In het Stedelijk Museum in Amsterdam Ook met de kinderen JAC. van isms UITGAAN IN HAARLEM 7 WELF SCHOENEN DORDRECHT DE PROGRAMMA'S Boekenhoekje Concilie-uitspraak over Kerkelijke Kunst Oudheidkundige vondst in Bredevoort 17 OVERZICHTSEXPOSITIE VAN WERK VAN CHARLES ROELOFSZ EHBi LOOPT U MOEILIJK Fa. B. J. VAN HEMT VRIJDAG 1 NOVEMBER 1963 Bob Buys VLAMS GASFORNUIZEN voor nu en straks NELL STUTTERHEIM N.V., MUZIEK TONEEL EN CABARET OPERETTE EN DANS VOLKSUNIVERSITEIT TENTOONSTELLINGEN Tweesprong" tegengevallen Aa-Be 195x 145 PLAIDS 100% WOL Zaalberg 29.75 en 43.75 DIVERSEN Ad Interim De radio geeft zaterdag Kaarslicht Spel van licht. GOUDA KAARSEN T elevisieprogramma IN HET STEDELIJK MUSEUM te Amsterdam is tot 18 november een overzichtstentoonstelling te zien van wer ken van de vorig jaar overleden schilder prof. Charles Roelofsz. De grote belangrijkheid van deze zo buitengemene figuur kan nu pas blijken. Verscheidene kameraden van hem uit zijn latere tijd zullen verbaasd zijn over het vele, dat men van hem wist bijeen te brengen. Voor jongeren wordt hier zijn legende een brok authentieke geschiedenis, waar van veel van een levende voorbeeldigheid zal blijken. Eigen- WAT BETREFT ZIJN gehele optreden, zijn optreden als kunstenaar en als mens in de maatschappij verwijs ik naar de uitspraak van Jan Engelman in de cata logus voor deze tentoonstelling. Engelman zegt: „Charles Roelofsz was in het gees telijke een anarchist, een man die haast altijd onrustig was en onrust wilde stich ten". Engelman leerde Roelofsz kennen in 1932. Hoewel ik Roelofsz voor de oorlog al had ontmoet leerde ik hem toch pas tijdens de oorlog nader kennen. Hij leek toen al, en dat was enige jaren nog voor zijn vijftigste jaar, enigszins geblust. In zijn „denkend aan Roelofsz" schrijft L. P. J. Braat, beeldhouwer en redacteur van de Kroniek van Kunst en Kuituur, ook dat het hem voorkomt of er tijdens de bezet ting iets in hem was doorgebrand. Tegen over mij heeft Roelofsz zich in die rich ting uitgelaten, zij hei dat hij ietwat ont wijkend de drank als oorzaak aanwees, waarmee hij inderdaad aardig heeft om gesprongen. „Maar jullie moeten het werk voortzetten, jongetje!" gromde hij. En zo heb ik hem al leren waarderen als leraar onder de kameraden, die daar ge voelig voor waren. Wie daarbij een zeke re distantie wist te houden hield het het langst met hem uit. Wanneer te zeer op een leidersschap van hem gerekend werd kon de kameraadschap te moeilijk worden. Men leze echter in de catalogus over hem. Men leze in de catalogus wat hij zelf schreef en wist te zeggen. MOGE ER TIJDENS die bezettingsja ren iets in hem doorgebrand zijn, toch heeft Roelofsz doorgewerkt als een indruk wekkend schilder en tekenaar, decor- en kostuumontwerper. Zijn schilderijen, gouaches, aquarellen en tekeningen bleven toch even buitengemeen van vorm en voordracht, getuigenissen steeds van een zeer aparte en boeiende persoonlijkheid. Tijdens de oorlog ontmoette ik nogal eens zijn Commedia dell'Arte-schilderijtjes. Een daarvan heb ik voor langere tijd in han den gehad, daar ik het voor een vriend van een oude lijst zou voorzien. Hoe ge voelig Roelofsz kon schilderen, hoe na tuurlijk zijn wijze van verf opzetten was en hoe persoonlijk zijn schriftuur, heb ik toen goed leren zien. Uit deze periode ontmoet men hier slechts enkele schilde rijtjes. Ook het werk uit latere