Washington waarschuwt EGKS tegen verhoging van staaltarieven Tweede kippenoorlog" zou niet uitgesloten zijn N - DE BEURS - „Inkomstenpolitiek voor EEG-landen aanbevolen 8 i Adlerette MEUBELSHOW TELEFOON 13608 f.4990 naaimachine Bauxietproblemen in Suriname NMU lieeft genoeg liquide middelen Vragen over Europese staalmarkt Kort economisch nieuws Overeenkomst over CAO voor het bakkersbedrijf IJslandse prijzen en lonen bevroren Huurstop in Italië Veerschip besteld in Nederland Export van Benelux minder gestegen Hoger vrachttarief voor scheepvaart SCHEEPVAARTBERICHTEN ADM gaat in beroep „Willem Smit" staat er niet slecht voor VRIJDAG 1 NOVEMBER 1963 21 Winst Bethlehem Steel in derde kwartaal gestegen ieuwe lijnen ieuwe variaties VAN DUIVENBODEN*Interieurverzorging een veilige keuze 99 LUXEMBURG (Reuter) De Verenig de Staten hebben de zes landen van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (E.G.K.S.) ervoor gewaarschuwd dat er weieens een „tweede kippenoorlog" kan komen als de zes hun Invoerrechten op staal verhogen, zo is In welingelichte kringen in Luxemburg meegedeeld. Op een bijeenkomst van de minister raad van de E.G.K.S., die deze maand in Luxemburg is gehouden, heeft de Fran se minister van industrie, Maurice-Boka- nowski, verklaard dat deze invoerrechten met 6 tot 7 percent de laagste in de wereld verhoogd moeten worden om de staalmarkt van de zes te beschermen. Een paar dagen na deze bijeenkomst zou West-Duitsland zich akkoord hebben ver klaard met het Franse initiatief. Later zouden vertegenwoordigers van de Ver enigde Staten contact hebben gezocht met Ludwig Erhard, de nieuwe Westduitse bondskanselier, waardoor het standpunt van de bondsrepubliek gewijzigd kan zijn. Nederland, evenals trouwens de rege- ring-Erhard is gekant tegen protectionis me en hierdoor lijkt het niet waarschijn lijk dat Frankrijk gemakkelijk al zijn bondgenoten in deze achter zich zal krij gen. Een kloof tussen de leden van de gemeenschap zou echter het bestaan van de E.G.K.S. zelf in gevaar kunnen bren gen. Men verwacht nu dat de Hoge Autori teit een compromis zal voorstellen, in houdende een verhoging van minder dan 9 percent op korte termijn van de in voerrechten op staal die lang genoeg van kracht zal blijven om de staalmarkt van de zes voldoende spankracht te ge ven. (AP) De Amerikaanse regering staat onder zware druk van haar staalindus trieën die aandringen op verhoging van tarieven in de Verenigde Staten. Zij meent echter dat, waar men staat aan de voor avond van de Kennedybesprekingen, het nu niet het juiste moment voor een der gelijke maatregel is. De Verenigde Staten exporteerden in 1962 ongeveer 114.000 ton staal naar de E.E.G. De gemeenschap verkocht in het zelfde jaar 1,3 miljoen ton staal naar de Verenigde Staten. De export van Ameri kaans staal naar de E.E.G. betreft hoofd zakelijk sterk magnetisch staal. Amerikaanse autoriteiten hebben er op gewezen dat er geen economische recht vaardiging voor de E.E.G. aanwezig is om haar tarieven op staal te verhogen. De verdaagde vergadering over de uit gifte van de bauxietconcessie aan de Or- met is in Paramaribo voortgezet. De sprekers van de oppositie hebben bij het begin van de vergadering gesteld dat de behandeling niet verder moest worden voortgezet omdat naar hun mening, na het communiqué van de NPS, waarin onder meer stond dat haar fractie in de Staten zich uit de coalitie terugtrok, de regering demissionair was geworden. Uiteindelijk werd een voorstel van de heer Lachman van de VHP aangenomen om met de behandeling door te gaan en daarna te bepalen, wat de positie van de regering thans is. Zowel de woordvoerders van de oppo sitie als van de PSV-fractie hadden scher pe critiek op de overeenkomst. In de gisteren gehouden