Bij ontploffing in Indianapolis 68 doden I Opstand in Zuid-Vietnam Drie kompels gered Maminette Het rijk aan stelt voor 200 investeringen miljoen uit HET WEER Bij Defensie wordt 28 miljoen en bij O. K. en W. 25 miljoen nog niet uitgegeven In 1964 krijgen 1800 bouwvakkers vrij van dienst Volgend jaar een huurverhoging Agent neergeschoten in Rotterdam Weer smokkelschip in IJmuiden Nader overleg over de loonpolitiek dS. J)df)d Monetaire maatregel MORRIS êeforeijoa êuij! FALCON TWEEDJASSEN Huurverhoging ASTA MOTEL - BEVERWIJK GEZELLIG DANSEN Daders voortvluchtig In de krant van heden: Elke DROSTE- cheeoladeletter HAZENBERG Deze zaterdag als r e k I a m e Patisserie DEKKERS Het woord is aan Van Dalsumprijs voor Mimi Boesnach Rustig weer 48e JAARGANG NUMMER 304 R IJ D A G 1 NOVEMBER 1 9 6 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef oezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije SIMCA-dealer voor IJmuiden en omstr Kennemerlaan 224 - 226 Tel. 4324 De regering heeft de rechtstreekse en de indirecte investeringen via subsidies en garanties tot een bedrag van 102.090.000 opgeschort. Daarbij is het uit stellen van orders van primair belang geacht. De lagere publiekrechtelijke or ganen zullen eveneens 100 miljoen aan investeringen moeten uitstellen. De uit te stellen rijksinvesteringen hebben betrekking op 1 miljoen uitstel voor T.N.O., J 2,3 miljoen voor de civiele verdedigingsvoorbereiding, 10.000 voor algemene zaken, 100.000 voor Buitenlandse Zaken, 660.000 voor Justitie, 30.000 voor Binnenlandse Zaken, 25 miljoen voor O., K. en W., ruim 1 miljoen voor Financiën, 28 miljoen voor Defensie, 8 miljoen voor Volkshuisvesting, 10,7 miljoen voor Verkeer en Waterstaat, 15 miljoen voor Economische Zaken, 5 miljoen voor Landbouw, 5 miljoen voor Sociale Zaken en 170.000 voor Maatschappelijk Werk. Het uitstel bij O., K en W. betreft aan schaffingen en gebouwen, bij Defensie nieuwbouw en onderhoud, uitstel van be stelling van oorlogsvoorraden en uitstel van de bouw van een loodsvaartuig. Voorts wordt door verkorting van diensttijd en door beperking van herhalingsoefeningen een bijdrage geleverd tot de ontspanning op de arbeidsmarkt. Het uitstel bij Volkshuisvesting betreft investeringen van de rijksgebouwendienst, die bij Waterstaat waterbouwkundige wer ken. Het uitstel van Economische Zaken be treft enkele gesubsidieerde toeristische objecten, opschorting van enkele projec ten voor regionale industrialisatie, op schorting van de bouw van het Haagse congresgebouw tot 1 juli 1964 en mogelijk uitstel van investeringen van de Staats mijnen. Het Landbouwegalisatiefonds en de cultuurtechnische werken zijn bij Landbouw van uitstel uitgesloten. De regering deelt voorts mee, dat aan investeringen, waarbij publiekrechtelijke lichamen direct of indirect betrokken zijn, voor ongeveer 100 miljoen zal worden uitgesteld. Ook op monetair gebied zijn maatregelen getroffen. De Nederlandsche Bank heeft in overleg met het particuliere bankwezen de toelaatbaar geachte expansie van de kredietverlening voor de periode septem ber tot en met december 1963 gesteld op 4 percent van de gemiddelde stand der kredietverlening in het eerste halfjaar 1963. Voorts heeft de regering besloten ten aanzien van exportkredietgaranties een wat terughoudender beleid te voeren. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Deze terughoudendheid zal geen betrek king hebben op garanties bij' export in het kader van de ontwikkelingshulp. De minister van Financiën heeft voorts meegedeeld dat voorshands de fiscale rem men op het verrichten van overwerk niet verzacht of weggenomen zullen worden. De reeds aangekondigde verhoogde belas ting op benzine en sigaretten beoogt een deflatoir effect. In het kader van de aanpassing aan het loon- en prijspeil wordt voor 1964 huur verhoging overwogen. Voorts wordt ge dacht aan verhoging van enige landbouw prijzen. De prijzen van zuivelprodukten worden meer aangepast aan de richtprij zen voor producenten. De minister van Financiën verwacht op korte termijn geen wezenlijke wijziging in de verhouding tussen vraag en aanbod op Advertentie achter het station Beverwijk ZATERDAGAVOND om 8 UUR weer in de Restaurant-bar van het motel m.m.v. Dans- en Showorkest „THE BLUE LESTERS" Vrij entree. Tafelreservering tel. 02510-4545' Advertentie In 1964 zal aan 1800 jeugdige