jitschak Sadeh stichtte de Palmach. Er was ook nog een andere factor, die de Jeruzalemmers in hun verbeten verzet deed volharden: het niet te schokken ver trouwen in hulp van buitenaf. Men kon eenvoudig niet aannemen, dat de Haga- nah, de joodse zelfverdedigingsorganisatie, zou berusten in een herhaling van de ge beurtenissen van 1870. Men wist, dat de val van Jeruzalem en ineenstorting van de tegenstand het V.N.- besluit tot stichting van een joodse staat illusoir zouden maken. En eens te meer zegevierde het optimisme-door-dik-en-dun. Wie de hoofdweg van Jeruzalem naar het westen kent,.weet dat de bezetter van de steile beboste heuvels van Shaar Hagai, de sleutel van Jeruzalem in handen houdt. De Arabische legers rekenend op een ge makkelijke overwinning, hadden daar sterke stellingen betrokken, vanwaar zij ieder joods voertuig, dat naar Jeruzalem trachtte door te dringen, onder vuur na men. Ieder schot moest raak zijn op deze weg, die met zijn dicht met bomen be plante hellingen aan weerszijden, niet kwetsbaarder was te denken. De leiding van de Haganah, vast besloten Jeruzalem tegen elke prijs te ontzetten, zond konvooien van in der haast gepant serde auto's. Eén geheel konvooi werd ver nietigd. Van andere bereikten niet meer dan een paar voertuigen de in het nauw gebrachte stad. Totdat een van de bloe digste gevechten begon, die de krijgsge schiedenis heeft gekend: een stelselmatige zuivering van de rotsachtige heuvels. De Haganah leed zware verliezen, maar de Arabische troepen werden onherstelbaar verslagen. Als de dag van gisteren her innert de Jeruzalemmer, die het beleg heeft meegemaakt, de roemruchte morgen vlak voor het paasfeest van 1948, toen een kon vooi van vrachtauto's, beladen met levens middelen meel in de eerste plaats Jeruzalem binnenreed onder het gejubel van de bevolking, die zelfs de hoop op een uiteindelijke zege niet had opgegeven, toen honger en dorst de ellende nog waren komen vergroten. Toen het gevaar geweken was lagen langs de weg naar Tel Aviv de tientallen uitgebrande auto's, die hun bestemming niet hadden bereikt. De honderden doden werden begraven. Met de voertuigen wist men lange tijd geen raad. Ze opruimen en als oud roest van de hand doen werd aan gevoeld als een daad van heiligschennis tegenover hen, die voor Jeruzalem hun leven hadden gegeven. Een deel werd naar een legerkamp In het westen getransporteerd om daar te worden opgeslagen. Wat later werd alles teruggebracht om op één plaats op het vroegere slagveld te worden geconcen treerd. Het leek meer op een opslagplaats van oud ijzer dan op een monument. Tot dat besloten werd de inmiddels van een conserverende laag verf voorziene vehikels langs de weg te leggen op ongeveer de zelfde plaats waar zij de strijd hadden moeten opgeven. „Verlangt ge een gedenkteken, kijk dan om u heen". Dit opschrift in de Londense St. Paul's ter ere van Sir Christopher Wren, de vermaarde bouwmeester, zou Irt Israel is dezer dagen herdacht dat, vijftien jaar geleden, het door de Arabische legers belegerde Jeruzalem werd ontzet door de „Palmach", de stoot troepen van de Haganah, de Joodse zelf verdedigingsorganisatie en voorloop ster van het Israëlische leger. Aan deze militaire actie wijdt onze correspondent in Jeruzalem bijgaand artikel. men ook op de „poort der tranen" kunnen toepassen. Want geen monument van steen is suggestiever dan deze wrakken, die de herinnering levend houden aan een epos van vaderlandsliefde en moed, waarin de hoofdrollen werden gespeeld door mannen en vrouwen, die nu meestal hun veertigste jaar nog moeten bereiken. Een paar weken geleden zijn zij, die het geluk hadden de verbitterde gevechten om de Jeruzalemse corridor te overleven, nog eens samengekomen om herinneringen op te halen aan de dagen van hun wapen broederschap en hun kameraden te her denken, die in Shaar Hagai en omgeving hun moed met de dood bekoohten. Er was geen militair gesnoef, geen hel denverering, geen défilé, geen parade. Er was alleen