jaarvergade ring van de N.V. Nederlandse Melk-Unie is o.m. meegedeeld, dat de melkproduk- tie in de afgelopen maanden met circa 10 percent (110 miljoen kilo) is gedaald. Of deze daling wellicht van tijdelijke aard is als gevolg van de strenge winter, dan wel dat er ook andere factoren een rol spelen verschuiving van de melkvee houderij naar de vetmesterij bijvoorbeeld moet nog worden afgewacht. Deze daling is niet onrustbarend en het bestuur meent niet, dat de consumptie- melkvoorziening van de randstad Holland gevaar zal lopen, zolang er voldoende melk wordt geproduceerd. De consumptie vraagt thans rond een derde van de to tale melkproduktie. Er zijn voldoende liquide middelen aan wezig om de lopende zaken te financie ren. Voor de stichting van een nieuwe melkfabriek in Den Haag is bouwvergun ning aangevraagd. Drs. G. M. Nederhorst, een der Neder landse afgevaardigden in het Europese parlement, heeft de Hoge Autoriteit van de KSG gevraagd of het juist is dat in de gemeenschap staal clandestien wordt verkocht beneden de officieel gepubliceer de prijzen en de z.g. gealigneerde prijzen. Drs. Nederhorst vraagt zich af, of hier in geen gevaar schuilt voor desintegratie van de staalmarkt der gemeenschap. Hij zou willen vernemen wat de Hoge Auto riteit doet om de naleving van het KSG verdrag op het punt vpn de prijzen te waarborgen en hoeveel controleurs er zijn om ontduikingen op te sporen. De directie van de n.v. Lak-. Verf- en Inkt- fabriek Premier in Den Haag heeft bekend ge maakt dat de schade aan de nitrocellulose- lakfabriek, veroorzaakt door de brand van maandag, van dien aard is dat herstel binnen afzienbare tijd mogelijk wordt. Inmiddels zijn maatregelen getroffen om de afleveringen aan de afnemers onverminderd te doen voortgaan. De American Cyanamid Company heeft over de eerste negen maanden van 1963 een winst gemaakt van 179.115.800 tegen f 139 422.4on in de zelfde periode in 1P62. Per aandeel betekent dit een winst van 8,17 tegen 7,45 in 1962. De Verenigde Staten hebben met nadruk verklaard dat een tariefverhoging een armzalig begin zou zijn van de Kennedy ronde van tariefbesprekingen volgend jaar. Alle westelijke landen zullen dan rond de conferentietafel trachten overeenstemming te bereiken over het verlagen van de han delsbarrières in de wereld. De Verenigde Staten menen dat een verhoging van staaltarieven door de E.E.G. tegen invoer uit landen buiten de gemeen schap, politieke gevolgen zou hebben en wellicht invloed zal hebben op de houding van alle leden van de Algemene Over eenkomst inzake Tarieven en Handel (G.A.T.T.). Het georganiseerd overleg van werk gevers- en werknemersorganisaties in het bakkersbedrijf heeft meegedeeld dat de bjj dit overleg betrokken partijen met be trekking tot de nieuwe C.A.O. voor het bakkersbedrijf, welke zal gelden van 1 november 1963 tot 1 januari 1965, zijn overeengekomen dat de functieionen zul len worden verhoogd met negen percent. De percentuele toeslagen zullen worden betaald over het verhoogde loon. Wat betreft de vaste toeslagen wordt de nachttoeslag verhoogd van 56 tot 60 cent per uur. De toeslagen voor arbeid ver richt op zaterdag door het uitsluitend in de buitendienst te werk gestelde perso neel, worden met tien percent verhoogd. Voor arbeid verricht in ploegendienst worden speciale regelingen in de nieuwe C.A.O. opgenomen. Voorts is overeenge komen de vakantie te verlengen tot drie weken, waarvan tenminste twee weken aaneengesloten. Onder het bereikte ak koord komt de vijfde gemeenteklasse te vervallen. Verder bepaalt het akkoord dat het winkelpersoneel in het bakkersbedrijf voor overeenkomstige verbeteringen van de arbeidsvoorwaarden in aanmerking komt en dat met de nadere richtlijnen van de Stichting van de Arbeid