W er kge ver sor ganis aties vragen discipline lal basl Typografen verweren zich tegen dagbladdirecties in hoofdstad iOSRAM 1 Nog te vroeg voor conclusie over de vangrailproef Vice-president van Amerika naar Nederland Wantoestanden in café in Den Bosch Geen uitkering vóór 1 januari Raadslid in hoofdstad houdt enquête Belasting voor vrijgezellen niet lager Zwolsman mag niet bouwen op Arnhems landgoed Met Sl tine een Nederland heeft 25.602 brandweerlieden Kunst uit Thailand geëxposeerd in Den Haag Prins Bernhard opende tentoonstelling in en over het Vredespaleis Zes doden in het verkeer Franse en Nederlandse communisten tegen Chinese leiders Geen zomerhuisjes voor Duitsers in Beesel Thans geen reden voor revaluatie van de gulden onberispelijk gave ondergrond wollen japonstoffen V i'.JÜAG 1 NOVEMBER 1963 11V O R O L Tandpasta heren Lippits U kunt kiezen uit modellen van R.-k. ziekenhuis in Uithoorn 4 Zoveel gemeenten, zoveel zinnen De commissie van vertegenwoordigers uit dagbladbedrijven en grafische in dustrieën in Nederland heeft in een schrijven, ondertekend door de secreta ris van die commissie, de heer A. de Nieuwe te Haarlem, gereageerd op het persoonlijk woord dat de directies van de te Amsterdam gevestigde dagblad bedrijven op 16 oktober hebben gericht tot de in hun bedrijven werkzame typo grafen. Het schrijven is gericht aan de directies van die bedrijven. Met een beroep op de vrijheid van or ganisatie en keuze van vertegenwoordigers zegt de commissie het persoonlijk woord van de directies te beschouwen als een poging om pressie uit te oefenen. Door de vakbondsbestuurders in bescherming te nemen bewijzen de directies dezen bo vendien de slechtst denkbare dienst, al dus de commissie. „Wij wagen het te veronderstellen dat deze ongepaste inmenging in onze vak bondszaken de dagbladdirecties wordt in gegeven door de angst dat zij wellicht in de toekomst te maken zullen krijgen met vakbondsbestuurders die niet ?o meegaand zijn als die waarmee tot nu toe werd on derhandeld". Er naar verwijzend, dat alle van de commissie uitgaande stukken worden ondertekend door de secretaris dit naar aanleiding van de passage in het direc- Advertentie De Amerikaanse vice-president, de heer u,yndon B. Johnson, en zijn echtgenote zullen volgende week dinsdag 's ochtends op vliegbasis Ypenburg aankomen voor hun bezoek aan Nederland. De minister president, mr. Marijnen, zal hen daar be groeten. De burgemeester van Rotterdam, mr. Van Walsum, zal vice-president Johnson 's middags ontvangen. Het Netherlands America Institute biedt de vice-president in het Hiltonhotel te Rotterdam een di ner aan. Tijdens dit diner zal de heer Johnson een rede houden. De vice-president zal woensdag een be zoek brengen aan de minister van Bui tenlandse Zaken; Luns, aan de voorzit ter van de Eerste Kamer, mr. Jonkman, en aan de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. Van Thiel. De echtgenote van ambassadeur Rice zal mevrouw Johnson een lunch aanbieden in de Amerikaanse ambassade. In de loop van woensdagmiddag vertrekt het gezelschap naar Amsterdam waar de burgemeester, mr. Van Hall, het zal ontvangen. De koningin en prins Bern- hard bieden de heer en mevrouw John son woensdagavond een diner aan in pa leis Soestdijk. De vice-president zal donderdag de Ame rikaanse voedsel- en landbouwtentoonstel- lingin het nieuwe R.A.I.