jaren had wat mij betreft ruimer vertegenwoordigd kunnen zijn. Ik miste bij voorbeeld thea terfiguren en allegorieën, zoals ik die eens zag op een expositie, die De Groep was genoemd en georganiseerd door Schuma cher en Fernhout met en voor hun vrien den. Deze schilderijen waren iets sterker misschien van schildering dan die vaak poëtische uit de oorlogsjaren. Goed herin ner ik me nog een tentoonstelling bij de al jaren geleden verdwenen kunsthandel Buffa, waar Roelofsz voornamelijk teke ningen exposeerde, die ontstaan waren naar aanleiding van hetgeen hij zag op de Blaricumse Meent. Men vindt hiervan enkele voorbeelden, tekeningen naar paar den. Maar er was toen zoveel meer. Ver moedelijk is het uiterst moeilijk geweest het werk van Roelofsz bij elkaar te krij gen. Bij zijn leven zou hij al niet zo van harte tot een gebeuren als dit hebben mee gewerkt. Als oude vechter zou hij niet de bevestiging van een overzichtstentoonstel ling gezocht hebben. Zo was hij er ook de man niet naar om te noteren, waar zijn werk bleef. Ik vermeld dan het be staan van veel meer werk dan hier ge- exposeerd wordt, om het belang van dit kunstenaarsschap nog sterker te doen uit komen dan het al uit deze expositie kan blijken. HET WAS VOOR MIJ verrassend ver scheidene vroegere werken van Roelofsz te ontmoeten, al meende ik die al aardig uit reprodukties te kennen. Zijn zeer eigen factuur en kleurgeving blijkt al in het be gin. Zijn Latijnse gerichtheid, in gesprek ken met hem altijd duidelijk, spreekt vooral in die vroege werken. Men leze wat hij zelf over het beleven aan de kusten van de Middellandse Zee zei in een ope ningsrede bij een tentoonstelling van Al- lijk ken ik behalve Kruyder geen even uitzonderlijke figuur als Roelofsz als schilder en tekenaar was. Men kan moeilijk zeggen overigens dat hij wat betreft zijn werk voor alles naar uitzonderlijkheid zocht. Zei de leraar Roelofsz niet eens: „Het overgeven van de traditie, het verder reiken van de fakkel, maakt de intieme relatie van leraar en leerling uit". Roelofsz' uitzonderlijkheid was gevolg van een mee gekregen gedrevenheid tot fel, maar in duidelijke vorm gepast getuigen. Advertentie „Tochten in Joegoslavië via Oostenrijk" door Th. Muller Alfeld (G. J. A. Ruys, Amsterdam). Een routebeschrijving voor een uit gebreide vakantiereis door Joegoslavië via Oostenrijk. Enkele foto's bevat het werkje wel, maar kaartjes, plattegron den zoekt men vrijwel steeds tevergeefs, evenals tal van andere feitelijkheden. „Deur bij Clamart" van Charles Roelofsz (1933). bert Muis. Met Muis kon hij zich verbon den voelen door de werkzaamheid op mo numentaal gebied. Roelofsz heeft maar tot weinig creaties op dit terrein mogen ko men helaas. Zijn meest bekende wand schildering is die in een solarium aan de Helmersstraat te Amsterdam. Nog herin ner ik me een schets voor die wandschil dering, gemaakt op een brokje muur van het atelier van Roelofsz' collega J. Sjolle- ma. Deze schets stond heel dicht bij zijn schilderijen, was als een schilderijtje van hem. En dan beseft men hoe monumen taal in wezen het werk in klein formaat van Roelofsz kon zijn. Hij heeft ook een paar wandtapijten mogen ontwerpen. Bij alle waardering geloof ik toch te menen, dat Roelofsz een transparanter materiaal eigener was. Zijn schilderen in olieverf of op de muur was dun. Zijn gouaches waren altijd gekenmerkt door de