ten aanzien van het te zijner tijd in te voeren mini mum loon rekening zal worden gehouden. NEW VORK (AP). Bethlehem Steel Corp., op één na de grootste Amerikaanse staalproducent, heeft meegedeeld dat, de winst in het derde kwartaal gestegen is vergeleken met de overeenkomstige periode in 1962. In de eerste negen maanden be droeg de winst 66.329.145 dollar tegen 75.163.056 dollar in dezelfde :période van het vorig jaar. Per aandeel betekent dit 1.35 tegen 1.54 dollar het vorig jaar. Advertentie in het oude gezelligs PATRICIËRSHUIS PERMANENTE Ruime parkeergelegenheid t/o Teylermuseum bij ophaalbrug. ONTWERPEN van de meest vooraanstaande architecten vrijblijvend te bezichtigen - dagelijks van 9—18 uur Ged. O. Gracht 108-110, tel. 17165-16657 - Kruisstr. 22, tel. 17206 EXCLUSIEF DEALER Vraagt onze catalogus. KON. OLIE ONVERANDERD In de aandelen Kon. Olie is gisteren wederom een ruime handel geweest. Dé vraag van het publiek, alsmede van de zijde van Zwitserland blijft in deze hoek aanhouden. Er worden nog steeds premiè- affaires in Kon. Olie afgesloten in de hoop, dat de derde kwartaalcijfers gunstig zullen zijn. Ook de zeer gunstige perspec tieven voor Kon. Olie ten aanzien van het aardgasverbruik in de toekomst trok ko pers in de markt. Toch lag de prijs op 164.20 een gulden beneden de slotnote- ring van woensdag, doch boven pariteit New York. Philips schommelde tussen de 147 en 147.60 147.20). Ook in deze hoek toonde het publiek weer de nodige activiteit door de stukken uit de markt te nemen. A.K.U. lag goed gedisponeerd in de markt op 508 (5071/2). Hoogovens on veranderd 558. Boeke en Huidekoper 221 Boom-Ruygrok ISiVz, Figée 239, Spaarnestad 874, Van Wa veren 135. REYKJAVIK (AP) De IJslandse re gering heeft een wetsontwerp ingediend, waarin voorgesteld wordt loon- en prijs verhogingen alsmede een verdere verkor ting van de werkweek tot het einde van dit jaar te verbieden. Verwacht wordt, dat het wetsontwerp be gin volgende week goedgekeurd zal wor den, omdat de regering in het parlement op een flinke meerderheid kan rekenen. De laatste twee tot drie jaar heeft IJsland vrijwel geen werkloosheid meer en is er op de arbeidsmarkt een grote vraag naar personeel. In vele gevallen heeft dit geleid tert lonen, die de contractlonen ver re overschrijden en tot een tekort aan vakbekwame arbeiders. ROME (AP) De Italiaanse senaat heeft zijn goedkeuring gehecht aan een wetsontwerp ter bevriezing van de huren in de eerstkomende iwee jaar. Het wets ontwerp, dat eerder door de Kamer van Afgevaardigden werd goedgekeurd, maakt deel uit van een reeks anti-inflatiemaatre gelen, die voorgesteld zijn door premier Giovanni Leone. Krachtens het wetsont werp zullen ook huurverhogingen van 1960 af ongedaan gemaakt worden indien zij een bepaald percentage overschrijven 15 percent in 1960, 12 percent in 1961 en 6 percent in 1962. Het huurpeil voor nieuwe gebouwen, die voor de eerste maal verhuurd worden, valt niet onder de huurstop. George Nott Industries Ltd. heeft een autoveerschip voor de Dover-Calais-route besteld bij de Nederlandse I.H.C.-combi- natie. Het schip zal 185 automobielen en 1.200 passagiers kunnen vervoeren, wanneer het in april 1965 in dienst wordt gesteld. Om het laden en lossen te vergemakke lijken krijgt het deuren in voor- en achter schip. BRUSSEL (ANP) Deskundigen van de E.E.G.-cotnmissie in Brussel zijn van mening, dat de E.E.G.-landen een „inkom stenpolitiek" dienen te voeren ter beteu geling van de spanning die voortvloeit uit economische groei en volledige werkgele genheid enerzijds, en druk op de prijzen anderzijds. De E.E.G.