-gebouw te Am sterdam officieel openen, daar de lunch gebruiken en een rondgang maken over de tentoonstelling.'s Middags vertrekken de heer en mevrouw Johnson van Schip hol naar België. Advertentie tieschrijven over „ongetekende communi qués" wijst men erop dat de verga dering van 5 oktober, waarin de voorstel len der commissie met grote meerder heid van stemmen werden aanvaard, een ledenvergadering was van de A.N.G.B. afdeling Amsterdam, die onder leiding stond van het afdelingsbestuur. Deze ver gadering zou door elfhonderd ledén zijn bijgewoond. De commissie zegt geen chaos en her rie te wensen en voorstandster te zijn van overleg, maar wel vakbonden te wensen, waarvan de bestuurders de belan gen zo goed mogelijk behartigen. De bestuurders van de afdelingen Am sterdam van de Algemene Roomskatholie- ke en Protestants-Christelijke bonden van werknemers in grafische bedrijven zei den geen commentaar te hebben op dit schrijven der commissie. De politie in 's Hertogenbosch heeft pro ces verbaal opgemaakt tegen een caféhou der, nadat gebleken was dat in zijn café twee 15-jarige meisjes stomdronken waren geworden. Volgens de politie zijn in het café ook zedenmisdrijven gen'eegd en werd er gelegenheid gegeven tot hazardspel, waarbij jongens tussen de 16 en 20 jaar op één avond soms meer dan honderd gul den verspeelden. De zaak was ook een ruilbeurs voor zinnenprikkelende lectuur. De vrouw van de caféhouder heeft ver klaard riiet geweten te hebben dat de dron ken meisjes pas 15 jaar waren. Zij had ze voor 18-jarigen aangezien. Advertentie Behoud van Uw tanden. 75ct-f1.- De voorzitters van de drie centrale werkgeversorganisaties hebben zich elk afzonderlijk in een circulaire gericht tot de direct of indirect bij deze verbonden aangesloten werkgevers met een oproep zich te onthouden van elke tussentijdse wijziging van de arbeidsvoorwaarden die afwijkt van de algemene loonronde per 1 januari van vijf percent en van wat uit de onderhandelingen over de C.A.O.'s voor 1964 zal resulteren. De circulaire wijst verder op de onge wenste gevolgen, ook in de relatie tot de vakbonden, die elk toegeven aan wilde stakingsacties zal hebben voor de betrok ken werkgevers zelf en voor hun colle ga's. Er is één punt waarvoor in dit verband in de circulaire bijzondere aandacht ge vraagd wordt, namelijk dat van werkge verszijde iedere verbetering van arbeids voorwaarden voor 1 januari 1964 waar onder ook de gevraagde uitkering ineens is afgewezen. De werknemersvertegen woordigers zijn hiermee zij het node akkoord gegaan. Het if van uitermate groot belang dat thans ook alle werk gevers zich aan deze afspraak houden, al dus de voorzitters der werkgeversverbon den. Hierbij dienen, zo menen zij, uitlatin gen tegenover werknemers dat men wel tot extra uitkeringen of vervroegde ver hogingen zou willen overgaan indien deze maar door de centrale organisaties wa ren toegestaan eveneens te worden uit gesloten. Met nadruk wijst de circulaire erop dat het geheel tegen de afspraken ingaat om bij eventueel uitbreken van wilde sta kingen de niet-gewerkts uren te honore ren. Dit in verband met enkele gevallen, Voor zover bekend is is het nog niet voorgekomen dat een Amsterdams raads lid zelf een grote enquête gaat houden om de mening van het publiek te peilen. De man, die dit wil gaan doen, is het enige Amsterdamse raadslid van de Partij voor Veilig Verkeer, de heer H. van Veen. Hij zal vele honderden gezinnen, die aan de. Lijnbaansgracht in de hoofdstad wo nen, bezoeken om te vragen of ze voor of tegen demping van de gracht voor hun hüis zijn. De heer Van Veen is van plan om alle enquêteformulieren persoonlijk aan ie bieden en de invulstrook direct mee terug te nemen. Hij is van mening dat de smalle, lange Lijnbaansgracht van geen enkele beteke us is voor het stedeschoon van Amster dam en dat de gracht alleen maar stinkt a last veroorzaakt. Hij heeft berekend 'at als het water wordt gedempt op deze 'aats ongeveer duizend