Moord op Majorca I 1 I I I Schooljongens dragen vest en braniejas GIEBELS PANDA EN DE ME ESTER* RIO LIST 1 Ons vervolgverhaal door Paul Tabori Wat u ook doet Doet het zelfgoed Doe het met beter gereedschap Wat word je er toch moe van VRIJDAG 1 NOVEMBER 1963 tmtmmmn Car din Streepjes Modebewust V 4%V 'W/Mtn/fi I i Jij bent zeker niet verantwoordelijk voor wat hij heeft gedaan. Hij en jij hebben niets gemeen. Je hield van 'm en je geloofde in hem. Dat is nu voorbij. Ik mag dan een slechte plaatsvervanger zijn maar wil je me niet toch in José's plaats accep teren?" Ze keek hem aan en lachte en huil de een beetje; en toen was er geen tijd meer om te praten want een kar met hoge wielen kwam een zijweg afhobbelen. Hij werd door twee muil ezels getrokken en was volgeladen met zakken olijven. De koetsier, een tanige, oude man, begroette hen met krakende stem. Stephen vroeg hem waar hij heen ging. „Eerst naar San Juan en dan een eind weg, Sancellas". „Waar ligt dat?" „In de vlakte, ten noorden van Segui „Zoudt u ons mee kunnen nemen?" „Dat zoudt u aan de ezels moeten vragen", grinnikte de oude man en liet drie tanden in een overigens lege mond zien. „Ik spreek hun taal niet, amigo", lachte Stephen. „Ze zullen het u gauw genoeg ver tellen als ze bezwaren hebben. Kruip maar achterop en pas op dat u m'n olijven niet kneust". Ze klommen op de wagen en lieten hun benen over de achterzijde bunge len. De weg liep naar beneden, zodat de ezels geen bezwaren konden heb ben tegen de zwaardere last. Janet leunde achterover met haar hoofd op zijn schouder. De kar schudde licht, de hoge wielen rolden zonder al te erg te schokken door de gaten en over de stenen. De oude man, die op een plank zat die als bok moest dienst doen, pruimde, zijn tandeloze kaken maalden regelmatig. Het be gon erg heet te worden, de zon kom over de kim, de geur van tijm en brem steeg op uit de aarde. De oude man zat wat te doezelen en liet het aan de ezels over hun weg te vinden, vertrouwende op hun grote in telligentie. Janet begon eveneens te knikkebollen; spoedig was ze in slaap. Langzaam zakten ze weg tegen de zakken olijven. Stephen vocht tegen een loom gevoel. Hij wilde waakzaam blijven, maar moest de strijd spoedig opgeven en het duurde niet lang of hij sliep. He waren de muilezels die hen redden. Geen wonder, dat Janet hei^ de wijste van alle viervoetige die ren noemde. Een van de dieren liet een langgerekt klagend iiiii-aaaaa ho ren, dat direkt door de ander werd beantwoord. Stephen schrikte op, opende zijn ogen en draaide zijn hoofd om, om over de lading zakken heen te kijken naar de voor hen lig gende weg. Ze waren genaderd bij een bocht in de weg, die nu steeg zodat de ezels langzamer waren gaan lopen. Hun kreet was blijkbaar als protest be doeld tegen de extra last, die ze naar boven moesten sjouwen. Boven aan de weg verscheen een man van de burgerwacht. Hij zwaaide met zijn armen, doch dit ging totaal verloren voor de slapende oude man. Stephen porde Janet wakker. Ze ontwaakte meteen en keek hem aan met een slaperig gezicht, waarin de ogen heel groot stonden. „Vijand in zicht", fluisterde hij. „We moeen eraf springen. Houd de kar tussen jezelf en hem". Ze knikte. De ezels liepen nu heel langzaam. Het was niet moeilijk zich op de stoffige weg te laten vallerv De wagen reed verder. Ze wachtten tot deze bijna de top van de heuvel had bereikt. Toen lieten ze zich in de berm rollen. Daar bleven ze wachten, scherp luisterend. Eerst