aanwezigheid van transparantie. Als voorganger van kunstenaarsgroeperingen vaak aanvaard was zijn laatste leidersschap dat van de Hollandse Aquarellistenkring, die hij met eigen werk en in woord wist te verdedigen. ZIJN FELSTE KANTEN kwamen naar buiten met hekelende en moraliserende te keningetjes, veelal voor weekbladen of an dere tijdschriften gemaakt. Zijn aanleg tot het monumentale en zijn liefde voor het theater maakten hem tot een uitzonderlijk ontwerper voor de scène. Dank komt toe aan de medewerkers van het museum, die met zoveel liefde enige maquettes weer in elkaar hebben weten te zetten. Een expositie van deze figyur zou onvol ledig zijn zonder de aanwezigheid van do cumenten, exemplaren van publikaties, waaraan hij meewerkte en de portretten, die zijn kameraden van hem maakten. Er is dat bekende portret van Willink met een Roelofsz, wijzend met de duim op die Weteringschanshuizen, die Willink zo heb ben geïnspireerd. Roelofsz had ze hem in derdaad gewezen. Er is dat felle portret van Sjollema, waaruit men de vechter zo proeft. En dan dat dubbelportret, dat Sjol lema schilderde van Roelofsz, de prater, en Fiedler, de wat sceptische luisteraar. Natuurlijk tekende ook Citroen hem, al was dat vroeg. En kameraadschappelijk poseerde hij ook voor Lubbers. Mooi zijn de foto's. Vooral die, waarop hij ons bijna als een zwerver in het duin voorkomt. Hij speelde dat ook wel graag. HIJ ZEI OP HET laatst te willen ein digen als een zwerver aan een Middel landse Zee-strand, huizend onder het om getrokken wrak van een vissersboot. En dat was niet zo theatraal; want wist hij al niet hoe de afloop van zijn onverbid delijke ziekte zou zijn? Het zou bijge dragen hebbqn aan de legende, die voor sommigen begon te ontstaan. Maar de expositie bewijst een zeer reëel bestaan van een figuur, die in de geschiedenis van de ontwikkeling der hedendaagse Ne derlandse kunst moeilijk te passeren is. Omdat niet zovelen dat wisten was een comité van voorbereiding wel nodig. Dat wordt gevormd door Leo Braat, Jan En gelman, Otto B. de Kat en J. Sjollema, vrienden tot in zijn laatste uren. Advertentie Pas dan eens Diverse pasvormen Barrevoetestraat 19 bij de Botermarkt Telefoon 15051 Advertentie want reeds nu heeft elk „Dordrecht"fornuis ALGAS kranen en -branders. Dus ook voor aardgas! Uw „Dordrecht" staat klaar bij uw handelaar Verkoopkantoor voor Nederland-. DEN HAAQ, POSTBUS 1143, TEL. SBS7 80 VATIKAANSTAD. Het Concilie heeft donderdag besloten het gebruik van mo derne kunstvormen bij de bouw en inrich ting van katholieke kerken aan te moedi gen. Maar in het desbetreffende door het Concilie goedgekeurd" document wordt ge waarschuwd tegen „sommige abstracties (in schilder- en beeldhouwkunst) die onbe grijpelijk z(jn voor het christenvolk en vreemd aan hun godsdienstig gevoel". Het document, het laatste hoofdstuk van het schema over de openbare eredienst, waarschuwt ook tegen buitensporige uit gaven voor de bouw van kerken en buiten sporige versiering met beelden en schilde rijen. De concilievaders stemden met 1838 stemmen voor 't hoofdstuk, dat zich bezig houdt met de kerkelijke kunst en kerk- meubelen. Nog 94 vaders stemden voor onder voorbehoud. In Bredevoort. een der oudste stadjes van de Achterhoek, zijn een aantal belang wekkende oudheidkundige vondsten ge daan. In een bouwput op de hoek van de Aambthuiswal en de Misterstraat, waar