-commissie is. zo verluidt in commissiekringen, tot de slotsom geko men, dat de zes regeringen de beschik king hebben over een vrijwel volledig ar senaal van middelen om het probleem van de prijsstijgingen aan te pakken. Op het punt van de inkomstenpolitiek bestaat ech ter een leemte. Voor zo'n politiek is voor al nodig, dat vertegenwoordigers van de voornaamste economische groepen onder ling overleg plegen over mogelijkheden voor verhoging van de inkomsten, die ver- BRUSSEL (ANP) Aan de hand van gegevens van het Belgische nationaal in stituut voor de statistiek, en het Neder landse Centraal Bureau voor de Statistiek heeft het secretariaat-generaal van de Benelux Economische Unie medegedeeld dat de Eeneluxlanden in de eerste acht maanden van dit jaar 21.392 miljoen uit derde landen hebben ingevoerd, 9 percent meer dan in januari-augustus 1962. De uitvoer naar derde landen bedroeg 18.608 miljoen, een stijging van 9 per cent in vergelijking met januari-augustus 1962. De invoer in de B.L.E.U. uit Neder land had een waarde van f 1.735 miljoen, 11 percent meer dan in januari-augustus 1962. De invoer in Nederland uit de B.L.E.U. beliep 2.712 miljoen, 8 percent meer dan in januari-augustus 1962. Uit de gegevens over de Beneluxhan- del met derde landen blijkt dat een einde is gekomen aan de relatief sterkere stij ging van de uitvoer ten opzichte van de invoer. Advertentie geheel compleet H.ENGLEBERT N.V. VOORSCHOTEN TEL.(01717) 2010 DEALER: Garage VERBEEK Bloemendaalseweg 5-7 Bloemendaal, tel 52301 enigbaar zijn met zowel de prijsstabiliteit als de economische groei, aldus deze krin gen. Bestrijding van prijsstijgingen door een doelbewuste remming van de totale vraag acht men in beginsel niet wenselijk, om dat zo'n beleid onvermijdelijk tot werkloos heid en vertraging van de economische groei op lange termijn zou leiden. Ander zijds mag de economische expansie ook weer niet met te sterke prijsstijgingen ge paard gaan. Een inkomstenpolitiek sluit preventieve overheidsmaatregelen niet uit als zich be langrijke evenwichtsstoringen zouden voor doen, maatregelen dan ter verhoging van het aanbod, zo voegde men hieraan toe. Uit de beschikbare gegevens blijkt, dat in vijf van de zes E.E.G.-landen (Frankrijk vertoont een afwijkend beeld) 1958 en 1959 de jaren zijn geweest van betrekkelijke prijsstabiliteit, doch dat daar na duidelijke stijgingen zijn opgetreden. Die verschilden overigens van land tot. land: het stijgingspercentage bedroeg in Nederland, Duitsland en Italië meer dan twee percent per jaar, in Frankrijk iets minder en in België en Luxemburg nog minder. Een vergelijking met andere lan den leert, dat ook daar de ontwikkeling verschillend is: in de Verenigde Staten. Canada, Zwitserland en Portugal waren de prijzen in de periode 1959-1962 stabieler dan in de E.E.G., in Oostenrijk, Groot-Brit- tannië en de Scandinavische landen stegen ze echter sterker. In een kort geleden in Londen gehouden vergadering van de „International Asso ciation of Short Sea Liner Services" is men tot de slotsom gekomen dat de voortduren de stijging van de exploitatiekosten van de lijndiensten, de leden geen andere moge- tijkheid openlaat dan een algemene ver hoging van de vrachttarieven, zodra de omstandigheden dat toelaten, zo wordt me degedeeld door Phs. van Ommeren. De bekendmaking Omtrent deze verho ging zal te zijner tijd door de betreffende Conferences, dan wel in die gevallen waarvoor geen Conference overeenkomst bestaat door de rederijen zelf geschie den. De prijs van het schip is biet bekend gemaakt. BUITENLANDS BANKPABIÉR De edvieskoerfeen voor buitenlands bankpapier, Seldend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10,04 10,14. Amèrikaanse dollar 3,583.62, Canadese dollar 3,31—3,36. Franse frank (1M) 73,35—73,85, Belgische frank (100) 7,16—7,21, Duitse mark (100) 90,30—90,80. Zweedse kroon (100) 68.75—69.75. Deen se kroon (100) 