auto's kunnen ■orden geparkeerd. Deze parkeerruim- zou dan zeer gunstig komen te liggen, •melijk in een boog rond een gedeelte n het centrum. De vertegenwoordiger van de eenmans actie in de Amsterdamse raad verwacht at negentig percent van de bewoners vóór ■mping is. Bij de begrotingsbehandeling ■vil hij de ingevulde enquêteformulieren op de tafel van B. en W. deponeren met het verzoek de Lijnbaansgracht zo snel mogelijk te dempen. Het bestuur van de stichting r.k. zie kenhuis Amstelland heeft van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid be richt ontvangen, dat hij in principe in stemt met de bouw van een r.k. streek ziekenhuis in Uithoorn. De minister heeft de capaciteit voorlopig ingesteld op 150 bedden. De regering heeft ten aanzien van de verhouding tussen gehuwden en ongehuw- den in de loon- en de inkomstenbelasting geen voornemens, welke gericht zijn op een wijziging. Bedacht moet worden dat het ongehuwdentarief nog in het recente verleden is verlaagd. In ieder geval staat een verdere ver laging van het ongehuwdentarief achter bij een afzwakking van de te steile progressie en een verhoging van de belastingvrije voet, zowel voor gehuwden als voor on- gehuwden. Aldus verklaart ,de minister van Financiën prof. Witteveen in de me morie van antwoord op de algemene fi nanciële beschouwingen mee. Zwolsman mag niet bouwen op het Arn hemse landgoed De Dellen, dat door zijn bedrijf is aangekocht. Het 'streekplan Rijn-IJsel laat bebouwing op dit aan na tuurschoon rijke terrein niet toe. Met na druk zei dit de minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid, drs. Bogaers, gisteren in de Tweede-Kamercommissie voor Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. De heer Westerhout (P.v.d.A.) had vra gen gesteld over deze aangelegenheid. Hij knoopte aan bij uitlatingen van burge meester Matser van Arnhem op een bij eenkomst van de Nederlandse Heide maatschappij, dat de betrokken grond wél voor bebouwing in aanmerking komt. De heer Westerhout vond het voorts vreemd, dat vestigingen van T.N.O. en een vrouwengevangenis aan de Veluwe- zoom zullen worden gebouwd. In het licht van het recreatiebeleid van de regering noemde hij dit het paard achter de wa gen spannen. Minister Bogaers antwoordde, dat de plannen voor de vrouwengevangenis reeds geruime tijd vaststaan. Daaraan is niets meer te doen. Voorts staat het vrijwel vast, dat de T.N.O.-vestigingen niet in Arnhem zullen komen en de Veluwezoom dus niet zullen aantasten. Het streekplan Rijn-IJsel, dat bebouwing op de door Zwolsman gekochte grond verbiedt, legt aan de uitbreiding van Arnhem sterke be perkingen op. De groei van de stad moet niet naar het noorden, maar naar het zui den worden gericht. die zich in het jongste verleden hebben voorgedaan. In de circulaire wordt nog opgemerkt: „Met het oog op de thans te voeren on derhandelingen over de hernieuwing van C.A.O.'s zullen coördinatie-besprekingen aangesloten leden spoedig nader worden geïnformeerd. Intussen is het zeer gewenst dat over de inmiddels reeds aangevangen besprekingen nauw contact met de cen trale organisaties wordt onderhouden. In het bijzonder geldt dit voor voorlopige ge- dachtenwisselingen over de eventuele uit werking van een ondernemingsgewijze'dif- ferentiatie en de wijze waarop met een minimuminkomen van 100 per week re kening gehouden zou moeten worden. Over dit laatste punt vinden in de eerstkomen de dagen nog nadere besprekingen plaats in de centrale werkgeversorganisaties en in de Stichting van de Arbeid". Politiemannen met honden "breken een betoging zingende en schreeu wende Afrikanen op in Boelawayo in de Middenafrikaanse staat