een aannemersbedrijf het voorbereidende werk verricht voor de bouw van een nieuw winkelpand, zijn onder andere de meters dikke fundamenten blootgelegd van wat eens de Misterspoort is geweest. De Mister- en Aalterpoort zijn om streeks het midden van de zestiende eeuw gebouwd als enige doorgangen over de grachten naar het door Maarten van Ros- sum in een vestingstadje herschapen Bredevoort. Vrijdag 1 november, Concertgebouw 20.15 u.: Concert door het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest onder leiding van Marinus Adam. Solisten: Herman Kreb- bers, viool en Tibor de Machula, violon cel. Programma: Dworsjak, Brahms, Roussel en Ravel. Zaterdag 2 november. Nieuwe Kerk, 20.15 u.: concert door Die Haerlemsche Mu- syckcamer onder leiding van André Kaart. Solisten: Gijs Beths sr., viool, Gijs Beths jr., viool en Vera Beths, viool. Programma: Vivaldi, Torelli, Bach, Haydn, Mozart en Telemann. Zondag 3 november, Teylers Museum, 15 u. bespeling van het 31-toons Fokkerorgel door Bernard Bartelink en Anton de Beer. Programma: Orlando Gibbons, Nikolaus Adam Struyk, Joh. Bernh. Bach, Joh. Krieger, A. de Beer. Toelich ting door prof. A. D. Fokker. Muziek voorbeelden van A. de Klein. Zondag 3 november, Bakenesserkerk 19.30 u.: dienst m.m.v. het Haarlems Bach En semble onder leiding van George Robert. Uitgevoerd wordt de cantate nr. 139 van Bach. Maandag 4 november, Concertgebouw 20.15 u.: Tweede concert Chopin-cyclus door Adam Harasiewicz. Donderdag 7 november, Concertgebouw 20 u.: concert in de serie gemeentelijke (gratis toegankelijke) orgelconcerten door Piet Kee. Programma: Max Reger, John Stanley, Alain en Franck. Taveerne „In 't Goede Uur". Korte Hout straatNieuwe Kerksplein: Dagelijks klassiek grammofoonplatenconcert van 21-22 u. Tot en met 3 november Mozart. Tot en met. 10 november 17e eeuwse mu ziek. Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heiligland no 1: Dagelijks van 20-22.30 u.: Klassiek grammofoonplatenconcert. Zaterdag 2 en zondag 3 november, Stads schouwburg 20 u.: Toneelgroep Centrum met „Huis Clos" van Jean Paul Sartre. Regie: Walter Kous. M.m.v. Elisabeth Andersen, Guus Hermus e.a. en „De lui zenbarones" van Tennessee Williams. Regie: Walter Kous. M.m.v. Ellen de Thouars, Nell Knoop, Jan Grefe. Dinsdag 5 november, Stadsschouwburg, 20 u.: Het Amsterdams Volkstoneel met „Oranje Hein" van Herman Bouber. M.m.v. Bep Nooij sr. Woensdag 6 november, Stadsschouwburg 20 u.: Toneelgroep Theater met „Terug naar Warschau" van Jan Staal. Regie: Jurg Molenaar. M.m.v. Loudi Nijhoff, Mia Goossen, Bernhard Droog, Jan Ver hoeven e.a. Café-chantant „Adam en Eva", Raamvest: Iedere avond cabaret van 2123.15 uur. Iedere maandag besloten voorstelling. Medewerkenden: Frans en Fiet Koster, Annelies Bouma, Cees van Oyen en En rico Neckheim. Geopend vanaf 20 uur. Woensdag 6 november, Minerva Theater 20.15 u.: Uitvoering door het Spaanse danspaar Antonia en Marino. Heem- steedse Kunstkring. Donderdag 7 en vrijdag 8 november, Stads schouwburg 20 u.: Uitvoering door het operettegezelschap N.O.G. van „Das Land des Lachelns" van Franz Léhar. Vrijdag 1 november, Minerva Theater 20 u. Laatste lezing in de serie van drie door dr. J. D. de Jong: De ontwikkeling van het Nederlandse landschap. Vrijdag 1 november, Frans Halsmuseum 20 u.: laatste lezing in de serie van twee door dr. A. L. Constandse: Het