3l.55—52,55, Noorse kroon (100) 49,70 —50,70, Zwitserse frank (100) 83.25—83,75, Italiaanse lire (10.600) 56,75—58.75, Oostenrijksè schilling (100) 13.9014.00, Portugese escudo (100) 12.42,/ï—12.571/», Spaanse peseta (100, grote coupures) 5,92* M7V». Dr. G van der Wal is benoemd tot erelid van de Vereniging Koninklijke Nederlandsche Jaar beurs, Tijdens éèn officiéél afscheidsdiner werd hem tevens de gouden Jaarbeurslegpenning aan geboden. Aagtekerk 31 322 m. n.o Mombasa n. Aden. Abbekerk 31 410 m. o.z.o. Ceylon n. Aden. Acila 31 te C.uracao Acteon 31 780 m. w. Monrovia n. Monrovia- Adonis 31 v. Curagao n Puerto La Cruz. Adrastus 29 v Trincomalee te Colombo. Algol 31 v. Rotterdam n. Bremen. Algorab 31 te Las Palmas. Alkaid 31 275 m. o. Belle eil. n. Antwerpen. Alkmaar 31 170 m. w.z.w. Ouessant n. Le Havre Almdijk 31 55 m. z.z.w. Ouessant n. Antwerpen. Almkerk 31 te Antwerpen. Alnitak pass. 31 Ouessant n. Antwerpen. Aludra 31 te Rio de Janeiro. Alwaki 31 te Antwerpen. Ammon 30 te Maracaibo. Amstelkroon 31 v. Venetië n. Lattakia. Amstelveen 31 430 m. o Mauritius n. Singapore. Amstelveld 31 320 m. z.w. Karachi n. Basrah. Argos 31 v. Rotterdam n. Antwerpen. Arkeldijk 31 v. Aden n. Mombasa. Artemis 31 400 m. w. Azoren n. Amsterdam. Avedrecht 31 90 m. w. Cadiz n. La Skhirra. Banda 31 150 m. n.w. Sokotra n. Bombay Bantam 31 v. Penang n Aden. Batu 31 te Baltimore. Bengalen 31 50 m. w. Guam n. Los Angeles. Billiton 31 te Karachi v. Trincomalee. Breda 31 te San Juan. Bussum 31 220 m. z.z.o. San Salvador n. Balboa, Caltex Amsterdam 31 v. Suez n. Bahrein. Calt. Delft 31 130 m. w.n.w. Colombo n. Bahrein. Caltex Eindhoven 31 te Gothenburg. Caltex Leiden 31 v. Bahrein n. Karachi. Caltex Madrid pass. 31 Perim. Caltex Nederland 31 te Sidon. Caltex Pernis 31 23 m. z.o. The Brothers n. Aden. Camphuys 31 ten anker Khorramshahr. Casamance 31 te Zighinchor. Celebes 31 110 m. z. Ouessant n. Santander. Charis 30 210 m. z. Puert oRico n. Savannah. Chiron 31 te Port of Spain. Cinulia 31 560 m. n.o. Martinique n. Rotterdam. Cities Service Valley Forge 31 30 m. n. Aruba naar Punta Palmas. Congokust 30 v. Abidjan n. Freetown. Cradle of Liberty 31 180 m. w. Kreta n. Antwerp. Crania 31 90 m. n. Landsend n. Rotterdam. Dahomeykust 31 v. Antwerpen n. Rotterdam. Daphnis 30 80 m. o.n.o. Bonaire n. Mobile. Diogenes 31 540 m. z.w. Landsend n. Cristobal. Doelwijk 31 140 m. o.n.o. Aden n. Mena. Dorestad 30 350 m. z.w. Azoren n. Rotterdam. Esso Amsterdam 31 v. Rotterdam n. Wadi Feiran. Esso Den Haag 31 30 m. n.n.w. St.Vine. n. Biega, Forest Hill 31 in Golf van Oman n. Port Said. Forest Lake 31 te Brindisi n. Porto Marghera. Fravizo 31 25 m. o.n.o. Bornholm n. Rotterdam Gabonkust 31 190 m. o. Madeira n. Dakar. Ganymedes 31 290 m. n.o. Pto. Rico n. Hamburg Geestland 31 75 m. n.o. Terceira n. Barbados. Gorredijk 31 60 m. z.w. Valentia (Ierl.) n. N York. Grote Dijk 31 v. Bremen n. Hamburg. Groote Kerk 31 50 m w Finist. n. Avonmouth. Guineekust 31 te Matadi. Gulf Hansa 31 150 m. o.z.o. Port Sudan n. R'dam. Gulf Italian pass. 31 Pantellaria n. Wilhelmshav. Hathor 31 862 m. n.o S. Domingo n. S. Dominog. Heemskerk 30 te Mombasa. Helicon 31 190 m. w Finisterre n. Point a Pitre. Hilversum 31 300 m. w. Flores n. Houston. Hollands Dreef 31 300 m. z.z.o. Maurit. n. Durban. Holl. Duin 31 m. n.o. Brisbane n. Australië. Holendrecht 3l 780 m w.z.w. Brisbane n. Bellbay. Irazu 30 v, Valparaiso n. Punta Arenas. Isis 3» v. Kp. Haitien n. Europa. Ivoorkust 31 60 m. z.z.w. Ouessant n. Amsterdam. Japara 30 v. Telicherry n. Aden. Kalydon 31 v Karachi n. Bandar Mashur. Kamperdijk 31 480 m. o.z.o. Kp. Race n. Antwerp. Karimun 31 v. Lyttelton n. Bluff. Katelysia 31 te Trinidad n. Rotterdam. Kelletia 31 v. Bene n. Malta. Koningswaard 31 240 