hoorden ze niets, maar toen brulde de wacht die nog door twee anderen vergezeld bleek te zijn: „Waar komt u vandaan?" De oude man mompelde iets, dat ze niet konden verstaan. „Waar komt u vandaan?", herhaal de de wacht, wiens longen bijna barstten. Vreemd, dacht Stephen met een grijns, hoe iemand zo plotselirig doof kon worden. „La Torre?" schreeuwde de man van de burgerwacht. De oude man knikte. Hij stond naast zijn wagen en hield de teugels om zijn pols geslagen. De twee ezels wachtten met hangende koppen. Hun staarten zwaaiden heen en weer in eenzelfde ritme. „Heb je ook twee mensen op de weg gezien? Een man en een vrouw?" De wacht wees op zichzelf en tekende toen de vormen van een vrouw in de lucht. „Koeien?" vroeg de oude man. „Zoekt u naar koeien?" De wacht keerde zich tot zijn col lega's. Hij was zo gewend te schreeu wen dat Stephen en Janet hem ook nu nog konden verstaan. „Het is een oude idioot. Het heeft geen zin hem te ondervragen". Er kwam een zachter uitgesproken antwoord. Toen wees de wacht dat de man weer op zijn zitplaats kon klim men. „Als het een gestolen koe is", bleef de oude boer volhouden, „zou ik er graag meer van willen weten. Ik ben er zelf een paar kwijt geraakt, zes jaar geleden „Het gaat niet om een koe. Het gaat om twee mensen, een man en een vrouw. Gevaarlijke misdadigers". De oude man sloeg een kruis. „De heilige Jozef behoede ons", zei hij hardop. „Maar als het zulke ge vaarlijke misdadigers zijn, waarom zouden ze dan op mijn wagen rijden?" De mannen van de burgerwacht namen niet de moeite hem antwoord te geven. Ze draaiden zich om en de oude man klakte met zijn tong, waar op de ezels, eerst wat onwillig, weer verder gingen. Spoedig waren kar en ezels achter de heuvel verdwenen. „Vooruit", zei Stephen tegen Janet. „Misschien kunnen we hem nog in halen". „Maar „Hij heeft voor óns plezier gelogen", legde Barrett uit. „Dat betekent dat hij een bondgenoot is". Voor ze nog verdere tegenwerpingen kon maken, greep hij haar hand. Ze bleven in de berm lopen, waar ze enige beschutting hadden, en haastten zich de heuvel over. Ze zagen juist de mannen van de burgerwacht met hun kleine auto in een stofwolk een zijweg in rijden. Honderd meter voor hen uit rolde de kar de heuvel af. De oude man zat slaperig in kaar gedoken op de plamk. Stephen riep hem eri hij draaide zich om zonder de wagen te stoppen. Ze haalden hem in en bleven ernaast lopen. „Mag je ze ook niet?" vroeg de man met een onderdrukte lach, „We hebben een klein misverstand", probeerde Barrett uit te leggen. „We moeten in Palma zien te komen zon der een van die lui te ontmoeten". „Misverstand?" Het tanige gezicht spleet open in een tandeloze grijns. „Het zijn bemoeials. Daarom heeft mijn oudste zoon drie jaar in de ge vangenis gezeten. Ze steken hun neus steeds in andermans zaken". Hij wijdde niet verder uit over de zaken van zijn zoon, maar het was voldoende om zijn afkeer van de burgerwacht tot uitdrukking te bren gen. Hij wees naar de achterzijde van de kar en Stephen hielp Janet haar plaats weer in te nemen. „Palma, hè?" zei de oude man zonder zich om te draaien. „Dat is een heel eind. Deze ezels zullen u niet zo ver kunnen brengen". „We zullen al blij zijn als we er dicht bij komen." „Ik heb een achterneef in Santa Eugenia. Hij is een dwaas en een schurk, maar hij is me nog wat geld schuldig en hij zal doen wat 'm ge zegd wordt". „Wat zal hij doen?" „Hij heeft een garage", zei de oude man op een