Zuid- Rhodesië. De demonstratie was gericht tegen het proces tegen de nationa listische leider Joshua Nkomo, die terecht staat op beschuldiging de wet op het handhaven van orde en recht te hebben overtreden. Duizen den fabrieksarbeiders gingen uil protest in staking en de demon stranten weigerden het bevel van de politie om zich ordelijk te gedragen op te volgen. Telefoto Advertentie ALABASTINE HOLLAND NV. LEIDSEGRACHT 6 AMSTERDAM Uit een recente publikatie van het Cen traal Bureau voor dc Statistiek blijkt dat dc 980 gemeenten van ons land eind 1962 over 25.602 brandweerlieden beschikten. Daarvan waren zeven pereent beroeps krachten en 91 percent vrijwilligers. K 1»: In 1962 traden cïezc korpsen bij 19,350 (vorig jaar 11.008) branden op, dat is per 100.000 inwoners 114 (95) maal. Naar ver houding kwamen de meeste branden voor in februari, maart, april en december. Absoluut had Zuid-Holland het grootste cijfer (3928). Per 100.000 inwoners stond Limburg met 161 aan de top. Ir. woonhuizen woedden 5261 branden (vorig jaar 4579), in boerderijen en op boerenerven 1080 (1125) en in fabrieken, ateliers en werkplaatsen 1164 (1107). Bij de branden kwamen 35 (29) personen om, er werden 469 (502) gewond. Het ver lies aan vee bedroeg 10 paarden, 880 koeien, 1417 varkens en 156.561 stuks kleinvee. Hoe moeilijk het is om burgemeester van twee gemeenten te zijn ondervindt de burgemeester van Ambt-Delden en Stad-Delden aan den lijve. Hij heeft deze week twee gemeen te- raadsvergaderingen gepresideerd over de door G.S. voorgestelde samenvoeging van deze twee -gemeenten. In de Vëi*gadcfing van Sad-Delden toonde hij zich een voor stander van de samenvoeging, in die van Ambt-Delden een tegenstander. Niet zo vreemd, want in elk geval moest de bur gemeester beoordelen wat het belang van zijn gemeente eiste, en dat bleek nogal uit een te lopen. Van invloed was het overi gens in zoverre niet, dat een burgemees ter toch niet meestemt. Al kan zijn hou ding toch vaak wel meer dgn een stem schelen Het zal wel niet tot een samenvoeging komen, want Ambt-Delden is er vierkant tegen, en Sad-Delden heeft de zaak in de ijskast gestop. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben in het Gemeentemuseum in Den Haag de opening bijgewoond van de ten toonstelling „Kunst uit Thailand", het land dat de koninklijke familie pas bezocht heeft. De ambassadeur van Thailand opende met een korte toespraak de tentoonstel ling, aangehoord door ruim 600 genodig den, onder wie het vrijwel voltallige corps diplomatique. De koningin en de prins maakten ver volgens een rondgang langs de tentoon gestelde kunstschatten waarbij prof. Van Lohuizen, deskundige op het gebied van Aziatische culturen, een toelichting gaf. De tentoonstelling omvat voornamelijk beeldhouwwerk in steen en brons, daar naast edelsmeedkunst, keramiek, schilde ringen en handschriften, gouden sieraden en votiefkronen, die slechts enkele jaren geleden gevonden werden, in de grafkelder van het klooster Rajapurana in Ayudhya, waar in 1424 twee prinsen werden bijge zet. Thailand, dat nooit enige overheersing heeft gekend, stond van oudsher open voor invloeden van de omliggende gebieden. De oudste kunst (uit de 6de en 7de eeuw na Chr.) werd overgenomen uit India. Thailand werd toen bewoond door het Mon-volk, dat oorspronkelijk uit Zuid- West China stamde. In de 11de en 12de eeuw volgde een overheersing van de Khmers uit het naburige Cambodja, die hun zeer hoogstaande cultuur ingang de den vinden. Later drongen uit China de Thai-volkeren binnen, die het land zijn tegenwoordige naam verleenden. Na de stichting van deze Thai-staten sloot het rijk zich voor vreemde