m.n.o. Cuba n. Savannah. Kopionella 31 v. Rotterdam te Thameshaven. Kossmatella 31 te Belfast. Kreeft verm. 31 v. Rotterdam n. Narvik. Kryptos 31 te Heysham. Kylix 30 v. Punta Cardon n. Rotterdam. Laarderkerk 31 te Bushire. Ladon 31 te Antwerpen Laga 31 v. Rotterdam n. Gent. Leiderkerk 31 35 m. o. Aden n. Suez.. Madisonlloyd 31 te Rotterdam. Markab 31 40 m. n.w. Algiers n. Lai Falmas. Maron 3 Ov. Paramaribo n. Bilbao. Maureen 31 te Le Havre. Meerdrecht 31 50 m. n. Landsend n. Philadelphia. Meerkerk 31 v. Hamburg n. Kopenhagen. Mentor 31 te Antwerpen. Merseylloyd 27 te Auckland. Merwede 31 100 m. z.w. Bathurst n. Takoradi. Minos 31 40 m.t z.o. Stockholm n. Amsterdam. Mohamed Reza Shah 31 v. Ummsaid n. Kwinana. Moordrecht 31 540 m. w.z.w. L'end n. Curagao. Muiderkerk 31 270 m. n. Port Sudan n. Suez. Mijrdecht 31 v. Rotterdam n. Antwerpen. Mylady 31 520 m. n.w. Fayal n. Puzzuoli. Naess Commander 31 180 m. o. Malta n. Banias Naess Lion 31 40 m. n.w. Oran n. Brega. Neder-Weser 31 90 m. w. Sabang n. Colombo. Oberon 31 140 m. z.z.w. Ouessant n. Hamburg. Oldekerk 31 v. Suez n. Fremantle. Oostkerk 31 130 m. z.o. Madeira n. Kaapstad. Oranjefont. 31 690 m. z.z.o. K. Palm. n. Tenerife. Oranjestad 31 v. Madeira n. Southampton. Parkhaven 31 65 m. z.z.w. Lissab. n Rotterdam. Pendrecht 31 rede Aruba. Peperkust 30 ter hoogte Takoradi n. Freetown. Philidora 31 120 m. z.w. Kuria Muria eil. n Mena. Pr. Fred. Willem 31 25 m. w. Anticosti n. Londen. Prins Johan Willem Friso 31 150 m. z.w. Valentia (Ierland) naar Montreal. Prins Maurits 31 30 m. w. Kp. Race n. Cadiz. Prins Willem George Frederik 31 100 m. z.z.w. Valentia (Ierland) naar Londen. Prins Willem IV 31 te Rotterdam. Prins Willem V 30 v. Londen n. Glasgow. Prinses Irene 31 v. Hamburg n. Rotterdam. Provenierssingel 31 100 m. w. Bizerta n .Pt, Said. Purmerend 31 85 m. z.w. Finisterre n. Heysham. Rempang 31 te Port Said Rotte 31 te Toledo v Chicago. Ruys 31 60 m. w.n.w. Kaapstad n. Rio de Janeiro. Salatiga 30 te Bangkok. Sarpedon 30 v. Vigo n. La Guaira. Scherpendrecht 31 10 m. w. Rasalkuhe n. Singap. Schielloyd 31 te Rotterdam. Sepia 31 110 m. z. Teneriffe n. Rotterdam. Sinon 30 v. Bilbao n. Nassau. Situla 31 te Antwerpen. Slamat 31 te Singapore. Sloterkerk 31 v. Port Said n. Genua. Sophocles 31 v. Georgetown n Bridgetown. Spaarnekerk 31 v. Tripoli n. Genua. Stad Maastricht 31 te IJmuiden. Stad Rotterdam 31 v. Sagunto n IJrmjiden Stad Utrecht 31 100 m. z.w. Ouessant n. R'dgm. Steenkerk 31 v. Beira n Mtwara. Steven 31 30 m. z.o. Portsmouth n. Piraeus. Straat Johore 31 v. Sydney n. Risdon. Straat Soenda 31 v. Freetown n Dakar. Streefkerk 31 640 m. w.n.w. Walvisbaai n. Kaap^t. Tanama 31 90 m. n.o. Rastanura n. Mena. Tamara 31 100 m n.w. Kreta n Tripoli. Telamon 31 8 m. z.o. Startpoint n. Willemstad. Theron 31 te Santa Marta v. Willemsad. Tjinegara 31 te Malacca. Tjipanas pass 31 Anderbalfgr.kan. n. Singapore. Tweelingen 31 v. Rotterdam n. Lulea. Ulysses 31 te Port of Spain. Van Cloon 31 151 m. n.o. Soerabaja n. Auckland. Van Linschoten 31 300 m. w. Cócos eil. n. Durban Van Waerwijck 31 880 m. n. Brisbane n. Suva Videna 31 230 m. o. Gibraltar n. Montreal. Vitrea 31 690 m. n.w. Perth n. Mena. Vivipara 31 160 m. n. Benghazn n. Thameshgvfen Vlieland 31 225 m. z.w. Bombay n. Singapore. W. A. Jones 31 200 m n.n.w. Muscat n. Rastanura. Westerdam 31 900 m. w. Landsend n. Rotterdam. Westertoren 31 1080 m. w.z.w. Azoren n. R'dam Wieldrcht 31 270 m. n.n.w. Saipam n. Tobata. Will. Barendsz 31 480 m. n. Fortaleza n. Kaapstad Willem Ruys pass. 31 eil. Minicóy n. Colombo Witmarsum verm. 31 v Amsterdam n. Bremen Woltersum 31 670 m. z. Kp Race n Le Havre. Zaria 31 350 m. z.z.w. Bombay n. Yokkaichi. Zeeland 31 v. Khorramshahr n. Basrah. KLEINE VAART Aardenburgh 