toon, waaruit bleek dat iedereen dat toch wel mocht we ten. Maar hij zei verder geen woord totdat ze in San Juan kwamen. Toen hoorde hij dat er een post van de burgerwacht in het centrum van de stad was en dat het beter zou zijn dat ze ieder apart naar het kruis punt gingen. (Wordt vervolgd) i i VOORAL VOOR De schooljongens in Europa en de collegeboys in Amerika hebben allen dit geméen: als het om hun kleding gaat weten zij vrij zéker en nauw keurig wat zij niet willen. Zij zijn wars van de kledingsmaak van hun vaders en ze luisteren niet naar adviezen op dit gebied van hun moeders. Het enige wat ze willen is bijblijven met de rages op hun eigen school. IN EUROPA is het vooral Cardin met zijn avant-gardistische mode-ideeën die juist bij deze groep jongens grote weer klank vindt. Hij introduceerde enkele jaren geleden de nieuwe sluiting van colbertjasjes: knopen tot aan de hals, die ras-du-eou, dus aangesloten is, zon der revers. Dergelijke jasjes uitgevoerd in tweed of ribfluweel zijn thans een geliefde dracht bij de schooljongens. De driekwart auto-coats zijn op de Franse Royale comfortabele lange vis graat- tweedjas voor de oudere scholier. De kraag is van imitatie zwarte astrakan. Een dubbel koordstiksel in de taille van de rug dient als ceintuur. Handslijpmachines v.a10. Handboormachines v.af 6.S0 Alle soorten schroevendraaiers, handzagen, bijlen, hamers, knijptangen. Bankschroeven in alle maten Zie onze nieuwe alleenverkopen van MYFORD DRAAIBANKEN INCA CIRKELZAGEN GED. OUDE GRACHT 5 t.o. Postkantoor HAARLEM - Telefoon 17438 5. „Ach ach," sprak Joris Goedbloed, terwijl hij het tientje in zijn hoedelint bekeek met alle ontroering die een aangename vondst oproept, hoe mooi dat gij eens even langskwaamt en me op dit vergeten biljetje wees! Maar nu herinner ik me weer levendig hoe ik eens, met vooruitziende blik, het bescheiden bedrag in deze berg plaats stopte om gewapend te zijn tegen een kwade dag als deze. Hoe terecht kreten onze klassieke leermees ters: profetia omnia vincitIk geloof er niks van," zei Panda streng. „Dat is mijn tientje en ik wil het terughebben!" „Och maar ventje nu dan toch," antwoordde Joris met verstikte stem, „welk een grove hardvochtigheid betoont ge nu toch tegen mij, uw toe genegen oudere vriend, die zich zoveel offers voor u getroost heeft en aan wie ge zoveel verschuldigd zijt en dat om een enkel tientje dat mij op kan heffen uit mijn huidige nederige staat, dat voor mij het begin van een nieuwe schitterende loopbaan kan zijn Hij had nog veel meer willen zeggen, maar hij kreeg de kans niet; met een snelle beweging griste Panda het biljet uit het hoedelint, en daarna maakte hij zich klaar om de merkwaardige woning zo snel mogelijk te verlaten. scholen nog steeds „in". Maar daarnaast brengt de Parijse confectie nü ook door- draag- en regenjassen, die vrij lang zijn. Ze zitten ruim en nonchalant. De kraag is meestal uitgevoerd in (imitatie)- bont of velours of een gebreid mate riaal, steeds in een donkere afstekende kleur. IN AMERIKA IS ER bij de op groeiende jeugd veel vraag naar vestep bij donkere pakken. Zij dragen bij voor keur gestreepte overhemden, waarbij de brede rode streep verreweg de overhand heeft. Smalle dassen van maximaal 2,5 cm breed genieten de voorkeur boven elke andere moderne stropdas. De Amerikaanse jongens hebben hun eigen schoolmode, waaraan de leerlingen van de verschillende colleges zijn te her kennen. Zij laten zich graag inspireren door hun