maar vreugde en voldoening om het feit, dat de staat Israel zich heeft kunnen handhaven ondanks alle tegenslag. Advertentie uit méér dan 800 (betere) kostuums nt Betere herenkonfektie en herenmode ZIJLSTRAAT 71 - HAARLEM BUENOS AIRES (AFP) Een Argen tijnse rechtbank heeft uitgesproken dat aan de Spaanse regering om uitlevering moet worden verzocht van de vroegere Argen tijnse president Juan Peron. Er zullen hiertoe onverwijld stappen worden gedaan. De rechtbank vraagt de uitlevering van Peron in verband met een tegen hem in gediende aanklacht over zijn privéleven. LONG BEACH (Californië) (AP) Vertelt u maar niet meer dat uw kind vlug is, want de vlugste is toch Roger Eric Beutel die na twee weken na zijn geboorte al loopt. En voor het echtpaar Beutel is Roger geen wonderkind, want hun andere twee kinderen, nu zes en drie jaar oud, liepen ook al toen ze twee weken oud waren. De objectiviteit gebiedt mevr. Jenny- Nelson, de grootmoeder van Roger, te bekennen dat de baby wel meer dan een handje hulp van een volwasséne nodig heeft. Roger, die op 16 oktober geboren werd had geen commentaar, want pra ten doet hij nog niet. Advertentie Kaarslicht^ maakt blij GOUDA KAARSEN PHILADELPHIA (Reuter) De 45-jari- ge William Rigler, eigenaar van een snoepwinkel in Philadelphia, zal terecht moeten staan op beschuldiging van moord. Hij heeft een dertienjarige negerjongen doodgeschoten, die weigerde zijn winkel te verlaten. De negerjongen stierf zes uur nadat hij in het ziekenhuis was opgenomen. Rig ler had tegen de politie gezegd dat hij wist dat het geweer geladen was, hoewel hij dacht dat het „op veilig stond". Hij had de jongen twee weken geleden de toe gang tot zijn winkel ontzegd „omdat hij daar rondhing". De politie meent dat de moord niets met het rassengeschil te ma ken heeft. WASHINGTON (AP). Zes zeevarende landen hebben de Verenigde Staten laten weten dat de bekendmaking van president Kennedy van 9 oktober dat alle graan dat de Sovjet-Unie in de Verenigde Staten kopen met Amerikaanse schepen vervoerd moeten worden, hen niet aanstaat. De zes landen die hiertegen bezwaren hebben zijn: Noorwegen, Denemarken, Zweden, Italië, Griekenland en Japan. Andere landen, waaronder Nederland en Groot-Brittannië zullen zich naar verwacht wordt hierbij aansluiten. De zeevarende landen overwegen een gezamenlijke diplomatieke nota om meer accent te geven aan hun bezorgdheid. Advertentie tetfagg«gat GEZINSFLES Probeer ook eens FANTA CITRUS, een frisse lemon-lime, die bizonder goed is als mixer. In Nederland geüotieid met toestemming van de rechthebbende op de gedeponeerde handelsmerken „Fanta" en „Coca-Cola". 99 (Van onze correspondent) BONN. De nieuwe Westduitse bondskanselier professor dr. Ludwig Er- hard beroemt er zich op geen echte partijman te zijn. Dat wil zeggen, hij voelt zich wel verbonden met de Chris ten-Democratische Unie, waarvoor hij afgevaardigde in de Bondsdag is, maar hij beschouwt zich in de eerste plaats als een politicus boven de partij. Daarbij herinnert hij er graag aan dat hij tot 1947 nimmer lid was van een politieke partij en dat hij toen alleen lid is ge worden van de C.D.U., omdat hij hoopte via de partij zijn denkbeelden over een sociale markteconomie in praktijk te kunnen omzetten. Erhard Is nu echter bondskanselier voor de C.D.U., die met 192 afgevaardigden de grootste partij in de Bondsdag is. Als deze partij, die één fractie in het parlement vormt met de vijftig afgevaardigden van de Beierse Christelijk-Sociale Unie, niet achter hem zou staan zou hij, ondanks zijn streven kanselier van het hele West duitse volk te zijn, in de lucht komen te hangen en moeten altreden. Het is daar om van groot belang eens te zien wat het voor partijen zijn, waarvan Erhard nu af hankelijk is. In de eerste plaats dus de C.D.U., die nog steeds oud-kanselier Konrad Adenauer tot voorzitter heeft, een van wie zelfs de meest welwillende waarnemer niet kan be weren dat hij Erhard welgezind is. Tot nu toe echter hield Adenauer zich maar ma tig met de partij bezig. In het hoofdkwar tier van de C.D.U. te Bonn schijnt hij zelfs nooit een voet gezet te hebben. Wat hij als partijvoorzitter te regelen had re gelde hij in de kanselarij met de uitvoeren de voorzitter van de C.D.U.Josef Her mann Dufhüs, een actieve veertiger, die sinds twee jaar probeert nieuw leven in de wat verkalkte partijgelederen te blazen. Naast Duthüs speelt in de partij ook de 43-jarige uitvoerende secretaris van de C.D.U.