bouwvak arbeiders vrijstelling van militaire dienst worden verleend. Het betreft ingeschre venen en goedgekeurden die in 1955 zou den moeten opkomen. Er komt in 1964 een huurverhoging, maar de regering heeft nog geen beslis sing genomen over het tijdstip en over de omvang. Minister Bogaers heeft verklaard het van zeer groot oelar.g te achten dat de huren van nieuwbouw-woningeri niet Ver der stijgen. Ook voelt hij er veel voor' om woningen die in de laatste jaren tot stand zijn gekomen, buiten de komende huurver hoging te laten. Of de huren van de goed koopste woningen moeten worden ver hoogd ,is nog in studie. De minister wenst dat veel aandacht moet worden geschon ken aan het vraagstuk van het onderhoud. Er moet zo'n politiek worden gevoerd dat de middelen, die hiervoor uit de huren be schikbaar komen, ook werkelijk voor het onderhoud worden gebruikt. de arbeidsmarkt op grond van de loon stijgingen. De regeringsmaatregelen be ogen op korte termijn ontspanning te bren gen, die echter meer tot uitdrukking zal komen in vermindering van de vraag naar arbeidskrachten dan in een verruiming van de arbeidsreserve. Prijsstijgingen zullen een stijging van de particuliere consumptie gedeeltelijk afrem men. Het achterblijven van overheidsin vesteringen zal, behalve voor de bouwsec tor, de particuliere investeringsneiging on gunstig beïnvloeden. Voor de bouwsector, zeker voor de woningbouw, zal door ont spanning in de economie ruimte vrij komen. Belangrijke loonstijgingen zullen het saldo op de lopende rekening van de be talingsbalans, naar verwacht wordt, sterk doen teruglopen. De minister meent, dat het complex van regeringsmaatregelen een tegenwicht zal vormen voor deze on gunstige ontwikkeling. (Zie verder pagina 2) In de Rotterdamse binnenstad is van nacht om even over vieren een agent van politie neergeschoten, toen hij twee man nen, die zich verdacht ophielden, op straat wilde ondervragen. Het slachtoffer, de 25 jarige agent B. Nijenhuis, is met zeer ernstige verwondingen in het Dijkzigt ziekenhuis opgenomen. De agenten van de surveillancewagen betrapten, aldus de verklaringen van de bestuurder der wagen, de mannen toen deze in het Eerste Blekershof een straat van nauwelijks vier meter breed morrelden aan het slot van het pakhuis van de firma Romabo, een handel in ij zerwaren. Zij probeerden daarop de man nen klem te rijden. Toen een der agen ten het portier opende, werden er vier kogels, op hem afgevuurd. De agent werd aan de keel getroffen, de mannen namen de vlucht. De politie heeft mogelijk een vaag spoor van een der daders. Om half negen van morgen, ruim vier uur na de aanslag, werd namelijk op het toilet van een fir ma in de Schilderstraat een onbekende man aangetroffen, die dadelijk op de vlucht sloèg toen hij (door de werkster) was ontdekt. Er wordt ernstig rekening gehouden met de mogelijkheid dat de aanslag is gepleegd door (buitenlandse) zeelieden De politie heeft van de mannen, beiden 25 a 30 jaar oud, de volgende signalemen ten kunnen vaststellen. De man, die vermoedelijk geschoten heeft, is ongeveer 1.75 meter lang. heeft 'n slank postuur, donkerblond haar. Hij droeg een nauwsluitende, donkere pantalon en een lichte regenjas met losse ceintuur. Zijn vriend is ongeveer 1.70 meter lang. heeft een slank postuur, gitzwart haar, dat in een kuif was gekamd. Ook hij droeg een nauwsluitende, vermoedelijk grijze pantalon en een tweed-overjas met don kere sjaal. Agent Nijenhuis is geopereerd en nu buiten levensgevaar. Zijn toestand wordt „redelijk goed" genoemd. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 15 Beeldverhalen ..2,19 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 5 Uit stad en omgeving5, 7, 9 Films 7 In de Vishal en op zee9 Topsy 14 Radio en t.v17 Uitgaan in Haarlem17 Kunst 17 Feuilleton 19 Economisch nieuws21 Beurs 21 Scheepsberichten 21 Sport 23 Luidsprekers14 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's De IJmuidense douane heeft aan boord van de SCH 27 „Onderneming" enkele tien tallen liters jenever gevonden. Men ver moedt dat het smokkelwaar uit Helgoland betreft. Ook op de botter KW 60 is een minutieus onderzoek ingesteld, dat echter tot dus verre nog mets heeft opgeleverd. 