invloeden, waar door echter ook een zekere verstarring in trad. In de 19de eeuw laten zich westerse invloeden gelden, maar de oude inheemse cultuur had toen zijn hoogtepunt reeds lang achter zich. Pas over een kwartaal of wellicht over een half jaar zal men mogelijk een con clusie kunnen trekken over het nut van middenberm-beveiliging, zoals die reeds over een afstand van twaalf kilometer van de aanbestede dertien kilometer is aange legd op rijksweg 12 tussen Utrecht en Gouda onder Linschoten. Nu is het absoluut nog te vroeg en ook het aantal bekende gevallen van een bot sing met de vangrail sinds het begin van de aanleg op 26 augustus niet meer dan twee is te gering om tot het ma ken van gevolgtrekkingen over te gaan. Al dus het ministerie van Verkeer en Wa terstaat dat nauwlettend de situatie volgt. Het geringe aantal van twee botsingen beide door vrachtauto's mag uiter aard evenmin tot de conclusie leiden dat men de vangrail mogelijk had kunnen mis sen. Het enige positieve dat men op dit moment bij Waterstaat kan zeggen is dat er ook geen aanleiding is tot een negatieve Prins Bernhard heeft gistermiddag de tentoonstelling „Vijftig jaar Vredespaleis" geopend, een expositie die laat zien wat er in de afgelopen vijftig jaar in en om het Vredespaleis op internationaal rechts gebied gebeurd is. Dit gebeurde nadat de minister van Buitenlandse Zaken,- mr. Luns. als voorzitter Van de raad» -van toezicht der Carnegiesticiiting de talrijke genodigden welkom geheten had. De herdenkingsrede over het vijftig jarig bestaan van het Vredespaleis werd uitgesproken door prof. mr. dr. J. P. A. Frangois, secretaris-penningmeester en waarnemend voorzitter van de Carnegie- stichting. Hij herinnerde eraan dat de stichting van het Vredespaleis mogelijk gemaakt werd door een schenking van 225.000 dollar van de Amerikaanse mil jardair Andrew Carnegie. Prof. Frangois richtte een bijzonder woord van welkom tot mevrouw Carnegie, een nicht van Andrew Carnegie, en tot de heer Henry Carter Carnegie, een achterneef van de stichter. Prof. Frangois betuigde voorts namens het bestuur van de Carnegie-stich- ting zijn grote dankbaarheid aan de Ne derlandse regering voor haar belangrijke steun bij de vervulling van de taak van de stichting. De tentoonstelling „Vijftig jaar Vredespaleis" zal zes weken te be zichtigen zijn. Op de Amersfoortseweg in Zeist is gis termiddag de 62-jarige stukadoor G. van Egdom uit Soest met zijn bromfiets aan gereden door een auto. Hij werd zo zwaar gewond, dat hij in de avonduren in het Zeister ziekenhuis is overleden. De 22-jarige telegrafist R. de Kruijff uit Zaandam is donderdagochtend om het leven gekomen toen de door hem bestuur de personenauto door onbekende oorzaak op de Zuiderzeeweg in Amsterdam uit de bocht vloog en over de kop sloeg. De man overleed op weg naar het ziekenhuis. Bij een aanrijding op het Buitenhof in Den Haag is gisteren de zeventienjarige Krijn Hogerhijde uit Scheveningen om het leven gekomen. De jongeman werd door een vrachtauto aangereden en was op slag dood. De vierjarige Pieter Prins uit Jubbega is door een auto aangereden in zijn woon plaats. Hij is aan de gevolgen omgekomen. Donderdagmiddag is op de Dorpsweg in Wadway (gemeente V.'ognum) het vijfjarig -jongetje C. Laan aangereden door een auto. Het kind .was op slag dood. In het Sint Lambertus-ziekenhuis te Helmond is de 38-jarige mevrouw B. A. C. van Asten-Van Thiel uit Beek en Donk overleden aan de gevolgen van een onge val, dat haar ruim een half jaar geleden is overkomen. Tijdens een vakantie in Zuid-Frankrijk werd zij toen bij een ver keersongeval zwaar gewond. Na het bezoek, dat een delegatie van de Franse