huidige wereldgebeuren. Zaterdag 2 november, Brinkmann 20 u.: dansavond van de jongerenclub „De twintigers" met optreden van The Dark Town Seven. Zaerdag 2 november, Diamantbeurs. Am sterdam 10.30 u.: bezoek aan Cordes- Slijper Diamantexpositie. Maandag 4 november, Frans Halsmuseum 20 u.: Eerste lezing in de serie van twee door dr. F. Klein: De geneeskunst in on ze jaren. Woensdag 6 november, Brinkmann 20 u.: film „Dwars door de Himalaya". De Ne derlandse Himalaya-expeditie 1962. Vrijdag 8 november, Frans Halsmuseum 20 u.: Eerste lezing in de serie van drie door Kees Fens: Noordnederlands pro za na de tweede wereldoorlog. Vrjjdag 8 november, Minerva Theater 20 u. Eerste lezing in de serie van twee door J. J. Mostard: Vorstelijke triomf en tra gedie aan de Seine. Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62: Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Geopend dagelijks van 1017 uur, zon- en feestdagen van 13 tot 17 uur. Prentenkabinet: Tentoonstelling van etsen van Rembrandt. Vishal: Tentoonstelling collectie moderne kunst uit eigen bezit. Chapon, Nagy, Postma, Verwey en een bruikleen van het beeld „Concentratiekamp" van Mari Andriessen. Geopend dagelijks van 10 tot 17 uur. Zondag van 13 tot 17 uur. Museum „Het Huis van Looy", kleine bo venzaal: tentoonstelling van cultuurhis torische diorama's. Geopend dagelijks van 10-17 uur. Zon- en feestdagen van 13-17 uur. Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend donderdag van 10—12.30 uur en van 13.3017 uur. Zon- en feestdagen van 1417 uur. Kunstzaal „In 't Goede Uur", Korte Hout straat—Nieuwe Kerksplein: november: expositie door mevrouw M. Hofker-Reu- ter. Dagelijks geopend van 10—18 uur en van 2024 uur. 's Zaterdags en zon dags van 1018 uur en van 2021 uur. Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land: H. F. Bootzaal: Tentoonstelling van tekeningen en schilderijen van M. Fuit. Tot en met 2 november. Tentoon stelling „100 ambachten" van Jan Luy- ken. Van 3 november tot en met 1 de cember: tekeningen en schilderijen van „De Acht". Dagelijks van 1020 uur. Wandelgangen Stadsschouwburg: novem ber: Hans Mulder. Huize Bloemenheuvel, Bloemendaalseweg 158, Overveen: aquarellen van G. J. de Geus, van 3 november tot en met 17 november. Geopend dagelijks van 1017 uur. 's Zondags van 14—17 uur. Teylers Museum, Spaarne 16: Schilderijen 19de en 20ste eeuw, tekeningen Hol landse, Franse en Italiaanse school 16de tot en met 19de eeuw. Fossielen, histo rische en natuurkundige instrumenten, Het verheugde de V.P.R.O., zo werd ons door Vertie Dixon vóór de aanvang van .Tweesprong" medegedeeld, dat Paul Steenbergen in zijn jubileumjaar bereid was gevonden in dit stuk .mee te werken. Zoiets hoeft er bij Ko van Dijk nu nooit bij gezegd te. worden! Of het intussen ook Paul Steenbergen erg verheugd heeft, waag ik te betwijfelen, want dit spel van Noel Coward in de televisiebewerking van regisseur Jack Dixon werd een geduchte tegenvaller. In ieder geval bleek er wel uit dat een film, gemaakt naar een to neelstuk, lang niet altijd „tweedehands" en van mindere kwaliteit hoeft te zijn. In die befaamde film van David Lean, „Brief Encounter", door Kriterion in Am sterdam vele jaren lang als een soort mascotte jaarlijks hervertoond, werden de hoofdrollen gespeeld door Celia John son en Trevor Howard, maar dat ver klaart nog niet het verschil. Paul Steen