31 70 m. z.w. Hanstholm n Halmstad Adara- 29 te Norrköping. Admiralengracht 30 v. Klaipeda te Zaandam. Alcetas 30 v. Bari n. Rotterdam. Areas 31 v. Aalborg te Aaihus. Arnoudspoldei 31 te Westkapelel n. Rotterdam Audacia 31 v. Rotterdam te Huil. Binnenhaven verm. 31 v. Guernsey n. Huil. Boezemsingel 3/11 v La Rochelle te Antw. verw Borculo 31 30 m. w. Esbjerg n. Uddevalla. Cadans 31 dwars Tyne n Rotterdam. Calchas 31 40 m. w. Kp. Spartivento n. Cartagena Carnisessing le31 v. Par te La Pallice. Coccinelle verm. 31 v. Duinkerken n. Rouaan Corrie Broere 31 te Catherinapoint n. Cóleraine Diligentia 1/11 v. Falkenberg te Londen verw Driebergen verm. 2/11 v. St. Malo n. Rouaan. Erasmus 31 60 m. z.z.w. Finisterre n. Mostyn. Erasmussingel 31 v. Duinkerken n. Cork. Flores 31 dwars Dover n. Kingslynn. Gramsbergen verm. 31 v. Rotterdam n. Bordeaux Heemraadsingel 1/11 v. Brugge te Antwerpen. Heemskerk 31 v. Schwarzenhuette n. Yxpila Hoyledesingel 5/11 v. Rotterdam te Huil vêrw Huybergen 31 25 m. n. Cherbourg n. Oslo. Insp. Mellema 30 v. Manchest. n. Connah's Quay Keizersgracht 31 v. Ronne te Rauma. Lauriergracht 30 v. Amsterdam te Gent. Leendert Broere 31 40 m. z.w. Sanlhamemrn naar Hamburg. Leonidas 31 10 m. z.o. Kotka n. Tripoli. Leuvehaven 31 op Schelde n. Antwerpen. Lingestroom 31 10 m. n.w. Hk. v. Holl. n. A dam. Looiersgracht pass. 31 ET-6 v. Hamina n. Z dam. Maarsbergen 31 v Faskrudsfjord te Gothenburg Marie Christine 29 v. Garston té Runcorn. Mathilde 30 v Donne^yhamn n Stettin. Mauritssingël verm. 31 v. Rotterdam Mejdoorrtsingel 1/11 v. Runcorn te R'dam verw. Nieuy^e Waterwèg 31 op Thames n. <£ent. Pasteursingel verm 31 v. par. Patricia 23 v. Swansea n. Rouaan. Phidias 31 75 jn. z.w. Cyprus n Prevera Sheratan verm. 31 v. Hamina n. Grangemoqth Stella Maris 31 40 m. n.o. Casquets n. Anvllts. Taras 30 20 m. z.z.w. Oeusaant n Lissabon. Triton 31 10 m. Z. Smithknoll n. Hull. Ürkersingel verm. 31 v. Par n. Rotterdam Vanda 31 60 m. n w. Hoek v. Holland n R dam Wedloóper 31 v Leith te Pateniemi. Westersingel 31 v. R'dam te Terneuzen verw. Wiebold Böhmer 31 5 m. rt-w. Berlenga n R'dam. IJselhaven verm. 31 v Casablanca n. Kenitra- Zevenbergen 31 te Motril. SLEEPVAART Cycloop 31 v, Marsa el Brega (Libië) met sleep naar Malta Friesland 1/11 gestationeerd te Marsa el Brega Hector 30 te IJmuiden met zuiger v. Óostamhorrt Junior 31 v. Marsa el Brega (Libië) n. Malta. Gelderland 1/11 nog te Amsterdam (afbouw) Groningen 1/11 gestationeerd Engels Kanaal- Nestor 1/11 nog te Harlingen, werf Schelde 30 v. Rotterdam n. zee. 31 terug Utrecht 1/11 gestation, toegang Engels Kanaal Willem Barendsz en Zeeland 4/11 te Brisbane (Australië) vérwaèht met zuiger v Bahrein Advertentie De eenvoudige kleine lichtgewicht net en zonder stopjrm, in rechtstik, Zig-zag of automatic. De directie vgn de Amsterdamse Droog dokmaatschappij en haar directeur ir. J. W. R. Thomson hebben hoger beroep aan getekend tegen het vonnis van de econo mische politierechter in Amsterdam, waarbij de directie wegens hét uitbeta len van hogere uurlonen werd veroordeeld tot een maximum geldboete van tiendui zend gulden en de heer Thomson wegens het opdracht geven daartoe tot een geld boete van duizend gulden of honderd da gen hechtenis. VERHANDELDE FONDSEN 31 oktober 29 oktober Totaal 42-5 450 Hoger 190 (44.7»/») 147 (32,7»/o) Lager 152 (35,8»/») 203 (45,l«/o) Gelijk 83(19,5»/») 100 (22,2«/o) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U Hoogovens Kon. Olie163,20—165,50 Philips 146—148,50 Unilever 139,30 gb-141 D»li Mij 134—136 De stemming was willig. VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U508 509 1 Hoogovens 562 Kon Olie164,40-165 gl 164,70 Philips 147,50—148,50 148,50 Unilever 140,30140,70 140,80 Deli Mij 