communistische partij gedurende vier dagen aan Nederland heeft gebracht, hebben deze delegatie en een delegatie van de C.P.N. een gezamenlijk communiqué uitgegeven, waarin onder meer afkeuring wordt uitgesproken over „de schadelijke en gevaarlijke algemene lijn, die wordt voorgestaan door de leiders van de Chi nese communistische partij". gevolgtrekking, die bij voorbeeld denkbaar zou zijn als uit beide bekende gevallen ernstige kettingbotsingen zoudea zijn voortgekomen. Mogelijk heeft zich nog een enkel schampgeval voorgedaan zonder schade van enig belang, maar die voorvallen zijn niet te achterhalen. Wanneer de betrokke nen van een aanrijding met schade be kend zijn zal de overheid steeds trachten de aan de vangrail toegebrachte schade te verhalen. Bij de A.N.W.B. sluit men zich bij de opvatting van het ministerie aan. Men on derschrijft de mening van vele automobi listen, dat de middenberm-rail een gevoel van grotere veiligheid geeft, vooral nu de zich direct naast de vangrail bevindende tweede rijstrook (de inhaalbaan) door het drukker worden van het verkeer steeds meer bereden wprdt. Het plan van de coöperatieve vereniging Lommerbergen in Beesel (L) om honderd zomerhuisjes te bouwen, die grotendeels waren bestemd voor weekendbewoning door Duitsers in de bosrijke gemeente Beesel zal voorlopig niet doorgaan. Minis ter Bogaers heeft er een streep door ge haald. Het ministerie van Bouwnijver- en Volkshuisvesting stelt zich op het stand punt dat aan de bouw van gewone wo- nirjgen voorrang moet yrorden gegeven. Hiermee doorkruist de minister niet alleen de plannen van de coöperatieve vereniging Lommerbergen maar ook die van de ne ringdoende middenstand, die door de komst van de koopkrachtige Duitsers al gouden (lommer)bergen zag oprijzen. Ook is het standpunt van minister Bogaers tegenstrij dig aan de 'opvatting van zijn voorganger, minister Van Aartsen, die van oordeel was dat het hier incidentele bouwobjecten be trof die beneden de f 10 000-grens bleven en waarvoor toen de gemeenten bouwver gunningen konden verstrekken. De huidige bewindsman heeft het ge meentebestuur echter laten weten dat voor de bouw van deze weekends-huisjes, een rijksgoedkeuring is benodigd. Het gemeen tebestuur is van mening dat minister Bo gaers de door zijn voorganger gedane toe zeggingen niet ongedaan mag maken. Het heeft zich tot de Vereniging voor Neder landse Gemeenten gewend. Advertentie Nu nog RUIME KEUZE in Aftegang 38/40 HAARLEM De minister van Financiën, prof. Witte veen, wil met zijn uitspraak, dat wijzigin gen van de wisselkoers niet meer ter be schikking staan voor conjunctuurpolitieke doeleinden, uiteraard niet stellen dat reva luatie in de toekomst onder geen enkele omstandigheid meer in aanmerking zou kunnen komen. Slechts een structurele evenwichtsverstoring zal een motief tot re valuatie mogen vormen. Dit was ook het geval bij de revaluatie van de gulden van maart 1961, toen de fundamentele onevenwichtigheid in de be talingsbalanspositie van Nederland het mo tief en de revaluatie van de Duitse mark de aanleiding vormde. De minister gaat er van uit, dat slechts een structurele evenwichtsverstoring, die in de eerste plaats de betalingsbalans zou betreffen, een motief voor revaluatie zou mogen zijn. Thans kan niet gesproken worden van een fundarhentele verstoring in de betalingsbalans, zoals die zich in de jaren tot 1961 ontwikkelde. Het betalings balansoverschot op lopende rekening ligt de laatste jaren op een veel lager nivec1. dan voor 1961 en is nog juist voldoen voor de financiering van de structure e kapitaalexport van ons land.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 15