bergen en Myra Ward doen bepaald niet voor hen onder. Het verschil school voor namelijk in de beide scripts en in de uit werking ervan. Bij David Lean was er de primaire aandacht voor de beide hoofdpersonen, bij wie het verdere leven wel luidruchtig en storend zijn gang ging, maar voortdurend achtergrondbegeleiding bleef. Bij Jack Dixon, en naar mag wor den aangenomen ook bij Noel Coward, kregen de onderbrekende, zogenaamd op luchtende „lekkere" scènetjes met het restauratiepersoneel en de parallel lopen de liefdesaffairetjes op hun beurt even veel gewicht mee als de ontmoetingen tussen Laura (Myra Ward) en Lex (Paul Steenbergen) en zelfs meer nadruk door de nogal platvloerse en onwaarschijnlijke wijze, waarop dat „tweede niveau" te werk ging. De tekst die Paul Steenbergen en Myra Ward te zeggen kregen, was verder ook niet zo indringend als de film tekst; de ontróering wilde niet ko men. Ik vraag me af hoeveel kijkers aan het slot hebben beseft dat Myra Ward niet even naar buiten ging om een luchtje te scheppen en om even van het getater van haar vriendin af te zijn, maar met het (ten slotte onuitgevoerde) voornemen zich voor de sneltrein te werpen. Het zat er allemaal niet in en het kwam er daar door ook niet uit, ondanks het feit dat de vertaalster het stuk naderbij had ge bracht en op het station van Alkmaar had gesitueerd, waar door iedereen duch tig thee werd gedronken, soms zelfs met de melk erin. Paul Steenbergen (en zijn vrouw Myra Ward trouwens ook) zijn er niet snel toe te bewegen voor de televisie op te treden. Willen ze en kunnen ze een keer wel, dan moeten we daar zuinig op zijn en hun een stuk 'vdn klasse geven. Het was overigens een echte V.P.R.O.- avond, met als voornaamste bijdrage een nieuw, door Jaap Flier op muziek van Ot to Ketting in opdracht van de V.P.R.O gemaakt televisieballet, „Collages bij de Psalmen 139 en 140". Ds. Van Nieuwen huizen wees er in zijn voorrede even op, dat de V.P.R.O. voor het eerst in no vember 1960 een opdracht had gegeven voor een televisieballet, te weten aan Hans van Manen, wiens „Kain en Abel we nog een keer herhaald kregen. Het bleek opnieuw een goed, voor televisie ge dacht, en in de vroege ochtenduren met gebruik van suggestieve straat- en haven decors gedanst ballet te zijn, dat bij de hernieuwde kennismaking toch een beetje tegenviel door iets te veel effect en iets te weinig homogeniteit. „Collages bij de Psalmen 139 en 140" van Jaap Flier bleef dichter bij het uitgangspunt, was com pacter, „einheitlicher", en de effecten (het dreigende geklap op de bovenarm) waren niet aan een buitengebeuren ontleend, maar binnen het raam van de opdracht zelf ontstaan. De muziek van Otto Ketting was (en dat is een grote verdienste) steeds secon- Advertentie Grote Houtstraat 62 en 87 - Tel. 10657 - 12839 mineralen, 31-toons Fokkerorgel. Dage lijks behalve maandag van 1117 uur. Eerste zondag van de maand van 13—17 uur. Cruquius Museum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en over zicht overstromingsramp 1953. Geopend dagelijks van 1016 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat: Oude religieuze kunst. Geopend op werkdagen (behalve maandag) van 1012.30 uur en van 13.3017 uur. Zon- en feestdagen van 1417 uur Grote of St. Bavokerk: Te bezichtigen op werkdagen van 917 uur. Stadhuis: Te bezichtigen op werkdagen van 912.30 uur. Daarna melden bij de portier. R.