-C.S.U.-fractie, Will Rasner, een be langrijke rol. Vooral deze twee mannen bepalen het gezicht van de C.D.U. tegenover de bui tenwereld. Zij voeren in radio en televisie het woord namens de christen-democraten en vooral Dufhüs spreekt geregeld op par tijbijeenkomsten. Beide politici horen thuis in een generatie, die tussen Adenauers kinderen en kleinkinderen in ligt. Allebei hebben zij laten blijken dat zij de 78-jarige Konrad wat oud vonden. Daarbij heeft Dufhüs wellicht in zijn achterhoofd het denkbeeld dat hij in de toekomst nog wel eens voor kanselier in aanmerking zou kun nen komen. 99 Het gezicht dat Dufhüs en Rasner aan de grootste Westduitse partij geven is niet onverdeeld sympathiek. Het wordt geken merkt door een grote afkeer van alles wat intellectueel en links is en door een voorkeur voor bezadigd, zo mogelijk con servatief beleid met een christelijk stem pel. Critiek en vrije meningsuiting liggen zwaar op de maag. Eerder zweert zij bij een „objectieve" pers, die geen critiek oefent, en een geleide radio en televisie. Met jaloerse blikken ziet het C.D.U.-ge- zicht naar Frankrijk, waar de lange presi dent over staatstelevisie en radio beschik ken kan. Een eigen poging in die richting mislukte toen het grondwettelijke hof in Karlsruhe begin 1961 de door Adenauer en de toenmalige minister van Binnenland se Zaken Schroder opgerichte Deutschland Fernseh G.M.B.H. verbood. De C.D.U.-ers Dufhüs en Rasner hebben bij hun strijd tegen de critici van hun par tij teruggegrepen op een oude formulering uit de nazitijd: „links-intellectueel". Deze vondst van Goebbels diende destijds om al les wat in Duitsland voor geest en hu manisme stond verdacht te maken. „Links intellectueel" had men door handige pro paganda een bijsmaak van bolsjewisme weten te geven. Deze zelfde term „links intellectueel" gebruiken Rasner en Duf hüs nu om de critische dag- en weekbla den. de radio, de Televisie en de litteratuur bij het publiek verdacht te maken. Met deze in de loop der jaren in het Duitse bewustzijn ingevreten term hoopt men al le critiek op de C.D.U. en de door haar gestelde ministers de kop in te drukken. Typerend voor deze houding was wel de campagne tegen het actualiteitenprogram ma van de Norddeutsche Fundfunk Pa norama. Dit scherpe, critisch-analyseren- de programma, het populairste van West' Duitsland, werd zo onder vuur genomen met de formulering „linkse-intellectuelen' dat de leiding van de Norddeutsche Rund funk het zich moest laten welgevallen dat de verantwoordelijke redacteuren van Pa norama, na een buiten hun schuld gebracht onjuist bericht, ontslag moesten nemen. Rasner sprak bij deze gelegenheid van dievenmoraal van de journalisten en over een liederlijke omgang met de waarheid, krasse uitspraken voor een man, die zelf jarenlang journalist was en die een frac tie vertegenwoordigt, waarvan de toenma lige kanselier en ministers nu niet bepaald om hun waarheidsliefde bekend stonden. Een ander sterk staaltje van C.D.U.