5 De Amerikaanse neperpredikant I J rassenscheiding. Een deel van de be- ten over het trottoir naar een politie auto gesleept in New Orleans in de Amerikaanse staat Lousiana. De pre dikant leidde een zitdemonstratie in het raadhuis van de stad tegen de togers werd in de kamer van de burgemeester gearresteerd; de rest i; in de cafetaria van het stadhuis. (Telefoto) De laatste werkzaamheden worden verricht voor het redden van de drie mgesloten mijnwerkers. De geboorde schacht wordt door de reddingsploeg versterkt met cement ter voorkoming van instortingen. (Telefoto) SAIGON (AP, AFP en Reuter). - Er schijnt in Zuid-Vietnam een militaire opstand te zijn uitgebroken. In Saigon wordt gevochten. Mariniers hebben het radiostation bezet. Zij hebben zich tevens verschanst in het hoofdbureau van politie. Troepen uit het binnenland zouden op weg zijn naar de hoofdstad. De mariniers schijnen op verzet te stui ten van troepen die het regime Diem trouw zijn gebleven. Een aanval op het paleis van president Diem schijnt nog niet ondernomen te zijn. LANGEDE (AP. AFF en Reuter). - De drie opgesloten Westduitse mijn werkers zijn gered. Om even voor 1 uur vanmiddag bereikten zij in de reddings capsule de hogedrukcabine. Zij hebben ondergelopen ijzerertsmijn „Mathilde" sinds vorige week donderdag in de opgesloten gezeten. Honderden mensen hadden uren bui ten het boorterrein staan wachten op dit nieuws. Een van de moeilijkste ogenblikken van de bevrijdingsoperatie brak aan op het ogenblik dat de enorme boor de ont snappingsschacht voltooide. Enkele man nen moesten op dat moment in tien se conden de rubbermanchet plaatsen op de top van de boorschacht. Die moest de sa mengeperste lucht tegenhouden en ervoor zorgen dat de druk van twee atmosfeer in de galerij op peil bleef. De mannen kweten zich voortreffelijk van hun taak. De ingesloten kompels meldden dat al les in orde was. Over het algemeen zijn de technici van oordeel dat het moeilijk ste werk nu achter de rug is. Het gat is er. De druk in de galerij is op peil gebleven. Het peil van het water in de mijn is kennelijk niet veranderd. Advertentie Appel-slagroomgebak per stuk 50 ct Advertentie geef a.s. mama iets voor het komende kindje, maar... pas op voor dubbele dingen of ca deautjes die ze liever niet had willen hebben.MetonzeCadeau- bon geeft u haar het geschenk, dat ze zélf zou kiezen. Lanoe Nieuwstraat 415 IJmuider» Tfn 80 78 Advertentie 1 ons MARSEPAIN BONBONS a 75 ct. BOTERSTAVEN1.95 p. stuk 100 'Is amandelspijs. Eigen fabrikaat BONBONS k f 1.15 per 100 gram Centrum Galerij - Telefoon 4302 Lichtenberg: Alvorens te veroordelen moet men onderzoeken of men niet kan veront schuldigen. INDIANAPOLIS (AFP en Reuter). Bij een ontploffing tijdens de opvoering van een ijsrevue in Indianapolis zijn donderdag zeker achtenzestig mensen om het leven gekomen. Er zouden honderden gewonden zijn. Ongeveer zesduizend mensen woon den de uitvoering bij. Men vreest dat er nog slachtoffers onder de brokken beton van het gebouw, waar de revue werd opgevoerd, bedolven liggen. Het ongeluk gebeurde toen de finale aan de gang was. Alle 48 artiesten van de groep waren toen op het ijs. Op dat moment ontplofte een aggregaat van de elektrische centrale van het gebouw. Een begin van brand werd onmiddellijk geblust. De honderden gewonden werden met taxi's, ambulances en bussen naar de verschillende ziekenhuizen in de stad gebracht. Volgens de eerste berichten heeft zich een gasontploffing voorgedaan onder de loge van het coliseum. Burgemeester en Wethouders van Am sterdam hebben besloten de Albert van Dalsumprijs 1962-1963 1000,-) toe te kennen aan mevrouw Mimi Boesnach voor haar vertolking van de rol van moeder in „Uitkomst" van Herman Heijermans. Het besluit is genomen overeenkomstig een advies van de jury, bestaande uit me vrouw Jeanne van SchaikWilling, drs. Daniel de Lange en B. Stroman. Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met hier en daar wat lichte regen en ook plaatse lijk mist. Overwegend zwakke wind tussen oost en zuid. Wei nig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee Het verdere overleg tussen het bestuur van de Stichting van den Arbeid en de regering over de loonpolitieke situatie en het in 1964 te voeren loonbeleid is op ver zoek van de regering vastgesteld op don derdag 7 november 1963, 's avonds 7_ uur in het gebouw van de Sociaal-Economische Raad, Bezuidenhout 60 in Den Haag. Advertentie

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1