idolen uit de film- en show wereld. ÓOK IN NEDERLAND wordt de mid delbare scholier meer modebewust en progressiever in zijn kleding. De Car din jasjes en modieuze kleren winnen het van de Spijkerbroeken en truien, die hun tijd voorlopig hebben gehad. De pantalons zijn nog steeds strak en nauw. Maar het laat zich aan zien dat de bij de Franse college-boys populaire „pantalon cigarette" ook hiér niet lang op zich zal laten wachten. De pijpen van deze broeken zijn aanslui tend tot de knieën om dan als een koker rond en recht tot op de schoenen vallen, waarbij de indruk wordt gewekt alsof ze naar onder toe iets wijder uitlopen. SCHOENEN POETSEN MET WATER EN ZEEP In Engeland zijn sedert kort suède schoenen verkrijgbaar, die met water en zeep kunnen worden schoongeborsteld, zonder daarbij hun soepelheid en kleur te verliezen. Gedurende het bewerkingsproces in de looierij wordt het leer daartoe be handeld met Scotehgard, een fluorche- misch impregneringsmiddel met een vlekkenwerende en waterafstotende werking. Tijdens dit proces trekt Scotehgard in het leer en blijft er dus niet als een laag bovenop liggen. Hierdoor wordt voorko men dat de leerporiën worden afgeslo ten en de ventilatie wordt belemmerd. Een ander voordeel is, dat op deze ma nier ook na meerdere schoonmaakbeur ten de beschermende eigenschappen be houden blijven. Na het „wassen" drogen de schoenen snel op, nemen hun oude vorm weer aan en zijn weer even soepel als te voren.- Vuil en opgedroogde vlekken kunnen desnoods ook met een harde borstel worden verwijderd. De schoenen zijn bijzonder geschikt om te worden gedragen bij het werk in fa brieken en op boerderijen, aangezien de fluorchemische verbinding het leer te vens beschermt tegen inwerking van oliën, zuren, loog en andere veel ge bruikte chemicaliën. Scotehgard wordt o a. ook gebruikt voor vlekken, en waterafstotend maken van stoffen voör regenjassen, japonnen, uniformen, tafellakens en autóbank- hoezen. LAARZENMODE MAAKT VERGETEN HULPMIDDELEN MODERN De lange laars, die het seizoen 1963/'64 brengt, wordt op verschillende manieren gesloten. De eenvoudigste sluiting is wel de ritssluiting, van voren of opzij. Andere laarsjes hebben als een soort van garnering een vetersluiting. Een sluiting die wat meer tijd neemt, doch geen hulpmiddelen vraagt. Heel elegant zijn de laarsjes met knoopsluiting. Grootmoeders knopen- haak zal weer tevoorschijn gehaald moeten worden, om deze modegril te sluiten. De grootste problemen stellen de lan ge laarzen, uit één stuk, zonder sluiting. Hier kan alleen een bijzonder lange schoenlepel uitkomst bieden. Die zijn er, want ouderen hebben deze vaak nodig. Vroeger was deze schoenlepel in een vooral soliede uitvoering te koop. Nu belooft het een van de meest elegante geschenkartikelen van het jaar te wor den. Er zijn schoenlepels met een bam boe-handgreep. Andere zijn inschuif baar. De kleuren zijn levendig. Voor de lepel zelf is hoorn favoriet. RODDELT U ook graag. Vindt u uw buren en kennissen ook zo'n oneindige bron van conversatie. Bieden zij ook zoeveel stof dat u met het grootste ge mak, met veel élan en een zekere non chalance hele families kunt analyseren Weet u ook altijd de laatste nieuwtjes, ook al „bemoeit" u zich nooit met ande ren? Och nee, u zegt toch steeds dat de huishoudens van anderen u niet interesseren. Dat beweert u toch steeds? Laten we eens een gesprek bijwonen van mevrouw A die haar buurvrouw B voor de koffie heeft uitgenodigd. HET