-K. Kathedrale Basiliek: Voor bezichti ging melden bij de portier. Zaterdag 2 november, Concertgebouw 2fl u.: Jazzconcours v. Plaatselijk Actie comité Dousadj. Zondag 3 november. Sociëteit Ekestos, Sta tionsplein 20 u.: dansavond m.m.v. Kwartet Rob Hoeke. Zondag 3 november. Concertgebouw 20 u.: dansavond. Hildebrand/.aal, Smedestraat, 20 u.: Elke zondag dansen. Orkest The Sunbeams. Dansleider: R. van de Berg. Maandag 4 november, Restaurant Boeken- roode 20 u.: Buurtbelang Aerdenhout- Bentveld, lezing door Jan P. Strijbos: Reisindrukken van Nieuw-Zeeland. Woensdag 6 november, Brinkmann 20 u.: Koninklijke Nederlandse Natuurhistori sche Vereniging. Lezing door J. van Dijk: Flora en fauna van het plassengebied van N.W. Overijse.. Donderdag 7 november, Brinkmann 12 u.: Nederlandse Maatschappij voor nijver heid en handel, afdeling Haarlem. Le zing door ir. F. B. Carbasius Weber: De problematiek van de ontwikkelingsge bieden. Haarlems Kegelhuis, Tempeliersstraat 14 tot 18: Iedere middag (behalve zondag). dair, ging met de dans mee en sleepte niet omgekeerd de dans met zich mee, tenzij, zoals aan het slot, „het drama" een primaire rol van de muziek verlang de. Van half acht tot acht uur had een fo rum van vier leden plus voorzitter Jan Kassies de gelegenheid te spreken over de hedendaagse Nederlandse toneelschrijf kunst. Als steeds was de belangrijkste con clusie van ook dit forum, dat een half uur te kort is om zo'n onderwerp ade quaat te behandelen. In de laatste se conden werden nog enige trefwoorden de ether ingeslingerd, maar toen was het al te laat. Waarom ook twee toneelschrij vers genomen (Polet en Frenkel Frank), waarom een toneeldirecteur en een toneel schooldirecteur (Oster en Pos) en waarom Ktssies nog daarbij, die minstens vijf minuten opslokte met zijn inleiding? Waar om niet één schrijver, één toneeldirecteur en één acteur, en dan maar praten met z'n drieën? Gevraagd werd nu, dat de aan komende toneelschrijver een soort vak technische begeleiding meekrijgt van een toneelgezelschap, opdat hij de techniek kan leren van het toneel schrijven. De kijkers hebben daaruit de indruk gekregen dat alle Nederlandse auteurs doetjes rijn, die geholpen moeten worden met 't schrij ven van een toneelstuk, terwijl het ge woon een buitenlandse praktijk, en dus kennelijk noodzaak is, dat een schrijver samen met de regisseur en met de spe lers het stuk bijschaaft, verandert, speel baar maakt (er zijn daarvan legio voor beelden van de grootste dramaturgen). Maar dat kwam bijvoorbeeld niet ter sprake. Het zat er allemaal wel in, maar het kwam er in dat halve uurtje niet uit, mede omdat ook „Het Manneke" nog een paar minuten van de zendtijd voor ach ten voor zich opeiste. HILVERSUM I. 402 m. 746 kc-s. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuziek. (7.30 Van de voorpagina, praatje). 8.00 Nieuws en so cialistisch strijdlied. 8.18 Lichte grammo foonmuziek. 9.00 Loon naar werken, le zing. 9.10 Voo-r(ot)onde, licht programma. 9.35 Waterstanden. VPRO: 9.40 Kiezen en gekozen worden, Godsdienstige lezing. 9.55 Samen thuis, praatje. VARA: 10.00 Buiten lands .weekoverzicht. 10.15 Rotonde: ge varieerd programma. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Sportnieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Tijd voor teenagers. 14.10 Uitlaan, programma voor de twintigers. 14.45 Artistieke staal kaart. 