-an- tipathie tegen zogenaamde linkse intellec tuelen: in Hamburg boycotte de partij de herdenking van de Duitse Nobelprijswin naar voor de vrede Carl von Óssietzky, die in Hitiers concentratiekampen lang zaam maar zeker werd doodgemarteld. De reden: Óssietzky was pacifist en links intellectueel. Met zo'n man wilde de C.D.U. niet te maken hebben De schrijversclub Gruppe 47, bestaan de uit de meest uiteenlopende jongere ro manciers en dichters, werd door Dufhüs enige tijd geleden vergeleken met de Reichsschrifttumskammer, het instrument waarmee de nazi's het litteraire leven in het Derde Rijk knevelden. Deze briljante vergelijking was in Dufhüs opgekomen, omdat hij vond dat de „links-intellectu ele" schrijvers van de Gruppe 47 het Westduitse litteraire leven precies zo kne velden. Het ziet er overigens naar uit dat Dufhüs zijn belediging binnenkort voor de rechtbank zal moeten herroepen. Advertentie In onze garages te HAARLEM kunnen wij nog enige plaatsen. Vast werk met modern materiaal. Vijfenveertig-urige werkweek. Uitstekende sociale voorzieningen. Waarderingspremie. Vrije dienstkleding. Vrijvervoer op N.Z.H.-net. Men kan solliciteren bij de afdeling Persöneelzaken, Hoofdkantoor N.Z.H., Leidsevaart 396 te Haarlem. Een andere interessante zaak was het optreden van minister van Defensie Kai Uwe von Hassel, vice-voorzitter van de C.D.U., tegen zijn partijgenoot Ernst Hes- senauer in Kiel. Hessenauer, in Sleeswijk- Holstein de verantwoordelijke ambtenaar in het ressort staatsburgerlijke opvoeding, had het gewaagd de gymnasiasten in het plaatsje Geesthacht op de hoogte te bren gen van de gruwelen in het Derde Rijk. Hessauer oordeelde dat nodig nadat de gymnasiasten met stormachtig applaus een lezing hadden beloond van admiraal Dönitz, die eind april 1945 Hitier als staats hoofd van het misdadige nazirijk opgvolg de. Von Hassel ziet dat anders. Hij vindt Hessenauers optreden getuigen van lmks- intellectualisme en eist diens ontslag. Uit alles blijkt dat de C.D.U. 'n onverdraag zame. partij is, die zich liever niet al te nadrukkelijk distancieert van het naziver leden, die prominente nazi's zonder gewe tensbezwaren in haar rijen opneemt, die een heilige angst heeft voor discussie en critiek en het graag tegenover de kiezers zo voorstelt alsof iedereen, die wat op de overheid aan te merken heeft, een huur ling is van de communisten of in elk ge val Moskou in de kaart speelt. Nog op 't hoogtepunt van de Spiegel-affaire, toen voor iedereen duidelijk werd dat de Duitse overheid dacht democratische grondrech ten met voeten le kunnen treden, noem de de minister van Binnenlandse Zaken Höcherl de gelukkig unaniem critische journalisten „nuttige domkoppen, die de bondsrepubliek in 't buitenland zwart ma ken zonder te weten wat zij aanrichten". Kanselier Erhard kan men onmogelijk een exponent van deze mentaliteit noe men. Integendeel. Hij waardeert juist harde discussie, staat positief tegenover critiek en meningsverschil. De rechtstaat ligt hem na aan het hart en een nieuwe Spiegel-affaire lijkt tijdens z'n bewind on mogelijk. Ook tegenover het intellectuele deel van de natie staat hij heel anders dan Dufhüs en Rasner. In zijn regerings verklaring van 18 oktober zei hij dat po litici contact moeten zoeken met diege nen, wier beroep het is over het leven der mensen na te denken: „Deze dialoog lijkt mij beter dan een eenzijdige pole miek tegen de intellectuelen.'' Erhard krijgt een harde dobber. In de C.D.U. heeft hij geen „huismacht". Zijn positie is alleen gebaseerd op zijn popu lariteit bij de kiezers, die de C.D.U.-lei- ding ertoe gedwongen heeft hem tot kan selierskandidaat te benoemen Maar hoe Erhard invloed zou kunnen uitoefenen op de sfeer in de C.D.U., die Adenauer tot voorzitter heeft, is duister. En dat bete kent dat er wéinig hoeft te gebeuren of de partij raakt in conflict met de kanse lier. De kiem voor een controverse ligt al in de buitenlandse politiek. Vast staat immers dat Adenauer, Króne, fractievoor zitter Von Brentano en nog enige andere prominente C.D.U.-ers voor een gaullisti sche politiek voelen en Erhards Atlanti sche belangstelling verwerpen. Nog meer obstructie op dit punt en op andere heeft Erhard echter van de vijftig C.S.U.-af- gevaardigden in de Bondsdag te ver wachten, ondanks de in principe hartelij ke betrekkingen, die Erhard als geboren Beier met deze partij onderhoudt. In een volgend artikel zullen wij ons met deze C.S.U. bezighouden.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 13