136—137 gl 136,— E M. S784—785 783 vorige ilotkoers A'dam Rubber 113»/» H V A 151V» A K U 507 Deli Mij 133,— Hoogovens 658 Philips Gem. Bez 147,15 Unilever 139,95 Dordtsche Petr. 777V» K Ned. Petr. Mij. 163,80 Holl. Am. Lijn 123 K L.M 50,— K.N.S.M 158'/* N d Stoomv. Mij. 147'/z Ommeren, Phs. v. 291Vz Scheepv. Un. Ned. 143 V* 200,— Nefo 114, 225, Unitas 539, Ver. Bezit v 1894 131,50 Amsterd. Bank 375 Ned. Handel Mij 355 Rotterd Bank 340 Twentsche Bank 306 Albert Heijn 663 Amstel Brouwerij 399 Berkel's Patent 254'A Bol 1040 Bührm -Tetterode 701 Fokker 350 Ford 904 Gelder Kon. Pap 231 Vj Gist Spir.f Kon 368 Var. der Heem 276 Heinekens Bier 450 Hoogenbosch Sch 348 Vi 479'/j Kon Zout-Ketjen 785 Müller Nat. Bezit 334 Ned. Kabelfabr. 445 Philips Pref 57,90 Stokvis 189 Thomassen Dr. 770 Ver Machinefabr 218 Wessanen 450 Wilton Fijenoord 262 Vz Zwanenberg-Org. 915 Billiton Mij. II 450 luminium Ltd. 27 American Motors 21'/» Anaconda Bethlehem Steel. 323/s Cities Service. 65 General Motors 87 Kennecott Copper 76'/» Republic Steel 41'/« Shell Oil 45V« U.S. Steel 54'/» Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) HOGER De Nëwyorkse aandelenmarkt sloot gis teren hoger. De handel was levendig. De meeste fondsen openden aanzienlijk lager na de scherpe daling van woensdag. De ver liezen liepen in het eerste uur terug en de koersen bewogen zich tegen sluitings tijd in opwaartse richting. De meeste aan delen bereikten hun beste noteringen aan het slot en de slotkoersen lagen duidelijk boven het gemiddelde. De meeste winsten varieerden van dollarcenten tot een dollar per aandeel. Autowaarden, openbare nuts bedrijven, de meeste staalfondsen, alsmede elektrische en elektronische apparatuur stegen. De meeste non ferrometalen, rub berfondsen en tabaksaandelen daalden. De omzet bedroeg 5.030.000 aandelen tegen 5.170 000 Op woensdag. Van de 1.306 verhandelde fondsen gingen er 517 voor uit, daalden er 497 en bleven er 292 on veranderd, met 25 nieuwe hoogte- en 25 nieuwe dieptepunten voor het jaar. Het Dow Jones gemiddelde vóór industriële waarden steeg met 0.04 ot 755.23, dat voor spoorwegen met 1.38 tot 169.46 en dat voor openbare nutsbedrijven met 0.44 tot 139.06. (AP) De beschermende maatregel, waarmee ln enkele andere landen de ijzerindustrie wordt omringd, en ook de In die landen veel sterker dan bij ons merkbare nei ging om produkten van eigen bodem te kopen, maken ook voor Willem Smit en Co'g transformatorenfabriek nv in Nijme gen de exportpositie moeilijk Moeilijkhe den. die nog worden vergroot door de be wegingen op het loonfront en door het chronische personeelstekort. Djt heeft prof. dr. jr. H. G. Nolen ver klaard bij de gisteren gehouden aandeel houdersvergadering Hij zag hierin ech ter Ook voordelen- De onontkoombare nood zaak namelijk om zeer veel werk te ma ken van research, steeds nieuwe wegen te moeten zóeken voor de expansie van een personeelsbesparende mechanisatie, het eigen bedrijf, grote investeringen en zeer veel aandacht voor doorvoering van £>e indruk bestaat, dat men ook thans bij „Willem Smit" hiermee op de goede weg is. Sterker nog dan in voorgaande jaren is het dit jaar gelukt in te drin gen in nieuwe exportmarkten, mede ook door afzet in Griekenland, Duitsland en België. De vooruitzichten zijn bepaald niet somber. Prof. Nolen verwacht niet dat het aan tal te verkopen transformatoren in Neder land in de komende tien jaar opnieuw zal verdubbelen, aangezien de expansie ook goeddeels zal worden opgevangen door het vervaardigen van transformatoren van groter vermogen. Prof. Nolen was van oordeel dat bij dit alles de recente aard gasvondsten geen invloed zullen uitoefe nen op de gang van zaken bij het bedrijf.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 21