GAAT OVER Jannetje. Jannetje, die moet je in de gaten houden. Gis teren nog liep ze langs het raam. Met een mand vol boodschappen („Wat eet die Jannetje toch veel"). Drie flessen staken uit haar mand („Ze is vast aan de drank"). Toen bleef ze staan bij haar buurman, Cor, die net wilde overste ken. Ze sloeg hem amicaal op z'n schouder („Ze zouden toch nietZe bleef wel tien minuten met hem staan praten. („En d'r huishouden dan?"). Nee, die Jannetje moet je in de gaten houden. En Cor ook, sinds donderdag. OVER NAAR HET VOLGENDE lij dend voorwerp. Dat is de dochter van Josee, Joseetje. Dat kreng *ban zestien met d'r lange haren en kunstacademie Daar groeien ze op voor galg en rad. Die jongens waar je haar af en tóe mee ziet. Baarden en ook lange haren. Grie zels zijn 't. Jeugd noemen ze dat. 'tZijn ouwe kerels voor hun tijd. Die Joseetje zal wel een mooie huisvrouw worden. Met een kunst-diploma op zak. Als ze dat ooit haalt want ze zit nogal eens in die koffiebar. Waar die kinderen het geld vandaan halen? Nee, ik ben eens op haar kamer ge weest. Klompen steen waar ze in rom melt en slaat. Net een jongen. Na Jannetje en Joseetje komt de kof fie. Met koek. Nee, geen koek. Dank u, ik doe aan m'n lijn. Sinds vanmorgen ja. Oh, een nieuw soort koekje? Dan toch maar. Ja twee. Heerlijk. DIE KNUL van Hans tussen een hap koek door die monteur, op de hoek, deugt ook niet. Een bromnozem. Heeft z'n pa zo gek gekregen een brom mer te kopen. Moet je zien en horen hoe-ie door de straten giert. Je vergaat van het lawaai. Dat z'n vader dat goed vindt. Dat is zo'n keurige man. En die plaatjes van blote meisjes die hij op z'n brommer heeft geplakt? Beschamend. En uit zo'n keurig gezin DAT MENS van Gossip sprak ik gis teren nog bij de zelfbediening, 'k Ver trouw haar voor geen cent. Maar ja, dat werkt de zelfbediening ook in de hand hé. En kletsen dat ze doet. Als je een kwartiertje bij haar staat kan je er een week op teren. Alle nieuwtjes van de hele buurt. Verschrikkelijk. Het Advertentie moest niet tnogén. Niemand is póed bij haar. Hóe ze eraan komtJe ziet haar trouwens alleen maar bij die zelf bediening. Verder is ze altijd thuis. HET ZIJN MAAR enkele povere en onvolledige) voorbeelden. Zomaar bij eengeraapt uit de praktijk. Wat er dagelijks wordt afgekletst en ergo ge roddeld gaat vaak ten koste van der den. Immers, degene die roddelt schij nt veel meer te weten dan de persoon waarover geroddeld wórdt. Wat word je er toch oneindig moe van. 't Is toch eigenlijk bijzónder tijd rovend om al die gegevens bijeen te garen, deze te laten gisten, ze gaar op tè dienen. Door het gistproces in opge blazen vorm. IK HERINNER ME de dominee die in zijn predikatie het oude echtpaar uit een klein dorp aanhaalde dat hij eens had gevraagd een week lang niet over ande ren te praten. Na een week ontmoette hij de echtgenoten weer. Zij trokken lange gezichten en slaakten diepe zuch ten: „Dominee, we hadden elkaar niets te zeggen." Roddelen bleek hun vorm van tijdspassering! In het Londense Hilton Hotel werd onlangs als ode aan de pas overleden dichter!schrijver Jean Cocteau deze gouden pruik gelanceerd onder de titel „The Beauty and the Beast" naar een gelijknamige film van Cocteau. Weer-en-wind-jas in braniestijl. Blinde sluiting en originele gespgar- nering bij de hals. Uit de ras-du-cou hals komt een grof gebreide col te voorschijn. Manchetten van hetzelfde materiaal.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 19