15.15 Radio Jazzclub. 15.45 17 jaar H.W.G., toespr. 16.00 Radio Filharmonisch orkest en soliste: Moderne en klassieke muziek. In de pauze: 17.10-17.30 Boek bespreking. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Lichte gramofoonmuz. 18.30 Nieu we lichte grammofoonmuziek. 19.00 Paulus de boskabouter. 19.10 Licht ensemble. 19.30 Metropole-orkekst. amusementsmuz. 20.00 Nieuws. 20.05 VARA's bekercompetitie. 21.00 Socialistisch commentaar. 21.15 De Ramblers Bandshow: dansorkest en solis ten. 22.00 Als de klok dertien slaat, hoor spel (21). 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. Licht instrumentaal trio met zangsoliste: jazzmuziek. 23.40 Lichte orkestmuziek (gr.) 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 1007-s. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Klassieke grammofoonmuziek. (Om 7.30-7.35 Voor de jeugd). 7.45 Geestelijke liederen. 7.55 Overweging. 8.00 Inleiding Hoogmis. 8.20 Plechtige Requiemmis. 9.30 Klassieke grammofoonmuziek. 9.45 Djinn, gevarieerd programma. 12.00 Angelus. 12.04 Lichte grammofoonmuziek. 12.25 Sportpe- riscoop. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Licht ensemble en licht vo caal ensemble. 12.55 Katholiek nieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 Musicerende dilettanten Opera-koor. 13.40 Franse les. 14.00 Voor de jeugd. 15.00 Verbonden in een koers, gesprek over gezamenlijk aktie-program- ma van N.V.V. en K.A.B. 15.15 Metropole orkest en zangsolist. 15.50 Populaire gram mofoonmuziek. 16.00 Voor de jeugd. 16.15 Jazzmuziek met commemtaar. 16.40 Licht instrumentaal trio: jazzmuziek. 17.00 Lei ding geven, lezing. 17.10 Lichte grammo foonmuziek. 17.30 Boekbespreking. 17.40 Roulette: veertiendaags spelletje met gram mofoonplaten. 18.00 Kunstkroniek. 18.30 orkest. 18.50 Voor de kleuters. 19.00 Nws. 19.10 Actualiteiten. 19.30 Omroepork., groot koor en solisten: Requiemmis. 21.00 Viool en piano (gr.): klassieke muziek. 21.30 Buurmans krant: informatie uit het bui tenland. 21.50 Bric a brac, gevarieerd pro gramma. 22.20 22.25 Boekbe spreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Kruispunt, godsdienstig gesprek. 23.10 Nieuwe klassie ke grammofoonplaten met commentaar. 23.55-24.00 Nieuws. Advertentie VOOR VRIJDAG RKK: 18.00-19.15 Plechtige Hoogmis uit de kerk van de H. Bavo te Harmeien. AVRO: 19.30 Rooster, programma voor de rijpere jeugd. NTS: 20.00-20.20 Journaal en weeroverzicht. AVRO: 20.20 In AVRO's Televizier. 20.45 Programma over Richard Boone. 21.35 Voor de vuist weg, amuse mentsprogramma. NTS: 22.35-22.40 Jour naal. VOOR ZATERDAG NCRV: 15.00 Pastorale, een uitvoering in zwart en wit van het gedeelte uit de muzikale tekenfilm Fantasia. 15.25 On der de loop, filatelistisch allerlei. 15.45 Mu ziek voor de teenagers. 16.00 Alles draait om moeder: Rijles, tv-feuilleton. 16.25 Ha- batales, tekenfilm. 16.30 Dier in het vizier, programma over dieren. 17.00-17.45 Voor de kinderen. 19.30 Lassie: Storm, tv-film. 19.55 Het Manneke. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. NCRV: 20.20 Memo, actua liteiten. 20.35 Er valt een ster, televisie musical. 21.35 Hoe bestaat het, populair wetenschappelijk programma. 22.05 De Be verly Hillbillies: De Clampetts in hun nieu we huis, TV-film. 22.30 Morgen is het zon dag. NTS: 22.40-22.45 Journaal.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 17